2024. november 24., vasárnap

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#2385
Szilvi, engem is érdekel az üvegházas ültetvény!
#2384
Á köszönöm a felhomályosítást! laza
Viccen kívül én mindig datolyaszilva néven ismertem,apukám nagybátyja termeszti is,igaz üvegházban.
Neked vele kéne egyszer találkoznod,lefogadom tudnátok mirõl beszélgetni. nyelvnyujtas
5 üvegháza van,tele fügével,banánnal,kákival(nekem datolyaszilva),narancsfával,citromfával és még ezernyi egyéb különleges növénnyel a világ minden tájáról.
Õ ebben éli ki magát nyugdíjas korára. nevet
#2383
Az általad kedvelt brokkolit idén nem is nagyon láttam a környéken max. Tescooo. kacsint nyelvnyujtas
#2382
Nagy szakértõ nem vagyok, gondolom az idei év idõjárása is közrejátszhat,nálunk pl a karfiol 30-40%-át elvitte az alternáriás betegség, ami megmaradt azok is max 1-2 kilósak lesznek,a rózsákon rozsdás, fekete pettyes foltokkal vegyítve.
Ahányszor próbáltunk védekezni permetezéssel annál rosszabb lett. kacsint

Tegnap néztem teljesen elhagyott mûveletlen gazos szõlõ területet szinte semmi baja nem volt teljesen egészségesek voltak a fürtök,a mellette lévõ növényvédõ szeres mérnök által kevert szerrel permetezett terület szinte csutka volt az egész.
#2381
Nem sértõdök meg, dehogyis, csak...

Szilvi!
De, ahogy Siheone is írja, se nem szilva sem nem datolya, közük sincs egymáshoz, egy ébenfaféle a Diospyros káki.
Olyan, mintha a banán nem banán lenne, hanem uborka-krumpli.
Utóérõ, hamarosan a boltokban megjelennek.
De ha erre jársz, tudok adni néhányat laza
#2380
Gyönyörûek!!!!
Te, mint szakember, el tudod árulni, hogy miért nincs brokkoli sehol, holott annak is szezonja lenne??? Hetek óta nem kapok friss magyar brokkolit... :-(
#2379
De ugyanaz. Itt találták ki neki a datolyaszilva nevet, de semmi köze sincs a datolyához se a szilvához.
#2378
Bocsánat ha butát kérdezek de a Káki másik nem a datolyaszilva esetleg,vagy én ezt keverem valami mással? szegyenlos
#2377
Meg ne sértõdj ám flooka-móka!
kacsint
Egyébként nagyon jók a képeid, én mindig szívesen nézegetem õket.

#2376
A kukorica szár után sem az emésztési végtermékre asszociálsz gyanítom!
#2375
nevet Ez a szép idõ most nagyon jól jön a maradék gyümölcsöknek. Igaz, nálunk a szilva nagy része számára már elkésett. Az utóbbi két hétben elõbb megrepedtek a gyümölcsök, aztán megrohadtak, rajta penészedtek a fán. Így most már cefrének is alig tudunk gyûjteni, ami a kisebbik baj, merta abból így is lett bõven. Még kicsit korai lekvár is lett szépen, de berakni nem igazán tudtunk.
Úgy tûnik, egészséges viszont a fennséges mogyoróskai jonatánalma nevet))
#2374
vidám laza
#2373
Hát szerintem ha a fán jön rá az emberre a kákiérés, azután a megkönnyebbülés csak nagy lehet. Fõleg, ha brilliante...
#2372
Még nem ettem meg õket!
De mi nagy megkönnyebbülés és miért is?
#2371
Egészségedre!
Biztos nagy megkönnyebbülés lehetett nevet
#2370
A rosszidõ miatt elkezdtek megérni a fán a Rojo brillante nevû kákim gyümölcsei Link Link Link
#2369
2-t kérek laza

Mai fügeszüret Link Link Link Link Link
#2368
Hagymát valakinek.? Link Link
#2367
Olaszországban voltam tegnapelõtt, egy 25 éves kiviültetvényt néztünk meg Link Link Link Link Link Link Link Link
Ha a magyar kertészeti és gyümölcstermesztési szakma az 1980-as évek elején nem követ el a totális hozzá nem értés és a szokásos félreértelmezés miatt akkora állatságokat a kivihonosítási és kivitermesztési kísérlet során, nálunk is ugyanilyen ültetvények lehetnének.
#2366
Adja az ég, hogy ne fagyjanak el, akkor majd megyek segíteni fogni a létrát laza
#2365
Hehe, nálunk meg apácaliliom a neve :-))
#2364
Olyan 20 év múlva én is létráról fogom szedni, persze ha nem fog kifagyni állandóan.nevet
#2363
Mai fügeszüret képei
Link Link Link
Link Link Link
Link Link Link
Link Link
#2362
Köszönöm a leírást és a képeket, örülök, hogy tetszett!

Szeke!
Lehet róla szó, ha megszervezitek, aki szeretne jönni, szívesen fogadom!
#2361
De-de! Ez az! Igazából én is csak anyukámtól hallottam, hogy japán liliom, de õ is mondta, hogy van másik neve is. A japán liliom valószínûleg népi, vagy téves elnevezés lehet, mert japán liliom néven alig találtam hivatkozást, viszont árnyékliliom néven sokat!

Itt nem annyira elterjedt, de milyen szép és milyen jó illata van! Azért szeretem, mert akkor virágzik, amikor már majdnem minden elvirágzott.
#2360
A másik neve nem árnyékliliom? A virágja hasonló, bár levél nélkül igen nehéz bármilyen növényfajt 100%-osan meghatározni..
Az árnyékliliom elég elterjedt növény.
Link
#2359
Floo! Jövõre kell tartanod egy fügetalálkozót! vidám

Az idei nyár felfedezettje nálam a japán liliom. Link

Ez a virág itt gyakorlatilag július vége óta jelenleg is virágzik, és felettéb kellemes illata a nárciszéhoz hasonló, de annál intenzívebb és édesebb. Minimális légmozgás, vagy szélcsend esetén a nagyobb bokrok közelében is érezhetõ a virágok illata - különösen, ha több bokor van egymás mellett. Levelei nagyok, és gömbölyûek. Az õszi fagyok beálltával föld feletti része elhal, majd a következõ évben tavasz végén, nyár elején hajt újra. A csigák elõszeretettel rágcsálják leveleit, sõt az egyik példány virágain fekete tetvek is megjelentek - ami feltételezésem szerint az átlagosnál jóval nedvesebb idõjárással magyarázható. Valakinek van esetleg?
#2358
Tegnap egy kivi termesztési „tanfolyamon” vettem részt, melyet Floo prezentált számomra. Mivel Becsehely környékén üdülök, és egy kivi lugast akarok az udvaromban telepíteni, ehhez nyújtott segítséget. Egyúttal bemutatta a környéket, a Csörnyeföldi szõlõhegyen lévõ csodálatos növényeket, úgymint fügefákat, kivi lugasokat, babér bokrot, stb. Floo írásaiból már eddig is ismertem, de most saját magam is meggyõzõdhettem arról, hogy a zalai dombok milyen speciális mikroklímával rendelkeznek. Az ott lévõ fagyérzékeny növények csodálatosak, fagyásnak nyoma sem látható ezeken a bokrokon, hatalmasak, nagyon szépen fejlõdnek, több már nem is bokor, hanem igazi fa. A fügefák tele vannak az idei év második termésével. Most kezdenek érni, pompás az ízük. Meglepõ a fajtaválaszték, legalább hat-hét féle fügét kóstolhattunk. Láttunk olyan káki fát, amelyen legalább 250 db káki volt, holott a fa koronája kb. 1 m átmérõjû volt. A legmeglepõbb számomra a káki fa teherbírása volt. Az alig ujjnyi vastagságú ágakon több kilónyi teher volt, ennek ellenére az ág egyáltalán nem hajlott lefelé.
Link
Összességében elmondható, hogy a Becsehely és Letenye környékén látott dombok olyan mikroklímával rendelkeznek, mintha valahol mediterrán környezetben lennénk.
#2357
Találtunk egy fügét Lenti-hegyen, nekimentünk Link Link
Finom volt Link Link
Így ritkán néz ki füge Link
Egy "kis" fügefa Link
#2356
Pontosan így magyarázzák nálunk is, hogy a kotlási lázat csillapítja a víz.
#2355
nevet
Én is hallottam a vizes módszert, hisz ilyenkor a kotlós testhõmérséklete emelkedik kicsit. Gyakorlatban még nem próbáltam, csak hallottam nagymamámtól.
#2354
Na, amíg ezt írtam, anyám behozta a kamrába a hagymákat, természetesen kotlós nélkül. A tyutyu ezután visszaült.
Mindenesetre, ha el akarnánk adni a hagymáinkat ráírhatnánk, hogy "Kotlóssal szárított vöröshagyma".
#2353
Nyárközepi kotlósunk most újra kotlani kezdett, csak most a hagymáinkból szeretne kiscsirkéket kikölteninevet Mi viszont idén már nem ültetünk tyúkot, majd csak jövõre szeretnénk.
Nem tudjátok, meddig lesz türelme hozzá? Jó idõben ilyenkor vízzel szokták lehûteni. Most mi inkább nem tesszük. Jó így, vagy esetleg valamit kezdeni kellene vele, hogy leszálljon a "fészkérõl"? (Mondjuk, a hagyma szempontjából minket nem zavar,)
#2352
Link Kb. a kertünk közepére kattintottam.
#2351
"Rimóczy prof. csak javasolta a védetté nyilvánítást. Viszont az árusítható gombákról készülõ új rendelet tervezetébõl már hiányzik a császárgomba, ami azt is jelentheti, hogy elõbb-utóbb védetté fogják .."

Legyen védett, olyan gyönyörû!! kacsint Sokat én spec. nem vesztek vele, étkezési értékét nem tartom különösebben nagyra, a levest szép sárgára festi, érdekes, édeskés(?sic)az íze, a gyilkos galócához hasonló, persze azt csak leírásokból ismerem! kacsint Komolyra fordítva a szót, ám legyen, ha úgy ítélik meg. Ha optimálisak a feltételei úgy hozok tucatnyit belõle, hogy semmi mást nem teszek csak a vargányás helyeimet járom meg. És persze legalább annyit otthagyok. A sötét trombitagombát nem akarják védetté nyilvánítani? Az is szép, egy vagonnal lehetne szedni, de van ahol ritka, és csodájára járnak.
#2350
Nem is kell privát funkció, ez nem titok nevet)
Akkor késõ õsszel levágok 3-4-5 fajtából is dugványokat, és elküldöm õket.
Majd figyelmeztess!

A maps.google.com oldalon bejelölnéd nekem, hova szeretnéd ültetni õket?
Nem tudom mennyire ismered, ezért segítek kicsit.
Közelíts rá a fügék leendõ helyére légyszíves, majd amikor a kurzor a hely fölé ér, nyomj egy jobbegérgombot.
Kijön egy lista, ott az utolsóra, a "Mi van itt?"-re kattints.
Odatesz egy zöld nyilat vagy pirosat.
Utána a térkép jobb felsõ sarkában van egy "link" felirat, arra kattintva elõugrik egy kis ablak.
Abból kimásolod a felsõ linket, és bemásolod ide.
Köszönöm!
#2349
Nem szabad elfelejteni, hogy van egy u.n. "kímélendõ" kategoria is. A császárgalóca is ide tartozik. Vannak erdõrészek ahol optimális körülmények között szinte minden évben van császárgomba, nálam a kímélet abból áll, hogy a tojás, és elöregedõ példányokat békén hagyom. Szerintem ez elég is egy fajta kíméléséhez. Hogy is van az hogy "agyonszedett", faluközeli helyeken többszöröse a vargánya mint a szuperoptimális nem, vagy alig szedett részeken? Ezt a bükkben rajtam kívûl már többen tapasztalták. Nem kell annyira félteni a gombákat, fõleg nem a gyakori fajtákat. Persze az már nagy gond amikor felgereblyézik az erdõt a szó szoros értelmében, mint ahogy ezt teszi néhány helyen, szerencsére nem túl sok "megélhetési gombász".
Ja, a császárgalóca fényévekre van a kipusztulástól, de a veszélyeztetett fajok közé sem sorolnám, legfeljebb a szuperagyonszedett nagyváros közeli helyeken! nyelvnyujtas
#2348
Még régebben beazonosítottad a fügémet és azt mondtad rá, hogy az a legáltalánosabb fajta.
Nekem 1-2 újabb füge fajta kéne, amivel szerinted érdemes lenne is majd kísérletezgetnem errefelé.
Azért kérdeztem, hogy kell-e télálló kaktusz a legismertebb fajtából(opuntia humifusa) Link , mert ki kellett szednem csomót az új kaktuszok telepítése miatt és most van vagy 10 kiló feleslegem, amibõl már csomót elpasszoltam meg elpostáztam, szóval küdenék neked is, ha kell cserébe, mert még mindig van rengeteg.

De akkor majd késõ õsszel visszatérünk a témára.nevet
Valamiért nem mûködik nekem a privát üzenet funkció.szegyenlos

#2347
Persze, hogyne tudnék, de majd csak késõ õsszel, tél elején.
Kaktuszt nem kérek cserébe, meg semmit sem, szívesen adom csak úgy is.
Melyik fajtákból kérsz?
#2346
Hello!
Tudnál küldeni füge dugványt?nevet Én cserébe csak télálló kaktuszokat tudnék postázni!?szegyenlos
#2345
Mai fügés képek Link
#2344
Hiába a permetezés a karfiol már több hete alternáriás betegségben szenved Link kíváncsi leszek hogy neveli ki a rózsát ilyen betegen, augusztus vége szeptember eleje lett volna a szedhetõ idõszak de eddig ezt a 2db-ot találtam csak, ezeknek viszonylag egészséges volt a levele.Link kacsint
#2343
Az a helyzet, elõször azt mindenki számára olvasható formátumba kellene öntenem. Ezt most nem tudom vállalni. Volt tankönyvünk is, de az igazán hasznosak az órán készített jegyzetek voltak.
Tõkei László volt az agrometeorológia tanárunk.
#2342
Jelezni szeretném, hogy a fekete zöldbabom fõzés hatására elvesztette a szép fekete színét és igen zöld lett, ám nagyon finom ízû!
#2341
Hozzászoktak. Nagyon lelassultak az érési folyamatok,a szõlõnek sincs ideje repedni, bezzeg a darazsak felhúzták a bundabugyit, most is eszegetik az épen maradt csemegeszõlõmet.
12-17 fok mármint a levegõ. Nem tudom meglesz-e a 18-21 fok mustban? kacsint
#2340
Más kérdés, hogy pont ebben az idõszakban kéne jóidõnek lennie, mivel a szõlõ most érne igazán, szóval bajok lesznek a szõlõvel is.
Télen volt ami elfagyott, május-júniusban kirohadt és elvitte az árvíz, júliusban kiszáradt, egész nyáron az ország egy nagyobbik részét ütötte-vágta a jég, ami nem fagyott el, nem rohadt ki, nem verte el a jég és nem döntötte ki a szél, az most rohad el.
#2339
Csak esik és csak esik és csak esik.
A paradicsomnak a síkon, a völgyekben és a közepes fekvésekben annyi.
Egy óriási szerencsénk van, mégpedig, hogy folyamatosan esett az esõ egész augusztusban.
Szerintem ennek köszönhetõ, hogy az augusztusi 140 mm után olyan krumplit ástak ki nagyszüleim, hogy megszólal. Rohadt nincs közöttük, akkorák mint egy dinnye, aprót szinte alig tudtak szedni, fantasztikus!
Pedig ennyi esõ után rohadhatna rendesen.
És nem.
A szõlõ sem repedt el, illetve a füge sem.
Tehát ezek szerint, ha folyamatos csapadék van, akkor a növény megszokja, hozzáedzõdik, és nem megy tönkre.
Ha egy egy hónapos szárazság után jönne rá egy augusztus közepi-végi többnapos esõ, na akkor biztosan tönkremenne.
Érdekes tapasztalat.
#2338
Ha elérhetõek a neten, meg tudnád mutatni õket?
Vagy ha Te is lefotóznád õket, és bemásolnád ide?
#2337
Mindegy, nem érdekesek a nevek, nekem is vannak a témában anyagaim, szerencsére azok jók.
#2336
Mivel nem a megszégyenítés a célom, ezért a könyv és a szerzõk megnevezésétõl tekintsünk el.
Az a gyanúm, hogy mindenki, aki közép és felsõ oktatási szinten kertészeti és gyümölcstermesztési tanulmányokat végzett, gondolhatná úgy, hogy talán pont az Õ tanáraik voltak az "elkövetõk". Mivel minden egyes tankönyvben, szakkönyvben, tanulmányban ugyanazok az õrületes marhaságok köszönnek vissza. Nem a légbõl kaptam én ezeket a dolgokat, és nem azért írok ezekrõl annyit, mert ez a mániám, mert hihetetlenül károsnak tartom. Ráadásul felfoghatatlan számomra, hogy egy ennyire alapvetõ és egyszerû dolog ennyire figyelmen kívül hagyott legyen. Ugyanúgy, mint a meteorológiában.
Olyan ez, mint az írástudományban a funkcionális analfabetizmus.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 04:17:26

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

3.0 °C

22505

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.