2024. november 30., szombat

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#3082
LOL
#3081
Cauchy: Senki és semmire, nem értem Kálmánt, he-he !
#3080
Horrorbaby: én ezt nem értem. Ki akadt ki és mire? nevet
HA hazamegyek megkeresem a légkört, majd írok, ha megtaláltam
#3079
...Egyesek már száraz adatok, tények, fogalmak közlésére is kiakadnak, jó lenne már, ha egy kicsit megkomolyodnának...
#3078
Jaa! én azt hittem hogy mint indexet alapján. Persze területi elõfordulás alapján szokták elnevezni, hogy adott térségen milyen gyakran vagy milyen számban fordul elõ. Köszi Józsi a helybeigazítást. Bocs meteo félreértelmeztelek.
#3077
Norbi : Ld. a képletet, ott vannak a nedvességet tartalmazó harmatpontok (Td), egyrõl beszélünk, te értetted félre kicsit.
#3076
Norbi: Ezt tudom (tudjuk, 29 felett várható zivatar eme-index szerint), de nem erre kérdezett Fenrir.

Arra vonatkozott a kérdés, hogy az elszórt, szórványos, sokfelé, többfelé kifejezés milyen statisztikai alapokon nyugszik.
Nagyjából nekem tiszta, ám nem akarok hülyeségekkel kombinált példákba bocsátkozni, mintha területi lapokon nyugszana, nem ?
#3075
Józsi! Na mindjárt megnézem azt hiszem még be is van osztva értékenként. Asszem 25 és 30 között többfelé záporok zivatarok. A K index nedvességet is tartalmaz meg egyéb finomságot is. Ha gondolod egy táblázatot átküldhetek róla.
#3074
Akkor lehet, nem egyrõl beszélünk Norbi.
Amire én gondoltam az a tudod:

K=(T850-T500) + Td850 - (T700-Td700)

Te mire ?
#3073
nem.
#3072
Norbi: K-index ?
Az nem konvekciós paraméter, he-he ?
#3071
Fenrír! Ezt a K index-el szokták jelezni! Cauchy! ha kell egy KP által összeállított táblázat MSN-en átküldhetem. Jöttök vasárnap Siófokra?
#3070
Köszi Cauchy, vajon hány százalékok lehetnek..
#3069
Fenrir: igen, ezt a valószínûséghatárokkal adják meg, pontosan nem tudom, hogy melyikhez mekkora érték tartozik, de valamelyik tavalyi vagy tavalyelõtti Légkörben benne van
#3068
Arra van vmi szabály, hogy mikor beszélünk elszórt szórványos, sokfelé, többfelé záporokról?
#3067
A Cape magasabb értéke azt jelenti, hogy nagyobb a konvekcióra fordítható energia, erõsebb a labiltás esélye, ám ez csak az egyik összetevõ, pl. a levegõ nedvességtartamától is sok függ (a talajon is, 850, ill. 700hPa-os is).
így van Norbi, sebaj.
Köszi a pontosítást Kálmán (a -50°C tényleg túlzó, -30-40°C szerencsésebb), a stílust azonban nem, he-he !
#3064
köszi szépen. ha nagy a CAPE értéke az azt jelenti h. könnyen labilissá válik a levegõ?
#3063
Horrorbaby! Józsi csak könnyebben akart fogalmazni hogy a laikus is megértse.
#3062
MICImACK0!
Köszönöm a válaszodat. Akkor továbbra is marad, a "kocogtatás" a hivatalosra való beállítás, vagy a csend.

Kozett
#3061
...kiegészitem kötetlen megfogalmazásban
szélnyirás a szélirányának vagy sebességének magasságegységre - 30m - esó jelentõs megváltozása- vizszintes-függóleges szélnyirás --nem azonos a fokozatos szélfordulással....
hidegcsepp- a magasabb szélességekrõl áthelyezõdõ zárt izotermákkal rendekezõ a környezetéhez képest több fokkal hidegebb levegõ jellemzõ elõfordulási helye a magasabb légkör - pl az emlitett 500 hPa- -40, -50 fok jóval magasabban van...
#3060
Conglomo: Szabadfogalmazásban segítek.

CAPE: A légkör napsugárzás által konvekcióra felhasználható energiája.
Szélnyírás: A szél magassággal való eltérõ iránya, pl. 10m-en DNy-i, 1500m-en Ny-i, 3000m-en ÉNy-i.
Hidegcsepp: Általában 500hPa-os (5500m körüli) szinten megjelenõ (az átlagos rétegzõdésnél) hideg(ebb, -40-50°C-os) légtömeg (csepp).
#3059
vki meg tudja mondani h. mi a CAPE, a szélnyírás és a hidegcsepp? Az utóbbit nagyjából értem, inkább az elsõ kettõ lenne fontos
#3058
Keresem,de nem találom azt a helyet, ahol a hõmérsékleti rekordokról napokra vetitve tájékozódhatnék.Azt olvasom,hogy rekordok dõlhetnek meg, de pl.a mai napon milyen rekordot kellene dönteni.Kérem a segítséget.
#3057
Kozett:

A kocogtatós (analóg) barométerek el szoktak állítódni. Idõnként utána kell állítani. Ezzel nem fogsz tudni mit kezdeni.
#3056
Biztosan kérdezte már valaki, de nincs türelmem végéiolvasni a hozzászólásokat. 2 barométerem is van. Egy-egy alkalommal "összehangolom" õket a jelentésekkel. Egy idõ után mégis más-más értéket mutatnak (nem nagyok az eltérések), ezért le sem merem írni. Mit tegyek, hogy biztos legyek az értékekben. Légnedvesség-mérõmben sem vagyok biztos. Van valakinek tanácsa?
Tisztlettel várom válaszotokat, és megköszönöm elõre is. Már az is jó lenne, ha valaki beírná, hányas választ keressem, vagy hol?
#3055
hulahop: sehonnan. A szeptemberi idõt senki se tudja még. Innen lehet felismerni azt aki kamuzik
#3054
Kicsit jannesz kérdéséhez kapcsolódva, én is arra vagyok kíváncsi, honnan szerezhetek infot arról, hogy milyen idõ lesz pl. szeptember végén a montenegroi tengerparton
#3053
vidám
#3052
Józsi! Ha módod van rá összefuthatnál ezzel a dagobertbácsival. Ha egyáltalán tényleg ott dolgozik.
#3051
Dagobertbácsi: A mûszer minõsége árnyékolás nélkül semmit sem ér.
Nem bántás miatt írtam (én is itt dolgozok, nézd a központi szerveren a hivatalos adatokat), de tényleg nem pontos így(ma 32°C volt a Tmax).
Hiszen (itt a válasz Csubi) nem elég a közvetlen napfénytõl védni egy szenzort, a szórt napsugárzástól is le kell védni, nem véletlenül használnak hõmérõházikókat, napos idõben árnyékos (de nyitott) helyen is van besugárzás.
#3050
Nem tudjátok véletlenül, hogy a Garda-tónál(Olaszo.) milyen idõ várható szeptember elsõ felében (statisztikailag)? Vagy lehet-e errõl valami statisztikát találni a neten?
#3049
MacGyver thanx!
#3048
Üdvözlet!
Szeretnék segítséget kérni, méghozzá SOS! Mondhatnám mára kellett volna de elcsúsztam idõben. nevet

Szükségem lenne Budaörs éves csapadékgrafikonjára vagy valami ilyesmire, de bárminek örülök!!! Hónapokra lebontva, ha létezik ilyen. Elõre is köszönöm!!
#3047
Noli, csak Nyíregyházán és Kisvárdán, de a hegyvidékiek valóban szebbek.
#3046
Cauchy: Köszönöm!
Tényleg ott van csak elsiklottam felette.
Már átböngésztem mindent.
Szia!

#3045
Cauchy: Köszönöm, igen azt ismerem, sõt használom is mindennap. Olyanra gondoltam, ahol legalább 24h szinten számokkal is kiírják a térképen a várható csapadék értékeket.
Elméletileg létezik, mert valaki már egyszer belinkelte a METNET-en, és én akkor még nem ügyeltem elmentésére.
Fontos volna, mert az elõrejelzésemhez már csak a csapi adatok kellenek.
Köszönettel!

#3044
kuzmi :mennyire numerikusan?
ezen a szélsõhõmérséklet és a csapadék úgy van
Link
de szerintem ezt ismered
#3043
Sziasztok!
Egy olyan elõrejelzési, csapadéktérképet keresek, amelyen numerikusan vannak feltüntetve az értékek.
1, Magyarország és környezõ országok legyenek rajta.
2, hosszú távú legyen min. 10 napos.
Köszönöm a segítséget, választ ide vagy E-mai címemere váram:
[email protected]
További szép napot!
#3042
Aegis: nekünk Zánkán azt mondták hogy így nagyobb a különbség a kétféle jelzés között.
Ennek ellenére szerintem marha nehéz most átlátni. Na jó, a másodfokú az egyértelmû és onnantól kezdve az elsõ is, de amikor csak elsõfokút lát az ember akkor elgondolkoztató.
#3041
Link
#3040
Sziasztok!
Nem tudom emlékeztek-e amikor még az elsõfokú viharjelzést a viharjelzõ 2 másodpercenkénti, míg a másodfokút másodpercenkénti felvillanással jelezte. Kb 1-2 éve már az elsõfokút percenként 45 villanással, míg a másodfokút percenként 90-nel jelzi. A korábbi jelzésmód áttekinthetõbb volt. Nem tudja valaki, hogy mi lehet ennek a "rendszerváltásnak" az oka?
#3039
Fenrir, köszönöm :-) Lencsékkel hol találkoztál? Külföldön? Az hegyi cucc, nekünk meg nem nagyon van hegyünk ugye (dombunk az akad...) :-(
Igazából a kérdésemmel arra szeretnék rájönni, hogy van-e legalább matematikai esélyem rá, hogy valaha találjak K-H-t életemben, mivel a neten is elég kevés kép van róla, s ugye elég bonyolult körülmények közt jön létre is, szóval ritka, mint a fehér holló (ezen állatból élt egy Kanadában, ma múzeumi tárgy kitömve).
#3038
Noli nem láttam még élõben csak képen, nagyon jól néz ki. Az én kedvencem az Ac Lenticularis, lencsefelhõ, azt néha sikerül LENCSEvégre kapnom nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 20:56:10

Kõszeg

0.7 °C

RH: 85 | P: 1032.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.