2024. november 28., csütörtök

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#4137
Én sem vagyok ám tudor kenya...hehe csak a szükséges minimum. Az a helyzet amiket én régebben olvastam, azok nem könyvek. Többnyire jegyzetek..meteorolódiai nyári iskola anyagai, amiket nem adtak ki csak 20-40 pédányban.

De itt van egy eléggé olvasmányos, de ez is kézirat

ELTE - TTK Czelnay Rudolf, Götz Gusztáv, Iványi Zsuzsanna
Bevezetés a meteorológiába II A mozgó légkör és az óceán Kézirat Nemzeti tankönyvkiadó 1994.

próbálok még érdekesebbeket gyüjteni neked, ami elérhetõ a könyvesboltokban is.

Péczeli hogy tetszett? Akkor neked már nem mond újat a kondenzáció sem, sem a Milankovics - Bacsák elmélet ? nevet

Az elõbbi könyvet se kell elejétõl a végéig bújni vannak benne érdekesebb részek, Pl a golf áramlat neandereinek vándorlása...stb
#4136
Szibéria: én szívesen venném, ha mondanál könyvcímeket a Péczely-féle könyvön kívül is.(azt elolvastam) Az én tudásom még jócskán hagy kívánnivalót maga után. De legalább nem okítok ki senkit.
#4135
Akkor rájuk hagyom:

Látom közben az illetékesek már intézkedtek, kivették az észleléseket, amelyek enyhén szólva nem helytállóak.

Ha rájuk hagyom akkor meg az a baj, hogy leírom 1 sorban, hogy ez nem így van. semmi többet. Visszakérdez, hogy ugyan magyarázzam már el tanuljunk egymástól ! Elmagyarázom neki. Nekem esnek páran köztük Õ is, hogy ne nézzem már szegény XY-t hülyének. Kész Le vagyok b....a ! Ennyi.

Sajnos a bõdült hülyeségeket nem bírom megállni beírások nélkül. ha meg azt irom, hogy inkább erre nem mondok semmi, vagy azt hogy hosszú, visszairnak, hogy milyen Übermensch-nek képzelem magam.

Pl a hidegfront átalakul melegfronttá..stb
#4134
Szibéria: két lehetõséged van:

1. Elmagyarázod 10x, 100x, 1000x amíg bele nem unsz annak aki nem érti, rosszul tudja, és elviseled hogy aki nem akar tanulni az lehurrog.

2. hagyod a pic*ába

(3.) Elzavarod az illetõt kislexikont olvasgatni.
#4133
szibéria: Nagyon régóta követem a metnet oldalt,de csak mostanság regeltem. Sztem azzal teszed a legjobbat ha egyik füleden be,a másikon meg ki...csak felidegeled magad,az pedig árt az egészségnek! nevet
#4132
Egy kérdés: Nem tudom hogy reagáljak a következõ dologra,

Valaki leirja a naplóba, hogy esik a hó, ezért megérkezett a hidegfront, erre én leírom, hogy nem , melegfront van felettünk, erre egy másik valaki leírja, hogy nem..nem, nem így van ma hidegfront, holnap melegfront jön, mert holnap melegedés lesz.....közben a másik észlelõ is kijívít, hogy tévedek, mert hidegebb van ezért hidegfront ért el most.

Mitévõ legyek ? ha beirok egy két könyvcímet lehurrognak, hogy mit játszom az agyam, ha leirom a mérsékeltt övi ciklon felépítését és mozgását...lehurrognak, hogy ilyen senkiházi vagyok, hogy nem veszem figyelembe, hogy ez egy amatõr fórum és én is az vagyok? Vagy hagyjam rájuk és az maradjon a naplóban a többieknek, hogy a mérsékelt övi ciklon átvonulása esetén a hidegfrontot követi a melegfront...Kérlek segítsetek ?
#4131
Dougan!
Az accuweatherrol!nevet Torolj vissza egy /-t es talalsz meg egy joparat
#4130
Naovich!Nagyon jók a képek fõleg az elsõ második és a harmadik elég durvák!Honnan szedted le õket?
#4129
Link
Link
Link
Link
Link
#4128
Viszont tájékoztatatlak, hogy az adatok minden bizonnyal a szondázás eredményei, azaz valószínüleg 00 és 12UTC-s a napi két frissítés.
#4127
Meg is jött! Köszönöm! Ez még hasznos lehet mindenképp! nevet
#4126
Na itt vagyok! Várom a választ!nevet
#4125
Galopp kérdezte a hosszútûvúban:

"http://www.phys.uu.nl/~groeneme/meteosite/nederlands/uamaps.html

Ha nem tévedek, ezek a magassági félóránként mért hõmérsékleti értékek? Segítsen valaki!
Vannak zölddel és pirossal írt értékek. (T). Mit jelent egyik és mit a másik?

Köszönöm elõre is!"

Válaszom:

Ez igen, jó kis link !
Különbözõ magasságokban mutatja a Tt és Td-t (a piros a T, a zöld a Td/harmatpont/), illetve a szélirányt és erõsséget.
#4124
Bizony András, állomásszinti az az adat.
Néhány évet átfogó mérésbõl hazánk bármely pontján 1041-1043hPa "összejön".
#4123
Cb: az az 1907-es rekord valószínûleg állomásszinti légnyomás lehetett, a tengerszinti 1040 hPa egy erõsebb téli anticiklonban nem számít igazán rendkívülinek.
#4122
Hogy van az, hogy máskor ha felhõk vannak, éjjel nem változik a hõmérséklet szinte, most meg igy is 2-3-4 fokot csökkent reggelre?
Most miért nem tartják vissza a hõt a felhõk ? Nincs mit visszatartani ?
#4121
Igazad van Cb! Elnézést!
Tehát így helyes:
Link
Szééép kis ciklonocska.
#4120
Nagyon köszönöm a segítséget!
#4119
Nanovich*
Kicsit elnézted a dátumot. Az 1976.12.03!
Link
Így valószínûleg helyes az adat. Cb
#4118
Elég érdekes az a "76-os adat.
Link
Mert eszerint kb 1014hPa volt.
#4117
Zak
Egy 2000-ben kiadott könyv szerint Magyarországon a legmagasabb, tengerszintre átszámított légnyomás 1039,7 hPa volt 1907. 01. 24-én Budapesten /de ez már nem aktuális, mert a napokban Gyõrben 2006.01.13-án a hivatalos mérések szerint elérte az 1040,0 hPa-t./
A minimum pedig, 964,0 hPa 1976.12.03. Budapest.
Üdv; Cb
#4116
Urak,

hol tudnék utánanézni, hogy mi volt a Magyarországon valaha mért max./min. légnyomás és kb. mikor...? Biztosan én vagyok a vakegér, de nem találok rá infót sehol.
#4115
[email protected]
#4114
ripley: mija te címed? (emesen)
#4113
oké-zsokénevet
#4112
Még nem telepítettem újra, mióta rendbe tettem a gépen, de valamelyik nap telepítem.
#4111
Storm van msn-ed?
#4110
Ide írom a hozzám szólóknak a választ:
Ripley: nekem oké, de kevés csapit várok, ha meglesz 1-3 cm, már elégedett leszek.
Cirko: hát én is tudnék mesélni. Minimum 2 SC vonult át felettem tavaly. A jégesõ nálunk "csak" a veteményest nyírbálta ki, de épp elég volt helyre állítani...
Gehrard: ne becsüld le az áprilist, durva dolgokra képes. Olvasd vissza az archívumban 2005 04 25-öt! Tavaly is sokáig tartott a tél, mégis megjöttek a korai viharok.
#4109
MICImACK0: hát az ellem nem sok mindent lehet tenni, max törölgetni a sok kéretlen levelet. De ha legalább innen nem tudják megszerezni, már az is több a semminél.
Létezik víruskeresõ ami spyware-k ellen is véd. Mióta ilyet használok, semmi nincs a gépen. Néha kíváncsiságból lefuttatom még azért a Spybot-ot, de nem talál semmit. Az nekem is tetszik, mikor az általad említetthez hasonló oldalakon járok, a víruskeresõm rögtön jelez, keres és takarít.
#4108
Itt egyszerre fut kettõ folyamatosan, meg néha teljesen végignézi a gépen levõ dolgokat, és szép számmal talál mindenfélét.
Mi az a "szörcsbár"?
#4107
Hát nekem nem szokott találni semmit. Max a cracks.am oldal böngészése közben szokott szirénázni. Évente max 1-2 vírus jut be a gépemre, de akkor is az én figyelmetlenségem miatt. Szörcsbár meg még sosem települt nevet Erre büszke vagyok nevet Monnyuk opera melett nem nagy kunszt vidám


Egyébként meg EMDCS ! (elolvas, megért, dönt, cselexik ) Ha ezt betartod akkor sokkal kisebb veszélynek vagy kitéve.
#4106
MICImACK0: és hiába értesz a géphez, a vírusirtó egy "jobb" este ötöt is talál!
#4105
Törölt tartalom
#4104
Uhh bocsi. Ez a bes*op kicsúszott a számon. Nem volt szándékos szomoru
#4103
BB: az a legfõbb gond, hogy ha valaki beírja címlistába a címedet, és utána beszop egy férget, vagy egy kémprogamot ami címekre vadászik, akkor máris megszerzték a címedet a szpemmerek. Ez ellen nem tudsz sajna mit tenni. Akármennyire megbízható embrenek adod meg a címedet, ha esetleg nem ért rendesen a gépéhez, vagy van ilyen családtagja, akkor könnyön össze tud szedni minden csúnya dolgot. szomoru
#4102
Most konstatáltam csak a Kuzmi által beidézett szövegbõl, hogy a NAO indexhez használt értéket mérõ izlandi állomás Stykkishólmur városkában van Nyugat-Izlandon. Fotóztam itt néhány éve, igaz akkor analógra:

Link
#4101
MacGyver: már én is észrevettem, hogy már a leírt kukac sem jó. Arra is keresnek már, múltkor nekem is jött utána. A k u k a c viszont egyelõre bejött.
Na, erre a címre keressenek amit most összeirkáltamnevet
#4100
Sipi: megjött, kösz! (bár csak a macgyver-esrõl, úgy tûnik a másik már egyáltalán nem mûködik, a másikat meg most írtam le elõször nyilvános helyen és máris jött rá reklám :-()
Leifur: megnézem!
#4099
Kuzmi:

kenya: A kérdést inkább "nao"-nak címezd. nevet
Én most a fogalmakat próbálom helyre tenni. Sokunknak nincs megfelelõ tudása ezen a területen.
#4098
Kenya:

Kuzmi, egy kérdés: ha NAO index pozitív volt 1995 telén, akkor miért volt mégis akkora hó és néha -20 fok? Ja, és most milyen a NAO index?
#4097
Szintén Kuzmi:

"A hideg légpárna olyan légtömeg, amely a medencékben, zárt völgyekben megreked. Erõteljes vízszintes vagy függõleges mozgás hiányában átkeveredésre vagy eltávozásra képtelen, és így akár több napig is helyben marad, miközben általában egyre hidegebbé válik. Megszületése és fennmaradása meghatározott idõjárási feltételekhez köthetõ. Nálunk a hideg légpárna létrejöttének egyik szükséges feltétele az, hogy hideg levegõ töltse ki a Kárpát-medence teljes légterét, a másik szükséges feltétel pedig, hogy anticiklon alakuljon ki környékünkön. Az anticiklonokban ugyanis nincs nagy energiájú légmozgás, amely kisöpörhetné a mede"ncében megülepedett hideg levegõt."
#4096
Kuzmi írta az imént a hosszútávú fórumba:

"A NAO index

A NAO intenzitását a NAO index-szel mérjük. A NAO index két olyan állomás tengerszinti légnyomásának a különbsége, amelyek közel vannak az izlandi alacsony nyomású és az azori magas nyomású légköri képzõdmény centrumaihoz. Stykkisholmur (Izland) az északi állomás, míg vagy Ponta Delgada (Azori-szigetek), vagy Lisszabon, vagy Gibraltár a déli állomás. Egy ilyen egyszerû index nyilvánvalóan nem veszi figyelembe, hogy az aktuálisan kialakult képzõdmény esetleg nem ezek felett a helyek felett helyezkedik el, és a NAO évszakos változékonyságát sem tudják pontosan leírni. Azonban az index alapvetõ jó tulajdonsága, hogy az éghajlati feljegyzések alapján legalább 1864-ig visszamenõleg ki tudjuk számítani. Ha az index jó kapcsolatban van a rácspontokban levõ felszíni légnyomási adatokkal, akkor a kialakuló észak-déli dipólus határozza meg az adott NAO-hoz tartozó térbeli képet.

A negatíve NAO index gyenge szubtrópusi anticiklont és izlandi ciklont jelez. A nyomáskülönbség kicsi, ezért a kelet-nyugat irányú mozgás legyengül. Ez inkább a mediterrán területekre visz nedves levegõt, jellemzõek a hideg levegõ kitörések és ezért a havas idõjárás. Grönlandon azonban enyhébb a tél. Az alacsony index volt 1917, 1936, 1963 és 1969 telén és tavaszán, amikor a gyenge nyugati szelek uralkodtak az Atlanti-óceán északi fele felett, ami megfelel az átlagnál hidegebb európai télnek.

A pozitív NAO index az átlagnál nagyobb szubtrópusi magas nyomású központot jelent, az átlagnál alacsonyabb nyomású izlandi ciklonnal. A növekvõ nyomáskülönbség több és nagyobb téli vihart eredményez az Atlanti-óceánon át, amelyek pályája északabbra van. Ennek hatásaként meleg és nedves a tél Európában, de hideg és száraz a tél Észak-Kanadában és Grönlandon. Kelet-Amerikában ilyenkor enyhe és meleg tél uralkodik. Például magas index volt 1989, 1990 és 1995 telén és tavaszán, amikor a légtömegek az arktikus és az izlandi régióból áthelyezõdtek a szubtrópusi övbe, közel az Azori-szigetekhez és az Ibériai-félszigethez, illetve megerõsödtek a nyugati szelek az Atlanti-óceán északi területein. Az erõsebb nyugati szelek több meleg és nedves levegõt szállítanak Európa fölé, ezáltal óceáni jellegû, enyhe telet okoznak."
#4093
Törölt tartalom
#4092
Szerintem ez várható volt. Amint valami izgi történik, egybõl megtelik a napló a felesleges hozzászólásokkal. Nem csak ilyenkor kellene mindenkinek aktívkodni, hanem akkor is, amikor "unalom" van... szomoru
#4091
Tényleg érdemes lenne újfent bekukkantani egy moderátornak a naplóba; jó lenne vigyázni az amúgy is törékeny színvonalra.
#4090
Miért van megint tele a napló, nem odaillõ dolgokkal.
Tessék moderálni!
Köszönömnevet
#4089
Tényleg, nahát, errõl nem is tudtam, jó szemed van Kenya.
#4088
Lehet hogy ez csak nekem újdonság, de nézzétek csak meg az alább belinkelt lapnak az "Idõjárás" ablakát!
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 18:28:35

Tát - Kertváros (106m tszf)

5.2 °C

00000

RH: 94 | P: 1020.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.