2024. november 27., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#11385
Ma (isnevet) kimentem a kertbe. Nem kellett volna. Kezd virágozni az őszibarack is, gyanítom szombatra teljesen kivirágzik.
Plusz a kivi is teljesen beindult. Nomeg és igazából a szelídgesztenyén kívül mindenzavarban
A 12Z-s (friss) futás mondjuk még hagy némi reményt ide.vidám Link
#11384
Talán bizzuk a véletlenre? A kajszifám teljes virágban, még vasárnapig sokat kötődhet a virág. Azután meg a csészelevél valamit felfog, ha szeles is lesz a hajnal, talán nem fog sok virág lebarnulni-száradni. Azért kicsit optimista vagyok, komoly fagyok nem lesznek már.
#11383
esoesoeso
#11382
Igen!
#11381
Most akkor szét fog fagyni a mandula? És még lehet, hogy a korai kajszi is? Mert sok helyen -3, -5 fokokat mondanak jövő hét eélejére...
#11380
Üdv!

Bergeron kajszi beindult:
Link
Követi majd a Caldesi 2000 őszibarack:
Link
Érdekesség, hogy ez az a fa aminek az egyik főágát letörte egy szarvas. Úgy néz ki ki heverte. (ezért is a sok fehér madzag a háttérben,1 vastagabb karóval körbe véve,hogy relatíve védve legyen)
#11379
Nálam is Cacanska rana fajtával van ültetve, de az első években kevesebbet termett a vártnál, de később bőven kompenzálta az induláskor jelentkező kiesést.
#11378
A Cacanska lepotica bár öntermékeny, a jobb termés érdekében 8 -10 fánként érdemes Cacanska rana-t is ültetni pollenadóként.
#11377
Nem szilvahimlő tünet, bár a szerb fajták elég fogékonyak a himlőre. Írod, hogy fiatal fák. Nekem a Cacanska lepotica fajtán elég későn alakult ki a termő egyensúly. A fiatal fák csak a hajtást növelték, a virágzás után a legtöbb terméskezdeményt elrúgták. Visszafogott metszést végezz csak, had maradjon minél több termőrügy. Be fog állni a termőegyensúly.
#11376
Nem Sharka tünet, kérdezz profi növényvédelmist! Vigyél friss mintát, esetleg jó felbontású fényképeket, bár azt hiába helyezik mikroszkóp alá  laza
#11375
Lujó mestert kérdezném;
Tavaly ilyenkor a több éves (8?) jugó fajta szilvafán olyan dudorok vannak a rügyek mellett. Tavaly a növényvédős boltos sem tudta hová tenni, a sarkavírusra gyanakodott. Hát szépen elvirágzott, de tényleg nem lett egy kiskosár szilva, itt ott, de nem volt rossz ízű. Most megint hasonló kinézetű, lesz virág, de hogy kötődik-e? majd meglássuk. Tetejében most elmarad a lemosóm, mert közbe eladtuk a házat előkertestől. A maradó csemegeszőlőt, málnát azért meg metszem, hogy ne romoljon le.
#11373
A szilva rész még elvegetálna, de ahogy eléri a gomba a barackot, az elpusztul. Amit látsz a gombából az  a termőtest,  abból nem látszik, hogy a fában a gomba meddig terjedt el.
Ha pár évet még él, szerencséd van. Ősszel(!) feltétlen ültess újat!
#11372
jajnemár. Ez egy nagggggyyyon jó ceglédi óriás, szilvafába oltva. 3 fő ág (2 barack, 1 szilva) és a szilva része gombás. akkor levágom azt a részt, a szilvát úgy sem esszük...
#11371
Ültess új fát, el fog pusztulni a fa.
#11370
A kajszim törzsén taplógombák jelentek meg. Vágjam ki őket jó méllyen ??
#11369
Attól függ, mekkora lesz a lehűlés. -2 fokot még lehet fóliatakarással védeni. Érdemes a takarás előtt belocsolni az aljnövényzetet vízzel, mert ilyenkor a páraképződés is csökkenti az elfagyást. Mindenképpen érdemes takarni ha fagyveszélyes idő jön.
#11368
Sziasztok!
Bocsánat ha buta a kérdés.
Amennyiben a friss futások által pedzegettet hideg beköszöntene a hónap utolsó dekádjában meg tudnám óvni a kis-közepes kajszi fákat ha rájuk dobok egy nagy fóliát?
köszi
#11367
Caldesi 2000 és Redhaven őszibarack.
Link

Alakul a dolog, indulhat a tafrina elleni védekezés a napokban.
#11366
Semmi problémát nem fog okozni.
#11365
Tegnap délután megcsináltam a lemosózást. Remélem a ma reggeli fagy nem rontott a hatásfokán.
#11364
Szóval neki lehet fogni, ha du. 3-4 felé amikor nyugszik a szél, meg a porzó bogarak is hazatérnek. Termő hajtó rügyeknek keveset, alsóbb gallyaknak és törzs gyűrödésekhez több áztató szert. Tehát 1-2-3% de ingább a 1-2% közt. Ez is többet ér, mint a semmi. A másik meg a kétkezű mechanikai tisztogatás, kimetszés. Alsó talajforgatást hagyjuk későbbre, érje a csúrgót is permetszer. (lecsepegés)
nevet
#11363
Hú, jól előre vagytok. És alakul a brit skandi blokk...
#11362
Nálunk.... 

beillesztett kép

#11361
Szomszéd bácsi elmondása szerint amíg nem lesz egymás után két-három napon át legalább 12 fok Tmax és fagymentes reggel addig ne kezdjem el a permetezést. Hát nem tudom mennyi tudományos alapja van.
#11360
Bergeron kajszink tegnap délután:  (facebookról linkelve)
Link
Gönci magyar sincs sokkal lemaradva, de arról nem készült fotó.
#11359
Ma csütörtökön szép idő, 8 okta derült, szinte semmi szél délről. Ha kibírja holnap reggelig, hogy nem esik, végezhető a lemosó.
A rügyek állapotától függ a töménység, zárt-hízott rügyeknél mehet a 1-3%-os szer, hamár kipattogzott, akkor a 0,8-1 % is még nem perzsel.
Különben minél jobban kitolódik a lemosó annál hatékonyabb a tetű tojások, és gombák induló fonákjai ellen. Mákbogár (bodobács) és poloska ellen- mivel hogy elmaradt a tél - -10-18 fokos fagy - a mechanikai védekezés,+ rovarölő a hatékony.
Alma-körte félékhez a kén tartalmú , olajos, Nevikén, v. sárgaméreg régies nevén, v. egyszerű ásványolajos tej szerű lemosó a jó. A csonthéjasoknak , megy-cseresznye-dió, barack, pedig a réz bázisú rézoxd-klorid, ( + én még teszek hozzá eredeti kristályos rézgálicot, egy kézmarék/ 10 l. ) hogy hasson.
#11358
Én is már két hete várok arra, hogy elkezdhessem a lemosó permetezést. Eddig vagy szél, vagy eső, vagy mindkettő volt. Egyébként még valóban nincs elkésve a permetezés.
#11357
Ma nincs szél, viszont esik nem is kicsit. Legalább 6 óra kell, hogy jól felszáradjon- tapadjon a lemosó permet.
#11356
Most már csak az aránylag szélcsendet fogd ki, ami ilyenkor lehetetlen.
#11355
Köszi szépen 
#11354
Még nyugodtan csinálhatod, Itt azért még nem indultak be a fák annyira, hogy ne lehessen csinálni. (Gödöllő meg még hidegebb, mint Jászberény)
#11353
Elkezdeni?
Már be kellett volna fejezni
#11352
Áprilisban lesz magyar gyümölcs vidám

beillesztett kép

  

beillesztett kép

#11351
Érdeklődnék, hogy a lemosózást érdemes már elkezdeni a gyümölcsösben ( kajszi, alma, körte , cserko)?
koszi
#11350
Ez igaz, meg nagyobb havak is voltak arra, nyilván azért is voltak a nagyobb hidegek, viszont nem nagyobb eséllyel kelnek életre délebbre a fagykáros fügék?
#11349
Nem beszélve arról, hogy a fiatal, 1-3 éves termő- alapok, gallyak sincsenek rajta, ami fiatalítaná a fát. Vagyis volt rajta, de a végén a földön hevertek, mert csúnyán levágták...
Sok a félkar vastag öreg oldalág. (jonathán almára tippelek, elég kényes, lisztharmatra fogékony fajta-- volt.)
Most már jonagold , és új fajták vannak.
nevet

#11348
Köszi Floo a videót nevet
Link
#11347
Nálunk a tenyészidőszak rövidsége a fő gond, a fagy csak másodlagos probléma. Dísznövénynek elmegy de enni nem fogok róla. nevet
#11346
Pécs és Villány környéke sem jobban alkalmas rá, ha visszanézed az elmúlt 10-15 év téli minimumhőmérsékleteit, azt fogod látni, hogy sok télen a legnagyobb hidegek a Dél-Dunántúlon vannak, Sellye, Baja méri a leghidegebbet.
#11345
Hát igen, Salgótarján és környéke talán a legkevésbé alkalmas terület a fügének hazánkban...

Na én meg az almát már meg is metszettem, legalább most időben letudtam...
#11344
Tarjánban a kórház előtt (napos, szélvédett helyen) virágzik az aranyeső!

gulyasme
Itt is van a városban fügebokor de 2-3 évente tövig elfagy és nem érnek be a fügéi. Eddig még csak levélzöld terméseket láttam rajta.
#11343
Nekünk meg a nem túl mélyre dugott hagyma kinőtt még ősz végefelé, most meg már esszük a vékonyka újhagymát nevet
#11342
Ebben nincs semmi rendkívüli. Enyhe, száraz teleken máskor is előfordult, hogy a talaj állapota lehetővé tette a szántást, vagy a szántás elmunkálását.
#11341
A végén még 2-szer fog teremni az alma 1 évben laza
Valaki már elkezdett ültetni borsót, sárgarépát, hagymát stb-t? Lassan már nem mondanak komolyabb fagyokat. Lehet érdemes lenne?
#11340
Siófok mellett ma az egyik földterületen őszi mélyszántást végeztek, a másikon pedig tavaszi boronálást. Mindezt február elején, amikor normál esetben fagyos és hóval fedett lenne a termőföld...nevet November végén meg még virágzó mustár táblákat lehetett látni Tamási környékén (persze zöldtrágyának volt vetve, de akkor is...). Pár év és elterjed a négy évszakos szántóföldi gazdálkodás.
#11339
Munkácson 1949-ben csináltak egy teaültetvényt Munkácson.
Nem ismerem a tea termesztésének fortélyait, de ha el is fagy, tőről kihajt, és levelei lesznek, tehát lehet belőle teát főzni.
Ha csak -15 fokot bír, ahogy a hölgy mondta, akkor nem sok esélye lesz, mert látom sík terület, pár évente el fog fagyni.
De ha megerősödik és terjeszkedik a a gyökere, erős lesz, fagy után kihajt aztán lehet róla levelet szedni.
#11338
Ennek az enyhe télnek a magyarországi teacserje termelők biztosan örülnek:
Link
Link
Mázli, hogy  2017. január után ültették az első növényeket. Akkor repkedtek a -15-20 fok közötti mínuszok. Jó sokáig.
#11337
Huh, jó kérdés, az biztos hogy nem a lila húsú, talán a zöld óriás. Ha arra járok elolvasom majd a papírját. szegyenlos
#11336
Milyen fajta?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 04:12:33

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

0.5 °C

na00

RH: 92 | P: 1024.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.