2024. november 27., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#11935
Hát akkor szerencsések vagyok, ha nálatok még csak idén kezdődik. A Dunántúlon ez már hároméves történet. Eléggé reménytelennek tűnik a helyzet. A legújabb okosság szerint alacsony diófát kellene nevelni, hogy permetezni lehessen.
#11934
Nekünk a régi fajta, a gabonalégy hemzseg a diók kabátkájában, de az egyébként egészséges diók sajnos idén kisebbek:  talán az aszály miatt.
#11933
Hát ez nem tűnik ígéretesnek. Képet tudsz feltölteni? Akár gutaütés is lehet, de reméljük nem az...
#11932
A kajszi fám igen korán, már augusztus közepén elkezdte ledobni a leveleit. Ráadásul mindegyik levél mint  a feltekert szőnyeg, úgy néz ki. Maga a levél ép, nincs rajta semmilyen látható betegség, csak szivar alakúra össze pöndörödik... Tippek, szakik??
#11931
Link
#11930
Mi történik idén a diófával? Az összes termés elkezd feketedni még fent az ágakon, persze tök feketén hullik le...szétnyitom (ez túlzàs, inkább szétf@sik az egész) az egyébként még normális években zöld terméshéjat és nyüzsögnek a kukacok. Mi ez a kártevő? Honnan jött? 
szomoru
#11929
Nem tudom hogy kit érdemes követni Youtube-on. Én a FB-on kertészeti/mezőgazdasági oldalakat követek, illetve ha konkrét témával kapcsolatban érdeklődöm akkor megpróbálok szakkönyvet, szakcikket keresni. Manapság nagyon sok a felkapott "influenszer", akiknek általában nagyobb a szájuk, mint a tehetségük/tudásuk, ezért igyekszem szelektálni a forrásokat. Persze ez nem egyszerű a mai információ cunamiban. 
#11928
Jó szívvel ajánlom a Csapody Vera Növénybarát Kör honlapját.
Stressztűrő növények  honosítása és kertbarát kultúrába illesztése a "hitvallása" a körnek, kb.170 botanikus kerttel vannak kapcsolatban,  szép házi kiskerteket "tettek le"  az asztalra, többeknek saját honlapja is van. A Csapodys honlap nem olyan rég indult, érdemes megnézni!
#11927
És szerinted ki az a kertész, akit érdemes követni youtube-on? Én néztem anno a Bálint gazdát is, de minden tiszteletem ellenére nekem sokszor tűnt úgy, hogy csak nagyon alapszinten adja át a dolgokat, általában hiányérzetem volt.
Ja, meg követem a Mcmenemy Márkot is, de ő inkább ilyen "kertészeti praktikákban" utazik, ott sem a "mély szakmaiság" a lényeg. De megértem, ez a videós műfaj népszerű szinten ennyi mélységet bír el.
#11926
Lehet hogy tesz le hasznos tartalmat is, de a szakmaisága nagyon gyér, sok hülyeséget hord össze. Tolja ezerrel a vállalkozást, ezzel a részével nincs baj, mindenki azt csinál amit akar.
Örülök az Amalgerol-t illetően a pozitív visszajelzéseknek, én is használtam a nyáron a gömbjuharok talajkezelésében, de annyi mindent kaptak hogy már nem tudom mi okozhatott fejlődést náluk. nevet
#11925
Az igaz, hogy egy kicsit túlmozgásos, nyomulós, mindenhol ott van, sokszor érezni a videóin, hogy nagyon el akarja adni a portékáját, viszont szerintem rengeteg olyan tartalmat gyárt youtube-ra, amit senki más, és nekem laikusként hasznosnak tűntek eddig a videói. Amellett pedig tud beszélni is. Én alapvetően bírom, amit csinál.
#11924
Az egyik legjobb stimulátor. Viszont érdemes figyelni rá, magas ph mellett okozhat hiánytüneteket, mivel lúgos kémhatású 
#11923
Persze.
Hosszú évek óta használják felénk, főleg búzára és árpára.
Első osztályú lombtrágya, és nem is egy ökör ára ahhoz képest, hogy mennyit dob a növényen, főleg aszályos időszakokban.
#11922
Amalgerol-t használ valaki?
Link
Jókat olvasni róla, de személyes tapasztalatok is érdekelnének. 
#11921
Talán ez egy erős vélemény volt, talán kicsit túlzó is. Fogalmazzunk úgy, hogy ő egy elég extrovertált személyiség, jól felépített marketinggel, kevés szakmaisággal. Többet nem mondhatok. nevet 
Visszatérve a fákra nagyon sajnálom hogy az utcakép miatt nem lehetett gömbkőriseket ültetni, mert kifejlődve gyönyörű fák. Nem mellesleg majdnem kétszer akkora lehet felnőtt korában, mint egy gömbjuhar. De ha gömbjuharos a környék, akkor nincs mit tenni, próbálom feljavítani a talajt és jó kondícióban tartani őket, hátha megindulnak.
Mindenesetre szerintem jól döntöttél, a gömbkőris meg fogja hálálni a törődést, jó választás.
#11920
Miért vagy róla ilyen rossz véleménnyel? nevet
#11919
Ez a felfogás nagyon hiányzik hobbikertészek gondolkodásából. Végigmész egy random családi házas környéken, minden van ház előtt minden van, amit el lehet képzelni.  A környékemen látszik, hogy régebben azért volt ennek egy kultúrája. Az egyik utcában diók voltak, a másikban almák, a harmadikban juharok. Én nem akarok nagyon szervezkedni, ültetek 3 gömbkőrist a ház elé, aztán bízom benne, hogy követik a példámat a soron. nevet Elég szűk, beépített utca, nagyon korlátozottak a lehetőségek, voltak is mindenféle elbukott kísérletek dióval, sima juharral, esetemben szilvával, úgy érzem, hogy most sikerült megtalálni a megoldást. Mondjuk a gömbkőris is nagy koronát tud nevelni 15 év alatt, de szépen vissza lehet metszeni.
#11918
Megyeri Szabolcs egy idióta. De ebben egyébként igaza van. nevet 
#11917
A gömbkőris volt a favorit, de mivel az egész környék gömbjuharral van tele, így azt akartuk hogy illeszkedjenek a fák a "sorba". Nem lesz egyszerű menet...
#11916
Itt négy éves a sövény. Majd meglátjuk meddig bírja.
#11915
Megyeri Szabolcs szerint bár gyorsan nő, de ennek az az ára, hogy hamar elöregszik. 
#11914
Na, ezt részben cáfolom. Nekem sövény van belőle. Ami ok: jól alakítható, hirtelen növő. Egy évben 3-4 métert simán, még sövényként is. A nem túl magasat cáfolnám, elvileg 20-25 méter magasra megnő fának hagyva. Amúgy minden mással egyet értek.
#11913
Ha jól alakítható, hirtelen - nem túl magasra növő fát szeretnél, a turkesztáni szil igénytelen, apró levelű, verhetetlen.
#11912
Van itt valaki aki ért a Dosatronokhoz?
Nekem ilyen van, ahogy a képen is látható. Ebből van 3 db. Sajnos a problémám az, hogy szinte évente tönkre megy mind a három. Már szürő, szürő hátán és egyszerűen nem tudom mi lehet a baj. Egy darabig szépen viszi a tápanyagot, de egy idő után elkezd csökkeni a teljesítménye, majd a végén már csak komoly erőlködések után veszi fel az előre bekevert törzsoldatot. 
Fúrt kútról öntözök, a dosatron közbe van iktatva.

beillesztett kép

#11911
Ajánlom helyette a gömbkőrist, ha kivágnád a juharokat. Oltványként lehet kapni, a gömbjuharhoz hasonlóan gömbkoronát nevel, virágzik, ősszel nagyon szépen változtatja a színét. Annyiból szimpatikusabb nekem, mint a juhar, hogy egészen magasan is lehet oltani, tehát jobban el lehet férni alatta. Nálam ez szempont volt, ezért döntöttem a juhar helyett a kőris mellett. És úgy látom, hogy a strapát is sokkal jobban bírja.
#11910
A gömbjuharokat a szakkönyvek ellenálló, strapabíró fának írják le. Sajnos ez nincs így, a városi klímát nehezen tűrik. Én Alginitet szórtam a töveikhez, Amalgerollal öntözöm őket kéthetente, növénykondícionálóval és szöveterősítő lombtrágyával kezeltem őket 2-3 hetente. Ennek hatására megindultak a növekedésben, de a leveleik nem szépen, foltosodtak, égettek. A környéken az összes gömbjuhar ilyen, valamelyik jobban, valamelyik kevésbé, de összességében nem túl rózsás a helyzet. Ennél többet nem tudok tenni, ha nem fejlődnek akkor jövőre kivágom őket.
#11909
A juharfélék érzékenyek a  talaj nedvességtartalmára(üde nedves), mésztartalmára(mészkedvelő),nem kedvelik a száraz levegőt. Sajnos városi sorfaként sokszor jelentkezik az általad leírt tünet. Kecskemét környékét váztalajok jellemzik(homok) gyenge víz és tápanyag szolgáltató képességgel. Én megpróbálnám mésziszappal vékonyan megszórni a fa csurgójáig a talaj felszínét és belocsolnámvidám
#11908
A mi szépséges vörös levelű korai juharunk akkor tért magához,  amikor a mellette lévő - jól szigetelt - derítőt esővizessé alakítottuk, és odébb megépült a csatorna-bekötés.  A szerves trágyának nem igazán örülnek a juharok, a szürke vizet - úgy látom a környékben - meghálálják.  A   gyökerük érzékeny bizonyos szimbionta gombákra is.  Ameddig  Iris volt alatta,  egy Glomus rhizobiontával,  addig szektorban a gyökér és a lomb kiszáradt! - átültettem,  erre az a szektor is elszállt! - elvittem az  Irist,  erre megépült a fa és benőtte a sebet...  a kiscserkészeket  igen jól tűri,  de a gyökere  "válogatós".
#11907
Nem kaptak vegyszert, locsolva is voltak. Rengeteg juharon látom ezeket a tüneteket a városban, nem csak a gömbféléken.
#11906
a gyökere nem kapott véletlenül  valami vegyszert? - és biztosan elegendő vízhez jutottak?
#11905
Kinek mi a tapasztalata a különböző juharfélékkel? Gömbjuharok vannak a ház előtt és hiába adok meg nekik mindent (tszerves és műtrágya, növénykondícionálók, talajjavítók), bebarnulnak a leveleik, gyakorlatilag megégnek.
#11904
Nem a növényt ették meg, hanem a termést. Amikor a kis tök kb 10 cm hosszú, megkezdik a végét, megeszik, csak a szára tövében marad fél cm a héjából.
#11903
Egy cimborámnál szedtem vagy 150 kg szabadföldi paradicsomot (barter némi pálinkáért). Valami konzervipari fajta. Magas a szárazanyag tartalma, a vízért nem vizet a gyár. Befőttes üvegbe kerül a "lé", túl sűrű a boros üveghez. A hét végén lesz némi munkám a lecsó körül is.
#11902
A tökre (cukkinire, néha uborkára) rá szoktam húzni a csigaveszélyes helyeken egy levágott aljú fél literes tejfölöspoharat. Eddig majdnem mindig működött, bár volt  néha 1-2 trükkösebb csiganevet Miután megfelelően életképes a növény, a védelmet leveszem.
#11901
Nálunk a fagyok miatt csak az almán és a szőlőn maradt értékelhető mennyiségű gyümölcs, Őszi, kajszi, cseresznye semmi, meggy, szilva 3-4 m fölött. Most még a fügén lett kevés, remélem, beérik. Paradicsom nálam is nagyon sok lett, meg az új-zélandi spenót. Tököt megeszik a csigák még kiskorában.
#11900
Helsing junction / Csokibogyó cseresznye / Blush méhecske / Indigo kumquat / bolíviai vad, ebben a sorrendben.
Vastaggal a legfinomabbak - ami szubjektív persze.
#11899
Az 5 féle. A legjobb ízű számomra a hosszúkás, mellett a sima piros, és nyilván a jobb szélén a mézédes...

beillesztett kép

A két látványos dizájner pari ízre nem akkora nagy szám. Finomak azért, de semmi extra.
#11898
Jövőre termeszt komlót, és baltacint. Az Agrár ministráns is dicsérte. laza
#11897
Pároméknál is piszkosul nőnek/nőttek, valóságos paradicsomdzsungel volt, igaz, hagytuk is, hogy hadd nőjön, de a sok csapadék és az azt követő meleg idő komolyan megtámogatta a töveket. Teremnek is rendesen nevet

beillesztett kép

#11896
Ilyenek ezek. Én már 2 hete a szilvafáról szedem a narancssárga koktélt vidám
A 2 méteres karót már július közepére kiröhögte....
#11895
Nálam  a paradicsom csak nő, csak nő, csak nő...
Link
Link
Link
#11894
Sikerült a diófa első metszése, fertőtlenített ágvágóval. Nem könnyezik,  és a formája is rendbe jött. Bekentem a metszéseket fagéllel,  most arra leszek kíváncsi,  valóban a metszett ág  visszaszárad-e,  mert hallottam,  hogy megtörténhet.
#11893
Ezek szerint mi viszonylag szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen elég sok sárga és őszibarack termett idén, így elég sok befőtt lett elrakva. A bátyám házánál van még alma és körte, és azokon is viszonylag jó termés lesz, pedig elég fiatal fák még.
#11892
Nálunk az őszi 90%-a a fán elrohadt. Kajszi volt pár, de az is. 
Körte 3 db van, de kicsi a fa. Az alma döglődik úgy ahogy van, az 5-10 szem szintén a fán elrohad.
Szilva iszonyat sok van és órásiak, és bár a fele ennek is elrohadt a fán, ami nem, azok között alig van kukacos, hatalmasak és nagyon finomak. A cseresznye mellett ebből tudjuk enni a legtöbbet. 
Sajnos a hülye szél majdnem mindet le is szüretelte az éjjel és ma eddig.
Meggy moníliás, nem jelentős. Málna kevés volt, de finom. 

Megnézem, a paradicsomból is mi maradt az idei sokadik orkán után.

Egyébként ez a "fán minden elrohad" dolog, ez csak nekem új? Régről ilyenre miért nem emlékszem? Mindez úgy, hogy rekord kevés csapadék esett itt éves szinten eddig....
#11891
Mivel legtöbbször csak a rossz hírekkel, panaszkodással találkozom a gyümölcsterméssel kapcsolatban (meg minden mással kapcsolatban is...), ezért úgy gondoltam, hogy leírom, hogy szilvából rogyásig voltak és vannak a fák, volt körte is böcsületesen, őszibarack erős közepes, alma rogyásig, szőlő rendesen, ettünk egy csomó meggyet, volt cseresznye is, eper is... szóval ezek között a konstans mostoha viszonyok között azért kb. mindenből lehetett enni finom hazait nevet Csóri sárgabarack így járt, de hát az mostanában nem újdonság.
#11890
Diófát legjobb augusztusban metszeni.
#11889
A sárga kerek (bolíviai vad) mézédes, a hosszúkás sárga (blush méhecske) is elég édes, de van benne savanyú is több. Ez a kettő nagyon bejött, lesz jövőre is.
A többi ízre nem nagy szám, helyettük újjal próbálkozom majd.
#11888
A kis paradicsom-szeretem: nevet

beillesztett kép

#11887
A legfontosabb, hogy ne tavasszal, mert akkor olyan nagy a gyökérnyomás, hogy rengeteg nedvesség kifolyik a seben keresztül. Been there, done that. Augusztusban tökéletes. 
#11886
A koronaalakítási munkákat fokozatosan végezzed. Ez azt jelenti, hogy először a legkajlább, keresztbeálló gallyakat vágd ki és sebkezelővel vond be a vágási felületeket. Ezt az ősz folyamán- szárazabb periódusokban végezheted.kacsint

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 06:17:49

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

0.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.