2024. november 23., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71581
A középtávon kinéző helyzet továbbra is blokk és félblokk között ingázó ény-i irányítású szituáció. Az első meridiába fordulási, teknőképződési megmozdulás 72 óránál kezdődik, és gyakorlatilag megegyezik azzal, ami napok óta kinéz a modellek térképeiből:

Link     Link

120 óránál egy kis visszalendülés látszik a félblokk irányába:

Link     Link

Egyben az is látszik, hogy nyugaton, az Atlanti-óceánon új meridiába fordulási mozzanat készül. 144 óránál már nyilvánvaló a folyamat, valamint az is, hogy a kialakuló teknő nyugatra fog "betapintani" Ez újdonság az eddigi modellösszképhez képest.

Link     Link

168 óránál a kialakult teknő hátoldali hideglevegője lejut a Földközi-tenger nyugati medencéjébe, és ott heves mediciklon-képződést indukál:

Link     Link

Érdekes mediciklonos felállás körvonalazódik, de nyomatékosan felhívom a figyelmet a helyzet rendkívüli bizonytalanságára. Még a dupla teknősödés is könnyen eltűnhet a következő futások térképeiről, nem beszélve a mediciklon képződésről, méginkább annak pontos helyéről.
Érzésem szerint a szituáció több, mint nincs letisztulva egyelőre.
#71580
Az elejére már bedöglik, ezért lesz ez+az az elején. nevet
#71579
Szerintem ez volt félreérthető: "november elejére". Jobb lett volna úgy, hogy "november elején". kacsint
#71578
"a hónap maradék részére", "október vége fele", "a hónap legvégén"

Mivel ezek érkeztek a hozzászólásomat követően, a félreértések elkerülése végett külön hangsúlyoznám, hogy az én latolgatásom november első hetére vonatkozik.

Október végéről 7-én írtam: Link
#71577
Ferivel csak annyiban értek egyet, hogy hüvösebb verzió a valószínűbb a hónap legvégén.
Átlagos, valószínűleg száraz időjárással. Éjszakánként megjelenő köd foltokkal, amik napközben feloszlanak.Több kevesebb napsütéssel. 

- de vissza tényekhez. 
Thermo ez a "Dominánssá váló mediciklon tevékenység most nem látszik" kissé túlzás(szerintem), az hogy nem a Genovai - öbölben van, hanem inkább a "olasz csizma sarkában" illetve térségében mélyül ki, esetleg a görög partok mentén, az csak a hidegöblités orrának iránya és a Földközi -  tenger meleg vizében keresendő, hogy azért aktiválódik hidegöblitések hatására. 
Dominánsnak nem mondanám,de a nyugati Ac - val kölcsönhatásba felkanyarodás esélyét még te is tudod 96-120 óránál se lehet elvetni. Még 120 óránál se tartunk tudom. nevet  Gfs 06-osa 150 óránál, Ecm számol vele,de az nagyon délebbre van. 

Ha a trendet vesszük, míg a Britteknél és tőlük kissé nyugatabbra él és virul a magasnyomás addig nálunk az újabb és újabb északnyugati légpályás lefűződések lesznek/lehetnek. Meleg kedvelőknek tetszik  vagy sem. 

Visszarendeződésben azért kételkedem, mert a blocking epizód lecsengése után(ami már OKé, egyenlőre Űridő), az Európára néző tengeri területek fölött is  példuául: Grönlandi - tenger felett 'tartós' északi,északnyugati áramlás lesz. Oda a 0 helyett -10 érkezik Ecm alapján 168-192órától. Gfs kacifántosabb,de mindennek az alapja maga a blokkoló anticiklon a britteknél és tőle kissé nyugatabbra.
Ha azon a szélességen marad az Ac dominancia vagy nyugatabbra tolodik északi zonalitás vagy fél block. Ha a Brittek felett teljesedik ki ugye Brit blocking. És ha utánna egyenesen Skandináviát veszi célba? vidám Ahogy szegényeknek nyáron brutál pozitív anomáliát csinált, most majd lesz negatívjuk is!  lazahidegMondanom sem kell, hogy akkor, nem martim féle, óceáni nedves hűs löttyött kapna Európa, hanem a Jeges - tengerről "átcibált/átrángatott" hideget -5 és lejjebbet(ki nem merem mondani) 850T-t. Ami skandi és kelet - eu.-i síkságon kiszáradva mint légtömeg meghozhatná az első kiterjedtebb fagyokat. Mondanom sem kell tisztelt tapasztalt társaim hogy az ilyen száraz hideg léghullám -1 -2 fokos 850T mellett is lazán meghozná főleg a Dunától keletre eső területekre a T2méteren vett gyenge fagyokat. Fagyzugokba kicsivel többet is. Attól függ mennyire higulna a lefűződés, meg mennyi szakadna le pl. egy Skandi Ac esetén. Lefűződésről jut eszembe:
- Jó példa erre a jövőhét elei magassági légörvény is, hogy meg van a hajlam a hosszú ampitudóju lefűződésekre is, HCS formában.

Összegezve: Én mindenben az alapot a Brit Ac tartosságában látom. Ha az van akkor menetrendszerűen érkezhetnek majd a légköri képződémények északnyugat, nyugat felől, ami nagyban függ majd hogy a Brittek felett vagy kissé nyugatabbra tanyázik e majd az anticiklon központ. Az űridős folytatás mint felvetés, hogy a brit Ac akár Grönland, Izlandi magasnyomású hídá is fajulhat, ha a blokkolás miatt az Atlanti - óceán nyugatibb feléről nem érkezik újabb ciklon, hogy ezt meggátolja. Ránk kenődésben kevésbé valószínű, túl kiélezett már a hőkontraszt ahhoz(óceánon), hogy újabb eseménytelen időjárás vegye kezdetét Európa legnagyobb részén.  Itt most minden a meridionális irányítás irányába mutat. Északi zónalitás persze lehetséges és lehet újra napos idő nálunk,de ez csak átmeneti lehet. Újabb Brit block jöhet vagy még nyugatabbi Ac Izlandi teknővel, ami Skandinávia felett felveti a magasnyomású anticiklon létrejöttének esélyét(?)

Személy szerint én, most "élvezzettel" lapozom a térképeket - hosszú idő után - a wetterzentrale.den, mert minden a változás irányába mutat. Ha még se ugy alakulna majd a helyzet hónap végén, akkor a ránk kenődött magasnyomás alatt, erősen feltételezném a köd hajlam makacs kialakulását. Történetesen elötte lesz több napos ény-i irányítás jövőhét közepétől, ami nedves léghullámokat és hidegebbet hozz. Tehát inverzió valamint alacsonyabb harmatpontok lehetnek. Háát.. nem szeretem a tartós ködöt, én drukkolok a változékonyságnak. A vízgyűjtőkre is kellene már az őszi csapadék.
#71576
Joe és a Te latolgatasodhoz nehéz érdemben további kiegészítést fűzni, ám ahogy a friss gfs ENS-t átfutottam, a kiújuló AC hatoldali helyzet (indián nyár 2), és a teljes blokk melle én azért egyenrangú variánskent október vége fele felvenném a mediciklonos
folytatást is, ugyanis a melyen délre lezúduló hideg előbb - utóbb aktivizálhatja a mediterrán térséget és ez bizony - pályátol függően -‘meghozhatja az első kiadosabb havazást a hegyekbe. (Alpok, Balkán?) Összességében inkább afelé hajlok, hogy az indián nyár téma idén már felejtős lehet, Mindenszentek körül inkább a hűvös idő fele billenhet az inga hideg
#71575
"Keményvaluta" időtávon (240 óra) belül GFS, ECM és GEM op. egyaránt félblokk és blokk között ingadozó, ény-i irányítású helyzetet ad. ECM 240 órás képe már eléggé hasonlít az északi zónára, de mivel ezen túl a modell nem "lát", nem tudhatjuk, hogy ezután mi történne. Lehet, az inga itt is visszalengene a meridionalitás felé.
Ugyanis a 240 óránál távolabb látó GFS szerint még egyet lőne az északnyugati irányítású helyzet, a meridiába forduló áramlási kép újabb sarkilevegő-elárasztást biztosítana számunkra. Utána pedig ránk kenődne a nyugati támasztó AC, anticiklon centrális helyzet alakulna ki. Persze, ez már az űrtáv vége, nagyon ragozni nem érdemes. Az biztos, hogy a jövő hétre kinéző hidegelárasztás után előbb-utóbb a nyugatról való AC ráterjedés térségünkre nagyon is hihető. Viszont a magasban történű jelentősebb melegedés, valamint az AC stacionáriussá válása híján igazi ködös helyzet szerintem sem néz most ki.
Hogy kelet-európai AC hátoldalán az atlanti ciklonok délies légmozgást biztosító áramlási rendszerébe kerülnénk, egyelőre nem látszik. Azonban elvileg ez sem lehetetlen, ha átkerülünk a nyugatról ránk helyeződő magasnyomás hátoldalára.
Dominánssá váló mediciklon tevékenység most nem látszik, bár GFS mutogat mediciklont 192 óránál  -túl komolyan nem kell venni.
Hőmérséklet tekintetében inkább hűvös idő az összbenyomás a hónap maradék részére. Persze télies időjárásról még nincs szó, maximum-hőmérsékletek terén a 10-15 fokos tartomány valószínű. Igaz, az űrtáv legvégén GFS megnyalat a -10 fokos T850-el ék felől. Ez már egyszámjegyű csúcshőmérsékleteket jelent, ha véletlenül bejön. Mindenesetre a pakliban most benn van egy elég cidris Mindenszentek. A magam részéről ezúttal valószínűbbnek gondolom, mint az indián nyaras változatot.
#71574
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#413288 - 2018-10-17 09:26:41)

Űrtáv!

Meglátásom szerint november elejére még a félblocking is szépen kifullad.

Az óceáni AC fokozatosan leépülhet, központja várhatóan egyre délnyugatabbra tolódik. A ciklontevékenység súlypontja Skandinávia térségéből visszakerülhet az észak-atlanti régióba. Ezzel együtt a nyugat-ázsiai anticiklon szépen megerősödhet.

A magasban összességében enyhébb légtömegek érkezhetnek fölénk, de még egy-egy - az október végieknél gyengébb - frontrendszer elérheti a Kárpát-medencét. Ennek köszönhetően lehet azért némi légmozgás, ami a köd ellen szól.

Tehát november elejére átlagos vagy annál kissé magasabb hőmérsékletű, túlnyomóan száraz, az érintő frontok közötti időszakban már nagyobb területen párás-ködös időt valószínűsítek. Viszont kiterjedt, többnapos köd/stratus az időnkénti átkeverés miatt még nem alakul ki.

Ha a kiújuló észak-atlanti ciklontevékenység teknősödéssé fajulna, akkor meg jöhet a vénasszonyok nyara 2.0. Erre több esélyt látok, mint télies fordulatra.
#71573

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#41325laza
#71572
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#413234 - 2018-10-15 08:22:1laza

Tehát még minimum 1 hét szárazság. 
Utána a lehülés széllel érkezik, úgyhogy jó kis homokviharok lesznek... Szép kilátás. 
#71571
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#413233 - 2018-10-15 08:12:2laza

A mesetartalékok vészesen fogyóban, a modellek immár kezdenek egy húron pendülni, ami a gyökeres makrováltást illeti. Az előttünk álló 10 napos időszak nagyjából három részre osztható: az első, amely még kb. 3 napig fog tartani, a gyengülő kelet-európai AC hatásának jegyében fog telni: Link 
utána 3-4 napig a nyugat felől ´beorrosodó´ azori AC hídja veszi át a gyeplőt: Link 
azonban legkésőbb jövő kedden ez a híd látványosan összeroppanHAT, és az egyre erősebb észak-atlanti ciklontevékenység hatása alá kerülhet térségünk: Link 
A ´lapkeverő´ légköri képződmény szerepét az Izland/Grönland térségéből Észak-Skandinávia felé mozgó ciklon veszi át, ennek hátoldalán hűvös óceáni levegő árasztja el kontinensünk középső részét, a lehűlés mértékétől függően 1000-1400 méter felett átmenetileg (?) szeptember vége óta immár másodszor téliesre fordulhat az idő, síkvidéken is csak kevéssel 10 fok feletti értékekre számítok legkésőbb jövő szerdától: 
Link 
Maga a lehűlés két hullámban érkezhet, végeredményben 10 fokot bőven meghaladó, jelentős lehűlés áll(hat) házhoz: Link
Így az idei október amolyan szendvicshónapként vonulhat be a meteorológia történetébe: elején + végén hűvös, közte huzamosabb ideig kellemesen meleg, már-már késő nyári hőmérsékletekkel. Végeredményben a most még vaskos pozitív anomália rohamosan csökkenhet, helyenként akár a léc is rezeghet - ha valóban a most előrejelzett mértékű lesz a lehűlés. kacsinthideg
#71570
Szerk. Még valami. Az eddigi trendről, nekem első blikkre archívumot fellapozva 1991 őszére hasonlít, bár lehet ez túlzó kijelentés.
#71569
Fél igazság csak van ebben az elszólásban.nyelvnyujtas 

S, hogy ON is legyen.
- A lassú egyhangúságot hazánkban, de inkább vegyük "magasabbról" Európában elkerülhetetlen változások elé néz. 
A lassan gyarapodó hidegtartalékok(hosszabbodó éjszakák) mind jobban kiélezett hőkontraszt hatására újabb és újabb behullámzásokba kezd a jet, s alkalmanként kisebb, nagyobb hidegöblitésekre telik belőle jobbára az ócánon, valamint a Nyugat - Európai végeken. A  mérsékelt övi ciklonok közt, a jelenlegi ( eddigi ) Atlanti - óceánon uralkodó "jellegtelen" téritői magasnyomásról leszakadó önálló magasnyomású zárt központú AC-k jelennek meg. A kiélezett hőkontraszt és annak jet-re gyakorolt hatása lévén, egyre inkább teret nyer az északabbi légpályák felé az óceáni magasnyomás.
Érik a váltás. 
Már látszik. Ha marad a jet behullámzásának trendje, akkor még nem tudni biztosan hogy 'berongyol-e' a zonalitás vagy félblockban lehet részünk, de mindenképp mozgalmasabb időjárás elé nézhetünk a hónap legutolsó napjaiban. A jövőhetet valószínűleg még kihúzzuk számottevő változás nélkül. 
Valószínűleg tipikus két lépcsős lehűlés lehet a hónap utolsó dekádjának vége felé, ami a 168-192 órán túli időtáv miatt űridős kategória. 
Maradva a tényeknél, tehát hullámzani kezd a jet(192belül) és megjelentek az óceánon olyan modell kimenetek is, ahol határozott Ac központ található a jelenlegi időjárási trendtől északabbra (, ami úgyan meridionális váltáshoz talán még kevés Európában, de minket elérő frontokra más elégséges lehet)szegyenlos. Továbbá az eddig aktívnak mondható Földközi tenger medencéje is tartogathat meglepetéseket, mivel ha marad az aktivitás, akkor újra éledő nyugati frontok hatására fenn áll a medi képződés esélye, ami megfelelő (beesési szög) hidegöblités esetén, nem túlzott kijelentés űridőben egy két modelltől(Ecm,Gfs). Persze itt még felkanyarodás helyett inkább a "délre elmegy, a Balkánon" c. szitu tűnik reálisnak dinamikus nyugati légpálya esetén, amennyiben feléled a dinamizmus.
#71568
Úgy bizony, szó szerint a levegőben lógott már a gyökeres makrováltás, azonban eddig mindig sikerült visszalendülni az eredeti kerékvágásba, a kitaposott ´nyári´ ösvényre. Őszintén szólva, a változás oka immár első ránézésre kézenfekvő - a gyorsan rövidülő nappalok, az őszi napéjegyenlőség, illetve a rohamosan növekvő északi hidegbázis - ezek, és egyéb kísérő tényezők ahhoz vezettek, hogy az eddigi ´verkli´ összeomlott, és kezdünk fokozatosan ráállni a téli félévre jellemző makrocirkulációs viszonyokra. Hogy mi lesz október első napjain túl, ebbe egyelőre csak óvatosan mennék bele, viszont az új maghelyzet egyelőre úgy néz ki, hogy adott ugye egy félblocking-helyzet, egy brit anticiklon által fenntartva, amely hol hidat növeszt, illetve az arról leváló és kelet felé vonuló önálló gerincek helyzetétől és mozgásától függően Magyarországon - és a Kárpát-medencében - hol az enyhe nyugati, hol a hűvös északnyugati áramlás fog felülkerekedni. Ez nagyon jól látszik az Általad is belinkelt hullámvasút-jellegű fáklyán. Összességében viszont az előttünk álló időszak (legalább 1-2 hét, de lehet hogy a folytatás is) a sokévi átlagnál legalább 1-2 fokkal hűvösebb időt hozhat, mivel a melegebb légtömegek bepróbálkozásai elég gyengék lehetnek, a hidegadvekciók során viszont több alkalommal is 0 fok köré eshetnek a T 850 hePA értékek. Latolgatásom alapjául többek között az ECM aktuális 4 hétre szóló
T és csapadék kitekintése szolgált: Link 
Most még halkan és óvatosan jegyzem meg, hogy - amennyiben nem újul ki az AC-dominancia Európa belseje felett - október (március óta először) alkalmasint negatív anomáliával is zárhat, hiszen még abban az esetben, ha netán erőre kapna felettünk az AC és a magasban meleg levegő érkezne, ez az idő előrehaladtával egyre inkább kiterjedt inverzióhoz vezetne, így egyre inkább dinamikus nyugati, avagy főnös jellegű déli áramlás kellene ahhoz, hogy pozitív T-anomália jöjjön össze. Előbbire csak epizódszerűen látok esélyt, a déli áramlás pedig egyelőre egyáltalán ´nem játszik´. Kulcsszavak: hibrid irányítás, félblocking, T hullámvasút  laza  
#71567
Erre most szépen rászóltam. vidám Pedig nem is Orosházán lakom. nyelvnyujtas Rácspont: Nyíregyháza.
Nagyott változott a helyzet. Mozgalmasabb periodus következik, nem erre számítottam. Egy hidegöblités aztán magasnyomás stabilan jó 4-6napig. Ehelyett, hétfőre egy peremciklon lesz vendégünk ami érdemben nagyobb erejű hidegöblitést végez mint a mai teszi. Visszamelegedést követően pedig újabb hidegöblités körvonalazódik. 
Thermo kollégát kérdezném mint tapasztalt veteránt vagy akár Feri-t ha olvas Pozsonyból, hogy mi a véleményük a jelenleg átalakuló makroszinoptikai helyzetről és milyen tudományos valamint személyes véleményei vannak róla. 

Személy szerint már nem merek semmit se megjegyezni, ekkora elszólás után, noha az én gondolatmenetemben bőven az élt hogy zárt polárfronti aktivitás, élesen a sarkkör mentén, ami nem erős jetstream-et feltételez mint elsőre néz ki. Pusztán a hőmérsékleti hőkontraszt miatt, az elkezdődött lehűlési periodus folytán csak a leghidegebb régiók menténre korlátozódik az aktivitás. Délebbre az átlagostól melegebb légtömegek jellegtelen, jobbára magasnyomású "állásai" foglalnak helyet, s változásra csak akkor lesz lehetőség, ha a megnövekedett energiamérleg északon olyan erős kiélezett hőmérsékleti kontraszot generál, hogy a felette elhelyezkedő légkörinyomás a jet a hurkosodását idézi elő. Ebből indultam ki, nagyott szólás gyanánt. 
De ez az anticiklonos jelleg, akár még jól is jöhet délebbi területeken főleg igy télen, mert ha Brit vagy Skandi Ac lesz e épp tartós akkor rendre hol nyugatra hol Közép- és Kelet-Európára fog szakadni a java a hidegnek, s abből mediterrán ciklonokon át a mindenféle első és másodfajú hidegfrontig sok minden lehet, de hogy nyugalmas időjárás, az nem, az biztos. nevet Indexeket fel se hozom,azokból most nem lehet messze ringó következtetéseket levonni. 
Kicsit erős ez a váltás, noha várható volt, de laikus nézettől eltekintve magát a makroszinoptikai jelleget elnézve mégis. Véleményetekre lennék kíváncsi más szakiktól is. 
Ez a forum topik lassan egyre aktuálisabb lesz. 

beillesztett kép

#71566

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#412199)
#71565
Hogy érted, hogy nem vársz tőle sokat? Na igen, a köd és a fűtési szezon. Csodálatos kombó. Hiába szeretem az évszakok váltakozását, leginkább a rossz levegő miatt a hátam közepére sem kívánom a téli hónapokat. Persze a tél is tud szép lenni, de olyat elég ritkán látunk.
#71564
Nem gyenge hullámvasút vár ránk a jövőhéttől. nevet
Az időjárás eddigi jellege feltételezheti, hogy az ősz további része, a növekvő sarki hidegbázis, s a tőle "átlagostól" melegebb légtömegek kölcsönhatása révén hazánkban, hol zonális, hol döntően meridionális, rajtunk anticiklonáris hatások maradhatnak túlsúlyban. Persze tartósan Ac.-s idő esetén medence jellegünk miatt, tartósan beálló köd sokat ronthat a hőmérsékleteken.
Tudom, hogy sokaknak elhamarkodott kijelentés, de az eddigi időjárás jellegét figyelembe véve nem igen várok sokat az idei ősztől. Ködtől viszont tartok, mert ha októberre beáll, lehet hidegebb őszből egy hónap, dd nem a mozgalmasságról fog szólni az egyszer biztos. Nem beszélve a levegő minőségéről.
#71563
Inkább vegyél egy eső szenzort:  Link   vidám

beillesztett kép

#71562
Szerintem, ha veszel egy ruhaszárítót többre mész vele vidám. Esetleg figyeld a radart és a műholdképet, és olvasd sokat a fórumot. Én már sok éve olvasom és gyűjtöm a tapasztalatot, de ha úgy érzem nem értek hozzá akkor nem írok ...

Szerintem lehet átpakolni a hozzászólásom, mert ez nem esélylatolgatás
#71560
Mi a véleményetek az időjárás latolgatásomról?

---------------------------------------------
Elvem a következő: eső figyelést szerettem volna megvalósítani, hogy a száradni kitett ruhákat nehogy kint hagyjam az esőn. hallgattam az időjárás jelentést lesz e eső vagy sem. szerintem a tv-ben rádióban csak hozzávetőlegesen mondanak valamit. az egész ország x százalékában várható vagy nem, a képernyőn ikonokból derül ki, hogy az ország melyik területén várható csapadék, meg a frontok vonulásából de ehhez okosodnom kell még. A telefon időjósló alkalmazásai sem bizonyultak elég megbízhatónak, hol jeleztek esőt és bejött néha pedig esett és nem volt előre jelzés stb , pedig több alkalmazást is kipróbáltam külön külön és egyenként is. arra viszont jók hogy műszereket helyettesítsenek
ezekből próbáltam kitalálni a közeli jövő időjárását, északtól óra mutató járásával meggyegyező irányba közeli és távolabbi, településeket kerestem a térképen a négy + négy  égtáj felé, a telefonom alkalmazásával jegyeztem hol jelentettek esőt, és a szél irányokat is lejegyeztem, ebből egy táblázatot csináltam és egyszerűsített térképen, ábrázoltam, néhány napon át figyeltem a szóban forgó települések uralkodó szélirányát és eső meglétét: az eredmény az lett hogy néha előre tudtam jelezni, hogy lesz e nálam eső vagy sem. persze finomítani pontosítani kéne a módszeremet de én nem vagyok annyit otthon hogy meteorológiával komolyabban foglalkozzam.
a településem Kevermes körülötte elhelyezkedő városok közelítőleg északra Miskolc és Varsó, északkeletre Nagybánya és Bobrujsk, keletre Deva és Odessa, délkeletre Craiova és Isztambul,  délre Belgrád és Skopje, délnyugatra Szarajevó és Róma, nyugatra Pécs és Trento, észak nyugatra  Budapest és Hannover.
(link eltávolítva, mert nem jeleníthető meg)
Példa: nem rég jelentették Pest környékén dörgések voltak, nyugatra pedig záporok, viszont Kevermes környékén a szél dél és dk irányú, Így tehát Pestről Pécsről nem várok esőt, dél keletről és délről pedig nem igen szoktunk esőt kapni, bárhogy gyülekeznek a felhők. Következtetés amíg Kevermesen szél iránya nem változik nyugati vagy északnyugatira, addig nem sok esély a záporra.
Akinek van kedve nézzen utána hogy lehet ezt okosabban megfogalmazni, és kielmélkedni.
várom a visszajelzéseket 180901 Jácint

Moderátori visszajelzés: ne enterrel válaszd el a mondatrészeket, hanem vesszővel, mondatok közé pontot tegyél, ne entert, kezdd nagybetűkkel a mondatokat, és sokkal olvashatóbb lesz (lásd a fenti hozzászólásodat nagyjából átalakítva). - Rudolfking
#71559
A GFS és az ECMWF most szép összetartó lett a tekintetben, hogy a jövő hét végéig kitartana a bárikus mocsár jellegű helyzet, jó kis szezon végi (?) KÜN-nel, minden napos zivatarokkal.
Hosszabb távon viszont már bizonytalanabb a helyzet, részben Florence pályájának is köszönhetően, ugyanis a 3 fő modell most teljesen eltérő kimeneteleket ad. Az ECMWF eleinte gyengének várja a ciklont, így az nem kanyarodna fel északra, hanem a közép-atlanti AC alatt célba venné a Bahamákat és az USA keleti partját. Link A GFS is későbbre tolta kicsit a felkanyarodást a korábbi futásokhoz képest, de itt 240 óránál már jóval északkeletebbre lenne az ECMWF-hez képest, és utána elfordulna a Brit-szigetek felé egy mély extratrópusi ciklonként. Link Link A GEM kanyarítja fel a leghamarabb most, így ott már 240 óránál beleolvadna egy Grönland melletti ciklonba, de Európa időjárására itt sem lenne hatással a brit blocking miatt. Link Egyébként az új verziójú GFS is érdekes, ott 240 óránál még hasonló a helyzet az operatív GFS-hez, utána viszont szinte azonalitást mutat az óceánra, Közép-Európában így viszont erőre kapna a nyugatias áramlás, és jönnének sorban a ciklonok. Link Link Link
#71558

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25553)
#71557

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25551)
#71556

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25550)
#71555
Valóban: a GFS hőmérséklet és nyomásadataiben sokszor van némi karikatúraszerű eltúlzottság, ami az eseményhez közeledve általában szelídül.
ECM erre nem hajlamos.
A küszöbön álló hf , és a hidegbeáramlás után emelkedik a légnyomás, a hűvösebb levegő nyugalomba jut. Majd a magasban megkezdődik a melegebb levegő beáramlása. Mindez a világ legtermészetesebb dolga, ezen meglepődni nem lehet.
Viszont a középtávon stabilan kb. 12,5 fokon futó tagátlag nem jelent semmit. Legalábbis azt nem, hogy biztosan nem jön azokban a napokban újabb hf.
A "második lapon", azaz 240 órán túl, a tagátlag nemigen mutat ki hirtelen időváltozásokat. Az majd csak akkor látszik (megfelelő szituációban), ha időben közelebb érünk.
#71554
Van egy olyan érzésem sok térkép átnézése után, hogyha jelentős hőgradiens mutatkozik számottevő nyomásgradiens nélkül, ahhoz rendszerint hamarosan ciklon is kerül. Több futás is mutatott most ilyesmit: Északnyugat-Európában 5-10 fokok 850 hepán, délen és középen a 15, 15+ fokok, erősebb ciklon viszont nincs a kettő határán. Érdeklődve várom a további futásokat.
#71553
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409360 - 2018-08-24 09:04:50)

Erre én is felfigyeltem, kicsit eltévedt az ECM ebben a tekintetben, de volt már nem egy ilyen eset a nyáron, amit a GFS lényegesen jobban számolt. Több mint valószínűnek tartom, hogy a jövő heti felmelegedést a GFS némi túlzással, de jól fogja. Aztán lehet országos kánikula lesz, de minimum ide az Alföldre még számítok 30, esetleg 30+ fokra egy-egy nap.
De ha köztes verzió valósul meg a két királyi számításaiból, akkor sem fogunk fázni kacsint  A fáklya a meleget illetően elég beszédes, az átlag is 15 köré megy, illetve közelébe és hosszú távon sem megy 12.5 alá.

Az ECM inkább Nyugat-Európára számolja a hőhullámot 240 óránál jócskán űridőben, de ez látható, felettünk pedig AC , mérsékelten meleg idővel.
#71552
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409359 - 2018-08-24 08:55:29)

A két ´királyi´ modell ezúttal szerepet cserélt egymással: míg a GFS ragaszkodik a meleg, sőt időnként igen meleg folytatáshoz, az ECM szerint a pénteken tőlünk nyugatra megerősödő AC keleti peremén azért egy elég tisztességes hűvös atlanti lötty érkezne. Ezzel ´csak´ az a baj, hogy egyrészt tegnap este még egészen mást mutatott, másrészt meg 168 óra felett van. Őszintén szólva, túl csekélynek tűnik a nyomásgradiens a gyengécske skandi teknő és a tőle délnyugatra elhelyezkedő AC között, mintsem ekkora T-csökkenést eredményezne az a bizonyos jövő pénteki harmatgyenge HF. A GFS-fáklyán ez a HF egyáltalán nem vehető ki, így nem csodálkoznék, ha az esti ECM-futásban ennek a HF-nak nyoma sem maradna már nevet
#71551
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409358 - 2018-08-24 08:44:24)

Nem: nagytérségi ék-i áramlásról szó sincs. Déli áramlással érkezne a meleg a magasban, csupán arról van szó, hogy kezdetben tenne egy "kanyart" fölöttünk.

Link
Link
Link
Link

Egyébként nyáron a k-i, ék-i áramlás rendszerint szárazföldi meleg levegőt hoz. Abban viszont teljesen igazad van, hogy ez a szél, ellentétben az erős délies légmozgással, nem vágja agyon az éjszakai lehűlést.
#71550
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409353 - 2018-08-24 08:20:42)

És ez is alapvetően É-ÉK-K-i áramlással érkezne megint, szóval a "régi nóta"? Figyelgettem ezt, de számomra rendkívül meglepő, hogy északias áramlással kapunk ennyi hőséget az idei nyáron (lehet már volt erről szó korábban, de nem mindig figyeltem folyamatosan a fórumot). Ez nem "reklamálás" mert a déli szél undorítóbb  (utóbbinál a minimális éjszakai hűlés sincs meg többnyire). Gondolom ez az irányultság ilyen magas hőmérsékletekkel megpakolva nem volt éppen a leggyakoribb a múltban, ilyen időtávon és ilyen mértékben még csak nem is emlékszem hasonlóra.  Feltételezem a Kelet-Európai síkságon szépen összegyűlt a forróság már jó ideje. Feltűnő volt már a foci VB alatt, hogy a meccseken láthatólag mindig napsütés és igen meleg uralkodott, a döntő végén kívül sok esőre nem emlékszem :-)
#71549
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409347 - 2018-08-24 07:32:32)

Friss GFS kifejezetten rossz a hónap legvégét illetően. Eszerint kánikulával búcsúzna augusztus, és úgy is kezdődne a szeptember. Kíváncsian várom, a nemsokára frissülő ECM mit ad.
Több hetes 28-30 fokokról egyelőre ne beszéljünk, mert először is, a modellek addig nem látnak el. Másodsorban szeptemberben egy masszív hőhullámhoz már nagy makroszinoptikai pech kell.
Szóval, remény mindig van, ha karcsú is egyelőre. nevet
#71548
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409342 - 2018-08-24 07:08:11)

A hozzáértőktől kérdezném: jól érzékelem, hogy a jövő hét közepétől igen könnyen egy többhetes - gyakorlatilag folyamatos, mivel a hóforduló környéki esetleges hideglöttynek már kb. egyik előrejelző oldalnál sincs érdemleges nyoma - kb. 28-30+ okba szaladhat bele megint itt az Alföld középső része, érdemleges csapadék nélkül? Az ugye már igen meleg majdhogynem kánikula ilyen időtartamban (Kecskemét kb. mindig az egyik legmelegebb). Már a végét járom azért kérdezem, hogy mennyi lelkierő fog kelleni még. Gondolom a legrosszabb nagytérségi szcenáriót húzhatjuk be megint... hihetetlen lenne, komolyan. "Kicsit" pesszimista lettem tudom itt az elmúlt 30 nap okán, de nagyon bizakodtam hogy aug. végével lehet valami pozitív változás a melegtől szenvedőknek. Lehet-e reménykedni vagy már nem nagyon érdemes és marad a további centivagdosás? Köszi
#71547

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#409099)
#71546

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#409093)
#71545

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#409092)
#71544

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#409091)
#71541

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#40909laza
#71540
Voltak olyan évek mikor menetrend szerint érkezett hétvégére a hidegfront. Ige, nyugatról szépen kipucolódik a meleg mind az ENS mind az OP mutatja. Link
A friss ECM szerint mérsékeltebb lenne a lehűlés, kellemes 25 fok körüli idő jönne a front után, csapadék nélkül, anticiklonális hatásokkal. Talán összejön egy szép, kellemes őszkezdet.  Mondjuk van még itt bizonytalanság, szóval meglátjuk, igaz a csapadék már több helyen elkelne bőséggel, és az ECM a csapadékot is csökkentette.
#71539
Azért mintha az időjárás tudná mikor (hétvégére) kell megváltozni. Nehogy már szerda-csütörtök betaláljon a hidegfront a Kárpát medencébe   kacsintnyelvnyujtaszavarban

Gondolom Nyugat-Európa előbb megkapja a hűvöset
#71538
A masszív hőhullám napjai már meg vannak számlálva. A hétvégén érkező lehűlés alighanem borítékolható. Már a sokadik futás adja, ám egy nagy DE, a friss ECM visszavett a hétvégét illetően, kicsit tolt a dolgon.  A GFS op szerint már pénteken lenne egy bemelegítő, mely szombatra záporokat, zivatarokat hozna, és mérsékelné a meleget, de az Alföldön még lehetnének 30 fokok helyenként. Másutt már nem. Vasárnap peremciklon, nagy eső, újra megerősödő északnyugati szél.  Ezt követően anticiklonális helyzet alakulna ki, csapadék nélkül az op. most csontszáraz szinte hosszabb távon. Idővel ami már nem komolyan vehető. az északkelet-európa felett örvénylő ciklon és a Brit-szigetek felett aktivizálódó AC közös áramlási rendszerében hűvös érkezne újra északi irányból, tehát ez érdemi felmelegedést nem sejtet, de egyes napokon azért kellemes, 25-27 fok körüli csúcsokkal találkozhatunk.

Az ECM most amit az elején említettem tolt a lehűlésen, így még szombat kánikulás lenne többnyire, és a vasárnap az Alföldön még vastagon behúzná a hőségnapok sorát. Aztán hétfőre adja most a ramazurit, kiadós esők, a Dunántúlon rendkívül viharos (80-100 km/h körüli) északnyugati szél. Az ország többi része ebből a szélviharból kimaradni látszik, kevésbé lenne erős a szél. Utána kedden, szerdán nem lenne túl kellemes idő, bár kinek mi a kellemes, majd fokozatosan beorrosodó azori AC-vel, 23-26 fok körüli késő nyárias idő következne, megszűnő csapadékhajlammal.

Összességében nem töltené ki továbbra sem Európa nagy részét hideg, hűvös levegő. Ha megnézzük látható, hogy kelet felől ismét csavarna be a ciklon magasabb hőmérsékletű izotermát 850-en. Link
Ha valóban kialakul a Brit - Skandi AC és retrográd vagy stacionárius jelleget ölt akár tartósabban felállhat egy északi áramlás, amivel érkezhet lényegesen hűvösebb légtömeg is idővel.
Ami kiemelendő, hogy nem látszik még vérbeli ősz, a csapadékos napokon, átmenetileg viszont érezhetjük simogatását a szélben. A hőségnek országos viszonylatban vége szakad a hétvégén, és nem hinném, hogy szeptemberben már legyen ekkora kiterjedéssel, ilyen tartóssággal bármikor is 30-35 fok közötti meleg. Egy-egy prefrontális helyzetben még déli, délnyugati áramlással bármi megeshet, 1-2-3 napra természetesen,  amíg ilyen meleg levegő tölti ki Európa jó részét a nyakam nem teszem rá, hogy szeptemberben már nem lesz kánikulai nap.  Az is igaz  ám, hogy hízni kezd a hidegebb oldal északon, szóval csak át kerülhetünk a ló túlsó oldalára később ahogyan ez lenni szokott.
#71537
Ahogy nézem péntekig mint valami sziklán két karral csimpaszkodó  hegymászó úgy kell remélni akkor megjön az enyhülés, magyarul  fogcsikorgatva kell bírni a hőségnapokat  még mindig 4 napig duhos

Vagy még akkor se biztos, tartósan 30 fok alá megyünk napközben???
#71536

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#408806)
#71535

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#408805)
#71534

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#408719)
#71533

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#40871laza
#71532
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408616 - 2018-08-16 07:54:13)

A hónap utolsó hetére egyre jobb esély mutatkozik egy "összehangolt" ősz támadásra Ény felől, azaz nyugati AC és skandi ciklon közös akciója.. szerencsére még vannak kilengések szépen, egy fronton alakuló medi és máris más képet fest a dolog..de túl szép is lenne egy nyárias szeptember sok zivatarral, előbb-utóbb véget ér ez a végtelen nyár is..

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 11:18:12

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

5.9 °C

31502

RH: 42 | P: 1023.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.