2025. július 05., szombat

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#10120
Köszönöm, akkor a gravitáció és Kepler... nevet
Pedig jó lenne egy szilveszteri tûzgömb, bola erre felé, ne csak a kutyákat kergetné meg a mû petárda, és a durranás.

Különben hogy vagytok a fény szegény nappalokkal? vagy esetleg a "zöldfény" beborít egész éjjel? (napfolt max.)

Szép napokat kívánok! nevet


#10119
Nem. Nincsenek már ott százméteres darabok, de ha lennének, azok sem tudnának a Kepler-törvényekre fittyet hányva leugrálni a Nap körüli pályájukról. (Amin most épp a bolygók pályasíkjától "felfelé", azaz észak felé menne az üstökös, a Földtõl több tízmillió km-re elhaladva.)

Annyi igaz, hogy a szétdarabolódás, párolgás során fellépnek nem-gravitációs erõk, de ezek csak hajszálnyi pályaváltozást tudnak okozni. A gravitáció nagyobb úr.
#10118
Szervusz Usrin!
Az Ison üstökösre visszatérve; lehet hogy a mag szétoszlása a napközelben okozhat olyan pálya módosítást , hogy bizonyos darabjai (egészben 4-5 km.) utána akár 50-100-500 méteres)) megsült kõzetei a tömeg-sebesség módosulása okán, esetleg közel kerülhetnek a Föld pályához, légköréhez?
Elég morbid kérdés, de lehet benne valami. Netán egy kiadós meteor- bola -tûzgömb, ne agyisten termetes meteor szikla csapódna a Föld légkörébe, mint az oroszoknál.? kacsint

#10117
Köszi szépen!
#10116
Ha nem bírod a korán kelést, akkor este, napnyugta után az ÉNy-i horizont közelében találod. Este sokáig nem lehet látni, mert 20 óra körül lenyugszik. Majd hajnal 1 körül kel fel ismét, ekkor már az ÉK-i égbolton. Ekkor tovább meg lehet figyelni, mert ugye tovább van sötét. Egyelõre. Mert ugye viszonylag gyorsan halad az égen és egyre közelebb kerül a Naphoz, így egyre jobban lemegy a horizont alá. Asszem dec. 22-én lesz perihéliumban.
Jelenleg a fényessége 4-5 magnitúdó között van, de ahogy közeledik a Naphoz (bár távolodik a Földtõl) talán még pár tizedet fog fényesedni.

Itt van egy térkép, ahol be van jelölve merre fog haladni a következõ napokban: Link
#10115
Szépek!

Tudnál róla linkelni valami információs anyagot? Merre és mikor látható, hogyan alakul a fényessége, stb.?
#10114
Eddigi Lovejoy termésem (remélem még nincs vége nevet ):
2013.11.27 - Link
2013.11.28 - Link
2013.12.02 - Link
2013.12.02 - Link
#10113
Az üstökösök a Földtõl sok millió kilométerre lévõ égitestek, ezért nem "haladnak" szemmel láthatóan az égen. (A Föld forgása miatt a többi égitesthez hasonlóan felkelnek és lenyugszanak, ill. a Nap körüli keringésük miatt pár nap alatt láthatóan arrébb kerülnek a csillagokhoz képest.) Úgyhogy ez kizárható.

Amit te leírtál, az ugyanúgy meteor (a Föld légkörébe érve felizzó és elpárolgó kõzet- vagy vasdarabka), mint a "hullócsillagok". A különbség annyi, hogy a darabka nagyobb (nem milliméteres, hanem mondjuk centiméteres), ezért fényesebben és valamivel hosszabban világít. Ezeket hívják tûzgömbnek.
#10112
Simán lehetett egy tûzgömb.
#10111
Nemrég meséltem Domnak, hogy ma délután 16:35, 16:40 körül láttam valami fura fénycsíkot az égen. Üstökösre gyanakodtam, mert nem klasszikus hullócsillag volt, hanem egy nagyobb "valami", egy fénycsík haladt nagy sebességgel Kelet-Nyugat irányba, kb 3 másodpercig láttam, majd "villant", vagy "szikrázott" egyet, és eltûnt. Tuti nem hullócsillag volt, nem is tûzijáték. kacsint
#10110
Tegnap este elfelejtettem beírni:
tegnap 16:06-kor az Alkotmány/Sziluska utcából KDK felé (kb. 115-120° irányába) a horizonton fényes tûzgömböt láttam. "Átlósan" jobbra lefelé hullott mintegy 6-8° magasságból és a horizontot elérve még fényesedett. Mindezt még világos égen, napnyugta után nem sokkal, a keleti horizont épphogy egy kicsit elkezdett sötétedni.
#10109
Usrin cikke ismét az üstökösrõl: Link
#10108
A Friss vödrös SOHO képen már alig látszik. Sajnos úgy né ki tényleg elpárolgott.
#10107
A franc. Most néztem és tényleg elég diffúz lett.
Sajnos eléggé megviselte a napközelség.
#10106
Ha túl is élte az üstökös a napközelséget, szerintem eléggé megviselte: Link . Egyre jobban halványul.
#10105
Továbbra is hajnalban lesz jobb a láthatósága, mivel akkor az égi látszó pályája (és a csóvája is) a horizontra majdnem merõleges lesz napkeltekor. Napnyugtakor a napnyugta idõpontja után hamar nyugszik az üstökös is, ráadásul a csóvája szinte ráfekszik a horizontra. Így este világosabb égen kéne észlelni, mint hajnalban.

Sze: utóbbi esetben viszont egy nagyon hosszú csóva igencsak festõi lehet alatta a Börzsönnyel innen, Tolmácsról.
#10104
Hujajjnye! Szépen eljött! Igazi kakastaréj! vidám

Namost én nem értem ezt az ûrtérképet. Ha idáig csak hajnalban volt látható napkelte elõtt, akkor most átlibbent a másik oldalra? Tehát majd napnyugta után látható?
djrafy: szép a (kancsillagos) kép, a Vénuszról! nevet

#10103
Link

remélhetõleg bejön másoknak is nevet

szépen túlélte, pedig már én is temettem, arról meg nem is beszélve, hogy fél napig kerestem a linket, ami bejön... elég kevés az információ a médiákban is, meg a szakmai portálokon is nevet
#10102
Már találtam. Beállítottam a Stellariumban az üstökösöket.
#10101
Már nagyon szépen fényesedik,itt a sorozatos SOHO képeken,sajnos még
mindig elég leterhelt az Eu szerver is ezért idõ kell a loading-ig

Link
#10100
Nagyon drukkolok, hogy a "java" megmaradt, és ebben az erõs napkitöréses szezonban távolodva a forróságtól, újból kinõ a haja. Nem semmi fizikó-therápiás behatások érték ebben a környezetben.
Repkedtek ott a Gausok és az anyag áramlatok is, megemésztve a csóvát. Várom én is a fényesedést,és a szép csóvát! laza
#10099
Az a picike pötty Õ? :o Kemény környezet, az biztos!! zivatar
#10098
Nagyon szemléletes és hasznos modell. A Lovejoy-ra nincs ilyen? (Biztos van csak én még nem találkoztam vele,)
#10097
Szegénykémnek melege lehetett:
Link
#10096
Ez így van, hiszen egy üstökös magjának mérete a képen a Nap arányaihoz mérten oly parányi, mintha egy fényes mákszemet szeretnénk megnézni 10000 km távolságból, valójában a látszólagos fényességét a csóva kiterjedése és sûrûsége adja, melyet a napközeli hatások teljesen "lekopasztottak" róla.
Érdekes, hogy a tudományos szakik is lemondtak róla, nem csupán a média borzolta fel az ügyet, pedig számolniuk kellett volna ezzel a hatással.

Ha az üstökös éppen közvetlen napközelben fényesedett volna fel legjobban, az lett volna igazán jele annak, hogy a mag felforrósodva egyre több anyagot párologtat el, lövell ki és a megnövekedett gáznyomás a belsejében szétveti. Esetünkben nem lehet megmondani mekkora része élte túl, de erõsen valószínûsíteném, hogy mivel nincs a fenti szcenárióra utaló jel, egészben maradt, tehát annyi, amennyi nem párolgott el a felszín közeli rétegeibõl a hõ hatására. Márpedig a szakaszos felfényesedés, gyengülés révén látjuk, hogy a mag nem adagolta túl "bõkezûen" az anyagot, mintegy rétegenként nyílt meg, a folytatás a mag belsejében lezajló reakciókon, történéseken is múlik, hogy lesz-e még mit a napszélnek "lefújnia" róla.
#10095
Teljes tûzerõ.
Lehet elmegyünk Ivanscicára, ha csak inverziós köd lesz a jövõ héten. nevet

Egy kép a tegnapi Vénuszról 70mm-en

beillesztett kép


#10094
Túlélte!

Észlelésre fel! nevet)
#10093
Ottvan az! TÚLÉLTE És most ismét felfényesedett.

beillesztett kép



Az üstökös csóvája azért lett olyan kicsi és tûnt el mert olyannyira magas volt a hõmérséklet, hogy elpárologtatta a porcsóvát. Egy 500méteres magot meg nemtud felbontani az SDO sem. Most viszont kibukkant és távolodik a naptól. Csóvát is eresztett!
#10092
A NASA-nál még mindig arról írnak, hogy nincs meg az üstökös. Pedig valami kijött: Link
#10091
Meg aztán amig az üstökös a nap irányában nagyjából egyenesen halad, a csóva egy irányban szóródik le róla, a sebesség növekedését és a napkerülést már nem tudja lekövetni, elõször elnyúlik, elnyiródik amint láttuk, majd szétszóródik, vegyük figyelembe, hogy a napszél a mag pályájától függetlenül kifele fújja a kis nyomatékú porszemeket,a mag közelében lévõ anyagot pedig a gravitáció leszippantja, késõbb ha visszaáll a távolodó egyenesedõ pályaszakaszra úgy rendezõdhet ismét a csóva.
#10090
Az aktuális idõpontban "becsült fényesség értékét" amelyet magitudoban fejezek ki.
Link

Értelemszerüen a naptól távolodva csökken, mivel a mag hül és a szublimáló anyagmennyiség csökken. Természetesen a becsült érték az üstökösmag "sértetlen" állapotát tükrözi. Valójában csak órák múlva tudjuk meg mi van, mivel a mag takarásban, a csóva az átellenes irányba kerüli a Napot tökmindegy mi látszik a SOHO felvételeken.
#10089
Becsült látszólagos fényesség, legalábbis nyers fordításban. Én azon gondolkodtam, hogy a "becsült" szót hogyan kell értelmezni, ugyanis az érték annak ellenére ott van, hogy az sem teljesen biztos, hogy a mag túlélt egyben. Így ez az érték inkább a korábbi fénygörbe-elõrejelzéseken alapulhat. A csökkenésnek az lehet a magyarázata, hogy a legtöbb üstökös a napközelpontban, vagy ahhoz nagyon közel éri el legnagyobb látszó fényességét.

ZöldVillám:
Ha a csóva az átellenes irányba kerüli a Napot, akkor még meg kell lennie a magnak, ahonnan az a csóva kijön. Ha nincs meg a mag, akkor a korábban ledobott porsáv megy a mag helyén. Elõbbi esetben valami legyezõhöz hasonlót is látni lehetne, bár attól, hogy ez nem látszik, nem biztos, hogy nincs is.
#10088
Mit jelöl az "Estimated visual magnitude" értéke?
Link
Csökken.
#10087
Nálam a média nem annyira játszik szerepet nevet . Ha egyben maradt, akkor viszont ez: Link fõleg az amatõrök körében tök jól használható a keresésre. Bal felül a Switch to Earth-ra érdemes kattintani.
#10086

beillesztett kép

#10085
Természetesen ebben a káoszban komoly szerepet játszik a média is, mert még most is az a fõcím a "két nagyon", hogy szétesett. Holott a legfrissebb képek szerint túlélhette. De természetesen még semmi sem biztos, remélem egyben maradt a drága. nevet
#10084
Jó kérdés Salo, minden esetre ez elég jól néz ki.

beillesztett kép

#10083
Ezt az ingadozást azzal magyarázták, hogy a különbözõ gázok máskor kezdenek el felszabadulni, és az a kóma fényességét átmenetileg gyorsabban növeli, majd a növekedés üteme lassulni kezd. Itt most azonban drasztikus halványodásnak lehetünk szemtanúi, ami sokkal inkább aggasztó számomra. Reménykedni persze én is reménykedem.
A SOHO honlapja alig érhetõ el, gondolom, az egész világ azon lóg most zavarban nevet .
Amúgy a NASA fõoldalán is azt írják, hogy nem találták meg ma délután, talán azért, mert szétesett: "NASA Solar Dynamics Observatory scientists watching Comet ISONs perihelion, or closest approach to the sun, have not been able to spot the comet this afternoon, meaning it may have broken up."

Kimi: Vajon benne van még a mag is?
Reggel már okosabbak leszünk.
#10082
Kis biztatás:Link
#10081
Elõre közlöm, hogy butácska vagyok csillagászat terén, de az utóbbi napok eléggé komikusak voltak. Kipurcant az Ison, másnap kiderült, hogy erõsebb, mint valaha, majd megint szétporladt, 4. nap pedig megint ereje teljében volt. Emiatt én még reménykedek, reggelre biztosan kiderül, hogy túlélte e szegény pára.
#10080
Megjelent egy dokumentum film a N.geo. gondozásában. Ennek egy kicsit bõvebb leírását adom be, elnézést a hosszúért.

Az utóbbi hónapokban egy izgalmas égi „reality show”-nak vagyunk a tanúi – nemcsak a hivatásos asztronómusok, de a csillagászat mûkedvelõ szerelmesei is lélegzetvisszafojtva várják, hogy mi történik az évszázad üstököseként beharangozott ISON-nal: magja még a napközelpont elérése elõtt szétesik, és a várva várt csodából nem lesz semmi, vagy az égitest túléli a több száz Celsius fokos hõséget, és felragyog az égen életünk legfényesebb üstököse.
Az ISON a nyár nagy részét a nap ragyogása által elfedve töltötte, így ezekben a hónapokban a tudósok csak reménykedhettek benne, hogy amikor a sötét ég elõtt ismét láthatóvá válik, fénye – a számításoknak megfelelõen – a korábbinál erõsebb lesz majd. Nos, az ISON csak részben váltotta be a hozzá fûzött reményeket: amikor augusztus közepén ismét a csillagászok látómezejébe került, valóban fényesebb volt a korábbinál, ám fényereje csupán a hatoda volt a kalkuláltnak.

Az új információ két táborra osztotta a tudósokat: a pesszimisták szerint az ISON hatalmas csalódás lesz, hisz képtelen lesz egy darabban kibírni a szélsõséges hõmérséklet-emelkedést. Azzal érvelnek, hogy az égitest évezredeket töltött a világûr jéghideg, Naptól távoli részein, ahol a hõmérséklet alig haladta meg az abszolút zérót (mínusz 273,2 Celsius fokot), a Nap külsõ légkörében pedig ezzel szemben 555 ezer Celsius fokos hõség várja – melynek hatására az üstökös 4,8 kilométer átmérõjû magja úgy fog darabokra törni, mint az a hideg porceláncsésze, melybe óvatlanul tûzforró teát töltenek.
A bizakodóbb tudósok szerint viszont még nincs veszve semmi: szerintük az üstökös ugyan jelenleg valóban gyengélkedik, ám szétesés jeleit egyáltalán nem mutatja, és a mag körüli por- és gázfelhõ szerkezete is arra utal, hogy az anyagkibocsátás egyenletes, nincs nyoma a mag "krahácsolásának", ami a szétesés elõtt álló üstökösök sajátja.
Az ISON sorsa tehát még nem dõlt el, folyatódik az izgalmas égi reality show - egészen november 28-ig, az „igazság napjáig”, amikor az ’évszázad üstököse’ cím várományosa belép a Nap külsõ légkörébe.
#10079
Nagyon szép!
Én is meglõttem hajnalban. Link Ez szerény, fényképezõs kép, távcsõ és machanika híján. 70mm-en, 19 képbõl stackelve (Light, dark, flat, offset). Sajnos nem tudtam a RAW fájlokkal dolgozni, mert a DSS nem értette a Sony RAW-ját, utána a 24Mpx-s Jpegtõl is elhasalt, muszáj voltam kicsinyített Jpeg-ekkel csinálni. szomoru
#10078
Több jel is arra utal, hogy a meg széteshetett, pl. Link . Persze ez még mindig nem biztos.
#10077
Link
Ott megy el a Nap mellett az üstökös, nem semmi!
#10076
Szépek, gratula! Holnap hajnalban én is próbálkozom! kacsint
#10075
Ma hajnalban megint kimentem (elég hulla vagyok):
Talán lesz még jobb kép is. szomoru
Link
Link
#10074
Tök jó, többre gondoltam.
#10073
Köszi szépen. nevet
Öt képbõl van, összesen 4,5 perc expo.
#10072
Wow!! Gtratula!! Ez ugye nem egy képbõl van?
#10071
Én ma hajnalban rámentem a Lovejoy-ra. Sajnos a felhõk erõsen beszopattak, így csak egy Pentacon 50/1,8-cal lõttem.
Link

Utolsó észlelés

2025-07-05 05:30:13

Romhány - Dózsa György út.

8.0 °C

00000

RH: 90 | P: 1023.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142085

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.