2024. december 01., vasárnap

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#5287
Rothfb nanee hogy ebben nincs hátsó szándéknevet
Amugy Pitom lány,21 éves és jó segge van,bár nekem Takié jobban tecciknevetnevetnevet
#5286
Sziasztok! Tegnap óta nem jön be ez a link: Link
Nektek mûködik?
#5285
nevet Mintha Floo-t látnák, õ tett fel régebben ilyen kérdéseket hasonló sikerrel...
#5284
rothfb: Link
#5283
Komolyan kérdeztem, minden hátsó szándék nélkül!
#5282
vidám
#5281
Jó reggelt Mindenkinek! Egy nem ide tartozó kérdés, de mégis kíváncsiság:
Pitom, Te nem lány vagy véletlenül?
Vagy egyáltalán gazdagítják a metnetet lányok is? Ez így hirtelen elkezdett érdekelni :-).
#5280
Ismét a hideg levegõ termodinamikai tulajdonságaival kell érvelnemnevet A hideg légtömegek betörésénél sokkal nagyobbak a gradiensek (különbségek), sokkal inkább észrevehetõbbek a gyors változások, mint a meleg légtömegek esetén... Talán ezért is lehet a hidegbetörés szóhasználattal élni (elsõsorban az erõsebb hidegbeáramlások esetén); hiszen sokkal gyorsabban játszódnak le a változások negatív irányban, amit a lökésszerû, olykor viharos szelek is jeleznek...
#5279
Ezt a felsiklási frontot még sosem hallottam... Na megint tanultam vmit. :-)
#5278
..., ami történik
#5277
Jó látni, hogy újra meteorológiáról szól a fórum.
A hidegfrontokat szokták betörési frontnak is nevezni, a melegfrontokat pedig felsiklási frontnak. Lehet hogy ezért nem használják a melegbetörés szót, hiszen más jellegû a változás történik.
#5276
Meg tudja mondani valaki, hogy március utolsó napjaiban miért nem lesz végre pozitív a NAO index, holott Izlandon alacsonyabb, Lisszabonban magasabb lesz a légnyomás az elmúlt idõszak átlagához képest.
A várható NAO index: Link
(Persze kérdés, hogy a NAO indexet mi alapján jelzik elõre.)
#5275
Dodó!
Egy sima hidegfront az hidegfront,szerintem a hidegbetörés ilyen szleng lett köztünk,én akkor használom ha durvább körülmények között zúdul be a hideg,gyorsabban rövidebb idö alatt drasztikus hömérséklet zuhanás következik be...
Az hogy száraz-e vagy mediterrán ciklont generál vagy micsinál az már mindegy...
#5274
intevallum=intervallum
#5273
Viszonylag rövid idõintevallum alatt.
#5272
Floo, tehát a hidegbetörés = a viharos széllel jelentkezõ 15-20 fokos lehülés. Ezentúl így értelmezzem?
#5271
Bizony, bizony szép nap volt az a január 22! nevet
#5270
Dodó!
Mikor -19 fok volt viharos szélben Nyiregyházán,na az hidegbetörésnevet
#5269
Ide is beírom: az M1 Híradó-ban szó volt az OMSz új számítógépes elõrejelzõ rendszerérõl. M2 ismétlésben ( ha bent lesz) akit érdekel, megnézheti.
#5268
Természetesen a hõmérsékletben következik be csökkenés, csak kihagytam ezt a szót.
#5267
Dodó: Én itt tanultam ezt a kifejezést, nagy vonalakban azt jelentheti, hogy az enyhe, meleg idõ után mind 850, mind 2m-en erõs csökkenés figyelhetõ meg a beáramló hideg levegõ hatására. Ezt hívhatjuk talán hidegbetörésnek, bár eléggé pongyolán fogalmaztam... Biztos van aki nálam sokkal pontosabban megfogalmazza majd a kérdésedre a választ. Igazából én nem is szoktam használni, mert tényleg olyan nem egyértelmûnek tûnik. Példa erre a Te általad említett melegbetörés, ami pl hét végén, ha így tetszik, be fog következni, mégsem használjuk így ezt a szót, hogy "melegbetörés" sosem. Így van egyáltalán létjogosultsága a "hidegbetörés" szónak? Nem tudom.
#5266
Az elõrejelzési fórumban, és itt is egyre gyakrabban látom a hidegbetörés-t, mint egy várható idõjárási esemény jelzõjét alkalmazni. Azt tudom, hogy többek között van hidegfront, melegfront, lehûlés és felmelegedés, ami ugye lehet gyors vagy lassú lefolyású is. A hidegbetörés egy új meteorológiai szakkifejezés? Tudni szeretném, hogy akik ezen szót alkalmazzák, milyen matematikai értékre ( számra, C°-ra) tudnák vonatkoztatni, helyettesíteni mondjuk márciusban, áprilisban, májusban?
Lehet, hogy eljön az az idõ, amikor meg "melegbetörés"-rõl fogunk beszélni? Vagy olyan nem is létezik?
Lehet, hogy ez egy fura kérdés, de kivácsi vagyok a véleményetekre, mint idõjárási kifejezés alkalmazására!
#5265
Pitom: Szép válasz! Bár én nem értek ehhez a részhez még egyáltalán semmit, de megértettem, amit írtál. Jó, így már szeretem ezt a forumot! :-)
Lehet tanulni.
#5264
Dexiontól érdekes kérdés; de talán kisé fizikusabb közelítéssel azt mondanám, hogy a dolog a hideg légtömegek termodinamikájával kapcsolatos... Frontális hideg levegõ betörésekor az atmoszféra teljes vertikumában lehûlés figyelhetõ meg, ami egyben stabilizációs folyamat is, hiszen adott terület fölé, hidegebb, sûrûbb levegõ érkezett,ami nem kedvez a feláramlásoknak... Sõt, ha a frontfelület hajlatára gondolunk (a másodfajú esetén leginkább) akkor abból kitûnik, hogy a hideg levegõ ékszerûen tör elõre, tehát a fronfelület mentén nagy a gradiens, és elõfordul, hogy a front átvonulásakor inverziós réteg szorul be a magasba, ami pedig köztudottan nem kedvez a felhõ- és csapadékképzõdésnek (hidegfrontok mögötti néhány száz km széle derült sávra gondoljunk)... Persze a tiszta, átlátszó légkörben a napsugárzás nagyobb hatásfokkal melegíti fel a felszínt, ami az alsõ rétegek újbóli labilizálódásához vezet...
#5263
Dexion: Kiegészítve az elõttem szólókat pedig nem mellékesen az érkezõ hideg levegõ általában száraz is, szárítva is ki az erõs légáramlásának segítségével a légkört.
#5259
Usrin: Köszi, az OMSZ napi jelentéseirõl tudok, éghajlati atlaszra gondoltam még, de nem tudom... mindenképp a legutóbbi 30-as átlag kellene... Nincs meg valakinek véletlenül valami elektronikus formátumban ez az adatsor? (BP. középhõmérsékletek 1961-1990 naponkénti felbontásban)
#5257
Dexion!
Arról van szó,hogy egy adott légköri helyzetben,csak egy adott T ,szél légnyomás és egyéb adatok mellett tud csapi keletkezni és esni,amint ebben akármelyik paraméter változik,már nem fog esni semmi...
Ezért van ha elkezd hülni gyors ütemben a magasban a levegö,azonnal mexünik a csapi keletkezés...
Amit Te mondasz az is igaz,hiszen a ciklon záródása alkalmával,amikor bejön a hideg,az utolsó rövid idöszak alatt általában sokkal erösebb a csapi intenzitása(ami egyben azt is jelenti hogy hamarosan el fog állni),pont azért mert a bejövö hideg levegö gerjeszt erösebb csapit ideiglenesen,de amint átbillen a mérleg nyelve a másik irányba,azonnal mexünik a csapi...
Észrevehetõ,ha pl havazik már órák óta,és várja az ember hogy na most már el fog állni lassan,akkor amint átvált pl. az aprópelyhes havazás nagypelyhesbe,és záporszerüen esik,tudni lehet hogy az a záró akkord,amit a záródás okoz...
Viszont utána eláll...
#5255
Dexion: valószínûleg ez azért lehetséges, mert a magasban a hideg megérkeztével a szél is megerõsödik, ami szétszedni az addigi áramlási viszonyokat, illetve az alacsonyabb hõmérséklet miatt kevesebb nedvességet tud szállítani...

A hideg-meleg keveredésénél még ott a csapadék, a frontvonalak mentén legtöbbször, de utána emiatt már nem igazán!
#5254
Sziasztok!

Gyakran elhangzik itt, hogy "megjött a hideg és ez majd kinyirja a csapadékot" (tipikusan akkor, mikor pont kezdeni fagyni a hóesésben nevet ).

Eddig sose gondoltam ebbe bele, de most hogy igen, nem értem teljesen...

Miért nyirja ki a hideg levegõ a csapadékot? Nem inkább fokoznia kellene azzal, hgoy hûtve még több nedvességet csapat ki?

(A hosszú i nem megy, azért nyirja. )

#5253
PSP: az elõzõ nap mért Bp.-i középhõmérséklet és annak az átlagtól való eltérése az OMSZ idõjárási napijelentésében is szerepel: Link

Ha egy táblázatban szeretnéd látni az év összes napjának átlagát, akkor javaslom Magyarország éghajlati atlaszának régi, 1. kiadását (könyvtárakban itt-ott megvan), bár ebben 1901-1950 közötti adatok vannak. Sajnos a nemrég megjelent 2. kiadásban az 1961-1990-es adatokról táblázat nem készült, csak egy elég gyenge felbontású grafikon...
#5252
MICImACKO! Hogy megértsed Te is a problémát, elõször egy kérdés. Már rég volt mikor a regisztrációimat megcsináltam, ezért nem emlékszem, de Te fogsz tudni segíteni. Az interneten regisztráltam a helyszíneket. Mikor elkezdtem a wapos észleléseket, ott is regisztrálnom kellett a helyszíneket. Ez két külön regisztrációnak számít a helyszín beírásakor?
#5251
...továbbá szeretném javasolni, hogy az észlelési naplóba csak adatok kerülhessenek megjegyzés nélkül. A megjegyzésekhez, kommentárokhoz ( ezek nem kevésbé fontosak ), találhatunk elég helyet a fórumban.
#5250
Ez a topic inkább egy "cset"szobához hasonlít. Úgy gondolom, a "kérdések és válaszok"-at inkább az új tagoknak kéne fenntartani(és persze a régieknek, akik válaszolnak az õ kérdéseikre).A "Nagyok"-nak inkább "csetelési" lehetõséget kéne teremteni a szakmai vitákhoz.
#5248
Honnan lehet megtudni napra lebontva a budapesti középhõmérséklet értékeket pl. az 1961-1990 es évekre (hogy minden napra tudjam, mennyi az eltérés az átlagtól...)?
#5246
Soper: Elolvastam délelõtt vagy 5x amit írtál, meg most este is még 2x, de sajna nem sikerült teljesen felfogni mi a probléma. Megtaláltam a hibás észleléseket, ahol lemaradt az õ betû. Ez akkor jelentkezik ha a listából választod ki a helyszínt? És ha beírod kézzel akkor jó lessz? Ha tényleg ez van, amit leírtam akkor az elég nagy probléma. Elveszik az õ betûd valahol. Ha csak értelmetlen karakterek lennnek akkor lenne mit javítani, de ha nem érkezik meg akkor nincs mit korrigálni.

Ha nem az van amit leírtam, akkor próbáld meg lécci leírni még1x. Köszi
#5245
Ejnye, egy resze lemaradt. Szoval:
Tudtok olyan oldalt ahol meg lehet nezni egy adott napon valaha mert legalacsonyabb es legmagassab homersekletet?
(a masikat kerem torolni, koszi)
#5243
Éjszaka fogok írni Nyuli és köszi!
#5242
rothfb: jobbulást! Érdekelne ám a véleményed a következö napokról, föleg a T alakulását illetöen.
#5241
Zooltán: Itt szakmai kérdések szoktak lenni, csak mostanában mással is foglalkozva vagyon, olyannal, ami már nagyon túl van ragozva...
#5240
Gondoltam benézek ebbe a fórumba, hátha tanulok valami okosat, felmerült mostanában valami jó kérdés.... De szakmai kérdést alig látok. Ez szomorú. Bár most kérdésem nekem sincs...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-01 20:49:30

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.