2024. november 27., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#1685
De ennyi neve van még: csórmány, gerézdes-, kutya-, madár-, vad- vagy zsidócseresznye, gyöngyvirágfa, májusfa, tyúkszemfa, zelnicze, koczérka vidám
Az illata mennyei.
#1684
Ez az! Köszönöm! vidám
#1683
Köszönjük, ám a holnapi locsolás halasztva, bízom a szerdában és eme felhõs idõben nem szárad úgy a talaj.
#1682
Szerintem Májusfa/Zselnicemeggy - Prunus Padus
#1681
Jobb egérgomb --> kép megjelenítése. Menni fog kacsint
#1680
Nem tudjuk megnézni a linket.
#1679
Közel 10mm csapadék esett ami nagyon kellett már,de még legalább ugyanennyi jó lenne,fõleg a krumplira,a bakhát ugyanis nincs még beázva csupán pár cm-re.
Sajnálom hogy Snowhunteréknél a locsolás marad, de talán a köv. 2 napban oda is jut valamicske esõ. kacsint
#1678
Ezek lenne az a fa és a virágzata, amit nem tudok beazonosítani:

beillesztett kép


beillesztett kép


#1677
Igazad lehet.Pont.. Nem akarom tovább vesézni a vegyszer-növénybetegség témát, vége. Elvégre az idõjárás a fõ téma.
Azért egy jó tanács; tavasszal alul-felül adni a növénynek, amit elvár(felszívódó tápszerek,imun-gyógyszerek.)Nyáron megõrizni amit termett, legyen az gyümölcs, vagy virág,levél, kontakt védõ szerekkel.(+21 nap)

Öszel meg megköszönni lemosóval,kénnel-mésszel,takarással, téli nyugovóra tereléssel a hajtásokat. nevet laza
#1676
A Dithane M45 nem mankocebet tartalmaz? Nekem a kaptán jött be jobban ilyen volt az említett Orthocid is, de azt sajnos kivonták így maradt a Dithane M45.
#1675
Van még egy szer, a nevét nem tudom,de vmi Squarel... fehér porocska,/zacsi 10-15 literhez direkt monília ölõ, és nem drága.Remélem nem vonták ki azt is....2-4 éve még forgban volt.
szegyenlos
#1674
Ami megmarad tán a Topas a Syngentától. (sajnos nem a Chionintól) Ha esetleg a Fundasol még,de az is a lisztharmattal bírkózik inkább. Még jó ez a felszívódó Topas, még kicsik, nõnek a levelek.Ha majd kialakul a levél-gyümölcs felület, akkortól a kontakt szer, mint a jó amerikai (vigyázat kaptán!)tartalmú Dithane M-45.Babáknak-gyereknek ne adjunk akkor epret,cseresznyét,lágybogyós gyümit, várjuk ki a 14-21 napot. kacsint

Csúnya vacak az idõ, 10 fok alatt vagyunk, támad a monília sajnos...
Rovarölõt még nem kell bevetni,csak ha felmelegedünk 20 fok körül,ha az átlag hõmi közelítene a 12-14 fok felé.
Ha felszárad, vagy holnap reggel lefúvom újra a virágzó cser-szil-barackomat, csak egy-egy fa van, amit dédelgetek itt az udvarban.
vidám
#1673
Oké, délután rakok föl képet róla. Nem bangita.
#1672
Nem, a császárfának lila a virágzata, ennek meg fehér.
#1671
Én eddig Topsint használtam. Ez egy kontakt szer és hatásos monília ellen. Sajnos jelenlegi formájában már ezt sem árusitják.
#1670
Scoret már én is adtam a barackoknak, de most megint kellene és most már a meggyek is kapnak belõle valószínû valami kontakt szert adok még hozzá, Dithane talán.. régen amikor még a nagy okos EU nem tiltotta be az Orthocidot, akkor azt adtam még hozzá. Nem tudom van e még valamilyen jó hatásos kontakt szer moníliára..
#1669
Sajnos a mostani esõk és hideg idõjárás telibekapja a cseresznyevirágzást, így a cseresznyén is meg fog jelenni a monília.
#1668
Milyen a levélzete? Ha tudsz tegyél fel róla képet, úgy talán könnyebb.
Én a múltkor láttam egy kertészetben elõször Bangita nevû cserjét. A levele talán a szil/gyertyánéra emlékeztet, és a virágzatáról a törpeorgona jutott eszembe. Most, hgy írtad az orgonához hasonlatos virágokat, talán Õ lenne az?
#1667
Császárfa esetleg?
#1666
Még egy jellemzõ jegy: a fa tövénél tõhajtások fejlõdnek.
#1665
Van egy fafajta, amit nem tudok beazonosítani. Most virágzik itt Szegeden, a virágzata hasonlít az orgonáéhoz. A virágja 1.5 cm átmérõjû, 5 pártájú, amelyek nem fedik egymást. A virágok lágyszárú virágkocsányon lógnak, kb 16 db. Itt Szegeden elszigetelt példányok vannak, de ezek közül 4-et megvizsgálva erõs tetvesedést tapasztaltam. A virág, így a fa illata is mennyei, leginkább mézhez hasonlatos.
#1664
Nekem mondta az eladó, hogy a Topas a monília,foltosság,lisztharmat ellen jó, de az õszibarack levélfodrozódása ellen (tafrina) a Score az ütõs. vidám
Tehát beszórtam a kettõvel, meg tettem hozzá egy kézmaréknyi Ferticare 14-11-18+ nyomelem vízben oldódó mûtrágyát. Összekeverve olyan selymes bugyi-színû markáns-kellemes illatú vegyület lett a zománcos vödörben. laza
#1663
Topas + Score? Ha jól tudom mindkettõ felszívódód gombaölõ, elég lett volna csak az egyikkel.
#1662
Áá.. elírtam a szót, a jó pajaja, nem papaja,bocsánat. szegyenlos

Amúgy ahogy látom nagy a felfordulás a Mars-téri építkezés miatt, de valahol a környéken,inkább periférikus piacon szerezd be a paradicsom palántákat, menõ termesztõtõl, és olyan folyton termõ,lindás, kikötözni való fajtát ültess el. nevet
#1661
Köszi az infót, nem bántani akarom én a vegyipart,igen gyorsan fejlõdik,lásd a Score-Topas felszívódó szelektív szereket amit kiszórtam mert más régebbit nem kapni. Csak vissza emlékeztem nagyapám világára 1896-1986, élt 90 évet, ismerte a DDT-t,és fõzette a mérges mészkénlét.Saját termésû bort-pálinkát ivott, ami az errefelé "Illancs"-i homokbuckák gyalog mûvelésû szöllei, és szanaszét ültetett barackfái,meggyesei,szilvái teremtek. Azért voltak szanaszét ültetve, mert ahol kikelt egy magonc, mindjárt be szemezte,-oltotta nemesebb fajtára, és azok teremtek, nem ültette át.Itt a homokon nem is lehet...
nevet
#1660
Letenyei saláta Link
#1659
Kedves Kaszabubu Lordos hozzászólásodhoz:
Nem hinném, hogy a vegyiparról ilyen egyszerûen kellene lerántani a leplet. Tudomásul kell venni, hogy változik, fejlõdik a világ, s ma nem azok a zöldségek, gyümölcsök uralják a piacot, melyeknek valamikor az otthon oldott rézgálicos, meszes permetlé is elegendõ védelmet nyújtott. Ahhoz, hogy elegendõ kenyér kerüljön a Világ asztalára, ma már a hagyományos Fertõdi, vagy Bánkúti búza nem adna elegendõ mennyiséget. Ha a burgonyáról beszélünk, annak is sokkal összetettebb a védelme, mint mikor nagyanyánk kiment a kertbe, s egy rozzant zokniból kiszórta a rákkeltõ DDT port a bogarak ellen. S ezt a krumplit aztán Te megetted. Hidd el – különösen az Úniós csatlakozás óta – nagyon odafigyel mindenki az élelmiszerláncra. Legfeljebb azok a kistermelõk nem, akik azt hiszik, hogy a régi, hagyományos módszerek, az új genetikájú növényeknél is beválnak, s ha mégsem, akkor növelnek a dózison. Sok az új, szuper szelektív növényvédõ szer, s ezeket a célterületüknek megfelelõen kell felhasználni. Nem véletlen, hogy ezeket is receptre, szakemberek közremûködésével kell használni. Az embergyógyászatban az Aszpirin még mindig töretlen népszerûségnek örvend, de azért egy komolyabb betegségnél nem ez a célirányos kezelés szere!
Mivel ez egy meteorológia oldal agrometeorológiai fóruma nem is kívánom tovább ragozni. Csak felhívni a figyelmet arra, hogy saját egészségünk érdekében, célirányosan és nem nyakra-fõre használjunk - a dózisokat mindig betartva – növényvédõ szereket. De persze azt sem kell elhinni, hogy a mai, intenzíven termõ növények esetén egy egyszeri, hagyományos rézgálicos permetezés megoldja a peronoszpóra elleni védekezést.
Üdv: Ordax
#1658
Én szeretem a különlegességeket, pl sárga málna, fehér padlizsán, vérbarack...(pár hete az egyik áruházban még sárga eper vetõmagot is láttam). Ez a ruccola viszont tényleg nem nagy szám, még valami sajátos íze sincs... mintha füvet rágnál..
#1657
Természetesen ízlés dolga, ezen kár vitatkozni. Csak halkal jegyzem meg, hogy a növényfogyasztásba is van divathullám. Pl. a ma nagyon népszerû rukkola, melybõl 8 - 10 dkg-ot 4-500 Ft-ért adnak, egy egyszerû gyomnövény, melyet ha egyszer elültetsz a kertben szinte lehetetlen kiírtani. Az un. koktélparadicsom sem más mint egy vad paradocsom. Ha a nemesített paradocsom magja elhúlik és következõ évben kikel magától, már sokkal kisebb méretû termést hoz, majd a következõ évben már "koktélparadicsomot" fogsz szedni a növényrõl.
#1656
Talajhõmérsékletrõl honnan lehet infót szerezni?
#1655
Link vidám
#1654
Nem tom, de bocs ,ha szögeden a papaja mást jelent.Jó, félreérthetõ, felénk még paradicsomot jelent.
laza
#1653
Szentmihálytelek? Konkrétan hol? De várj, én paradicsomot akarok termeszteni, nem papaját!
#1652
Nekünk ízlett! Az epebajosok is tudják fogyasztani, mert hiányzik belõle az a sav, amit az epe bont le. Különösen a sárga koktélparadicsom tud finom lenni. Persze a kövér, öklömnyi méretû, édes szabadföldi paradicsom nem überelhetõ! vidám
#1651
Halló Laci!
Kerekezd ki St.Mihálytelekre, ottan bizt. kapsz már palántát is, és szuper ízû,bevált fajtát. Esetleg még messzebb, Mórahalmon,semmi a 21 km. laza
És ha beleinvesztálsz egy 15-20 literes virágcserépbe, akkor abból sok szép papaja fog teremni a 5. emeleten is.
Mondom írom "virágcserép" -be. az jobban tartja a nedvességet, és opt.hõmit ad éjjel is, az esetleges nappali hõmegfutás után.
laza
#1650
Még egy Lordos rövid szólást;

A mai növény védõszerekrõl a véleményem; nagyon drágák, mint az emberi gyógyszerek, és nem érnek többet hatásukban mint a 10-25 évvel elõtti vegyszerek. A Agro-kemikália-ipar próbál minél többet kihozni a felhasználókból, úgy hogy kivonja a hatásos vegyületet, és új névben bedobja, persze drágábban a szert.
Plda: régen(20 éve) a Cuprosan Super D szer réztartalma emlékezetem szerint (37-50%) közt volt.Most az ajánlott Bordói Por csak 20%.
Vagy a gyomírtó szereknél is van jócskán hígítás,új név, meg mindenre jó
szlogen. Aztán két hét múlva kel minden, mint ha húznák.(Ja mert nem volt jó a kijuttatási idõpont,nem eset,vagy sok esett,ménem éjfél után csinálta mikor kinyílnak a légzõsejtek,,stb válasz)

Tehát : régen a "természetes" hatóanyag réz-kén,meg a büdöske rovarölõk is, mint a Bi-58 -Kivonva- megtették a hatásukat, ma már nem olyan biztos.
Meg a sok adalék, mûa.segédanyag, és sok pacebo talkum,nem említem már a kozmetika-ipart is, mert leránt rögtön a mélység.. szegyenlos

Attól, hogy az allant írt gomba betegségek újra fellángoltak, van annak nem csak természeti, mutáns oka, hanem az emberi hiszékenység, a multi-vegyipar haszonszerzése is közrejátszik. szomoru

Megoldás talán tényleg röviden: Bio-kertészet, a régi hagyományokat feleleveníteni, termesztési szokások, bevált fajták, régi jó vegyszerek, rézgálic-mész- kénpor - ecetes, hamus permet,komposzt trágya stb.
(zokniban feloldott rézgálic, oltott mésszel való bekeverése, 1-2 napos kijuttatás az igazi peronoszpóra elleni módszer.) vidám


#1649
Szép tavaszi napokat!
Tegnap pénteken estefelé lefújtam a cseresznyefát, az õszibarackot,és szilvát-mogyorót,még a 3 rózsabokrot is ; Topas(z)+ Score ampullás szerrel, 12 literrel.Jól kiosztottam.Megvártam amíg a méhek "elülnek".
Most van a teljes virágzás kezdete, ugyanakkor most gyengül le a gyümölcsfa védekezõ immunitása a gombák ellen.

Jól írta végül is Floo, hogy most kell segíteni-védelmezni a gyümölcstermõ fauna védelmét.
Attól még hogy nem látni a Tafrina levél görbesztõ ténykedését, vagy a levél líkasztó betegségeket, a cseresznyén a zöldbõl sárgára barnára fonnyasztó monília képleteket, meg kell tenni a védekezést.
Igen, 10-20 évvel ezelõtt nem volt ennyire elszabadulva a monília, a bakteriális ágelhalás.Talán most ezek a fõ ellenségek, jobban támadnak tán mint a rovarok kártétele.
Rovarölõvel kombinálva majd 2-3 hét múlva szórok csak.

Na egy kis kitérõ után kívánok sok jó "bevetést, és bíbelõdést" a kertekben, növényekben. vidám

Talaci- Szeke; a jó öreg piros,gömbölyû,vékony héjú paradicsom, bokor-fa a legjobb ízû, felszelve ez is felér bármely saláta-paradicsommal.(Tényleg ízetlen.) szegyenlos

#1648
Szerintem annyi a különbség, hogy az egyik ízetlenebb, mint a másik. kacsint Régebben én is próbálkoztam a sárga paradicsommal, de nem ízlett senkinek.
#1647
Sajnos nem volt ráírva.
#1646
Pár napja vetettem paradicsomot. Remélem hamar kikel..

Jut eszembe.. Nem tudjátok, hogy a Goldkrone és a Romus sárgaparadicsomok közt milyen különbség van?
#1645
Igen sejtettem, hogy bent telelt.
A -15 fokos tûréshatára miatt soha nem lesz elég idõs a zord téli napokhoz laza
Mondjuk ha -23,2 fok volt ott Nálad, akkor az azt jelenti, hogy nem túl jó fagylefolyású helyen laksz, így nem sok esélye lesz több telet kihúzni elfagyás nélkül, persze 1-2-3 évig igen, de utána idõnként elfagy majd. Hacsak nem takarod.

Nem árt neki a sok termés, ha nem bírja, akkor lepotyog, és esetleg marad rajta 1 vagy 2, amit ki bír nevelni. A füge irgalmatlan mennyiséget tud teremni, még úgy is, hogy a zöld termések egy része lepotyog. Persze ahhoz meg kell érnie a növénynek több évet.
Nem volt ráírva a fajtája?
#1644
Mint írtam, a bokrot tavaly vettem, nagyon fiatal még a zord téli napokhoz (nálam -23,2°C volt a leghidegebb), ezért még nem ültettem ki, cserépben volt, és a pincében teleltetem át a leánderekkel együtt. Kb. egy hónapja kezdett duzzadni a rügy a tetején, most pedig már tenyérnyi nagyságú a levele. A termés is szép zöld, így remény van rá, hogy érett fügét szüretelhetünk a kis bokorról a nyáron. Errõl jut eszembe. Nem árt a kis fának a rajta lévõ sok termés? Más gyümölcsfák fiatalon nem képesek méretéhez képest nagyobb termés nevelésére.
#1643
Nálam az egyetlen még élõ (ám már beteges) kajszibarackfán az elsõ virágok a múlt hét végén jelentek meg.

Egyébként évek után végre vettem a fáradtságot és pontosan lemértem a mûvelt kert méretét, he-he!
Az ásott (és mûvelt) terület nagysága pontosan 324m2, hiába, a mûvelt terület között is igen széles mezsgyék (szinte külön egységeket képezõ parcellákra van osztva a kert, he-he) vannak hagyva (azokkal van meg az 500m2), és 2007-ben kivontunk egy 100m2-es területet a mûvelés alól (megnövelve a kert mögötti gyümölcsös területét, ami azzal már 500m2 feletti területû).
#1642
Szép!
Hol teleltetted?

Hege!
Reméljük azokból lesz valami
#1641
Akkor az én fám nagyon lusta...mert 3 napja virágzik.
#1640
A kajszi már március végén is nyílt ÉK-en, B-A-Z megyében.
#1639
Már ÉK-en is virágzik a kajszi.
Link


Ezen a képen talán látszik, hogy a barackhoz képest a szilva ugyanazon a fán, mennyivel le van maradva.
Link
#1638
Szerintem semmi gondnevet nálam is alszik, az április még nem a füge ideje.
na majd a május, türelem!
#1637
A szél már nem fújja el, kacsint laza ennek az a lényege hogy az esõ bele a talajba mossa a szert és akkor hatásos, olyan felhõszakadás meg nem lesz (20mm/perc) hogy lemossa a bakhátról,amúgy meg csont száraz a talaj felsõ szintje reménykedünk a jó kis áztató esõkben ,záporokban a hétvégétõl. kacsint zivatar
#1636
Ha csak a bakhátra van szórva nem fogja lemosni egy hevesebb záporesõ, vagy elfújni egy részét a viharos szél? Vagy a talajba bedolgoztátok?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 10:08:21

Budapest III. - Flórián tér

4.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.