2024. november 28., csütörtök

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#8908
Szarvason beszégettünk az égkép figyelõ kamerákról.
Nekem egy biztonsági kamera van feltéve, fûthetõ-hûthetõ (fûtõbetéttel, ill. ventilátorral) kameraházban.
Link
Egy ehhez hasonló van fent: Link
Az ilyen kamerákhoz többféle objekív kapható, nagyon széles a választék, csupán pénztárca kérdése, ki mit vesz meg.
Az alapobjektív látószöge általában 55-60° körül van. Jelenleg ilyen objektívet használok, ilyen a képe: Link
Vettem hozzá egy 110° látószögû objektívet. talán holnap felrakom, ha lesz idõm.
Ezeknek a kameráknak az az elõnye a webkamerákkal szemben, hogy a videojel nagy távolságra elvezethetõ, akár sima koaxkábelen is. Nem kellenek aktív hosszabbítók. Ehhez egy egyszerû capture kártya kell, melyet 5-6 ezer Ft-ért lehet kapni, pl a VC-100. Kevésbé érzékenyek a kültéri alkalmazás káros hatásaira mint a Canon fényképezõgépek, vagy a webkamerák. Többen panaszkodtak már tönkrement canonokra.
Hátránya, hogy olyan minõséget nem produkál, mint a Canon fényképezõgépek. Illetve a jó minõségû kamera méregdrága.
Amit most használok gyengébb minõségû mint ami a képen látható, Link
holnap talán lecserélem.
#8907
Köszönöm mindkettõtöknek, délután, ha hazamegyek, próbálkozom.
#8906
Szia Felhõcske!
Elsõ nekifutásból próbáld meg a külsõ szenzort közelebb hozni a beltérihez. Ha ez nem segit, kapcsold ki a beltérit, majd kis idõ után kapcsold vissza. Ha ez sem segit, ellenõrizd le a külsõ szenzorba tett elemeket, hogy valóban "újak"!
#8905
Bár nem ismerem a müszert, de pár ellenõrzést próbálj ki, ez segített Kutatóéknál is.
A kültérinél lehetnek elsõsorban bajok, ugye ez van kitéve a mostohább körülményeknek.Az elem kivétele után várj egy 10-20 percig, és ha van az elemtartó fedél alatt pár "gomb",pl.csatorna-váltó 1-3 pozició,azt kapcsold át és vissza. Ha van un.reset nyílás, azt is meg lehet koppintani.Majd az elemeket rakd vissza, esetleg megint reset,de a csatornaváltót már nem szabad váltani.Ugyanígy a másik váltógombot se, ami nálam pl. a Celzius-Farenheit választó.
Ezután, ha mégsem megy, akkor a beltérit kell ujraindítani, ami nálam procedúrás, de van "keresés-forgatás" menûje, és pár perc múlva behozza a jeladót.

Talán segíthettem..
laza
#8904
Sziasztok! Segítségeteket kérem. WS-8035-ösöm kültéri egysége (hõmérséklet, páratartalom) pár napja nam adja be a jelet a beltéribe. Kicseréltem az elemeket, pár percig volt jel, azóta megint nincs, csak a vízszintes vonalak az értékek helyén. Mit lehet tenni? Köszönöm.
#8903
Köszi az infót!
Akkor bízzunk továbbra is a szerencsében, hogy nem ér közvetlen villámcsapás zivatar
#8902
Sajnos tökéletes védelem nincs. Szerencse kérdése, hogy mi marad meg egy közeli villámcsapásnál. Ha még szerencséncsénk is van és pillanatnyilag minden rendben, még nem lehetünk megnyugodva, csak 3-4 hét múlva. Ugyanis a félvezetõkben olyan változások következnek, melyek késõbb mennek végleg tönkre. Ez az én sok éves tapasztalatom...
Természetesen a berendezések tervezésekor figyelembe veszik ezeket a veszélyes helyzeteket. Különbözö gyors diódás védelem, varisztorok, túlfeszültségû levezetõk stb..
#8901
Vajon hogy védik meg az OMSZ mérõállomásolon a villámcsapástól az állomásokat? Az rendben, hogy az oszlop amire a szenzorok szerelve vannak, villámhárítóval van ellátva.
Link
Viszont villámcsapáskor hatalmas elektromos töltöttégû erõtér keletkezik az oszlop környékén. Ebbõl bõven kaphatnak a rajta futó kábelek. Nem teszi tönkre az érzékeny elektronikával telerakott állomást?
#8900
Nincs mit, remélem, hasznos lesz mindenki számára és pontosabbá teszi méréseiteket. Yuki elõadása pontosan tükrözte az én itthoni tesztjeimet, már bánom, hogy nem volt több idõm ezzel foglalkozni.
#8899
Taki! Ma jött érte pod az árnyékolóért, ki is fizette nekem. Kora délután már a helyén is volt. Eleinte többet mért a mûszere, jelezte is telefonban, de az automatáját nézve idõ kellett, hogy beálljon. Az én árnyékolóm is nemsokára helyére kerül. Eddig pozitív a tapasztalat vidám Köszönjük, hogy lehoztad Szarvasra és átvehettük (inkább úgy fogalmazok hogy átvettem) tõled az árnyékolót személyesen.
#8898
Örülök neki vidám
Így egy kicsit tovább tartott, mintha egybõl megmutatom, de legalább körbenéztél egy kicsit az oldalon kacsint
#8897
Megtaláltam
#8896
Nem kell hozzá valami kliens ?? nevet
#8895
Bepipáltam a WS kapcsolatot az adatlapodon. Itt nézz szét Link
#8894
Sziasztok nekem van 1 WS 2300 mûszerem lehet itt feltölteni vele az adatokat?
#8893
Köszönöm szépen BB,hogy megosztottad az eddigi tapasztalatodat a TX-20 szélmérövel kapcsolatban.
Nekem a gyári WS3600-as gyenge szélben alig mozdul,de a melete lévõ WS777 szélmérõje már mér.
Szerintem a kanalas elõbb reagáll a szél mozgásra.
Mérsékelt vagy élénk szélnél ez a külömbség megszünik.

#8892
A tegnap délutáni szüret közben feltûnt, hogy a szilvafa ágairól rendesen rámosódott egy vékony, feketés színû porréteg a tányéros házikóra. Magyarul hót retek volt a cucc. :-(
Mai T.max után szétszedtem és elmosogattam õket. Útóljára tavasszal mosogattam, de akkor korántsem volt ennyi kosz rajtuk.

Úgy tûnik, a tányéros árnyékolók havi lesikálását valami havi rutinként érdemes lenne bevezetni.
#8891
Itt vagyok nevet

Tapasztalatom továbbra is az, mint amit régebben írtam a TX 20-ról.
Az azóta eltelt idõszak adatait nézve is az az érzésem, a WS gyári szélmérõje magasabb értéket mér mint a TX 20. Kalibráltatni kelle mindkettõt, mert nem igazán tudom melyik a pontosabb. Egy régebbi kalibrációs találkozón egy WS szélmérõ a valóságosnál jóval magasabb értékeket mért. Az is kérdés, hogy ez általános-e, vagy egyedi hiba volt, meg az is a TX 20 meg nem kevesebbet mér-e mint kellene. Fõleg a széllökés adatok lettek alacsonyabbak, mint a gyári szenzornál. Ehhez a WS2305 adatai adnak támpontot, de az sincs kalibrálva. Az tény, hogy érzékenyebb, a WS2305 szélmérõjénél "elõbb indul" Ez a szenzor meg mechanikailag teljesen megegyezik a WS3600 szélmérõjével.
#8890
Szia Bellone
Kõszi az ínformáciott.
#8889
Szia!
Amíg BB nem "ér ide" addig talán én is segíthetek Neked, na nem konkrét tapasztalattal, mert nekem nem ilyen az állomásom (bár a szélmérõm kanalas), de emlékeztem, hogy téma volt ez már korábban is, amikor errõl beszéltek a többiek akkor pro és kontra is hangzottak el vélemények. A 7983-as hozzászólástól találod az eszmecserét itt a mûszeres topicban. kacsint
#8888
Szia BB
Ugy tudom,hogy a WS3600-hoz kompatibilis a TX-20 szélmérõje.
És ezt már te le is cserélted a régít erre a tipusra.
Légyszives az eddigi tapasztalatokat ird meg,hogy érdemes-e
erre a fajtára lecserélni,vagy nem?
Üdv. Berecz Péter (Ajtó)
#8887
Menniük kell nekik.
#8886
Itt nézz szét, esetleg érdeklõdj telefonon: Link
#8885
Szeretném megkérdezni hol tudnék beszerezni olyan hõmérõt ami a min és max értékeket külön higanycellában méri..??
#8884
Sziasztok!
Szeretném megkérdezni,hogy 2 külömbözö frekvenciájú érzékelöt(433 és 868 mhz)lehet-e egymás mellé helyezni?
#8883
A Conradban nézelõdve találtam ezt a hõmérõt: Link Egész jó, 80m-es hatótávja van, fél perceként mér és -40°C a minimum. Arra gondoltanm, hogy radiációs minimum mérésére tökéletes lenne. Viszont van már nekem egy 868-on mûködõ mûszerem(WS-8035IT). Ha megvenném a kis hõmérõt az esetleg zavarhatja a WS-t? Vagy esetleg a WS venné ennek a jelét is? Ha igen akkor mit jelezne ki? Mert ugye eredetileg T-RH szenzorokkal mér a WS, viszont így csak T jelet kapna. Kijelezné a hõmérsékletet, a páratartalomnál pedig ottlenne az OFL? Vagy megbolondulna?
#8882
Ja, értem! Nem tudtam ezt, de most már ennyivel sem vagyok hülébb. vidám Kösz!
#8881
Mert a talajon nem tud belesütni a Nap. Amíg a T árnyékoló 2 m magasan van, a hõsugárzás miatt is -20°-ig zárt, tehát az alatt juthatna csak be fény, ami normál körülmények között nem lehet. Azért kell a -20°-os zártság, mert ebbe a talajról felmelkedõ hõ sem jut be, kikerüli. Ha növelem a tányértávolságot, pl. 0° beesési szögre, akkor a talajról emelkedõ meleg befûti az árnyékolót. Mivel a rad árnyékolónak igazából éjszaka jut szerep, ezért ott fel lehet húzni +5°-ig a beesési szöget, ennek eredménye a még hatékonyabb szellõzés. Tulajdonképpen az árnyékoló képesség és a szellõzés kényes egyensúlyát kell belõni sok-sok teszttel. Valamelyik mindig csak a másik rovására tud javulni. A házikókkal egyébként ugyan ez a helyzet.
#8880
Gondolom nagyobb a tányérok távolsága.
Egyébként ezt nem értem. Miért kell más távolságnak lennie a tányérok között radiációs és "sima" mérésnél? Ugyanúgy kell szellõznie mindkettõnek, nem? Akkor ha a "sima" is jól szellõzik, a radiációsnál miért kell más? Hogy "mégjobban" szellõzzön?
#8879
Igen, szabvány szerint, más tányértávolságokkal, mint az árnyékoló. Innentõl ez is rendelhetõ, ára 2.800 Ft+postaköltség.
#8878
A radiációs hány tányérból készült? 3?
#8877
Én így készülök Szarvasra:

beillesztett kép

beillesztett kép

#8876
Link
ez mai felvétel

Hétfõ reggel rakom rá a hivatalos mérõpapírt.
#8875
Ejha! Azért komoly! nevet
#8874
Link

Ez még 08.14.-i állapot,majd ma is lefotózom,aztán megmutatom. nevet
#8873
Képeket! Kíváncsi vagyok hogy náz ki! Élõben még sosem láttam ilyet. De szerintem eljön a napja annak is!
nevet
#8872
Húú reggeltõl megindult a görbe lefelé a P-írón...sõt a mai nappal már mérõpapírjaim is vannak...hm lehet hogy nem is adom el a barográfot? eszméletlen mûszer...ja..és Hiteles!Kész vagyok rendesen húz lefelé a mutató...ennyire süllyed a légnyomás... vidám
#8871
lehet nevet az biztos hogy nem a hósûrûségmérõ laza

Link
#8870
:-)
Kb. 20 éve ilyesmi volt beszíjazva a Góbé hátsó ülésére a "C"-vizsgámhoz. Lehet hogy pont ez ? :-)
#8869
A barográfot bevontam a mérések közé,jelenleg tesztüzemmódban mûködik,kb egy hét a tesztüzem,egy felhúzás kb addig tart...hmmm már most tetszik a gép,délelõttõl már emelkedett egy cseppet a légnyomás,és ezt írta is...holnap feltöltöm tintával az írófejet,így még jobban látszik a P alakulása.. laza

Link

Õ az,csak az alumínium hengeren el kell képzelni egy papírtekercset,most már rajta is van.. vidám
#8868
Üdv!

Semmi baj! Köszönöm a válaszokat. Jövõ héten remélhetõleg elkészül. Most a munka közbeszól!
nevet
#8867
Nagynehezen sikerült egyenlõre 3 mûszert szereznem,amik eladók 12 ezer /darab áron. Van egy barográf , egy hygrográf , és egy hósûrûség/víztartalom mérõ ami egy henger,amit nagyobb hónál meg lehet hosszabbítani egészen 105 cm-ig,meg egy egykarú mérleg,amivel meg lehet mérni a hengerbõl kiolvadt hó súlyát.

Link
#8866
Szia!
Bocs, most kerültem gép elé. 935g, a menetes szár pedig 6-os.

Szerk: Köszi Bandibá! kacsint
#8865
Köszönöm a választ és az adatokat.

A mobil állomás tervrajza készül. Elõször csak hõmérséklet adatnyerésére használnám. A munkahelyemre teszem majd ki ha engedélyezik. 2-3 hetente mennék adatot leolvasni.

Megoldható: Link Link

Mindkettõ mûszer tokban lenne elhelyezve. A Hõmérõ a Taki féle árnyékolóban. A másik kapna egy fehér burkolatot.
nevet
#8864
Ha addig esetleg Taki nem olvasná... kacsint mivel határidõs vidám
Tömeg 935 gr (szenzor nélkül)
Csatlakozó felül: M10 menet, 45 mm kiálló szabad hossz.
Egy ötlet, amit én is megcsináltam: alul a 3 menetes távtartós szár zárt anyái alá még foghatók valamilyen egyszerû L-alakú sarokvasak (lásd bármilyen barkácsbolt, 20...30 Ft, különbözõ méretekben) és ezekhez alsó rögzítést lehet csavarozni...
Üdv
#8863
Megnéztem én is az archívumot, hát tényleg volt rendesen villám a közeledben. Ez okozhatja. Hogy ezt miként tudod kivédeni? Nehéz kérdés, földelés, zavarszûrés. Én csavart érpárt használnék és/vagy acél védõcsõben (földeléssél), vagy árnyékolt vezetéket megfelelõ földeléssel. Sajnos mindegyik elég macerás, és abszolút nem garantált a siker.
#8862
Igen, talán így lehet a legjobban meghatározni a pontosságát. Egyedül az lehet a gond, hogy minden billenést regisztrál-e a központi egység? (A sajátomnál ebben nem vagyok biztos még)
#8861
Ez igaz, de szerintem biztosan köze van a zivatarhoz.
Visszanéztem a villámtérképeket, és mindkét alkalommal elég intenzív volt a villámtevékenység, így a zavart akár egy közeli lecsapó is okozhatta. (az elsõ alkalom 2008.07.07. 19:48, míg a második 2008.07.26. 19:22) Mi a véleményetek errõl?
#8860
Ismert alapterületû tölcsérrel (egy 30cm és egy 21cm-es) felfogtam az esõt, kiszámítottam a lehullott mennyiséget és összehasonlítottam az automatáéval.
#8859
Hogyan mérted a pontosságát?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 13:54:05

Tát - Kertváros (106m tszf)

5.8 °C

18002

RH: 93 | P: 1019.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.