2024. december 01., vasárnap

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#2540
Pont ezen gondolkodtam tegnap én is, hogy napok óta tudni lehet a hétvégi esõkrõl - jó, mennyiséget nem, de a nagyobb mennyiség igencsak benne van a pakliban - és ölbetett kézzel várják, majd mikor megjön az ár, jön a " fussonkimerrelát "??
Igaz, én nem értek hozzá...
#2538
A Magyar honvédeknek már a veszélyes gátakon kéne pakolni a homokzsákokat nem?
Vagy várnak amíg elindul a vízözön,mikor már késõ...
"lehet én túlzok,bocsánat"
#2537
Már most közel a kiöntéshez a Toka patak is Link Link
#2536
No igen, Õrhalom-Szécsény között már múlthét végén kinn volt a víz. A vonat meg ott kattog a két óriási vízfelület között. Nem semmi... Valamelyik rádióban hallottam délután hogy az egész folyón harmadfokra/afeletti vízre számítanak... Mondjuk nem csoda (utolsó 24 óra változása):
Ipolygalsa +56; Ipolytarnóc +22; Nógrádszakál +7; Balassagyarmat -25(!); Szalka +119; Ipolytölgyes +120. Jól látható, az alsó szakasz még, a felsõ már árad. Itt "középen" apad, de már nem sokáig...
szerk.: a felkiáltójellel csak a komoly szeszélyességre akartam felhívni a figyelmet. :-)
#2535
Igen, hatalmasra duzzadt! szegyenlos +még ami most jön... szomoru [esõ]
Ipolytarnócon biztos lesznek gondok.na meg Põsténypusztán is. [esõ]
#2534
Most jöttem el az Ipoly mellett... Még ennyi vizet!! Igaz busszal, de jó 10 percig ahogy jöttünk, a 22-es útnál " kezdQdött " a víz. Durva...
#2533
Van ennél rosszabb helyzet is! [esõ]
Már most elrendelték a Sajón a harmadfokú készültséget! Link
A jövõbeni kilátások is elég durvák!

"Csont Csaba elmondta: az Országos Vízjelzõ Szolgálat csapadékmodellre készített elõrejelzése alapján a következõ napokban területi átlagban nagyon jelentõs, akár hatvan milliméternyi csapadék is hullhat. Ez az esõ a Sajó, a Bódva, a Hernád és a Bodrog vízrendszerében tartósan magas, harmadfokot meghaladó vízszinttel járhat.

Az igazgatóság megkezdte a felkészülést egy esetleges nagy mennyiségû csapadék által kialakuló árhullám elleni védekezésre - közölte a szakember."
#2532
A Zagyva Hatvannál elérte az I. fokú készültségi szintet: Link
#2531
1. Esetlegesen megjelenõ 120 cm-es vízállásnál se lesz semmi baja se a partfalaknak, se a kikötõknek.
2. Ez így van.

Ebben az országban sajnos "nem szokás" megkérdezni a szakembereket. [esõ] Tavaly valami okostojás kitalálta, hogy legyen május elején egy fesztivál, és így történt.
#2530
Néhány dolog biztos.
1.A kikötõk és a partfalak 100cm-es vízállásra épültek!
2.A Sió vízszállító képessége sokkal kevesebb mint amennyi érkezhet a befolyókon!

B.mária és B.fenyves térségében van néhány alacsonyan fekvõ parti terület.

A fesztiválról.
Az év nagyrészében nem folyik a Sió, de április-májusban szinte mindig.(Most ugye nembeszélünk a 2000-2005-ig tartó idõszakról.)
Nem kérdeztek meg egy szakembert, hogy mikor legyen a fesztivál, hogy ne akadályozza a vízeresztést?

#2529
Ez alátámasztja, amit írtam.

Az elsõ levélben azt írják, hogy befejezik az eresztést, mert 112 cm a vízszint, a másodikban pedig azt, hogy megkezdik, mert 113 cm. Gondolom az 1 cm nem oszt, nem szoroz. A fesztivál miatt zárták le, csak nem tudom, hogy ezt miért nem lehet leírni.

Továbbra is azt gondolom, hogy semmi katasztrófát nem okoz(na) 100 mm csapadék a Balatonnál. (Persze, ha lesz ennyi....)
#2528
A Siózsilipet mindig fokozatosan nyitják és zárják.
Nemcsak a Balatonra hulló 100mm a gond, hanem a vízgyûjtõrõl érkezõ hatalmas vízmennyiség.


Az igazgató ezt így magyarázza.
"2010. május 5. - Befejezõdik a vízeresztés a Balatonból

A Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság május 5-én megkezdi a siófoki vízeresztõ zsilip fokozatos zárását. A 2 hónapja tartó vízeresztés során 70 millió m3 vizet engedtünk le, mely 12 tó cm-nek felel meg. A tavaszi apasztó vízeresztés elérte célját: a tó vízszintje ma 112 cm, amely megfelel annak a szintnek, amely a nyári szezon indulására maximális, mégis biztonsággal tározható vízmennyiséget jelent a Balatonban. Amint azt egy korábbi közleményben is elmondtuk, a vízszint maximális felsõ határát a tó üzemelési szabályzata határozza meg, ez 110 cm a siófoki vízmérce „0” pontjára vonatkoztatva.

A fokozatos zárás eredményeképpen csütörtök estére fejezõdik be a vízeresztés.
Kérdés esetén dr. Csonki István igazgató a 22/514-028 vagy a 20/941-8494 telefonszámon, illetve Pécseli Péter szakaszmérnök a 20/578-1458 telefonszámon áll rendelkezésükre.


Székesfehérvár, 2010. május 5.


dr. Csonki István
igazgató"



"2010. május 14. - Megkezdõdik a vízeresztés a Balatonból

Igazgatóságunk május 14-én 12 órakor megnyitja a siófoki vízeresztõ zsilipet, annak érdekében, hogy levezesse a Balatonból a többlet vízmennyiséget. Tegnap rendkívüli csapadék, helyenként 50 mm-t meghaladó esõ esett, mely 1,5 cm-t emelt a tó vízszintjén. A Balaton maximális vízszintjének felsõ határt a tó üzemelési szabályzata határozza meg, ez 110 cm a siófoki vízmérce „0” pontjára vonatkoztatva. A mai vízállás 113 cm. A soron kívüli vízeresztés célja a többlet víz levezetése, ezért fokozatosan nyitjuk meg a siófoki zsilipet.

A vízügyi szakemberek ezt követõen is folyamatosan figyelik és értékelik a vízgyûjtõn kialakult hidrometeorológiai helyzetet, és ez alapján döntenek a vízeresztés késõbbi intenzitásáról és idõtartamáról. Ezen döntésekrõl a továbbiakban is rendszeres tájékoztatást ad az igazgatóságunk.

Kérdés esetén dr. Csonki István igazgató a 22/514-028 vagy a 20/941-8494 telefonszámon, illetve Pécseli Péter szakaszmérnök a 20/578-1458 telefonszámon áll rendelkezésükre.


Székesfehérvár, 2010. május 14.


dr. Csonki István
igazgató"
#2527
A Siót már kb. másfél hónapja folyamatosan engedik, a múlt héten a Siókanál Fesztivál miatt függesztették fel.

A Balatonra esetlegesen esõ 100 mm szerintem azért katasztrófát nem okozna.

Ilyen várható csapadékmennyiség esetén természetes, hogy -tekintettel az amúgy is magas vízállásra- engedik a Siót.

A várható nagy csapadék elõtti fokozatos mederfeltöltésnek elsõdleges oka tudtommal, hogy így fokozatosan át tud nedvesedni a part, míg ha hirtelen ráengednék a vizet, akkor nagy a rombolás veszélye.
#2526
Vizig-es ismerõs említette a nyugatmagyarországi LNV+1m-t.

Sió a torkolatimû alatt már Duna. nevet

Siózsilip a Balaton 113cm-es átlaga és a Sió meder korlátozott vízszállító képessége miatt lett kinyitva ma, elõapasztás gyanánt.
#2525
"Nyugatmagyarországon is LNV+1m körüli vizekre számítanak."

A Rábán speciel nem számítanak LNV+1 méterre, sõt még I. fokra sem, mivel a folyó most majdnem LKV szinten van. Link Link

Sió: Link
#2524
Nem értelek.
Azt írod, hogy LNV+1m-nél is magasabb vízállások lehetnek, gátkorona LNV+1m-en van jóesetben. zivatar
(2000 körüli árvíznél derült ki, hogy a FelsõTiszán, voltak olyan szakaszok , ahol a '70-es "nagytiszaiárvíz" mértékadó szintje fölé 30 év alatt sem emelték meg a töltéskoronát.)

Nyugatmagyarországon is LNV+1m körüli vizekre számítanak.
Ma délben kinyitották a Sió zsilipet, Balatonnál is komoly gondok lesznek, ha bejön az elõrejelzett 100mm körüli csapadék.
#2523
Akkor gond egy szál semnevet
#2522
Az árvízvédelmi töltések koronaszintje általában 1 méterrel van a LNV felett. Már ahol megmagasították az elmúlt évek legfrissebb LNV-jei óta.
#2521
Sajnos eddig úgy néz ki SAJÓ,HERNÁD,BODROG, kritikus szinten lesz valaki aki arra él nem tudná mmegmondani kb a valaha mért legnagyobb vízállástól mekkora magasságú gát van még? mert ahogy elnézem legmagasabb vízállástól néhol 1 méterrel is magasabbon lesznek a folyók szomoru, és ne is beszéljünk mekkora belvíz is leszszomoru
#2520
Te jó ég...! duhos
#2519
Szegény Sajó (és a mellette élõk):Link
És a 6 napos csapadék:Link
No comment [esõ]
#2518
Jelenleg úgy látom, hogy a Dunántúl fog úszni. Már elõre hallom a Csehországi áradásokról szóló híreket.
#2517
Sajópüspökinél már majdnem megvolt a III.fok (300 cm) ma reggelre...281 cm még a ciklon elõtt. Nagy bajok lesznek.
#2516
Ma reggel nézegettem a közeli vizeket, eléggé magas vízállások vannak. A földeken is áll a víz, mivel tegnap több, közel felhõszakadás intenzitású zápor volt. Helyzet lesz a hétvégén, ez már biztosnak látszik. szomoru
#2515
ekkora tuti ne lesz, de a csapadékos periódus nagyon hasonló 1970-hez,
#2514
Reméljük nem ilyen lesz a 40. évforduló:Link
#2513
Sajnos ha ez az idõ marad,eddig minden bizonnyal marad akkor ÉK-Magyarország felkészülhet minden folyóján, egy nagy árvízre, szerintem a borsodi folyókzavarbanajó,Hernád soha nem látott magasságot fog eredményezni majd , továbbá a Beregi rész is igen veszélyes lesz(Kraszna,Szamos,Túr,Tisza)
#2512
Nem tud valaki linkelni egy olyan oldalt,ahol nézhetném (akár visszamenõleg is) a Tevere folyó vízállását?
Ha valaki tud ilyet,nagyon megköszönöm neki
További szép estét:misi1995 nevet
#2511
Érdekes ez a hirtelen árvíz, mert én itt a város másik végében, a nagy esõn kívül semmit nem tapasztaltam, így aztán reggel meglepetten néztem, olvastam a híreket. Ma aztán megnéztem a Szinvát, hát egy "vágtató szörny" lett a csendes kis patakunkból.
#2510
Ma délután kialakult nagyon lassú mozgású és újraképzõdõ cellákból a Bükk keleti; északkeleti területein, fõleg a Szinva és a Pece-patakok, valamint a Tatár-árok vízgyûjtõ részén újabb, jelentõs 40 mm körüli csapadék hullott, aminek következtében hirtelen áradás (flash flood) alakult ki.
"Eredménye" sajnos több 10 milliós nagyságrendben mérhetõ, nem beszélve az emberek érzéseirõl.
A patakok kiléptek a medrükbõl, házakat, pincéket, utakat, hidat, közmûveket mosott el a víz.
Miskolc több részén egyszerre jelentkezett a sáros, iszapos víz, a szennyízzel keveredett ár.
A település részek ahol átmenetileg a víz lett az úr: Alsó-; Felsõ-Hámor, Majlát, Diósgyõr, Pereces, Mexikó-völgy; Bükkszentlászló.
A képek magukért beszélnek: Link
itt pl. a tûzcsapnak csak a teteje van ki a hordalékból.
Link itt pedig a Blaha Lujza utcán parkoló tehergépkocsi.
Link Hóvirág utcába vezetõ híd. Jól látszik, hogy a víz milyen magassággal tetõzött.
Tényleg nem sok hiányzott egy igazán nagy árvízhez.
#2509
Az nem semmi,kíváncsi leszek meddig tartja meg a vizet ha az elkövetkezendõ hetekben már nem lesz jelentõs csapadék"amit kétlek"
#2508
Nem szokott, csak erõsen csapadékos éveken jeleneik benne meg a víz.
Múlt héten jelent meg, egyre több benne a víz.
#2507
Ej,pont kérdezni akartam,hogy kb 10 éve volt egy nagyon csapadékos és hûvös nyár,megadtad a választ köszi.
Gondolom zivatarok után azért szokott lenni benne egy kicsi,vagy egybõl elnyeli a föld?
#2506
Sajnos bejött, amit mondtunk elõre.

Íme a kertem végén végigfutó régi Hejõ-árok, 1999 legendásan csapadékos nyarán volt benne utoljára víz: Link
#2505
Ahogy a múlt hét közepén már korábban jeleztem, sajnos beigazolódott a hétvégére. Igencsak magas vízállással vonul a Bódva, és vonult a Sajó is.
A Bódván Edelény és környékén sikerült egy pár fotót készíteni.
Link
Link
Link
A vasárnapi napra a Bódva folyó edelényi részén fõleg a jobb oldali töltéseken megjelentek a szivárgások. A buzgárok és az átázott töltés megtámasztása miatt kellett beavatkozni a vízügyes kollégáknak.
Egyes házak, elsõsorban a legkülsõ területeken, itt is víz alatt vannak.
Link

A mai napi újabb jelentõs mennyiségû csapadék (10-15 mm közötti, eddig) semmiképp nem kedvez a védekezés szempontjából, de a jelenlegi árhullámot már nem fogja utolérni.
#2504
Bizony-bizony, akár bajok is lehetnek a hirtelen jött sok csapadékból.
Link
Hídvégardónál a Bódva jelenleg már 7 cm-rel magasabb, mint az eddig mért LNV.

A Sajóra Sajószentpéternél különösen kíváncsi leszek holnap délutántól, szombat estig. Jelenleg: 278 cm-nél járunk.
Vajon megdõl az eddigi ott mért legnagyobb 390 cm-es víz?
#2503
Diósjenõ csapadékmérõ állomás e havi eddigi szummája feltárja a helyi okokat:82,4 mm!Ahogy a többi börzsönyi Hellmann is errõl tanuskodik.A Magas-Börzsöny észak felé futó vizeit összegyûjtõ, majd 200 négyzetkilométernyi vízgyûjtõvel rendelkezõ Kemence-patak is, a február 26-27-i, vastag olvadó hótakaróra érkezett 50 mm-nyi jelentõs csapadék során látott "útromboló" vízszintet produkálja ismét.Zúgnak a völgyek hegységszerte...
#2502
A börzsönyi patakok a hóolvadáskori szintet idézik, egy-két helyen hajszálon múlt reggel és a délelõtt folyamán a Morgó-patak medrébõl való kilépése. Sajnos most sem tudtunk elég gyorsak lenni, az erdészet egyik saját aszfaltútjának mintegy 30-50 m hosszú szakaszát a hegyrõl leomló víz alámosta...
#2501
Sajnos a Bódva és a Sajó tovább áradt kora délutánig, eme két folyón bizony komoly árvíz néz ki.
Árad a Hernád és a Bodrog is, ott még azonban van "hely" a mederben.
#2500
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#152011 - 2010-04-15 12:24:25)

Közben DK. Szlovákában /Hernád vízgyûjtõje/ HARMADFOKÚ árvízvédelmi készültséget rendeltek el. Érdemes lesz odafigyelni... szegyenlos Link
#2499
Igen komoly árvíz alakult ki reggelre az északkeleti régióban.
11 óra óta LNV fölötti (!) értéket mérnek a Bódván Hídvégardónál. Az éjszakai-reggeli heves vízszintemelkedések után továbbra is árad a folyó szlovákiai szakasza, miként a Sajó, Hernád és a kisebb folyók is. A Sajón III. fokú készültség van Sajópüspökinél.
#2498
Link
120 cm ma reggel Siófoknál a Balaton.Nem pici. laza
#2497
Saját magad hívod keringõre? Nosza. hideg
#2496
Sejtettem. nevet Van annak a Sándor András által szerkesztett kitûnõ tájmonográfiának egy költõibb alcíme is:Kilátás a Kövekrõl. kacsint Sokáig csak könyvtárakban forgathattam lapjait, melyek a Bükk varázslatos világát tárták fel elõttem,aztán egyszer, egy antikváriumban rám mosolygott az õszi színeket és fehérlõ, rétegdõléses mészkõlapokat ábrázoló borító.Azóta a könyvespolcom díszhelyén figyel. nevetDr. Tóth Géza remek alfejezetei - pl. "A rejtélyes bükki karsztvizek" - valóban értõ kézzel avatnak be a mélyben rejlõ vízrendszek máig több feltáratlan titkot rejtegetõ világába.Sándor András bevezetõje (nyitánya) meg épp az Imó-forrás "vízhányó óriás száját" érzékelteti képszerûen.Ejj, ha egyszer a Börzsönyrõl születhetne egy ilyen monográfia.Megérdemelné. kacsint
#2495
Nemes egyszerûséggel "Bükki Nemzeti Park" a címe, 1983-as kiadású könyv. Annak idején, mint vízügyes szakközepes diák, lenyûgözõ volt olvasni a szalajkai árvízrõl (1974 október), a forrásokhoz fûzõdõ helyi legendákról, mondásokról, a hóóolvadás után guggyogó hangok kíséretében közelítõ karsztvizek kitöréseirõl, a szövevényes, de kellõ szakértelemmel (és fluoreszceinnel) feltérképezhetõ bükki al-világról..
#2494
És mi lenne az a régi kedves könyv? nevet
..Kadics, a Jakucsok..ajaj..hol merre vannak e páratlan spektrumú elmék utódai? zavarban ..
az árvízek kapcsán..az Imóról és a Vöröskõrõl is kevéssé tudott,hogy vannak árvízi túlfolyói is...pl. 1955-ben nagyjából az üledékes rétegek orrán-száján ömlött ki a karsztvíz...illetve egyes csapadékosabb nyarakon vagy õszökön, a tavaszihoz hasonló "kitörési" jelenségeket produkálnak...az alábbi linken elérhetõ periodikában nagyon sok - egyéb témában is - hasznosítható, elsajátítható információ lelhetõ fel..
Link
#2493
Az Imó-kõrõl olvasva mindig egy régi kedves könyvem jut eszembe, amiben a bükki karsztjelenségek és -formák leírása mellett a karszttudós Kadic Ottokár életérõl és a legendás 1878-as garadnai árvízrõl is nagyon élvezetes leírás olvasható.
De említhetném a Béke-barlang felfedezõjét, Jakucs professzort is (kivételesen az idõsebb testvért nevet ), akinek életmû-könyve páratlanul lebilincselõ olvasmány, hozzá hasonlóan választékos fogalmazásmódú és szakmailag is végtelenül precíz ismeretterjesztõ könyvvel még nem találkoztam. Jónéhány bükki víznyelõrõl, karsztforrásról olvashatunk ebben a könyvben is.
#2492
"Zúg az Imó, dübörög a Vöröskõ"..régi Bükk járók régi kora tavaszi szlogenjenevet ..dolgoznak odafenn a fennsíkon a víznyelõk az biztos, s ilyenkor a támaszkodó karsztvíztömeg peremén, felélednek - a nem is alábukó, inkább felbukkanó/feltörõ - intermittáló (idõszakos) karsztforrások..pompás látvány nevet....érdemes még az Imó-kõ felé is kitérõt tenni, ha valaki arra jár...
#2491
Vöröskõ-forrásnál jártunk: Link Link
Tudjátok, ez az, amelyik a föld fölé lövell tavasszal, két napja kb. egy méter magas volt.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-01 06:55:57

Kenderes

-0.5 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.