2024. december 05., csütörtök

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#2651
A végére még az ECM és GFS fõfutásainak elõrejelzése.

ECM

P: 29-33 fok.
Sz: 30-33 fok.
V: 31-33 fok.
H: 31-34 fok.
K: 30-34 fok.

GFS

P: 32-36 fok.
Sz: 34-37 fok.
V: 34-37 fok.
H: 34-37 fok.
K: 30-37 fok.
#2650
Kihívom egy kis "versenyre" az OMSZ-ot. vidám

A Szolgálat elõrejelzése:

P: 30-34 fok.
Sz: 31-34 fok.
V: 32-34 fok.
H: 32-35 fok.
K: 31-35 fok.

Saját prognózisom:

P: 30-34 fok.
Sz: 31-35 fok.
V: 31-35 fok.
H: 32-36 fok.
K: 32-36 fok.

Szélesebb intervallumot, és magasabb felsõ értéket gondolok a hivatalos verziónál. Bár egyes országrészekben várható inverzió, de szerintem országosan nem, röviden ezzel indokolnám a dolgot.

TopMax tippem 36,6-37,5 között. hideg
#2649
Szinooptikai helyzetet még egyszer nem másolom át. Megtalálható itt: Link

Részletezve

Több modellfutást áttekintve eléggé kaotikus képet mutatnak a modellek. Míg az amerikai GFS modell 500-800 J/kg energiát ad, addig az európai ECMWF modell 900-1400 J/kg energiát. Én is merész vagyok, hogy kiírom a mennyiséget vidám Estére a Dunántúlon a nedvességbõl nem lesz hiány, azonban keleten sokkal szárazabb lehet a 0-3 km közötti légréteg. Ezzel párhuzamban estére lesz nedvességi konvergencia ami tovább "segíti" a zivatarok képzõdését. A 0-6 km-es szélnyírás a Dunántúl nagy részén 10 m/s körül alakul, ami arra enged következtetni, hogy multicellás zivatarok kialakulására kell számítani amelyek dél-délnyugat felõl észak-északnyugati irányba fognak haladni és várhatóan vonalas rendszerbe fognak szervezõdni. Nem szabad szó nélkül hagynunk azt is, hogy a délnyugati határszélen az elõbb említett paraméter elérheti a 20 m/s értéket, így akár marginális szupercellák is kialakulhatnak. Na de nem is a zivatarok hevessége lesz a nagy "baj" (Szokták azt mondani kinek a pap kinek a papné), hanem az elég magas kihullható vízmennyiség. Ez az érték a Dunántúlon felveszi a 30-50 mm-es értéket, szóval villámárvizek akár többfelé kialakulhatnak. A nedves hõmérséklet 0 fokos szintje az ideális magasság felett lesz, és a jégképzõdési zónában is az energia alacsony lesz, így a jégméret döntõen 2 cm alatt alakulhat, de szupercellákban akár 3-4 cm-es jégméret is lehet!

Fõ veszélyforrások:

- A magas kihullható víz miatt felhõszakadás a Dunántúl nagy részén lehet (30-50 mm).

- A magas DCAPE érték miatt fõleg a déli országrészben 90 km/h feletti széllökések is lehetnek, légzuhatagok kíséretében.

- Jég: Általában 2 cm jégátmérõk lehetnek, de szupercellákban (délnyugaton) akár 3-4 cm is elérheti.

-Tornádó kialakulása az alacsony paraméter miatt nem várható.

beillesztett kép

#2648
Fogadjátok szeretettel Picike2011 elsõ cikkét, az elõttünk álló csapadékos idõszakról: Link nevet
#2647
Sziasztok! Ma délutántól elszórtan zivatarok alakulnak ki nagyobb eséllyel a Dunántúlon és az Északi középhegység térségében, melyek közül egyik-másik heves is lehet felhõszakadással esetleg jégesõvel. Másutt is lehetnek záporok, zivatarok, de csak helyenként.
#2646
A jelenlegi számítások szerint oda csak estefelé, 7-10 óra körül érhet a front. Zápor, zivatar elsõsorban a front mentén lehet, és a késõi idõpont miatt a jégesõ már kevésbé valószínû, de viharos szél elõfordulhat.
#2645
Sziasztok!

Légyszi segítsetek.
Szombat délutánra jósolnak hidegfront megérkezését.
A tesómékhoz mennénk Rétságra (Nógrád megye). Azt lehet tudni, hogy oda kb. mikor ér, illetve milyen vihar várható? (jég is vagy csak esõ és viharos szél?)
Köszi szépen!

Üdv. Zoli
#2642
I love Tura. laza
#2641
Bözsi néni. laza nyelvnyujtas vidám
#2640
Hõségre hangolva érintõ vagy áthaladó VMKR-rel?

Hõség:

Azt, h az ez a hétvége lesz az év eddigi legmelegebbje már Bözsi néni is tudja a piacon, kérdés, h mennyi lesz a teteje ill. esetleg egy-egy belvárosi és/vagy hegyi-dombi mérõ elcsíp-e egy minimum maximumát? A napi max. rekordok 37-39 körül futnak, ezek esélytelennek tûnnek.

A 850 ma 16-17, holnap 17-18 körül alakul délben, utána emelkedik még 1-2 fokot.

Ha tegnap nem dõlt meg akkor az eddigi SZR 33.5 fok még 8-ról Edelénybõl.

A tippem a mai topmaxi int-ra: 33.6 és 34.8 fok
Holnapra pedig: 35.2 és 36.7

A minimumok maximuma 24 fok körül van (vasárnap), erre sincs túl sok esély, de azért egy 30-40%-ot adok neki.


Kis esélyt látok arra, hogy megdöntsük a tavalyi éves absz. maxit amely arról volt nevezetes, hogy rendkívül szokatlanul korán állt be, és igen alacsony volt. (36.5, jún. 10, B.kalász, K.szakál)


Squall line esélyek:

A dk felé távolodó gerinc tengely utat nyit a közeledõ teknõnek, amelynek peremén rövidhullámú háborgások is érkeznek a közelünkbe ill. fölénk fõként vasárnap a nap második felében. MNSZ fromájában egyre több nedvesség is lesz, s fokozatosan erõsödik az áramlás az alsó 2-3 km-es rétegben is. A szélnyírás a nap második felére (vasárnap) egyre több helyen 10 - 12 m/s körül helyenként e fölött alakul. Bár a légkör nedvesedik, de alapvetõen még mindig inkább a száraz profil lesz a jellemzõ, ez gátja is lehet a mélykonvekciónak, de ha valami kialakul, az az áramlási viszonyok alapján jól szervezõdõ, gyorsan áthelyezõdõ multicellás rendszerré fejlõdhet, néhol hibrid cella ill. mrg sc sem kizárt. Az effajta rendszereknél a szárazabb terület felé esõ részükön elég nagy a károkozó szélroham v. szélrohamvonal kialakulási esélye. A pakliban persze bõven benne van, hogy az esetleges rendszerek jól elkerülik a térségünket.
#2639
Fórumhelyszín: Galyatetõ, Vasas utca (tszf: 930 m).

A mai napon csupán 2 tizeddel maradt el a nyár (Tmax: 24.8°C). Holnap és holnapután viszont már nagy valószínûséggel ebben az évben elõször meghaladjuk a 25 fokot, sõt, vasárnap, a hõhullám tetõzésekor megkockáztatok egy jó 26°C körüli "hõséget" itt, a hegyen. Persze ez nagyban függ a helyi tényezõktõl, ugyanis a viszonylag nagy kiemelkedések (gondolok a Mátra- Alföld közti tszf. különbségekre) érdekes dolgokat generálhatnak, a holnapi napon egy jó kis hõzivatar is kialakulhat akár a környéken (persze kisebb eséllyel), ezzel kissé lejjebb "tolhatja" a napi maximumot. Hétfõn azonban jöhet az igazi zuhé, ismét egy érdekes hétnek nézhetünk elébe zivatar
#2638
A fõvárosi JABA 4,2, holnap reggel ennek döntésére viszont nagyobb eséllyel készülhetünk Ferihegyen. nevet
#2637
Azért az omsz bevállalta holnapra a 0 fokot. nevet
A szövegesben.
#2636
Igen. Kicsivel gyengébb a kiszáradás, mint ahogy gondoltam.

Így valóban jóval kevesebb az esélye a fagynak.
Bánja a kánya. nevet
#2635
Egy fél nappal okosabban, de most nagyon úgy néz ki, hogy olyan nagy kiszáradás azért nem lesz ma. Gyakran erõsen felhõs, néhol akár még csepergõs idõ van/lesz, és bár a levegõ valóban szárad rendesen, de a talaj jóval gyengébben.

Zabaron az elmúlt 10 napban annyi csapadék hullott, mint az utolsó fagyot megelõzõen 3 hónap alatt. És nem egyszerre, hanem szinte mindennap esett valamennyi, esélytelenné téve a talaj száradását. Ennek azért kell, hogy legyen jelentõsége!

Ha ez a csapadék nem lett volna, egyetértenék a rekorddöntés nagy esélyével kapcsolatban, de így azért más a leányzó fekvése. Hiába szárad az a levegõ, a talaj ontja az alsó légrétegekbe a párát.

Bár a modellek nem nagyon adják, de szerintem a Tarna-völgy nagyon szépen be fog ködölni holnap reggelre is, már amennyiben a katyvasz engedi, mert ott fog az valahol a környéken bohóckodni még jó sokáig az éjszaka elsõ felében. A magasban már dõl be a meleg, ez is csökkenti az esélyeket.

Ezen kívül még talán Nyírlugos fagyizhatna, én a többi állomást esélytelennek tartom. De a Nyírség is kapott azért szépen az elmúlt napokban csapadékot, igaz, nem annyit mint Zabar.

Az én tippem most az, hogy nem lesz sem 2 méteres, de talajmenti fagy sem, +1, +2 fok még a legrosszabb esetben is megállítja a zuttyot. Õszintén szólva ennél magasabb TopMin-t is el tudok képzelni.
#2634
Bocsi, a régi honlapon néztem a régi értéket a Kékestetõre.
Ott a 1966-os, +0,4 fok a jó érték az adott napra, szintén Kékestetõre.
Egy igazi "nagyvad".
Benne van a pakliban, hogy dõl.
#2633
Bár még 36 óra hátra van, de a péntek reggeli várhatóan igen hûvös reggel akár hõmérsékleti szélsõ érték döntéssel is járhat. Igen kedvezõ esetben akár kettõ is egyszerre.

Az adott napon a jelenleg publikusan elérhetõ napi hõmérsékleti minimum még 1957-bõl, Kékestetõrõl való +0,9 fokkal az egyik, míg a másik a budapesti minimum érték lenne, a maga +4,2 fokos értékével még 1977-bõl, Örsöd állomásról.

A jelenlegi helyzet alapján a talajmenti fagy lehetõségét a hivatalos elõrejelzésben már most sem zárta ki a prognózis készítõje. Helyesen!

A mai északkeleti borult, jelentõs mennyiségû csapadékot követõen, holnap napközben fokozatosan javuló idõben lesz részünk. Holnap reggel számos helyen várok ködöt, erõs párásságot.
Holnap délutánra mindenhol tökéletesen kiszárad a levegõ és már a napnyugtát követõen jelentõs hõmérséklet csökkenés következhet be.
Reggelig nem sok felhõ lesz a környékünkön. A szél is leáll és már nem ködöl be a völgyek többsége, mint holnap reggelre az Északi-kzéphegysg völgyeiben.
29-én reggelre a tippem +0,2 - -1,2 fokos tartományban várnám. Aztán lehet kevés lesz. hideg
A budapesti értékre tippem pedig egy kerek +2 fok.

A "szakadárok" jelentkezését várjuk majd, hogy hol, mennyi az aktuális minimum.
____
A Bükk-fennsík most még hasonló értéken van, mint Kékestetõ.
Takt: +5,8 fok van a töbrökben.
#2632
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#70415 - 2015-05-18 22:08:17)

VÁLTOZÉKONY IDÕ ELÕRELÁTHATÓLAG SOK CSAPADÉKKAL!

Jelenleg már a Skandináv-félsziget térségében örvénylik az a ciklon amely eléggé masszív,erõs, de csütörtökön minden bizonnyal megszûnik létezni. De ne szaladjunk ennyire elõre. A kelet felé haladó ciklon elõoldalán illetve a Kelet-európai-síkság területén elhelyezkedõ anticiklon közös áramlási rendszerében helyezkedünk el. Ennek hatására dél felõl kezdetben meleg, majd kedden a délutáni óráktól labilis levegõ éri el a Kárpát-medencét. Nem szabad szó nélkül hagyni, hogy a Földközi-tenger partvidékén egy úgynevezett hidegcsepp tevékenykedik amely egy teknõ segítségével északról dél felé összekapcsolódik az anyaciklonnal. Meglátásaim szerint a hidegfront az Alpoknál hullámot vet, és a hideg meg a meleg levegõ összetalálkozásánál itt kialakít egy több középpontú sekély ciklonális mezõt, melyek kedvezõ feltételeket teremtenek a zivataroknak, hiszen labilissá válik a levegõ a hideg és meleg keveredésén. A meleg nedves levegõt, egyébként a Földközi-tenger térségébõl "szívja fel a ciklon. Ez nagyon lassan fog tovább haladni kelet felé, úgyhogy szinte szerdától a hét légvégéig igen változékony, csapadékos idõt hoz a Kárpát-medencébe. A ciklonunk hidegszektora pénteken éri el a Dunántúlt, akkor ott maximum csak 15 fok lehet, míg keleten ezzel szemben 23-26 fok is lehet.

Akkor ne is ragozzuk tovább a szót, lássuk a következõ pár nap várható idõjárását.

Kedden országszerte sok napsütésben lesz részünk, majd a déli óráktól kezdve a Dunántúlon több helyen erõsen megnövekszik a felhõzet, és fõleg nyugaton-északnyugaton a késõ délutáni óráktól többfelé várható zápor, zivatar. Heves zivatar fõleg a Kisalföldön lehet, mert Ausztriából egy-egy szupercella besodródhat. Ezeket a cellákat ott felhõszakadás, nagyméretû jég, és viharos szél kísérheti, de általában mérsékelt marad a déli-délnyugati szél. A hõmérséklet legalacsonyabb értéke +11, +16 fok között alakul, délutánra pedig +25, +30 fok közzé melegszik fel a levegõ.

Szerdán erõteljes gomolyfelhõképzõdésre számíthatunk. Többfelé alakul majd ki zápor, keleten zivatar. A legalacsonyabb éjszakai hõmérséklet +13, +18 fok között alakul. A legmagasabb nappali hõmérséklet az ország nagy részén +25, +29, a Dunántúl északi felén +20, +25 fok között várható.

Csütörtökön a Dunántúlon csendes esõ várható, míg keleten erõteljes gomolyfelhõképzõdésre számíthatunk. Ott sokfelé várható zápor, zivatar, a Tisza vonalától keletre heves zivatarra is megvan az esély, ott felhõszakadás, jégesõ, és viharos szél kíséretében tombolhatnak a zivatarok! A legalacsonyabb éjszakai hõmérséklet a Dunántúlon +10, +13, másutt +13, +17 fok között várható. A legmagasabb nappali hõmérséklet nyugatról kelet felé haladva egyre magasabban alakul: A Nyugat-Dunántúlon +16, a Tiszántúlon +25 fok körül valószínû. A Dunántúlon megélénkül az északnyugati szél.

Pénteken országszerte kifejezetten csapadékos idõnk lesz. A Dunántúlon intenzív esõzésre, míg keleten záporok, zivatarok lesznek. A jelenlegi modellfutások szerint szombat reggelig 5-50 mm közötti csapadékkal mondhatni riogatnak a modelltérképek. Utóbbi mennyiség a Dunántúlon valószínû. A legalacsonyabb éjszakai hõmérséklet a Dunántúlon +9, +13, másutt +12, +17 fok között várható. A legmagasabb nappali hõmérséklet nyugatról kelet felé haladva egyre magasabban alakul: A Nyugat-Dunántúlon +14, a Tiszántúlon +22, +24 fok körül valószínû. A Dunántúlon az északnyugati, a Tiszántúlon az északkeleti szél megélénkül.

Összegezve: Eléggé mozgalmas hét elébe nézünk. Vasárnapig az ország jelentõs része kaphat alapos locsolást. Átlagosan 15-50 mm csapadék eshet, de a Dunántúlon nagyobb körzetekben akár 50 mm-nél több is lehet.

Én így képzelem el jelenleg a hetet. Remélem nem estem túlzásba a csapadéknál. laza
#2631
A köv. 36 órában pont olyan változatos idõjárásban lesz részünk, mint ami az éppen csak elkezdõdött évszakra jellemzõ. Meleg-, majd hidegfront éri el térségünket, végül pedig észak felõl a középszintû teknõ déli vége is benyomul a Kárpát-medence fölé.

A melegfrontoz kapcsolódó csapadékképzõdés már jelenleg is látható a radarképeken, igazából ennél sokkal több izgalmat várhatóan nem okoz. Fõként az északi, északkeleti országrészben várható jelentõsebb esõ, záporesõ e front hatására.

Napközben a melegfront mögött egy gyenge MNSZ húzódik az ország fölé, ennek hatására erõsen felhõs/borult idõre lehet számítani az ország nagy részén. Ennek ellenére erõs lesz a nappali felmelegedés, köszönhetõen a megélénkülõ (Zala-Somogy tájain megerõsödõ, viharossá fokozódó) délnyugati szélnek. Jellemzõen 9-14 fok között alakulhat a Tmax, de helyenként a 15-16 fok is összejöhet.

Erre a relatíve meleg légtömegre érkezik meg a délután közepe táján egy markáns (7-12 fokos csökkenés 850 hPa-on) hidegfront. A HF elõtt valószínû egy kis labilizálódás, ez kiegészülve a jelentõs nagytérségû triggerekkel (frontális emelés, konvergencia, itt-ott jet-divergencia, örvényesség-advekció, hegységeknél orográfia) okozhat némi vagy akár komolyabb konvekciót is. De talán pontosabb megfogalmazás, ha a nagytérségi emelõhatásokat tekintem az események fõ mozgatórugójának, és ezt egészítheti ki helyenként az egyéb labilizálódás. Nagy zivatarkitöréssel azért nem érdemes számolni, de jó esély van pár bedörrenésre, és még jobb heves, beágyazott záporokra, akár graupellel kísérve. Egyes területeken - nagyobb valószínûséggel délen - könnyen elõfordulhat, hogy már a 2. márciusi napon letudja az idõjárás az egész hónapra elvárható csapadékmennyiséget.

A hidegfront mögött nem lesz túl vészes az északnyugatira forduló hátoldali áramlás, de a felhõzet gyors kitakarítására ez is elég lesz.

Keddre virradóan azonban az északi, északkeleti tájak fölött ismét felhõsödés valószínû. A teknõ-tengely közeledése a vertikális hõmérsékleti gradiens erõteljes növekedését okozza, északon 30 fok fölötti tetõzéssel. Emellett menetrend szerint érkeznek majd a masszív örvényességi mezõk, kiváló alapot nyújtva az újabb konvekciónak. Némi MUCAPE, TI/LI sem zárható ki. Ekkorra azonban már beáramlik a hideg levegõ hazánk területére, így a sima záporok mellett, havasesõ-, hózápor is felkerülhet a menüre, ill. ezek nem-konvektív formája, ha gyengébb lesz a labilizálódás. Leginkább az Esztergom-Debrecen vonaltól északra esõ területek részesülhetnek a fináléból, de lokálisan másutt is kialakulhat egy-egy cella.

Bár a szélnyírás önmagában támogatná szupercellák képzõdését, de azért a labilitási viszonyok messze állnak majd az ideálistól, úgyhogy nagy tétben nem fogadnék jelenlétükre.
#2630
Bizony a következõ napok várhatóan szép kiszáradása azokon a helyeken, ahol még hófelszínre fut rá a hideg levegõ csikorogni fog...
Nézegetem is a helyzetet, a töbörhöz is.
Talán az utolsó komolyabb hideg a télen, mikor még hófelszín is van.

A holnap reggel a töbörben még biztosan nem lesz nagyon jó, a magasban és talajon egyaránt beáramló hûvösebb levegõben, szélben mocorogni fog a hõmérséklet, nem várható klasszikus egész éjjeles nyugodt hûlés, de azért szerintem már holnap reggel is befigyel a -20 alatti tartomány.aztán napközben ismét gyorsan melegszik, és napközben gyenge pozitív tatomány is elfordul majd.
A kedd délután ismét a nagy zutty címû mûsort követhetjük, nem csak odafent, hanem többek között a Nyírségben is. Aztán este szerintem már 18-19 óra felé a töbröben behúzzuk a -20 fokkot. Szerda hajnalig ha maradna a nyugodt, egész éjjel derült, magasban szél nélküli idõjárás, jó eséllyel mérhetünk -25 foknál is hidegebbet odafent.

Kicsit jobban szétnézve a környéken Erdélyben jóval hidegebb lesz ismét a szerda reggel.
Arrafelé szerintem a Brassói, Gyergyói- Csíki- medencék ismét hozzák majd a 25-30 fok közötti értékeket. A Pádison lévõ mikrolíma állomás pedig -35 fok alatt várható. Ott egyébként az éven már 2X volt, -35 foknál is hidegebb, amibõl az egyik alkalommal 4-essel kezdõdött a számérték. Konkrét adat sajnos az adott napról továbbra sincs, mert 40 foknál hidegebbet nem mért a mûszer 5 órán keresztül. zavarban hideg
#2629
Igen szép kis fagyok lehetnek szerda reggelre.
A szlovák Aladin elég jól szokta fogni a hõmérsékletet:
Link

De harmatpont ügyileg és szép kis értékeke néznek ki.
WRF:
Link

GFS:
Link

ECM:
Link

Nyírlugos jó lehet -15 fokra is. De nagy területen lehet -7/-9 fok szerintem Ék-n
#2628
Érdekes lehet ez a stratus-os dolog is. Tulajdonképpen a jelenleg az Al-Duna vidékét beborító rétegfelhõzetet, ill. az alatta bedöglött nedves levegõt tolná föl egészen az Alpokalja -- Kis-Kárpátok térségig a beinduló DK-i szél. Hogy aztán ez végül is miként zajlik majd le, arra még fogadni sem mernék. nevet

Mindenesetre már a mostani mûholdkép-animáción is látszik, hogy a Déli-Kárpátok vonulata mentén megindult nyugat felé a felhõtömeg.
#2627
Megkezdõdött a hideg beáramlása, egyelõre melegedéssel. ÉK-en hajnalban feltámadt a légmozgás, felszakítva ezzel az inverziót, pl. Nyírlugos 4 és 5 óra között 4-5 fokot melegedett ennek hatására.

A frissebb modellfutások 850-en hûtöttek, most már -7, -8 fok lehet az alja, sõt, az ECM DK-re még a -9 fokot is behúzza rövid idõre. A harmatpont-értékek sokat szelídültek a Dunántúlon, viszont a Dunától K-re továbbra is -12, -16 fokos Td-t várnak a globállmodellek a szerdára virradó éjszakára. A szélviszonyok most is hasonlóan festenek, mint 2 napja.
#2626
Ehhez én még hozzátenném, hogy Pozsony viszonylatában a gyenge hidegadvekció holnapra átmenetileg újra játékba hozhatja a stratust Link
Ez viszont arra lesz jó, hogy visszafogja a nappali felmelegedést (legjobb esetben +4 fokra futja, de ha Hochnebel lesz, szerintem jó ha 2-3 fokig felmegy a T), estére viszont feloszlik a Hochnebel, a szél is leáll és jöhet a zutty: ahhoz képest, hogy hó már csak mutatóba van, kupacokba összehordva), a -7 fok elég keménynek számít, hiszen összefüggõ hótakaró esetén véleményem szerint meg sem állnánk -10/-12 fokig. Egyébként nagyon érdekes az elemzésed, attól, hogy egy idõjárási helyzet nem jár együtt látványos kísérõ jelenségekkel, attól még igazi csemege lehet számunkra is, akik ´csak´ amatõrként figyeljük az idõjárást. Ez a vargabetûs lábas hideg beszivárgás pedig kétségkívül megérdemli, hogy behatóbban foglalkozzunk vele nevet hideg
#2625
A legtöbben valószínûleg csak legyintenek egyet a keddi események kapcsán, de valamiért engem csodálattal tölt el, hogy front, ciklon, hidegcsepp nélkül, meredeken emelkedõ (!) légnyomás mellett lehûlés várható.

Nagytérségi helyzet: a mai nap folyamán ciklon mélyül ki Észak-Európa fölött. A gyorsan kelet felé haladó ciklon nyomában Skandinávia térségében holnapra erõs anticiklon épül fel. Link A két képzõdmény közös áramlási rendszerében Kelet-Európát sarkvidéki légtömegek árasztják el. Link

Mivel a kiváltó ciklon térségünktõl távol ténykedik, ezért az esemény kárpát-medencei hatását elsõsorban az anticiklon helyzete határozza meg. Ha az anticiklon keletebbre alakul ki, vagy kelet felé mozdul el, nálunk nem történik semmi érdemleges. Ha nyugatabbra alakul ki vagy nyugat felé mozdul el, akkor ÉK-i áramlással régiónk is részesülne a sarkvidéki légtömegek javából.

Ezúttal azonban egy "középutas" megoldásként az anticiklon dél felé helyezõdik az idõ elõrehaladtával, déli peremén pedig a felerõsödõ keleties áramlással a Kárpát-medencébe is beszivárog a kontinentális jellegû, száraz, hidegebb levegõ. Link

850 hPa-on kb. egy 5 fokos lehûlésre számíthatunk Link Link , ami már egy közepes értéknek számít, közben azonban a tengerszinti légnyomás 15-20 hPa-t emelkedik! Link Link

Jellegébõl adódóan ettõl az eseménytõl csapadékot nem igazán várhatunk, sõt, valószínûleg még komoly felhõzetnövekedést sem fogunk tapasztalni. Na de akkor hogy lesz ebbõl lehûlés?

Az egyértelmû, hogy a magaslati hidegadvekció valamelyest a felszín közelében is érvényesül, de ennél sokkal fontosabb, hogy erõsen kiszárad a levegõ.

Az éppen szintén magas nyomás alatt tespedõ medencékben hétfõ reggelre már eléggé "megposhad" a levegõ, na persze ez még mindig nem egy novemberi stratusos állapot. Link Jön viszont a keleti, "lábas" légtömeg és a Td máris a pincében! Link Link

Keddre virradó éjjelen a feltámadó szél még többfelé Link visszafogja az éjszakai kisugárzás hatását, de jelen állás szerint szerda hajnalra már nem lesz pardon. Link

Napközben jellemzõen "csak" 2-3, regionálisan 4-5 fokos lehûlés várható kedd-szerdára, a kiszáradó levegõ valamelyest kompenzálja a magaslati lehûlést, hiszen csak kevés felhõre van kilátás. A szelesebb helyeken azonban rontja a helyzetet a szélhûtés, a hõérzet kevéssel fagypont alatti értékeknek megfelelõ lehet.

Ennél durvábbnak ígérkezik az éjszakai lehûlés, leginkább a szerdára virradó éjjelen, de már kedden is lesznek "pionír" helyek. Szerda hajnalra azonban szépen összeállhatnak a paraméterek: elõzõ nap nem túl magas Tmax, leálló szél, kiszáradó levegõ és száradó talajok (!), derült ég, a magasban még hideg. A mostanság jellemzõ -2, -7 fokok helyett inkább egy -7, -12 fokos fõ intervallumot tudok elképzelni, de a fagyzugokban a -9, -10 fok helyett ezúttal már -15 alatt lehet a TopMin.

No de még egy kicsit messze van a dolog, lehet, hogy mire odaérünk szelídül a helyzet. Vagy durvul. hideg 50-100 km változás az anticiklon helyében, és máris omlik a kártyavár.

Az erdélyi, kelet-európai hõmérsékleti értékeket viszont mindenképp érdemes lesz figyelni ezután, látóhatáron belülre került egy-két durva Tmin adat. nevet
#2624
A Bakonyban cudar hóhelyzet várható, a hegyek fésühatása miatt folyamatos havazás és sok friss hó.
Jelenleg ez a területe lehet a leghavasabb holnapra, már máshol megszûnõ csapadék mellett itt még mindig további hóesésre van kilátás.
#2623
Gratulálok ! Különösebben nem izgat már, hogy vége lesz-e a télnek, szép volt, elég volt. De az OMSZ elég szépen melléd állt, biztosan olvassák a kommentjeid. Tegnap még csupa -10-15 fok volt az egyhetesben, most hétfõ után a -7 az alja, de +7 is lesz dögivel. Úgy 5 fokot melegített az ECM, most már érthetõ a várakozásod. kacsint
#2622

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#0)
#2621

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#267896)
#2620

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#267895)
#2619

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#267894)
#2618
Sajnos így van Keleten én sem gondolom már, hogy az idén 20+ centis havak kialakuljanak de nincs ebben semmi meglepõ sõt az ellenkezõje lett volna furcsa.
Ami a holnapi napot illeti én nem zárnám ki a keleti határszélen egy egy "utcában" a jelentõsebb hózáporokból az 5 cm körüli havat sem. Azért írtam utcát mert városon belül is nagy lehet ilyenkor az eltérés. A GFS holnap estétõl már nem ad csapadékot az ECM még mutat keddre is valami szöszmötölést. A talaj hideg éjjelenként fagyott szerintem nem lesz gond a megmaradással egy egy hevesebb eseménynél gyorsan 0 fok alá hûlhetünk.
Nyugat mást tészta. Ott eleve nedvesebb levegõre érkezik a front ezért sokfelé lehetnek erõs hózáporok.
Majd valóban újabb jelentõs havazás. Annak viszont nagy ára lesz, ugyanis ezzel együtt jelentõs enyhülés, éjszakai fagyok megszûnése gyors olvadás várható. Fokozódó ár és belvíz veszéllyel. [esõ]
#2617

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#267893)
#2616
Érdekes ez a magyar idõjárás, hétfõn nyugaton várható sokfelé havas esõ, havazás (de fõleg hó), úgy hogy kelet felé csökken a légnyomás és nyugaton közel lesz az AC központ. Óriási az eltérés a nyugati és a keleti idõjárási viszonyok között. És sokszor épp a Duna a határ.

Holnap napközben lehetnek szórványosan hózáporok. Nem lepõdnék meg ha a legerõsebbek a Dunántúlon lennének ismét.

Utána már csapadék nem nagyon várható keleten hosszú ideig.

Keleten esetleg holnap délután ha kialakul egyáltalán egy csökevényes konvergenából hullhatnak szép hózáporok, 2-3 cm hóval. A legnagyobb hóban ilyen helyzetben Orosháza környéke szokott jól kijönni.

Valószínûleg keleten már igazi nagy havas idõszak már nem lesz, jövõ héten fabruár közepe, 20.-tól rohamosan elindul a melegedés. Tartós nagy hideg már nem várható.
#2615
Ez volt a cél.
Megtörtént, néhány hópelyhet én is észrevettem, ennyit kipréselt magából a felhõtömb.
Azaz amit a ciklon itt megtehetett, megtett. nevet
#2614
Azokban a tömbökben sem ér egyébként földet sok csapadék, Szolnokon is átment már zöld radarjel mellett pár, és épp hogy lekevert pár hópelyhet. És néha a nap is kisüt, a szél persze viharos.
#2613
Mókás egy ciklon jókora keletre tolódással viccelte meg a modelleket.
Még a végén a Bakony-Budapest vonalig felmegy a ciklon pre-frontális csapadékmezeje, ezt a Dunától keletre egy szakadozott csapadékmezõ követi.

A mûholdfilmen azonban egy nagyon érdekes jelenséget vettem észre, már a Budapest-Nyíregyháza-Berettyóújfalu háromszöget beterítõ, egyre jobban besûrûsödõ felhõmezõt.
Ebben kisebb csapadék is van, a tót és magyar radar is mutat már szaporodó, kisebb tömböket a Tisza-tó környezetében.

Még a végén izgulhatunk egy kis látványért. nevet
#2612
Gratulálok, nagyszerû képsorozat, rendkívül szemléltetõ.
Még annyit tennék hozzá, hogy a csapadéksáv déli felének a helye (Belgrád-Szófia) végig változatlan, míg az északnyugati rész szép lassan "elhajlik" dél felé.
Nagyszerûen lejön, hogy nem csapongott a modell, hanem ahogy erõsödött északnyugaton az AC, úgy tolódott dél felé a csapadéksáv északnyugati része. 3-4 napra elõre belõni a csapadék helyét, úgy, hogy a ciklon még létre sem jött, nem kis teljesítmény. A 100-200 km-es hiba bõven belefér (hiszen közben a ciklont mozgató légtömegek 3-4 nap alatt több ezer km-t is megtehettek). Csak a végeredmény volt drasztikus a számunkra. Nyáron fel sem tûnne ekkora tologatás, mert egy kiadós esõ nem hiányzik senkinek.
#2611
Azért így utólag amit vissza tudtam nézni egy egyértelmû tendencia figyelhetõ meg a ma estére , az elõrejelezett szerint 2.-án még jelentõs országos csapadék nézett ki, de már korábban figyelni kellett volna a modell tendenciákat.
Nyers ECM 3.-a déli futás

beillesztett kép


tegnap reggel:

beillesztett kép


Tegnap dél:

beillesztett kép


és ma reggel:

beillesztett kép



Egy folyamatos csökkenõ "kiszoruló" csapadékkal számoltak a modellek. Erre a tendenciára alapozva igenis a pontosabban és alaposabban lehetett volna belõni a csapadék területi kiterjedését, illetve mennyiségét, és ez nem tegnap elindult folyamat hanem napok óta megfigyelhetõ volt.
Jó ezeket a térképeket összehasonlítani mert így lehet a sokak által várt nagy csapadék várakozások nem lettek volna túlzóak (nem a csapadék minõségét hanem mennyiségét kellett volna nézni)
Január végén valóban nem volt elrugaszkodott várakozás a jelentõs esõ, illetve havazás, de tendenciákat nézve bizony talán korábban lehetett volna ezeket korrigálni. Talán ezért nem adatak ki idejekorán vészjelzésket...stb a szolgálatok.
Az mediterrán ciklon genezisének elõrejelzésének elsõ szakaszában valóban még rajtunk átgázoló frontról és csapadékról is lehetett beszélni (meg is lett említve hogy a "havunkat a lengyelek kapják majd") Tehát már onnan elindult ez a dolog,
#2610
HÓTIPPJÁTÉK!

Gyors játékra invitálok mindenkit: tippeld meg, hogy hány cm-es lesz a hóvastagság az alábbi településeken az OMSZ hójelentése szerint február 8-án vasárnap reggel 7 órakor! A tippeket privát üzenet formájában várom, sorszámozva! A centiket egész számokban kérem, a hófolt, lepel, stb. 0-nak számít.
Link

1. Sopronhorpács
2. Szombathely
3. Letenye
4. Sármellék
5. Pécs-Pogány
6. Máza
7. Szeged

Határidõ: ma, azaz február 5. este 22:00! 22:01-kor már nem érvényes a tipp.

Sok sikert mindenkinek!
#2609
A holnapi mûsor elmarad, a brit Ac szárazföld felé terjeszkedése a Balkánra szorítja le a ciklont.
Ez a tél eddig nem hozott szerencsét a mediterrán ciklonokat illetõen, vagy nagyon ránk húzódott meleg-szektorával, vagy nem volt hideg a medencénk és nem tudta lekeverni felénk is a hideget, avagy elhúz alattunk, ha van hideg.

Ellenben a vasárnap-hétfõ-kedd egyre szebben néz ki a keleti-északkeleti országrésznek, az idõtáv elég rövid és egyre markánsabban kijelölõdik a kicsit nyugat felé visszatáncoló Ac keleti peremén sarkvidék felõl leszakadó ciklonrendszer.
Ez amellett, hogy brutál hideget pumpálhat be, kaphatunk belõle havat is.

Valahogy a 2001 december végi helyzet rémlik ebbõl:
Most vasárnap: Link
2001.12.20.: Link

Az Ac vasárnap-hétfõi négytérségi helyzete nagy eséllyel magvalósul, a keleti peremének pontos helyzete adja meg a választ, hogy reménykedhetünk-e.
#2608
Hálistennek azért az unalmas AC alatti idõ sem néz ki tartósnak: Link Link szépen növekednek az esélyek egy újabb áttörésre, hidegleszakadásra már a jövõ hét végefelé, az ECM jelen futása még mediciklont is generál belõle, ez utóbbi persze csak érdekességnek jó ismét.
A lényeg az, hogy középtávon maradni látszik a dinamizmus a légkörben. Ezt az AO görbe is igazolja: Link a NAO pedig 0 közelében meanderezik, ami szintén nem utal várható stabil idõjárási helyzetre. Minden bizonnyal marad az erõs blockinghajlam, komolyabb zonalitás kialakulása most nem várható.

Lehet, hogy ezt már a hosszútávúba kellett volna, de organikusan kapcsolódk az elõzõ kommenthez, ezért írtam ide.
#2607
Szépen megtréfált mindenkit ez a ciklon nevéhez illõen. Az elmúlt napokban folyamatosan nagy csapadékot jelezve elõre az országban, az utolsó pillanatban jelentõsen csökkent a csapadék esélye.
Ilyen mértékû módosulásokra azért nem nagyon lehetett számítani 2-4 nappal ezelõtt.
Délen maradhat a pár cm lehulló hó ami csak a déli megyéket érintheti.
8.-án 9.-én egy hózáporosabb, kisebb havazásosabb két nap után átmenti lehûlés (fõként éjszaka, nappal nem nagyon lesz fagy az alföldön).

Éjjel -8:-13 fokokra lehet számítani nagy átlagban.

Jövõ héten anciciklon veszi át az uralmat végre csendes eseménytelen idõvel.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-05 01:38:17

Ercsi

4.4 °C

27000

RH: 84 | P: 1024.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.