2024. november 27., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#11635
Megint egy csapadékmentes 6 nap elé nézhetünk, és még a szerdai zápor is kérdéses...ez kezd durva lenni. Csak én a kis 860 nm-es kertben locsolok el két naponta 4-500 liter vizet (még jó, hogy van kút..).

Olyan méh zsongás van a kertben, amilyet még nem hallottam. Ilyenkor nem értem az aggodalmat a méhek számának drasztikus lecsökkenését taglaló hírek kapcsán, valószínűleg itt is - mint mindenben - a kettő közt van az igazság...

#11634
Nagyon köszönöm, akkor ezt kipróbálom!vidám
#11633
Igen, ez más elven működik. Még nem késtél el, be tudod szerezni, mert a rajzás szerintem még nem indult el, kb kisdió nagyságú almánál szoktuk a vegyszeres védekezést beindítani, amikor előrejelzésre használjuk nagy felületű gyümölcsösben. Irdatlan mennyiségű almamolyt tud fogni és ez fajspecifikus, semmi más kártevőt nem vonz. A színcsapdák kisebb hatékonyságúak. Egy csapdában 2 db egység van, ez kb 1 fára elégséges egy szezonban. A védelem azért nem teljeskörű, de ha nem akarsz rovarölőt használni a moly ellen akkor alternatíva lehet.
#11632
Köszi a választ!  Azért a Mospilan után várnom kéne, vagyis a gyerekeknek, hogy ne érintkezzenek a fával és környékével..nem? Vagy túlzásba viszem?
#11631
Úristen, ez komoly? De akkor Az UV index is irdatlan magas kell, hogy legyenkacsint

Meg ahogy nézem, Bp. belvárosában sincs aszály..ez jó!!!nevetnevet
#11630
Köszönöm. Akkor ez lehet, hogy más csapda, mint a Bálint gazda által reklámozott fehér lapok, amik viszont sajnos botrányos módon, de a méheket is megfogta szomoru Fel is háborodtam rajta.
Ha most virágzik, érdemes még beszerezni ilyet, vagy már lekéstem?
#11629
Tegnap elültettem a garázsban teleltetett télálló jukkámat, meg agávémat. Ehhez ÁSNI kellett. Hát kissé szomorú lettem. 40 cm volt a max mélység, addig víznek nyomát sem találtam laza
Viszont kezdek skizofrén lenni, mert ha erre nézek, akkor minden rendben van nálunkvidám

beillesztett kép



Az index aszályról szóló cikkének végén a tanulság meg kifejezetten vicces: 
 Link
Az ország időjárását az elmúlt időszakban túlnyomórészt anticiklon alakította, de valószínűleg hozzájárulhat az is, hogy A JÁRVÁNYVESZÉLY MIATT LELASSULT GAZDASÁG KEVESEBB SZENNYEZŐANYAGOT BOCSÁT KI, KEVESEBB AEROSZOL RÉSZECSKE JUT A LÉGKÖRBE, ÉS EZÁLTAL A CSAPADÉKKÉPZŐ MAGVAK HIÁNYÁBAN ESŐ IS KEVESEBB HELYEN ALAKUL KI.

A cikkel kapcsolatban NO COMMENT, mindenesetre érdemes lenne nekik elküldeni Gulyasme kollegina által linkelt zuzmós, gombás aeroszolképző és fagyáspontcsökkentő cikkeket (ami részemről még mindig elképesztő); bár félek nem értenék.
#11628
Az alma növényvédelme nem egyszerű dolog. Az szupermarketekben szépen mosolygó almák 8-10 alkalommal kapnak növényvédőszert egy vegetációban. Ha kicsit "biosítani" akarod az molyok elleni védelmet, próbáld ki a szex-feromon csapdákat. Ezeket eredendően a kártevők előrejelzésére használják, de egy-két fát lehet védeni vele úgy, hogy több csapdát is kiraksz a fára. A működési elve: a hím lepkéket megfogja a kis kapszulába itatott női feromon csalogató hatása, rajzó hímek meg felragadnak a ragacsos lapra, így elmarad a násznevet (almamoly, lombosfa fehérmoly csapdák kaphatók) Azt hiszem a Növényvédelmi Kutatóintézet gyártja és forgalmazza (Csalamon csapdák néven forgalmazzák)
#11627
De alapos akarsz lenni! Igen ,az almát többször mosdatni kell, de nem kell olyan illó olajos kénes-foszforsavészteres kölni permet, elég az az általános Mospillan, szaga sincs, de hatékony. A mottó, a rajzások idején ,vagy most ugye a tetvek ellen. 1-2 szer. Hatásosabb mint a kézzel nyomkodás. Az időjárást is hozzá kell hangolni a hatékonysághoz, - tehát nyugis, szélcsendes napnyugta előtt 2-3 órával, és ne essen másnap délig.

#11626
Ó köszönöm, hogy ennyire utánajártál nevet

Arra van valami egészségbarát módszered, hogy az almát megvédjem a moly ellen? Pici gyerek is van és nem akarok durva szert, mert az almafa alatt is szokott "molyolni" a pici, a nagyok meg felmásznak rá. 2 éves periódusa van a fának, idén ismét jó sok virága van, de jó lenne, ha nem lenne mindegyik kukacos (bár túléljük, csak 2 éve elég sok lehullott már idő előtt).

Esetleg valami illóolajos permetezéssel próbálkozni? Tudom, szánalmas a kérdés, mert ha jól tudom az almamoly ellen nem egyszerű és nem elég egyszer (de kétszer sem) védekezni... Mivel azonban csak 1 fa van, hajlandó vagyok többszörös energiabefektetést is alkalmazni, akár mechanikait, ha van rá ilyen módszer...vidám Az őszinél pl. a tetveket kézzel lehúzom.
#11625
Köszi mindenkinek a tanácsokat. Meghagyom így ahogy van, nincs szívem rajta megtanulni az oltás mesterfogásait (bár tegnapelőtt gyakoroltam az almafán, nem volt odáig érte laza). Nomeg tényleg érdekel, mi lesz belőle.vidám
Mindenesetre ültettem köré mustárt (tőle 20 cm-re körbe), hogy árnyékolja majd nyáron, remélem összebarátkoznak.

Még emlékszem gyerekkoromban mindig az óvoda kertjében növő mogyorót kerestük fel ősszel, az is nagyon jól termett (Bp. XI. Fogócska utcavidám)
#11624
Ne add fel ilyen könnyen.nevet A magról kelt gyümölcsfák csak ritkán örökítik a szülő tulajdonságait. De! Néha éppen jobb ízű lesz a termés mint egy nemesített. Apósomnak olyan nektarin kel ki az általam odavitt nemesített gyümölcsből, hogy sokkal finomabb lett mint az enyém. Más: itt Jászberényben a mandula nem igazán díszlik, de kinn a határban találtam olyan magról kelt mandulákat, aminek a termése veri faiskolában vásároltat. Jól el van rejtőzve, rajtam kívül nem ismeri senki. Sajnos idén totál elfagyott, de az elmúlt években sokszor szedtem róla. Szóval én azt tanácsolom érdemes kísérletezni, van valami varázsa annak, amit magad állítasz elő.
#11623
Most oltogasd be, ameddig aprócska, jól jársz vele!
ja és a vad mandula képes oszloposra növekedni, korán alakítsd a koronát is.
#11622
Köszi a részletes választ. Így már világos, hogy alapos genetikai vizsgálat és nagy szaktudás lenne szükséges a pontos válaszhozvidám Eszembe is jutott erről egy október végi balatonfüredi nyaralás (nyilván rekord 28 fokos hőmérséklettel laza). Volt ott egy parkoló sok mandulafával Arácson, voltak keserű és édes termésű fák is. Ezek szerint valszeg valamikor réges-régen magról nevelve.

Mivel van még néhány másik mandulafám is, helyem is és még remélhetőleg időm is, így meghagyom. Aztán ha rossz lesz a termése, akkor talán beoltogatom a többi fáról.
Mégeccer köszividám
Ui.: szabadgyökerű mandulával már jól megjártam, az egyik meghalt, a másik 3 év után kezdett értelmesen nőni, előtte csak vegetált. A többi fával nem volt ilyen problémám. Meg már költeni sem szeretnék rá.
#11621
Ha a papa, vagy a mama keserű volt, a magonc is az lesz / lehet. Ha nem az volt, akkor (általában) nem lehet. Az, hogy minőségileg a fa (termőképesség, porzó faj igénye, stb) és a gyümölcse (nagyság, íz, mag-bél arány) milyen lesz, az a természet lottósorsolásának függvénye. Lehet, hogy a világon egyedülálló hiper-szuper fajtád lesz (aminek 1% alatti az esélye), de sokkal valószínűbb, hogy kifejezetten rossz, semmire való fa lesz a magoncodból. 
A gyümölcsfajtákat általában még ivaros szaporítással, fajtakeresztezéssel állítják elő. Ha a szülők nem rendelkeznek a keserű mandula génjeivel, az utód sem fog rendelkezni vele. Ha rendelkeznek a génekkel, előjöhet a rejtett tulajdonság, de hogy milyen valószínűséggel?
Összességében elhanyagolhatónak tartom annak az esélyét, hogy a gyümölcsnemesítés és ezen belül mandula nemesítés genetikai tudorával találkozz itt a MetNeten.
Az viszont nyilvánvaló, hogy az átlag kerttulajdonosoknak sem szaktudása, sem ideje, sem termőterülete, sem energiája nincs szaporítási - nemesítési kísérletekre. Szerintem jobban jársz, ha ősszel veszel néhány mandula csemetét és azt ülteted el a magoncok helyett.
#11620
Köszi a választ! Másnak is adtam kis mandulát, aki rögtön rákeresett neten és azt találta, hogy keserű lesz (?!). Ami nem mellesleg nekem is szúrta a szememet, ezért is kérdeztem itt rávidám Van még a közelében 2-3 mandula, a beporzás talán nem lesz gond, viszont most kelt magról, szóval egy keveset még várnom kell, az biztos.
#11619
Miért ne lennének ehetők? A termésre egyébként lehet, hogy hiába vársz, a mandulának mellette porzó fajta is kéne.
#11618
Sajnos az én kajszimegmentő tüzeléseim sem jártak sikerrel... Sok volt, hogy 6 éjjelen keresztül is vastagon és sokáig fagyott. A fa alsó részein teljes a pusztulás, talán fentebb majd megmutatja magát pár gyümölcs.
#11617
Nem tudja valaki esetleg, hogy magról kelt mandulának ehető lesz a termése, ha valamikor eljut odáig? (próbáltam neten keresgélni, nem jött össze) A mag(ok) természetesen ehető voltvidám
#11616
Ennyit  találtam:

Link

Ezek szerint nem a hajtáshervasztó, hanem a barackmoly, vagy a keleti gyümölcsmoly lárvája.
Úgy rémlik, én is találkoztam vele őszibarackon. A hajtásvég megduzzad, az érintett levelek elszáradnak, a hajtásvéget felboncolva látszik a lárva járata. Kárt nemigen okoz, mert nem tavasszal fertőz és az őszit mindig erőteljesen kell metszeni.
#11615
Én a fiatal őszinél láttam tavaly ilyen hajtáshervasztó tüneteket. vagy akkor az nem az?

Fehér, vagy sárga ragacsos lapokkal nem lehet befogni ezeket a szerzeteket?
#11614
Ahhoz, hogy a hajtáshervasztó ne csináljon nagy kárt, még a virágzás alatt, a sziromhullás vége előtt kell felszívódó szerrel (pl. mospilan) védekezni. A hajtáshervasztó különösen a fiatal fákon, a korona alakítás alatt okozhat nagy kárt.
#11613
A hajtáshervasztó darázsról a következőket olvastam: Link
Megszívlelendő a szakember tanácsa.
#11612
Módosítanom kell a kajszi termés előrejelzést: Szarvason (külterület) nem nagyon jut a lekvárkommandónak, hiába fagyvédő-öntöztem. A gyerekkommandónak azért jut elég, ha el tudnak jutni Szarvasig. Békéscsabán (belterület) jobb a helyzet, talán lekvár is lehet. Pálesz összesítve is kizárt.
Cseresznye: Szarvason még teljes virágzásban van, kb. 2 m-en ellenőriztem: a bibeszál elfagyott, fekete, a bibe többi része friss zöld, élő. Feljebb nem vizsgáltam. Möglátjuk.

Növényvédelem: Megjelentek a cseresznyén levéltetvek, virágzás ide - oda, valami méhkímélő szerrel permeteznem kell. Ugyancsak permetezni kell a körtét a hajtáshervasztó közeli támadása miatt.
#11611
Mázlista!vidám
Nem mindig öröm a hidegrekord...beteg
Azt sejtettem, hogy az ócska tél miatt nem lesz jó a tavasz se és lefagy a barack (10-ből 8x) valamint a szilva és a cseresznye (5-ből 2x) de a körte meglepett. Az elmúlt 10-15 évben erre nem volt példa.
#11610
Törölt tartalom
#11609
Mihálygergén sokkal rosszabb a helyzet mint gondoltam, gyakorlatilag totális fagykár van, a -7.9 fok megtette a hatását.
Szilva, barack 100%, cseresznye, meggy 95+, körte 100%, az alma még most fejti ki a bimbóit, ott még van remény.
A körtén a virágok közepe fekete Link és sajnos a bimbók közepe is. A bimbókban élnek a porzók, a bibe viszont elfagyott Link Az egyiket szétvágtam, láthatjátok a lilás porzóit.
A fa jó magas, talán a legtetején maradt valami...
A szamócák első virágai is megsemmisültek.
#11608
Belterületen sikerült megvédenem a kajszikat a fagytól. Álmomban sem gondoltam volna hogy megmarad a termés egy része legalább. Ma csekkoltam és a két kis kajszin nagyon sok terméskezdeményt találtam.  Két dolognak tudom be a sikert. Az egyik hogy háromszor is megfújtam őket Megafol és Damisol BB Gabona kombójával, a másik pedig hogy a törzsükre raktam egy-egy erősen melegítő lámpát. Igaz többször is fújt a szél és a hőmérséklet is többször ment bőven 0 fok alá, de úgy látszik hogy sikerrel jártam, nagyon boldog vagyok. nevet 
#11607
Kis gyerekként a meszes elnyújtott kiáltására, hogy" MEESZEEES" visszakiáltottuk(, amit a nagyobb gyerekek tanítottak be) "VAN-E KENDNEK ESZEEE". A jutalom persze ostorcsapás volt a szekérről.
#11606
De régen volt ez már. Én is emlékszem a meszesekre, akik lovaskocsival hozták az égetett meszet Répáshutáról, és mentek végig egész Berekalján. 
#11605
Porzik a föld. Holnap várható némi csapadék,ami előcsalogatja veteményt?
#11604
Anno, unokatesóm a cukorborsó levelét ette két marokkal.  Keresztanyám fölnéz a gyomlálásból:  Hagydabba,  odaadlak a drótosnak!  -beköszön a drótos zivatar  a kerítésen!  Kezit csókolom,  de jó kisinas lesz belőle!  - bejött,  egész délelőtt nálunk dolgozott.
Ezalatt unokatesóm az ágy alatt dekkolt. zavarbanzavarbanzavarban  mi vittük neki a híreket,  hogy kijöhet-e már...

a meszes meg felborult a kisbolt előtt  (lógott az eső lába, sietett...)  -Féláron adom a meszet!  -vödörrel szaladt mindenki,  mire a zivi odaért, a szekérrakományból tíz kiló ha maradt...  no az ott árválkodott még egy hét múlva is az út közepén.
"Hajt mint a meszes" - nem volt ok nélkül...
#11603
Átlag gyerekek (ha nekem azok vannaknevet) általában nem akarnak mindent megenni. A legkisebb (most lesz 3 éves a 2017-es április 19-i havazás 3. évfordulójánvidám) kifejezetten rendes. Még alig beszél, de mindig megkérdezi, mielőtt valaminek nekiáll (tyúkhúrt, mustárt, néha pitypangvirágot szokott enni, ragadós galajt nem szeretizavarban).
Amúgy meg van egy csomó másik brutálisan mérgező növény. Pl. a leander, senkit nem érdekel ebből a szempontból, pedig...
#11602
Köszönöm szépen az infót! nevet
Igen, tudtam erről szerencsére, de ha nem is tudtam volna, akkor is tisztában lennék vele, mert a piliscsabai kertészetben, ahonnan vettük, felvilágosítottak róla. kacsint
Szóval no para!
Kisgyerek nincs a háznál jelenleg, de ha lenne is akár saját, akár idegen, non - stop figyelnék rá, hiszen felügyelet nélkül egy pillanatra sem hagyunk gyermeket. 
#11601
Régen volt a falunak gyümölcsöskertje az egyik dombtetőn "Gergi szőlő" néven. Gyerekként még találtunk ott termő, öreg fákat. Mára csak gaz van a helyén.
Lent a völgyben csak az alma és a körte marad meg nagy biztonsággal. A falu védettebb részein 50-70%-os valószínűséggel a cseresznye és a meggy is megúszhatja.
#11600
laza
#11599
Lehetséges, hogy akkor felétek nem érdemes ezekkel a ritkán termő növényekkel foglalkozni. Nem vagyok szakértő, de a helyi klimatikus viszonyokra biztos van olyan fajta növény ami terem is. De lehet ezek a gyümölcsök egy széljárta dombtetőn jobban teremének felétek is. 
#11598
A tiszafa virágpora betyárul allergén. Fognak örülni a szomszédok...
A begónia eléggé vízigényes,  de a meszes agyagot ez a fajta szereti. Kiültetve jók voltak Solymáron. Ősszel korrektül rommá fagy, nincs vele több gond nevet egyik napról a másikra.
#11597
Mi kajszibarackkal már nem foglalkozunk az 10-ből 9x lefagyott de van valami magról kelt októberben érő mandarin méretűre növő, zöldre érő igénytelen őszibarackunk, az szokott 2-3 évente teremni pár kilót. Nemrég újra kellett kezdeni mert (3 éve?) a -28 fokban tövestül kifagyott...
Sajnos az utóbbi években már a szilva is rendszeresen lefagy. A legutolsó 4 évből 3x... Tavaly csak a cseresznye és a meggy elkésett virágai maradtak meg 95% odaveszett. Múlt héten még épp csak elkezdtek kibomlani a rügyek. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy mi maradt.
Nagyon messze van még az utolsó fagyosszent addig még akármi is lehet. Pl. olyanra gondolok, hogy "megfázik a termés"!
Pár éve sok ezer 2-3 cm-es kis körte hullott le egy hetes hideg eső hatására...
#11596
Nálam most cseresznyevirágzásban "csak" -2  fok volt,  ha így marad, lesz cseresznye, a barack az idén itt is elfagyott szomoru
#11595
Anyumnál Mihálygergén -7.9 volt, van egy érzésem, hogy barack, szilva, cseresznye, meggy, egyaránt kaputt...
Szombaton megyek ki majd megnézem mi maradt.
#11594
Remélem, azt tudod, hogy a tiszafa minden része (a gyümölcshús kivételével) iszonyatosan mérgező. Olyan helyre nem való, ahol egy kisgyerek mindent-a-szájába-vevő korban van. Ha túl vagytok ezen, ok, ha még nem, véletlen sem felejtsd el. Szó szerint életbe vágó.
#11593
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#470206 - 2020-04-16 19:44:00)

Új jövevények nálunk! Remélem nem árt meg nekik a hó végi esetleges fagy ( azt mondták a kertészek, hogy bírják a begóniák a fagyokat. Idén muskátlik helyett begóniák kerülnek az ablakokba és a terasz melletti csíkba ( tegnap vettük és ültettük be őket)  :

Valamint egy vágyam teljesült, ugyanis ápr. 11 szombaton 8 db, tegnap ápr. 15. szerdán újabb 2 db tiszafa került beültetésre ( korábban évekig smaragd tujákkal kísérleteztünk, mert szerintünk azok a legszebbek, de éveken át rendre kipusztultak. Nem mind, de a nagy részük) :

beillesztett kép



beillesztett kép





beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

#11592
A paprika hőigénye magasabb, mint a paradicsomé. A hideg és fagytűrő képessége is nagyobb a paradicsomnak. Az elmúlt évi paradicsomtövek környékén sokkal előbb kelnek ki a kis paradicsomok, mint a paprikánál. A kiültetés sem nagy kockázat a paradicsom palántáknál. Ha lehűlés vagy fagy közelít fólia takarás, akár több rétegű is - sokat segít. Összességében a paprika nehezebb műfaj.
#11591
Én a belterületi értékeket háztól házig 30 m. saccoltam nem a falu szélét, a semmit. Így is nem sokat tévedtem +2 helyett+ 0,5 lett.
Amúgy marad gyümölcs mint tavaly. Talán a monília nem viszi el annyit, és most a száraz légkör miatt marad termés.


#11590
Őszintén szólva bízom benne hogy 4-5 alá nem megyünk már idén, dehát.... ekkora barom időjárást nem tudom, valaha láttam-e már, mint ami itt megy idén.
#11589
Ha jól emlékszem, az 1-2 fokokat kibírják, de nem örülnek neki, kell egy "kis" idő, amíg kiheverik, jelentősen visszavethető őket a fejlődésben.
De ezt ne vedd készpénznek, ez csak 3 év tapasztalata, majd a szakik megmondjákvidám
Úgyhogy kedves szakik, lécci egy kis szakvéleményt, ha lehetkacsint
#11588
Köszi. A fagytól már nem félek, nálunk nagyon durván össze kell jönnie a dolgoknak, hogy fagyjon. Még a mostani tavaszon se voltunk -3 alatt, 0 fok alatt is csak kb. kétszer. Nem csak a 188 méter, hanem az elég erős lejtő is segít, itt nem ül meg semmilyen hideg, megy szépen lefelé tovább nevet
Úgyhogy ha +1 +2 fokot kibír a pari, akkor nyugodt szívvel megy kifelé a magaságyásba a hétvégén. Már jó nagyok, van amelyik a 30 cm-t is elhagyta.
#11587
A paradicsom szinte semmit. Ha fagyos tkintettel nézel rá, már leszárad.
A paprika szívósabb, -1C-ot még tolerálja.
Jó példa volt 2019 ősze. Egymás mellett volt a paprikám, paradicsomom. A paradicsom valamikor szept közepén feladta, a paprika viszont még november elején is vegetált.
(A tesóm ültetett sima fólia alá paradicsomot, az ápr eleji fagyok mind elvitték. Felesleges próbálkozni, vagy védd meg, kis fólia alá pl. infravörös izzóval.)
#11586
A lentiek alapján én is ránéztem - itt -2 sem volt elvileg, 0 és -1 között volt a hőmérséklet 2-3 órán át, mégis hasonlóan néz ki a dió... szomoru
A veszteség még itt, ami már most látszik:
- szilva virágzás végén volt, maradt rajta ép bibés virág, talán a fele, a másik felénél barna a bibe
- az április eleji fagyhullám után optimistán elvetett hónapos retek, ami már szépen kibújt húsvétra, 90%-ban kuka
- a junior szelídgesztenyefa (ha jól számolom 6 vagy 7 éves) épp az első leveleit kezdte bontania a  rügyekből, ezek a külső levelek megsötétedtek, nem néztem még bele a rügyekbe, hogy a közepén maradt-e esetleg egészséges rész... szomoru

Ugyanakkor a diófa mellett lévő szőlőnek látszólag semmi baja, ez is még az első leveleit nyitja a rügyekből, a teraszon kint hagyott, de a fal mellé behúzott 2 éves, már leveles füge csemetéknek sincs látható baja.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 08:39:34

Kõszeg

5.3 °C

RH: 91 | P: 1025.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.