2024. november 24., vasárnap

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#17437
Köszi szépen a gyors választ! Ez nagyon szomorú hír nekem és gondolom mások számára is. Nagyon hasznos infókat lehetett olvasni pl. a hydroinfo.hu oldalon is. No comment... duhos
#17436
Link [esõ]
#17435
Sziasztok!

Kb. egy éve olvastam minden hónap 7-e után a vízügy honlapján már elérhetõ az "Integrált vízháztartási tájékoztató és elõrejelzés"
címû összegzéseket, ami az elõzõ hónapok csapadék-és hõmérsékleti viszonyait foglalta össze.
Sajnos a június havi kiadást már nem találtam. Tudnátok ebben segíteni, hogy esetleg hol olvasható ez vagy már egyáltalán nem lesz elérhetõ?
Elõre is köszönöm szépen!
#17434
Szia! nevet 21-ig még van 3 hét. Ezt sajna körvonalazni 1-2 héttel, de biztosabbra csak pár nappal elõtte lehet megtudni, reménykedjünk a legjobbakban. nevet Késõbb vissza lehet térni erre, elõbb sajnos nem. :/
#17433
SZIASZTOK!

Tudna nekem valaki mondani valamit hogy 21-tõl kb. milyen idõre van kilátás? akkor indulnék a Balatonra két kicsivel .félek most kitombolja magát a meleg mire odaérek meg lehet be is fagy a Balaton nevetköszi ha válaszol valaki. vidám
#17432
Ez jó . Köszi. vidám Ez a lista mikori ? Frissül? Gratula,és köszönet zseegeeének. kacsint
#17431
Amúgy: Link
#17430
Megvan 23,7. Van másolat. nevet
#17429
Nekem minden papiron van,nem hiszek másba,csak a holnapot tavaly leöntöttem sörrel. Vagy 23,7 v 1. laza
#17428
Jájj, télleg, ott csak a Tmin és a Tmax van meg. Hát akkor ezzel a 23,7-del kell beérnünk. nevet
#17427
Köszi. Ja de az a Tmax nem ?
#17426
Elvileg igen, de nézd meg holnap a Teletext-et, az a friss hivatalos.
#17425
A holnapi Tmin max az 23,7 ?
#17424
Link
#17423
Sziasztok! Szeretném megkérdezni, hogy mit jelentenek a következõ kifejezések: Storm Helicity, Storm motion illetve a CIN? Köszi a segítséget! nevet
#17422
Nem csak itthon nem ér fabatkát sem, hanem sehol.
Nem is értem, minek csinálták és veszik komolyan.
Amikor egy domb és a mellette lévõ völgy esetében egy tél legalacsonyabb minimuma között 10-14 fokos különbség is van a domb javára, akkor nincs mirõl beszélni.
Nagyjából jó amit írtál, annyi kiegészítéssel, hogy a dombokon kisebb gyakorisággal éri el a -20 fokot, mint a síkon a -25 és a völgyekben a -30 fokot.
A síkon a -25 fok 10 év alatt megvan akár 2-3 alkalommal is (2001 és 2012 között az Alföld egyes részein háromszor volt meg a -25-26 fok.), eközben a dombokon -20 azért nem nagyon volt ebben a közel 10 évben.
Persze idõben és térben telente változik, mindig más térség ússza meg jobban, ami nem jelenti azt, hogy a következõben nem a megúszott fog elúszni.
Félig már alszok, errõl lehetne írni 2 millió oldalt, sokkal többet érne, mint ilyen barom térképeket készíteni.
Persze a térkép készítõi valószínûleg nem tudtak volna írni róla 2 millió oldalt (meg a valóságnak megfelelõt lehet, hogy egyet sem), így leegyszerûsítették ilyen óvodás formára laza
#17421
A télállósági zónák ilyen jellegû beosztása itthon fabatkát sem ér. "Minden" a domborzaton múlik: egy egymás mellett lévõ dombtetõ és völgy között több zónányi különbség is lehet.

Gondolom növényt akarsz ültetni, ez esetben a fekvésed várható abszolút minimumát kell figyelembe venned ahhoz, hogy biztosra menj. Ha hosszútávra tervezel, akkor ez kb. jó lehet:

Speciális domborzati depresszió (pl. Zabar): -35 fok.
Átlagos völgy/medence: -30 fok.
Átlagos síkvidéki fekvés: -25 fok.
Dombság, hegység magaslatai: -20 fok.

Adott fekvésben a melléírt Tmin elõfordulási gyakorisága több évtized, persze csak nagy általánosságban írtam, a talaj, a populáció, stb. mind-mind befolyásolják ezt.

Kérdezd Floo-t! nevet
#17420
Szerintetek USA melyik részében van hasonló éghajlat mint Magyarországon? Illetve Magyarország melyik zónába esne bele eszerint? Link Bár ez csak a téli hideg szerint van..
#17419
"Gyálarét Szeged Délikert nevû városrészének egyik települése, a városközponttól 6 km-re délre található. Ez az ország legmelegebb tája. Itt a legmagasabb a napsütéses órák száma. Itt található Magyarország legmélyebb pontja is"

laza laza laza

Sellye város éghajlati jellemzõje:

"Éghajlat

A Mecsektõl délre fekvõ terület az ország egyik legmelegebb vidéke, az évi középhõmérséklet mindenütt 10,5 °C fölött marad. A legmelegebb hónap a július, 21,5°C fölötti középhõmérséklettel. A terület nagy mennyiségû és hosszú idõtartamú napsugárzást kap. Az átlagos napsütéses órák száma 2025. Dél-Baranya az ország egyetlen mediterrán jellegû vidéke."

Az éghajlati atlaszban meg azt írják, hogy: "A legmelegebb területek a Duna medencéjének Budapest alatti része és Szeged környéke."


Micsoda csata lenne itt a legmelegebb hely címért laza laza
#17418
Szia!

Értem, szerintem ettõl nem kell tartani. nevet
#17417
Szia!
A gépem 5 éves, csak atoll félek, ha nem vagyok itthon és valami történik ne, hogy leégjen a ház!
Köszi azért a segítséget!
#17416
Köszi!
#17415
Nem vagyok benne teljesen biztos, de ez egy barnalábú lopódarázs (Sceliphron curvatum)
#17414
Szia!

Milyen idõs számítógéppel dolgozol? Az újabb gépeknél én még teljes leégést nem láttam. Esetenként egy-két kondi elfüstölt, vagy megégett a processzor.

Viszont a gépek hõérzékelõsek, tehát nem igen szoktak csak úgy leégni. Az én gépem már két-három éve mindig megy, eddig csak egy merevlemeztõl búcsúztam el. A monitort szoktam kikapcsolni, de azt sem mert félek, hogy leég, hanem a fogyasztás csökkentése miatt. (LG Led 23)

Ellenben villámcsapáskor már láttam szemlézett gépet, ami kicsit füstölt, olvadt... De ettõl jelenleg nem kell félni. nevet

Szép napot!

*****

Fagyos: Tedd fel a kérdésed a bioszférában, valószínûleg tudnak segíteni. Link: Link
#17413
Sziasztok! Meg tudnátok mondani nekem, hogy ez milyen méhfajta?

beillesztett kép

#17412
Sziasztok!
Folyamatos adat feltöltéshez nem kell az asztali számítógépet külön védeni?
Túlfeszültség ellen védve van.
Atoll félek, ha nem vagyok otthon, esetleg meghibásodás véget kigyulladhat?
Elõre is köszönöm szépen.
Üdv. Péter
#17411
Szia Nanovich ! Köszönöm a válaszod, ezzel is bõvültek az ismereteim.Kivánok neked kellemes
nyarat!
#17410
Kiegésztésként talán annyit, hogy a tornádóhoz nem feltétlen, a gustnádóhoz pedig nem kötõdik közvetlenül ciklon, viszont az örvénylés megvan itt is, szóval ezért az elnevezés.
#17409
Az általad említett kifejezés már a többes szám. Tehát az eredeti a Willy-Willy. Manapság már mindenféle ciklonális eredetû (különösen tornádó, gustnado és trópusi ciklon) szélre használják, de eredetileg a porödögöket jelölte ez a megnevezés. A "whirly" , mint "örvénylõ" szóból származik, ill. valami hasonló hangzású elnevezése van a porördögöknek egy Nyugat-Auztráliában beszélt benszülött nyelven.
#17408
Egy Ausztráliáról szóló leirás emliti a WILLY-WILLIES szelet.
Mi a jellegzetessége, tulajdonsága, és miért ezt a nevet
kapta a kontinens szele?
#17407
Köszi a választ neked is,és Ádámnak is.
Ádámnak külön köszönet a másik válaszért is.nevet
#17406
Igazából egy nagy sebességû, erõteljes leáramlás. Nevezhetjük "légzuhatagnak" is.
Valahogy így tudom neked mutatni a képen:
Virtuális kép: Link
Valódi kinézet: Link

Jellemzõjére azt mondható, ha magas felhõalappal rendelkezik, akkor komolyabb széllökést is tud eredményezni + egyik jellegzetessége a kiszélesedõ szoknyaszerû alak, ami a képen jól látható.

Kicsit termodinamikai szempontból megvizsgálva...
A feláramlásokkor a víz lehûti a levegõt és a felhõben hideg levegõ/víz található. Ennek nagyobb a nyomása, mint az õt körülvevõ meleg levegõnek, ami a zivataron/záporon kívül van. A zivatar oldalain, peremén nagy sebességû hideg leáramlás történik, a meleg levegõt pedig hirtelen felemeli.
A folyamat következtében erõs széllökések kialakulhatnak, akár 100km/h széllökéseket is eredményezhet.

Csapadéktól függõen lehet, száraz illetve nedves downburst.

Szerk.: Ádám megelõzött.
#17405
Downburst: Link

-tel: nyelvtani morféma; olyan szuffixum, amely mögött már nem állhat más szuffixum.

----------------------------

Link Tszfm.: 75,8 méter.
#17404
Mi az a downbursttel?vidám
Meg még azt szeretném megkérdezni,hogy melyik Magyarország legalacsonyabban fekvõ városa,faluja esetleg tanyája?
#17403

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#3314laza
#17402

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#33140)
#17401
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#68308 - 2012-06-19 17:32:20)

Szia! Én meleg nyári idõt várok idõnkénti bõséges záporokkal-zivatarokkal egész júliusra. laza Kérdés, hogy a várakozásunk beigazolódik-e? Komolyra fordítva a szót, ilyen távra felelõsen nem lehet elõre jelezni, hogy éppen azon a héten milyen idõ lesz. Összességében a július szerintem az átlagnál melegebb és átlagos csapadékú lehet. nevet
#17400
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#68307 - 2012-06-19 17:19:39)

Sziasztok! Szeretnék érdeklõdni milyenre várjátok júliust?
Leginkább 16-22-e közötti idõpont érdekelne mert akkor mennénk nyarálni?
Válaszotokat elõre is köszönöm nevet kacsint nyelvnyujtas
#17399
Sajnos Pápával is az a helyzet, hogy két állomása van (igaz az egyik 10 km-re Nyárádon), de nem kerül fel a WO-ra pápai csapadékadat, pedig pár éve volt. A nyárádi automata napi adata meg van a napijelentésben, de néha köze sincs a valósághoz (pl.havazás) ráadásul nagyon eltérhet konvekciónál az ittenitõl. Rejtély számomra, hogy a nemzetközi oldalakon miért olyan kevés más országokhoz képest a felkerülõ magyar adat ill. miért más állomások vannak mindegyiken. Pl.mondjuk a 30 -ból pl. az egyiken 10, a másikon 8, a harmadikon 12, de más-más összetételben, csak részben van átfedés. zavarban
#17398
Nem hinném, hacsak nem katonai titok. nevet Az okra továbbra is kiváncsi vagyok.
#17397
Igazad van, így már megtaláltam. Köszi. nevet
#17396
Úgy sincsen, hogy Vissy Károly meteorológiai iskolája CD + Atlasz? Mert én olyan "csomagban" kaptam.
#17395
A sorban 2. könyvet megtaláltam, meg is vettem, de az éghajlati atlaszt sehol sem találom. Tudsz esetleg konkrét forrást, ahol fellelhetõ?
#17394
Értem, és köszönöm!
#17393
Sajnos a baskói automata elég rendszertelenül mûködött,így sajnos adat sincs.
Pár napja állt helyre igazából.Megpróbálom megnézni van-e arrafelé társadalmi észlelõ.

Van társadalmi észlelõ,de még nincs feldolgozva.
#17392
Nem tudja valaki (Derick, Celsius vagy bárki másnevet), hogy a baskói automata mennyi csapadékot mért júniusban?
#17391
Nem azért, mert nem teljesen OMSZ-os az állomás? (Katonai?)
#17390
Sziasztok!

Nem tudja valaki az okát (elsõsorban OMSZ-es kollégára gondolok), hogy az OMSZ honlapon az aktuális adatoknál miért nincs Szolnokról csapadékjelentés? Ez az egyetlen város, ahonnan sohasem közölnek csapadékadatot. szegyenlos Emiatt más nemzetközi "current weather" adatokat közlõ oldalakon sincs szolnoki csapiadat. pl. WeatherOnline. Pedig a synop jelentésben ott van (Ogimet). Szóval az Ogimetrõl ki tudom puskázni az adatokat, ha kell de azért érdekelne, hogy egy fontosabb, észlelõvel mûködõ állomásról miért nincs csapadék (és széllökés sem) adat?
#17389
köszi, így már világos vidám vidám
#17388
A nagytérségû/háttéremelés ugyanazt jelenti.

Ezek:

- nedvesség konvergencia;
- front;
- örvényesség-advekció;
- magassági divergencia;
- nagy vertikális hõmérsékleti gradiens;

és még biztos van, ami most épp nem jut eszembe.

Ezeket mind meg tudod nézni a szupercella.hu térképein, de most ezt azért egyenként nem taglalom.

Másik kérdés:

ez nem feltétlenül igaz, hogyha sok a gomolyfelhõ, akkor nem alakul ki semmi.

Inkább akkor van baj, ha a sok kis gomolyfelhõbõl hirtelen sok nagy lesz. Ekkor van az, hogy az egymáshoz közel kifejlõdõ zivatarcellák hideg kiáramlásai elvágják a meleg-nedves levegõ utánpótlásának lehetõségét, szétzilálják a feláramlásokat. Illetve nem mindegy, hogy adott terület fölött felhalmozódó potenciális energia kevés vagy sok zivatarcella között oszlik szét.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 07:40:42

Szentmártonkáta

-0.4 °C

na00

RH: 80 | P: 1028.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.