2024. november 24., vasárnap

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#751
Személyeskedõ, másokat sértõ hozzászólásoknak a Metneten nincs helye, ezeket most és a jövõben is azonnal töröljük.
#749
A természetrombolásra (mert ez az, közvetlenül is, és az energiaszükséglete miatt közvetve is) nem lehet mentség az, hogy valakinek ez tetszik. Nekem pl. rendkívül tetszene egy 100 m magas, éjjel-nappal sûrû füstöt okádó kémény a Bükk-fennsík közepén, ezért fel vagyok háborodva, hogy azok a *** természetvédõk nem engedik megépíteni. Ugye, mennyire nonszensz?

Lehet, hogy egy-két lopástól, rongálástól megvédi az épületeket a több fény, de Magyarországon a díszkivilágítások nem az épület védelmében, hanem puszta kivagyiságból készülnek. Ez bármelyik helyi hírharsona témába vágó cikkébõl kiderül... Mellesleg aki az áram alatt lévõ kábelt fényes nappal ellopja, azt nem hiszem, hogy a díszvilágítás elriasztaná. (Egyébként is, hajnali 3-kor hiába úszik fényárban a torony, ha nem néz rá senki.)
#748
A felsorolásod elsõ három pontja igaz.

Az emberek élete: hidd el, itt pesten garantáltan több fény van éjjel mint nálatok, mégis tudok tök sötétet csinálni ha akarok, csak egy redõny kell hozzá (ami a hõszigetelésnek is igen jót tesz = spórorálás télen), nem megoldhatatlan, szerintem ez a probléma felfújása és a szokásos "hiszti".

(A diszkóra felszerelt fényágyú meg sokak szerint szép, tetszetõs, tessék tiszteletben tartani az õ véleményüket is, pl nekem is tetszik.)
#747
Igen, ebben igazad van. Szlovéniában sokkal jobbak a közállapotok, ott nem kell annyira graffitire, lopásra stbre számitani mint itt. Szerintem igenis számit hogy nem lehet felmászni rá és lelopni a réztetõt, mert ki van világítva. Ha már áram alatt lévõ kábeleket is ellopnak, akkor egy templom rézfedele mitõl lenne biztonságban, az értékes festett ablakairól nem is beszélve?
#746
Kedves Dexion, nem csak a "két csillag lefényképezését" akadályozza a fényszennyzés, elég beszûkült látásmód pusztán egy hobbit feltételezni a fényszenny-ellenesség mögött.
Mit is befolyásol?
- rovarok életét
- kisemlõsök életét
- madarak életét, vándorlását*
- emberek életét**
Ezen felül féktelen enegiapazarlás is.
* A feketerigók a városi életmód mellett korábban kezdenek költeni, mivel a kivilágítás megzavarja a normál bioritmusukat, s az agyuk korábban kezdi el termelni a szaporodási ciklust beindító hormonokat. Ráadásnak a feketerigó azért is jó példa, mert azóta élnek városban, amióta világítjuk a városokat.
**Ahhoz, hogy az ember hormonháztartása és immunrendszere normálisan mûködjön, szükség van sötétségre, illetve a sötétben termelõdõ melatonin hormonra. Ha ez csorbát szenved, erõsen kedvezõvé válnak a folyamatok egy csomó daganatos megbetegedésre, mégpedig statisztikailag kimutatható mértékben. Emellett, ha nincs lehetõség rendesen aludni, mert fényárban úszik a szoba akkor is, ha bebetonozza az ember az ablakot, kialvatlan és ideges lesz az ember, hosszú távon ennek is komoly egészségügyi kockázatai vannak. A cirkadián ciklus sérülése sokféle betegséget okoz illetve fokozza a hajlamot rá, mivel ha jól belegondolsz, az õseink sokmillió éve megszokott napi ritmus szerint mûködtek, ezt totálisan összezavarja az éjjeli világosság.

Veszprémben _egyetlen_ templom van, ahol negyed kettõ felé lekapcsolják a fényt, minden más úszik reggelig a ragyogó világosságban. Majd ha lesz köd, csinálok Neked képeket, hogy mennyire az eget világítják, olyan pászmák vannak, szerintem a Holdig felérnek... Volna lehetõség részint lekapcsolni, részint célzott, nem szóródó fényforrást használni, amelyek nem lentrõl felfelé, hanem fentrõl lefelé sugároznak. Így a vándormadarak se keverik össze a templomtornyot a Holddal...
És akkor még nem beszéltünk a diszkófénynek hívott rettenetrõl, amelyek aztán tényleg semmilyen célt nem szolgálnak.
Ezeket a dolgokat igenis kellene törvényileg szabályozni, nem csak helyi rendeletben, hanem országos szinten. Régen legalább vidékre érdemes volt kimenni, mert ott normális volt az ég, de ma már egy 200-300 lelkes faluban is kifutópályát csinálnak a templomtoronyból...
Egy normális településvezetés megragadná a lehetõséget, hogy fényszennymentes falu vagy város lehessen, s tenne ezért, ahogy van már rá példa - igaz, olasz város, sajna a neve nem jut eszembe. Vannak technikák, amelyek nem drágábbak a jelenleginél, csak ésszerûbbé teszik a közvilágítást is, kimondottan lefelé irányuló világítással, amely nem a fél világot, hanem csak a kívánt célterületet látja el fénnyel. Ráadásnak ez esetben is jócskán lehetne takarékoskodni az energiával...


#745
Érdemes elolvasni, innen nagyon szépen kiderül, hogy nem "két csillag lefényképezésérõl" szól a kérdés: Link

Ill. egy jó példa Szlovéniából: Link
Vagy a szlovének a sötétben is látnak? laza

Sajnos Magyarországon az épületek díszkivilágítása szimpla presztízskérdés. Nem biztonsági okokból világítanak meg újabb és újabb templomtornyokat (és körülöttük az égboltot), hanem azért, mert ha a szomszéd kerületben, városban, faluban már van díszkivilágítás, akkor az önkormányzat úgy gondolja, õ sem adhatja alább...
#744
Oké, kicsit durván fogalmaztam meg (bár a csúzlis gyerek se volt semmi, mivel az én adómból fogják majd helyreállítani), de nem véletlen van annyi fény a városokban, amennyi. Pláne hogyha mondjuk nem világítod meg a nagyértékû, mûemlék épületeket, azzal nem kicsit könnyíted meg a rongálók stb dolgát.

Oka van mindennek és nem biztos hogy ezt két csillag lefényképezésének kedvéért felül kell írni.

Pesten egyébként éjfélkor elég sok helyen lekapcsolják a díszfényeket, legalábbis pár éve még igy volt. Veszprémben nem igy van?
#743
Kedves Dexion, nem tudom, mi köze a kocsifeltörésnek az ég felé irányuló reflektorokhoz, amelyekkel templomokat meg ilyen mûemléknek hívott szörnyeket világítanak meg... Szomorú vagyok, hogy nem érted, amit olvasol, és csak beszélsz egész másról.

beillesztett kép

#742
Ja, aki meg éjszaka dolgozik, az tanuljon meg sötétben látni és segítsük csak a kocsifeltörõket és betörõket és minden hasonló alakot (nemi erõszak és tsai) a teljes sötétséggel.

Gratulálok mindenkinek. duhos duhos duhos duhos
#741
Így van. Fõleg egy olyan városban, mint Veszprém, ahol 10 után már csak pár hajléktalan van az utcán. Nekik világítani meg luxus, inkább munkát adnának nekik.
Vagy felbérelni egy csapat gyereket csúzlival...
#740
Szép képek!
Ez a rettenetes fényszennyezés iszonyat.Rendelet kéne,hogy este 10 után legyen off!
#739
Pár tegnapi kép
dagadó Hold: Link
Vénusz: Link
Link
Link
Link
Keleti égbolt:
Link
Nyugati égbolt:
Link
Tessék elképzelni áramszünet idején!
Iridium 18:
Link
Iridium 21:
Link
Andromeda a Vár fölött:
Link
Viadukt "dísz"kivilágítással, felette az Ökörhajcsár meg az Északi korona:
Link
Itt meg a Hold, balra felfelé a Jupiter a Nyilasban:
Link
#738
Ja, oda akartam kilyukadni, hogy szép lasan merõlegesbe áll a határ (nap-éjj egyenlõség).nevet
#737
Twilight Zone.... hhhh..! kacsint
#736
Ez gyors volt, köszönöm szépen! nevet
#735
Szoláris terminátor vagy szoláris szeparátor a határ két használatos megnevezése.
#734
Kérdés:
-Mi a hivatalos neve annak a területnek, amit én úgy mondanék, hogy a nappal-éjszaka határa?
Link
#733
Azért remélem, elõbb-utóbb lesz idõd válaszolni; a legutóbbiak nekem már fogas kérdések voltak, én is kíváncsi lennék egy szakszerû válaszra.
nevet
#732
Ha nem adódik össze, akkor mi lesz vele? Az egymáshoz mért sebességük mennyi lesz és miért annyi?
#731
Uhh, de jó témák nevet Sajnos ilyenkor nincs idõm írogatni.
Dex, nem adódik össze a sebesség. Nincs kitüntetett pont.
#730
Köszi szépen!

Sajnos ezzel a szórt fénnyel nem tudok mit kezdeni (szûrõ hiányában); mindenesetre nagyon idegesít! És ez még egy külvárosi kertváros (bár a Tesco nincs 1 km-re)!
A távcsõ valóban nagyon jó, magam választottam, teszteltem vásárlás elõtt! nevetnevet szegyenlos
#729
... továbbá, ha már szóba jött a lufi-hasonlat.

Manapság a sötét energia létezésének egyik bizonyítékaként értelmezik azt, hogy a világegyetem gyorsulva tágul.

DE ! Ha visszatérünk a lufira, ott a lufi felszinén lévõ pontok is úgy érzik, hogy egyre gyorsulva távolodnak egymástól, pusztán a felfúvódás miatt.

Hogy lehet innen eljutni addig, hogy a világegyetem felfúvódásához nem elég az õsrobbanás energiája (és csak a 3 dimenziós felszin miatt detektálunk gyorsuló tágulást), miért kell ehhez még egy sötét erõ is ?
#728
Nem teljesen értem amit mondasz, vagy nem jól értem.

Pl: látunk pontosan a földi északi sark felett egy kvazárt, amire z=6 . látunk egy másikat a déli sark felett, amire szintén z = 6.

Ez azt jelenti, hogy tõlünk mindkettõ a fénysebesség 80-90%ával távolodik (vagy még gyorsabban), de pontosan ellentétes irányban mozognak.

Akkor mekkora és milyen irányú a két kvazár sebessége egymáshoz képest?
#727
Maga a tér, amihez mai józan eszünkkel mindent viszonyítunk, is az õsrobbanással jött létre, és azóta tágul. Azt mondhatjuk, hogy az õsrobbanás a mai Világegyetem minden pontjában egyformán megtörtént: akkor ezek a pontok még egybeestek, azóta folyamatosan távolodnak egymástól. Méghozzá nem egy középpontból kiindulva, hanem minden pont minden ponttól egyformán (jobban mondva CSAK a köztük lévõ távolságtól függõ ütemben). Úgy, ahogy a felfújódó lufi felületén.
#726
Ez egyben azt is jelenti, hogy nem tudjuk meghatározni azt a pontot sem, ahol az õsrobbanás volt? Hiszen akkor az összes matéria egy idõben, egy pontban volt jelen. Ebbõl logikusan következtetve kell(ene) lennie egy pontnak, amihez képest minden távolodik. Ez miért nem lehetséges?
#725
A kulcs az, hogy a Világegyetemnek nincsen definiálható közepe. Úgy, ahogy egy körvonalnak vagy egy gömbfelületnek sincs egy olyan megfigyelõ számára, aki a vonalat ill. felületet nem hagyhatja el. A tágulásra elég gyakran hozzák fel példaként a felfújódó léggömböt, amin minden pont minden ponttól távolodik, és a saját 2 dimenziójában nincsen kitüntetett hely... valahogy így "mûködik" a Világegyetem is, csak ott 2 helyett 3 dimenzióban nem találunk kitüntetett pontot.

Ennek az a furcsa következménye, hogy elvileg a világûrben végig nyílegyenesen haladva elõbb-utóbb vissza lehetne érni a kiindulópontba. (Más kérdés, hogy a Világegyetem tágulása ezt lehetetlenné teheti.) Az Univerzum méretére épp az alapján adható egy minimális becslés, hogy nem látunk olyan objektumokat, amiknek a fénye az Õsrobbanás óta "körbeért" volna. Bõvebben a Wikipedián: Link
#724
Jó kérdés nevet
Valószinûleg az van,hogy nem látunk elég messze.Pl.ha egy 2méteres körben állsz és csak 3centire látsz el benne,attól még lehetsz 8centire a szélétõl.
Vagy vmi ilyesmit akartam mondani nevet
#723
Egy kérdés, a Hubble Ultra Deep Field kapcsán jutott eszembe:

Jelen tudásunk szerint a világegyetem az õsrobbanás miatt/óta tágul. Továbbá nem mi vagyunk a közepén. Ebbõl következõen különbözõ irányokban különbözõ távolságokra kellene ellátnunk, illetve tapasztalni, hogy egyes helyeken mondjuk csak 8 milliárd fényév a legtávolabbi objektum, másfelé nézve meg 18.

Miért nincsenek mégsem ilyen hírek?
#722
Voltak. De itt az idiotizmusnak igen nagy szerepe volt.
Amúgy el van nézve kacsint
#721
Elnézést, bár hõségriadó van, mondjuk arra is lehet fogni...
Amit ember alkot, abba csúszhat hiba, és ennél bejött, na. Voltak ennél súlyosabb veszteségei is az ûrkutatásnak...
#720
Ne is emlegesd a Polar Landert, mert attól mindig felforrik az agyvizem!
#719
A cirruszok se sûrû fellegek, szerintem simán belefér. Amúgy az egykori elvesztett Polar Lander egyik feladata lett volna a marsi halojelenségek tanulmányozása is.
#718
zivatar
#717
Szabályos ciklonfelhõzetet már fotóztak az É pólus közelében, látványosan haladó "porördögöt" is, megeshet tán a haló is. Bár ritka a légkör de ki tudja... nevet
#716
Igen! Ez az, amit elviekben már vártak is, persze széndioxidjég-felhõkkel lett kiszámolva is.
Link
Azért az igazán isteni dolog lenne, ha ilyet fotózna a Phoenix vagy bámely marsi járgány valamikor!
#715
Azta! Nagyon szép!
Noli azok Ci-ok. vidám Lehet hogy halo is van. vidám
#714
Ezeket a Phoenix képeket már láttátok?
Felhõk a Marson:
Link
#713
Az obi okán ilyen, sokkal jobban lát, mint a szemem. :-))
De, mint írtam volt, nem elkaptam, hanem belerepült a látómezõbe. :-)
#712
Astroman GRAT nevet Kitûnõ optikád lehet, a fényesebb csillagok körül ott a jellegzetes "sugár"

beillesztett kép


Meg vagy "verve" a városi szórt fénnyel, engedelmeddel kicsit lefátylaztam a képet Link a bal alsó sarok felõl mindenképp "belóg" a vöröses városi szórt fény, amit csak infovesztéssel lehetne szûrni.
Ui: nem is annyira a fényerõre utaló sugár a lényeg, hanem a torzításmentes leképezés nevet
#711
Noli: Köszi,a 2. linkhez nincs jogosultságom..
Astroman: Nagyon szép!
#710
Üdv!

Gödény helyett hoztam mást ma!

M52 Link - 12x360s, ISO 800

A gödényt majd egyszer elkapom! nevet
#709
Noli GRAT a meteorhoz nevet kicsit belepiszkáltam a képbe, bocs laza

beillesztett kép

Eredeti méret Link
#708
Köszi! Jól elkaptad a meteort!
Egyébként hogyan érted el, hogy feltöltés után is ilyen részletgazdag maradt a kép, vagy ez a nagy fényerejû obinak köszönhetõ?(az ilyen dolgokhoz nem nagyon értek szomoru ,de igyekszem szegyenlos ) -A válasz mehet a fotóiskolába.-
#707
Az uram örülne is egy kis halászlének... :-)
#706
Részint úgy lehet megtudni, hogy egy szakembertõl megkérdezed :-), vagy pedig megnézed, hogy idõpont és radiáns tekintetében mire lehet számítani.
Pl:
Link
Meg van egy ilyen, amit tegnap éjjel még meg tudtam nézni, de most forbidden, azért berakom, hátha csak valami ideiglenes zavar van az Erõben:
Link
Ja igen, én a kép esetében mindkét verzióval bebiztosítottam magamat. :-))
#705
Vikarel: Szépek a képeid! nevet
Noli: Nagyon szép!Azt honnan lehet (meg)tudni milyen meteor?Az irányából?Mert még ilyenkor lehet Perseida is,nem?
#704
Látod Noli, elmész csukázni és helyette fogsz egy harcsát. vidám
Nagyon szép a képed, a kivágat is jó ötlet! nevet
#703
Nagyon szépek az Iridiumok!
Én az este elcsesztem egyet, kicsit feljebb volt, mint a Te elsõd, no és sikerült egy perccel elnéznem az órámat...
Viszont fogtam egy Aurigida meteort, anélkül, hogy észrevettem volna...
Link
#702
Iridiumok:Link Link
Hármas mûholdkötelék: nevet Link ((képkivágat),bemozdult szomoru )

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 14:50:27

Tát - Kertváros (106m tszf)

5.0 °C

13502

RH: 69 | P: 1027.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.