2024. november 22., péntek

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#535
nevet Ez így még jobb nevet

Nálam a tegnapi és tegnapelõtti összesen 20 mm csapadék szépen feltöltötte a talaj felsõ rétegét, így szép zöld minden.
#534
Ez valóban félreérthetõ, természetesen vele együtt akartunk a munkával végezni, he-he!
#533
"...mert az esõ elõtt végezni akartunk édesanyámmal)."
Ezt nem árta átfogalmazni.
#532
A délelõtt kemény munka jegyében telt el, legalább elhessegette fáradtságom, hisz éjszakás mûszakom után csak egy fél órát szenderegtem a fiam mellett (nem akartam többet, mert az esõ elõtt végezni akartunk édesanyámmal).

Elõször is lenyírtam egy jó darabon a füvet.
Aztán a szörnyû látványt nyújtó veteményes láttán (erõs és kiterjedt kutyataposás) akcióba lendültem.
A porta körüli kerítések végig megerõsítve, ahol szükséges volt.
Például a kert végi vadkerítés végig, és az utcafronti sövénykerítésbe taposott nyom felszámolva csirkehálóval és a kitaposott sövénytövek helyén leütött karókkal (a sövény majd benövi, ha békén lesz hagyva).
Az elgyengült kerti kapu helyett új összeállítva, holnap befejezem.
Mivel több kertszomszéd anno egy közös külsõ kerítést épített, a tõlünk jó messze lévõ helyen felfedeztünk egy jó nagy kaparást, ott azt szépen felszámoltuk.
Ez idõ alatt anyukán elültette a paprikapalánták második, most 30fõs csoportját.

Jöhet az esõ.
#531
Megégette a Nap. laza
#530
A paradicsom palántáim még tejfölös pohárban vannak de néhánynak sárgul a teteje. Mi lehet a baj?
#529
Újfent a hydro-infóból átvett téma, ami érvényes más növényekre is; zöldség, dísznövény. nevet

Nem vagyok én olyan szakember, mint Bálint-gazda, csak a több évtizedes tapasztalat jön ki belõlem.Csonthéjas-gyümi kedvelõ vagyok,fõként cseresznye-meggy-öszi-sárgabarackjaim voltak, vannak.

Jót tesz az öntözés ilyenkor.Az 5-10 éves fáknál alkalmaztam a ki-katlanozást, olyan 10-20 cm.mélyen, és az ág csurgó átmérõig.Ha az megtelik, akkor elég 2-4 naponként megismételni, de csak a szárazság, kevés Rh. esetén.
Ez van alulról, de felülrõl pedig nem árt, sõt hasznos kicsi védõvegyszerrel(gomba-rovarölõ) is permetezni a lombot,gyümölcs-csoportosulásokat.
Ide kapcsolódna az is, hogy tápanyag-utánpótlásban nagyon jó, és hatékony lehet a permetbe kevert, vízben gyorsan oldódó, kolloidos mikroelemek, és makróelemek (N-K-P+ vas-réz-mangán-bór-Mg..stb)pláne ilyen szárazságban.
De egyre vigyázunk,- az adagolásra.Szigorúan csak az elõírt töménységben, ált.0,3-0,6 %, 10 literbe 3-6-centilit.=féldeci.Esetleg max: 1 deci, de akkor légporlasztásos, nagyon terítõ géppel vigyük fel a lombra mostan.Érzékenyek a gyümölcsöskék, meg a fiatal levelek,hajtásvégek, nehogy perzselés, leégetés legyen a vége.
A permetezést is 3-6 naponként ismételhetjük lombtrágyával.

Ahol nincs öntözésre mód, ez is szép eredményeket produkálhat.
laza
#528
Milyen nehéz is lenne megöntözni hiszen két lépesre van tõle egy ivókút. laza Hiányzik körülötte egy fatányér, ami lehetõvé tenné, hogy az öntözõvíz a gyökerekhez jusson. Na és a murvázott talaj körülötte nem árulkodik valami jó termõföldrõl. Ilyen körülmények között nem csodálom a sorsát szegény Tiliának. Ahogy nézem még nem teljesen halott. Ki kellene tányérozni ( körbekapálni kb. 1 m átmérõben és 10 cm mély tányért csinálni ) és ezt hetente legalább egyszer feltölteni vízzel. Ha minden tizedik ember aki használja ama közterületet 1 l vizet öntene rá már lehet ki is rohadt volna! laza
#527
Nem lehet elsõre rámondani.
A fák kevésbé sínylik meg az egy-két hónapos szárazságot, mert nem a felsõ talajrétegbõl veszik fel a víz nagy részét.
A környéketeken tavaly õsztõl egészen áprilisig átlag feletti csapadékhozamok voltak, kb. 70mm pluszban volt a talaj, így egyéb tényezõket is keresni kell az egyértelmû megállapítások elõtt.
A képet nézve erõsen veszélyeztetett helyen (elkerítés nélkül, ahol kutyapisi és stb. jöhetett) van a fácska.
A fû köztudomásul gyorsan regenerálódik.

Igaz, hogy komoly a szárazság, ám sok elsõre rámondott dolog nem igaz attól még.
#526
Nálunk megvan az elsõ áldozata az aszálynak itt a lakótelepen. Egy 2 éves hársfa csemete. Olyan helyre lett ültetve, ahol nem locsoltak a városi környezet gazdálkodás emberei. 2 évig semmi baja nem volt, csak idén száradt ki. Gondolom ez elég egyértelmû helyzet, hogy mitõl. ASZÁLY VAN!!!
Link
És beljebb, ahol nagyon sokat locsoltak ott szemmel láthatóan nagyobbak már a csemeték:
Link
És a fû. Egy hónapja vágták le, de azóta szinte nem is nõtt. Õ is szívesen fogadná az éltetõ mm-eket:
És egy kis összehasonlítás:
2009.04.08
Link
2009.05.13
Link



#525
Végül is a mérés szerint csak 4,1mm lett, ám a majd arasznyi mélyen átázott talaj többre utal, a szél torzította a mérést.
Nagyon kellett.
#524
Úgy legyen,addig is reménykedünk és imádkozunk. kacsint
#523
Többet várok.
#522
Esélyek és lehetõségek eddig is voltak csak sajnos nem nagyon valósultak meg.5mm esõ nekünk nem sokra elég,ha egy öntözött földre jönne jobban tudna hasznosulni. kacsint
#521
Én további veteményezést péntek-szombatra tervezek.
#520
Csütörtök és vasárnap is esélyes, utóbbi különösen.

Szerencsére ma hûvös is volt, esett is szépen (nem mértem, ám a szárazság ellenére szép pocsolyák vannak az út szélén, ez 5mm feletti hozamra utal, reggel kíváncsi leszek) így néhány napig nem kell locsolni és ha jön még utánpótlás is, helyreállhat a rend.
#519
Én ma egy pár zeller palántát ültettem jól meglocsolva,az uborka bab szépen kikelt már csak a dinnyére és a tökre várunk. kacsint

Sajnos úgy néz ki hogy a következõ napokban se lesz érdemi csapadék így a hétvégén újra kell kezdeni az öntözést, a patakban egyre kevesebb víz folyik így kevesebb szórófej is tud majd menni egyszerre így ez még több kiadást jelent, üzemanyag a rengeteg ráfordított idõ.......stb.
A burgonya most lesz 4. alkalommal öntözve, tavaly ilyenkor még be se kellett indítani a szivattyút. beteg
#518
Ma palántákat ültettem: paprika, paradicsom a helyén! nevet
#517
Itt az éjjel is volt esõ, most is esik, meg korábban is voltak közbe-közbe kisebb esõk, így csodás a kukorica is meg minden vetés nagyon szépen fejlõdik, itt-ott már szép nagyok, bár lehet, ami reggel 20 centis volt, az holnap este már 25 centis lesz, most meg ettõl az esõtõl úgy megindulnak, mint a huzat!
#516
Áttéve a Hydrometbõl, Misó bejegyzése:

"Azzal gyõzött meg engem, hogy amíg le nem virágzik és meg nem köt a gyümölcskezdemény nem kell,[ [b]öntözni[b] ] mivel hogy most virágzanak azok a fák, amelyek érzékenyek a moníliára (kajszibarack,meggy). Ez az a dolog, ami az agrometeorológia témában is megállná a helyét,...."

Ez mostan már elmúlt,mert gyorsan nõnek a zöld gyümölcs kezdemények.A fás,mélyebben gyökerezõ gyümölcsökkel még most nincs baj, de felülrõl ható beöntözés segíti a gyökérzóna kapilláris felszívó képességét,ez által a magház egészséges kifejlõdését.
Ne feledjük, a csonthéjas gyümölcsök nem a bogyó-húsra "termelnek",hanem a magra, a bölcsõre.A magházat körülvevõ gyümölcshús, az csak energia-tartalék.
kacsint
StormHunter: a kukoricát esetleg újra kell vetni.Eltolódott mostanság a naptár erõsen jobbra, a május végi vetés, (júniusi csapadékosabb hajlam) képes lesz még utolérni az októberi betakarítást. laza
#515
Januar 28 a ota nem volt 10 mm feletti csapadék..nagyon durva az aszály. a most erkezö esô (ha egyáltalan jön) már nem segit a gazdaságokon, minden kiszáradt a kukorica és a napraforgo egyáltalan nem kelt ki, maskor ilyenkor mar karcolja az ember térdét. a buza is jo ha 10 %-t hoz ( a kisebb fáknak is vége) :-(

#514
Sziasztok!

Tegnap kikerültek szépen, minden irányból a zivatarok, de sebaj 5 óra hosszán át locsoltuk a 800 négyzetméteres kertet. 14:00-19:00 óráig. Egy elég kiadós esõnek megfeleltnevet Mindenhol állt a víz, de a föld szépen elnyelte az egészet.
#513
Jártam az ÉNY-i határban. A rég elvetett kukorica nem tud kikelni a napraforgóval egyetemben. Csak az alacsonyabban fekvõ területen látszik a kukoricából fél-1 cm-es halovány hajtás. Siralmas lesz az idei termés, ha ez így folytatódik.
#512
Szóra sem érdemes!
Ami azt illeti, védekezésképpen két dolgot tehetsz:
1. Permetezel pl. Decis, Mospilan, Calypso valamelyikével, habár az igazán hatásos szereket már visszavonták. Ha valahol mégis hozzájutsz, és mindenképp vegyszereznél, akkor inkább a Zolone, Decis Quick, Hostaquick valamelyikét használd, de csakis még virágzás elõtt fehérbimbós állapotig, egyrészt mert ekkor repül a szamócaeszelény (és a szamóca bimbólikasztó ormányos is), másrészt így a méhek is megmaradnak.
2. Lenyeled a békát és lemondasz a termés egy részérõl, bízva benne, hogy hátha jövõre nem lesz ekkora kártétel. Egyébként többnyire nem is szokott, nálunk legutóbb 2000 szintén elég meleg áprilisában volt, annak meg már 9 éve. Kábé 10-bõl egyet meg kibírsz eper nélkül is. nevet
Egyébként kis konyhakerti méretekben általában nem térül meg vegyszerezés, akkor már mindegy, ha a piacon veszed meg, ami kevés meg mégis terem otthon, azt legalább tudod, hogy vegyszermentes.
#511

Fátyolfóliával szoktunk védekezni, ha kell egy két éjszakán.

#510
Viszont ismerheti a helyi viszonyokat annyira, hogy tudja, az adott kertben nem lesz ilyenkor már fagy. Ez nem zárja ki, hogy az országban máshol lehet, persze.
#509
Ha átlagos lenne az idõjárás akkor a paprikát kiültetni május 10 elõtt szabadföldre lutri kategória lenne. Persze én is szoktam ültetni egy tucatnyit, de a zömét csak 10 . - e után. Azt meg senki ne mondja, hogy elseje körül biztosan tudta, hogy ezekben a napokban nem lesz fagy. kacsint Ez az idõpont sokévi gyakorlat alapján alakult ki a paprikánál, én csak hallgatok a tapasztaltabbakra. Persze nem csak a fagyveszély, hanem a paprika nagy hõigénye is indokolja , hogy ki kell várni az idejét az ültetésnek.
#508
Köszi!

Tényleg!

Találtam is egy ilyen kis átkozottat az eper között.

Mit lehet vele csinálni? Hogy lehet ellene védekezni?

Üdv
#507
Bár igazságszerint úgy akartam, hogy megvárom még egy kis (nagy) zápor, vagy netán zivatar, -de még az esõvel is megelégedtem volna- megáztatja a földet, és nem ebbe a porzós betonba kellene ültetnem, dehát hiába várok a csapadékra...sajnos...
#506
nevet na igen
#505
1,5 hete a kertbe, mamám már több mint 2 hete elültette a kiskertbe, természetesen megkérdezte elõtte az unokáját, hogy lesz-e fagy?! laza
Épp tegnap mondtam neki, hogy mamikám, már több 1 hónapja is elültethetted volna!
#504
A paradicsom már virágzik, paprikám nincs. nevet
#503

Másfél hete kint van mindkettõ.
#502
És a paprikát miért nem? Én lehet ma kiültetem mindkettõtnevet
#501
Paradicsomot igen, paprikát még nem nevet
#500
Üdv!
Ti már a paprika, paradicsom palántákat kiültettétek?
#499
Ajjaj, akkor az szamócaeszelény lesz. Ormányosbogárról van szó, száraz tavaszon nálunk is szépen helyben szokta hagyni az eperágyást. Máskülönben tök jópofa kis jószág, itt figyel: Link
#498
Az idei évben mi is túl vagyunk az elsõ öntözésen. A borsót és az epret öntöztük meg. Sajnos muszáj volt már. A többi kerti növénynek is már nagyon kellene az esõ, de nagyon drága a víz...
Nevetséges, hogy május elején ennyire szárazság van. Ez eddig júliusi és augusztusi szokás volt.
#497
Az én "kertem": Link
#496
Pár kép a kertbõl: kacsint
Burgonya Link Link Link Link Link
Így nézne ki bekapálva Link laza
Zöldség,répa,hagyma: Link Link Link
A zöldség elég foghíjasan kel ki: Link
Borsó: Link
Eper: Link Link
Közben egyre jobban nyílik meg föld, a pokol kapuja.
Link
Link
Link
nevet kacsint
#495
Itt Pátyon van egy patakocskánk, Füzes-patak a neve, a Budai-hegyekbõl csordogál. Egyre láthatóbban apad a vízszintje. Amióta az eszemet tudom, mindössze egyszer száradt ki 2003 nyarán. Akkor egész õsszel át lehet menni rajta száraz lábbal. Talán van neki még egy jó hónapja, és ha csapadék nélkül telik el ez az idõ nyári napokkal, lazán meg fog ismétlõdni a kiszáradás. beteg
#494
A mi kertünkben sem jön már ki a gaz, csak a lentebbi részeken a tarack helyenként, aminek nagyon mélyre lemegy a gyökérhálózata. Mivel csapról locsolunk, így a kerti növényeknek csak a tövét öntözzük, a kert többi része nem jut vízhez.
#493
Igaza van Snowhunternek, a gaz az mindig nõ!
Attólm ég hogy kisebb kert, az nem zárja ki a vegyszert!
#492
Hát, nem tudom, nálunk a fólia töve állandóan vastagon gazos, mivel ugye oda folyik le az összes csapadék róla, de idén még egy szál gazt nem kellett kihúzni. Nyilván a fólia tetejét nem is locsoljuk laza
#491
Három képet felraktam a netre a kertrõl, tegnapi állapot:
Link , Link és Link
#490
Akkor valami még lehet benne, mert a gaz szárazságban is kikel.
#489
Nem, gyomírtót nem használnak, ez egy kisebb kert. Felszántották pár hete és a gaz sem tud megtelepedni, mert olyan vastagon kiszáradt a föld.
#488
Vagy csak nem bírja a gyomírtót!
Egyik ismerõsöm területén soha nincs gyomírtózás, míg a szomszédja vödörszám önti a földre!
Az ismerõsõmnek dupla akkora hajtásai vannak ugyanazon a fajta szõlõn, mint a gyomírtós szomszédnak!
#487
Az is lehetséges beteg
#486
Ez a szõlõ nem a mostani száraz idõ miatt ilyen. A gyökereknél van még tartalék, fõleg az északnyugati kétharmadán az országnak.
Újfajta betegség támadja a szõlõt, tenni ellene sokat nem lehet.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-22 11:19:06

Arnót - Petõfi Sándor utca

0.9 °C

31502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.