2024. december 01., vasárnap

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#20408
Szia! nevet
Ez sok mindentől függ, hogy mennyire pontosak. Például attól, hogy hogy gyártják le. Előfurdulhat például olyan egy hőmérőnél, hogy a számlap véletlenül 1 mm-rel odébb kerül bele a készítésnél, mint ahol lennie kéne. Ilyenkor zérushibája lesz a műszernek. Ha a számlap stabil úgy, ahogy van, akkor ez nem olyan nagy hiba, mert ha tudja az ember a korrekciót, akkor az minden hőmérsékleten ugyanannyi lesz. A számlap azonban a hanyag üzemeltetés (pl. összevissza rázás, odaejtés az asztalra, leejtés, stb.) miatt is elmozdulhat, kedvezőtlen (leginkább a legutolsó) esetben össze is törhet a hőmérő. Ilyenkor a számlap általában már csúszkálni fog, ami az értékeket pontatlanná teszi. Hasonló körülmények között a folyadékszál hajlamos megszakadni, ami borszeszes/alkoholos hőmérőknél könnyebben, higanyos hőmérőknél nehezebben hozható helyre. Amit még ismerek analóg műszert (pszichrométer, higanyos barométer), kalibráció után vigyázva rájuk kifejezetten megbízhatóak. Csapadékmérők közül a Hellmann-csapadékmérőt ismerem inkább, amivel nem szokott probléma akadni, ha nem ejti le az ember. Arra érdemes figyelni, hogy mikor leméri a csapadékot az ember, hagyja azt kicsöpögni a gyűjtőpalackból, mert akár 1 tizedmilliméter bennmaradhat a gyűjtőpalackban.
Összességében tehát elmondható, hogy az analóg műszerek megfelelő üzemeltetés, és karbantartás mellett viszonylag megbízhatóak, de ha az ember nem ismeri a műszert, mert mondjuk frissen vásárolta, érdemes kalibráltatni, mert akkor tudja meg, hogy pontos-e. A legegyszerűbb, otthon is elvégezhető kalibrálási lépés folyadékos hőmérőknél a következő: olvadó jég, és (minél hidegebb) víz keverékébe helyezzük a hőmérőt, majd bennhagyjuk, és megvárjuk, amíg beáll. Ha a folyamat során végig van a vízben jég, az 0 fokon tartja a rendszert, tehát a hőmérőnek is 0 fokra kell beállnia.
Ha konkrétabban meg tudnád írni, milyen műszer érdekel, akkor lehet, hogy azzal kapcsolatban is tudok tapasztalatokat megosztani, mert már dolgoztam ilyen műszerekkel. nevet 
#20407
Mennyire megbízhatóak az analóg műszerek?
#20406
A szélsebesség mérés ezek szerint impulzus adós, a szélirány forgó potis. A szélsebességet a két impulzus közötti időből számolja. Az impulzus amplitúdója addig, amíg az érzékelhető, lényegtelen.
#20405
Törölt tartalom
#20404
Köszi mindenkinek még egyszer, beigazolódott a gyanú. Túl hosszú volt a kábelem, kb. 25m. Erre a telefon vezeték nem alkalmas, lecseréltem hálózati kábelre, így remekül működik, végre értelmes értékeket ad. Tényleg csak az volt a furcsa, hogy részben működött, pl. a sebesség reálisnak tűnt. A mai nap amúgy remekül alkalmas volt a tesztelésre. tornado
#20403
Garanciális még a cucc?
#20402
Bonyolódik a helyzet, met most az ÉNY-i szélre ÉK-it mutat. Elég hosszú a kábelem, arra gyanakszom.
#20401
vidám
#20400
Ennél jobbat én sem tudnék javasolni. Végeredményben senkit sem fog zavarni, hogy nyugat fele néz az "E" jelzés. Nem gondoltam volna, hogy ilyen előfordulhat, de úgy látszik a kínaiak mindenre képesek. szomoru
Ilyenkor jut eszembe a tréfás kérdés: Melyik a helyes mondat a kettő közül?
1. A nap nyugoton kel fel.
2. A nap nyugaton kel fel.
nevet
#20399
Én is így gondolom, ahogyan te írod. Köszönöm mindenkinek a segítséget, de mégis az a fura helyzet, hogy jelenleg is északi szelet jelez, pedig hát a széltérképen is jól láthatóan déli fúj.
A megoldás az lesz, hogy egyszerűen elfordítom nyugat felé, jobbat nem tudok.
#20398
Megkerestem a WS 2350, WS 2305 szélmérőjének felszerelésére vonatkozó leírást: "Szélmérő: hivatalosan 10 m magasra, a szelet befolyásoló tárgyak közül(háztető, kémény, fa)kiemelkedve, az eszközön szereplő N jelzést észak felé állítva kell elhelyezni")
De most látom, ahogy leírtam, a tied WS 2307-es.
Bár a WS 2300... sorozat egy kaptafára készült. Ha nem jól jelez keletre állítva, csak megpróbálnám az Északi irányt. nevet
#20397
Akkor szerintem minden rendben. Fogalmaim szerint a szélzászló a szélmérőnek az a lapos, kiszélesedő része amivel szemben a hegyes ellensúly van, kis felülettel. Ez mindig arra áll amerre a szél fúj, ellenben a szélirányt (ahonnan a szél fúj) a hegyes ellensúly mutatja, mint egy iránytű.
Valóban kelet felé kell néznie az "E" jelnek: Link
Ha így van felszerelve és jól határoztad meg a keleti irányt akkor jónak kell lennie. Nem hiszem, hogy fordítva szerelték volna össze, bár sok mindenre volt már példa.
#20396
Hali!

Froggit WH4000 SE WiFi: erről valakinek tapasztalata vagy ajánlása lenne?

Öreg
#20395
A magyar leírás csak annyit mond, E jellel kelet felé. Az angol kicsit bővebb: For correct and accurate readingsit is important to mount the sensor so that the front (marked E)is pointing in East-West direction.
#20394
Tudom nehéz eset lesz, nagyon nehéz, de esetleg valaki tud lehetőséget, honnan lehetne Kaindl Windmaster2 kézi szélmérőt beszerezni?
Esetleg ha valaki unná, és nem használja, érdekelne.nevet
Köszi!nevet 
#20393
Ne a zászlót nézd, az mindig arra áll, ahonnan a szél fúj. A szélmérő testén van jel, ami az északi irányt mutatja. Azon az árbócon kell a szélmérő testét északi irányba rögzíteni a felfogató csavarokkal.
#20392
Sziasztok!
Friss hús vagyok.  Szeretnék szélturbina tervezéséhez a tetőmön 1 évig széladatokat mérni, ezért olyan műszert keresek, ami PC-re tudja továbbítani az adatokat és a vevő egysége vezeték nélküli, lehetőleg napelemmel ellátva, mert a tetőre felmászni évente elemet cserélni nem egy kélyhömpöly.
Ezt néztem ki, de csak az amazonról vagy ebayről lehetne megvenni, itthon nem találtam. Használ valaki ilyet vagy tudtok hasonló tudású alternatívát ajánlani (50 ezer alatt lehetőleg)?

Link

Öreg


#20391
A zászló szépen állt tegnap is délnek, mire a beltéri északot mutatott.
#20390
Egy északi irányt kell felvenni(mondjuk egy iránytű segítségével. A WS szélmérőn jelezve van az északi irány(North) Tehát az N jelzés észak felé nézzen. Tutti, hogy jól fogja mutatni az irányt a beltéri.
#20389
Ne haragudj az idétlen kérdésért, de a szélzászló jelez fordítva (és) vagy a beltéri kijelzése?
#20388
Törölt tartalom
#20387
Szerintem E (East) vagyis Észak felé kellene fordítani a jelölést.
#20386
Sziasztok! WS2307-es állomásomat építgetem, de valamiért a szélirányt pont fordítva jelzi, pedig kelet felé (E) van állítva. Ilyet tapasztalt valaki?
#20385
Rengetek bolt árulja, persze a legtöbb közülük online.  Link vagy Link De akár külföldről is rendelhetsz.

#20384
Ok, bocs nem tudtam.
#20383
Komolyabbra gondoltam.
#20382
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#457796 - 2019-12-10 18:12:23)

Jövő héten lesz a lidlben.
#20381
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#457795 - 2019-12-10 18:07:17)

Lehet nem ide illo te ma, de valaki esetleg tudja milyen boltokban lehet hozzájutni idojaras allomashoz? 
#20380
Nálam ma reggelre rendbe jött. 96%-ot mutatott, HH-helyett. nevet
#20379
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#457644 - 2019-12-09 16:34:04)

Ez valami járvány lesznevet A WS 2350-es Külső páratartalom mérő szenzora 99%-on kiakadt és villog, most 98%-on villog nálam is. Először be is riasztott.
#20378
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#457611 - 2019-12-09 07:22:03)

Nekem is...de már vagy 4 napja! vidám
#20377
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#457610 - 2019-12-09 07:18:23)

Az egyik RH szenzorom megnácult. HH-t mutat a beltéri, olyan magas az RH nevet
#20376
Akkor most már értem miért nem volt alkalmas csapadék mérésére! nevet Hacsak nem ázik be az árnyékoló, de ez Takinál elképzelhetetlen. Én csapadék mérésére vettem és így kitéve a napra, bizony befülledt és számomra a hőmérő használhatatlan.
#20375
Taki-féle árnyékolóba tettem bele én is.
Napokat töltött a mérő így a kanizsai omsz állomás mellett, pontosan ugyanazt mérte.
#20374
Nem is értem, hogy ilyen drága műszerek esetén, miért nincs lehetőség a mérő egységek különböző helyeken történő elhelyezésére.zavarban
#20373
Nem kekeckedni akarok, de biztos, hogy ugyanarról az eszközről beszélünk? Az enyémben a hőmérő szenzor egy külön, zárt műanyag dobozban van, ami fölött ott van a csapadék felfogó tölcsér. Ilyen konstrukcióban lehetetlen a pontos mérés. Ez dupla szellőzésmentes lezárást biztosít és ennek megfelelően volt, hogy 5-8 fokkal többet mért a Taki féle árnyékolóba  helyezett szenzorhoz képest. Ezért mondtam hogy hőmérséklet mérésre alkalmatlan.
Veled ellentétben a én tudtam és most is tudok vele csapadékot mérni és a WS2300 -hoz képest pontosabban mér. Egy hibája van, hogy időnként kicsúszik a billenőkanál tengelye.
Persze a Helltakit nem éri utol.
#20372
Ezt nem tudom.nevet
#20371
Nem lehet  hogy ez kerekítés miatt van így?

pl
1 billenés 0,44. Az kerekítve 0,4. 
2 billenés  0,88. Az kerekítve 0,9.

A háttérben pontosan számol, de kijelzéskor a kerekített értéket látod.
#20370
Már új korában, az előző ilyen típusú csapi mérőm is így mért sajnos. 
#20369
A tengely olajozása egyáltalán nem jó ötlet. A kanál műanyag, a tengely acél. A két anyag nagyon jól csúszik egymáson kenés nélkül is. Viszont az olajba beleragad a levegőben szálló por és egyéb szennyeződések, ami növeli a súrlódást, megnehezítve ezzel a billenést. Akár ez is lehet az aszimmetrikus billenés oka.
#20368
A hőmérő része nem használhatatlan, mivel én csak azt használtam több mint 10 évig és hibátlanul, pontosan mért, nagyon meg voltam elégedve vele.
Persze csapadékot nem tudtam mérni vele, a csapadékmérő részét leszedtem róla laza
Nekem csak hőmérséklet mérésére kellene, mert arra baromi pontos és megbízható volt.
Ezért szeretném beszerezni valahonnan!
#20367
Nekem van ilyen csapimérőm.Meglepően pontosan mér, összevetve a Taki féle (HellTaki) csapadék mérő méréseivel.Persze felhőszakadásnál azért kimaradhat pár billenés sajnos.
Az egyik irányban billenéskor 0.4 a másik irányban 0.5 mm a mérése.Ebből következik, hogy szitálós, nem jelentős mennyiségű csapadékot, nem biztos, hogy megméri.
Időnként a billenő kanál tengelyét nem árt egy csepp olajjal megkenni, illetve a kanalakat letisztítani.
A jelátvitel viszonylag gyors.
Hőmérséklet mérésre nem igazán alkalmas, hisz az érzékelő a csapadék befogadó palást alatt van.
#20366
Nekem az a problémám ezzel az eszközzel, hogy nem szerepel a dokumentációban a pontossága, se a csapadéknál sem a hőmérsékletnél (legalábbis én nem vettem észre), illetve a kültéri egységet nem látom a képeken, vagyis nem tudtam felfedezni olyat részt, amit én annak neveznék, a csapadékmérő részen kívül.
#20365
Talán a német conrádnál láttam kb egy hete. 
#20364
Szia!
Szerintem nem, mert nem lehet kosárba tenni. Állomásnak azért nem hívnám, mivel a hőmérő része használhatatlan. Csak csapadék mérésére alkalmas.
#20363
Sziasztok!
Szerintetek lehet még beszerezni ebből az állomásból Link ?
#20362
Szia!
Köszönöm a linket! Ahh, én is szeretem őket, van egy régi Hellmann csapadékmérőm, és egy rad min hőmérőm. De pl csináltam pl Storm Glass-t ami amúgy tök látványos, ahogy kikristályosodik, ill vissza beoldódik. Most a barométerek is érdekelnek, de majd egyszer nevet
#20361
Hónapokig legközelebb légvonalban 5 km-re leszek hozzá.
#20360
A leírás szerint a beltéri 0°C-ig mér, tehát eddig biztosan kell működnie

Link

Valószínűleg működik ez alatt is, de nagy hidegben lassan frissül az lcd, lehet hülyeségeket mutat majd.
#20359
Megleptem vele magam karácsonyra. Lesz majd néhány kérdésem. Az első: A beltéri egység milyen alsó hőmérséklet határig működőképes? Egy fűtetlen konténerfaházban lesz elhelyezve.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-01 12:37:31

Tát - Kertváros (106m tszf)

7.7 °C

VRB02

RH: 81 | P: 1028.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.