2024. november 29., péntek

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#4837
Tényleg elképesztõ eltérések adódnak így. Az én csapadékmérõmben 13 mm folyadék volt a hétfõi nap után, ami talán hozzávetõleg reálisnak mondható az átlagban 15 cm-es hóvastagsághoz. Kár, hogy a lényegi statisztikákba a teljesen irreális 0,5 mm adat kerül be, ez sorozatosan történik így, a hivatalos éves csapadékadatok tehát sorozatosan torzak lesznek.
#4836
Kali köszönöm,de akkor itt nagy baj van az automata elhelyezésével.Évtizedek óta mérek csapadékot,de olyan hóvihar még nem volt,hogy 18 cm hóból ennyit mértem volna.Persze az is igaz,hogy a mérõm nem egy alföldi préri közepén volt...
Ahol nincs kézi mérés,ott (már az olvasztás-párologtatásnál is láttuk)teljesen rosszak ezek a mûszeradatok,és ezek kerülnek az évkönyvekbe.Mellesleg a kézi mérõbe mágnes vonzza a pihéket,vagy nem teszik ki a prérire ?Persze ez csak költõi kérdés,de az atom(és internet-)korban jó lenne eljutni addig,hogy legalább a megtörtént eseményekrõl ne valótlanságok kerüljenek a világ minden pontjára !
#4835
Bakonyvár: ennek az oka az, hogy Szeged környékén nagyon szeles volt az elmúlt nap (hétfõ) idõjárása, s ilyen szeles idõben a hópihék vízszintesen esnek, tehát az automata csapimérõ felett elszállnak, nagyon kevés landol benne, ezért van az, hogy nem tudják ezt ilyenkor megmérni!

A kézi mérés adata pontosabb, de az nem szerepel a synopban, amibõl a WO is dolgozik!

Ennyire egyszerû...
#4834
B.hópihe! Ez a m/s és km/h közti különbségbõl adódik. Ott is 1m/s a hézag, de én úgy értelmezem, hogy 3,4-ig az 1-3-ba, 3,5-tõl a 4-7 kategóriába tartozik. Pl. a 13km/h-t oszd el 3600-al és megtalálod a megfelelõt. Egyébként ez egy egyszerûsített változat, a hivatalos jobban tagolt. Üdv
#4833
A szél sebesség meghatározásnál nem értek valamit:gyenge szél 4-11
mérsékelt szél 15-25 km/h , a 12, 13 14 km/h melyikbe tartozik? Gyenge vagy mérsékelt?
#4832
Lewisit! Mondhatnám azt, ha közelebb lennél beállítanám neked, de 250km az 250km. Igy egyet tudok ajánlani, az OMSZ honlapján figyeld Debrecent, sajnos egy órás hátrányban leszel és csak egész hPa-s, de néhány tized eltérés nem hiszem, hogy nagy probléma. Mindenesetre olyan idõpontot válasszál, amikor nyugodt idõjárási viszonyok vannak, pl egy stabil anticiklon. Ha netán arra vetõdnék, azért jelentkezem. Üdv
#4831
Azaz kicsit részletesebben leírtad Nyuli, amit tegnap jómagam.
#4830
Nyuli: én is köszönöm az infókatnevet
Ha nem sértek vele senkit, akkor a témához 1 újabb segítség:
Link
#4829
Nanovich: igazából egyik sem... Az MKR jelentése Mezoléptékü Konvektív Rendszer(ek), ami konvektív alapegységekböl épül fel. Az MKR-eknek két nagy csoportja van: VMKR, azaz Vonalba rendezett Mezoléptékü Konvektív Rendszer és az MKK, azaz Mezoléptékü Konvektív Komplexumok, amik cirkuláris rendszerüek.

A VMKR-ek legismertebb típusa az instabilitási vonal (IV). Az IV a vonalas alakzatba rendezett zivatarokból kiáramló hideg levegõ és a környezõ meleg levegõ választófelületének a talajjal alkotott metszésvonala. Legismertebb formája a hidegfront elõtti ún. prefrontális IV. A felhõalap magas, a zivatarból leáramló levegõnek nagy a párolgási vesztesége. Ez tömegtöbbletet eredményez a zivatarfelhõ alatt, ami légnyomás-növekedést okoz. Az IV mögött magas nyomású terület alakul ki, amit zivataros magas nyomásnak nevezünk (ZM). Minél nagyobb a ZM-ben a nyomás, annál erõsebb a talajközeli szélroham.

Az MKK-k az infravörös (IR) mûholdas felhõképeken a nagy kiterjedésû elliptikus felhõpajzsok (cirrus felhõkbõl) alatti intenzív zivatarok szupercellás szerkezettel. Sokszor egy hatalmas szupercella köré vagy U alakba rendezõdhetnek. Az MKK-kat nagy csapadékmennyiség, jégverés, örvénylõ szupercelláikat tornádók kísérik.
#4828
Az MKK az MKR-ekbõl áll össze vagy fordítva? Mi a kisebbik "alkotóelem" pontos deffiníciója? De ha valaki tudja esetleg mindkettõét akkor azt is szívesen veszemnevet
Azt tudom hogy melyik mit jelent csak azt nem hogy mi micsoda PONTOSAN. Találtam egy-két cikket de ezek is össze-visszaságot mutatnak.
#4827
Köszi Nyuli!
(Extrapolálják, nem?)
Ha viszont így van, akkor nincs túl sok értelme a 06Z-s és 18Z-s fáklyának.
#4826
rakfos: töröld ki a cookie-kat és akkor be tudsz jelentkezni más néven.

Egyébként hova kell neked 3 felhasználónév? 1 userhez annyi helyszínt vehetsz fel amennyit akarsz...
#4825
Miért nem tudok kilépni? Más felhasználóval akarok bejönni ls nem lép ki a régiböl mit tegyek? az elözö kérdésemre kaptam választ!
#4824
gcsaba: a korábban mért adatokból interpolálják.
#4823
Miért nem tudok elörejelezni? Vagyis inkább az észlelési naplón belül hol lehet?
#4822
Csak azt kérdezném újra, amit a Hosszútávú fórumban: ha a 06Z-s futáshoz nincsenek szonda adatok, akkor szonda nélkül hogy mérik a T850-et a fáklyához? Tudja valaki? Köszi.
#4821
TIB107: így igaz, pontatlan adatokkal csak a napló hitele romlik. Ha valaki nem tudja mérni a szelet, akkor inkább ne rakjon be szélikont és a szöveges részben tegyen utalást a szél erösségére, pl. a tereptárgyak, fák mozgásából, az okozott esetleges károkból, stb. Csak egy ötlet...
#4820
Van-e olyan hely, ahol az európai szinop-táviratokat már akár az egész óra elõtt meg lehet ismerni. Ha addigra megvan az adat. A nemoc
avy-n csak óra 5 perckor van. Van valahol korábban?
Elõre is köszönöm a választ.
#4819
Nekem az égvilágon semmi bajom sincs a T. észlelõtársak által észlelt adatokkal, illetve az azok pontosságával, ugyanis nem hivatásos meteorológusok vagyunk milliós kütyükkel megerõsítve, de...
Nem gondolom, hogy a pontos adatok megadásához ezek elengedhetetlenül szükségesek, akkor valaki magyarázza már el nekem, hogy mi a fenéért kell irreális, pl. széladatokkal teletûzdelni a Napló felületét.
Tudtommal az adott szélikonok kiválasztásánál nem fix szélerõsségi adatok döntenek, hanem van tûréshatár.
Nem várható el mindenkitõl, hogy pontos szélerõ- értékeket adjon meg, de sztem az már alapban jogosan elvárható, hogy a mindenkori helyzetnek megfelelõ ikon kerüljön a nyilvánosság elé.
Ha ez egyeseknek nem fér bele, akkor ne férjen bele észlelni sem...
(szóltam)
#4818
keso19!
Link
Link
#4817
Itt van elérhetõség:Link
#4816
Az OMSZ majd igazolja, február 24-én bizony erõs szél volt.
#4815
Szeretnék segítséget kapni: Ezév február 23-i és 24-i szélerõsségre lenne nagy szükségem. Akkor itt Martfûn erõs szél fújt, amely megkezdte a kéményünket. A biztosító nem akar fizetni, mert szerinte aznap nem fújt a szél. Hogyan tudom bizonyítani, hogy akkor városunkban valóban nagy szél volt?
#4814
Kuzmi!
Ezt most bármennyire is nem akarod érteni, a napló akkor sem arra való, hogy ott akármilyen fejtegetések legyenek. Az, hogy mit tartalmazhat a napló itt Link világosan van leírva. Ráadásul el sem veszett a beírásod, mert be lett másolva a megfelelõ helyre. Próbáld meg átlépni a sértettség belülrõl melengetõ ám ingatag falát.
#4813
Egymásután 3x írta be, hogy nem érti (Rudolfking), akkor válaszoljatok neki Ti (moderátorok), vagy ha nem, akkor hagyjátok, hogy más segítsen.
A következetességnek itt most egy szikrányi lehelete nem volt, mert a kérdések a naplóban maradtak, a válasz moderálva lett...
#4812
A moderáció következetes !

F Ó R U M !
#4811
Ettõl függetlenül köszönöm a választ nevet
Pedig bizony a szakmai válasz maradhatott volna. Még a mennyisége sem volt túlságosan sok. Ezenkívül sokak okulhattak volna belõle, akik a naplót böngészik nevet
Kuzmi, most épp mi esik nálad? nevet
#4810
Miért van az, hogy Rudolfking feltesz egy kérdést a naplóban, és a szakmai válaszomat kimoderálják, közben a téma továbbra is folyik a naplóban?
Bár felesleges a kérdés...
#4809
Meddig tart még ez a havazás-hófúvás itt DK-en?
#4808
Link
#4807
Üdv!
Köszi a segitséget ! És azt meg tudná valaki mondani hogy honnan lehetne megtudni az éppen aktuális légnyomást Debrecenben (0,1hPa pontossággal) a barométerem beállitásához ?
#4806
Kapcsford!
Itt a Metneten mindennek megvan a maga helye. Oda nem, vagy más fórumba illõ beírással felesleges a naplót terhelni, mert áttekinthetetlenné válik. Az elõzõ beírásodat azért másoltam be a visszatekintõ fórumba, mert értékes és jó, nem szerettem volna, ha a törlés ellenére elveszik.
#4805
kapcsford Kecskemét DNY (Alsószéktó) -1,7 °C
2006-03-13 10:59:14
10:49:01-es észlelésemet két és fél perc elteltével áttették az "Idõjárási visszatekintõ" fórumba. Kíváncsi vagyok, vajon ezzel mi történik?
#4804
MICImACKO! Köszi a választ.
#4803
Soper: sztem az a Kékesi OMSZ állomás adata lessz. Tényleg zavaró egy picit a hõtérképen, de az OMSZ-én is így néz ki.

Kell sok észlelõ a környékrõl, és akkor elnyomják, vagy csökkentik a "szem" méretét.
#4802
MICImACKO! Csak azért kérdem, mert néhány napja megjelent ott (én Kékestetõre teszem) egy mindíg kiugróan eltérõ érték. Nagyon zavaró, azért mert egy akkora területtel fedik le a térképen, ami nem reprezentálja az adott környék hõmérsékleti viszonyait. (Én kínomban Magyarország szemének hívom). Ha jól megnézed a térképen É-D irányban 40km-t fed le a terület (Hatvantól Bátonyterenyéig). Ez természetesen nem igaz. Néhány km-re Kékestetõtõl É-ra ma 5-7fok volt pluszban. Magával a méréssel semmi problémám, mert biztos, hogy jó, fõleg ha Kékestetõrõl van szó, de mivel az tényleg csak oda vonatkozik, nem kellene külön kiszínezni a területet. Csak egy pontban vagy minimálisan. Egyébként én sem tudok róla semmit, csak onnan gondolom hogy online, hogy az észlelési naplóban nincs nyoma. Üdv
#4801
soper: semmit.

Mûködik ? Ki mûködteti? Te honnan tudsz róla? Az omsz-nek van ott állomás az tudom.
#4800
Köszi Nyuli!
#4799
MICImACKO! Kékestetõn online állomás mûködik? Mit tudsz errõl?
#4798
Az orográfia a természetes földfelszín magassági struktúráival foglalkozik; legföképpen a hegységek elrendezödésével és a vizek áramlási viszonyaival.
#4797
Bárkinek: Mi az orográfia?
#4796
Ha kis elkülönülõ gócokról van szó akkor azok záporok, ha met.hu-t nézed akkor a színskálán láthatod ,hogy mekkora intenzitás.
#4795
hy all
A radaron a kék gocok mit jelentenek?
#4794
Nyuli: Köszi a választ!
#4793
rothfb: amikor egy ciklon hidegfrontja beéri a melegfrontot, mert a melegfront mindig lassabban mozog, mint a hidegfront.
A melegszektor ekkor a melegebb levegö alacsonyabb fajsúlya miatt a hideg levegö fölé emelkedik. Az okklúziós mag közelében gyenge szél uralkodik, a peremen azonban viharos szél alakulhat ki.
#4792
Bárkinek: Mi az az okklúzió?
#4791
Azt tudom hogy melyik mit jelent csak azt nem hogy mi micsoda PONTOSAN. Találtam egy-két cikket de ezek is össze-visszaságot mutatnak.
#4790
Március 14-ig a 850-es T és a 700-as páratartalom viszonya.
Link
Ebbõl mi olvasható ki? Tanulni szeretnék Tõletek!
#4789
Jót kérdeztél Nanovich !
Tudomásom szerint a mezoléptékû konvektív rendszerekmek az MKK a nevük, amelyek összahagban ténykedõ zivatartömbökbõl (cirkuláris, avagy lineáris "típusban") állnak össze.
Kezdetül adott kritériumok (Maddox) : -32°C-os izoterma min.100 000km2, a belsõ -52°C-os izoterma min.50 000km2 (ezek infarképeken látható felhõztetõ T-k).
A késõbbi vizsgálatok kisebb méreteket igazoltak, ezek nekem ?-esek, így fentiek immáron közelítõek.
Idõtartam: Minimum 6-12h.
Kihullható csapadémenyniség: min. 30mm.

Legyen ez gondolatébresztõ a profiknak, várunk titeket (Storman-Meteorman pl.) !
#4788
Az MKK az MKR-ekbõl áll össze vagy fordítva? Mi a kisebbik "alkotóelem" pontos deffiníciója? De ha valaki tudja esetleg mindkettõét akkor azt is szívesen veszemnevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 11:22:21

Szentmártonkáta

8.4 °C

31502

RH: 80 | P: 1021.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.