2024. november 29., péntek

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#4987
Rothbf: ha elképzelsz egy izlandi központú anticiklont és egy azori kp-ú ciklont, és tudod, hogy azok körül milyen irányú az áramlás, már érted is a negatív NAO hatását. Aztán pedig izlandi alacsony nyomást (ami körül óramutató járásával ellentétes az áramlás) és azori központú magasnyomást véve (ami körül meg óramutató járásával egyezõ az áramlás), meg lehet érteni, hogy pozitív NAO esetén miért van óceáni irányítás.
Ez persze így pongyola, de a NAO hatásának megértéséhez jó.
#4986
Jajjj Kuzmiii, ezt kicsit egyszerûbben nem lehetett volna???
:-D :-)
De köszi. Igaz a felét sem értettem. :-)
Majd alaposan áttanulmányozom, amit írtál. Kell pár száz év
:-).
#4985
Csak így fejbõl ? vidám
#4984
Csak egy kis kiegészítés: Észak-Atlanti ingás/ingadozás(NAO)
nevet
#4983
Csak egy kis kiegészítés: maga a NAO jelentése Észak-Atlanti Oszcilláció (North-Atlantic Oscillation).
#4982
A NAO intenzitását a NAO index-szel mérjük. A NAO index két olyan állomás tengerszinti légnyomásának a különbsége, amelyek közel vannak az izlandi alacsony nyomású és az azori magas nyomású légköri képzõdmény centrumaihoz. Stykkisholmur (Izland) az északi állomás, míg vagy Ponta Delgada (Azori-szigetek), vagy Lisszabon, vagy Gibraltár a déli állomás. Egy ilyen egyszerû index nyilvánvalóan nem veszi figyelembe, hogy az aktuálisan kialakult képzõdmény esetleg nem ezek felett a helyek felett helyezkedik el, és a NAO évszakos változékonyságát sem tudják pontosan leírni. Azonban az index alapvetõ jó tulajdonsága, hogy az éghajlati feljegyzések alapján legalább 1864-ig visszamenõleg ki tudjuk számítani. Ha az index jó kapcsolatban van a rácspontokban levõ felszíni légnyomási adatokkal, akkor a kialakuló észak-déli dipólus határozza meg az adott NAO-hoz tartozó térbeli képet.

A pozitív NAO index az átlagnál nagyobb szubtrópusi magas nyomású központot jelent, az átlagnál alacsonyabb nyomású izlandi ciklonnal. A növekvõ nyomáskülönbség több és nagyobb téli vihart eredményez az Atlanti-óceánon át, amelyek pályája északabbra van. Ennek hatásaként meleg és nedves a tél Európában, de hideg és száraz a tél Észak-Kanadában és Grönlandon. Kelet-Amerikában ilyenkor enyhe és meleg tél uralkodik. Például magas index volt 1989, 1990 és 1995 telén és tavaszán, amikor a légtömegek az arktikus és az izlandi régióból áthelyezõdtek a szubtrópusi övbe, közel az Azori-szigetekhez és az Ibériai-félszigethez, illetve megerõsödtek a nyugati szelek az Atlanti-óceán északi területein. Az erõsebb nyugati szelek több meleg és nedves levegõt szállítanak Európa fölé, ezáltal óceáni jellegû, enyhe telet okoznak.

A negatíve NAO index gyenge szubtrópusi anticiklont és izlandi ciklont jelez. A nyomáskülönbség kicsi, ezért a kelet-nyugat irányú mozgás legyengül. Ez inkább a mediterrán területekre visz nedves levegõt, jellemzõek a hideg levegõ kitörések és ezért a havas idõjárás. Grönlandon azonban enyhébb a tél. Az alacsony index volt 1917, 1936, 1963 és 1969 telén és tavaszán, amikor a gyenge nyugati szelek uralkodtak az Atlanti-óceán északi fele felett, ami megfelel az átlagnál hidegebb európai télnek.
#4981
Akkor most elmondhatod, hogy mi is az a NAO, vagy mit jelent ez a három betû.
#4980
Egyébként Te a NAO-ról beszélsznevet
Azaz erõs pozitív NAO esetén DNY-ÉK irányultságú, erõs ócáni áramlatok határozzák meg Európa idõjárását. Ilyenkor a ciklonok is ezen a pályán mozognak, általában tõlünk É-ra húznak el. Míg negatív NAO esetén a Földközi-tengerrel "azonos vonalban" Ny-K irányultsággal mediciklonok tõlünk D-re, vagy rajtunk keresztül is vonulhatnak. Ekkor elõtérbe kerül az északi áramlás, ami szintén mediterrán ciklonokat generál a Földközi-tengeren.
#4979
Oké Kuzmi, erre emlékszem! Csak ahhoz, hogy ezek a ciklonok "bejöjjenek" a szárazföld belsejébe, ahhoz kell vmi északon, mondjuk Skandináviában, ami "mozgatja õket, aminek a határán mozognak. Hiszen ez határozzam meg a pályájukat.
#4978
Köszi Taki!
#4977
Soper!
Ez így ebben a formában csak részben igaz. Ugyanis a csillagászati tavasz kezdetét és egyben a tavszi napéjegyenlõség idõpontját is is egy idõpillanat határozza meg. Ez az, amikor a Nap a felszálló csomóban tartózkodik, azaz az ekliptika (a Nap látszólagos pályája az égen) és az égi egyenlítõ metszéspontjában. Ezért nem helytálló az a kijelentés hogy a Nap azon a napon amikor ez bekövetkezik, az egyenltõn mindenhol a zenitben delel.. Ez csak egyetlen földrajzi helyre igaz, nevezetesen ott ahol ebben az idõpontban éppen a meridiánon (délkörön) tartózkodik (delel). Értelem szerûen az õszire is ez igaz, persze mások a nevezetes pontok.
Egyébként épp ma este lesz a tavaszi napéjegyenlõség helyi idõ szerint 19:19-kor. Tehát valahol a Csendes-óceén felett fog a zenitben delelni.
#4976
rothfb (Oroszlány) 2006-03-20 12:23:05
Ferri: Nem hiszem, hogy egy meteorológust is meg lehet nevezni, hogy Õ a legjobb.
#4975
Ferri (Pozsony) 2006-03-20 12:18:54
Figyelem! Egy kis korkerdes: szerintetek ma Magyarorszagon ki a legjobb meteorologus - vagyis megbizhato elorejelzesei vannak rovid, es kozeptavra (kb. 5 napra elore)? En a regi gardabol nagyon tisztelem Vissy Karolyt, bar neha olyan volt, mint egy veszmadar - eleg gyakran rosszabb idot josolt elore, mint ami vegul bejott, egyszer augusztus kozepen meg egy nyari hidegfront-betores utan bejelentette, hogy "vege a nyarnak" - ehhez kepest szeptemberben aztan napokig 30 fokos kanikula uralkodott :-)
#4974
Kedves Management nevet

Mikor lesz kiértékelve az elõrejelzési verseny?

Üdv.
#4973
Ja és Dávid Mihály eltérései gyakrabban 100%, mint 2%. Enyhén szólva.
#4972
Na jó, de a Gfs nem is jelez elõre 1 évre! Pedig kicsit felszereltebb eszközökben és berendezésekben, mint Dávid Mihály.
#4971
Usrin, rothfb:

Természetesen nem mondom én sem, hogy tudományos alapon készültek az elõrejelzések.

És igen, sikerként értékelték az 1 hetes csúszást is (ami 2%-on belül van), amit itt mindenki leszól, hogy persze, belemagyarázás. Én ilyenkor mindig arra gondolok, hogy a GFS mekkorákat tud tévedni 6 órára is. Bárcsak 2%-on (12 perc) belül tévedne...

Lehet lehülyeségezninevet
#4970
Köszi Nanovich! Gondolkodtam rajta, mert ebben még nem igazán vagyok otthon, hogy csillagászati vagy meteorológiai.
#4969
A nappalok és az éjszakák a Föld minden pontján csak az ekvinokciumok (napéjegyenlõségek) idején egyenlõ hosszúak, azaz minden év március 20.-án ill. 21-.-én és szeptember 22.-én ill. 23.-án. Ezeken a napokon az Egyenlítõ mentén mindenütt a zeniten delel a Nap. Ez a nullás zenittávolság a csillagászati év folyamán északabbi ill. délebbi szélességekre tolódik el. Június 21.-én ill. 22.-én a Nap a Ráktérítõ fölött, december 21.-én ill. 22.én a Baktérítõ fölött delel a zeniten. Ez a négy idõpont határolja el egymástól a négy csillagászati évszakot. A tropikus és a naptári év eltérõ hossza miatt, e négy dátum ingadozik.
#4968
mdávid!
Csak még annyit hogy nem a meteorologiai tavasz kezdete lesz most hanem a csillagászatié.
#4967
vár= már
#4966
Köszi Bociusz, így vár világos ,mint a sötét éjszaka! nevet
#4963
Meglehet-e nézni valahol az omsz automata mérõállomásainak méréseit?Vagy ezek rejtett dolgok?vidám
#4962
mdávid: egészen pontosan az órát átállítani március és október utolsó szombatra következõ vasárnap hajnalban kell (vagyis a vasárnap már eshet áprilisra vagy novemberre), tavasszal elõre, õsszel visszaállítani egy órával. remélem így világos nevet
#4961
Link
#4960
Ennek nagyon örülök. vidám
#4959
Fél 8 akar lenni!
#4958
1 hét múlva,Vasárnap.Hajnal 2-rõl 3-ra,ha jól tudom!
Reggel megint sötét lesz,de délután 7-1/28-ig meg világos!
#4957
Egész véletlenül nem tudja valaki mikor várható az óraállítás? Azt tudom, hogy 2 nap és itt a meteorológiai tavasz. Azért lenne fontos, mert már idegesít a 6 órakor fellépõ félhomály. Nagyon feldobná a hangulatomat ha csak este 7 után kapcsolnának a lámpák.
#4956
nem nem ,itt az igazság :Link
A Légállapotjelzõk és analízisük utolsó bekezdése.
#4955
Valami rendelkezésre álló,vagy felszabadítható?? légköri energia,sztem zivik elõréjénél van jelentõsége.
#4952
Gyáárekek! nevet Nem tudja véletlenül valaki a geopotential meghatározását?
#4951
Cauchy: bingó. Tényleg nem voltam bejelentkezve, megoldódott a rejtély, erre az egyszerû dologra nem gondoltam. Köszönöm. nevet
#4950
Nola: próbálj meg bejelntkezni, utána nézd meg. Ha nem vagy bejelentkezve, akkor nem látszik az archívum.
#4949
Szia Jaurinum, köszi! Egyszerûen IE-ben nincs ott az áttekintõ térkép mellett az archívum ikon, tehát rá sem tudok menni. Mindegy, végül is nem fontos. nevet
#4948
Az OMSZ oldalát már próbáltam,de mivel mobilon keresztül netezek nem tudtam adatokhoz hozzáférni.
#4947
Link
#4946
Egy feladat megoldásához keresek meteorológiai adatokat.1980-tól hazánkra vonatkozóan bármely év havi középhõmérsékleti és csapadék értékeit.Segítséget elõre is köszönöm. Sz.A.
#4945
Szia Nola, nálunk Explorer van, s eddig mindig tudtam nézegetni régi észleléseket - tehát megy. nevet
#4944
Mindig úgy volt, hogy IE-ben nem lehet elérni az archívumot? Én Mozillát használok, azzal mûködik, csak kíváncsiságból kérdem.
#4943
Mdávid: így is megynevet
#4942
BB! Biztos? Én úgy csináltam ahogy B.hópihe írta és nekem mûködik. Szélcsend és DNY-i
#4941
soper: köszi, ilyen mûszerem sajna nincs.
Szélcsend: változót és szélcsendet választasz, és úgy is berakja.
#4940
Dexion: Kolumbusz elérte Amerikát, de az éves elõrejelzések valahogy nem akarnak beválni. Persze, ha "sikeres" prognózisként elfogadjuk azt is, ha egy front 1-2 héttel elõbb vagy késõbb érkezett, és a megadottnál kisebb vagy nagyobb csapadékot ill. hõmérsékletváltozást hozott, akkor igen... de ilyen feltételekkel mindenki elõrejelezhet a hasára ütve is, ha tisztában van az éghajlat alapvetõ jellemzõivel! Ráadáasul ha tényleg érnének valamit ezek a prognózisok, akkor rég nem újságosbódékban, pár száz forintért árulnák õket... Egy máködö 1 éves elõrejelzõ módszer bármelyik meteorológiai intézet vagy cég számára sokkal nagyobb üzletet jelentene. Hülyék lennének kihagyni...
#4939
B.hópihe! Köszönöm szépen a segítségedet!
#4938
soper: délnyugatira katt és szélcsendre katt.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 13:33:42

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

6.7 °C

31502

RH: 74 | P: 1025.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.