2024. november 30., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#11685
Valaki írta nemrég, hogy a természet februárban 2 héttel előrébb járt de mostanra, talán már hátrányban van. Hát van benne igazság ugyanis anyák napjára el szokott virágozni a tulipán most meg még bimbós állapotúak is vannak. A fák virágzása se fejeződött be, az alma most van a sziromhullatás kezdetén. A korábbi évekhez képest 1 hetes visszamaradás van, persze lehet, hogy ez lenne a normális, csak az utóbbi években elszoktunk tőle...
Az erdőkről is írtatok, hogy alig van aljnövényzet, száraz az erdő. Hát aljnövényzet valóban nem volt sok de a fák jól érzik magukat, az átlagosnál több a lomb, szinte dzsungelben érzi magát az ember. Ennek a telített alsó talajréteg lehet az oka, az itteni talajok jól tartják a vizet. Hiába van szárazság a patakokban mindenütt van víz.
#11684
Nyúltrágya lett beforgatva télen a kertbe. Látványos növekedés van földbe rakott palántáknál. Amúgy 100% én is szenvednék.
Van jelenleg 10 trágyagyárosunk. Így elég jól gyűlik szerencsére. kacsint 
#11683
Én is két naponta locsolom, de még a virágzástól is marha messze vannak, és három hete kint vannak... alig nőnek valamit szomoru
#11682
Hát itt mondhatjuk, hogy szárazság van.
Április+ május eddig: 10,3 mm 
Kinek mi jut, az függ az elmúlt időszak csapadékviszonyaitól az országban. kacsint 
Amúgy igen, nekem is rendbe van a szőlő, bár 10-15 tőkén(a ~200ból) meg volt a szüret az őzeknek hála, de hétvégéig kész a hiányzó kerítésszakasz, remélhetőleg addig nyugton vannak. Pont még a fürtkezdeményt lerágták, 10-15 centis hajtás csonkokat hagyva, ha szerencsém van másodtermés lehet pár tőkén,de az már nem az igazi.
Eddig 2x szórtam meg. Thiovit jet+Flumite, illetve a vadkár után Thiovit jet,rézoxi,flumite kombóval.

Teszt jelleggel április közepe óta kerülnek ki paradicsom/paprika palánták a földbe. Ennek hála egyre több zöld paradicsom van a töveken. 2 naponta megy a locsolás. Sajnos esővízem még nincs, így a völgy aljában lévő kútról hordom fel, de úgy néz ki megéri.
#11681
Nekem eddig nem volt időm kiültetni - és mivel szerda-csüt. reggelre hideget mondanak felénk reggelre - így én csütörtökön ültetem ki. 
#11680
Nálam a paradicsomok három hete kint vannak. Sokat mondjuk nem fejlődtek, gondolom a hideg idő miatt. Illetve kettő elég jól nő, a többi küszködve. Alsó leveleik száradnak le, de felül közepén szép egészséges hajtások jönnek, csak egyelőre csiga lassan. Mondjuk elég picik voltak mikor kimentek, 15-20 centisek csak.
#11679
Felénk így segítik a szüretet. Ha nem is látszik jól, de  a sorközben lévő szalmatakarást egyszerűen felgyujtották....

beillesztett kép



beillesztett kép


#11678
Apoloskaszagű szilvadarázs már korábban rajzott, ott már nem tudod az idén használni. Jó lesz jövőre. A fóliába csomagolt kis kapszulákat érdemes fagyasztóban tárolni.
Zsu 82: a paradicsomot már 10 napja a paprikát 4 napja kiültettem.
#11677
Sziasztok! A paprika paradicsom palántát mikor lehet átültetni szabadföldbe?
#11676
Szilvadarázs ellen rendeltem feromon csapdát, még nem érkezett meg, erre nézem a szilvafánkat, 50-70 %-ban ki van lyuggatva.... szerintem idén már felesleges felraknom..
Elképesztően meghálálták a sok locsolást a tavaszi zöldségek...hagyma, retek, saláta kiváló, borsó most végre beindult..
Az almafára is locsoltam két turnusban vagy 500 liter vizet.
#11675
Már vártam az idei képeket. Nálam még 2 hét és pirosodik a korai, ha várt eső megjön  akkor a fán rohad.
#11674
16,5 mm.-tert hozott Május idáig. Nagyon kellett erre felé. A szabadtéri növények fellélegeztek, a fák-cserjékről meg lemosódott az előző homok, és verése. Már sokat működtek a szeged környéki körszórók a fóliás burgonya földeken.vidám
Horitazi;  a moníliának a nedvesség-eső kedvez, a lisztharmatnak meg a szárazság. A szikkadt tavaszelő miatt a monília visszaszorult, most a csapadékos, és a melegedő idő a tetveknek fog kedvezni. Őszibarack fodrosodás gomba második hulláma várható 20 fok alatt.
A szőlők köszönik, jól vannak.
#11673
Az egy másik faj.
Nálunk van kék, lila és fehér is. Utóbbi jellemzően később nyílik, mint a "hagyományos".
#11672
Csernobili utógyújtás. Nálunk meg már 3 éve a kék ibolya átment fehérbe.zavarban
#11671
Köszi! Sajnos ez nem játszik, kicsi a kert ehhez, egyszerűen nincs hely. Ezért a balkonos megoldás.
Egyébként bazi nagyok ám a cserepek (agyag, üresen vagy 15 kg), jövőre lesz kettő új amikben áfonya lesz. Ott végre ideálist talajt tudok nekik tartósan biztosítani, és az a 30-40 liter föld ami belefér, elég is lesz sok évig a bokroknak nevet
#11670
A tavaly - tavalyelőtt (ősszel) ültetett Kákik rügyei az utolsó tavaszi fagyban (-6 °C) elfagytak. Akkor még éppen, hogy duzzadtabbak voltak a nyugalmi állapotnál. Az ágtövek és a törzs alvó rügyeiből hajtanak most ki. Az egy-két évvel korábban ültetettek károsodtak ugyan, de nem végzetesen. Némileg hiányosan, de kihajtottak a látszó rügyek.
Igényelni fognak némi zöldválogatást.

Floo, nálad mi a tapasztalat?
#11669
Ha sok szamócát szeretnél a háznál, ültesd ki szabadba, hagy szaporodjon. Nálam a szabadföldin nagy zöld bogyók ezrei várják a jó meleg májust. Amióta szamócám van, még soha nem volt ennyi virág és most már bogyó Úgy a hónap közepére várható az első szedés. A folyton termő az jelenti hogy még egyszer fog teremni a szezonban, valamikor a nyáron.
#11668
Nagy cserepekben tartjuk a teraszon, amikor vettem már bőven virágzott. Elvileg folytontermő nevet
#11667
Törölt tartalom
#11666
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#471535 - 2020-04-30 20:06:33)

Nem csak a paradicsom...a lisztharmat sok mindennek az ellensége. szomoru
#11665
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#471533 - 2020-04-30 19:55:30)

De akkor miért szedted le? nevet
Nálunk az első szamóca lett piros mára. Nem tudom, hogy a jövő heti, ismét hűvös, sőt hideg reggelek vajon mit befolyásolnak majd. A paradicsom utálja, az biztos.

Hopp, mindjárt ugrunk az agro fórumba nevet
#11664
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#471532 - 2020-04-30 19:51:10)

Nem is írtam hogy érettek, de nincs is május 20 meg 30.
Április 30 van.
Nem kell neki 8-10 nap, 3-4 nap múlva tiszta pirosak lesznek.
#11663
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#471527 - 2020-04-30 19:28:00)

Az idén megint későn tavaszodott felénk Link

beillesztett kép


beillesztett kép

#11662
Egész érdekes dologra lettünk figyelmesek. A kb. 40 éves cseresznyefánk törzséhez közeli virágszirmai rózsaszínűek, nem pedig fehérek. Ez mitől van? Én elsőre arra gondoltam, hogy esetleg az ágacska végóráinak lehet a jele...??
#11661
Pedig ez tényleg igaz. Nem értem mi a hülyeség benne. Én is nagyon utálom a gyomirtót ,
mert olvastam hogy milyen veszélyes.
#11660
Nálam is volt ilyen tavasz kezdet. Csapasd meg tiszta csapvízzel ( én befogtam a gumi végét) és hajtsd le róluk a tetveket, vagy a fehéres liszteskéket. Orgona van közelben? azt szeretik.. Pár napig lankad, majd észhez tér. ( lehet túl erős napfény és légszárazság is okozhatja)

#11659
duhos(Ne kattintsatok a linkre, csak a feltöltő oldal mellékterméke!)
Link

beillesztett kép

#11658
Ennél mediterránabb nem kell, mint az érdi domboldal. A semmivel sem védett kajszi fán, a nagyjából összesen 30 szem virágból (nagyon durvát metszettem rajta, kb. csonkoltam a fa nagy részét) megmaradt vagy 10 szem barack. Már egész nagyok nevet
Az őszik levelei nagyon csúnyák, de én nem kezelem semmivel. Ha kibírja, esetleg megmarad. Ők kapnak még egy évet, mivel most még nincsenek útban.
#11657
6 napig tüzeltem alatta, most végignéztem és eddig 6 icipici barackot találtam az egész fán.... Szóval ritkítani nem kell...
#11656
Távol áll tőlem az olyasmi. De ez nem hinném,hogy hülyeség kategória. Az biztos,hogy 8-10 alkalomnál többször  lepermetezik a nagyüzemi almaültetvényeket egy szezonban.
#11655
Tavalyig én is azt hittem. Az idein már nem csodálkozom. Lehet, hogy ők is migráncsok?
#11654
A Lujó verzió lesznevet De. Az előző hsz-od elsőképén vannak olyan kanalas levelek, amik emlékeztetnek az apoplexia(gutaütés) kezdődő tüneteire. Nem tudom van-e rajta termés(fagy miatt), mert ha sok kötött, akkor célszerű termésritkítást végezni. Gondoskodni az egyenletes vízellátásról. Ezt mint megelőzendő a nagyobb bajt javaslom.
#11653
Elötte:
Link
utána:
Link

Ez tiszta és világos nevet

De voltak olyan kisebb ágak már amit le kellett vágjak, mert fonnyadtak rajt a levelek. 
#11652
Az összesodrott leveleken belül, ha látod a levéltetű kolóniákat, akkor Lujó verziója lesz. Ha nem találsz benne levéltetűt, akkor jelezz vissza, néhány idősebb levél sem úgy áll, ahogy kellene. Kajszin nagyon ritka a levéltetű fertőzés.
#11651
Köszi !!
#11650
Nekem azt mondták a Zalmáskertben, hogy minden eső után megy a permetzavarban
És igen a gyomirtó mánia szépen terjed. Egyik szomszéd a zőccségesében tolja, a másik a fűből a heréket irtja, hogy a méhecskék ne szálljanak oda és így a havonta egyszer 2 órát ott rohangáló unokákat meg ne csípjék (pedig amúgy értelmesek).beteg
Oszt akkor csodálkozunk, hogy egyre kevesebb a méhecske (bár ennek az ellenpéldája, hogy mostanában láttunk a gyerekekkel 2 faj eddig nekünk ismeretlen poszméhet(?) errefelévidám)
#11649
Tetű.
#11648
Szakik !! A kajszim levelei kezdik megadni magukat elszórtan. Eddig volt lemosó permetezés, aztán monília ellen a virágzás elején és végén. A másodikba tettem rovarölőt is...
Link
Link

#11647
Azért minden hülyeséget nem kötelező elhinni.
#11646
Gondolom csak volt annyi eszük,hogy kizárólag a gazra permetezzék,és nem szeles időben,ha már arra is lusták,hogy lefűnyírózzák a területet. Csak amelyik növénnyel érintkezik,arra hat,a talajból nem szívódik fel.  Én is utálom a gyomirtót,soha nem használok semmilyet. Csak a hagyományos módszert,a kapálást.     De körülöttem egyre többeknek a totális gyomirtózásokban merül ki a "kertművelésük" a telkeiken,amiket már áprilisban elkezdenek.beteg
#11645
Sőt,a szupermarketekben kapható almákat 16-szor,de olyat is hallottam,hogy akár 32-szer is lepermetezik egy évben mire leszüretelik a fákról!
#11644
A kondenzációs magok  kétfajtájúak,  a csapadékképzők (Ice Forming N.) sajnos csak a meglévő magas  Rh jelenlétében,  már felhővé formálódott  légkörből (cellából)  tudnak kifagyasztani  repülő objektumokat...  ld. hó, jég,  eső...
énnekem a másik típus  (a ködképző,  CCN) jobban hiányzik,  ennek nem  a koromszemcsék / porszemcsék / zuzmók alkotják a lényegét,  hanem a szulfát aeroszol, amit a légkörbe leghatékonyabban az algák és korallok képesek visszajuttatni   (miután a vulkánosság kibocsátotta és békén  leülepedett.)
Itt megint csak az élő Föld ökológiai rendszereihez jutunk vissza...  ha nincs elegendő élet a  tengerben,  ott marad az esőnk a spanyoloknál, ahelyett,  hogy Miskolcig bejönne.  Nem szállítják ide,  és máshová sem,  a rétegfelhők,  akiknek az éjjeli fagyok mérséklése is dolguk lenne.

van viszont  egy  kérdésem is az üggyel kapcsolatban.
Nagyobb mennyiségű  oldott kéngázt tartalmazhatnak bizonyos víztestek is.  Ezekből az egyensúly megváltozása  (fokozott felszíni párolgás, kisebb bejövő  vízhozamok a vízgyűjtőn,  szeizmikus események)  kiszabadíthatnak nagyobb mennyiségű ként  a légkörbe.
Ilyen víztestek a "környéken"  a Fekete-tenger,  illetve a Holt-tenger.
Ti hogyan látjátok,  -esetleg egy erősebb MKR, vagy depresszió, kavarhat föl annyi vizet,  hogy ez a jelenség kisebb léptékben,  bekövetkezzen?
#11643
Itt Dél-Budán az Egér út/ Budaörs mellett szokott egy egerészölyv pár keresgélni, a fiaikat a kopárokon röptetik.  Holló legközelebb Mária-remetén,   a Remete-szurdok fölött fészkel,  őket a Nagy-Kevély tetején  többször  is  láttam,  de pl.  Solymáron, az  egyik nagy-havas télen, a cinkéknek kirakott csécsi szalonnát madzagostul elvitték...  nyomot a fa  alatt nem találtam, a ködben hallottam  a hollót, a fejem  fölött, amikor kiraktam...
#11642
A vércse egész sok helyen megél, még Budapesten is vanvidám
Sasról nem tudok nálunk, de holló biztosan van, mostanában már párban. Az érdekesebb madarak a Kisbalaton környékén lehetnek. Ami nekem érdekes errefelé, az a rengeteg féle bogár, lepke, stb.
#11641
A vércséről jut eszembe, szombaton itt Velence kellős közepén (már ha van közepe ennek a félhold alaknak..) egy galamb irdatlan szárcsapkodással felszállt, mondom ennek mi baja..hát 1 mp-en belül jött a vörös vércse...nagyon ritkán, szökőévente látni ilyet itt.

Felétek szerintem még sas is előfordul, nem lennék meglepve, ha a Keszthelyi-hg meredek keleti oldalánál sasok fészkelnének.
#11640
Nálunk is a tavaly idekerült macska a gyíkok, stb. legnagyobb ellensége. Bár itt vannak más vendégszereplők is (róka, egerészölyv, bagoly, vércse). Múltkor a macsek fogott egy kis pockot, a gyerekek 2 óráig játszottak vele, aztán elengedték. laza
Amúgy ilyenek az én gyerekeim is a bogármániájukkal, meg a "de cuki" felkiáltással egy ászkarákra (pincebogár?)vidám
#11639
Köszönöm, igen, szerencsére a gyerekek nálam is mindenféle állatot kedvelnek. Pl. 2 éve kiraktam darázscsapdát, hogy a padláson befészkelt darazsakat gyérítsem (sikerült is), de közben a gyerekek ellendolgoztak és a kert másik végében meg cukrot raktak ki más darazsaknak...
Minden állatot megmentenek. Azért hozzátartozik a dologhoz, hogy a poloskákat is menekítik, télen konkrétan volt egy házi poloskánk és a kisebbik lányunk "vele aludt"!!!nevetszegyenlos. Át is telet egyébként több poloska is nálunk bent...

A füvet is pl. nem nyírom le teljesen, én is meghagyok egy dzsungel sarkot, stb., de nyilván van hova fejlődni e téren.... Gyík rengeteg van, a házon futó vadszőlő mögött tökéletes búvóhelyük van, egyfolytában hallom a mozgásukat, és így a macska elől is el tudnak bújni, mert az (volt) a legnagyobb ellenségük szerintem eddig.
#11638
Nagyon aggódok a kertemben lévő fák miatt. Ugyanis a szomszéd telken , ami az önkormányzaté ott permetezték a gazt.
Valószínűleg ilyen gyomirtó lehetett. Elég sok fa van a kerítés mellett is és még a szaga is érződött a szernek a kertemben.
#11637
Az előző helyen ahol laktunk, sosem permeteztem semmivel. 3 nyár után a fák olyan egészségesek voltak, hogy ihajj. A kajszi makulátlan, de még az alma is hozott egy rakás, csak néhol kukacos termést.
Létezik immunrendszere a növényeknek is, csak hagyni kell(ene) kibontakozni. 
NYILVÁN nem az ebből élőkre célzok, ők ezt nem engedhetik meg maguknak. De kiskertekben szerintem tökéletesen fölösleges a vegyészkedés, és bár lehet, hogy a teljes elhagyásával 1-2 fa nem fogja bírni egyáltalán, de ami megmarad, és megerősödik, abból rengeteg öröm származik.
Ilyen volt előző helyen a kajszink: roskadozó fa, tökéletesen egészséges levelek, ágak, termés. Vagy ilyen a füge.
Vagy egy példa szüleimtől: kivágtak egy nagyra nőtt egykori karácsonyfából kiültetett fenyőt. 2 évre rá megjelent a töve környékén -kb. a semmiből! - egy olyan hihetetlen életerős málna, ami évente 1-2 méteres hajtásokat hoz, azonnal terem, folytontermő májustól októberig, nagyon jó ízű, és iszonyú invazív - vagy 8-10 nm2-en jelentek meg idén friss hajtások mindenholk körülötte, amik úgy nőnek, mintha húznák őket.
Szóval hagyni kell a kertnek kibontakoztatni a saját képességeit - adottságait nevet
Itt Érden nem sok minden szereti ezt a tömény mészkőszikla talajt, alig 10-50 centis humusszal a tetején, de ami igen (füge, mandula), az nagyon! Az előző helyen ültetett mandulákat első évben majdnem kinyírtam, de másodikban már teremtek, a harmadikban meg iszonyú hatalmas méretű terméseket hoztak. Levéltetű csontig zabálta a friss hajtásokat? Kit érdekel, hoztak második körben még szebbeket! A fülbemászók meg beköltöztek a kertbe, és felzabálták az összes tetvet. Böff vidám
#11636
"Kemtrélesek" óvatosan olvassák, maradandó károsodást okozhat laza

Úgy látom, hogy próbálod a gyerekeidet védeni és vegyszermentesen kertészkedni. Ha még nem hallottál/olvastál utána, akkor ajánlanék 1-2 dolgot (csak nagyon általánosan).

1. Vegyeskultúrák kiskertben (könyv): ez főleg zöldségtermesztésről szól, de van benne szó fűszernövény (gyógynövény), stb. társításról fákkal és még sokminden más hasznos full bio dologról.

2. Permakultúra: szintén teljesen vegyszermentesen (nem bio!) kertészkedés. Azaz a kertben megpróbálni kialakítani egy "komplex ökológiai
rendszert". Gyíkvár a gyíkoknak (kövekből), öreg faanyagból, lemetszett ágakból "sünvár", bogár-hotel, eldugottabb helyeken fűnyírás hanyagolása, növénytársítások, talajtakarás/mulcsolás, biológiai sokféleség növelése, Hüggel-domb, vízgazdálkodás (vízmegtartás) stb-stb.
A cél a biológiai sokféleség növelése, illetve, hogy a kártevők és a kártevők ragadozói között kialakulhasson egy komplex egyensúly, a növények
egészségesebbek/egészségesek legyenek és az immunrendszerük megvédje őket (akkor is, ha hivatalosan ilyenjük nincsen), ettől függetlenül persze termelnek mindenféle védőanyagot.
Amit én 3 évi nem túl nagy ez irányú munkával elértem: levéltetvek sokan voltak pl. szilvafán, most ha meg is jelennek, néhány napon belül eltűnnek (megeszik őket), szaporodnak a gyíkok, egyre többfajta rovar van jelen (idén megjelentek a nünükék is, gyerekek nagy örömére), tafrinás őszibarackok (fiatal csemeték) kezdnek helyrejönni, megjelennek/szaporodnak a helyi növényfajok stb-stb.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 12:58:18

Egyházasrádóc

7.3 °C

00005

RH: 73 | P: 1032.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.