2024. november 22., péntek

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#4790
114 cm a vízállás, és ma felérnek.
Visszaengedett vontatókkal se hiszem, hogy 110 alá megy a tó átlag szintje a zsilip zárásáig és már hétvégén júliust kezdjük meg. Rég volt ilyen jó a vízmennyiség a tóban. Nyáron 1-2 bárikus mocsárhelyzet a medencében és máris visszatölthet. Meglátjuk.
#4789
Ja, hát a bohócokkal nem kell komolyan foglalkozni Bohóc
#4788
15 centis vízeresztés vízionáltak meg, hogy elfogy a víz nyárra, de jelenleg 115cm.
#4787
Miért kapnának hülyét?
#4786
A Balatonnál hülyét fognak kapni. 4 nap mire felérnek és a vontatóknak vissza is kell jönni. 

beillesztett kép


beillesztett kép



beillesztett kép

#4785
Fúúú micsoda mocskos volt reggel a Sió Szekszárdnál. Most ért ide a sok hordalék amit fentről lemosattak. 
#4784
A Balaton felülete 594km2.
Ma már csak 119cm a vízállás.
2cm csökkenés 11 880 000 m3 vízmennyiséggel van kevesebb.
A Zala átlag vízhozama: 6m3/s,  azaz 21600m3/óra, 518 400m3/nap
Azaz 20 nap, ha nincs párolgás.
A minden befolyót nézünk, akkor is 10 nap....
Nem jeleznek előre jelentős csapadékot a következő 6 napban.
Max 5mm területi átlagban. Az arra elég, hogy ne apadjon a folyó...

#4783
Hajókat hoznak visznek ..sajnos úgy néz ki mindenáron. Csak ezt nem reklámozzák, de a Balatoni Hajók Képtára FB oldalon van pár fotó már a Sión lévő hajókról...
#4782
Egyszerűen nem értem.
Egyik éven volt 125cm is, amikor nekiálltak leereszteni.
Jön/itt van a kánikula és eresztik a vizet.
Ez nem észszerű gondolkodás.
Az önkormányzatok petícióznak, de az érintettek véleménye nem igazán számít.
Valaki tud erre értelmes magyarázatot adni?
Tudom, hogy a sió áteresztő képessége korlátolt, de ha nincs utánpótlás/apadás lesz napi 1-1cm, akkor mi az értelmes érv erre?
#4781
Legyen nyoma itt is. Link
Az utókornak:
"2023. június 9-én a Balaton átlag vízállása elérte a 120 cm-es szabályozási szintet és az elmúlt napokban meg is haladta azt. Mivel a Kaposon levonuló árhullám jelenleg a Sió középső szakaszánál tart, a hatályos vízjogi üzemeltetési engedélyben rögzítettek szerint szükségessé vált a többlet vízkészlet óvatos leeresztése. A hidrometeorológiai előrejelzések és a vízgyűjtőn kialakult vízszintek figyelembevételével, az Országos Vízügyi Főigazgatóság döntése alapján ma [június 13-án] reggel 8 órakor megkezdődött a vízeresztés a Balatonból."
#4780
Valahol olvastam hogy nem kizárt a "hajókázás" sem, szóval minimum gyanús a dolog.
(szerk.: megvan Link Joo, tudom...vidám)

---

Közben Jászteleknél már harmadfokon a Zagyva. Igaz valszeg sokkal tovább nem is emelkedik már, a következő órákban tetőzik. A Tisza meg említésre sem érdemes, szóval gyorsan leszalad az árhullám.

beillesztett kép



Miközben a felső szakaszon és a Tarna felső szakaszán is relatíve komoly "csapongások" voltak, addig az alsóbb szakaszokon a lassú, folyamatos emelkedés volt a jellemző, ahogy egymásra szaladtak az árhullámok. De jobban megnézve a jászteleki grafikonon is kivehető, ahogyan a három nagyobb csapadékú nap után picit meredekebbé válik az alsó szakaszon is az emelkedés. (Kár hogy vízhozam nincs a grafikonon, azzal együtt jóval beszédesebb a kép.)

beillesztett kép


beillesztett kép

#4779
A Sión miért van végig II. fok? Eresztés lesz? 

beillesztett kép

#4778
Tegnap voltam lent a Drávánál. Metnetes fb csoportba felraktam a képeket. Brutális! Link
#4777
I fok, azért meg lesz.
Ellenben a Mura meg a Dráva produkál érdemi vízszint emelkedést. 

beillesztett kép

  

beillesztett kép




beillesztett kép




Forrás:  Link 
#4776
Szerintem max I. fok, noha nincs kizárva egy magasabb hullám a befolyók miatt. De ennyite nem néztem átal.
#4775
Mit gondoltok?
Van esély komolyabb árhullámra a Dunán, ha az Alpokban is marad a csapadékos idő?
#4774
"kisázsia": az akksigyár és beszállítóinak meg pár raktárnak a pár km2-es területére gondoltam. kacsint
#4773
"Kisázsia"?
Ma reggel frissultek az adatok és biza Debrecen környéke jól áll nevet 

beillesztett kép


beillesztett kép

#4772
Érdekes ez... a catl környékén meg szivattyúzni kell a vizet a régészeti feltárások területén, meg múlt héten lábszárközépig érő vízben tűztem ki amúgy nem vizenyősnek jelölt területen. Igaz, pont ott nem piros a térkép...
Készülnek már a vízvezetékek egyébként, első körben "kisázsiába" megy a Tiszából, de remélem nem "felejtik el" a nyírségi szakaszt/projektet sem. zavarban
#4771
Elnézve a talajvízszint adatokat ez a szabolcsi megoldás csak időhúzás lesz ha nem találnak ki valami nagyobb volumenű dolgot a szakemberek.
Gyakorlatilag a dunától keletre elég nagy a baj...egy pár 1000mm-es èv jól jönne...

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

#4770
Nincs. Ők - ellentétben veled - nem csak találgatnak, hanem tudják az okát.
#4769
Most nézem, hogy a Fertő tónál januárban,februárban és márciusban sőt áprilisban is volt a mostani 12 centinél magasabb vízállás,sőt 19 centi is. Vagyis nem a csapadék vagy hőmérséklet,párolgás miatt ugrál havonta 10-20 centiket föl le a vízállás, hanem talán amiatt, hogy honnan fú a szél. Ne tudom a környékbeli patakoknak van-e szerepe a vízszint alakulásában, meg hogy mennyi kút meg csatorna vagy vízkivételi mű tünteti el a vizét, de ilyen hektikus vízmérce értékek láttán van mit fejet törni a hidromérnököknek.
#4768
Link
Nem olvastam mostanában a tavaink kiszáradásáról,aggasztó állapotáról,vízszintszabályozásuk grandiózus terveiről. Most, hogy felzabálja a pénzünket a világrekord infláció már talán nagyszabású világmegváltó tervekre sem futja ? Pedig a több ezer milliárdos áfanövekmény (ugye az infláció a világbajnok 27 % áfával akkora extraprofit, amit államalakulat még nem látott eddig) fedezhetne valami jó kis tervet a tavak megmentésére.
A profi hidrológusok szerint a mostani 107 centis balatoni meg velencei tavi vízállás meg a fertőparti 80+ mm-es ciklonális csapadék (csak 12 centi a vízállása,lassan több esik bele a héten mint 12 centi) megmentheti tavainkat a nyári elpárolgástól, vagy kell még párszáz mm eső ehhez ?
#4767
Nagyon szép elgondolások, ez jó lenne itt, a Duna-Tisza közi homokhátságon is. Ugye lejt a Duna is, és jó lenne Kalocsa magasságában "ásni" egy jó széles, vastag vizhozamú csatornát, ami lekanyarogna ide Zákányszékig, itt van a Tisza átemelt vége. Van egy felugró szakasz Hajósnál, a Duna völgyi főcsatorna van ott. Kb. 5-10 méter lenne az átemelés, és folyna tovább erre le délnek,-keletnek.
( ha hülyeséget írtam, javítsátok)
laza
#4766
"Az elmúlt 10-15 évben közel két méterrel süllyedt a talajvízszint mind a vármegyében, mind a Nyírségben."
"Minél nagyobb területen szeretnénk visszatartani a vizet és segíteni a beszivárgást, hogy azt a talajvízszint-csökkenési folyamatot, ami az elmúlt évtizedekben történt, azt megfordítsuk. A mostani vizsgálatok azt mutatják, hogy az elmúlt évtizedekben bekövetkezett negatív hatás megfordítható. "

"A szakember szemével milyennek látja ezt a tervezett beruházást? 
Úgy gondolom, ez a nagyszabású beruházás az elkövetkező száz évet meghatározó fejlesztés lesz, mint ahogy a folyószabályozás is az volt egykoron. A Nyírség arculatát nagymértékben meghatározza majd a víztározók és az új csatornák építése, a meglévők felújítása. Éppen ezért fontos a számunkra, hogy minden társadalmi észrevételt, javaslatot beleépítsünk a tervezésbe."


A lényege az egésznek hogy Vásárosnaménytól északra lesz a vízkivételi pont a tiszából amit egy jó 80 km-es vezetéken keresztűl "húznak" a megyén és érinteni fogja a legtöbb főfolyást-csatornát amik behálózzák a megyét .

Remélem valóban úgy fog működni a dolog ahogy megálmodták és rövid időn belül érezhető lesz a talajvízszintre gyakorolt pozitív hatása .

A teljes cikk   Link
#4765
Bocs, jan.25-márc.15. közt 1 (azaz egy) db. Ne tájékoztassuk félre az utókort .szegyenlos
#4764
Az egyik legnagyobb megyei víztározónkból (200+hektár)még mindig hiányzik 70-80 centi víz...Hóvízkèszlet lofasz béka segge alatt van, szóval nem szép kilátások ...
#4763
Amennyiben 27 nap két hónap, úgy igazad van. 
#4762
Két hónapja nem írt ide senki ... Ennyire eseménytelen a helyzet ? Érdekelne, hogy a víztározók a csapadékos tél után hogyan állnak, ill. a folyók vízgyűjtőin milyen a hóhelyzet, lehet-e annyi víz a tavasszal, hogy a víztározók (plusz tavaink) feltöltődjenek ? Elég száraz volt a február vége meg a március eleje egyes tájegységeinkben, de most kissé csapadékosabbra fordult az idő, főleg a hegyvidékeken. Mire lehet számítani, hisz nyakig benne vagyunk a tavaszban, itt a vetés , a tavaszi munkák ideje ?
#4761
Remélem nagy vizek is lesznek hogy feltudják tölteni a tározókat.

#4760
Még egy uccsó az utókornak, a bífórafter afterje vidám191 cm.

beillesztett kép

#4759
Most aztán megindult Borsodba a Sajó fenekén lerakodott arzénos-vasas-antimonos üledék. Ártéri földeknek kuka. 
#4758
A mai nap folyamán egy lájtos 7 km-es sétával néztem meg a Tisza 567 cm-es (16:00) vízállását Gergelyiugornyán. A szabadstrand részén ez volt a helyzet:

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



Egy felborult csónak is fenn volt akadva valamiben:

beillesztett kép



Illetve kollázsként összehasonlításképpen előtte-utána képeket is hoztam. 2019-ben és 2020-ban készültek az "előtte képek", illetve ma az aktuális állapotok. Próbáltam olyan szemszögből fotózni, ahogy eredetileg készültek a képek, nem mindig sikerült, mert akkor már a vízben kellett volna állnom.nevet

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



Az előrejelzések szerint a következő 1-2 napban fog 600 cm körül tetőzni a Tisza Vásárosnaménynál (ami amúgy az elsőfokú árvízvédelmi készültségi szint határa), majd csökkenés várható.
#4757
Before-after.
01.18. 16:00 280 cm és 14,8 m3, ugyanez ma ugyanekkor 357 cm és 31,7 m3, másodfokba éppen belecsippentve (350).

beillesztett kép


beillesztett kép

#4756
Ha már lúd, akkor kacsa a nokedlit!

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

#4755

beillesztett kép

#4754
Bezony Link

beillesztett kép

#4753
Zagyva, Hatvan:

beillesztett kép


beillesztett kép


3-4 méter széles és kb. 1 köbméter/sec szokott lenni a téli kisvíz. A képek készítésekor 15 köbméter, és lassan karcolja az első fokot.
Ipoly is szépen meglodult, Ipolytarnóc, Nógrádszakál térségében szintén első fok környékén fog tetőzni. A lentebbi szakaszokra kíváncsi leszek, oda még csak most fog elérni az újabb hullám, Balassagyarmaton is ilyen 8-10 centi/óra az áradás üteme.
Sajó már harmadfok 'Püspökiben a határon, ahogy "házon belül" a Tarna is.
És jön a következő karika csapadék...
#4752
Jó kis löttyenések indultak el a kisebb folyóinkon, most rohanok melózni, de majd a vonaton jobban megnézem a dolgokat.
#4751
Most éppen ezt az évkönyvet olvasom ; 2016. (pdf).
Link
kacsint
#4750
Nézem a csapadékadatokat, hajrá Velencei-tó! <3 
#4749
Igen, erről (is) van szó. (De nehezen bírom a politikus süketelést... szomoru)
A projekt kezdete 2021, szóval nem kizárólag a "történelmi mértékű aszály" miatt, hirtelen kezdték meg a tervezést. 
#4748
Link
?

Szerk.: fórumhelyszín - Balassagyarmat
#4747
Tisza + csapadékvíz tározók lennének, gyakorlatilag a lecsapolás, szabályozás hatásai ellen. Megvalósulás ideje: ki tud(hat)ja? zavarban
Bővebben: Link
#4746
Mostanra olyan a talaj víztelítettsége, hogy egy egy nagyobb eső után a lehullott csapadékmennyiségnek akár a duplájával is nőhet a vízszint. Kiválóan mutatja a mostani mediciklon is. Egy nap alatt 7cm emelkedés, 40mm lehullott csapadék mellett. És továbbra is esik!
#4745
2021 december elején a Velencei-tó vízszintje 80 cm-en állt, 2022 január 12-én 92 cm-en, tavaszra megközelítette a 100 cm-t, mindez a Pátkai víztározó leeresztése után volt.
Tudjuk aztán mi lett tavaly nyárra-őszre [53 cm].

Most áll a tó 2 jó csapadékos téli félévi hónap után 71 cm-en.
Kérdés: a Pátkai- (vagy más) víztározóból volt/van/lesz leeresztés most? Mert ez a 71 cm elég gyenge most, pláne 2 ilyen csapadékos hónap után.
#4744
vidámszeret
Szuper hírek,az jó lenne ha megtudakolnád hogy mit is akarnak nevet
#4743
A Nyírségben készül valami, mert valamilyen víztározókhoz végeztünk terepbejárásokat (többet, pontosabbat nem tudok, mert csak beugrottam más helyett). Annyi biztos, hogy rohadt nagyok voltak az egyes területek, és főleg az amúgy is alacsony, vízjárta részekre tervezték őket. Majd rákérdezek később, mi is volt ez. kacsint
#4742
Végre valami fénysugár látszik már ,erről pofázok évek óta de ugye én nem vagyok vízügyes,de látom amit látok... 
Link
#4741
Inforádió -Aréna - Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója

Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-22 05:21:02

Gyõr - Kisbácsa

0.3 °C

00002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.