2024. november 30., szombat

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#7858
Igazatok van, erre nem gondoltam. Elsõre jónak tûnt.
Taki! Tényleg, mennyi a tömege az egész árnyékolónak? Az említett tehetetlensége miatt.
#7857
Igen, én is így látom, a derült szélcsendes idõben biztos segít kiküszöbölni a hõmérõ tehetetlenségébõl, és tömegébõl adódó késést, illetve amit Taki mondott, hogy kicsit hõmérõház szerüen tompítja a hõmérsékleti görbe amplitúdóit is.
#7856
Jó amit írsz, valóbam lehet 10m-en szél az árnyékoló körül meg szélcsend.
Szerintem nem árt annak a szenzornak ami az árnyékolóban van, ha a széltõl függetlenül megy, mikor süt a nap.
Az esti - hajnali órákban is jó a ventilátor, erõs kisugárzás esetén. Ilyenkor gyorsan csökken a hõmérséklet, viszont nem süt a nap.
#7855
Az elv jó, de a határértéket nehéz eltalálni, hogy hol induljon be az aspiráció, mert ugye amit te 10 méter körül mérsz szélsebesség az lent a kerben, vagy udvarban jóval kevesebb is lehet, mint ahogy általában az is. Fent 1 m/s-os szélnél, ami majdnem mindig jelen van, lent totás szélcsendet észlelhetsz, ekkor pedig már nem menne a venti? Vagy az árnyékoló tetejére a napelem mellé még egy másik szélmérõt is beüzemelnél? Úgy nézne ki mint a karácsonyfa. :-)
#7854
nagyon jó ötlet! Szélmérõ adatai alapján kell mûködtetni a ventillátort. Szél < 1 m/s ventillátor be.
#7853
Én is köszönöm, látatlanban is a néhány tizedes eltérést valószínûsítettem a korábbi eszmefuttatásomkor, azaz a mi klímánk csak szélsõséges esetben (nyári szélcsendes hõségnapok) tehetné indokolttá a használatát. Esetleg ha elkészülnek a grafikonok akkor gondolom sokan szívesen bogarásznánk õket. Tehát jól muzsikál az árnyékoló, és nem mellékesen még "csinos" is. :-)
#7852
Jah, egy kis szabadidõ kellene hozzá. Most sem vagyok otthon, vendég géprõl jelentkeztem be.
#7851
Köszi az értékes információkat. Nem volt hosszú, szívesen néznénk diagrammokat is. kacsint
#7850
A ventillátornál teljes, aztán lefelé haladva egyre kisebb áramlást gátló lemezek lettek beépítve, hogy a levegõ az egész árnyékolót átszellõztesse, ne egybõl a felsõ 2-3 lamellán keresztül szívja be a levegõt. Rövid, de stabilnak látszó eredmény, hogy a szellõztetett árnyékolónak kisebb a "hõtehetetlensége", hamarabb hûl és hamarabb melegszik, mint a szellõzés nélküli. Ez a kritikus idõpont a Tmin és a Tmax beállásának környékén van. Ekkor az eddigi legnagyobb eltérés +- 0,4°C volt, ami 1,5-2 óra alatt kiegyenlítõdött. Ez egyébként felveti a szellõztetés szükségességének kérdését. Abból a szempontból, hogy ez a 0,4°C max. eltérés nem indokolja a szellõztetett árnyékolót, legfõképpen annak aránytalanul magas bekerülési ára miatt. Ebbõl következõ jó hír és tapasztalat, hogy a kényszerszellõzés nélküli árnyékoló is igen jól vizsgázik, leszámítva a max. 0,4°C-os "hõtehetetlenségét", lassabb melegedését és lassabb hûlését, ami kb. 1,5-2 óra. Ez természetesen szélcsendes idõre értendõ, amikor 1m/s-ot meghaladó szélsebesség van, az eltérés max. 0,2°C, idõben pedig 20 perc. Tehát jól néz ki, érdekes, de a szellõztetett árnyékoló felesleges pénzkiadásnak tûnik egyelõre. Mindezt megerõsíti azon metnetes észlelõk tapasztalata, akik már rendeltek és használnak ilyen árnyékolót. Tulajdonképpen a hõmérsékleti diagrammot, ha készül ilyen, kicsit "kisimítja" az általam gyártott árnyékoló.
Bocs a hosszért, gondoltam, többeket érdekelnek a tapasztalataim, a mérési eredmények.
Egyébként jó szívvel ajánlom továbbra is mindenkinek az árnyékolót, eddig csak pozitív visszajelzéseket kaptam.
#7849
:-) Semmi gond, nem tudhattad, hogy konyítok hozzá.
Tajvan közel van Kínához nevet
Ettõ eltekintve valóban nagy hátránya a kapcsolóüzemû tápoknak, hogy meghibásodás esetén nagyobb kárt tudnak okozni, mint a hagyományos tápok. Nekem egy régi, szintén távolkeleti tv-m adta meg így magát. Meg tudtuk javítani, de szinte minden részét érintette a táp hibája. Azt hiszem ebben az esetben is mint nálad, a nem megfelelõ technológia és az olcsó, silány minõségû alkatrészek okoznak ilyen hibákat.
#7848
A ventillátor alatt az oldalsó levegõ beáramlás mennyire van korlátozva? Látom a függõleges vonalakat, de abból nem derül ki, mi is van ott. Van valami függõleges csõ amin lyukak vannak, vagy a tányérokon vannak terelõ lapok? Csak azért kérdezem, mert én is gondolkozom a saját árnyékolóm tunningolásán.
#7847
Nem feltételeztem rólad, bocsi ha érzékenyen éríntett.
Egyébként eljesen egyet értek veled, a csengõtarfó tényleg elég veszteséges, pont az említett biztonsági okok miatt. A kapcsoló üzemû tápokat én is szeretem, de olyan helyre ahol a kutya szétrághatja a vezetéket (képesek rá nevet ), vagy gyerek babrálhatja, esõ, pára, stb. van, igen csak a biztonság a lényeg, nem a hatásfok. Volt már tapasztalatom kapcsoló üzemûvel, ami valószínûleg egy hálózati tûske hatására megadta magát, és az 5V helyett megjelent valami durvább. Nem tudom mennyi lehetett, de nem maradt olyan IC, aminek ne tûnt volna el, vagy nem égett ki a közepe. Azt hiszem valami Tajvani csoda volt.
#7845
Sajnos nem az én érdemem, nem én készítettem.
#7843
Ha nem írod, hogy nem a gyártótól függ, elektromûszerész létemre hülyén halok meg!
Csak azért írtam, Kínát mert véleményem szerint a legtöbb silány termék onnan kerül ide.
Felénk ez olyan szólás-mondás. Ami gyorsan széthullik, arra azt mondom Made in China…
Mellesleg csengõtrafót használnék utoljára. Elavult, nagy veszteségû trafó.
A megfelelõ minõségû kapcsolóüzemû tápok nem okoznak áramütést, csak nem kell nyúlkálni benne....
Mellesleg, bár ez már inkább az éghajlatváltozás fórumba való, lényegesen energiatakarékosabbak, már csak a lényegesen kevesebb felhasznált vas és réz miatt.
Hatásfokuk is jobb a csengõtrafóénál.
#7842
Még a rajz is csodás! nevet
#7841

beillesztett kép


A szellõztetett árnyékoló mûködési elve.
#7840
Oke BB, én inkább a többieknek írtam, hogy ne akármivel próbálkozzanak. A csengõtrafó, biztonsági trafó, ami azt jelenti, hogy nem egymásra vannak a primer és szekunder körök tekercselve, hanem egymás mellé, megfelelõ szigeteléssel. Illetve úgy van méretezve, hogy rövidzárat is kibír, illetve ha leégés esetés sem kerülhet ki nagyfesz a kisfeszültségû oldalra. Na ez a kapcsoló üzemû és a fali dugaszolható tápok nagy részére nem igaz. És ez a felépítésétõl függ, nem a gyártótól.
#7839
Az általam használt trafók tudják biztonsági szempontból azt amit a csengõtrafó. Nem Made in China. Sõt, hõvédelemmel is el vannak látva.
#7838
Hat szerintem is költséghatékonyabb, én azért egy csengõtrafót használnék, életvédelmi okok miatt. Azért kiváncsi vagyok az eredményre, de szerintem nem egy ilyen profi árnyékolót lenne érdemes tunningolni, hanem valami egyszerû olcsót, mert ott lehet látványos eredmény elérni, és az összköltség alacsonyabb lehet.
#7837
Õszinte elismerésem az elhivatottságodhoz, az ötletekhez, megvalósításhoz.
Ha túl vagy az árnyékolón egy igazán megbízható, korrekten mûködõ nyári-téli digit csapimérõnek is neki láthatnál....nevet
#7836
Az is benne van. nevet Egy elektronikus fesz. szab. került bele, melyet maga a szolárcella vezérel. Abban a pillanatban, hogy emelkedik a feszültség, (kisüt a Nap), emeli a motor fordulatot. Akkumulátorról a motor "alapjáraton" megy, mindezt úgy, hogy az elektronika 22 és 04h között kikapcsolja. Pont ezen megy jelenleg a kísérlet, az adatok gyûjtése, hogy viselkedik ki,- ill. bekapcsolt motorral, stb, stb.
#7835
A #7162. hozzászólást keresd meg. Abban írtam hibáiról, melyek kiküszöbölhetõek.
Nekem 3 éve óta üzemel egy, #7162-ben leírtaktól eltekintve nagyon elégedett vagyok vele.
#7834
hali!
ha valaki rendelkezik ws-2305-el kiváncsi lennék a tapasztalataira!szal mennyire megbizhato stb!vagy bárki tud rola mondani jo és rosszat 1 aránt minden érdekelne!
kösy
#7833
Taki: ötletes megoldás, gratulálok hozzá, no meg a kitartásodhoz is!

Van viszont egy sokkal olcsóbb megoldás.
Közönséges (termisztor - azaz hõmérséklet szabályozás nélküli) PC hûtõventilátor, 6-12V-ig szabályozható univ táp, kapcsolóóra. A változtatható feszültségû táppal optimálisra állítható a ventilátor fordulatszáma. Mindez 10e Ft alatt megúszható, még digitális kapcsolóórával is. Igaz, a kapcsolóórát néha át kell állítgatni, a Nap járásától függõen.
#7832
Azta. Akkor azért az nem egy kispályás dolog. Én nem tudnék egy olyan barót összerakni! :O Bár szükség lehet egy olyan szellõztatõre. Így szeretném növelni Állomásom hatékonyságát. nevet
#7831
Áh, a sapkás napelem-ügy már a múlté. A sapkás cucc annyi levegõt nyomott, mint amekkorát egy lepke purcint. Nem beszélve arról, hogy eredeti, kici ész óccó, ezért pár óra mûködés után megszorult a motor. Ebben a szolárcellában akksi van, egész éjjel teker, egy proci-hûtõ ventillátort, nem kis hatékonysággal.
#7830
Üdv! Nem kispályás berendezés, tesztek meg minden! Gratulálok!

Azthittem egyszerû sapkás napelemügyrõl van szó. :]
Üdv!
#7829
Bocs... :-( kétszer fogott az egerem... :-) és nem találok törlési lehetõséget...
#7828
Szia! A készülék nem az enyém, én csak közvetítettem az ajánlatot. Írj mielõbb az alján található e-mail címre... õ a tulaj! még megvan...
Üdv
#7827
Szerintem ez még így is korrekt és ésszerû, ár nélkül is. A jó és kitartó munkát meg kell fizetni!
#7826
hali!
engem lehet hogy érdekelne a ws 3600-od!
meg van még,vagy van rá komoly érdeklödõ?
kösy!
#7825
Kb + még annyi. szomoru
#7824
A képrõl ítélve a napelem min.15eFt.(tokkal)
#7823
Jó sok kérdés, menjünk sorban:
A jégesõ teszten átment, a módszert nem részletezném, de amit kibírt az árnyékoló, akkora jégesõnél kõ-kövön nem marad. nevet

Az esõ: elméletileg nem esik be, vízszintesen hulló csapadéknál sem, kajak slaggal veretve, beázott oldalról. Ha a slag végét összeszorítottuk, erõsen permetezett a víz, akkor nem. Ennél nagyobb esõ nem igen tud esni, de ugye, semmi nem lehetetlen.

A napelemes cuccot külön egyelõre hagyjuk, egy vagyonba került, itthon sem vallottam be, mennyiben van. Erõsen dolgozom rajta, hogy piacképes ára legyen. Terv szerint nem fogom külön adni, csak árnyékolóval, túl sok melóm van már benne. Lehet ezért engem nem szeretni, de ez van.

A képen lévõ elektromos csatlakozás csak ideiglenes, természetesen a végleges verzióban nem lesz látható, csak egy kapcsoló lesz a szolárpanel szárán. Azt hiszem, válaszoltam mindenre. Az, hogy a ventilátor hol és hogyan helyezkedik el az árnyékolóban, szintén változhat és még nem publikus.
#7822
Üdv Taki!

Érdeklõdnék hogy az árnyékóló milyen intenzitású jégesõt - oldalirányú csapadékot hogy bír! Kísérleteztél ezzel már? Biztos élmény lehet kacsint

Egyébbként a napelemes árnyékolód nagyon jó lett!

A napelemes berendezést külön is tudod szállítani? Láttam hogy valami komolyabb tokba van belefoglalva. Nekem szükségem lenne egy olyanra. Ha igen akkor ezt egyedileg is meglehetne csinálni?
Nekem olyan összedugható kellene úgyértem hogy a ventilátor és naplelem között legyen egy vízálló csatlakozás amit beszerelés esetén szét lehet húzni stb.
Meteorológiai állomásom szellõztetésére kell. Persze így is jól funkcionál de szeretnék egyet bele mindenképp.

Esetleg pár képet tundál linkelni a napelemrõl és a tokról.

Elõpre is megköszönöm!
Üdv:Rafi
#7821
A kísérletezõ kedved nagyon dícséretes, én például roppant kíváncsi vagyok, hogy mire jutsz a tesztek során. Kérünk a végén egy összegzést grafikus megjelenítéssel a két árnyékolóban lévõ szenzorok napi menetérõl, az mindent elárul. Lehet a mi éghajlatunkon az annyira nem is indokolt, hogy aspiráltassuk az árnyékolót, de az arid, szemiarid klímán szinte kizárólag ilyen megoldásokat alkalmaznak, mert árnyékolótól és az adott napállástól, légmozgástól függõen 0.5-2 °C eltérés is lehet a szellõztetett és a passzív körlamellás megoldások között.
#7820
A cél az, hogy ne nagyon nyomja meg. Illetve fontos, hogy hûtve és hûtés nélkül, mit tud az árnyékoló. Egyáltalán érdemes-e foglalkozni vele. Itt sem, itthon meg fõleg nem vallom be, mennyiben van eddig a fejlesztés. nevet
#7819
Mindenesetre nagyon baró, csak gratulálni tudok hozzá, én meg nem megyek akkor szemészetre, de gondolom erõsen megnyomná a set árát az aspirált változat elkészítése :-(
#7818
Nem nézted be, de az általad említett kisebb méretû és kisebb teljesítményû, nem tekeri meg a motort. nevet Kipróbáltuk. nevet
#7817
Ú, akkor benéztem, ilyen 0 fokos szögbõl totál olyan, ebben az esetben sok sikert hozzá :-)
#7816
Nem az és sorozatgyártható. nevet
#7815
Ez a WMR200 gyári solar panelje ugye, ami itt nem a szélmérõt látja el árammal, hanem egy ventit hajt meg? Ötletes, a helyi lehetõségeket kihasználja, de nem igazán sorozatgyártható :-)
#7814
Egyelõre sajnos nem tudok ilyen infóval szolgálni. Le kell mennie legalább egy hónap tesztnek, akkor már többet tudok. Mellette egy hûtetlen árnyékolóban egy másik szenzor lapul, folyamatosan rögzítjük és elemezzük az adatokat. egyelõre a sima, hûtés nélküli árnyékoló rendelhetõ, azonnali szállítással, az is nagyon jól vizsgázott az eddigi teszteken. Ez inkább amolyan kísérletezgetés, "lássuk, mi lesz belõle" alapon.
#7813
Hú, ez nagyon ott van! Ez mennyi lesz kb? Lehet majd külön is rendelni a napelemes ventilátort? Akkor beépítenék egy ilyet a hõmérõházba is!
#7812

beillesztett kép


Egy kis kedvcsináló. Szolár panel által elõállított energiával hûtött, egy napja tesztüzemben mûködõ árnyékoló. Ez van éppen fejlesztés alatt. Egyébként a sima árnyékoló ugyan így néz ki, a tetején bigyó és kábelek nélkül. nevet
#7811
Köszi a gyors választnevet
#7810
Nézd meg ezeket 7550, 7605,7753 hsz, ott vannak a fényképek. Én is ilyen fotót tudnék linkelni, benne van a szenzor, és így küldi a belsõ egységre a adatokat. A külsõ egységnek van egy kis talpa, azt helyeztem rá a legalsó takaró tányérra, hogy az érzékelõ része ne érjen hozzá egyik tányérhoz sem. Természetesen kint a kerteben 2 méteren van elhelyezve, fû felett. Akasztós módszerrel szereltem fel, hogy a legkisebb egyéb tényezõ se tudja befolyásolni a mért értéket.
#7809
Sziasztok!
Én is most üzemeltem be pár hete a tányéros árnyékolómat, azóta figyelem a környék észlelõit és a poroszlói állomás adatait és tökéletesen elégedett vagyok én is! Bár én nem Takitól rendeltem, hanem sk készítettük. Nem nagy ördöngõsség, ......... nekem a tányérok mûanyag cserépalátét, ami le lett festve. Egyébként jobb minõségû alátétet vettem, hogy állja a "sarat".
A szomszédok meg csak figyelnek, hogy mi a szösz van nálunk. Fogalmuk sincs a dologról. nevet Jópár megkérdezte, hogy mi az a szerkentyû?
Üdv.


Sze.: Attila nekem csõállványon van, ugyan úgy gyep felett. Ha gondolod lefényképezhetem holnap. nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 17:57:45

Kõszeg

2.6 °C

00002

RH: 81 | P: 1031.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.