2025. május 14., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#11746
Véleményem szerint a vírusvektorok terjesztik legerősebben a Sharkát. (levéltetű elleni védelem)Egy Hypós lemosást kap a metszőolló és késznevet
#11745
Én tavaly azonosítottam, hogy Sharka vírusos a szilvafám - viszont tavaly volt az eddigi legtöbb termés rajta, fiatal fa, 9-10 éves.
A korábbi években alig volt rajta termés, tavaly a tetűidőszak elején Mospilannal lekezeltem, és látható volt a különbség.
Idén is kb. 1 hete Mospilanoztam, és egyelőre gyönyörű a fa, dús egészséges levélzettel, de nincsenek illúzióim, 1-2 hét, és meg fognak jelenni a Sharka-foltok rajtuk. Sajnos a fajtáját nem ismerem a fának, már itt volt a csemete, amikor ideköltöztünk. Néhol a termésen is azonosítható volt a Sharka, de nagyobb részt egészséges maradt a termés, ami beérett. Idén sajnos kevesebb lesz rajta, a fagyok tettek róla... szomoru

Kérdés az eszközökre: mivel kb. mindenből 1-1 fám van, legalábbis kerten belül (őszi, alma, szilva, meggy), szinte sose metszek egyszerre, időm sincs sose annyi egyszerre. Vajon ha metszem a szilvát, ami Sharkás, és utána egy hét múlva mást, akkor is átvihető a fertőzés?
#11744
Nekem egy 20 éves Stanley-m van, semmi pénzért nem válnék meg tőle, mert annyit terem. Igaz, a levele foltos, de a gyümölcs az jó. Én bevállaltam az odafigyelést meg a vírusvektorok elleni küzdelmet(jelen esetben pl: levéltetű.)
Egy Debreceni muskotály szilva fajtám volt(a szilvák királya), de az olyan mértékben fogékony a Sharka vírusra, hogy azt sajnos ki kellet vágni.
#11743
A monilija:

- Hideg, nyirkos időben virágon keresztül fertőz, ilyenkor behatol az ágakba, és úgy néz ki a fa, mint ha leforrázták volna. Ez a rész rövid idő alatt "csörgősre" szárad. Ilyen "forrázásos" fertőzést szilvánál életemben egyszer tapasztaltam, jelentéktelen kárt okozott. A fa mézgacseppel próbálja elhatárolni a fertőzött részt. Ha ez nem sikerül (meggynél gyakori) az egész fát megöli. Tipikus kép: Link

- Gyümölcsön keresztül fertőz. Pl. szilvamoly lárva behatolási helye és egyéb sérülések. A gyümölcs kocsányán keresztül nem tudja megfertőzni az ágakat, így a levelekre sincs hatása. Link

Amit most tapasztalsz, kizárt, hogy monilija lenne.

A belinkelt képedben a hivatkozott levélen a foltot továbbra is Sharkának nézem.  Lehet esetleg más is, nem elég éles és részletes az adott helyen a kép.

Inspektor52: A fa fertőz, amíg él. Elfelejtkezünk róla és terjesztjük a szerszámokkal. Ezért terjed rohamosan.
#11742
Szia! A képek alapján valóban a levéltetű a fő gond. (Mospilanos kezelést javaslok) A monilia valamennyi csonthéjast megtámadja, de a fajok érzékenysége nem egyforma. A meggy a legérzékenyebb, a szilva kevésbé érzékeny. A himlőnél én nem javaslom a fűrészt , mert sok fajta toleráns vele szemben(pl: Stanley) Ez azt jelenti, hogy a gyümölcsön nem jelentkezik a jellegzetes tünete("gumuszilva"), tehát az fogyasztható, csak a levélen mutatja a foltos gyűrűket. Ha a szilvád fertőzött is a vírussal, de a tünetei csak a levélen jelentkeznek, akkor meghagynám őket, persze a Lujó által leírt higénés feltételeket betartva, mert a fa fertőző marad.
#11741
Ki tudja?

Valami minden frissen kikelt zöldséget,palántát is  lerág.Napközben nem látok semmilyen kártevőt.Csigaölőt raktam ki ,nem segít. Mi a fene lehet?
#11740
Sajnos a monilia minden gyümölcsfát megtámad illetve a hideg idő és a párás idő se kedvez neki utánna lehet olvasni minden hivatalos oldal leírja. Ahogy írtam a hideg éjszakák legyengitik a fákat ezért tud ennyi betegség kialakulni. A szilva himlő pedig így néz ki.

beillesztett kép

#11739
Az is tetű, nem monilija. Monilija ilyen száraz időben nem támad, szilvát általában máskor sem. Második kép, baloldalt középen az első levél alján látható világosabb folt szerintem Sharka (Plumpox, szilvahimlő) vírus. Láncfűrésszel gyógyítható. Ha metszed ezt a fát, mielőtt átmész egy másikra, hipóval fertőtlenítsd az ollót, fűrészt, különben átviszed a fertőzést a másik szilva, kajszi, vagy őszibarack fára.
#11738
Sajnos több betegség is támadja őket a két fa egymás mellett van. Igen az első képen levéltetű van a másodikon viszont szerintem monilia illetve itt meg jelent a mézgaképződés. 
#11737
Az a szilvafa tele van tetűvel,attól sodródik,konyul a levele. Itt is megjelentek,ma le is rovarölőztem (-Mospilan,-Karate) a szilvafát is többek között.
#11736
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#473460 - 2020-05-16 19:24:41)

Sajnos az éjszakai fagyok és a hideg éjszakák nemcsak a gyümölcsfák virágzásánál tudnak gondot okozni, hanem virágzás után is elég a hideg éjszakák sorozata ami legyengiti a fákat és így kialakulnak a betegségek pl monilia. Így védekezés hiányában további gyümölcs vesztésre kell számítani. Szárazság ide vagy oda már rengeteg szúnyog van és nem csak vízparton. szomoru



beillesztett kép



beillesztett kép

#11735
Ma estefelé hazagyüvet Mórahalomból Bordány ( Csongrád megye) nagyközség határában is szórtak a 20-30 méteres locsolók. Három háztáji földeken is hajlongtak a polgárok, na miért; érik a híres bordányi földi eper! Holnap nagy piacok lesznek a környéken. nevet
#11734
Talajnedvesség (tömegarány) Rakamazon, 2020-05-16-án.
  -20 cm: 0,47 %
  -50 cm: 1,61 %
-100cm: 40,94 %
-150 cm: 45,79 %
-200 cm 16,71 %
#11733
Erre délkeleten már 120 mm körüli a csapadékhiány a hivatalos adatok szerint. Az ÉNY-i csücsöknél hasonlóan rossz még.
Link
#11732
Ezek elég rossz hírek sajnos. Az őszi kalászosok, repce most már itt is komoly veszélyben van. Ha az a forgatókönyv jön be amit jeleztél, akkor nagy bajok lesznek. Mondjuk Vas, Zala, Baranya megyék jobban állnak, mint mi, meg talán Békés és Csongrád is. Jász-Nagykun-Szolnok az ország legnagyobb búza termesztő megyéje (Jászberény határában kis túlzással több búza van vetve, mint egész Zala megyében) A napraforgó és kukorica nem vagy rosszul kelt. Nem is emlékszem ilyen évre, pedig régóta gazdálkodunk, mindig az eget lessük, már nincs is olyan modell aminek hinnék .
#11731
Igen,hidegebb lett a vártnál.Kecskemét környékén is -3 fokok voltak például. Elég abszurd,hogy még május 13-án is füstölni kelljen a gyümölcsfák alatt az országban a fagy ellen...
#11730
Ki lehetett volna védeni a füstölővel,ha jobban figyelek illetve átböngészem a modelleket. De mivel senki nem várt ilyen hideget nem is foglalkoztam vele, 1-2fokra gondoltam hogy lehet. Este fél 6kor még 11 fok volt, fél 10 körül már 5 fok alatt a faluba, kivittem a mérőt a gyümölcsösbe és már csak 2.5.na mondom rottyy... Éjfélkor már fagyott... 
#11729
Az UM az nem = UKMO, és csak egy kimenete?
#11728
Munkatársam műtrágyázta tegnap a földjét, amihez az kell, hogy bemosódjon a talajba a műtrágya, mert ha nem akkor szétégeti a növényt. Feljött hozzám tegnap délután és kérdezte, hogy mit látok csapadékügyileg? Hát mondom 60%-os esélyt adok 2 millimétert elérő csapadékra. Ezzel szemben 0,0 mm lett ma reggelig. Eszementek a modellek, amiket csinálnak velünk előrejelzőkkel 24 órán belül... Annyira nagy volt az egyetértés a modellekben, de végül a lengyel UM modellnek lett igaza a dolgokkal kapcsolatban. Április havi csapadékösszeg 0,5 mm volt (a 20 éves átlag szerint 32 mm lenne az átlag), most a májusi idáig 4,9 mm (a 20 éves átlagot tekintve 63 mm lenne az átlag itt). A talaj felső 50 centiméterének a vízhiánya itt 69 mm, vagyis akárhogy nézzük nagyjából két havi csapadékmennyiség hiányzik. A Kisalföldről pedig jobb nem is beszélni, ahol vannak olyan mérőpontok, ahol a 100 millimétert eléri a hiány. 

Jövő héten a brit anticiklon északabbra való toldása során a Skandináv-félszigeten is kialakul a magasnyomás, aminek hatására a magassági áramlás a Kárpát-medencében északira vált. Amivel párhuzamban újabb adag hideg levegő érkezhet a hét közepén, nyilván előreláthatólag szárazon. Átnézve a makroszinoptikai helyzetet a hét végéig nagy területet érintő jelentős mennyiségű csapadékra nem sok esély mutatkozik, így folytatódik a szárazság= a vízhiány tovább fokozódik. Nem lennék meglepve, ha 10 milliméter alatt zárnánk a hónapot ismét, amivel az elmúlt 20 év legszárazabb májusa címet kiérdemelnénk. 
#11727
Gondolom hasonlóan mint nálunk a burgonya.
Nálunk csak azon látszik a fagy.
Ezt még szerencsére kiheveri.

beillesztett kép

#11726
Igen, csak a felső levelei. Azét furcsa, mert ez egy alacsony fajta és mind az 5 megfeketedett, de a mellette "magasodó" masik fajta (legalább 10 centivel magasabb nevet meg egyáltalán nem feketedett. Ja, és a cukkini is fekete lett, akkor gondolom ott is ez lehetett a bibi.
#11725
Fagyot kaphatott. Ha csak a felső részt érte, regenerálódni fog. Most még nincs gomba vagy rovar veszély.
#11724
Sziasztok. Paradicsom levele elkezdett feketedni. A növény felső részén. Biztonság kedvéért kapott gomba és rovar ellen is .
#11723
Napra!? Ohh, azt inkább hagyjuk. nevet
Annak is van ádáz ellensége: a nyulak.
#11722
Nekem még ki sem kelt a kukorica. Tavaszi fagy az elmúlt években többször is volt, de nem okozott jelentős kiesést. Jeget, fagyot a kukorica sokkal jobban bírja, mint például a napraforgó.
#11721
Úgy legyen! nevet
Mindenesetre majd figyelem, és ha változás következik be az "állapotában" azt megosztom majd itt is.
#11720
Rekordtermés már nem lesz semmiképp sem, ebben szerintem egyet érthetünk.
Egyébként ilyesmiben nincs hál' Istennek tapasztalatom. Mondom, utoljára 56-ban, vagy 57-ben fordult elő ilyesmi, igaz akkor ettől jóval fejlettebb volt a növény ahogy mesélték az öregék.
#11719
Ki fogja heverni.
#11718
A kukorica tenyészőcsúcsa kb. 4 leveles koráig a föld felszíne alatt marad, abból újrahajt.
Szóval mindenképp nézze meg az ismerősöd a növények fejlettségi állapotát, egyből ne tárcsázza ki az így kinéző táblákat.
#11717
Siralmas. Undorító egy időjárás. A tavaszi február után tavaszi aszály és fagykárok egyszerre. Itt-ott-pl. felétek is még május 13-án (!) is fagy,tönkretéve a termést. Valami nagyon nem stimmel az éghajlattal! beteg
#11716
Erre is mehetne a dislike gomb,ha lenne. beteg
Rendkívül agyament az időjárás,már tavaly augusztus óta szinte egyfolytában.
#11715
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#473155 - 2020-05-14 19:26:41)

Sajnos elég nagy baj van nálunk. A tegnap reggeli talaj menti fagynál erősebb is volt külterületen. Szerencsétlen kukorica nem elég, hogy szomjazott eddig, most meg is fagyott. Ilyenre itt még csak egyszer volt példa, amit nagyszüleim elmeséléseiből tudok. Viszont az évben már nem vagyok biztos: vagy 1956 vagy 1957 volt az az év, amikor májusban megfagyott a kukorica a határban. Sokat éheztek abban az évben azok, akik a földből éltek, főleg azok, akiknél sok gyerek volt. Nagyanyámék is 9-en voltak testvérek. Sokszor elmesélték ezt nekem, de akkor még kölyök voltam, és nem figyeltem sajnos oda rá kellőképpen. szomoru
(A fotó nem az enyém, egy ismerősöm készítette és küldte el nemrég. Én csak most jöttem haza a munkából, de hétvégén én is körbejárom a földjeinket.)
(a linkre NE kattintsatok!!!)
Link

beillesztett kép

#11714
A tegnap hajnalra kialakult fagy, sajnos teljesen hazavágta a maradék alma termést is... eso 

beillesztett kép

beillesztett kép

 tiszta fekete belül mind...  Tmin - 2.7 volt. 
#11713
Ma reggel Szentmártonkátán: "Kiadós" záporeső: 0,5 mm. Három óra körül 0,1°C, majd felemelkedett 1,8°C-ra, fél hatkor -0,3°C-on állt be a minimum. A radiációs min: -1,9°C. Ha nincs ez a kis emelkedés, mindent tarolt volna fagy. Így talán átvészelték a növények, de csak napközben fog kiderülni, volt-e fagykár.
#11712
Köszi, tegnap egyébként megint 200 liter kútvízzel ajándékoztam meg a fát, tehát az elmúlt egy hónapban már biztosan kapott "fél tonna" vizet...
A talajvíz itt errefelé mélyen van, tehát a túlnedvesedéstől nem kell aggódni azért. 

Más: A saláta is beindult nagyon, az eper meg nagyon szépen virágzik, már van sok zöld termés is. A többi bogyóson is jó termés várható, a közepes tetvességgel most nem fogok foglalkozni... 
#11711
A meggy álandó harcban áll a moniliával. A mézgásodás lehet a moníliára reakció, hiszen a csonthéjasoknak ez a képessége nagyon jó önvédelmi eszköz. Ezzel zárja le a fertőzés további terjedését a fa. Ha a vesszők felkopaszodnak és főleg a vessző végén van a levél, akkor valószínű monilia garázdálkodik a fán. A fán ilyenkor is fontos a sebkezelés, sebfertőtlenítők alkalmazása. Egyéb beavatkozást nem igényel, vízellátás javításával sokat segítünk ebben a küzdelemben. Ezt a csatát nagy eséllyel a meggyfa nyeri. A Kántorjánosi jobban tolerálja a moníliát, de azért nem rezisztens, tehát az is fertőződhet. Atkára, vírusra kicsi az esély.
Donnie: szerintem a levéltetvek ürülékére a "mézharmatra" mennek.
#11710
Érdekes, nálunk is sok a levéltetű, de csak egy-egy ágon.
Vettem egy levéltető spray-t és csak a fertőzött ágakat fújtam le vele, nem locsoltan össze az egész kertet permetezővel, és a flakonból is alig fogyott, még vagy 15-ször elég lesz.
Ha kevés a fád, talán jobb így (még a málnán is láttam pár foltot, oda is ezt fújtam).
#11709
300-400 liter az nagyon-nagyon sok, biztos elég neki (nálam örülnek, ha ennyi idő alatt 30 litert kapnak)nevet
#11708
Az elmúlt 1 hónapban, most hogy számot vetek, azt kell mondjam, kb. 300-400 liter vizet kapott a 6 éves fa, alatta is szép zöld a fű is. Aztán lehet, hogy nagyon mélyen tényleg száraz a föld, de hát ennél több vizet ember nem locsol 6 éves fára ebben az országban...
#11707
Igen, a kukában dobom ezen ágakat..hát nem tudom, remélem meg tudom menteni valahogy, pedig ezt a fát sikerült a legszebbre alakítanom, olyan meredekebb koronára, hogy a gyerekek is játszi könnyedséggel fel tudjanak majd mászni...szomoru Ha felette van a bejövő vezeték, attól is lehet? Bár egyértelműen nem tudtam megmondani, hogy ebben lehet-e összefüggés, figyelve a környék fáit.

Basszus, egy hete semmi baja nem volt...
#11706
Lehet, hogy azt csinálják, mint a hangyák, hogy a tetvek által termelt nedvet "nyalogatják" le. Tegyél ragacsszalagot a fa törzsére, hogy ne tudjanak a hangyák fel-lemászni és akkor nem táplálják, védik a tetveket a károsítójuktól. 

Nálunk a mentán van sok rózsabogár.
#11705
Az lehet, hogy az a gond, hogy 6 éve vágtunk ki két hatalmas ezüstfenyőt, és a talaj savanyú neki? Illetve most ért el a gyökere olyan zónát, ami nem tetszik neki, és nem ellenálló a betegségekre? Wuxalt már adtam neki...meg most Scudot, az kíméletesebb. Egyelőre nem merek durvább szerekkel kísérletezni.
#11704
Iszonyatosan tele van levéltetűvel a kajszink. Most irgalmatlan sok rózsabogár is ellepte. Olyan, mintha ennék a tetveket, pedig elvileg ők vegák. De akkor miért?
#11703
" Ha az egész fán jellemző a kicsi levél, illetve nagyon sok pici elszáradt meggy, meg pár lekókadó ágacska, akkor várhatóan az egész fán kiütközik a betegség, ha nem kezelem? Vagy ez másra utalhat? Furcsa, mert ennél jóval moníliaérzékenyebb időben konkrétan egy-egy pici elfonnyadt ágvég volt csak egész évben, most meg...ebben a száraz időben. Vagy atka, vírus? "

Hát szerintem a közepe, a monília.  Alattomos túlélő gomba betegség, ami a csapadékosabb esztendőkben látványos hervadást, pusztulást okoz, vagy mint most, lappangóan víz és tápanyag elvonást produkál.  Locsolás, lombtrágyázás (balzsamozás mint az emberi bőrön) segíthet.
Ősszel lombhullatáskor pedig rézgálicos lemosó kúra, 1-2 % segíthet.+ kaparás a ferős rügyalapokon belül a törzsön, elhalt múmiák eltávolítása,elégetése, kukába dobás,-- nem beforgatás a csúrgóba.
kacsint
#11702
Az alábbi 3 hsz. alapján nekem is a gyökér zónában kell keresni a bajt. Szóval , nem szóval ( nem vagyok tapasztalt, de Bálint gazda szintet közelítem)  a gyökerek statikus (kapilláris ) víznyomása nagyon lecsökkent a 20-50-70 cm.-es talajmélységben. Ez a 3 szint talaj fajtától, tájegységtől is különbözhet. A két- háromhetes gyors lombosodás még jobban csökkentette a vízháztartást, és a kipárolgás levélen keresztül növekedett. Sok fa, és növény ilyenkor kókad, kissebb levélfelületet produkál. 
Tehát öntözni kell, nincs mese.
#11701
Itt az eperfán van alig-levél. De ez a tavaszi valamelyik fagyászavarban Illetve az egyik fiatalabb sárgabarack is "elfagyott", ahogy valaki írta itt a fórumban. Még az egyik ágán vannak zöld, de nem fejlődő, levelek.
Ma végre kiültetem a paradicsomokat, remélem nem fogom megbánninevet
#11700
A gingko  fa a kertünkben ugyanilyen tüneteket mutat.  Ahol a kerítés mellett van a gyökere,  azokon az ágakon a levelek között komoly különbségek vannak.  Talán szárazság,  talán fagyás. Én a gyökereknél keresném a hibát.
#11699
Egy kis szösszenet a kertből:

Az egyik sor retek kiváló, a másik szó szerint kuka..elvileg két külön fajta, tehát van rá magyarázat..

Érdekesség: a meteor meggyünk,ami elvileg közepesen érzékeny a moníliára, csodaszép, van mondjuk rajta mézga, ami azért jelez valami fertőzést, de egyéb tünet 2 pici ágvég kókadásán kívül nem volt. Viszont az elvileg kevésbé érzékeny kántorjánosi meggy (kb 6 éves fa) mintha egy hete megállt volna a fejlődésben, főleg az ágak közepén nincsenek levelek, a végeken vannak, de ott sem nőnek nagyra, és volt kb. 10 kisebb ág, ami le volt kókadva..
Kérdésem a szakikhoz: Ha az egész fán jellemző a kicsi levél, illetve nagyon sok pici elszáradt meggy, meg pár lekókadó ágacska, akkor várhatóan az egész fán kiütközik a betegség, ha nem kezelem? Vagy ez másra utalhat? Furcsa, mert ennél jóval moníliaérzékenyebb időben konkrétan egy-egy pici elfonnyadt ágvég volt csak egész évben, most meg...ebben a száraz időben. Vagy atka, vírus?
#11698
Szóval sokan kínlódtok a primőr palántákkal. Ez ilyen, megint szélsőséges esztendő lesz. A húsvéti böjti szelek most vannak május elején, majd a júniusi csapadék is átmászik júliusra. A jó sok gustos, ág- fa- zöldség tördelő frontbetörésekre. per-pill 40-80 mm. csapadékra még várni kell, majd 33 napig semmi.
Remélem nem történik meg ez a vázlat.
Én előkészítettem 2 müa. öblös cserepet a paprika palántáimnak, persze különleges fajtákra, a sablonos tv.,erős paprikát, víz ízű, napfényt csak fólia alól látó paradicsomot csak látványnak nyelve a piacon asztalról. De ugye a különleges csili család egy külön teraszt érdemel.vidám
#11697
Itt pont az ellenkezője. Nulla szélvédelem, süvítő északi szelek és még viszonylag jó kis fagyzug isvidám Szóval én várok még egy hetet, pedig már NAGYON nem szeretnék (a palánták meg pláne nemzavarban).
Nálad simán kibírják majd és utána majd nagyon beindulnak, gondolom.

Utolsó észlelés

2025-05-14 09:45:25

Romhány - Dózsa György út.

15.0 °C

00000

RH: 65 | P: 1017.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.