2024. november 23., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#12185
Kövess minket Amanitával kacsint
Pár gyengébb év után alakulhat akár jól is... szegyenlos
#12184
Ez az egy motoros permetezőm volt eddig, nincs összehasonlítási alapom, ezt is úgy kaptam egy barátomtól. Nem tudom milyen márka lehet, de nem tűnik nagyon réginek, és súlya is van rendesen. A klasszikus magyar manuális permetező után nekem ez egy csodának tűnt. Amikor a pici csemetémet permeteztem, akkor úgy láttam, hogy olyan 5-6 méterre visz vízszintben, és azt gondoltam, hogy "ez igen". 10-12 m felfelé, amiről a kolléga beszélt, nekem rohadt soknak tűnik. Vízszintesen el tudom képzelni.  Még nem néztem bele, hogy van-e benne szűrő.
Ami a létrázást illeti, nem éreztem kockázatosabbnak bármilyen más okból történő létrázásnál. Kihúzható alulétra, neki szoktam dőlni egy picit a kihúzott résznek. Ha egy tál cseresznyéért mászol fel a létrára, ugyanúgy leeshetsz. Annyi, hogy nem tudok gyorsan arrébb menni, ha esetleg visszaszállna a permet. Amúgy muszáj megjegyeznem, hogy borzalmasan gyűlölök permetezni, az egész mizériát és magát a vegyszerezést is. duhos
#12183
Nálam a jelenlegi eredmény a kártevők természetes ellenségeinek drámai elszaporodása.
És a flóra is képes alkalmazkodni - ha kap rá esélyt. Persze nem mindegyik. De azt is be kell látni, mi az amit az embernek már nem éri meg erőltetnie. És itt nagyon nem mindegy, hogy hobbikertész az illető, esetleg botanika-fanatikus, vagy pedig dedikált gyümölcstermesztő.

Amanita: nekem fogalmam sincs, melyik módszer a "jó". Szerintem ilyen nincs is, inkább csak az van meg, hogy kinek mi a célja a gyümölcsökkel. Lásd fentebb. 
Az biztos, hogy ha a vegyszert elkezded, akkor érdemesebb már úgy maradni.
Nálunk új ház, új kert, tiszta lap: a meglevők is megkapják az esélyt, legalább 1 teljes évet még az alma is kapott, pedig  ép ág se igen volt rajta.
És lám: máris van olyan fa, amelyik jelentősen meg tudott erősödni, ellenállóbb lett stb.

Az előző helyen 4 évig laktunk. Egy kezdetben picit, teljesen full bio módon tartott kajszifa az alatt a 4 nyár alatt egy csodaszép, egészséges, bőségesen és hibátlan szép gyümölcsöket termő fává érett. Sose kapott semmit, a tetvek ették, de csak eleinte, utána már az se látszott rajta.
Szóval a saját tapasztalat az, hogy igenis lehet vegyszermentesen is felnevelni fákat - na persze nem mindet. Aztán persze simán elviheti egy új nyavalya, de az ellen meg úgysem lehet sokat tenni.

Még egyszer: ha ez lenne a megélhetésem, egészen biztosan máshogy csinálnám. 
#12182
A szomszédommal szoktam ilyesmikről (nagynéha) beszélni: ő mindig siránkozik, hogy mennyi minden dolgot kell TÖKÉLETESEN csinálni ahhoz, hogy (az én világnézetem szerint) mindent kicsináljon a kertjében és legyen egy steril birodalma, amiben a gyümölcsfákon kívül ökológiai sivatag van.
Én meg alig győzöm csinálni az élőhelyeket a különböző élőlényeknek: Huggel-dombok földdel lefedegetve, vagy anélkül (garád by Gulyasme, lassan 100 halomBatta a kertem), kőrakások, darázs-garázs, stb. Még kis tavakat szeretnék (tóka Vas-megyébenvidám)
Mérnöki megközelítésben a kettőt össze kell/talán lehet hasonlítani. Nálam 4 év alatt megjelent egy jó csomó növénykárosítót pusztító szervezet (szúfarkas, nagyobb poloskák, kék holyva - tavaly, még több vakond laza, számtalan pók, sok féle-fajta fürkészdarázs, stb.), illetve más kedves állatkák, pl nünüke; meg pl.  az ízletes pereszke, ami ugyan nem állat laza
A kis méretben, nem szabadgyökérrel, ültetett fák szépen nőnek mindenfajta permetezés nélkül (mondjuk a többi is, kivéve az őszit, de az is lassan összeszedi magát). Persze lassabban nőnek, mint a pétisózott társaik, de elvileg tovább is fognak élni, keményebb/sűrűbb lesz a fájuk, stb.
Összefoglalva én egyelőre nem látom a "bio" hátrányát, a kert viszont egyre szebb, még a spanyolcsiga is fogyatkozik.

Amúgy érdemes megnézni pl Gyulai Iván, vagy Baji Béla munkásságát, ők már legalább 20 éve ilyesmit csinálnak, de a gocsejta.hu honlapon is van hasznos infó a hagyományos magyar gyümölcsészetről még a vegyszerezés előttről: Link
#12181
Az őszibarackot pl. METSZENI KELL. Ökörködni lehet, de mindennek van következménye. Akár a teljes termés elvesztése, vagy a növény pusztulása.
#12180
Hát a véleményem erről a  bio termesztésről kissé óvatos.
Igen, felnő egy új nemzedék a termesztőket értem ez alatt. Viszont felnő egy bizonytalan kimenetű biosz- féra, a káros és hasznos rovarvilágban, és gomba társadalomban.
Kissé mellbeütött a z alábbi mondat;
"Fokozom a kertben a bio szintet: a tavalyi nulla permetezés után idén már nem is metszek" .
Hát egy kicsit sok elismert kertépítő, agro-mókus forgolódna a sírjában, mint Bálint gazda.

Szóval valami elveszett, vagy elveszik. Ez nem jó előjel, mert sok lesz a bizonytalan kimenetel, elmaradó faunák megjelenése, (gombás  fertőző idény, vagy kártevők-ellenségei közti egyensúly "változékony" és kiugró eltérései) .
Talán fel fognak erősödni az Agrometerológiai- bioszféra jelentések, szinte heti bontásban. A jövő zenéje. De ettől ne legyen dupla árú a bio-termék ára!kacsint
 
#12179
Jól hangzik a szuperextrabio (nekem)nevet
Esetleg, ha van elfekvő csalánod érdemes lehet átültetni a még viszonylag életképes fák mellé, állítólag segít. Én ültettem almafa csemete mellé is, ott a referenciák fák alapján is úgy tűnt, hogy hasznos.
Nekem is első évben totál tetvesek voltak a szilvafáim, következő évben nulla tetű. Persze a cseresznye, meggy kukacos, de legalább esznek a gyerekek fehérjétvidám
Itt nálunk tavasszal az ormányosbogarak okozzák a legnagyobb gondot. De tavaly már nagyobb példányszámban megjelent a szúfarkas, meg a gyilkos poloska. Konkrétan a kis mogyoróbokroknak saját poloska-katonaságuk volt, azokon esélyük nem volt az ormányosoknak laza
#12178
Fokozom a kertben a bio szintet: a tavalyi nulla permetezés után idén már nem is metszek nevet
Egyébként a szilva és az egyik őszibarack a 2019-es állapothoz képest máris jelentősen javult egészségileg. Míg beköltözés után (19 július) egyiken sem volt ehető mennyiség, tavaly már szilvából nagyon szépen tudtunk enni, és barackból is összejött vagy egy tucat ehető. Ők úgy látom, igyekeznek alkalmazkodni.
Ami reménytelen volt mindkét évben, az a nagyobbik fajta, későbbi érésű őszi, illetve a kajszi.
Cseresznye ugye tavaly volt először, de nagyon szép, egészséges, mézédes. A meggyen is volt pár ehető szem.
Körte pedig egyetlen, hatalmas darab, ami iszonyú finom, úgyhogy neki szurkolunk nevet
Almát kivágtam, ment a helyére szelídgesztenye.
Már csak azért sem töröm magam túlságosan, mert a kajszi jó eséllyel már időn ősszel ki lesz vágva (idén kap egy utolsó esélyt, de nagyon betegnek tűnt már eddig is), a két őszinek is szerintem max pár éve van - 9-10 évesek lehetnek amúgy - ezekkel akkor is sok gond lenne, ha nem támadná meg annyi minden őket.
A cseresznye és szilva remélem, még jó pár évig húzzák, a körtében is reménykedem, bár az elég közel van a második szelídgesztenyéhez - bár az meg lassan nő, úgyhogy egy 6-8 éve szerintem még lehet a körtének is.
A meggy is elég közel van a gesztenyékhez, kapott még esélyt bár elég beteges, de alighanem a kajszi után ő jön majd 1-2 éven belül.

a 2 gesztenye a kert jelentős részét le fogja fedni egyszer majd, még mandulákban gondolkodom, az őszik helyére.

Az elv amúgy nagyjából ez: full bio minden, a fák kapnak pár évet, hogy eldöntsék, életképesek-e saját immunrendszerből, ha nem, akkor fűrész és jön a helyére valami ellenállóbb, szárazságtűrőbb. Ok,  a gesztenye pont nem ilyen, de az szívszerelemből van, őket locsolni kell majd évekig, míg le nem gyökereznek a porozús mészkősziklába jó mélyen, a tartósabb vízerekig. A mandulák értelmesebb választásnak tűnnek klíma szempontból.

A nem permetezés tavalyi eredménye: május-július között végtelen sok levéltetű, szinte mindenen. 
Augusztus: mindenen hemzsegnek a katicák és a zengőlegyek lárvástól, tetű egy szál sem vidám

Idén meglehet az első füge is akár, és persze a két új áfonya is szép nagy, végre nem reménytelen a helyzet, mivel dézsában, tőzegben vannak, picit trágya is ment alájuk.
#12177
Kb. 1976-tól vannak motoros permetezők, elsőt Bácsalmáson vette nagyapám, persze én voltam a hátas használó. Japán maruzsina v.. mi volt a neve, üresen  9 kg.
. töltőtömeg 10 liter, 1 liter keverékkel (1:40) ! 5-6 puttonyra valót lehetett szétszórni. Sok évig permeteztem a gyalog szőlőt, és a gyüm fákat, igaz estefelé szélcsendben vitt fel 6-9 méterre. Végül gyújtótekercs és megszakító problémával adtam el, mert kb. 8-10 ezer lett volna a felújítás (fele ára )  laza
A hatótávot a szórófej végén a betétcső ki- be tolásával állítottam. A háttámla müa. szigetelése nem lóg bele a vent. házba?kacsint
#12176
Szerkesztési időn túl: A leggagyibb motoros permetezők hatósugara is legalább 10 m. Egy 8,5 m-es fa csúcsát 45 °-os szögben a talajszintről pont elérni vele, ha a sugár másfél m-es magasságból indul. Vagy rossz géphasználat, vagy kuka a gép.
#12175
Lehetnek a cső végén mindenféle porlasztást növelő, vagy sugárterelő előtétek, rácsok. Magasabb fák permetezésénél mindegyik úgy kell, mint embernek egy harmadik láb. Gyakorlatilag sosem használom őket, mert a hatótávolságot drasztikusan csökkentik. Más nemigen fojthatja le a motoros permetezőben a légáramlást, hacsak a télen bele nem fészkelt valami egér a csőbe.

Létrán permetezni:

- Aki szereti az öncélú orosz rulettet, hát tegye. Anyukám szomszédja csinált valamit a létra tetején, oszt az instabilitás és a gravitáció győzött. Koponya-alapi törés, óriási mákkal túlélte, még normális is maradt, ha normalitásnak lehet nevezni, hogy valaki a létra tetején tehetetlenkedik.

- Első munkahelyemen (egy tervező vállalat) egy építész kolléga nem volt ilyen szerencsés. Ő létra tetején állva próvált volna Raschel hálót dobni egy cseresznyefára a gyümölcsöt rigóktól védendő. Temetés lett a vége. Azért az építőművészeknek sem hátrány a fizikai törvények ismerete, különösen azok, amelyeket a középiskolában oktattak.
#12174
Ami brutálisan le van fojtva. Vinném szervizbe,ha ennyire nem megy.
#12173
Milyen motoros permetező az, amelyikkel egy 6 m magas fát létráról kell permetezni? Bár elképzelni is nehéz, hogy egy motoros permetezővel valaki hogyan tud felmászni egy létrára. Nagyon balesetveszélyes lehet, mivel mind a két kéz el van foglalva.
#12172
Örülök, hogy aggódsz a szomszédok helyett is, de egyrészt hátul mindenhol kertek vannak, tehát nem nagyon van a növényeken kívül semmi, amire rászállna a permet (ezért írtam, hogy ha fele mellémegy - ami persze túlzás volt -, akkor sem száll rá olyasmire, amire nem kéne), másrészt 95%-ban az én területemre száll, és én sem aggódom, mert figyelek. Gondolhatod, hogy nem olyan szélről beszéltem, mint ami ma is lett, mert ilyenben képtelenség permetezni, hanem mérsékelt szélmozgásról. Mindig kora estére szoktam időzíteni a permetezést, amikor alábbhagy a szél, és a méhek is elvonulnak. 10 napja hiába várok egy ilyen alkalomra (azon az egy napon, amikor nem fújt a szél, akkor meg hóesés volt).
Azon kívül permetezés előtt mindig szólok a szomszédnak. Szóval úgy érzem, hogy minden tőlem telhetőt megteszek, hogy elkerüljem a
károkozást és mások nyugalmának a megzavarását.
(Bárcsak 10-12 méter magasra vinne a permetező, akkor nem létráról kéne megpermeteznem a 6 méter magas fámat...)
#12171
Pedig szép, és jó illatos a virága nevet
Nekünk nincs, de előző helyen volt.
#12170
Bocs,  nem találom Bazsa hozzászólását,  amihez kapcsolódnék.
Szárazságtűrő  örökzöldekről írt.
Ami fontos: babérmeggyet NE ültessetek,  igen magas cianid tartalma van,  a leveleknek is;  weben olvastam h. kamionban szállítottak babérmeggyeket,  és beült közé egy szállító.  Csórikámat  a célállomásról a mentő vitte el,  ciánmérgezés miatt.
Nagyon reklámozzák,  közterekre is ültetik. Szerintem nagy könnyelműség.
#12169
Nagyon "érdekes" amit írsz. Aggódsz a szomszédok nyugalma miatt a motoros permetező használata miatti erősebb hang miatt. Ugyanakkor ezt írod: "már úgy vagyok vele, hogy leszarom a szelet, majd úgy állok, fele mellé megy, de olyasmire nem fog rászállni, aminek ártana."  Egy motoros permetező akár 10-12 magasra is feljuttatja a permetet. Ez a szélben akár 50 - 100 méterre is eljuthat. A szomszédok meg lesznek védve a zajterheléstől, de az udvarokon kint lévő tárgyakat szépen beteríted vegyszerrel, ők ugyanakkor nem is sejtik, hogy permetlével van bevonva. Nem semmi! Melyik a veszélyesebb: a zaj, vagy a permetlé?
#12168
Ezt mondtuk február elején, hogy inkább akkor legyen hideg, és a kajszi egy része nálunk már akkor elment.
Aztán itt a mostani hideg, ami szarik arra, hogy februárban is volt hideg.
Egyik hideg nem váltja ki a másikat, ugyanúgy lehet majd április közepén vagy májusban is.
Mint ahogy múltéven is a március végi után jött áprilisban is, meg májusban is.
#12167
Nem hogy kóstolót, de még lekvárt is szoktam adni, sőt aki kéri, annak a fáját is megpermetezem egyúttal (egy szomszéd néni van, akijét meg szoktam csinálni). A közvetlen szomszédnál mondjuk csak díszfák vannak, szóval az övét pont nem kell. Eddig egyszer szólt be, hogy hangos, utána a ház előtt lévő szilvafát ki is vágtam, hogy ott ne kelljen permetezni. Oda tényleg nem való gyümölcsfa, díszfa lett helyette. Hátul már kevésbé problémás, de értem, hogy be vannak szarva, még ha alaptalanul is. Amúgy évente háromszor, nagyon maximum négyszer permetezek. De olyan is van, hogy csak kétszer.
#12166
Ami rövid ideig tart, és nem túl gyakori, normális ember elviseli. Ha érik a barack, vigyél át kóstolót, ha terem annyi.
Szükséges lenne még felszívódó monilija elleni permetezésre fehérbimbós és teljes virágzás állapotában (pl. Chorus), kivéve, ha hosszú távon csontszáraz az előrejelzés.
#12165
Én is ezt mondom, inkább ilyenkor legyenek fagyok (bár most is necces már), mint ahogy tavaly, március legvégén, április elején. Idén talán több szerencsénk lesz.
#12164
Tavaly 03.19-én egy jó két héttel előbbre tartott a természet és utána a hónap végétől jöttek a hideg öblítések fagyott is el minden.
Most szerencsére eddig fordítva alakult, most értékelem igazán a februári és márciusi átlagos időt és hogy nem robbant be a meleg már februárban.

Kajszi ilyen volt 2020.03.19-én:

beillesztett kép






És így néz ki most, épp elkezdett itt-ott bimbózni a korán virágzó, de a többi még totál nyugalmi állapotban van:

beillesztett kép

#12163
Füvet gond nélkül nyírnék az elektromossal, talán még benzinmotorossal is, ha lenne, mert azok annyira nem hangosak, a hangszigetelt ablakok korában pláne. Viszont a motoros permetező...na annak brutális hangja van. Mellé még felveszem a hófehér kezeslábasomat, amitől mindenki azt gondolja, hogy ebolával dolgozom...szerintem a halálomat kívánják a szomszédok. szomoru
#12162
Igen, utánanéztem mielőtt nekiálltam volna a permetezésnek. Úgyhogy tizedjére is elhalasztottam a lemosózást. Szerintem a kajszi már nem lesz lemosózva, a többinek még nem árt. Szóval holnap. Ha nem fúj a szél, de már úgy vagyok vele, hogy leszarom a szelet, majd úgy állok, fele mellé megy, de olyasmire nem fog rászállni, aminek ártana.
#12161
Ezt dobta a gugli: Link

Kertépítés- és zöldterület-felújításIde tartozik a fűnyírás, a motoros favágás, a kerti traktor használat és más, kertben végezhető, nagy zajjal járó tevékenységek. Ezek a következő alkalmakkor végezhetőek:munkanapon 07-20 óra között;szombaton és pihenőnapokon 09-12 óra, illetve 15-18 óra között;vasárnap és munkaszüneti napokon pedig nem végezhetőek.
#12160
Ha füvet nyírni szabad... Esetleg helyi önkormányzati rendelet szabályozhatja az ilyen zajhatással járó kerti munkákat. Magyarországon nemigen hallottam még ilyesmit.
Germániában biztos nem lehetne. 
#12159
Új probléma merült fel: szabad-e lakott területen motoros permetezőt használni vasárnap? (elég hangos) Kb. 10-15 perc lenne.
#12158
Szintén Vegesolt használok, ma végeztem a lemosóval.
Remélem estig nem lesz csapadék, így sem volt egyszerű elénk szélben permetezni. 
#12157
Én Vegesol eReS-t használok lemosóra. Van benne réz, kén és olaj is.
A paradicsomna  még nagyon korán van kiültetni. Szüleim telkén Agárdon május elején szoktuk. Itt nálunk Fóton ez fagyzugos hely, egyszer kültettem május elején, mind lefagyott. Azóta csak május 24 után szoktam. Az én palántáim most a konvektor mellett laknak és szikleveles stádiumban vannak.
Viszont hidegágyban kikelt a mustársaláta és a fodroskel. Kintre pedig ma vetettem borsót, spenótot, répát és kaprot. Bab és cékla áprilisban következik. A tökfélékből is palántát nevelek, de azt csak a paradicsom melegházba költözésekor kezdem (még néhány hét).
#12156
Az én időmben a rézkén-por volt divatban, de ez most még jobb, parafin olajjal kombinálva. Jobban tapad is.vidám
#12155
Na, talán holnap se eső, se szél...Link
Hihetetlen, hogy egy hete minden nap startra kész vagyok, és mégsem tudtam nekiállni.
#12154
Tudtam, hogy inkább meg kellett volna permetezni tegnap a vizes fákat, mert ma megint ezerrel fúj a szél. És holnap sem lesz másként. Tartok tőle, hogy idén elmarad a lemosózás. Esetleg a kajszin kívül a többit még jövő héten is meg tudom permetezni, bár már fakadnak a rügyek. Tökömbe. duhos
#12153
Sima rézoxikloridot szoktam használni mindenre, van csonthéjas és almatermésű is. 
#12152
Bár nem Bubu vagyok nevet, de én tegnap ilyennel lemosóztam.
#12151
Rézkén mindenre azt jól van az.. nevet
Ezt ismered Bubu Link
#12150
Milyen fák? Alma-körte félék kén alapú lemosót kérnek, még mehet 1-2% ban. A csonthéjas barack-csercsi-meggy a rézalapú szereket kedvelik, az is 1-0,5-0,3% ban. Persze vannak még kombinált szerek is, (újak, amiket én sem ismerek.) laza
#12149
Ma a hóesés miatt nem tudtam lemosó permetezni, holnap akarom megejteni az összes fámon (9 gyümölcsfa). Szerinted nem gáz? Nem késő? Az lemosáshoz ajánlott, normál keverési arányra gondoltam.
#12148
Nálam is hasonló a helyzet, de magasabban van már fehér bimbós is.
#12147
laza laza
#12146
Ma lemosóztam.
#12145
A válaszom olyan amilyen  ; Esetleg egy gyönge mésztej, v. rézoxidrorid 0.5 %  nem ártana. A mész visszaveri a napsugárzás + -át, a réz meg fertőtlenít, akkor is ha nem nyúltál hozzá. (rügyek rejtett sérülései, repedés, )
Aztán a hideg ellen is véd a szárító permet, nem engedi benedvesíteni a rügyet,  eleve jobban véd mint a nedves vizes rügyet ért hideg -nusz.hideg
Ja ha már kipattant a sziromlevél, csak éppen 0,1-0,2%

 
#12144

beillesztett kép


A kép olyan-amilyen, de nálam ilyen állapotban van a fa.

#12143
Pár éve volt egy táblázatom, hogy milyen állapotában, milyen fagyott bír ki... Meglesz majd. 
#12142
Ez még nem jelent semmit. A kajszinak amúgy is vastagabb, húsosabb a csésze levele, mint a meggy- csercsinek. És a másik a fagy időtartalma, és akár 10-50 méterenként is MÁS lehet.
Bizakodjunk!
vidám
#12141
Végül -5,9 C-ig süllyedtünk. szomoru
#12140
Takt -4,9 C. Lehet, hogy idén sem lesz szükség a monília elleni védekezésre...
#12139
Még virágzás után is lehet?Nem túl késő az már? A monília,vagy a gutaütés betegség veszélye miatt tudom,hogy nem érdemes túl korán metszeni a sárgabarackot.De nem is nagyon kell egyébként általában.
#12138
Citrus bébik nevet

beillesztett kép

#12137
Igen, köszi. Na ez az, "ha száraz, meleg lesz" de azt kivárni...
#12136
Majd ha száraz meleg lesz, akár virágzás után is.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 08:25:04

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.