2024. november 22., péntek

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#635
A mi egyik darab földünk is ilyen (ez mindjárt itt van Debrecen alatt). Két vége épp csak egy pár 10 centivel van magasabban, ott sárga, középen meg feketéllik a java. Napos idõben olyan, mintha felhõ árnyéka vetülne oda nevet Gondolom hasonló, mint amit Te is láttál.

De ez nem az a klasszikus lápos-vizenyõs mélyedés, illetve csak részben, mert azért itt is átlagnál magasabb a talajvíz szintje. Az a "vicces", hogy itt a csernozjomra ráhordta a szél a homokot, hol vékonyan, hol meg vastagabban. Szerencsés esetben ezt a kettõt össze lehet egy mélyebb szántással mûvelni, akkor tényleg elég jó termõföldet lehet nyerni, ahogy Bellone is mondja. Igaz, hogy nem fogható egy hajdúháti vagy egy érmelléki csernozjomhoz termékenységben (egy darabunk utóbbiból is van, személy szerint én erre esküszöm, ha termõföldrõl van szó kacsint ), de a magas talajvíz pl. ilyen ínséges idõkben, mint ez a mostani, életet ment.

A tipikus nyírségi, apró csigácskás, buckaközi mesterség máshogy mûködik, annak homok az alapja, csak az ismétlõdõ vízállások agyagosodást indítanak be. Ezek réti(es) dinamikájú talajok lesznek, a szürke-szürkéssárga különbözõ árnyalatai rétegzõdnek, ha szelvényt ásunk. /Ligetalja ebbõl él, ha ez nem lenne, a torma se az lenne, ami.../
Aztán felmenve a "hegyre", szép sárga a szelvény, leszámítva a felsõ humuszos 10-40 centit, meg az egy-két araszonként beékelõdõ téglavörös kovárványcsíkokat. No, ez meg már erdõtalajnak számít.
...ennyit a szelvényelemzésrõl...Floo, csak a Te kedvedért! kacsint

Ja, és vállalom a titulust, világéletemben buckát laktam (bár mi is "hegy"-nek mondjuk) nevet

Végül pár kép a sajátok közül: Dél-Nyírség
Link Link Link Link Link
(nem ideiek természetesen)
#634
Elég sok éve megvan már a mamáméknak, de idén valószínûleg annyi van neki.
Köszönöm mégegyszer a segítséget Nektek, valószínûleg hasonló lehet a probléma, mint amit említettetek.(tetû)
#633
Pont ugyanilyen pusztult ki a házunk elõtt és támadta meg az említett fehér kártevõ. Sajnos a tiédet így pontosan nemtudom megmondnai, hogy mi támadta meg. Ez mindenféleképpen egy "kényesebb" fajta.
nevet
#632
Link így néz ki és az egész levele hófehér.
Bubu és siheone, köszönöm az eddigi segítségeteket nevet
#631
Akkor nem gomba, hanem tetû,és atka.Az atka tud olyan fehéres gyapot-vattaszerü dolgot szõni, nekem is szenvedett az orgonám tõlük.
(Atkaölõ,vagy Agrolos lepermet,05-1%-ossal., de ne napfényen,hõségben,csak este.)
laza
#630
Ha nem is látom, és nincs fajta sem megnevezve; a fehéres foltok a "lisztharmat"ra utalhat.Azért írd meg, milyen bokor.(rózsa?)
#629
És a legáltalánosabb, legeterjedtebb fajtáról beszélünk? nevet Nálunk a ház elõtt volt egy keményebb levelû változata és az támadták meg fehér tetvek, majd szép lassan kipuszult.

Letudnád fényképezni valamikor? Az volna a legjobb.
szegyenlos
#628
Még jó, hogy van google nevet , az utóbbi.
#627
Nagyon szép a krumplid. Nálunk most kezdett el erõteljesebben növekedni. De még jóval kissebb, mint a tiéd. Majd hétvégén fotózok a kertbennevet
#626
Pontosan milyen örökzöld bokor? Abba beletartozik a tuja vagy a fagyal is.
#625
Szeretném megkérdezni, hogy tudjátok-e, mi lehet a gondja a mamámék örökzöld bokrának?Az összes levele tele van fehér foltokkal, de ugyanez a jelenség megfigyelhetõ az unokatestvéreméknél is.
Gondolom valami gomba lehet vagy valamilyen betegség, remélem tudtok valami választ adni.
Elõre is köszi.
#624

Iszonyú mennyiségû lótetû van az idén, és muszáj volt venni Arvalint, de egy kg. 1800 HUF!


#623
Sajnos a krumpli növekedésén meglátszik a esõ hiánya,az a patakvíz amibõl locsolunk nem tartalmazza azokat az anyagokat ami a növényeknek kellene, sok helyen locsolás után amikor felszárad a talaj valami fehér kiütéses foltok vannak a talajfelszínen. kacsint
Link
Link
Link
A Cleopátra azért beindult szépen:
Link
Link
Link
Link
A hét eleji öntözésnek és a kevés esõnek köszönhetõen a nagyobb szárú krumpliban még nedves a talaj.
Link
#622
A seregélyek itt is sok kárt okoznak, de idén még nem jöttek, viszont a verebek eszik idén elég rendesen a cserit, leverik kivágdossák, de azért bõven marad a családi fogyasztásra belõle. Folytatás: Paradicsomoknál jártam: Holland féldeterminált: Link Korall: Link Paprikák: Link Link Bab: Link Ennyi egyelõre, jó locsolást, és eredményes védekezést a kártevõk ellen mindenkinek!
#621
Valamit tudnátok ajánlani a csóró-madarak ellen? Lenne légpuskás leszedés, de ezt én is elvetem,nem gyilkolni akarok, csak elzavarni õket,egy utca után 200 méterre ott a gyep;
Link
nevet laza
#620
Nagyon szép a cseresznyéd,meg a többi földi gyümi, olyan ellopós fajta. Nyammm.. laza
Vigyázz rá,mert nálam is éredik, de a seregélyek nagy gyûlést tartanak a szomszéd magas fáján.( az éppen a szélmérõ) nevet
#619
Nagyon klassz az Othello, és szépen indulnak a dugványok.nevet Nálunk most 4 indult el szépen a tavalyi friss dugványokból, bízom benne, hogy ezek már maradnak isnevet Az eredeti tõ sokkal gyengébb a Tiédnél, nem lesz rajta ilyen sok, de szegény mostoha helyen van, tényleg csak az életösztöne mutatta meg, hogy egyáltalán ott van.
#618
Nálunk így néz ki most a helyzet: cseresznye Link eper Link ribizli Link kajszi Link körte Link köszméte Link bodza Link õszibarackok Link Link uborka Link sdinnye Link gdinnye Link nagydobosi sütõtök Link Paradicsomok: Kecskeméti Link Lugas Link Korai Link A többit majd legközelebb.
#617
Én hegylakó vagyok laza nyelvnyujtas Mivel Nyíregynek ezt a részét ahol lakom, Sóstóhegynek nevezik. vidám Van is 3 "hegyünk" (Keselyûs-, Kereszt-, és Bodó-hegy (gugli earthön is látszik) laza
#616
Bizony más a talaj.. Majd csinálok olyan képet a szomszéd területrõl, amin szépen látszik a talaj foltossága, ami a magassági különbségekbõl ered (pedig nem is olyan nagy különbségek, csak épp enyhén hullámos).
Az a rész amit legelõnek hívunk mi (régebben tehenet legeltettek ott, most birkák-kecskék járják), egy vizenyõs rét. Fekete talaja van, benne apró csigahéjakkal. Járnak oda kócsagok is, a pocsolyákból halászni.

Egy tavalyi kép, ilyen szép volt a borókás, most szárad el szomoru szomoru Link Ezt a ritka homoki növényt se látom sehol Link
#615
Óriási eltérés van a buckák talajszelvényében, korábban terepgyakorlatok alkalmával volt szerencsém ezt is (egy védett parabolabucka szélén és annak közelében fúrtunk) megfigyelni. Nagyon érdekes, hogy a homok abban a pillanatban, hogy megfelelõ nedvességet kap az alsóbb rétegekbõl máris megindul rajta a humuszosodás, valamivel kötöttebb lesz, nagyobb rögökben porlik az ember kezében, nem lesz annyira "folyós" (futóhomokból humuszos homok lesz) ez a sivár vidéken maga a mészlepedékes csernozjom "szupertalaj" amit azonnal ellepnek a növények és tovább javítják. Egy kis trágyázás, szántás és máris kész a nem is olyan rossz homokos termõtalaj, ilyeneket próbálnak megmûvelni a környéken (itt Debrecen határában is van erre példa), néhol egész jó eredménnyel. Fura világ ez, ennél csak a szikes puszták mikroformái érdekesebbek: szikpadkák, köztük a csillogó vizû sekély sós tavacskák, sótûrõ és nedvességkedvelõ növénytársulások váltják egymást egy szemre szinte teljesen sík vidéken (pl. a Hortobágyon). Ezen a területen csak a talaj felsõ 5-10 cm-ét vizsgálva ilyen eltéréseket produkál a természet. Tényleg fantasztikus! vidám
#614
Hogyne-hogyne, azért is tettem utána a vigyorgó napszemüveges csákót, mert bár az éjszakai hõmérsékleteknek is lehet hozzá köze, de tényleg így van, a buckák közötti mélyedések alján megülõ csapadékvíz külön kis oázist tud létrehozni ott!
Megnéznék egy buckatetõ és egy buckagödör talajszelvényt, micsoda különbség lehet a felsõbb rétegekben!
Akkor Te és Hari buckalakók vagytok laza
#613
Jól mondod! De mellette ott van a talajvíz hatása is, persze nem minden egyes mélyedésben. Sokszor az ilyen "gödrök" belvizesek, valóságos miniatûr mocsarak, növényzetük is merõben más mint a buckáké. Hari egyik képén is ott a kecskefûz a "gödörben".
Még a talaj is teljesen más lehet lent, mint fent, azelõtt ilyen helyekrõl szedték a vályogvetõk az agyagot, míg 50 méterrel odébb szép sárga bányahomokból van a "hegyoldal". Épp ez a szép ebben a tájban: a változatosság...külön kis világok 50-100 méterenként.

Hari, szép képek, bizony magával ragadó vidék. Nekem is volt szerencsém ilyen helyen cseperedni.
Ma meg a Nyírség egyik legszélsõ buckáján kertészkedni...a fórumot olvasva már el se merem mondani, mennyi vizet kapnak a fák és milyen idõközönként... szegyenlos
#612
A borókák kapnak vizet, meg még néhány hamisciprus, és az az ágyás is, ahol a rózsák is vannak.
nevet Denevérek is vannak, alkonyattól látni a levegõben körözni.
#611
Hát ne dobálózdjunk mi itt a 100 literekkel, holott Hari földje megérdemelné ezt,az égiektõl. A rózsákra elég lenne 5 liter is.

Nagyon szép képek Hari, engemet az ausztráliai Kroki-Dunde filmjére emlékeztet,amikor fogadja a vendégeit, ahol gyurgyalagok helyett óriás denevérek csüngenek a fán... laza nevet
#610
Hát bizony, a buckák tetején magasabb az éjszakai hõmérséklet (alacsony rh, nuku harmat, kiég a fû), közöttük a mélyedésekben meg alacsonyabb (magasabb rh, ezáltal van harmat, zöld a fû) laza
#609
Így van, azért írtam, hogy az én 110literemet kell-e ismételni 2-3naponta, he-he!

Nálam annyiból jobb a helyzet, hogy csak egy öntözendõ cseresznyefa van ásott földben (egy másik egy dió, ám azt locsolni nemigen kell), a többi alatt dús gyep van (itt, a gyümölcsös egy részét ábrázoló képen jól látszik: Link ) és a talaj is kötött fekete föld.
#608
Mai képek, innentõl: Link az akácvirágzás vége. A homokbuckák közti mélyedésekben zöld a fû: Link míg a dombokon száraz Link (itt költenek a gyurgyalagok). A borókáink rozsdásodnak szomoru Link A szomszéd földje most nem zöldebb, sõt: Link Link Link Az oázis a mi "kertecskénk" Link néhol egész hosszú fûvel Link Alakuló évelõ dísznövényes ágyás Link nyílik már a rózsa Link végül egy lonc-féle Link
#607
Az a hõségtõl, vagy a Rh.-tól is függ.Helyi tapasztalat szerintem.Ha 2 naponként sarabolóval,kapával belevágtok a "csurgóba",kitányérozott helyre, és nedves 10-20 cm. mélyen akkor nem kell öntözni.Én a homokra vagyok belõve, itt 3-4 naponként kell a 100-150 liter,mert ha beforrósodik a feltalaj, leáll a felszívó erõ, megfõ a bolyhos gyökérzet.
Ha viszont nedves a talaj 20 cm mélyen, akkor nem érdemes locsolni, mert a túlöntözés gyökér-gombákat, levegõ-hiányt okozhatnak.Jót tesz ilyenkor egy feltalajos,2-5 cm-es sarabolás,szellõztetõ kapálás (az öntözõ csatornára).

"Én így próbálom a fákat nedvességhez juttatni.
2 naponta kb. 2-300 liter/fa"

Ezt Koczkás irta, azért is szóltam, mert ez túl sok.

#606
Meg rengeteg sárgabarack lesz. Majd 2-3 hét után beindul a természetes ritkulás, de ha maradnak, akkor érdemes a terhes ágakat kikötözni,nehogy egy átlagos zivi szele lehasítsa az egész oldalágat. laza szomoru
#605
Ezek szerint a 110liter/fa tegnap fák alá juttatott víz 2-3naponta megismételendõ?
Az sem sok egy kicsit (hisz a mélyben még van nedvesség)?
#604
Hello Koczkás!

Látom a képeket, nagyon szépek, a szõlõ már virágzik?Persze az Othello.

A fák, alma-barack öntözése is idõszerû, a képeket látván azért a kör gyûrût tehetnéd beljebb, olyan 20-30 cm szélesre,a törzstõl 50 cm.-re, akkor jobban oszlik el a víz.Az aktív, felszívó gyökérzóna ilyen középidõs fáknál a fél-egy méter, nagyobbaknál a 2-3 méternél optimális.
Viszont ilyen kötött talajon (szürkés-fekete), a 2-300 liter szerintem kicsit sok, elég a 100L/2 nap.

Más; kopogtassuk meg a sárga-õszibarackfák kérgét vmi.szerszámmal, és ha dongó, alacsony hangot észlelünk,kaparjuk meg a háncsot ott ahol mézgásodik, vagy sebhelyet látunk.
Kéregmoly fészke feltételezhetõ.A hasadékba pedig injektáljunk olajos rovarölõt, mint a környezet kímélõ Agrol-olajat, persze 1:1 ben higítva.Ez megfullasztja a pajort,kukacot, azontúl meg nem bántja a háncsot, sõt lezárja a kedvezõtlen kiszáradást, és sejtosztódást,gyógyulást okozhat. nevet


#603
Szia!
Nem esõvízgyûjtõ.
Az esti kannából való locsolások vízgyûjtõedénye (szivattyúval nyomjuk oda).
#602
Hello!
Abban a kádban az esõvizet gyûjtöd? Mennyire szokott megtelni?
#601
Képeid láttán kedvet kaptam kirohanni a már nagyon kevés fényben lefotózni a kertet, így a néhol homályos képek ennek köszönhetõek.

Borsó: Link
A burgonya már kezd szépen sorolni: Link
Paprika (különbözõ stádiumok): Link
Paradicsom (a java még kicsi, három ilyen nagy): Link
Uborka (most indulnak meg): Link
A gyömölcsös egy részlete: Link
Maga a kert: Link
Kertrészlet a hellmannal és garázzsal háttérben: Link
#600

Egy képpel még tartoztam Kutatónak az Othelló szõlõrõl.
Nagyon szépen alakul ismét, rezisztens fajta ahogy azt megbeszéltük a múltkor.
Link
Link

8 új dugványból 5 szépen hajt.
Link

A paradicsom is kezd alakulni
Link

A borsó siralmas. Elvileg eladásra is szántunk belõle, de nagyon megsínylette a meleget és a csapadékhiányt.
Link
Link

Én így próbálom a fákat nedvességhez juttatni.
2 naponta kb. 2-300 liter/fa
Alma
Link
Barack
Link
Link
Eper is szépen alakul
Link
A bodza virágát üdítõnek használjuk fel.
Link

A borsó nagyon messze lett ültetve a szivattyúktól így azt csak nehezen tudtam locsolni, és akkor is kis mennyiséggel, meg is látszik rajta.
Fúrt kutak nélkül már keresztet lehetne vetni az egész kertre.
A többi növényt csak szigorú locsolással lehetett valamilyen szinten normális állapotba tartani.
(Peti a rózsát is)

Végül egy komodói sárkány
Link
#599
Ahhhhh....
Ezek a videók önmagukért beszélnek.
Tényleg nagy a szárazság nálad!
A rózsa azért szép! Valamilyen sivatagi fajta? kacsint
#598
Kicsit félreérthetõen írtam, a porzós most, a termõ meg holnap, 1-2 nap különbség van köztük virágzásban!
#597
Az is szép mennyiség.. beteg
Nálunk dettó, csak itt más a talaj.. Mi az a pár mm. A szél most is élénk, jó szárító..
#596

Sajnos nem volt valóban így jelenleg az 52 nap/ 1,5 mm.-nél tartunk.
Két tegnapi rövid videó a helyzetrõl.
Link
Link
#595
Milyen az a széri átok? nevet

Nálunk se esett 14 óta (1.5mm), elõtte pedig ápr. 17-én esett utoljára érdemleges (komoly 5.5mm). Az áprilisi csapadék 6.5mm.
#594
Most virágzik a porzós kivi Link Link Link
#593
Szép estét!

Ma ismét kisebb szerencsénk volt ugyanis hullott 6mm esõ. A kertben a talajfelszín ugyan már délutánra felszáradt, de a felszín alatt, illetve az öntözött helyeken még nedves volt. Az esõvíz gyûjtõm ismét megtelt,sõt már túlfolyt. Pont tegnap tisztítottam ki, kb 650l-es, majd a hétvégén még két 200l-es hordót is beállítok mellé: Link A kertünk alatt lévõ napraforgó szépen megugrott a múltkori és a mostani esõnek köszönhetõen: Link Végül virágok a kertbõl: Nyílnak az amarilliseim: Link Link Törökszegfû: Link Link
Koczkás: Hallottam, hogy megint nem volt esõ Nálatok [esõ] Remélem hamarosan megtörik a rossz szériátok.
#592
Ide is: szép írisz-gyûjtemény Nyírszõlõsbõl: Link Link több 100 fajtából áll.
#591
Láttad volna, amikor élénk-erõs szél volt jópár hete, a homokot fújta-hordta a szél, tényleg mint a Szaharában.
#590
Tejóég!
Félelmetes!
Mint a Copacabana laza
#589
A mienk még csak most virágzik, nem kapta meg idõben a vizet,sajnálom hogy megint nem volt nálatok komolyabb esõ itt 8mm esett de mintha nem is lett volna, délutánra már semmi nem látszott belõle, de az öntözött területeken jobban tudott hasznosulni ott valószínûleg még holnap is sár lesz, még szerencse hogy elkezdtük az öntözést, nem bíztunk az esõben. kacsint

582 Snowhunter, kb 60 éves. laza
#588
Így néztek ki a környezõ szántóföldek május 6-án (most is, csak annyi kül., hogy a kukorica pár centivel nagyobb..). Látszanak a szél által létrehozott homokfodrok, mint a sivatagban. És a mi borókáink, csupa rozsdásak a tûlevelek. Majdnem minden nap öntözzük Link utolsó képen: a szél a betonútra hordta a homokot.
#587
Ok!
A barackfa sajna megadja magát. Ha nem javul, ki kell vágni, még a gyökereket is kiszedni, mert ez a gyökér-golyva (gombás+vírusos fertõre utal).Ha a gyökerek barnás-pirossas felszínûek,és-vagy ripacsosak, akkor ez van.
A helyébe 1-2 évig más növényt, esetleg zöldséget,termelj, majd ezután lehet õszibarack, meggy-cseresznye, vagy alma-birs.

Bár alattomos féreg még a gyökérmoly, a háncs alatt 10-50 cm.-re a talajtól megbúvó kártevõ, olyan 3-5 cm.-es kövér kukac.Ha többen vannak, képesek a háncs-tápcsatornát teljesen körberágni, és a következmény a fa halála. szomoru
Köszi a talcsit, remélem segíthettem.
nevet
#586

Nagy szenvedések árán, (amit a csapadékhiány okoz és locsolással kell pótolni,) de elkezdtük ma a "szüretet"
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-22 11:33:37

Vép

2.5 °C

00005

RH: 82 | P: 1000.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.