2024. december 02., hétfő

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#6587
Köszönöm! Kipróbálom mind a kettõt.
#6586
A legjobb iylenre a Teleport Pro! Azzal egész könyvtárakat le tudsz tölteni. Keress rá a guglén
#6585
jannesz: flashget egész jó progi erre, a Link -en megtalálható!
#6584
Nem tud valaki ajánlani valami letöltés manager-t, amivel a radar archívumban lévõ file-okat lehetne egyszerûbben letölteni?
#6583
Sõt az utolsó linken 1880-tól is!
#6582
1876-tól találhatsz adatokat:
Link
1948-tól:
Link
1906-tól:
Link
#6581
Wetterzentrale.de-n régen sok ilyesmi volt, nézd meg hátha.
#6580
Meg tudná valaki mondani, hogy olyan grafikonhoz, táblázathoz hol lehet hozzájutni, amelyen az elmúlt évtizedek vagy évszázad teleinek csapadék és hõmérsékletadatai szerepelnek? Országos, európai szinten esetleg egy-egy helyre vonatkozóan érdekelne. Ezen kívül a téli és nyári félév csapadék- és hõmérsékletstatisztikái is érdekelnének. Elõre is köszönöm a segítséget.
#6579
Brett: ha látom Szolnokról a Kékestetõt, én általában beírom a 80 km-es látástávolságot (légvonalban ennyire van). Kivétel az az eset, ha pl. dél felé érezhetõen halványabb az ég kékje, mint a Mátra irányában. Ugyanis hivatalosan annak az iránynak a látástávolságát kell adni, amerre a leggyengébb a látás. Ha minden irányban egyformán tiszta a levegõ, és északon látom a Kékest, akkor joggal feltételezem, hogy máshol is látszana egy 80 km-re lévõ objektum (ha lenne ilyen), tehát megadom ezt az értéket. Ha délen egy kicsit homályosabb az ég, akkor viszont már arrafelé kellene becsülni, ami viszont szinte lehetetlen - ilyenkor inkább nem írok semmit.

Szintén nem írok látástávolságot akkor (ezt Lord Akela-nak is címzem) akkor, ha a Kékes már eltûnik, de az 5 km-re lévõ fák, épületek még élesen látszanak. 80 és 5 km között ugyanis nincs semmi, ami alapján becsülhetnék. Ha erre 5 km-t adnék, az viszont teljesen félrevezetõ lenne. Lehet, hogy a repülés szempontjából ez nem veszélyes tévedés, de az olvasónak teljesen más jellegû idõjárásra utal, mint mondjuk az 50 km! Ha egy olyan szûk völgyben laknék, ahol tõlem 500 m-re lezárják a hegyek a látóhatárt, és ezt venném látástávolságnak, akkor ezzel az erõvel mindig ködöt kellene észlelnem - ami nyilván képtelenség...

"Az észlelésben pedig rég megszokott gyakorlat hogy bizonytalan helyzetben mindig a rosszabbat adjuk."
Igen, emiatt van az a szabály, hogy mindig az éppen leggyengébb látótávolságú irányban kell becsülni. De ha ebbe a tereptárgyak korlátait is belevennénk, az már olyan lenne, mintha pl. egy ablakból az égbolt 50%-át látva lazán megadnád a 8 okta felhõt csak azért, mert a látható rész épp felhõvel fedett... Szerintem ahogy ilyen helyrõl nem érdemes felhõzetet észlelni, úgy nem érdemes látástávolságot becsülni akkor, ha nincs mihez viszonyítani.
#6578
Én is mostanság akartam hozzászolni a látástávolság témához.
Nos látástávolságot a következõ szabály szerint kell megadni:
"Az a legnagyobb távolság, amelyrõl egy megfelelõ nagyságú, fekete tárgyat egy átlagos észlelõ felismer. Az észlelést talajon szemmagasságban végezzük."
Például a múlt hétvégén tisztán látszott innen a Mátra hegyvonulata, (kint voltam a határban kerékpározni) amely kb. 100 km-re van légvonalban. Akkor a látástávnak meg lehet adni 100 km-t? Akkor, hogy is van ez?
A hivatalos jelentésekben nem nagyon látni 40 km-nél nagyobb lt.-t (pl. wetteronline) Mit mondanak pontosan a szabályok? Milyen max. értéket lehet megadni?
A METAR-ban nagyon jó látásviszonyoknál INF (infinity=végtelen) van megadva.
Ime a mostani:

Call, Name LHSN, SZOLNOK
Visibility (m) INF
QNH (hPa) 1016
Winds 09005MPS
Temp/Dewpoint (C) 24/10
Clouds_1
Clouds_2
Clouds_3
Clouds_4
METAR LHSN 150915Z 09005MPS CAVOK 24/10 Q1016 NOSIG RMK BLU=

Mellesleg én a lt.-t nem szoktam megadni, csak ködös, a közlekedést befolyásoló mértékû látástávolság esetén. Én személy szerint tök fölöslegesnek tartom beírni, hogy 20 km-re vagy 15-re lehet ellátni.
#6577
Lord Akela Ráckeve - S (Pest)

T. MetNet társak!

Több alkalommal, több MetNet észlelõtõl kaptam barátságos és/vagy udvarias korrekciót a megadott látástávolságaimra. A hangnem mindig kedves volt, ergo, nem személyes sértõdöttség késztet nyilttéri válaszra. Korábban több alkalommal leirtam, most megismétlem - gyakorlatilag nincs nagy távolságra esõ távolsági azonosító tereppontom. Ameddig ellátok az DK-ÉNY között nem haladja meg az 5 km-t, É felé is csak max 8-10 km. Véleményem szerint pusztán az idõjárás jellege alapján becsülve NEM mondhatom hogy ennyi vagy annyi AZ, AMIT NEM LÁTOK.
Az észlelésben pedig rég megszokott gyakorlat hogy bizonytalan helyzetben mindig a rosszabbat adjuk. Ha pedig a látástávolságot ki lehet következtetni pusztán az idõjárásból, akkor nem is szükséges emberi észlelés, mert az automaták egy megfelelõ algoritmus alapján kikövetkeztetnék - mint ahogy a mobil, állvánnyal kitelepithetõ automaták teszik, amelyek két érzékelõje egy hajlitott csõ végén a közéjük esõ kb. 50 cm-es levegõréteg fénytörésébõl kalkulálnak látást. Lényegében az olyan észlelõ sem tesz mást akkor, amikor jól látható távoli tereppontok hiján az idõjárás jellegébõl leszûrve helyi látástávolságként közöl adatot és az esetleges helyi anomáliákkal már nem is számol. Ma déltájt pld. amikor a szél a Duna felõl fújt, enyhe párásság jelent meg, abban az irányban jól érzékelhetõ volt az én szintemen a talajon a látáscsökkenés. Arról nem is beszélve, ha a be nem látható 25 km-es körzetben leszállást akadályozó helyi köd képzõdik - mégis 25 km-es látást adok? Tehát én úgy véltem, helyesen teszem, ha a SAJÁT mikroklimám észlelt adatait adom le és nem azt amit egy 40 km-es körzetre saccolok pusztán azért mert hidegfront esetén akár a Kékestetõ is látható az OMSZ Kitaibel u. teraszáról - amit volt szerencsém látni több alkalommal is onnan amikor ott voltam szolgálatban. De ha úgy itélitek, helytelen hogy azt adom, amit én itt HELYBEN durván 6-8 km sugarú belátható körzetben látok, hát akkor ezentúl csak az automata adatait adom le látástávolság nélkül ha az látókörömön kivül eshet - avagy egyáltalán nem adok látástávolságot, csak az automata mért adatait. A régi minimumszabály szerint 300 m-es felhõalap, 3 m/s szél és 3 km-es látás repülésbiztonsági szempontból még elfogadható, úgy véltem, az általam becsült (maximálisan 8 km-es látókörben) 6-8 km nem megtévesztõ kockázati tényezõ. Egyúttal utalok a METAR-ban a "sokkilences" látásra. ha metárt adnék, ugyan ki vetné a szememre hogy miért nem 25 vagy 40 km-t adok látásra? Ha pld. egy szûk és mély völgyben laknék, akkor az idõjárási helyzetbõl következtetve adjak látást? Csak az igazat, a szintiszta igazat. De azért köszönet a jószándékú kiigazitásokért nevet
#6576
Nincs. - majd lesz nevet
#6575
Itt nincs olyan, hogy szerkeszt?
#6574
Vagy ismer moderátort nevet
#6573
Ezek szerint moderátor vagy?
#6572
Dejó, akkor gyors voltam nevet
#6571
Ja azt én nem láttam, mert mire el akartam olvasni már nem volt megnevet
#6570
Ja értem, kissé teleszórtam hibával nevet
#6569
Semmi, csak arra gondoltam, hogy eltûnt a beírásod, és azt kerestem. Persze sejtettem, hogy épp átírod/ javítod / pontosítod.
#6568
Astral: hogy érted ? nevet
#6567
Itt valami turpisság volt Nyulinevet
#6566
Na még egyszer:

Cumulustorm: van egy olyan menüpont zölddel írva, hogy "Saját napi adatok", itt tudod a napi adataidat beírni. A "Napi adatok" menüpontban pedig a sokak által beírt napi adatok táblázatos összesítése látható.
#6565
Tehát a lényeg, hogy neked kell kitölteni, és nem automatikusan az észleléseidbõl jönnek össze az adatok.
#6562
Talán mert nem töltöd azokat?
#6561
Kérdés:Én miért nem vagyok ott a napi adatok közt???
#6560
MInden méréshez pedig csatolni kell a lehetséges mérési hibákat és a mért adatok szórását.
#6559
Cackovich: Helyi idõ.
Geológus: Így van, azért írtam, hogy kényszermegoldás a két mérés átlagolása.
#6558
Geológós!
Én ezt sörrel ismere, és had jegyezem meg, hogy a harmadik mérés az mérés akkor megint itt vagyunk az elején, hogy egy mérés nem mérés vidám
De amúgy tényleg így van minél több mérésed van annál jobban közelítesz a valósághoz.
Bocs a kötözködésért!
#6557
Tavaly egyik tanárom mondta: egy mérés az nem mérés, két mérés az sem mérés, három mérés az már mérés. Sõt azt is, hogy pontos mérés nincs, csak közelítés.
#6556
Mordok még 2 kérdés:
-Hova szoktad rakni a kinti mérõeszközt/hogyan lehet felfüggeszteni valahova?
-Kb meddig bírja a készülék egy friss elemmel?

Nincs több kérdésem... nevet

#6555
A 7-14-21h UTC vagy helyi?
#6554
Szabolcs: A napi három adat (7-14-21h) átlagolása az elfogadott.
A min/max kettõse kényszermegoldás, ám éves szintem kiegyenlítõdnek az eltérések (télen hidegebb, nyárom melegebb átlagok a min/max-os megoldással).
#6552
Sziasztok! A napi középhõmérsékletet,hogy helyesebb számolni? A minimumot és a maximumot osztom kettõvel ,vagy napi 3 adatot(min.,max.+egy esti(21-22h-ás)adatot is hozzáadva osztom hárommal? Igy 1-1.5°C-kal kevesebb szokott kijönni a nálunk gyakori gyorsan hûlõ esték miatt. .Valaki válaszoljon ,köszönöm.
#6551
nevet

Mélyen a zsebedke kell majd nyúlni, ha ennyire szeretnéd õket, fõleg gyorsanvidám
#6550
Ha sürgõsen kellenek, akkor gyorsan kell keresni.
#6549
Nekem a 2004-es év július 22. napjának 14.00-17.00-ig kellenének radarképek, sürgõsen.
#6548
"egyenletet" helyett "egyenlet"
#6547
Ez a hidrosztatikus közelítéssel jön ki, a barometrikus magassági formulából:
Link
A legutolsó egyenletet T-re rendezésével.
#6546
GBond írta a grafikonjainál, hogy az 500 és 1000 hPa távolsága megadja a légkör alsó felének átlaghõmérsékletét. Hogyan?
#6545
Tegnap sikeresen feltörték a gépemet. Telepítettek, vagy próbáltak telepíteni valamit Internetes oldalakól. Ha valaki tudna segíteni, hogyan lehetne megfejteni, mit garázdálkodtak, kérem privátban jelentkezzen. Néhány tanácsot szeretnék kérni.
#6544
szentigaz
#6543
Kezd már unalmas lenni ez a mások mérésével való foglalkozás.
Ha kétségeid vannak, menj el Romhányba és gyõzõdj meg róla. A többi csak üres duma...
#6542
Olvastam, figyeltemnevet Most az alulmérés kérdése foglalkoztat.
#6541
Írtam azt is elõzõleg, hogy ha kint van a szabadban a mérõ, akkor a rákerülõ harmat párolgása is hûtheti, nappal meg a szórt fény melegítheti
#6540
Ok, de azt gondolom Öccsi nem a talajon mér, ezért próbálkozom most az egyik hõmérõvel a kerti asztalon, esetleg lehet õ is ilyesmin tárolja a sajátját. Fene tudja.
#6539
talajon 4-5 fokkal hidegebb lehet mint 2 méteren
#6538
Szóval: 90 cm-en 2 fokkal hidegebb van, mint 2 méteren. Reális-e ez most? (Gondoltam kipróbálom, mi lehet az oka a romhányi csodának.)

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 18:29:54

Szentmártonkáta

3.8 °C

na00

RH: 92 | P: 1023.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.