2024. november 26., kedd

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#5808

beillesztett kép


Hol jártam ma? GPS: N46,91011 E16,30952 Tfszm: 321 m
A többi kép innetõl Link a végéig, sajnos csak telefon volt nálam. Az egyik képen látható úriemberrel nagyon jót beszélgettünk, szét is csúszott az egész napom. nevet
#5807
Én is bizakodoknevet
Arra figyeltem mikor felraktam, hogy az eredeti kábelekhez ne kelljen nyúlni. Telefon toldóval toldottam minden kábelt. Kivéve a csapadékmérõt, az forrasztva van. Tettem rá egy új dugót, mielõtt visszavittem. Azt viszont elfelejtettem, hogy a szélmérõn fordítani kellett a csatlakozót, a toldó miatt. Ha úgy kipróbálják ahogy visszavittem, a szélmérõ nem sok mindent fog mutani, amíg nem tesznek rá egy új csatit, megfordítva nevet
#5806
Szivesen!

BB! Hajrá! Ez jó jel, hogy megszûnt a 185 km-es hiba. Reméljük a fagyások is. Néhány nap múlva már többet tudunk.
Én még mindig nem szántam rá magam a szervizere. Egyrészt a leszerelés miatt, másrészt szét vannak barmolva a vezetékek a toldások miatt.
#5805
A Mester és tanítványa :-)
#5804
Mintha magam mondtam volna... nevet
Én november közepén, végén szoktam minden szenzorban elemet cserélni. A WS3600 mondjuk a kültériben igényli a félévenkéti cserét, de a többi bírja 1 évig. Amelyik elem meg nem merült le teljesen, elhaszálom a zsebrádiókban. nevet
#5803
Brett, LAM, köszönöm a tanácsokat.
Lassan csak összeismerkedünk ws-sel :-)
#5802
Pontosítom amit a #5749. hozzászólásomban írtam a WS3600 szoftver hibájáról.
Mint az új mûszeremnél kiderült, a max széllökés PC-n történõ nullázása után jelentkezõ 185km/h széllökés hibát nem a WS progi okozza. Az új mûszerrel nem csinálja, tehát azt is WS állomás hibája okozta. Ez a hiba a régi mûszeren már az elsõ pillanattól fogva fennált.

No, megyek vissza a tetõre, mert van még mit szerelni nevet
#5801
Így van Mekgivörnevet, felejtsd el az USB-t, mert méregdrágák és nem mûködnek.Brett által javasolt megoldást ajánlom én is.
Borka:Tél elõtt a külsõ jeladóban érdemes elemet cserélni, (természetesen ha nem vezetékes a tápellátás és jelátvitel) hogy frissel kezdj neki a hidegebb idõszaknak.Tehát a 6 hónaponkénti csere megállja a helyét.
#5800
Borka!
Én is javaslom a DCF kikapcsolását.
elem: én nem tápról, hanem elemrõl müködtetem. 6-7 hónapot bír ki egy garnitúrával.

MacGyver!
COM-USB alakítóval nem biztos mûködni fog, nekem nem jött össze és mások is panaszkodnak (külföldi fórumokon is). Én egy PCI-os COM port kártyát vettem a gépbe, azzal tökéletes.
#5799
Oké, most már képben vagyok. Igen, ismerem õt, jól megviccelt az elején :-)
Köszönöm a segítséget!
#5798
nevet
Rádióvezérelt óra. Frankfurt közelében van egy adó, ami a DCF órás készülékek számára egy jelet sugároz. Ezzel pontosan, automatikusan beállítja idõnként az órát. Ha bizonytalan a vétel, mert a WS nem jó helyen van, elõfordul, hogy hibásan veszi a DCF jelet, és pontatlanul áll be a dátum, vagy az idõ a mûszeren. A téli-nyári idõszámítást is automatikusan állítja. Na pl. a nyári idõszámításkor néha ki is fagy a WS, mert 1 órával visszaáll az órája. A használati utasításban nézz utána, ki lehet-e kapcsolni. Bár amíg jól mûködik, nem szükséges kikapcsoni. Egy kis antennaszerû szimbólum jelzi a kijelzõn, hogy sikeres volt-e az utolsó vétel. Sikeres lehet, de nem biztos, hogy pontos is. A hibás beállítáat is sikeresnek veszi szomoru

Megyek aludni, mert már hülyeségeket írtam, 3-szor javítva nevet
Jó éjt!
#5797
És Mester! Izé, õõõ, hmmm. . . mi az a DCF óra?
#5796
Oh! Köszönöm! nevet
#5795
Igazán nem tudom. Én tápról használom, az elem csak úgy benne van. A szenzorban meg semmi, mert kábeles jelátvitellel megy az meg a tápot is elviszi a szenzornak.
Azt szintén nem tudom, kikapcsolható-e a DCF óra, mert az én WS2305 mûszeremen nem lehet kikapcsoni, csak a WS3600-n.
#5794
Szívesen!Én is a "WSgurutól" tanultam!kacsint
#5793
Azért köszi :-)
#5792
:-D
#5791
Már bele se szólok!nevet
#5790
Fõ a biztonság! :-)
Tényleg, meddig bírja egy adag elem? Nehogy azt gondoljam néhány hónap múlva, hogy még van az elemekben "energia", és aztán megint beüt egy hasonló malõr?
#5789
vidám
#5788
Megmondtam!vidám
És DCF kikapcs!nevet
#5787
Pillanatnyi áramszünetek esetén - elsõsorban feszültség ingadozások során inkább - totálisan "behülyül".Az összes kijelzõ megadja magát.Gyorsan váltogat elemes és tápos energiaellátás között és végül feladja.Jöhet a restart.
Ezt kiküszöböli a szünetmentes tápegység, de az elég költséges.De az elem azért jó ha benne van.
BB mester is ezt ajánlaná.nevet
#5786
Akkor az lehetett az oka. Nekem is van benne elem. Meg UPS-re is rá van dugvanevet
Szokott még ilyet okozni, ha a DCF óra nem pontosan áll be, hanem a valóságosnál korábbi idõpontra. Nekem ezt is elkövette párszor a 2 év alatt, ilyenkor is megáll az adatgyûjtés.
#5785
Közben elbeszélettem vele, és úgy tûnik, hogy volt egy pillanatnyi áramszünet (pontosabban egy áramról mûködõ kisrádió óráján ez egyértelmûen látszik), amitõl nem nullázódott le a display, viszont lefagyott (a 11:22-es adatokat mutatta, és a PC-re sem töltötte fel késõbbi idõpontok értékeit). Holnap veszek bele elemet a hasonló esetek kiküszöbölésére :-) Bízom benne, hogy legközelebb nem akkor fordul elõ ilyesmi, amikor tényleg "feladata" lenne, bár most nem õ tehetett róla.
#5784
Csak óvatosan az USB konverterekkel.
#5783
Ne keseregj, nem ez lesz az utolsó. Lehetett akár pillanatnyi áramszünet is. Az óráját ellenõrizd, dátum, idõ pontos? Tápról, vagy elemrõl használod?
#5782
Azt hiszem, ma este komolyan elbeszélgetek vele! :-)
#5781
Persze, mindig akkor. Bármi eseméyn van rögtön behülyül nevet
#5780
De éppen ilyenkor? Annyi eseménytelen nap van. . .
#5779
Ezt jobb, ha megszokod nevet
#5778
EZER ÖRDÖG ÉS POKOL! ! !
Éppen ma kellett lefagynia 11:22-kor a ws-nek?! Most értem haza, nem térek magamhoz: sem csapi adatok, sem hõmérsékleti adatok. . . :-(

#5777
A hõmérõházam nekem is egy szilvafa lombjai közt van nevet
#5776
Itt van elõttem a saját 3600-asom, már csak olyan nagy elemet kell bele venni, meg USB-COM átalakítót!
#5775
Ideális persze egyik fajta passzív árnyékoló sem lehet amiatt, hogy a beesõ energiát nem tudja tökéletesen kifele sugározni, így a befele sugárzott energia melegíti a belsõ teret. (Ezért az USA "OMSZ"-nél ha jól tudom már aktív ventillátos megoldás a hivatalos)
Egyébként a fa ház hibája, hogy komoly súlyából fakadóan a begyûjtött hõenergiát még sokáig visszasugározza.
Olvasnivaló: Google> Thermometer Screen Intercomparison in De Bilt (the Netherlands) > a legrosszabb eredményt a fa Stevenson ház adja, a legjobbat pedig a miénkhez hasonlító Vaisala!
#5774
Mint tudjuk a nap hõsugárzása kb. 2000W/m2, tehát a házunkra kb. 10...100W esik beesési szögtõl és intenzitástól függõen. Az lenne az ideális, ha nem jutna a ház belsejébe a nap energiájából semmi, mivel mi a léghõm.-et akarjuk mérni!
Tehát a leglényegesebb, hogy a fal a fény és hõsugárzást ne eressze át. Ezért régebbi félprofi árnyékoló készült fehérre fújt aluból is. Az ideális anyag egy kívül fehér (fényvisszaverõ) 0 súlyú, 0 falvastagságú, fényt blokkoló, majd alatta vékony tökéletes hõszigetelõ réteg lenne.
Mivel a 100Ft-os tányérok igen jó fény (hõ) áteresztõk, ezért nem mûködnek jól. Tehát úgy festjük le, hogy a felsõ fehér réteg visszaverje a beesõ hõ+fény energiát. Ami átjutott a fehéren azt blokkolja a fekete réteg kívül, és visszasugározza hõ formájában. A mûanyag hõszigetel valamennyit. Én belül is feketére festettem, de tesztelni kéne, hogy árt vagy használ. Jobb ha kívül van a blokkoló fekete réteg, mivel így érvényesülhet a fal hõszigetelõ hatása.
#5773
Köszinevet
A hõmérõ-páratartalommérõ szenzort már ki is vittem a hõmérõházba nevet
#5772
Ja a részletek:
- eddig a szilvafán volt az 1-es, most a helyére tettem a 2-t, mellé a 3-t a tányérok közé. Tehát a két, egyébként totál együtt mérõ tesó közti eltérés ekkora. A tányéros javára.

Viszont jó lenne, ha valaki a tányérok festésének lényegét és értelmét megvilágosítaná, mert nekem nem egyértelmû. Az addig rendben van, hogy a szabványos hõmérõházban dupla ide-oda lamellázással megcsinálják az átszellõzõ sötétkamrát, de nem látom, hogy az alul fekete, felül fehér tányérok ezt hogyan érik el :-(

Kifelé visszaveri, amit az alsó fekete elnyel és kisugároz felfelé, ahonnan megint csak felfelé lesz tükrözve... Nem értem :-(

Meg hát az sem mindegy, hogy milyen szögben hajlanak a tányérok peremei. Minnél laposabb annál jobb, gondolom, persze én is olyan tányért vettem ami lefelé görbül. Ilyen volt..

Nos, mi az elmélet?
#5771
Sok szerencsét! Most már bõven megérdemled, hogy tökéletesn mûködjön :-)
#5770
Itt a vadás új WS3600! nevet

Kíváncsi leszek!
#5769
Sokáig tartott amíg én is rászántam magam a tányéros árnyékolóm (ugyanolyan mint a tied) festésére, mivel nagyon elégedetlen voltam vele. Kívül, belül matt fekete akril spray, majd kívül 2 réteg fehér zománc. Nem spóroltam vele. A lényeg az, hogy ne jusson fény a belsejébe, kívül pedig fehér legyen.
Hát, maga a csoda! Azóta a méréseim közelítik az általam akár 20-50-100km-es OMSZ és egyéb hitelesnek tartott értékeket. Sõt jobb, mint a "szabvány" fa ház, mivel gyorsabb, és nem veszi magába (és sugározza vissza) a hõt. Ezt egyébként nem én találtam ki, tudományos holland írás foglalkozik vele, a keresõ könnyen kidobja. Egyébként azóta látom, hogy minden más megoldás (fa, bokor lombozat, hungarocel ház, északi házfal): egy nagy nulla. Akár +-3 fokot csalnak még akkor is ha a jeladók árnyékban vannak!
Én csak azt fájlalom, hogy nem gyártja senki a kis kereslet miatt. Pedig nagyon olcsó és jó lehetne + munka nélkül.
#5768
Nekem is szilvafa lombozatában folyik a mérés már évek óta, megelégedésemre. Az egyik legkorrektebb mérést lehet bennük megvalósítani.
#5767
Tányéros árnyékoló tesztelés folytatódik, másik helyszínen, most egy lombos szilvafa koronájában.
1,5-2,1 fokkal van hûvösebb a tányérok között, mint a pusztán fehér szivacstálcákkal körbeárnyékolt helyen. Ez eddig elég meggyõzõ, pedig még le sincs festve...
#5766
A hõmérsékleti anomália meg ismerõs dolog! :-) Csak érdekességképpen. A múlt télen elmentem egy kicsit fotózgatni Lajosháza felé lakhelyemtõl (Gyöngyössolymos) kb 4km-re csak az autó hõmérõje -5 -rõl -12-re csökkent! Ennyit számít a Mátra egy nyugodt völgye befagyott patakkal.
#5765
Köszönöm!

A "T ok"-t arra írtam, hogy, ha nem is 9eFt-os hitelesítettmûszerhez, de 3db elektronokius és 1db alkoholos hõmérõhöz tudok viszonyítani, és az egyik elektronikust pontosan tudom, hogy mennyit csal, télen a 0fokhoz viszonyítottan. Plusz van egy ismerõsöm aki a Kékesi állomáson dolgozott vagy 20 évig (még emlékezhetsz a megszüntetése kürüli vitákra :-(( )és õ tud segíteni pontos/hitelesített hõmérõvel kapcsolatban.
Köszönöm, hogy segítettél!
#5764
A T OK-t, hogy érted? Környékbeli hivatalos mérõállomáshoz hasonlítod vagy tudsz szerezni bizonyítottan pontos hõmérõt? Mert a környékbeli állomás nem a legjobb módszer, még városrészeken belül is lehet 1-3 fok eltérés. Én T hitelesítésére, kalibrálására beszereztem 9e Ft-ért egy tizedesfok pontosságú Hg-os laborhõmérõt. -10-tõl + 50 fokig mér. (Amúgy sem árt, ha van két mûszer és ezek közül az egyik nem elektronikus ;-) ) Mondjuk igy -10 elatt nem tudom mi a helyzet, de amúgy sem gyakori a -10 alatti T.
A szél és páratartalomra a legbiztosabb hitelesítés, kalibrálás a legközelebbi kalibrációs találkozó (remélhetõleg lesz), mely a OMSZ Gilicze téri obszervatóriában történik professzionális mûszerekkel.
#5763
Ja-ja nekem is ált. 92% a max, az egyetlen eset volt tavaly feb. óta, hogy 94-et mutatott hasonló tocsogásban.
#5762
Sziasztok!

Rendeltem egy WS1600-as mérõegységet, és az érdekelne, hogy hogyan lehet hitelesen bekalibrálni. Az elhelyezéssel kapcsolatos alap dolgokkal tisztában vagyok, de majd azt honnan fogom tudni, hogy a mutatott értékek mennyire pontosak? A T az OK, de a szél páratartalom stb pontossága milyen (esetleg tapasztalatok)?
Más: az észlelési naplóba a csapadékmennyiség hogyan kerül be?

Elõre is köszönöm a segítségeteket!

Üdv, Csaba
#5761
Ha garis még, Te is megpróbálhatod visszavinni.
#5760
92% szomoru
Egyszer 93, de akkor esett az esõ és köd volt 200m látótávval. Tocsogott a levegõ nevet
#5759
Az én 3600-som eddig 94% Rh volt a legtöbb, amit mutatott. Az idõnkénti lefagyással én is szívok, már írtam róla itt. :-(

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 12:12:57

Szentmártonkáta

3.8 °C

31502

RH: 89 | P: 1018.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.