2024. november 22., péntek

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#735
De aranyosan integet! :-)
Vagy pecaélményeit meséli épp, hogy EEEEkkora halat fogott.
Tényleg, olyan, mint egy kis játék állatka.
Sajnálom szegényeket, hogy pont a mi szorgos kertészeink földjébe telepedtek bele. Eszméletlen, mit dolgozhatott az evolúció, mire ezt a kis fúrógépet kifejleszette.
#734
Hú, de undorító.
Szerencsére errefelé nem nagyon vannak jelen, én sem láttam még.
#733
Nem-e ?! laza
Erre ilyen szörnyek vannak,gondolom Dabronyé is ilyenek,csak ahogy olvastam kicsit már szelídebbek.
Vagány kis dög,ez több mint 5 centis.

beillesztett kép


vidám kacsint
...segítettem neki a fotózáshoz.
#732
Én még életemben nem láttam lótetût. Létezne, hogy Szeged környékén ez a kártevõ nincs elterjedve?
#731
A tegnap esti tetûvadászat eredménye 18 db, egy zsebkendõnyi területen, a még betöltetlen krumpli között volt 6 db 5 cm-es példány egy alig 40x40 cm-es darabon.
A paprikák közötti lyukakba Arvalin került, 4 db ki is jött a felszínre és megadta magát.
Az eper már leérõben, az idei termés nagyon jól sikerült, minden másnap két 4 l-es lábos lett tele, a ribizli már pirosodik, a málna is, a jövõ heti kánikulában már lehet is szedni.
A birtokon a kukoricát a múlt hétvégén fattyaztam le, valamint némi rendfélét is csináltam benne, 10-15 mm csapadékot azért elbírna, de így is szép, néhol már 60-70 cm magas, valamint méregzöld.
#730
Valószínû hogy az lesz,csak akárhányszor behoroljuk annyiszor kikel a gyom,vártuk hogy majd az esõ puhít rajta, de hiába, nem jött meg. kacsint laza
#729
Hallihó!
"sóska,kukorica bab.."
Nagyon szépen fejlõdnek. Ahogy látom, megint cserepesedik a fel talaj rajtuk. Ilyenkor egy laza sarabolás is lezárja a kipárolgást a sorok közt, és megmarad a NEDV.
laza
#728
A szõlõre Dithane-M45 0,20%, esetleg ilonca ellen gyenge rovarölõ.
A lisztharmat majd csak sörétes nagyság körül támad, olyan jun.végén Júl.elején.Addig a kén-bázisú szereket ne alkalmazzuk, mert perzselést,leszáradást okozhatnak a zsenge hajtásoknál.
Meg aztán vannak ugye a kombinált csomagok,-többnyire felszívódók,és drágábbak-, azt is el lehet szórni. nevet
#727
Oxi,jól teszed.Azért nem kell mindjárt 30 óra múlva felkapni a permetezõt, jól felszívódott ami kell.Végtére is nem kell vegyszerekkel agyon bombázni a növényt.

MÁS: mostanság nagyon fenn van a páratartalom (50-70%)és a meleg(18-25).
A gombás fertõnek ez a legkedvezõbb klíma, ezért én is felhívlak benneteket, mint a falurádióban MR1 5,30-tól; Seprõs Imre bácsi intelmeire;
Most támad a szölõ peronoszpóra, és más rontás, ezért most érdemes permetezni a szõlõ lugast, vagy soros tõkéket.
Ha megvan és legalább 4-6 órát rászárad, kész siker. nevet
Link
laza laza
#726
Ox,köszi,info mentve. nevet
Idõközben annyira jutottam,hogy kb. 30órát bírt ki a szer a fákon,mielõtt egy gyengébb zápor lemosta.
Azóta rájöttem,hogy meg kell ismételni a kezelést,bõven nem 100%-os a javulás,de látható.
Van egy õszifám,amelyik minden évben maradandó károsodást szenved,meglehetõsen érzékeny,hiába a külön akár csak neki ismételt koratavaszi plusz permetezés.
A nektarinom múlt évben a júliusi ciklonos esõzéskor úgy tönkrement,hogy az 5 fõágból egy maradt,mire valamelyest vissza tudtam szorítani a fertõzést. beteg havazas
A vegyszerezésekhez,legyen az bármilyen célú védekezés,természetesen mindig használok lombtrágyát is.
A jóöreg Wuxált sajnos "megbojgatták",ezért 3. éve használom a Wolldünger Linz-et,tökéletesen beérnek a gyümölcsök,igen ízletesek,zamatosak.
Plusz ami igen elõnyére válik még,az az,hogy elég jól tapad a levelekre is.
nevet
#725
Majd megnõ a tietek is vidám , mi eddig 5-ször locsoltuk + a múlt hétvégi esõbõl kapott 40mm-t. kacsint
Más:ez a hidegebb idõjárás nem kedvezett fõleg a késõbbi fajtáknak(kondor) gyakran a reggeli hõmérséklet csak 3-4fok körül volt a szárakon látszanak a betegség nyomai.
Link
Link
Link

Sóska,eper,kukorica,bab: Link
#724
Hello! nevet

Nálunk is szépen "megindultak" a krumplik, habár a tiétekhez képest még elég nevetséges a méretük, de nagyon jól jött az esõ, ami az elmúlt hetekben, napokban volt. Hozzáteszem, a krumplit csak egyszer locsoltuk eddig. Most elég jó nedves, porhanyós a talaj.

És egy kis összehasonlítás:
2009.05.22Link
2009.06.05Link
#723
Eladtuk,egyébként az a 600kg inkább 600-800 mázsa lesz jó esetben, ha kapunk még valamennyi esõt idén. kacsint
#722
Megint lesz 600 kg krumplitok? hideg
Tavalyival mit csináltatok, van még belõle? nevet
#721
A múlt heti esõnek köszönhetõen most már beindult rendesen. kacsint
Link Link Link Link Link Link Link Link
Barackfa:Link
#720
De szépek! Link
Nekünk 2 faj elevenszülõ kalanchoenk van: daigramontiana, tubiflora. Az elõbbi már virágzott is.
#719
Nyílik a ligetszépe kerti változata Link Link tegnap még ilyen volt: Link Link Link még 2 nap és virágba borul az egész vidám
Többi mai és tegnapi kép: Link
#718
A tafrina elleni harcot megnyertem az idén, de a levéltetveket benéztem az õszibarackon. Sajnos a legdrasztikusabb módszert kellett alkalmazni a permetezés után... Neki a metszõollóval, aztán uzsgyi...
#717
Na alakul a veteményeskert - életemben elõször csinálok ilyet. nevet
Van paprika, paradicsom, kígyóuborka, bokorbab, futóbab, saláta, és ma délután vetettem sárgarépát (direkt olyat választottam, amit júniusban is lehet vetni, rövid tenyészidejû - próba, szerencse)
Még van egy kevés hely, oda uborka és további bab fog kerülni. Majd egyszer lesz fénykép is! nevet
#716
Jól teszed.Egy egész vegyszer-kommandót használtál.Remélem jól kötõdött-tapadt,és de.-du.-ig felszívódott, és megszáradt. laza
#715
Inkább Shampion, de nem vagyok biztos benne, a fa konkrét eredetét nem ismerem.
#714
Hajnalban korán kelek hogy lefújjam a gyümölcsfákat, jelenlegi helyzet az õszibarackon már megjelent egy két tafrinás levél, az egyik almafán levéltetveket figyeltem meg, most megy körtére almára barackra szilvára málnára sárgabarackra szõlõre a Folicur Solo, Dithane, Systhane, Thiovit Jet, Karate zeon, Dimilin alkotta blokk, aztán egy másik tankkal a paradicsom, paprika, uborka, tök alkotta csapatra pedig az Amistar + folyékony Champion + Wuxal calcium és Actara (az egyik paradicsomfajtán csúnya szárnyas levéltetvek vannak még mindig) kombó.
#713
Amit lehet,ments meg. laza
Ha korai barack akkor Mayflower,ha kései akkor Shampion?..OK!
nevet
#712
Igyekeztem nem túl drasztikus lenni. laza A 180°-ot nem tudom, betartottam-e, de van ahol 3 vagy négy gyümölcs is maradt. A satnyábbaktól próbáltam megszabadítani a fát. Az a baj a fával, hogy az építkezésnél egy földmunkagép megszabta szomoru Így két ága is rettentõ hosszú és vékony, az utolsó ötöde az, ahol hajt és gyümölcsöt hoz és lengene az egész a hosszú karon.... Na ezeket rögzítettük földön álló karóhoz, az általad írt szempontokat is figyelembe véve, hogy a rögzítés ne károsítsa a fát.
Viszont rettentõ finom a gyümölcse, olyan helyben vagy fürdõkádban fogyasztandó fehér húsú, zamatos barack. vidám
#711
Ne is mondd, egy tavalyi hihetetlenül körtével rogyásig telt fánk koronájának felsõ részén sok gallyat letört a szél, hiába volt ritkítás alatt, azokat pedig kitámasztani nem nagyon lehet.
#710
Azért a ritkítást ne drasztikusan végezzük, a lényeg hogy a kifejlett gyümölcsnek legyen helye.A vesszõ végén lévõ (180fok)balra-jobbra lévõket meg lehet hagyni. laza
Most van a légkör idõszerû beleszólása a gyümölcs fákra,remélem nem lesz nagy szél,vagy zivi-jégesõ.... szomoru
#709
Pont tegnap rögzítettük az õszibarackfánk ágait, a vasárnapi esõ hatására is erõsen "lesüllyedtek" az ágak, már akkor is tartottam tõle, baja lesz a fának. Nagyon sûrûn berakódott idén, megérzésbõl és elsõ felindulásból nekiálltam a ritkításnak, de az általad leírtak alapján ezt meg is kellett tenni. Szabályosan felesleges tehertõl szabadult meg a fa.
#708
A légnyomás erõsen csökken.Lehet, hogy erõs széllökésekkel vonul át a következõ hf.
Megszívlelendõ tanácsom, hogy a termõ gyümi ágakat kössük fel,átmérõ kb; 1 cm.-es müa.szalaggal a központi ághoz,vagy földi karóhoz rögzítsük.A sárgabarackok, és az õszik ,sõt a meggyek is sok helyen jócskán be vannak rakódva, kár lenne értük, ha egy csavarodott szél letörné õket.
A sárga barackoknál lassan neki lehet kezdeni a termés-ritkításnak,ha csokorban vannak akkor 2-3 cm.-re legyenek egymástól,az õsziknél 4-8 cm.a szomszédolás általában.
Tipikus kép a berakódásról;
Link

Más: a hajtáshervasztó-darázs most aktív, nagy kártétélt alapból nem okoz, csak a fiatal fáknak a vezérhajtásainál okoz bajt,ui.nem tud erõs vezérhajtást növeszteni, hanem elágazik,másodlagos hajtássá, ami seprûsödést, nem aktív hajtást eredményez.
Link
Link
Most érdemes lepermetezni a barackokat más fertõ ellen is,szerintem elég egyszer, de az alapos legyen.(várakozási idõk kb.20-30 nap, pont az érésig.)
nevet
#707
Ne várjatok soká, mert a gomba mélyebbre hatol.Ha van olyan 6 órás esõmentes,meg ne adj Isten szélmentes idõ, akkor le kell fújni.
Lisztharmat-trafina ellen is vannak felszívódó 4-6 órás szerek,a másik meg a barackmoly-és hajtáshervasztó darázs, ami most támad.Erre jó a kontakt rovarölõk bármelyike, lényeg, hogy kicsit büdösödjön a levél,mindjárt nem tojik le a kártevõ. laza
#706
Igen,kellene,szépen kijött a barackokon a lisztharmat meg a tafrina.
Már csak arra várok,hogy biztos legyen egy esõmentes nap.
havazas
#705
Permetezzetek gomba ellen most. Itt reggel köd volt és permetszerûen esett, a legrosszabb.
#704
Link
Mivel két különbözõ választ kaptál, itt van inkább a felsõ link. Nálunk "úgy tartják", hogy amíg nincs 10 fok felett a hajnali hõmérséklet, addig nincs veszély.
#703
Csapadékos hideg idõ kedvez a paradicsom és burgonyavész kialakulásához, ami elseperheti az egész állományt. Réztartalmú szerekkel kell védekezni ellene.
#702
Az egyik pászta krumpliföld most nagyon megkapta, a vasárnap hajnali 2órás öntözésbõl kb 20mm kapott,utána rögtön érkezett az esõ és a 40mm, így kb 60mm mennyiség 24 óra alatt,elég száraz volt a talaj és az esõ sem felhõszakadás szerûen jött így ki kell hogy bírja. kacsint
#701
Nemigen, a következõ napok 10 fok alatti minimumai még nem kedveznek a lisztharmatnak és fõleg a peronoszpórának. Azért légy résen, de ez nem az az idõ még.
#700
Az elmúlt pár napban szlenget használva "elég takony" idõ volt mifelénk. Számíthatok-e arra, hogy valami lisztharmat, vagy egyéb megtámadja a paradicsomjaimat? És ha igen, mivel védekezhetek ellenük?

Elõre is köszi!
#699
Nekem eddig a "hálós" módszer a palánták védelmére bevált.
A koma kerülgeti, de hozzáférni nem tud! Minden kiültetett palánta jól érzi magát!

Kaszabubu: A paradicsompalánták "sárgasága" is megszûnt!
#698
Mi a paprikamagokat elõbb mûanyag virágtartókba ültettük még február hónapban, majd miután megnõttek, mentek ki a kertbe. Már 4 napja nincs elrágott példány, talán a többiek megmaradnak.
Van még vagy 25 szál a virágtartókban, jó nagyok már, lassan lehet kirakom õket, majd valami lesz velük...
Basudint már jó 10 éve nem használunk, Arvalint viszont igen.
Vakond nincs a kertben, csodálkozom is, pedig állítólag a vakond jelenléte az elszaporodott lótetvekre utal, de semmi nyomát nem látom.
Egyébként lehet magunknak köszönhetjük hogy ennyit megettek, ugyanis tyúkkakit tettünk a tövek alá, hogy tápanyagban gazdagabb legyen a föld, de lehet ezzel odavonzottuk a tetveket is...
#697
Szép egészséges paradicsomnövények
#696
A Dk.-i fekvésû kertemben a szabadba ültetett futó paradicsomjaim;
Link
Link
Sokat számít a fal közelsége 1,5 m.
A málna szintén a napos oldalon, a drót,és a vascsõ átadja a hõt a növényeknek;
Link
Link
#695
Ja és érik a málna Link Link
#694
laza laza
Akkor itt egy kép, itt az ereszig ér már, és itt látod az ereszt is Link laza

Nõnek a kis kivik Link Link Link
#693
A méregdrága paprika, paradicsom , egyéb palántákat nemigen érdemes talajfertõtlenítés nélkül ültetni, még ha magadnak termeled a palántákat akkor sem, ugyanis május végén már meglehetõsen megkésett a paprika palánták pótlása, így pótolhatatlan kár ér. Az arvalin mellett én a force 1,5 G talajfertõtlenítõt használtam, kitûnõen bevált. Csak a palánta ültetésekor szórok a tövek alá, tehát nem kell sterilizálni szerencsére a kertet... A magról vetett ültetvényt sûrûbb vetéssel oldom meg a komoly mennyiségû cserebogár pajor, drótféreg, és egyebek kártételétõl. Igen jó még a force 1,5 - szerben, hogy a vakond koma is elkerüli, aki egyébként meglehetõsen gazdálkodik a kertben, de apró bosszúságokon kívûl számottevõ kárt nem okozott kacsint A Basudin egyébként tiltott szerré vált(tudtommal).
#692
Állítólag átlag 200 mm csapadék hiányzik már a talajból.
#691
Igen, elég nagy aszály van erre felé,a repedések pedig elég mélyek és egyre szélesebbek lassan már a lábam is belefér. beteg laza
Ezek Május eleji képek:
Link
Link
Link
Link
Link
Ide minimum 20-30mm kellene hogy azt lehessen mondani hogy egy kicsit enyhült az aszály.
#690
Köszi, a tieid is!

Itt az utcában van még több helyen is. Ez a tavasz nekik olyan volt, mintha "otthon lettek volna". nevet
#689
Nagyon szép yucca rucurvifolia telep.
Nálam is lassan virágzik, igaz a yucca filamentosa.
A y. recurvifoliáim most olyan gyorsan nõnek, mintha húznák.
nevet
Ma délelõtti kép:Link
#688
Úristen milyen repedések vannak nálatok!
Nagyon mélyek?
Én ilyet még nem láttam. Ez az aszálytól van?szegyenlos
Amúgy nagyon szép a krumplitok! nevet
Nálunk május eddig: 22mm
Tegnap nagyon jól jött az áztató esõzés(10mm). Most ugyebár jobban hasznosul(t).

#687
Õ az,de már nagyon elege van az egészbõl. kacsint
#686
Elismerésem, és tiszteletem azoknak akik így szeretik a földet, a saját létrehozott földi javakat!Meg megdolgoznak érte, és jó érzés tölti el Õket!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-22 16:36:53

Budapest III. - Flórián tér

1.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.