2024. november 23., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71529

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#408125)
#71528
Ezek a kiéleződő különbségek most elhalványultak, nagyjából egyetértenek a modellek ECM, GFS, GEM, hogy marad a meleg nyári idő, kisebb megtorpanással legfeljebb, de kánikulai időszak valószínű a következő 10 napban is.  Igaz a GFS most pedzett egy augusztus 20-a utáni átmeneti  komolyabb lehűlést, de ez már nagyon messze van és addig még ez változik.

A véleményem, hogy tartós maradhat ez a cirkulációs helyzet, inkább csak érintő, feloszló gyenge hidegfrontokkal tarkítva egy-egy nap, a periódus zöme a hőség jegyében telhet több helyen akár 30-34 fok közötti csúcsokkal délután, meglehetősen csapadékszegény idővel. Gócokban persze mind eddig is lehetnek nagyobb mennyiségek, de területi átlagban folytatódik a száraz idő.
#71527
Elég nagy az eltérés: a 2 modell hőmérséklet előrejelzése közt jövő hét végére:

Link

Link

Miért ekkora az eltérés? Melyiknek van nagyobb esélye szerintetek?
#71524
Nem is állítottam, hogy Te ilyet mondtál. Hozzászólásommal arra a több fórumozó felvázolta összképre (is) reagáltam, ami a mostani helyzetből következő eshetőségek közül jószerivel csak az anticiklonálisakat, melegeket veszi észre. Nem kifejezetten veled vitázom, bár úgy látom, Te is a szóban forgó álláspontot tetted magadévá.
Jobban utána gondolva a rövid távon várható gyorsabb drift után középtávon nagy valószínűséggel majd lelassul, és még meridionálisabbá válik a cirkuláció. A zonális(abb) és meridionális(abb) muszterek periodikus váltakozása ha elkenten is, nyáron is megfigyelhető. A kérdés az, mennyi időre válnak stacionáriussá a légköri képződmények, és hogy akkor mi a meleg, vagy hűvösebb oldalra kerülünk-e.

[törölt szálhoz kapcsolódó rész is törölve. kérlek, belsős tagként fordíts fokozott figyelmet a hitelességre! - coontac]
#71521
"nem arról van szó, hogy a kontinens túlnyomó részét elfoglalja egy stabil AC"

Ilyet én nem is mondtam.

"a tartós hőségidőszakok szinte mindig így kezdődnek"

A hőségidőszak már 2 hete tart, így nehéz lenne most elkezdődnie.

"egy déli anticiklonális öv peremén fog elhelyezkedni térségünk, ettől északra viszonylag gyors ciklonáthelyeződések lesznek, ebből pedig legalább érintő hidegfrontok nálunk"

Én pont ugyan ezt írtam.

[törölt szálhoz kapcsolódó rész törölve. - coontac]
#71520
Azért szerintem nem szabad figyelmen kívül hagyni a helyzet "határvonal" jellegét és az abból fakadó instabilitását. Itt  -legalábbis 240 órán belül-
nem arról van szó, hogy a kontinens túlnyomó részét elfoglalja egy stabil AC. Holott a tartós hőségidőszakok szinte mindig így kezdődnek. Hanem egy déli anticiklonális öv peremén fog elhelyezkedni térségünk, ettől északra viszonylag gyors ciklonáthelyeződések lesznek, ebből pedig legalább érintő hidegfrontok nálunk. A kép a kissé változékony nyári időjárás képe, nem a klasszikus hőségidőszaké.
A kérdés ezután az, hogy a hihető időtávon túl, azaz aug. 20-a körül és azt követően hogy fog módosulni ez az átmenetinek tetsző állapot. A stacionárius, meleg AC irányában oldódik meg, vagy egyre mozgalmasabbá, csapadékosabbá, hűvösebbé válik az idő.
#71519
Valószínű most nálunk az anticiklonok jutnak nagyobb szerephez. A szerdától formálódó Ac akár hosszabb ideig is beragadhat, amit a Gfs az utóbbi futásokban jelez is. 
#71518
Egyetértek. Jó stabil anticiklonális helyzet néz ki a következő legalább 1-1,5 hétben is, néha egy-egy érintőleges hidegfronttal megspékelve. Igen jó esély van rá, hogy idén legalább augusztus végéig, de akár szeptember elejéig kitartson a hőségidőszak, egy-két napos megszakításokkal. Ezzel pedig az augusztus igencsak impozáns havi középértékekkel zár majd országszerte.
#71517
Igen a GEM most mérsékeltebb, bár a vége durvulni kezd és nem éppen a lehűlés irányába vezeti le a folyamatokat. Ahogy írtad is két lehetőség van: Egyelőre komolyan vehető időhatáron belül nem látszik drasztikus lehülés , így vagy folytatódik a kánikulai időszak, vagy egy mérsékeltebben meleg periódus kezdődik el. 
#71516
Nem értek egyet. Amit most látunk, az nem a stabil nyárközepi kánikula makroszinoptikai képe. Ahhoz túlságosan nagy a mozgolódás északnyugaton, és túl közel vannak/lesznek térségünkhöz a hűvösebb légtömegek. Persze, ahogy írtam is az előbb, ez a patthelyzet az északnyugati hűvös és a délkeleti, déli meleg között az utóbbi irányába is eldőlhet. Előfordulhat, hogy meridionálisabbra vált a makrokép, ismét leáll a drift, és a soron következő ciklon előoldali AC megerősödik és beragad Közép-Európa felett. Valóban, könnyen lehet még a kánikulának egy dobása az idei nyáron.
Viszont nem lehet figyelmen kívül hagyni a másik eshetőséget sem, különös tekintettel aug. 3. dekádjának statisztikáira. Az évek többségében ilyenkor meg szokott törni a nagy meleg uralma, sőt nemegyszer kifejezetten hűvös napok jönnek. Nem mondom, hogy idén is így lesz, de a hónap végi lehűlés(ek) azért valószínűbb(ek), mint ezek teljes elmaradása.
#71515
Figyelembe véve, hogy jó ideje beragad egy-egy makro helyzet és az hosszú hetekig pörög, lehet potenciál a dologban. Az újabb pozitív anomáliás , igazán meleg nyár után nálunk is(Európa nagy részén drasztikusan meleg a nyár), úgy néz ki, a hónap második fele sem ront a statisztikán.  
#71514
ECM op. is egy rakás határesetet mutat. A többi modellen is az látszik, hogy a kontinens északi és nyugati részeit tartósan elfoglalják a hűvös légtömegek, melyekből többet-kevesebbet térségünk is kap (futása válogatja)  Európa középső területét ugyan időről-időre elfoglalják a prefrontális melegnyelvek (15+ fok 850 hepán), de ezek, bár egészen északra is felnyúlnak néha, múlékonyak, kenődnek keletre.
Természetesen az ingadozó szituáció a beragadó nagy meleg felé is eldőlhet később, nemcsak a hűvösebb verzió irányába. Bár az évszak már kevéssé kedvez ennek. Megjegyzem, GEM érdekesen mérsékelt marad a következő 240 órában.
#71513
A friss Ecm újra a melegebb verzió mellett tette le a voksát, ami várható volt.  A fáklya szórása alapján még mindig van bizonytalanság a dologban, de valószínű hogy a kedden érkező front is egy feloszló, érintő jellegű lesz, így megint vissza jönnek a harminc fokok. 
#71512
"...Idén én elhúzódó nyárra számítok, némi megtörés után fel-fellángoló periódusokkal akár október végéig is. Mondjuk jóslásba nem bocsátkozom, de szerintem a melegnek még bőven vannak tartalékai az őszi hónapokra...."

És ezt normális folyamatnak kell tekinteni (ezen az égövön, a kontinentális éghajlaton), hogy a nyár kitolódik szeptemberre 30+ fokokkal, sőt azon túl októberre mondjuk 20+ fokokkal, hogy utána a "klasszikus ősz" kimaradjon és  a novemberben mutasson valami őszi jelleget , hogy azután decemberben vagy megjöjjön a tél hóval (ez mostanában nem jellemző, vagy hó nélkül telik el december.

Amikor mi gyerkőcök voltunk (80-as évek) azért Mikulás (akkor még Télapó nyelvnyujtas) tájékán a havazás már mutatóban megjelent  és Karácsonykor nem az eső esett +10-15 fokban
#71511
Lehet, hogy a melegnek vannak tartalékai (bár hogy mennyi van, nemigen tudhatjuk) Viszont az őszi, sőt talán a tél eleji cirkulációs jelleget, ezzel időjárásunk arculatát alapvetőn meghatározza a hemiszféra északi tájainak őszi lehűlése, ami nemsokára kezdetét veszi. A fő kérdés, hogy milyen gyorsan és mennyire hűlnek le a szubarktikus tájak, és hol lesznek nagyobb, tartósan alacsony hőmérsékletű területek. Ezzel összefüggésben mennyire lesz hajlam hidegleszakadásokra, és hogy ezek mennyire érintik térségünket. Ebbe az irányba érdemes figyelgetni már augusztus végétől. Az akkor induló kora őszi időszak sokat elárulhat az ősz és a kora tél "jelleméről"
Maradjunk annyiban, hogy mivel a magasabb szélességeknek ez az incipiens lehűlése most még nem jelentkezik, egyelőre gyakorlatilag semmit se sejthetünk a hónapokkal későbbi időjárásról. Tény, hogy a rendkívül meleg nyár hajlamos "visszanyúlkálni, visszaköszönni" az őszi hónapokban, de még ennek a feltételezése is roppant bizonytalan lábakon áll. Nem beszélve arról, hogy a július legvégén kezdődött, és nem is igazán harapós hőhullámmal együtt sem tűnik ez a nyár rendkívül forrónak. Jó meleg volt, ez tény, de nem kirívó.
A modellek jövőképe pedig eléggé instabil most. Igaz, 240 órán belül pillanatnyilag inkább a melegnek áll a zászló.Az egyre aktívabb észak-atlanti, ill. jeges-tengeri ciklontevékenység,  a feltűnően kimélyülő cikloncentrumok azonban bármikor "belódíthatják" fölénk a lényegesen hűvösebb légtömegeket. Egyelőre jobbára az látszik ugyan, hogy a kontinens déli és középső részein húzódó meleg anticiklonális övezet "fütyül" az északi területek történéseire. De meggyőződésem, hogy ez bármikor alapvetően megváltozhat a modellek térképein. Érdemes lesz figyelni az egymást követő futásokat. Az év szinoptikailag  legérdekesebb, legsokatmondóbb időszakainak egyike veszi kezdetét nemsokára.
#71510
A júniusi időszakok inkább a Medárd jegyében telnek, száraz, anticiklonális hőhullámok kevésbé jellemzőek. Záporokkal, zivatarokkal tarkított a hónap többnyire. Júliusban szoktak inkább beütni a "gerincesebb" időszakok, mikor a magas nyomás kezd meghatározóvá válni, és ezzel száraz, olykor aszályos, forró periódusok ütnek be és kinyúlnak augusztusra, illetve ha meg is törik a verkli, de gyorsan képes regenerálódni a makrocirkulációs rezsim. De ezek nem törvényszerűek. Idén egy nem megszokott cirkulációs helyzet állt elő, északi, északkeleti áramlásokkal, bárikus mocsárral jellemezhető időszakot éltünk, a délies áramlások teljesen kimaradtak. Melegnek meleg volt, de kinek mi a jó idő ez persze örök nagy kérdés. Van aki örül a 25-30 fok közötti napoknak, záporokkal, zivatarokkal, illetve van aki 30-35 fok között érzi jól magát azúrkék éggel a feje felett, felhők nélkül. Sok embert ismerek aki ezen a véleményen van amin Te, hogy ez a június második fele és július első 2-3 hete nulla volt, nem nyár. Na hát ezt is valahol meg lehet érteni, de szubjektív megítélések, hiszen a 25-30 fok még bőven nyár meteorológiai szempontból. Az adatokkal és tényekkel kár vitatkozni. Július végére azért tiszteletét tette egy hőhullám kezdete, ami tart a mai napig és némi megtorpanás után folytatódik is vasárnaptól a jövő hét közepéig egészen biztosan, utána a modellek se tudják még mi lesz.  Ilyenkor meg már megy a sírás, hogy ez meg túl meleg... nevetÉn bírom az ilyen meleg időszakokat, én se voltam elégedett azzal az 1 hónappal, de végül tényleg odatett és lett nyarunk ha már éltek páran azzal a kifejezéssel, és kérdéssel, hogy "lesz-e nyarunk" nevet
A ciklonaktivitás amiről írsz nem jelent semmit, nem kell közvetlen veszélyesnek gondolni, és akár hosszabb ideig is elkerülhetnek minket ennek ellenére a frontok.  Az átmeneti, de komoly hőhullámok nem ritkán prefrontális előoldali áramlásokban jelennek meg, ha nem is hetekig üt be ilyenkor a kraft, de tudnak durva melegeket produkálni akár pár napig még végül be nem tör a front.  Nem csak a tartós anticiklonális helyzetek szülhetnek nagy melegeket. Tény, hogy másabb egy 2-3 napos 35-40 fok közötti meleg, mint egy 2-3 hetes kevésbé forró 30-35 fok közötti periódus.  Ott gyorsan számolunk vissza, hiszen a közelgő front előtt vagyunk, az AC-és helyzetekben pedig nem látni a végét épp mint a napokban is szajkóztuk, de végül csak megtörni látszik a verkli.
A friss ECM már jövő hét közepétől felszámolja a 15+ fokos izotermát, mérséklődő meleget, egy-egy napra csapadékot is ad. Szerintem kicsit kisiklott ez a futás, előző még melegebbet, száraz napokat prognosztizált, úgyhogy gyanús, hogy hamarosan ez el is tűnik a színről és igazodik a GFS felé ami nagyon meleg és száraz zömmel, a kedd, szerda körüli frontot leszámítva.  

Amiről írsz, hogy átmeneti bemelegedés lesz, semmire sem alapozható, augusztus végén sem ritkák a hőhullámok már beszéltünk róla ha olvastál, persze az északi irányítás fellángolása is fokozódó jelleget mutat ilyenkor, és az őszi lehelet is közel van. De mint mondtam számos példa van arra, hogy augusztus és szeptember is hozhat akár rekord közeli melegeket is, hőség vagy forró napokkal. Idén én elhúzódó nyárra számítok, némi megtörés után fel-fellángoló periódusokkal akár október végéig is. Mondjuk jóslásba nem bocsátkozom, de szerintem a melegnek még bőven vannak tartalékai az őszi hónapokra.

#71507
A ciklontevékenység egyelore csupán az Izland - Brit- szigetek -Skandinávia térségre korlátozódik. Ahogy már előttem leírtak, az időnként úgymond benyalo vagy ha úgy tetszik, érintő hidegfrontoktol eltekintve alapvetően a minduntalan kiújuló, rajtunk keresztül kelet fele mozgó gerincek maradhatnak meg egy ideig időjárásunk fő jellemzői, a hatoldalukon beáramló meleg levegővel. Ebben alapvető változás csak a nagytersegi áramlási viszonyok alapvető módosulása esetén fog bekövetkezni, például úgy, ahogy azt a friss GEM elképzeli - az AC a Brit-szigetek felett telepedne meg, hozzánk pedig észak felől hűvösebb légtömegek érkeznének. Egy másik kiút a frontzona délebbre csúszása lenne, ami szinten gátat szabhatna az AC hatoldali nagymértékű T kiugrásoknak. Egyelőre azonban egyik megoldás sem látszik belátható időn belül érvényre jutni. A nyár tehát egyelőre jó eséllyel meg bizonytalan ideig tovább kezében tarthatja a gyeplőt, viszont az idő előrehaladtával egyre inkább növekszik a hirtelen őszi váltás esélye is, ahogy ennek tavaly pont szeptember elsején voltunk tanúi kacsint
#71506

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#0)
#71505

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#407777)
#71504

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#407776)
#71503

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#40768laza
#71502
Így van, de ez csak a téli félévre igaz. Nyáron nincs csigagyar. 
#71501
Véleményemet lásd a Met. társalgóban. Helyzetertekelesed egyébként találó és helytálló, anticiklon peremi helyzet az összkép északnyugati erintgetesekkel, osszessegeben a kontinens déli feléből kiszorithatatlan meleg legtomeggel. 
Természetesen ezt többen extrapolaljak a következő hetekre, végig strandidos augusztust, sőt szeptemberben folytatódó nyári meleget vízionalnak. 
Azért a dolog nem ilyen súlyos szerintem. A modellek néha becsavarodnak, beakad náluk a tű. Szerintem most épp ez a helyzet. Figyelni kell a következő futásokat. Meglepne, ha nem lenne az előrejelzett képben valtozas mondjuk, egy héten belül. 
#71500
Azért ezeket a ciklonokat messze északon várják a modellek. Ha most  a friss gfs- ből indulunk ki, látható hogy fölöttünk magasnyomású rendszerek erősödnek inkább Dny-i áramlásokkal, gyengébb érintő hidegfrontokkal. A jövőhét keddre vagy szerdára várt front is jóval gyengébb formában érkezhet, így hosszabb távon is maradhat a meleg, akár egész augusztusban.
#71499
"Június, de különösen július elég nudli volt, hőhullámok nélkül. Szerintem teljesen érthető, hogy egy kicsit próbálja behozni a lemaradást a nyár, s megmenteni saját böcsületét."

Áruld már el, hogy milyen lemaradást kell behoznia a nyárnak?

Június országosan 1,5 °C-kal melegebb az átlagnál, ezzel a 15. legmelegebb lett. (Nálam 7. legmelegebb.)
Július is melegebb az átlagnál. Országost nem tudom, de nálam a 11. legmelegebb.


Nudli?
Ma van zsinórban a 29. nyári nap és ebből a 29-ből 20 hőségnap is volt.
Augusztus eddig 26 °C felett áll és továbbra se a rettenet hűvös időnek áll a zászló.
#71498
Nekem elképesztő maradjunk ennyiben mivel utálom a 30 feletti hőmérséklet tartományt de a 35 közelit mindenképp, tudom nem kívánságműsor de  ez van...
#71497
Hüvős idő= csigagyár? Nem elsőre olvasom itt. Összességében sokkal hidegebb lenne Európa éghajlata nélküle.
#71496
A próféta szóljon belőled! Bár sajnos eddig az egész augusztus a hőségé, és nem igen látszik a modelleken az általad jelzett lehűlés
#71495
Mi ebben az elképesztő? Június, de különösen július elég nudli volt, hőhullámok nélkül. Szerintem teljesen érthető, hogy egy kicsit próbálja behozni a lemaradást a nyár, s megmenteni saját böcsületét. Hozzáteszem az én értelmezésemben ez csak akkor következne be, ha augusztusban végig maradna a meleg, amire ilyen bődült északnyugat-európai ciklonaktivitás mellett, amit a modellek sugallnak vajmi kevés esély van. Amúgy az idei tél is hasonló volt: őszies december, január után a végére érkezett meg a buli. Kicsit benne volt a pakliban egy hasonló forgatókönyv a nyárra vonatkozóan is. De ez még messze nem azt jelenti, hogy így is lesz! Nagyon valószínű, hogy ez csak egy közelgő tartósan hűvös időszak előtti átmeneti bemelegedés lesz csak. Az a tartósan fennálló és újra regenerálódó cikloncsalád északnyugaton előbb-utóbb uralma alá fogja vonni a mi térségünket is, s nem hiszem, hogy sokat lacafacázik majd...
#71494
Azért elképesztő egész június-július nem volt olyan kemény amit most augusztus produkál. A mért értékek (számok) tükrében lehet nem így volt, de a lakás árnyékolásban (szinte elég volt a függöny) megmutatkozott nem olyan rémes...de az augusztus...
Marha nagy szerencse még nem kezdték a szigetelést, az állványozást, talán akkora érnek ide, mikor már a bukó ablak is elég lesz...

Azért remélem októberben eltűnnek a 30+ fokok és a 35 fok körüli értékek hamarosan (2-3 hét) de a bizonytalanság igen nagy minden hozzászólásban... úgy látom reménytelen aug 20 után kellemes (30 fok alatti) Tmax-ok lesznek
#71493
November közepéig talán elmúlnak. De ez tipp vagy találgatás.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Jelen kiindulási helyzetből semmi jele nincs annak, hogy korán érkezne a nagybetűs ősz. A melegnek nagy utánpótlása és bázisa van a nekünk kulcs pozícióban DNY-Európában, ebben semmi változás nem látszik űridőben sem egyelőre. A ciklon aktivitás törvényszerűen erősödik ÉNY-on, ez további meleget hozhat nekünk, frontokkal tarkítva egyelőre. A sarki jég kiterjedése újra a rekord alacsony határ körül mozog, az északi hideg depó szinte 0 egyelőre jó darabig, ahogy ez ilyenkor természetes.  A hőség idővel biztos megszűnik, bár szeptember első felében is reális lehet a késő nyári idő még.

Az El Nino beindulása pedig beleszólhat a folytatásba.
#71492
A tendencia a rövidebb és kevésbé erős hidegfront felé mutat egyelőre a jövő héten. A szórás még valóban nagy, de tegnaphoz képest felfelé növekedett. Ha a jövő hét végére visszamelegszik megint, akkor utána már csak egy hetet kell kibírnia, hogy 25-26-án még jó idő legyen, aztán felőlem jöhet az első hó is. laza
#71491

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#407640)
#71490

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#407639)
#71489
Egyelőre szoszolesek látszanak a hihető idotavon belül, erosebb lehules nem. De az ne tévesszen meg senkit. A sarki hidegbazis némi megerősödésevel a meridionalitasra hajló áramlási kép szerintem könnyen ránk ránthatja a sarki, sarki tengeri legtomegeket a hónap 3. dekadjaban. Az utolsó jelentős hidegbearamlas június legvégén volt. Aztán jött a kis hokontrasztu, jobbára helyi tényezők meghatározta, meleg nyári idő. Ha maradt szemernyi hajlam a hidegleszakadasra azóta, az hamarosan érvényre fog jutni. Hangsúlyozottan csak tipprol, talalgatasrol van szó, tehát egyelőre semmit se állítok. Viszont nem csodálkoznék éles idofordulaton, igazi évszakvalto fronton nem sokkal aug. 20 a után. Mindenesetre én ebben az irányban figyelem a frissülő modellfutasokat. 
#71488
De még azért közel sincs letisztulva a jövő heti front. Mondjuk az ECM főfutás tény, hogy nagyon elszállt minden szempontból. Hőmérsékletileg is kevés tag támogatja, talán leginkább még a szintén eredeti kiinduló adatokkal futó kontrolltag. 
Link
A friss GFS ENS is szór szépen, ott meg pont a két "főfutás" húz a meleg felé. Mondjuk ez sokat nem jelent, de tény, hogy kell 1-2 nap még, hogy tisztuljon a kép. nevet
#71487

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#40763laza
#71486
A főfutás szerint beragadna a front mögött egy ciklonális mező fölénk, így lenne csapadék is dögivel (záporok, zivatarok formájában). Viszont ez a többi modellen egyelőre nem látszik (a GEM-nél pl. maga a hidegfront sem érne el minket), illetve az ECMWF-en belül sem mutatja a többi tag sem, így igen minimális az esélye egyelőre. Várhatóan ez a front is olyasmi lesz, mint a pénteki, szórványosan zivatarok, főleg a Dunántúlon egy-két napos, pár fokos lehűlés, majd 30+ fokok ismét.
#71485
Link

Nocsak, hogy "leszakad" a nagyfelbontású 14. után, de a többi érték  simogatja a 35-öt is duhoshány

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 08:17:06

Csesznek

0.7 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.