2025. május 05., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#3296
Lehet az idõpontod késõi már, mert vannak fajták amik a cseresznyével együtt érnek, nálunk már május végén június elején van kajszi.
#3295
Már szinte szelektálni sem kell, szelektálták magukat (rezisztencia). Már csak gyümölcsminõség szerint kell válogatni. Nem ártana, hogy ha a gyümölcsnemesítõk néha végigjárnák a terepet ilyen magoncok után kutatva. Úgy látszik , már õk is elkényelmesedtek, esetleg nem akkora dicsõség egy extra tripla + minõségû fajtát megtalálni, mint nemesíteni ? A szarvasi Arborétum soron idén fedeztem fel egy kajszit, kb. 25 - 30 éves lehet, mint a telekosztás és akkora, mint egy hasonló korú diófa. Ha kinn találom a tulajt, kifaggatom. Jövõre próbálok oltatni belõle.
#3294
Szerintem is a 100-150 méteres domb-fennsík és nem fog befoggni az a gyümi. laza
Tehát nem mûködik az elképzelés, maradunk a kövületnél.
laza
#3293
Kell építeni egy 80-100 méter magas dombot és a napfény városa fügenagyhatalom lesz.
#3292
Hello Floo!
Ma megnéztem a fügéket és sajnos szanaszét fagytak. Az egyik alján láttam 1 db ép rügyet, tehát tõbõl újulhat.
Úgyhogy mifelénk nem kell fügetermesztésbe fogni.vidám
#3291
Ahogy elnézegettem a fotókat, rá is fér a ritkítás, 2-3 cm.ként egy zöld gyümölcs, el se férnének. laza
Tehát, ha elkezded, egy kicsit lottós a dolog, - nem fog megfázni, és vagy meggondoltam féle egy-több gyümi bog?

Ahogy elképzelem arra felé, nem fog ilyen "kitagadás" megtörténni. Szép termõ nyárs, felület kialakítását kívánom, a legtöbb, de és legjobb ízû gyümik kinevelésébe! Most már kicsit szakértõ vagy, a kivi-füge ültetvények szakértõje. Na tényleg, ez van. Várjuk a hozzá szólásaidat. BuBu!
nevet

#3290
Viszont azt is tudni kell, hogy a termésritkítás azzal is jár, hogy a kevesebb gyümölcs nagyobb méretû lesz, viszont ehhez minél elõbb meg kell ritkítani, mert egy idõ után a fának nem lesz elég ideje "kapcsolni", hogy hoppá, kevesebb gyümölcsöm van lehet õket nagyra növeszteni. Ha elkésünk a termésritkítással, akkor kevesebb gyümölcsünk lesz, és ugyanakkorák vagy szinte alig lesznek nagyobbak, mintha meghagytuk volna mind.
Ezért én szerintem a jövõ héten leszedem a felesleget a kajsziról és az õszirõl.
A kajszi nagyon durva, ha ez mind rajtmaradna, széthasadna a fa.
Ráadásul az egyik fajta nem is nagyon dobálja le a gyümölcsét magától.
Szóval jövõ héten ritkítok.
#3289
Várjál kicsit, a tényleges termés kötõdésig, a május 25 Orbán napi fagyokig. Utána ahogy írod a termés ritkítás nem éppen nevetni való dolga következik. Sajnos le kell "lökni" a felesleges, 3-4 csokorba növõ barackokat. Egy termõ tönkön esetleg 3 vagy 2 gyümi maradjon.
Azért írom a kitolt május 25-dikét, mert van azért a fának is öntisztuló, rostáló hajlama, azt meg kell várni, tehát a ritkulás napja+2 nap. nevet


#3288
Errõl már írtam párszor az õszibarack kapcsán, mivel a környék szõlõhegyei tele vannak magonc õszibarackokkal, és nem egy közülük termésritkítás, metszés és permetezés nélkül öklömnyi barackokat teremnek. El lehet képzelni, ha metsznék és ritkítanák kicsit a termést, micsoda szép gyümölcsök lennének rajtuk.
Csörnyeföldön pl. van a hegyen egy vadbarack, annyira finom, annyira zamatos, hogy 1 db barackot róla nem cserélnék el 30 db nemes barackkal.
Most, tafrinaszezon idején nézegetem õket, nincs rajtuk tafrina.
Fantasztikus fajtákat lehetne kiszelektálni belõlük.
A kajszival is hasonló lehet a helyzet.
#3287
Értem. Meggybõl nekem is van ilyen "vadfajta", de nem tapasztaltam nála nagyobb rezisztenciát, pedig direkt nem permeteztem évekig. Valószínûleg még a nagyapám által ültetett (rég kipusztult) meggyfasorból "vadhajtott".
#3286
Az államilag elismert fajták jobb minõséget adnak több szempontból,de gyakran a "piacosság", tehát a küllem, a szállítás jobb elviselése,,,stb a döntõ szempont. Az egyes "vad" fajtáknál elõfordul az is, hogy a keserû ciánosság a gyümölcshúsba is belemegy, de nem ez a jellemzõ. Lekvárnak, pálinkának teljes értékû, persze friss fogyasztásra sem utolsó. Nálunk van a környéken több ilyen nevesincs fajta a kertekben, és a felületes, vagy éppen semmilyen kezelések ellenére épek, teremnek is . Ezek között nem egy van ami magról kelt, vagy surjángként ültetett. Nekem is van egy "ilyen" kajszim, ez vagy egy régi tõ sarja, vagy magkelés.
#3285
Így van. És ha át tudod ültetni egy 125 m3-es földlabdával, már nyert ügyed van.nevet Nem tudom miért nem oltanak az ilyen fákból, vannak itt is bõven szép matuzsálemek. Aztán lehet, hogy vannak rá kísérletek, erre még nem láttam-hallottam ilyennel foglalkozni senkit sem. Mindenki megveszi a kis csemetéjét, aztán (jobb esetben) kínlódik a moníliával. Slussz.
#3284
A nyírlugosi -2,7 fok azért már elég lehet ahhoz, hogy fagykár legyen, persze csak azokban a fekvésekben, ahol ekörül volt a minimum.

Astral!
Ezeket a kajszikat soha senki sem permetezte Link Link Link
#3283
2 méteren -0,1 fok lett a Tmin, 80 cm-es magasságban viszont -2,9 fok volt
#3282
Azért érdekesek a nevesincs fajta matuzsálem kajszik nálunk is a szõlõben.... Nem teremnek minden évben, de nincs ágelhalás, moníliás száradások.
#3281
Megkezdõdött a májusi(?) orgona virágzása.
#3280
Szerintem meg Floo megírja majd, hogy a barack nem fajta függõ, hanem termõhely függõ IS lehet, nehogy ezzel ki nyissa a bugyli bicskáját.
Na majd ha jönnek a 3 napos esõk medi-ciklonnak becézve, akkor lesz idõnk diskurálni szombi-vasi délután. laza
Most épp nem érek rá, Mórahalmon kell ügyelni másra.
nevet
#3279
Szerintem barackból nemigen találsz olyat, amit nem kell permetezni.
#3278
Itt sem volt fagy, bár még 3 óra után csillagos volt az ég.

A burgonyákról pár sort; jött egy régi drótfonatos-gyári kolléga, hogy vetni való krumplink van-e? Mondtam van egy zsák tavalyi,olyan kifli formájú. Aszonta, pont ilyent akar.( hosszúkás,mint a csem. uborka, 10 cm alatti hosszú.) Odaadtam neki, de elõtte hozott örömében két zsák ennivaló krumplit a zöldségestõl. Jó jártam én is , õ is. laza

#3277
Szerencsére nem ment 2fok alá a T,megjöttek a felhõk.
#3276
Attól hogy 2 méteren 0 fok volt a burgonya még lefagyhatott a talajon. Itt nálunk már éjfélkor -1,3 fok volt 80 cm-en, 2 méteren még plusz 2. Megyek megnézem most mi a helyzet.
#3275
Végül a reptér is benézett 0 fok alá rendesen. Itthon visszapattantunk a 0 fokról, a fû viszont szép deres, késõbb lesz majd radmin adat is. A reptéri bizonyára szép vaskos lett. nevet
Károkra a környéken nem számítok.
#3274
Szerintem megúsztátok.
Bár Heves településen a méhészek -1 fokot mérnek, persze kitudja mennyire hiteles mérõvel.
Viszont az Alföld keleti része, illetve Hajdú-Bihar és Szabolcs megye nem úszta meg, Debrecen 1 fok, Nyírlugos -2 alatt.
#3273
Ha nem felhõsödik be, reggelre lefagyhat a már kikelt burgonya. zavarban
#3272
Ma volt egy jó beszélgetésem a szomszéd utcában lakó méhésszel...
Mondja, napok óta nem látja a méheit, el nem tudja képzelni hová lettek.Én csak lestem mondom jól van filozofálj csak magadnak én nem érek rá. laza
Erre hazamegyek, gondoltam hozok be a vázába egy kis jácintot meg tulipánt....közben égtelen monoton zümmögés ütötte meg a fülem, ránézek a gyümölcsösre, hívom a méhészt szerintem itt vannak a jószágai. laza Azt mondja az nem lehet, átjön és tényleg, a mi gyümölcsfáink virágait járták. vidám Mondjuk azt nem tudom honnan azonosította,hogy azok az õ méhei. nyelvnyujtas
De vicces dolog volt! laza
#3271
Tényleg érdekes, pedig.....
Na jó nem írok semmit, mert a 324. oldalnál állnék meg a válasszal, azt meg senki sem akarhatja laza
De valóban érdekes, elgondolkodtató...

Vikarel!
Én 30 évem alatt összesen nem permeteztem ennyit, mint az idén tavasszal, és nem azért, mert most annyira sokat permeteztem volna, hanem mert elõtte 28 évig semmit.
De rá kellett jönnöm, hogy vagy odafigyelek és permetezek és akkor lesz gyümölcs dögivel,m vagy nem, és akkor nem lesz.
De mivel a család gyümölcsmániás, így az elõbbit választom.
Persze nekiállhatnék barack meg szilva meg egyéb gyümölcsfajtákat szelektálni és csak olyat ültetni, amit nem kell permetezni, de sem idõm nincs rá sem pénzem (meg már ültettem olyat néhány hektárt laza ), úgyhogy marad a permetezés.
De egyébként utálatos munka: büdös, megy az ember pofájába, macerás, gyûlölöm.
De a gyümölcstelenséget jobban, úgyhogy kezembe vettem itthon az irányítást laza
#3270
Én épp tegnap fújtam le a vadszilvánkat rovarölõvel. Gondolkodtam, hogy lefújjam-e, mert nem szoktam azt semmivel sem, de látva a rengeteg rajzó szilvadarazsat ami a törzsén mászkált jobbnak láttam lenyomni, a többi fa védelmében, azokat még nem permeteztem le, mert még virágoznak. Szomszédjában áll egy számomra kedves fajta (Bódi szilva, Boldogasszony szilva)amelyen már több kárt tudna okozni.
A komolyabb éjjeli-hajnali fagyot remélem megúszom.
#3269
Ha egy kicsit is melegszik az idõ szórd ki a rovarölõt, a hajtáshervasztó szilva- barack-körte darázs a célpont.
Körtére meg van egy hosszú és erõs kitinképzõdést gátló, ez meg elpusztítja a többi nyüvet is.

#3268
Én rovarölõt csak a jövõ hét végén veszem elõ, kizárólag a korona alakítás alatt álló villamos körtéimre, valami friss hajtást gyilkoló mittoménmi ellen. A virágrügyeket már letaroltam. Szilva miatt nálunk még utána +egy hét, nekem nincs ringlóm.
#3267
Valahogy nem "annyira akarják" azt a fero - hormonos dolgokat terjeszteni az Agro- központok.

Átlátok a szitán; a vegyszergyártók elõzményt élveznek, nehogy már a gondolkodó paraszt fejében kipattanjon a megoldás; mikor és milyen dolgot kellene elszórni a leg optimálisabb idõpontban. kacsint

#3266
Én a téli etetéssel a madarakat szoktattam a fákhoz. Sok rovart felfalnak tavasszal nyáron.
A tetveket is szépen leeszik a jázminról ,amit hangyák tenyésztenek rajta. No a hangyákat ezért sem igazán kedvelem, a darazsakkal együtt LEGSZEBB gyümölcsöket rohasztják el.
Például ahol a cseresznye fa alatt tyúk kapirgál ott nincs kukacos cseresznye.
#3265
Floo; ez a parfüm összeállítás nálunk csak május elsõ dekádjában szokásos. Érdekes, majd egy 3 héttel ma után esedékes... laza
Elmúlt idõk térképeket elemezve nálunk, - alföldi homokhátságot nézve - le vagyunk kicsit maradva. Na szóval, az õszi-és kora tavaszi hõ összeg, besugárzás kevesebb lehet, mint a többi éves átlag. Valahogy hamarabb van melegebb nyugat-é.nyugat magyar országon, mint felénk itt délen. laza
Kollégák!
Fagy veszély elhárításhoz valami érdemleges meg oldásokat kérjük leírni. Bármi lehet, csak ne legyen baja a virágoknak. kacsint

#3264
Szilvát a szilvadarázs, vagy valamely molyféle károsíthatja. A szilvadarázs lárvája a pici terméskezdeménybe fúrja be magát, ilyenkor azt lehet észrevenni, hogy a még kisebb méretû terméskezdemények tömegesen hullanak, a természetes hullástól jól megkülönbözteti a jellegzetes féreg által furt luk. Virágzás után kell védekezni ellene, a ringlót, egyéb bóti szilvát szoktam permetezni, ellenben az "õsi" fajtákat nem, gondolok itt a veres, vagy bódi, besztercei szilvára, õket nem károsítja számottevõ mértékben a szilvadarázs, viszont a molyfélék igen, arra oda kell figyelni! Nem egy évben a kezeletlen fákon ez okozza a termésveszteséget. Nem csak permetezéssel lehet védekezni. Jó lenne a feromonos védekezést alkalmazni.
Nem szivarsodró eszelényt akartál mondani!? kacsint Nagyon vagány kártevõ, ennél már csak a hajtáshervasztó fifikásabb a körténél.
#3263
Én rovarölõvel nyomattam meg a kajszit meg a ringlót ma, a kajszin a levélsodró moly garázdálkodik, a ringlón meg mindig lerágja megszúrja lezabálja valami évek óta a gyümmölcsöt, múlt éven is nekimentem rovarölõvel, annyi lett rajta gyõztük megenni.
#3262
Tavaly sztem nem kizárt, hogy a megyében egyedül, barack páleszt fõztem nem iparszerû ültetvény termésébõl... Lefutva az ügy akkor lesz, ha már az üvegben a leki, vagy a pálesz. Amúgy május elseje után vegyszernek nuku.
#3261
Ne rinyálj már annyira. A fertõzéseknek kell egy bizonyos "tenyész" idõszak. A mostani száraz Rh % és erõs száríró szél nem kedvez a moníliának, még a többinek sem.
Jó hogy fúj a szél ,de hajnalban úgyis le fog állni, megkapja a tetejét itt-ott. Nem bírok takarni, most is gyenge a szél 3 lépés/ 1/méter/sec.
Drukker a +- 0 foknak!
laza
Azért hogy másodszor is permeteztél, mint én is, teljes lehet a nyugi. Bár az elsõ a lemosó volt, most csak a fodri-móni ellenes tüntetésem volt.
laza
#3260
Várd ki a végét. Én már jártam úgy, hogy elvirágzott kajszira jött a hideg esõs idõszak. A fák épp, hogy megmaradtak. A kérdõjel a szél : lesz-e tartósan harmatos-nedves a fa. Egy éjszaka tökéletesen elég a fertõzéshez. A meggy a kajszinál is kritikusabb.

Ma az elõre jelzett szél elõtt negyed órával befejeztem a permetezést a csonthéjasokon (Riza). Rohantam egész nap, mint a mérgezett egér. 6 napja volt permetezve. A szer ugyan felszívódó, de még a fehérbimbós állapot elején lett permetezve a meggy és a szilva. Anyukámnál Békéscsabán a helyzet kérdõjeles (kb. 15 mm esõ ma éjszaka), Szarvason csak csapadéknyom. Az idei legvár már erõsen valószínûsíthetõ, de a pálesz még bizonytalan.
#3259
Szép estét. Olyan hószagú a levegõ, magamban kiadtam a fagyriadót. takarok, takarnák a kertben, de még mindig csavaros szelek fújnak (mérsékelt Ény.) Muskátli, tuba rózsa jöhet szóba, a többi növény már nagyobb.
Floo; a kajszik után most totál a meggyek cseresznyék virágoznak. Lefújtam tegnap estefelé a csercsit, õszit. Nem volt csapadék, nem is lesz szerintem szirom hullásig tán. Most a monília nem támadhatott, de viszont a méheknek kellene most repkedni ,de sajnos 12-14 fok alatt, és az erõs szélben õk se szeretnek dolgozni. Bundás bogárt, kék dongókat látok csak, de csak elvétve méheket. szegyenlos Pedig nagy szükség lenne rájuk. Erre felé még porzós-bibe-szírmos a virágzat, épp a kötõdés szakaszában van ez a hideg. Brr. zavarban
Láttam olyan meggy fát mellék utcában, félig kész ház elõtt,amit sose permeteztek, tavaly már a rozsdás halál küszöbén volt, most meg csupa fehér televirágban tündököl! Hajrá túlélés, bioszféra. vidám
#3258
Már látom is elõre, hogy mivel az idén nem volt napokon át tartó esõ kajszivirágzás alatt, ezért annak is lesz kajszija, aki nem permetezte, és nagyszüleimtõl megkapom majd, hogy minek permeteztem, amikor másnak permetezés nélkül is lett.
Ezt a fát pl. senki sem permetezte az idén Link , mégis van rajta bõven.
Az elmúlt hetekben rengeteg embert világosítottam fel, hogy a kajszi nem elfagy az esetek döntõ részében, és azért barnul le a virágja, hanem a monília miatt. Sokan csodálkoznak is egy sort.

A fügék szépen levelesednek Link Link Link Link
#3257
Is-is, de most az elsõre gondoltam. A monília ellen itt sem védekezik a legtöbb ember, úgyhogy sok kajszi le van harcolva. Igaz a hegyen az öreg fák jól bírják a kiképzést.
#3256
Mármint fát pusztított ki a magas talajvíz vagy a virágokat nyírta ki az esõ miatt a monília?
#3255
Így van, ám óvatos duhaj vagyok, így a 74cm-es talajvízszint miatt nem tekintem véglegesnek a helyzetet, egyelõre csak a háború elsõ csatája van megnyerve.

Nem az esõ mennyisége a lényeg, a talajvíz tartós szintje.
#3254
Jól megúsztad. Igaz én csak a kajszin csodálkozom picit, abból még itt a környéken is sokat elvitt a víz, pedig jóval kevesebb esõ volt.
#3253
Szép példányok!

Itt vagyok én is.

Nemrég arról írtam, hogy erre a látványra vágytam az idén, amiben õsszel és télen alig reménykedtem:
2009. április: Link
2009. május: Link

Nos, úgy tûnik megvalósulhat, íme a ma déli látvány (kísérteties, 2009-ben ugyanezen napon, 12-én készült a virágba boruló fákról a látványkép, egy kicsit akkor elõbbre jártak a fák): Link
Azaz óriási megkönnyebbülésemre eddig a legszebb reményeim szerint alakul a helyzet.


Tegnap délután készült képek fák virágairól:
Már öröm volt közeledni: Link
Alma: Link
Kajszibarack: Link
Körte: Link
Szilva: Link
Cseresznye: Link
Meggy: Link

Összes kép: Link

A tegnap reggeli -1,1°C-os fagy eddig, úgy látom nagy kárt nem okozott,a továbbiakat kellene megúszni.
#3252
jó kis találós kérdés vidám
Mit érnek a boldog órák, ha nincs gyümölcsük?
#3251
Egy növényvédelmi tanácsadó oldal Link
#3250
Kertészé a fõdíj! Köszönöm! vidám
Kertész, nemrég tettem homokágyba a zelnicemeggy magokat, kb. 1 hete. Mennyi idõ amíg kihajtanak? A homokot mennyire tartsam nedvesen?

Kaszabubu, köszi! A futóakácok turbó fokozatba kapcsoltak, képzeld tegnap láttam már egy virágot! Igaz egy déli tájolású oromzat falán a Móra utcában!

Találós kérdés: Mitõl "májusi" az orgona, amely április közepén már virágzik?
#3249
A jég nem bántja a kivit, mert óriási levélzete van, ami felfogja a jégszemeket, csak a leveleket lyuggatja át, de sem a vesszõben sem a gyümölcsben nem szokott kárt okozni.
2 éve június 16-án volt egy kemény jég, és 1 db kivi esett le a lugasról, meg 3-at eltalált, de a gyümölcsben keletkezett seb pikk-pakk begyógyult, beszáradt.
A muraszemenyei kiviket volt valamelyik év, hogy 3 jégverés érte, 1 db gyümölcs veszteség nélkül.
A madár meg szintén nem bántja.
Permetezni sem kell.
Szóval hálás növény.
#3248
Itt nem fagyott le tövig szerencsére, remélem jó termés lesz.Tavaly jóformán semmi nem volt, max 5-10 fügét ettemcsak.
#3247
Legyen szerencséd, de hálózd fel az ültetvényt. Kültéri akciós behatásokra gondolok, jég és madár.
A jég az heti elõfordulásos lehet a nyáron ,a madár-támadás pedig esetleg a száraz, csapi mentes és hõségnapos heteken történhet meg. (elterelõ sík területen lehetne kihelyezni itató-tocsogókat, hogy ne a nemes növényekre menjenek.)
Jégelhárítás-- van már valami durrogtató hang-és lökéshullámon alapuló megoldás. laza

Utolsó észlelés

2025-05-05 17:44:59

Bogács - Thermálfürdõ (Bükkalja)

12.4 °C

04502

RH: 73 | P: 1011.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.