2024. november 28., csütörtök

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#2635
Amennyiben itthon van egyáltalán szükséglet a fügére. Mondjuk ahogy az átlagembert ismerem, majd jól leszûrik belõle, hogy biztos azért terem meg a füge, mert globális felmelegedés van nevet
Én pl. nem is vágyom a fügére, egyszer megkóstolnám, mert azt vallom, egyszer mindent ki kell próbálni, de ennyi. Az energiamegtakarítást így kijelenteni szerintem kicsit elhamarkodott, ennyi erõvel a strucctenyésztés is energiamegtakarítás nevet
Amit Floo csinál, az nagyon jó lehet majd, de azért ne misztifikáljuk túl nevet
#2634
Szerintem valamelyik mondatomat nagyon félreértetted.
#2633
Melyik a legjobb birsfajta termõképesség, és a birs aromássága tekintetében? Van errõl tapasztalatod? De még mennyire hogy van a fügén túl is életszomoru
#2632
Nem egészen tiszta, hogy mit szeretnél. OK, Floo evangelizál a fügével, de szerintem egy cseppet se baj, mert az emberek 99%-a még most is csak az aszalt rettenetet ismeri, holott frissen teljesen OK a gyümölcs. Igazából lehetne almáról is beszélgetni, de sokkal kevéssé lenne izgalmas azt olvasni, hogy kinél mekkora pettyek vannak a starkingja bõrén. Ráadásnak, mivel a délszaki növények termeszthetõek itthon is, ezzel energiát (szállítás!!!) takarítunk meg, szerintem igenis fontos és hasznos, amit Floo csinál.
#2631
Köszönöm Noli a kimerítõ linket. nevet

Kess: igen átugrom én is, és elnézést, ha nyers voltam, mint egy sárga káki-szilva. laza
#2630
Ezen belül is vannak jobb fagytûrõk, az úgynevezett "costata" fajta valószínûleg a legideálisabb a kevésbé jó körülmények között tengõdõknek.

Szerk: ez nem a te írásodra akart válasz lenni, csak úgy mellékesen jegyeztem meg. nevet

Vikarel! Köszönöm a képeket!
#2629
Én itt csak ritkán szólalok meg, remélem, nem veszed rossz néven, ha most erre én reagálok.
A topikok egyszerûen arról szólnak -a megengedett keretein belül- amirõl az odaírók csak szeretnék.
Engem pl. abszolút nem érdekel a zeller, de ha arról írnának naphosszat, az sem zavarna, egyszerûen átugranám. És nem kerülne nagy energiámba, szerintem mindenki képes rá... kacsint
Ja igen, én biztosan fogok még fügérõl írni, amikor éppen ahhoz lesz kedvem, úgyhogy kitartást! vidám

"Kákim" is van, mely az elmúlt tél akadályait jól viselte, remélem, jövõre már meg is kóstolhatom. kacsint
#2628
Az íze olyasmi, mintha kajszit datolyával házasítanál. Nem olyan geil, mint a datolya, de a kajszinál zamatosabb sokkal. Ha látsz boltban, s veszel, mindenképp várd meg, míg puha lesz, mert akkor érett, egyébként éretlenül csersavas és összehúzza a szádat, úgy nem lesz élmény. Az érése során a csersav lebomlik. Itt egy csomó jót írnak róla:
Link
#2627
Egyáltalán nem citrus. Az ébenfa rokona. :-)
De mennyire finom már! Lassan lesz a boltban is, már nagyon várom!
#2626
Gondolom a káki olyan citrus csoporthoz tartózó gyümölcs, tán nem a K.nápolyi birs alma kitagadott gyermeke?
Ahogy láttam a kétheti fényképet, még érik,a fán van.
A birs már lepotyogott szept. 20-tól.
#2625
Mikor múlik el a füge-szezon? Már erjed az agyam. Vannak más gyümölcsök is az országban, bármi, csak füge ne... szegyenlos

Esetleg milyen az a káki? Olyan tán mint a kopasz-õszibarack?
Ez jól becsapott. Kívülrõl szép színes héjjú, de belül meg íztelen, vízízû, sõt kesernyés.. hány

#2624
Persze, egy próbát megér.
Füred dologra visszatérve: Füreden, most megnéztem GE-n, ahol szokott rendszeresen lenni füge, az nyílt kertvárosi rész, 130 méteres tszf magasság. Veszprémben, ahol rendszeresen elfagy, az 275 méteres tszf, belvárosközeli rész. Mivel mindkét bokor elõtt elmentem naponta, s mivel már gyerekként is imádtam a fügét, figyeltem is mindig, hogy van-e ehetõ rajtuk. A veszprémin összesen talán kétszer tudtam szedni, a füredin meg évente kétszer.
Amíg a Veszprémbe a Bakonyból lecsordogáló hideg meghatározó, a fennsík déli szélénél (a Nosztori felé) vált át a klíma, s Csopak is már sokkal jobb, mint Veszprém, Füred meg még egy lapáttal rátesz. Füred és a Déli-Bakony közt ott vannak a Balaton-felvidék dombjai, amik a lecsorgó hideget lefékezik - így pl. Nagyvázsony s környéke még bõven kap belõle, de Balatonszõlõs már jóval kevesebbet, Füredre meg kb. elfogy az ereje.
A Veszprém-Füred különbség úgy néz ki, hogy a zirci kolléganõk nagykabátban, sállal-sapkával 20 centis hóból jönnek melózni, a füredi kolléganõ egy szál széldzsekiben esernyõvel, se sál, se sapka nálunk meg mondjuk legjobb esetben havas esõ van. Balaton és a Bakony közt ilyenkor egy égövnyi külöbség simán van. Az említett helyzet nem záporos volt, hanem egyszerûen a felhõ széle rendszeresen a fennsík szélénél van, általában idefenn ledobálja a csapit (esõnél is, ha itt esik, nem garantált, hogy Füreden is esik). A záporos helyzeteket viszont a Balaton-felvidék viszi, gyengébb feltételekkel inkább ott alakul ki, mint náluk.
#2623
Hát én az illúzióját is elkerülöm. Mé' nem jó a sima krumpli???
Gyerekkoromban, amíg muszáj volt, mert különben megvertek, addig összesen ettem meg annyi húst kb., mint ma egy átlagember 2 hónap alatt. Amint lehetõségem nyílt rá, hogy ne más döntse el, mit eszem és mit nem, azonnal "letettem" a húst, olyan szinten utáltam világ életemben. Megfõzök bármit, az uram szerint igen jól is csinálom, de megenni soha. Inkább egy darab fakéreg.
#2622
Ajjaj, az a -19,2 az csúnya, ott már a fal mellett is fagyogat a füge.
Így a házatok körül lehet, nem épp optimális.
Olaszfaluban is vannak 40-50 méteres szintkülönbségek, ahogy nézem.
Utca házszámot mondj lécci, pirivben is jó.
#2621
Az ujjas óriás sajna nagyon gyenge fajta, és mivel ez terjedt el az országban jobban, így születtek a tévhitek, hogy a füge nem mindig érik be és csak jobb õszön érleli be termését!
Innen jött, hogy Pécsen és a Balaton-felvidéken bezzeg beérik, mert ott jobb a klíma, pedig nem, arrafelé jobb fajták vannak elterjedve.
Ez azért van, mert fagyérzékenyebb, sokáig tart a vegetációja, nem érnek be a vesszõi rendesen, elfagy, és a fagyás után nem érik be a vesszõje, hanem óriásit nõ, az megint nem érik be, megint elfagy. Kell neki 1-2 enyhe tél, hogy fel tudjon cseperedni.
Viszont elõnye, hogy elsõtermése óriási méretû, nagyon látványos, a második pedig mégjobb, mert kisebb, vastag héjú és elképesztõen zamatos, édes.
A gyöngyösit jégfügének nézem, nagyon jó fagytûrõ (többek között azért is, mert korábban befejezi a vegetációját, rövidebbet nõ, kevesebb másodtermést hoz, van ideje jobban beérni a vesszõknek, ezért nem annyira fagyérzékeny.
A fagyérzékenységi különbség viccesnek tûnhet, hogy csak 1 fok, vagy 1,5 fok, de a mi klímánkon ez döntõ, ugyanis a közepes-jobb fekvésekben pont a -15-16 fok az, amit éveken át nem lép át a hõmérséklet.
A gyöngyösi gyümölcsérõl van képed?
#2620
Persze, tudom, minden térségnek vannak sajátosságai, de az, hogy Füreden süt a nap és Veszprémben esik a hó, az valószínû hózáporos idõben van, és a Füred és Veszprém közti több mint 100 méteres tszf. magasság különbség is sokat számít ilyenkor.
De az idõjárást nem szabad összekeverni a klímával.
Becsehely alsóbb fekvései (170 méter) és a csillagda (310 méter) között is annyi különbség van, mint Füred és Veszprém között, Becsehely alsóbb részein esik az esõ, a csillagdánál meg havazik.
De Füreden az idén láttam elfagyott fügét, és biztos vagyok benne, hogy van Veszprémnek olyan része, ahol ép a füge.
Az ujjas óriás pl., ami Vikarel elsõ két képén van, nagyon béna fajta, ha az van Veszprémben, akkor nem jó indikátor.
A Bakony biztos nem a legjobb fekvés egy fügének, de szerintem mûködhet.
Majd meglássuk, Zafir fügéje lesz a próbababa laza
Reméljük nem jön be a meteorológusok jóslása, miszerint az évezred tele várható!
#2619
Eltévedtem volna? szegyenlos Ez egy fügefórum? nevet
#2618
Ok, tervben van. kacsint
Sajnos azokról nincs képem, de találtam a suli honlapján néhány távolabbi felvételt: Link Link Az épületek mellett vannak a fügebokrok Ezek a bokrok is gyakran visszafagynak, de ez látszik a méretükön is. Ha arra vetõdök ezekrõl is hozok képet majd.
#2617
Mindenkinek köszönöm a fügetermesztéssel kapcsolatos válaszait,és észrevételeit!Gondolkodom a dolgon.
Floo: A leghidegebb reggel nálam nem 2009. december 21-én, hanem 2010. január 27-ére virradóan volt (-19.2°C-kal) Ezen a hõmérsékleten bõven elfagyott volna a fügemüge.
#2616
Ha lehullottak a gyöngyösi levelei, szerezz róla pár ágat. kacsint
Ilyen -23 fokok mellett csodákra persze nem igazán lehet számítani, de ha elfagyás után hamarább érik, már akkor is megérte.

Arról a példányról nincsen képed, amelyikrõl ezeket Link szedted?
#2615
Szia! Köszi a választ! Valamire ilyesmire számítottam, ugyan teljesen tövig nem fagyott vissza a takarás miatt, (idén megpróbálom lehajlítani), de szépen visszafagyott a -23°C miatt (egyes takaratlan szõlõk tövig visszafagytak). Már nyáron kezdetem sejteni, hogy nem a legjobb fajta, mert elég késõn jelentek meg a másodtermések, elsõ termés ugye nem is volt rajta.
Ígértem fotót még a tavaszon a gyöngyösirõl, a héten járok majd arra, ha lesz még rajta akkor hozom majd a képeket.
#2614
Szia! Úgy látom, a te példányod az egyik - itt a topikban - hagyományos magyar fajtaként emlegetett, úgynevezett "ujjas" füge.
Se nem jó fagytûrõ, se nem korai. Fõleg, ha tövig fagy, mert ilyenkor, az eleve jól megkésett kihajtás után elsõsorban a növekedésre koncentrál és nem a másodtermés beérlelésére. (Ami nálad beérett az már másodtermés, mivel az elsõ termések a nem elfagyott, tavalyi ágakon nõttek volna,(még a nyáron)).
A gyöngyösi nem csak jobb helyen van, de még szívósabb fajta is.
#2613
A Bakonynak mezoklímája van, amin belül pedig különbözõ mikroklímájú hegyek, völgyek, gerincek stb. Floo tési összehasonlítása jó, de Olaszfalu esetében nem mérvadó, mert ti nem az örökké szeles fennsíkon vagytok, hanem jóval tagoltabb (ezáltal sokkal változatosabb mikroklímájú) domborzati fekvésben.
#2612
Nálam is megérett az elsõ darab saját füge: Link Link ezen a bokron: Link Link Nagyon finom, édes volt. Szerintem kicsit késõn érett be, és sok lepotyogott róla. Nem tudom mi a véleményed errõl a fajtáról (már ha a képek alapján valamennyire be tudod azonosítani), Ami fügét eddig a tágabb környéken láttam azok java mind barnára érett, és levelük sem volt ilyen mélyen karéjozott. pl.: a gyöngyösi: Link és amit a suliban szedtem: Link
#2611
A szükség törvényt bont..ahol nincs hús, legalább az illúziója legyen meg.
Az árvízkor a Tiszába beledöglött lovat alant partra húzták, majd osztoztak rajta, s ez még nem is számított extrém eseménynek.
#2610
pfúj ez iszonyú undorító
na, ha fogyókúrázni akarok, majd vacsora helyett megkeresem ezt a bejegyzést...
#2609
Az a tavaly dec. 21-es minimum úgy néz ki, hogy Veszprém -16, Zirc -21,9
#2608
Egy hazánkbéli népcsoport a paprikás krumplit disznóbélbe töltve kolbász gyanánt fogyasztja azt... zavarban
#2607
Tés hazánk legszelesebb faluja egy fennsíkon.
#2606
Floo, én tudom, mi van Veszprémben (s az itteni fügék NEM hidegzugban vannak, mégse szeretik), meg mi a különbség a balcsis dombok közt... Azt is tudom, hogy nálunk még két hétig esõ van, de Zircen már rég havazik. Stb. A bakonyi tél annyival hosszabb, hogy néha még a paradicsomnak sincs könnyû dolga odafenn. Nem véletlen, hogy pont a krumpli az ottani "divatos" termény.
Mivel Füredre jártam gimibe, azt is tudom, hogy míg lenn virágzik a mandula és langyosan süt a nap, itthon esik a hó. Mindez 10-15 km-en belül.
Ahogy Te remekül ismered a saját vidékedet, így én is, hidd el, tudom, hogy nálunk mi van.
#2605
Kedves Nolikácska! laza
Szerinted, ha a Balaton dombjain beérik, akkor Veszprémben nem?
Mi történik azon a 10 km-en, ami Veszprém és a Balaton között van? laza
Semmi!
Persze, ha elfagy, vagy rossz fajtából látsz példát, akkor lehet olyan tapasztalat, hogy nem érett be Veszprémben, de egyébként ugyanúgy teremhet mindkét helyen.
#2604
A füge túlélésének egy feltétele van: a hõmérséklet ne csökkenjen -15 fok alá télen.
A szükséges vegetációbeli hõösszeg a 410 méteren is megvan, esetleg 1 héttel érik majd késõbb, mint lent a síkon (amennyiben ott túlél).
Ha jó fagylefolyású pontra ülteted, jobb eséllyel termesztesz fügét egy 410 méteren lévõ hûvösebb bakonyi "hegyen", mint mondjuk egy Szeged melletti faluban.
Hány fokot mértél ott múlt télen december 21-én hajnalra?
Tés omsz állomása ott van melletted, kicsit magasabban, de hozzád közel.
2005. február 7-10 között rendkívül hideg napok voltak, többfelé voltak az országban -20-27 fokok. Ezt a rendkívül hideg idõszakot a tési állomás -15 fokkal abszolválta Link Link
2006 január végén volt az emlékezetes hidegbetörés, amikor sokfelé voltak délután -14 fokok, ekkor fagyott volna el a füge Tésen Link . Tehát amikor nagyon nagy hideg jön be a magasban, ekkor a magasság miatt el tud fagyni a füge Nálad!
A múlt télen -15 fok volt december 21-én Link , amikor sokfelé voltak -23-25 fokok.
Inverziós éjszakákon viszont nem.
Tehát nem indulsz rosszabb eséllyel fügeelfagyásilag, mint pl. az Alföldön!

Viszont a fajtaválasztás fontos, ha eldöntötted és véglegesen fügetermesztõ leszel, akkor majd errõl is értekezünk!
#2603
Soha életemben nem ettem felvágottat... Amíg hagymából nem készül sonka, addig kihagyom. :-)
#2602
Egy cimborámnak minikivije volt Porván, ami rendesen termett is. De az spéci fajta volt.
Szerintem könnyebb megoldani a fügekérdést, ha szerzel egy balatoni barátnõt. :-)))) Veszprémben még be-beérik, ha nem fagy el télen, de itt se jellemzõ, hogy megbízhatóan teremne. A balatoni dombok már esélyesebbek, a mi paloznaki bokrunk idén extra sokat termett, az utolját pár napja hozta haza muter. A macska is imádja: Link
#2601
Sziasztok!

Nem rég szerencsém volt 3 darab nyers, illatos,ízletes fügéhez. Rendkívül ízlett. Egyik munkatársam kínált meg vele. Van pár fügebokra Badacsonyban.
Arra lennék kíváncsi,hogy a Bakony mikroklímája (már ha ténylegesen van ilyen) miként befolyásolja a fügetermesztést, illetve vannak-e lehetõségek az itteni, Balaton-környékinél kissé hûvösebb,hidegebb viszonyok között az eredményes fügetermesztéshez?
Talán másokat is érdekel .. Floo!! Világosíts fel minket! vidám
#2600
Kivéve a gépsonkát, mert az gépbõl van laza
#2599
Hm, tudod, 21 éve nem eszem állatokat. :-) Másból meg ritkán készül sonka. :-))))
#2598
Igazad lehet!
Azért is írtam, hogy meglepõ, de egyébként amikor megkóstoltam, teljesen Cardinál-íze volt, esküdni mertem volna rá, bár furcsállottam.
Köszönöm a kijavítást!
#2597
üdv, sztem az a szõlõ nem lehet Cardinal - mert az augusztusban érik, és jobban gömbölyûbb lilásabb a bogyója; ezt én Hamburgi muskotálynak nézem és érési idõben is stimmelne.
#2596
A füge sonkával is állítólag isteni!
Bussay dokinál voltak pár napja ismerõsök, és amikor a vacsira került a sor, borász barátunk elõadta, hogy most a sonkához nem uborka, paprika vagy káposzta lesz hanem füge, elég fancsali képeket vágtak a vendégek.
Aztán amikor megkóstolták, teljesen készek voltak tõle, azóta is ott fekszenek elájulva az asztal alatt....és nem a Bussay borától laza laza
Szóval nagyon jól megy hozzá.
#2595
Finom mindegyik amúgy :-)
#2594
Köszönöm!

Bundássültalma laza
#2593
Szuper!!! Gratula!

(az nem sült, hanem bundás alma, a sült alma egy darab egész gyümölcs, amit a kályha tetején, vagy dióval töltve tepsiben megpirítanak: Link )
#2592
Ma a sajtó képviselõje látogatott meg bennünket egy agrárszaklaptól, a munkásságunkról készül egy cikk!
Szüret nálam Link Link Link
Útközben egy szép káki Link Link és egy jó nagy banánfa Link
Kákiültetvény Fityeházon Link Link , a gyümölcs Link Link
A fotós masinája és a fotók tárgya Link
Fügekivi Csörnyeföldön Link
Kivi, füge és szõlõ Link Link
Bussay doktor kutyája, kicsit szomorú volt, hogy lassan vége a szõlõszezonnak Link , de meghajolt a mai szüret elõtt Link , ugyanis a mai szüretkor a Furmint és a Hárslevelû 20 cukorfokos lett, ami az idei szezonban kisebbfajta csoda.
Kákiültetvényt látogattunk Lentiszombathelyen Link Link
Fotós munkában Link
Finom sültalmát is kaptunk Link
Másik kisebb kákiültetvény alulról Link és felülrõl Link Link
Ezt látják a kákiszemek Link
Õszi színek Link Link
#2591
Barack, szõlõ, alma, bármi, ami kezd kicsit erjedni, nagyon jó kaja nekik. Persze virág nektárját is eszik. Idén az a ritka év van, hogy jelentõsebb számú szaporulat volt és tudnak menni délre annyian, hogy õsszel még sok látható belõlük. Ritka az ilyen év!
#2590
Én is elég sok atalantalepkét láttam most õsszel a faluban, de azok nem fügén csimpaszkodtak. Gondolom, más gyümölcsöket is szeretnek lemeózni.
#2589
Gondoltam, az atalanták szeretnek édes, lédús gyümölcsökön szívogatni. :-)

Amúgy muterék leszedték a maradék fügénket Paloznakon, egy rakás szem elkezdett szárán aszalódni! Ezidáig sose volt ennyi termés, hogy ne fogyott volna el azonnal, ahogy érett (kicsi és fiatal még a bokor), most volt elõször, hogy egyben kellett leszedni.

Milyen katica van a fügéden??? Tessék lefényképezni, hogy a pöttyei látszódjanak! Nekem az a gyanúm, hogy harlekin lesz, így õsszel gyümölcsöt esznek (és másznak bele a belsejébe, így pl. egy teljes szõlõtermés tönkretehetnek, ha szüretkor bekerülnek a borba...) De a képtárban van képöem róluk: Link Bár ennél is sokkal többfélék lehetnek.
#2588
Nem, az Atalantalepke szüretelte a fügét laza
Egyébként érdekes módon, a képeken van egy csomó zöld színû füge, az zölden érik be, isteni finom, és ez az egyetlen fajta, amin mindig vannak katicabogarak, a többin szinte soha, de errõl mindig el kell hessegetni õket. Nem tudom az okát, hogy miért mindig csak ezen az egy fajtának a gyümölcsein vannak?!
#2587
Atalantalepkét is szüreteltetek? :-))
#2586
Mai fügeszüret Link Link Link Link
A zsákmány Link Link Link
Szezonvég Link
Szõlõ Link Link Link Link
Az íze alapján meglepõ, de Cardinal Link
Érésben a káki Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 01:29:58

Dorog - (137m tszf)

5.1 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.