2025. május 11., vasárnap

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#10996
laza Igen, azt tudom hogy jó csali, sokáig ficánkol a horgon. 
#10995
Hosszú, viszonylag keskeny szájú üveget használj, olyasmit, amilyenben pl. a magozott meggybefőttet árulják (a lótücsök repülni is tud). rakjál bele egy kis csali salátalevelet is minden este. Ha többet tudsz begyűjteni, a harcsahorgászok kezet csókolnak érte. 
#10994
Köszi! Ezt a csapdás módszert kipróbálom, ha kettővel kevesebb van, már az is valami...
Olvastam, hogy körömvirágot is érdemes ültetni ide-oda a veteményesbe. 
#10993
Sajnos várható volt szomoru
Link
#10992
Még vegyszeres sincs, a Zunijó betiltotta az egyetlen hatékony vegyszert (Galation). Szerbiában még forgalmazzák. Hatékony szabad forgalmazású szer nincs, ami van (pl. Arvalin), az annyit ér, mint múmiának a pacemaker. 
Mechanikai módszer: Pereméig földbe ásott befőttes üvegek, rajta kereszt alakú terelő lapkákkal, a csapdák környékén csalinak fejes salátával. Megfoghatsz néhányat, de nem sokat ér.
#10991
Sziasztok!
Lótetű ellen van valakinek valami jó módszere? Ami inkább fizikai beavatkozás, mint vegyszeres?
#10990
Én is ültettem ősszel egy szomolyait :-)
#10989
Na végre. A szedermálna tövek is beszerezve. kacsint
Ha minden jól megy, már az idén megízlelhetem.nyelvnyujtas
#10988
A képek:
érdi meggy, bigaro és szomolyai csercsi:
Link
Link

Link



#10987
Na végre , jó fél órája töltögetem fel a képeket, borzasztó lassú a feltöltésem, a szerver ki is dobta párszor a feltöltést.

Na voltam a" régi háznál" - ugye árulva van, házastól fástól növényestől...

Lehet hogy kinevettek, de most délelőtt tudtam permetezni a virágzó fákat, monílía, egyéb rontás ellen. Gyönyörű idő lett 10 óra után, leállt a é.keleti szél, nap sütött ezerrel, a méhek-bogarak zenéltek a szilván.
Szóval volt tavalyi réz-szulfid sc. szerem, 8-10 ml./12 liter puttonyba. Meg még olyan 10 éves nejlon zacskós rézgálic darám ( régen az alma-szőlő kombi csomagban volt) adtam bele fél kanállal, hogy hozza a bukéját a hatásnak.

Mivel lakatlan a ház, biztonsági intézkedésként bele tettem a zsebembe az okos, - részben fényképeknél lebutított telefonomat, ha baj lenne velem. ( hiába a 65 év legyengítette a lábaimat, de örömmel csináltam az előkészületeket.)
Langyos víz a kerti slagból (napsütötte 12 m. = 5 liter, + konyhai langyos víz gázon 30 fokra, keverés, feltöltés, hátra felvevés+ 15 kg
Na szóval jó volt kiszórni Ha jön is a péntek-szombati trutyi idő, a fák védve vannak..
Ui: ha holnap se esne, irány locsolni a málnákat
nevet)
.

#10986
Hmm a sajmeggy képeit elnézve, elég sanszos. Köszi a tippet!
Mindegy, én beoltatni nem fogom szerintem nevet
Madaraknak jó lesz, hátha átszoknak az áfonyáról meg a mézbogyóról. Főleg, ha utóbbiakat be is hálózom.
#10985
Saj meggy, és vagy szilva. Épp ezért a gyorsan növésért jó alanynak ( gyökér tartónak).
#10984
Na, idén végre kiderül, milyen gyümölcsfa nő ezerrel kint a kapubejárat mellett a kerítésnél: most először hoz virágokat: apró, 5 szirom, csoportosan: nekem nagyon szilvának vagy ringlónak tűnik a virága alapján.
Magról kelt ki 3 éve, és elképesztő gyorsan megnőtt, már bő 2 m magas, rengeteg ággal.
Érdekes lesz megfigyelni nevet
#10983
Az Alföldön is juttatnék minden termelőnek alanyi jogon egy ilyen domboldalt, mint a miénk. Eddig 0 fagykár ezen a tavaszon, védekezés nélkül.
#10982
A múltkori -4, -5 fokos reggelen nagyon füstölhetett valaki, mert még az én barackfáim is túlélték. nevet
Egyszerűen hihetetlen, semmi fagykár. Ma tünetesen átnéztem a három fát.kacsint
#10981
A fagy teljes virágzásban érte Szarvason a kajszit (OMSZ -4 °C Tmin). Kb. 2 m alatt nálam gyakorlatilag teljes a fagykár, ahol nem volt fagyvédő öntözés. Felette jelentős  a megmaradás ott is, ahol nem érte a fagyvédő öntözés jégcsapgenerátora.  Nem lesz érdemi terméscsökkenés. A lekvárkommandó terrora nem fogja tudni megakadályozni a folyékony kivonat előállítását.

A virágszirmok a fagy utáni napon gyakorlatilag teljesen elhaltak ott is, ahol a fagyvédő öntözés nem érte. Egy hónapon belül szinte harmat sem volt, növényvédelem annál több: a monilija kizárt az olyan fagyásos területen, ahol nem volt öntözés. A sérült szirmok barnultak, fonnyadtak olyan virágokon is, ahol a bibe teljesen ép és növekszik. Ami élő kajszi szirom van nálam, az a korona tetején a ki nem metszett vízhajtások csúcsának araszos környezete, ami a fagy idején még valamiért még bimbós állapotban volt. 
#10980
Legalább megetetted őket! nyelvnyujtas
Nálunk nem volt semmiféle dög a paradicsomon csak éppenséggel nem nőtt, alig virágzott és ami mégis, azon csak félig megfeketedett termések lettek!
#10979
Nálunk a kajszi virágzik már a végéhez közeledik. Most kezdet virágozni a körte szilva és van 1 kis korai meggy fám azon is vannak már virágok. nevet Gondolkozok, hogy idén legy-e paradicsomom. Tavaly a pososkák tanyáztak rajta....
#10978
Itt is teljesen OK a talajnedvesség, kb a felső pár centis réteg száraz, 10-15 centi után már vakarni kell az ásóról a földet annyira rátapad. A szántóföldeken itt-ott még pocsolyák is vannak, pedig itt sem esett normális eső már nagyon régóta.
#10977
Nálunk az akácvirágzás 2-2.5 hétig is kitart.
A talaj meg olyan agyagos, hogy még most is földnedves csak a felfelső-2-4 centi száraz. Tegnap veteményeztünk és bizony épp jó volt az állaga, se nem túl nedves, se nem túl száraz.
#10976
Jó hely az a Salgótarján. A méhészek is kedvelik, nem sül le az akác 2 nap alatt, mint itt a homokon. nevet
#10975
Itt nálunk meg még csak az aranyeső virágzik.
A barack már bimbós kb. 4-5 nap múlva virágzik, a cseresznyének, meggynek és a korai szilváknak kb. 1 hét kell még. A kései szilvák alig rügyeznek. A körte is legkorábban 1.5 hét múlva nyílik ki.
#10974
Parádésan kelnek a kaktuszok a propagátorban.nevet
Echinocereus reichenbachii (KS) Alplains 74248.25

beillesztett kép

#10973
Meglepően sok virágot hozott végül a kevésbé döglődő mézbogyó, ráadásul köt is szépen! Legalább 8-10 termés is esélyes. Ha bejönnek a jövő heti esők, még talán locsolni se kell tovább. A szomszédból nyesett 3 szál málna gyönyörűen fejlődik, kapja is a vizet bőven. A mandulák felemás mennyiségű virágot hoznak, a kajszi rengeteget, ahogy a vérszilva is.
Az idei év izgalma: a rejtélyes, magról kinőtt,
meghatarozhatatlan fa is viragbimbókat hoz most először, végre idén kiderül, kifajta-mifajta nevet. Csoportokban jönnek, szóval pár gyümölcs máris kiesett, vadcseresznye/meggy a mostani tippem a rendes cseresznyékkel kb. egy szinten is tart. Mondjuk a bimbók kisebbek. Aztán lehet sima diszfa lesz végül...
#10972
Akkor itt lehet azért szépek a hagymások, mert szeptemberben volt a 4 napos 213 mm-es etap. Akkor egy kissé túlzásnak találtam (a hévízi gát, meg az elmosott híd iszavarban), de azóta már soxor hálát adtam érte.
Jövőhét viszont nagyon szépen alakul a GFS ECM-esedésével Link
Plusz csapi is lehet már végre.
Ha már agromet: sárgabarack, japán törpe meggy elvirágzott, meggy, szilva, cseresznye 2-3 nap múlva indul is. A mandula meg már 3 hete virágzikvidám
Elaeagnus umbellata (piros ezüstbogyó?) rogyásig van virágokkal, ez lesz nálunk a 3. nyara, de nagyon megnőtt a többi fához képest.
#10971
Solymáron  eléggé ridegtartásban vannak a hagymások.  Idén a csillagvirágok szépen kijöttek,  és a korai tulipánok (T. tarda, biflora, turkestanica,  kauffmanniana) szépen,  100%-ot virágoztak.  A nárciszok és a Crocusok is, akkor jönnek elő,  ha alapos öntözést kapnak,  ezért pl. a kerti sáfrányt  szept/októberben nyakon szoktam önteni egy vödör vízzel,  egy héttel később újra.  Szinte előhúzza a víz a virágokat.  Ha a hagymások nagyon szomjaznak,  két év virágzás is kimaradhat.  Az őszi locsolás is fontos,  mert a virágkezdeményekről akkor "hoz döntést" a növény.
A talaj amúgy nedves Solymáron,  és a keltikék is (Corydalis) szépek;  az erdőben ezzel szemben elég kevés jött elő, inkább az árnyasabb, gyertyános/bükkös oldalakban.
#10970
Már írtam róla korábban, országos jelenség sajnos idén.
99,99% az esélye, hogy a nagyon száraz tavaszi talaj az oka.
Nem annyira az ősz az oka, hanem a január vége óta tartó nagyon száraz időszak, attól száradt ki a talaj felső rétege, ahol ezeknek a hagymái vannak.
#10969
Itt is legalább a fele nem hozott bimbót a tulipánnak, nárcisznak. Kár. szomoru
#10968
A nárcisz nálunk korábban is volt, hogy 5-6 hajtásból 1 hozott virágot csak, ilyen idén is van.
Én már 2 hete is rendes locsolást tartottam, lehet, hogy ennek hatására, de van olyan nárcisz-bokrom is (egy hagymából bokrosodott az évek alatt), ami 10 virágot hozott. nevet
A tulipán viszont nagyon látványos, a növények jó 75%-a nem hoz bimbót szomoru
#10967
Mondanám,hogy rendeld meg az interneten,de lassan okafogyottá válik,mert holnaptól elmúlik a fagyveszély. Bár ki tudja,lehet,még áprilisban is izgulni kell a többi gyümölcsfáért.    Link
#10966
Nem jártam be egész Miskolcot, de a legnagyobb ilyen jellegű áruházunkban (Kertész) azt mondták, hogy nem is forgalmazzák. De majd szétnézek máshol is.
#10965
Szarvason a környékemen ugyanaz a helyzet, 1 % körüli a virágzási hányad. Nálam virágzik rendesen, 95% felett: Én minden évben júniusban felszedem, nem nyomják el egymást, erőteljesek a hagymák. Munka, de megéri. Augusztus végén kell elültetni, hamarabb gyökerezik, mint a tulipán.

#10964
Igen. A mamámnál Pilisszentivánon is ez a helyzet.
Igaz, ott egyetlen virágot sem hozott. 

hóviharos : hogy a szárazság miatt van - e, az vitatott. 
Pl. mamámnál nem volt komoly szárazság az ősszel, ennek ellenére van az, amit írtatok. 
Szept. elején jött 85 mm, végén 5-10 mm, október elején 5 mm, végén 35 mm körül.

November végétől pedig egyenletesen csapadékos idő, febr. elejéig 165 mm körüli mennyiség jött le 2 és fél hónap alatt. 
Igaz, febr. eleje óta még a 35 mm is csak épp hogy meg van közel 2 hónap alatt. 
#10963
Igen,már tavaly is. Idén meg egy árva tulipán bimbó sincs,csak levél.Tuti,hogy az őszi szárazság miatt nincs virágkezdemény.Ilyen eddig még soha nem fordult elő!zavarban
#10962
Az igencsak furcsa,pedig jó nagy város Miskolc. Én Mezőkovácsházán-egy igen kis városban vettem  egy gazdaboltban (Simon Gazdabolt).
#10961
Tapasztalt idén még valaki olyat, hogy a máskor több száz virágot hozó tavaszi hagymás virág, a nárcisz, amely a mi előkertünkben szép számmal van, alig hozott néhány bimbót/virágot? 
#10960
Tegnapi és mai helyzet-kép; levirágzott a magyar kajszi, és java le is hullott csésze levelestűl. Olyan -2-3 lehetett, kérdés hány percig.
Az első ritkulás megtörtént.
Link
Link

szomoru

#10959
Én Miskolcon kerestem ezt a szert, nem forgalmazzák...
#10958
Kedd délután Megafol nevű szerrel lepermeteztem a sárgabarack fákat fagy elleni védelem céljából. (Tegnap reggel -1, ma -2 -3 fok között volt a T min).Hamarosan kiderül,hogy mennyire volt hatásos. Azt írják -3 -4 fokig segít a fagykárok kivédésében.    Csak remélni tudom,hogy nem jön újabb fagyhullám most már a tavasz további részében!
#10957
Bigarreau burlat cseresznye : Link
Caldesi 2000 nektarin: Link

Bergeron és a gönci magyar már javarészt elvirágzott.

Cigánymeggy fehér bimbós.

Szőlő már a friss metszéseknél könnyezik.

A gaz meg nő, jövőhéten mehet az első nyírás. 
#10956
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#433170 - 2019-03-28 07:25:51)

Normális tél most sem volt, most itt az eredménye.  Amíg maradnak a light-os telek, addig a fagykárok is komoly gondot fognak okozni.
#10955
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#433169 - 2019-03-28 07:20:45)

Ha kitölti az idejét a tél, attól még áprilisban is lefagyhat minden.
#10954
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#433165 - 2019-03-28 06:49:53)

Pech. Hátha jövöre kitölti az idejét a tél, és akkor nem virágzik a cseresznye már márciusban.
A Dunántúl egészen jól megúszta, szerencsére nagyon sok helyen nem lesz fagykár.
#10953
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#433164 - 2019-03-28 06:24:04)

Udvar fagymentes. Kert aljában a kajsziról egybe potyog virág bibe...belseje tiszta jeges. A többi takarékon van.  A kert udvar felőli végén lévő kajszin talán most lesz valami
#10952
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#433161 - 2019-03-28 06:10:39)

Nálunk teljes cseresznyevirágzás van.

Régen úgy élték túl, hogy nem voltak súlyos fagykárok minden tavasszal.
Most ez a 4. év zsinórban.
#10951
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#433147 - 2019-03-27 22:55:53)

Szerintem most csak a barack virágzik, az meg 50 éve is könnyen elfagyott szar fekvésben, meg ma is. Szilva, cserkó, meggy, alma,  körte meg biztos lesz az idén is. Banán valszeg kevesebb.
Hőtérképet elnézve, én tuti pesten ültetnék barackot, vagy az Aranyparton... laza
#10950
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#433146 - 2019-03-27 22:41:36)

T emelkedik, már 6 fok felett. Eddig mázli... 
Cirka 30%os virágzásban a május végi cseresznye. 
#10949
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#433145 - 2019-03-27 22:22:09)

Talán a hőingás volt kisebb, és az Rh magasabb.
#10948
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#433144 - 2019-03-27 22:20:27)

Talán úgy, hogy voltak normális telek és nem március közepén kezdtek virágozni, hanem április közepén.
#10947
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#433143 - 2019-03-27 22:14:27)

Isten óvja éjszaka az ország gyümölcsöseit. Ellenben úgy gondolom a március végi fagyok nem hogy nem ritkák, de az lenne a fura, ha kimenne, úgy, hogy nem volt fagy. Régen, hogyan élték túl a gyümölcsösök?

Utolsó észlelés

2025-05-11 00:04:32

Ercsi

8.4 °C

00000

RH: 74 | P: 1016.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.