2025. február 23., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#34526
Szia!

A közönséges sutabogár elsősorban marhatrágyában található, ott táplálkozik. De nagyon gyakran előfordul csak úgy, pl. réten a földön sétálva. Egészen biztos, hogy nem a fát eszik.

Balázs
izeltlabuak.hu
#34525
Igen ütős válogatás: Link

Magyarország már a harmadánál kiesett, így is jó pár országnál erősebbek vagyunk erdőségekbenkacsint Ezért is idegesít, amikor a birkák nekiesnek erdőknek, parkoknak... 

Hyperion: Link   Link   Azt hittem, hogy az Egyenlítőnél(L) van a világ legmagasabb fája.
#34524
Valaki találkozott már közönséges sutabogárral?
Link
Sajnos a házban találtam és - részben - fából van a födém. Lehet hogy azt eszi(k)?
Valakinek ilyen irányú tapasztalata?
#34523
Szolid teremtés: Link

Gambiai höripatki.zavarban Nekem múltkor egy vándor játékost is elég nehéz volt megtiporni. Nem éppen a kedvenceim ugyanis.
#34522
Egy ismerős által készített hódvideó a  környékbeli patakról: Link
#34521
laza
#34520
Nane!! Ez durva: Link
#34519
Van egy rossz hírem, ami neked nem nagyon fog kedvezni: Vakond ellen kiváló a macska. Én sem vagyok macska fan, de ez az előnyük megvan.
#34518
Macska távoltartására nekem beváltak a metil-nonil-keton tartalmú szerek amúgy
#34517
Köszi! laza
A rigó most is zajong, éjszaka megunta nyilván, mert csak hajnalban jött vissza.
#34516
- Rigó: Türelem, udvarlási és költési időszakon túl nem ordít hajnalban.
- Macskák: Ha zsebkendőnyinél nagyobb kerted van (ez Rákóczifalván erősen valószínűsíthető) macskagyökér és macskamenta ültetése a kert legtávolabbi sarkába. Ott jelöljenek, ha akarnak. Saját macska ivartalanítása: ha nőstény, miatta jönnek a jelölő kandúrok, ha kandúr, ivartalanítás után meg nem jelölget.
- Vakond: Egy erős műanyag edény, melynek az alja leszedhető és légmentesen visszazárható (mint a körtét tartalmazó vilmoskörtés üveg). KG PVC lefolyó idomokból összehozható. Bele bűztöltet. A nyakával a vakond járatába, körbe agyaggal "légmentesen" betapasztani, ne szökjön felfelé az illat. Amióta a Zunijó betiltotta a naftalint, pótmegoldást kell alkalmazni. Időszakosan cserélhető bűztöltet pl. a Wunderbaum (én józanul tudok egyes típusaitól hányni), vagy bármilyen lassan párolgó illatanyag. "B" változat, tarts lovat, a lódobogást a vakond nem szereti.
- Csigák: A sárga spanyol meztelen csiga ellen egy pár indiai futó kacsa. Németországban sok cég foglalkozik indiai futó kacsák bérbeadásával. Csigaölő csalétek pl: Link Nem tudom, mennyire hatékony, az általam utoljára használt csigaölőt már betiltotta a Zunijó. 
#34515
HMEI nevet
#34514
Egy sör nem sör...kacsint
#34513
Örülj neki, hogy nem Ausztráliában élsz, és bonts egy sört laza
#34512
Egy igaz természet- és állatbaráttal van dolgunk laza
#34511
Ez így túl sok egyben, egyetlen megoldás maradt: panel (lehetőleg magasabb szint)kacsint
#34510
Órák óta itt csetteg egy fekete rigó, már nagyon idegesítő, olyan, mintha a fiókákat keresné, össze-vissza repked. Szeretném megkínálni már egy csúzlival, de inkább hagyom, mivel védett is, ha jól tudom.
Macskák ellen kinek mi a megoldása? A kutyán kívül laza Szintén elég kellemetlen probléma, mikor este, ablaknyitáskor beárad a vizeletük szaga.
Vakondok ellen? Az epret szépen fúrják, tettem ki egy sörösdobozt egy földbe szúrt fémrúdra, nem túlságosan hatja meg.
A meztelen csigák ellen? Minden este előjönnek és körberajzolják a járdát, mint Doszpot Péter. Felmásznak mindenhova, ajtóra-falra, kellemetlen, mikor kilapítva behozzuk a lakásba.
Süni is van, de az nem zavar senkit sem, elmorcogja a macskának szánt ropit, csak hálából oda is sz@rik. Vele csak ennyi a baj.
#34509
Nekem furcsa, hogy a 7. emeleten találta meg otthonukat a fecskepár, amikor tőlünk 10 lépésre kertes házak vannak, kicsit arrébb baromfiudvar is lehet, mert hallani.  Az pedig jobban vonzza a legyeket és más rovarokat, mint a háztömbök közötti néhány fa. Ők tudják. (De lehet, hogy a lakók még nem tudják, hogy külső albérlőjük van.)
#34508
100 éve nem láttam fecskét, és most itt vannak a szomszéd háztömbnél.  Link
#34507
Hiúzvita nevet Link
#34506
Hétfőn hallottam az énekes rigót.  Átvonulóban minden tavasszal-ősszel, pár napot tölt nálunk (Solymáron)  és csak olyankor hallani.  Utánozni tudja a szomszéd kerti tavában a szivattyút, arról ismerek rá. Csodás strófák -grrrm, grrrm - strófák... - ami meglepett,  hogy más esztendőkben korábban érkezik, már a feketerigók ki  is  költöttek nálunk.
#34505
2 házzal arrébb van egy nagy meggyfa, aminek a koronája felső része ki van száradva. Na, napok óta azon “vártázik” egy bolond seregély, és már a létező összes madárhangot
leutánozta ami az MME adatbázisban van laza Én meg a teraszon ülve néha kapkodom a fejem, hogy jéé, egy kabasólyom... ja nem, ez megint a bohóc vidám
#34504
Hétvégén már szedtünk 3 kosár bigarreau burlat cseresznyét. A naposabb részeken már sok volt a rossz. Hihetetlen sebességgel beérett. Hétvége, jövőhét eleje felé pedig már a meggyet is szedjük. Ami általában június 10-e körül szokott beérni.
Összefutottunk tegnap 2 szarvasbogár hímmel tegnap délután. Közülük az egyikről fotó is készült:
Link (facebook)
Érdekes, hogy nem volt olyan szép színezete.
#34503
Az, de már az utódgondozás folyik

beillesztett kép

#34502
Áthelyezve innen: Metnet zeneszoba (#9834 - 2018-05-15 16:06:32)

Egy kis saját termeszetfilm kacsint Link
#34501
Törölt tartalom
#34500
Igen, most, hogy nézem, nálunk sem lesz annyi cserkó, mint az előző években, viszont ha az össz terméskezdeményt nézem (amiben benne vannak a mostanában lehulló "kocsányok" is), akkor ez rekord év szerintem.
#34499
Na majd írj a fejleményekről, remélem kihajtnevet
#34498
Van cseresznye visszavágva, seb kezelve. Reméljük a legjobbakat.
A nagytesó,  bigarreuau burlat viszont már színesedik:
 Link
Tavaly május 20 körül volt ilyen érettségi fokon. Durva különbség.
Mennyiségben meg sem közelíti a tavalyit, de így is szépen van rajta.
#34497
Itt április elején nagyon sok volt, aztán szünet, de most több van valamivel, pl. a cserszömörcén kifejezetten sok volt.
#34496
Poszméh van nálunk is sok, meg mindenféle egyedül repülgető méhféle, kék fadongót is láttam.
Házi méhet alig-alig. A kert viszont tele van ferdén fúrt (tücsök + pókok(?)) és függőleges (méhek? darazsak?) lyukakkal nevet
#34495
A kecskerágókra Solymáron is valami szövőlepke költözött, már tavaly is megrágta, de a cinkék és a rigók, úgy látom jó étvággyal fogyasztják.  A méhek nálunk békében dolgoznak, és a poszméhek is. Jó évük van a bányászméheknek,  a kolónia már  >100 m2  területű,  gyűjtik az akácot,  pitypangot, fenyő-virágport  és amit találnak.  Erdőben, amerre jártam,  vannak vadméhek is és poszméhek is,  a házi méheket külön nem figyeltem.
#34494
Alszok rá még kettőt, szerda délután megyek a telekre leghamarabb. Kicsit sajnálom, tudom, hogy ez a legtisztább megoldás, és az esély egy új törzsre.
Köszi.
#34493
Nem értek hozzá túlzottan, de most maximálisan egyetértek Lujóval.

Egy kis példa (legyen 2):
1. Tavaly előtt ősszel ültettem át egy majd 2 méteres birskörtét, ami mellett volt már egy új hajtás (kb. 70 cm). Tavaly tavasszal tőből kivágtam a fát, maradt a hajtás, mivel a farontó lepke közvetlenül az aljába petézett bele (már látható volt az átültetésnél is.
Ez a kis hajtás volt (még átültetés után is) messze a legjobban növő fám. Nyilván a nagy gyökér miatt.

2. Kis hurma csemeték visszafagytak idén márciusban nagyjából nullára. Viszont most 2-3 hét alatt már 10 cm felett tartanak, egészen sok kis ággal.

A lényeg, hogy baromi sok erő van a gyökerében, amiből nevelhetne magának új törzset, ami most mind elmegy a "szenvedésre", ahelyett, hogy nevelne egy új törzset (igen, csak ha talál egy jó alvórügyet!)

Na részemről ennyi, csak a fa érdekébennevet
#34492
Következmény felénk: Pl. az idegen fajták beporzását igénylő Germesdorfi cseresznye - bár a virágzáskor a beporzáshoz ideális időjárás volt - alig kötött. Húsz m-re a porzó fa, de nem volt ami átvigye a pollent.

Horitazi: Ezzel garantáltan halálra ítélted a fát. Brutálisnak tűnik a szükséges beavatkozás, de egyetlen módja a drasztikus csonkolás, hogy megmentsd a fát. Kérdezz meg egy helyi kertészt is, ha bennem nem bízol!
#34491
Nálunk, de Tolnán is alig vannak.
Lujó írta lentebb, hogy miért - a hideg március.
#34490
Nálunk még az akácok is némák.
#34489
Vannak bizony, a pályinkafák csak úgy zümmögtek az elmúlt hetekben. Tegnap pedig menet közben a kocsiba is beszállt egyet, annak mondjuk nem örültem.
#34488
Nálatok vannak méhek? Idén még egyet sem láttam.
#34487
Marad, lesz ami lesz alapon.Egyelőre továbbra is hajt. Ha nyár végére feladja, akkor feladja. Bízom a jó végeredményben. kacsint  azért köszönöm a segítséget! 
#34486
Nálunk belőlük van nagyon sok (meg a barna haverokból), a mogyorófa csemetékkel kezdték, majd sárgabarack, mandula, cseresznye és végül a fűzfa is sorra került:
Link
#34485
Voltunk pár napja a Vértesben, és kegyetlen világ van, annyi hernyó van (főleg a kecskerágókon, de máson is), hogy nem tudom, mi lesz.  Ilyen tömeges megjelenést én még nem láttam. Más nem tapasztalt hasonlót?
#34484
Ha az oltás felett ép kérgű résznél (a lehető legmagasabban!) elvágod, a vágási felületet sebkezelővel (jó a bordói poros olajfesték is!) lekened, túlélhet. Ezt sürgősen meg kell tenned, hogy a gyökérzet feleslegesen ne táplálja a koronát, minden energia az alvó rügyekre menjen. Az oltás alatt is kihajthat, azt ne hagyd fejlődni, mielőbb tőből távolítsd el, és a gyökérsarjakat is. Az alany gondolom sajmeggy, más nemigen lehet. Egy négy éves fa gyökérzetében lehet annyi életerő, hogy ilyen módon túléljen - ha az alvó rügyek ki tudnak hajtani.
#34483
Lényegében igen, teljesen elrendezte körbe, akkor azt hiszem várom az elkerülhetetlent. 
Kis szerencsével alulról kihajthat, hogy abból új törzset neveljek? Legalább a több éves gyökérzet használható lenne valamire.
Azért köszi, legközelebb körbetekerem.
#34482
Gyakorlatilag 0 esély a túlélésre, ha körben teljes a kéreghiány. A farészben történik a gyökértől a víz+ásványok felfelé szállítása, ez nyilván megmarad. A kész tápanyagok, cukrok, stb szállítása a gyökérnek a háncsrészben történik, ez megszűnt. A gyökér egy szezon alatt "éhen hal", ettől az egész fa elpusztul. 
A törzsvédő hálót erősen rá kell kötözni (úgy kötözd, körbe, hogy a kötés a törzsbe azért ne nőjön bele). Régebben a hálóval védett törzsű fáimat elkerülték az őzek, néhány éve még a rápattintott hálót is ledörzsölik. A Chili az őz ellen hatástalan, az elhalóban levő bőrt dörzsölik le az agancsról.
#34481
Kellett volna, gyakorlatilag eddig nem volt ilyen gond. kacsint Grátiszként az árvácskákat is kiszedte az ágyásból. 
Vajon menthető vagy idővel fűrész lesz a sorsa?
Donnie: jó ötlet. vidám 
#34480
Nálunk az utcán levő nemtommilyen díszfán a szomszédok rohadt macskái élesítik a körmeiket. Tiszta rojt a kérge.
Be fogom kenni irgalmatlan csípős chiliszósszal.
#34479
Igazságot a “vadnyúlnak” (mezei, üregi)!

Ez őz. Törzsvédő háló (kellett volna). 
#34478
 Hát ez inkább bioszféra:
Link
Tegnap ez várt  a szőlőben. 4 éves cseresznyefa. Valami elrendezte. Sokan vadnyúlra tippelnek. 
Rézoxiklorid, karate sűrű keverékével leecseteltem a sebet a gombák, rovarok ellen.
Mást mit tehetnék? Esélyei a túlélesre?
#34477
Hétvégén már lehet szedni bodzaszörpnek valót, ha így folytatjuk.  Egyáltalán nem érdekli a természetet, hogy tavalyhoz képest csúszásban VOLT, inkább még jobban belehúzott.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-23 12:58:47

Vép

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

136531

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.