2025. május 23., péntek

Légköroptika

Adott napon: 
Keresés:
#30941
Üzenem nekik, hogy tudják mit és tudják hova!
Brutál.
#30940
Gyönyörû, Rafy! Egész jó hangulatom lett a képeidtõl!
Közben Marko és Jari 2 nappal ezelõtti képei felkerültek Les oldalára. Érdemes megnézni a fényoszlopokat meg a markológépeket: Link
#30939
Üdv!
Bocsi, hogy félbeszakítom a jégvillámos és jégbuborékos eszmecserét! Tegnap csodás napfelkelte volt Keszthelyen! Csontrepesztõ hidegben fényképeztem ezeket! Link

beillesztett kép

#30938
Ákos, zseni vagy! Tök jól látni alul a sötét foltokat, ahonnan kiindulnak az ágacskái a póknak (na ezért a képzavarért beválasztanak az Írószövetségbe, az tuti), némelyiken meg a pókot is már ki lehet venni. A fizikusok tehát bekaphatják a havat, amit kitaláltak az elmélethez. :-))
#30937
Részint túl is vagyok rajta, persze szájjal fújva, de volt, ami megfagyott. Ennyire szép jégvirágos nem volt, de érdekesen nézett ki a bubi a tetejére esõ hóval... AZtán a bubi felül kilyukadt, behorpadt és úgy nézett ki, mint egy szottyadt sárgadinnyehéj. Képek majd este, most nincs kedvem már vacakolni vele, aludnom kell mert megyek éccakára melóba.
#30936
A képek:Link
#30935
Újabb dolog, amit ki kell próbálni...
#30934
Ha már bubi, legyen benne egy kis optika is
Link
Fagyott bubik, némi koszorúval (vagy glóriával, nem derül ki, honnan a fény). A titok elektromos buborékfújó, így elkerülhetõ, hogy a szájjal befújt levegõ melege miatt ne fagyjon meg.
#30933
Na, ügyes vagy :-)
Buborék-határvonal sokszögesedése: Link
#30932
Nü!Voltam lent a tónál,teljesen be van fagyva.Elsõre elég homogén a felszín,de jobban megnézve "pöttyös" nevet
Kezdõdnek rajtuk a poligonok.Tényleg az alulról meleg bubik lesznek a tettesek,nagyon úgy fest.Elnézve õket,szerintem úgy lesznek a poligonok,hogy a sok kerek kiterjedés összeér,pont mint a szappanbubiknál,csak 2D-ben.
Képek késõbb,vagy este lesznek.
#30931
Jóság lesz! Amúgy meg jég ez is, nem? :-)
#30930
Baró téma!nevet (Fõleg itt a légkörös topikban vidám )
Megpróbálok fotózni a tónál,most kezd befagyni.Link De holnapra behavazódik(hat). zavarban
#30929
Egyik science blogon, ahol egy biológus csaj vett észre ilyen mintákat, felvetette, hogy esetleg a víz alatti élõlények (hód, pézsmapatkány) fel próbálnak jönni, mikor még vékony a jég s az általuk feltört lyuk a tettes. Persze ez is csak egy felvetés volt.

Elõre is köszi, ha hozzájárulsz a tudomány fejlõdéséhez a megfigyeléseiddel!
#30928
Nem tartom túlságosan helytállónak a havas elméletet. A képeimen sincs hó, a jég a kásás szerkezet miatt ilyen fehér.
Ellenben az "ismeretlen okból lyukak" problémán segíthetek:
Ha egy pl. szarvasbika felslattyog a jégre, belebámul a neplementébe és elvégzi a dolgát, akkor az utána maradó kupac sötét színe miatt mindig melegebb lesz a környezeténél, pláne napsütésben. Szépen beleolvad a jégbe, lyukat képezve maga után. Ha nincs elég hideg, hogy a megolvadt víz visszafagyjon, akkor a lyuk ott is marad. Persze nem csak a szarvasbika tud ilyet, elég akár egy jégre hullott faág.
Na, megígérem, hogy ha a télen lesz ilyen jeges-pókos helyzet, akkor rámegyek (szó szerint) a témára. nevet
#30927
Még egy gondolat gyorsan: Ha felülrõl olvadna bele a mintázat, akkor a lékhorgászat esetén is ki kéne alakulnia, de nem találtam errõl képet.
#30926
Gyorsan átnéztem ezt a cikket, szetintem hó tuti nem kell hozzá egyáltalán. Ha a példáik ilyet találtak, az szerintem véletlen. Amit összeszedtem a netrõl, ezek a pókok (amiknek NINCS lyuk a közepén!!!) mind állóvízen lévõ jégen keletkeztek, élõ állóvízen, ergo a Zoli féle teória ezzel OK. A vödörön talált képen egy ártéri (a washland tudtommal ezt jelenti) sekély víz jegén fényképezte a pasi,amiket még leltem a neten ugyanilyen pókos mintázattal azok olyan területeken készült képek, ahol pl. van nádas (ergo bomló szerves anyag odalenn).
Áki tavi pókjai se havasak, 21-es pókjai se. 21-es képén a partvonaltól is indulnak ki pókok.
A hónak akkor lenne jelentõsége, ha pl. lehetne kísérletileg létrehozni pókot úgy, hogy mondjuk egy darab fekete követ a sima jégre teszel s a kõ gyûjtötte hõ átadódva a vékony jégnek szépen elõhozná a mintázatot. Biztos vagyok benne, hogy nem a felszínrõl folyik bele az olvadó víz a repedésekbe, hanem alulról olvasztja ki, ahogy Zoli is leírta.
Mindössze amiatt látni fehérnek a jeget, mert vannak benne légbuborékok, a repedések vizében meg nincsenek (vagyis jóval kevesebb), így nem lesz fehér sem ott a jég.
Ezen: Link tök jól látni, hogy alulról olvadt meg. Még az is emellett szól, hogy a repedések áttetszõbb jegében lehet látni belefagyott buborékokat, ami egy fentrõl olvadás esetén nem volna benne.

Igazából a cikk se megfigyelésen alapul, hanem egy laboratóriumi kísérleten, aminek az eredménye nem is hasonlít a természetes mintázatra szeritem. Jó volna valódi megfigyeléseket végezni, ha pl. Áki ráérne kijárni a tavához és naponta feljegyezni a körülményeket, fényképpel támogatva a sorozatot. Ha nekem lenne tavam, akkor mennék, de itt nincs ilyesmi.
#30925
Most olvasom a jégpókos eszmecserét. Van egy angol nyelvû cikk róla: Link
A lényege: hó ráhullik egy tavon a vékony jégfelszínre, valamilyen ismeretlen okból kis lyukak keletkeznek a jégen (na ez a rejtély), majd a tó melegebb vize belefolyik a lyukba, és utána a felette levõ hóba, majd ahol kiolvasztja a havat, csíkokat (pókokat) hagy. Röviden ennyit ír, de érdemes elolvasni. Most sajnos mindjárt jönnek mindjárt sorban a tanítványaim, így nem tudom bõvebben összefoglalni. Mindenesetre ez Zoli magyarázatát támasztja alá.
#30924
Na menjél Te valahova......... :-)))

Nézem a saját oldalán, jó a szövege: "contains not a single halo that could have been identified by a halo expert from a few decades ago"
#30923
Jé! Günther is szpészvödörözik? vidám
Én meg mutatok néktek egy "holdhaló by Walt Tape"-et: Link
#30922
Még egy kérdés a buborékos ügyben. Pár éve volt sajtószenzáció a Bajkál-tó jegén ûrfelvételen látható kör alakú mintázat, amelyrõl késõbb azt derítették ki, hogy a tó fenekébõl felszabaduló metángáz-buborék okozta. Miért csinált gyûrû alakú mintát a Bajkálon a metán, s miért pókokat máshol?
Link
#30921
Felszíni haló by Günther Können:
Link
#30920
Hát én olyan sokáig nem bírtam volna fennmaradni. Így reggel viszont frissen és üdén már OK. :-))
A poligonos forma létrejötte (kakaó esetében Sanyinál is) köthetõ valamilyen szinten a vízben lévõ konvenkcióhoz, így a magyarázatoddal ez szépen egybe is illeszthetõ. Ha gázbubik alakulnak ki s azok felfelé áramlanak, akár már fagyáskor is benn lehetnek a kialakuló jég alatt, s mondjuk ennek hatására azon a részen, ahol a bubik jobban melegítik alulról a jeget, az érintkezési pont közelében eleve vékonyabb lesz a jég, a szélein vastagabb, emiatt látható a minta. Hasonló a minta, mint amikor sok szappanbuborékot egy ablakfelületre fújunk, s azok ott öszzekapcsolódnak egymással, a találkozásuk vonalai ugyanilyen sokszögesek lesznek, holott a bubi maga kerek.
Egyúttal arra is magyarázat a magyarázatod, hogy a Balcsin miért nem láttam ilyet soha - nem él eléggé az iszap ahhoz, hogy kellõ mennyiségû szerves anyag kezdjen el gázosodni benne. Sajnos olyan víz nincs felém, legalábbis nem tudok róla, ahol megfelelõ lenne a fenék egy ilyen gázosodáshoz.
Mást is érdekel a téma: Link :-)

Azért azokat a lidércfényeket megnéztem volna egyszer! :-))) Tessen szépen fényképezni, ha lesz lehetõséged!
#30919
Jé, nekem is van jégvillám. nevet Link

Itt sem olvadt akkor, de elõzõleg sem.
December 17, hinaras, iszapos fenekû Békás-tó, Debrecen.
#30918
Teljes mértékben elfogadom az elméletedet, Zoli! Gratulálok! (Most pedig csak hangosan gondolkodom. Az anaerob folyamatok télen erõsebbek, nagyobb a sötétség és erõsebb a hideg: a szerves anyagból iszap lesz, ez megerjed, a belõle keletkezõ/felszabaduló metán a környezeténél melegebb, könnyebb - a szennyviz-deritõtelepeken ki is használják ezt a folyamatot viztisztitásra.)
#30917
Hát,nem tudom.A 19-i képek készültéig nem volt olvadás,folyamatosan fagyott,egyre erõsebben.Úgyhogy az,hogy olvadáskor jelennek meg,ebben az esetben nem áll(?).
Másrészt nem állóvíz,duzzasztás,bár felér egy állóvízzel.Biztos rohad az alja,jöhet gáz és melegebb.
Mindenesetre nem vonom kétségbe a dolgot és köszönjük a magyarázatot.Egy timelapse video sokat segítene,de nem találtam a Tecsõn.
Szerk.: Szerintem többféle képpen jöhetnek létre.A Te képeiden nagyon határozottak a közepek,míg az ényéimen nem annyira,bár nem is voltak olyan nagyok.
#30916
Ne várjatok tovább:
Eltartott egy ideig, amíg megtaláltam a pókokat, mert rossz dátum volt a gépen beállítva, így a kép dátuma is téves, nem 2005., hanem 2006.
A pókok:
Link
A pókok átmérõje jelen esetben 2-3 méter körül lehet. Gyakorta alakul ki olyan lefûzõdött holtágak jegén, ahol a vízmozgás zéró. A megjelenésük egyértelmûen olvadáskor és nem a fagyáskor jellemzõ. Sõt, felénk úgy tartják, hogy megjelenésük intõ jel lehet: ésszel menni a jégre, mer beszakadhat.
Az elmélet a következõ:
A holtágakra igen jellemzõek a meleg feláramlások és a gázfeláramlások. (utóbbi a megfagyott jég alatt hatalmas buborékot képez, ami egy késsel kiszúrva könnyen meggyújtható. Ifjabbkorunkban nem egyszer sikerült hajunkat, szemöldökünket porrá égetni egy-egy kétméteres lángoszloppal...)
Szóval. Amikor a jég a + hõmérséklet hatására meggyengül, szerkezete porózussá válik és elkezd repedezni. Egy ilyen meleg feláramlásból a melegebb víz beszivárog a repedésekbe és elkezdi olvasztani, tovább repeszteni azt. Egy idõ után a repedések lárványosan kirajzolódnak, mintha középrõl kiinduló villámok lennének. A pókok lassuló ütemben, de egyre nagyobbak lesznek, amíg a jég teljesen el nem olvad, avagy visszafagy.
Nos?

#30915
De gyönyörû!
#30914
Ma délelõtti irizálás Egerben:
Link Link Link
#30913
Szerintem a fagyás tempójával/ütemével is,de majd jön Zoli és elárulja.
Ervin,köszi.nevet
#30912
A pompás jégvillámból itélve - ilyet a néhai tavunkban gyakrabban láttam - a jelenség a valamivel magasabb hõfokú vizhez, annak jég alatti szétfutásához kötõdhet.
#30911
Oh, sokszög-hegyek! :-))) A villám nagyon klafa!
#30910
De állatok! Itt is tök jól látni a poligonokat. :-)
#30909
Link Link nevet Nagyon feltûnõ volt.(dec.19.)
Ez meg nem pók és nem egy olyan alakzat közepén van:Link Jégvillám vidám
#30908
Van abban hatszög is, de öt meg hét is. Alapvetõen szabálytalan sokszögek:

beillesztett kép



Ilyen ugyanez a Marson:

beillesztett kép


#30907
Ketten várjuk :-)))
#30906
Lehet hogy én látom rosszul, de mintha hatszögeket alkotnának a vonalak. (Félméteres vízmolekulák, mekkora poén lenne már. :-))) )
#30905
Az alpesi kép különös hangulatú, mintha a Mikulás készítette volna a képet. :-) Nagyon szépek!
#30904
Itt ülök és várom Godazolit. nevet
#30903
A konvekció szerintem, s a tetején kicsapódó hab, vagy zsír. De nem vagyok szakértõ, ilyesmit nem ittam kb 2 éves korom óta. :-))
#30902
Igen, látványosak a repedések, de az a mamma nagyon megfogott.nevet A kakóban mi alakítja ki ezt a látványt? kacsint
#30901
Köszönöm szépen, a többieknek is! nevet

Ma fehér kristályokat hoztam. Reggelre Párizsban virágok nõtték be a repülõnket: Link
Az Alpok felett is maradt még kristály az ablakokon: Link
#30900
Amit Te mammának nézel, az fagyási poligon és a rendszeres oda-vissza fagyás miatt van. A lényeg a képen a pókhálószerû mintázat, az egy pontból induló kis repedések.
#30899
A hatvanas, hetvenes években nagy esõzések után a házunk falát mosta a tó (a hetvenes évek végén lecsapolták... szomoru), amely télen arasznyi vastagságban befagyott. Emlékszem ezekre a tükörsima jég alatti alakzatokra. A magyarázatot magam is kiemelt érdeklõdéssel várom.
#30898
Ilyen mammatus-os rajzolatok a pohár kakaómban is meg szoktak jelenni! nevet
#30897
A lencsék a végén halálosan gyönyörûek! De az egész bámulatos. Köszi a linket!!!
#30896
Köfi!
Szerintem azok azok a részek,amerre ment a fagyás.Vagyis foltokban kezd el fagyni és ezek az utoljára befagyott lukak.Szerintem,de nagyon várom Zolit a magyarázattal.
______

Itt meg egy Time Lapse kondenzekrõl,de a legvége fantasztikus.2 db Lenticularis-szal a naplementében van vége.Csodálatos!Link
#30895
Elõre is köszönöm!
#30894
Felénk ez gyakori jelenség. Estére hozom a pókjaimat, meg a magyarázatot is.
#30893
Contoroll Ági, Vikarel, kiváló naplementétek volt, ezer köszönet érte!!
A holdhalók is elsõ osztályúak, ezekhez is külön gratula, valamint Bluli dunaúji haló-évnyitójához is!
#30892
Áki, a jómúltkori jégbe fagyott repedéses mintázatodhoz nagyon hasonlót találtam a vödörben:
Link
Egyre jobban érdekel, hogy mi miatt lesznek ilyen pókok a jégen! :-)

Utolsó észlelés

2025-05-23 15:08:45

Kõszeg

13.3 °C

04507

RH: 56 | P: 1013.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

140128

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.