2024. november 26., kedd

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#10885
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432693 - 2019-03-19 06:34:36)

-2-3 fok a virágzó gyümölcsfák esetében még nem okoz nagy veszteséget, főleg, ha ez a minimum csak egy-két órát áll fenn. Na, de  -4-8 fokban totális tarolás lenne és nem csak a kajszinál.
#10884
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432692 - 2019-03-19 06:32:40)

Bocsánat, piros bimbós állapotban -5 és -8 között van a még tűrhető tartomány, -3 alatt pedig teljes kinyílás esetén okoz problémát.
#10883
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432691 - 2019-03-19 06:25:40)

-8 fok?
-4 fok után egy db gyümölcs nem marad rajta.
Más kérdés, hogy ha nagyon száraz a talaj, a növény is dehidratálva van, tovább bírja.
Nem felesleges a pánikkeltés, sokfelé el fog fagyni.
#10882
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432690 - 2019-03-19 06:20:44)

Azért felesleges a pánikkeltés. A kajsziknak fajtától függ mennyire bírja a fagyokat, olyan -4 és -8 között bírják. Nálam az ültetvénynek talán az a mázlija, hogy szélcsatornában van és szinte állandó a légmozgás.
#10881
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432689 - 2019-03-19 06:16:07)

A csütörtök reggel csúnya lesz, totál kiderül, szél leáll.
Szerintem -5 fokok is lesznek.
Azaz a kajszit sokfelé letakarítja.
A dombokon talán marad.
#10880
Ami még hiányzik, a méhek-bogarak. Talán lesz 10-12 fok a héten, hogy kötődjön is gyümölcs.
#10879
Hát elég hűvös van a tegnapi hő löket után.
Metszés előtt locsolással kezdtem a napot, slaggal vagy fél óráig pörgettem a vízórát, mert … kell. Nagyon száraz a feltalaj a málnáknak, és a többi növénynek is.
Link
A sárga barack olyan pattogatott-kukorica ruskós állapotában van, elhúzódó virágzásra számítok, 1-2 hét, amihez kell a nedvesség, hogy "ragadós" maradjon a pollen.
Most nagyon érzékeny a barack, elég a -1-2 is hogy megfázzon (gyüm. hullás később), vagy bebarnuljon eleve a virág.
A késebbi cseresznye meggy esetleg elbírja a -2-3 fokot. Legjobban az alma körte-őszi barack virág bírja, erős-vastag csészelevele (alsó burok) miatt.

Mostan szemelőtt tartott dolgok egy csokorban; metszőolló- kacorkés- kézi fűrész.

Link


#10878
Itt hétvégén kivirágzott a sárgabarack majdnem teljesen, mandula már előtte 1 héttel. Csütörtökig talán a cseresznyék még kibírják, hogy ne virágozzanak.

Valaki hozzáértő leírná, hogy melyik fa mennyit bír ki "pontosan" amikor virágzik. Illetve a felkészülőben lévő körte, cseresznye, alma ugye még nincs veszélyben?
#10877
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432647 - 2019-03-18 09:53:11)

Sajnos hazánkra jellemző a szárazság, aszály
A növények ehhez alkalmazkodtak.
Szerintem más állhat a háttérben. 
Pláne, hogy február elejéig nem volt száraz idő Érden. 
Gyakori kevés eső, hó hullott. 
Nálam 2 és fél hónap alatt 165,5 mm ( nov. 19. - febr. 3. között). Gondolom Érden sem sokkal kevesebb. 
#10876
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432643 - 2019-03-18 09:35:22)

Link
Ehh, 2 hordó tele, a másik kettő nincs a helyén, pedig lehet, hogy azok is sorra kerültek volna.
Remélem, nem.
Úgy látszik, sosem lehet elég korán kezdeni a locsolást?

Még egy adalék: anyósomék, anyámék és még többen is mondták, hogy egy rakás tavaszi virág egész egyszerűen nem hoz virágot az idén. Jönnek a jácintok, hóvirágok, krókuszok - zölden, virág meg semmi. A mi előkertünkben nagyjából 7-8 tő krókuszból egyetlen egy hozott csak virágot!
A tipp az, hogy ez már a természet válasza a folyamatosan túl alacsony talajnedvességre: a növény nem hülye, érzi, hogy víz nélkül kinyírja magát, ha még szaporodni is próbál, ezért ezt idén kihagyja sok. Nyilván több az esélyük a puszta túlélésre így.
De hogy ez már a kora tavaszi virágoknál is megjelenjen, ez az én életemben példátlan tapasztalat.
szomoru
#10875
Nálunk a gönci még csak épp csak rügypattanásnál tart, ellenben a bergeron kajszi teljes virágzásban. 
Jó lenne végre rendes baracktermés. Elmúlt pár év nem kényeztetett minket.

Amúgy már a szőlő is éledezik, néhány fajtánál megpattantak a rügyek. 
#10874
Én is felkaptam rá a fejem - elég korainak tűnik almának ilyenkor...

Bár erre mifelénk nem sietjük el a dolgokat, a kajszi most kezdi bontogatni a piros bimbók végét, és mutatkoznak meg a rózsaszín szirmok hegyei. Nagyon szurkolok, hogy a héten megússzuk maximum -1, -2 fokkal a szerda-csütörtök hajnalt, addigra még szinte biztos nem lesz teljes virágzás, talán az első szirmok kinyílnak majd. Ház mellett, belterületen ez talán elég lesz még a károsodás elkerüléséhez. A délnyugati kollégáknak pedig még nagyobb szorítás - a csütörtök hajnal, virágzásban lévő kajszikra arrafelé csúnyának látszik... szomoru
#10873
Alma virágzás?? Link    Link   Szerintem ez inkább sárgabarack. 
#10872
Nálunk a gönci magyar kajszi napok óta teljes virágzásban van, méhek donganak rajta szépen. Lepkék is vannak szép számmal. Ha jövő héten vagy később nem jön fagy szép termés lehet a tavalyi majdnem nulla után.
#10871
Nagy az aszály sajnos, a szamócát sokan az öntözés mellett már tápoldatozzák is. zavarban Pontosabban már egy jó ideje...
#10870
Szegeden jártam ma. Hazafelé Dorozsmán láttam a városi út szélén kipattogzott s.barack fát, meg zöldellő fűzfát.
10 km.-re meg Zsombón a Betyár (Ruzsa Sándor ) csárda mellett új ültetésű gyűmifákat, sorba 5-7 m. tőtávval, de szórófejes öntözővel biztosítva. Nagyon erős szárazság van. Ha nem takarnák le a krumpliföldet fóliával, elhordaná a szél a homokot a tetejéről.
szomoru
#10869
Erre csak a mandulák borultak virágba a hétvégén.
Bergeron kajszi pirosbimbós, Caldesi őszinél már megnyíltak a rügyek, látszanak a levélkezdemények, szirmok.
Ha nem lenne ez a pár nap hűvös hétvégére sok fa virágba borulna. Aztán még lehet így is az lesz a vége.
Málna már centis hajtásokat hozott, siet valahova. nevet 
Egyedül a szőlő ami ráérős, még a nedvkeringés sem igazán indult el.Igaz a rügyek itt is nagyobbak már.
#10868
Fehérbimbós a kajszi, de láttam kinyílt kajszikat is!
#10867
A borsó szépen kirúgta magát. Bő öt centisek már.  Az alsóbb levelek csoffadtak, de nem az a lényeg. Tegnap-ma kaptak locsolást, mert ez a 3 cseppel nem megyünk sokra. Hiába raktam ki a dézsákat is... Így elég pokoli év elé nézünk, mert a csapadék mindig következő héten jön. 
#10866
Most jön az a csiki-csuki időszak. Megéri törődni velük.
A régi háznál... sárgabarack meg akar szakadni, ha minden ( 70%) meg kötődne. Még a hurkapálcás tősarj is 3-4 virággal indul.
Persze tavaly levitte a -16 fok, egy se volt.
A többi meggy szilva szépen duzzad. Ősszel és most kivágtuk a mogyoró bukrot,  ( 2db. 4 m.) mert már nem lehetett tőlük férni az udvar előkertben. Most szellősebb lesz , csak a diófa terjeszkedhet. Amúgy se hoztak ehető termést a mogyorók, pudvás, üres tokok voltak, régebben hozott jobban. Elfajzott, vagy gombás fertő van -volt bennük, zölden is hullott  a burkában.

#10865
Errefelé nálunk minden lassabban indul - sárgabarack most kezdett a héten pirosbimbósodni, holtversenyben a mirabolánnal, ahol a pirosbimbó fehér kacsint
A többiek (meggy, szilva, alma, őszi, gesztenye) még csak szépen duzzasztják a rügyeket, a meggyfákon már kezd zöldülni a rügy vége itt-ott.
Viszont ebben az enyhe időben vasárnapig még lesz bőven előrehaladás.

Szerda reggel látszik most a legközelebbi fagyveszélyes reggelnek (legalábbis itt a környékemen) - jelenleg úgy tűnik, nagy mázli kellene, hogy megússzuk fagy nélkül, abban bízom, hogy -2 alá azért nem szalad már le.
Van itt több füge szakértő is nevet: a tavaly meggyökereztetett hajtásokat, amit átteleltettem a pincében, és már beindultak (kinyílt rajtuk 1-2 rügy, az egyiken már kicsi levél is van) kiraktam már a héten, hagy melegedjenek a napon, nappal már melegebb van kint, mint a pincében. Jövő héten, ha tényleg -2 lesz, pakoljam vissza őket éjszakára?
#10864
Málnát viszem (az amúgy is Tolnáról van), szedret nem hinném, az áfonyákat csak akkor, ha felélednek, az elmúlt két évet végig agonizálták, nem néznek ki valami jól. Új helyen inkább veszek frisset, és rendesen előkészítem nekik tutira a terepet most már.
A két mandulát sem viszem, mert már túl nagyok (jó eséllyel idén lesz először normális termés rajtuk), a füge is bazi nagy, de abból gyorsan nő majd új nevet, a szelidgesztenye alig nőtt 3 év alatt valamit, nem sajnálom itt hagyni. A kajszit nagyon, de az meg főleg nagyra nőtt, és nem is mi ültettük.
A mézbogyókon is meglátom, mennyire térnek magukhoz, szerintem nem érdemes vesződni velük.
#10863
Itt tegnap kinyílt az első mandulavirág, pedig ez egy lokális hideghely! Nem hittem volna, hogy ennyire előrébb vagyunk.

Én tuti vinném a mézbogyókat, áfonyákat (áfonyát vittem is amikor költöztem, meg próbáltam málnát, szedret is).
#10862
Körülnéztem kint ma én is.
Mintha másik ország lennénk nevet A mézbogyónak a levélrügyei pattantak csak ki még. Mandulákon nagyok a bimbók, de még épp csak fehéredik a csúcsuk. A kajszi viszont iszonyatosan tele van bimbóval!

Egyetlen bánatom, hogy mire érni fognak, jó eséllyel már máshol fogunk lakni szomoru Házat akarunk venni, de nem hiszem, hogy a tulajék el akarják ezt adni....
#10861
Kinél hogy állnak a gyümölcsfák?
Itt a mandula már csak néhány napra a virágzástól, a sárgabarack is rendesen beindult. 1-2 növény már kihajtott (mézbogyó - lassan virágzik, pirosbogyós ezüstfán már levelek). Illetve ma reggel láttam, hogy pl. a körte is indulófélben (bimbók).
Eközben pl. az áfonya még mélyen alsziknevet
Remélem nem tesz be nekik a jövő heti fagy (és még inkább remélem, hogy a 20-a körüli hidegleszakadás felejtős lesz): Link
#10860
Hm... Nem  megnyugtató... szomoru De akkor ez leghamarabb még vagy 2 hónap múlva derül ki, ha jól értem...
#10859
Sharka-vírus;

Link

#10858
Ma voltam a agro-boltban, eladó barátom megvizsgálta a szilva rügyeket, nem tud biztosat mondani.
Nem kártevő, hanem a fa belső fejlődési szakasza- zavara,  vagy gyökér-golyva fent megjelenő elváltozása a csoportos pici göbök. (nagyítóval vizsgálta)
Vagy még lehet vírusos tünet is, majd meglássuk tavaszi levelesedés után. 3-4 éves debreceni muskotályos fa. Ha elváltozás, keseredés érződik a gyümölcsön, akkor sajnos sarka vírus, ki kell vágni, eltüzelni.
 
#10857
Feltétlen használj precíziós (5/100, vagy 1/10 g osztásközű) mérleget, vagy 5 ml-es fecskendőt, ha a vegyszer folyékony. A mai vegyszerek méréséhez nem alkalmas az evőkanál.
#10856
Vegesol-os lemosó permetezést tegnap sikerült a naplemente előtti szélcsendesebb 1 órában elvégezni tegnap. 
Alma, körte metszésén már túl vagyok. A szőlőt hétvégén kezdem. 
Jó végre langyos időben kint dolgozni. A folytatás is lehetne ilyen. nevet
#10855
Köszi mindkét választ - a NeemAzal nekem nem valószínű, hogy rentábilis lenne, 1, maximum 2 fára használva, amelyek közül egyik se idősebb 8-9 évesnél. Ahogy olvastam, az Actara-t viszont tavaly december óta már csak zárt termesztő berendezésben szabad használni. Szóval hajlok a Mospilan felé. nevet
Csak nehogy meglegyen a böjtje ennek a korai jó időnek - idén megint "termő" éve van a legidősebb fánknak, egy 30 év körüli sárgabarack - ha fagyni akar, jöjjön max a jövő héten, addig még piros bimbós maradhat kb. Ez a csütörtöki 20 fok jó nagy injekció lesz mindennek...
#10854
Ha bio szerben gondolkozol, akkor a NeemAzal megoldás lehet. 
#10853
Felszívódó szer, pl. aktara virágzás után, amikor a gyümölcskezdemények már látszódnak, vagy még jobb a mospilan, az méhkímélő, akkor is használható, ha virágzásban van a szomszédság, naplemente előtt legfeljebb egy órával permetezve. Ezt 10 - 14 nap után meg kell ismételni, amikor a gyümölcsök kb. szilvamag nagyságúak.  Mindkettő hatékony a levéltetvek ellen és valószínű a pajzstetvek ellen is. Kontakt szerek a szezon elején felejtősek. 
#10852
Nálam a szilvafa hajtásokból elég sok hasonlóan néz ki, bár nem ennyire elburjánzottan, kisebb telepekben, de jól láthatóan.
Még csak 5 éve kezdtem bele a kertészkedésbe, és eddig a permet-mentes termesztés híve voltam, ez a legtöbb gyümölcsnél nem is okozott problémát, a kis házi kertben nem fájt, ha 10 termésből 2-3 nem tökéletes nevet
Viszont a kis fiatal szilvafán 5 év alatt sem érett be 5-nél több szem szilva, így kérnék némi tanácsot, hogy a tetvek és a később a zöld szilvakezdeményeket összefurkáló szilvadarázs ellen mi a leginkább bevált védekezés, szer? Szeretnék már pár szem szilvát idén... nevet
#10851
Gázóra pörgettyűs nap van.  Megfagyott a borsó is. Ez a felszínközeli -9 fok sok volt. Ezt is meg kellett élni. Kíváncsian várom, hogy újra hajt-e.!? Nem esem kétségbe, mert folyamatos volt a vetés, így a magok nagy része a földben bújik még meg. 
#10850
Nagyon szépen kértél esőt. Benned egy költő veszett el.
#10849
Hét végén olyan meleg volt,  hogy az októberben vetett fű elkezdett lankadni!  Szép gyúrható még a talaja, remélem most gyökeret fejleszt, és a hideg hatására még bokrosodni is fog.
Esőt kérnék most a Teremtőtől, áztatót,
Duna medrét megtöltőt,
Belvíz-fakasztót,
Búza bokrosodjon,  repce növekedjen,
majd a napra, kukorica, két-emberes legyen...
#10848
Én (inkább az áfonyák) tavaly nyáron kisebb sikert értem el. A 4 db. csenevész áfonyából, kb. 3 hozott néhány teljesen új hajtást a földből (ez részemről azt jelenti, hogy jól vannak). Én Hévízről hoztam nekik kínai mammutfenyő leveleket ősszel, meg kaptak tujaleveleket is. Ezek bomolgatnak nekik, illetve őrzik a nedvességet.
Mindenesetre most jól visszavágtam őket, hogy nőjenek az új hajtások (nemtom illlik-e ilyet, de a kezemben volt a metszőollóvidám)
#10847
Elvileg nem érintkezik, alulról mulcs, körben meg a deszkák zárják le (alul nem volt egyértelmű. ezeket is leástam a legaljáig!). A két "pogácsa" alakú gödörben pedig kb 10-15% csak a föld a több trágya meg tőzeg (utóbbi 60-70% minimum).
Meglátjuk nevet

Remélem, a kajszi meg kiheveri, azért elég vastag volt az a gyökér.... zavarban
#10846
Törölt tartalom
#10845
Kihasználtuk a hétvégi jóidőt, a ház elejére cserépbe egy rakás krókusz, nárcisz, jácint és tulipán került, a ház mögött pedig kb. 1 méteres körben körbeástam az áfonyákat, kicseréltem alattuk a teljes talajt kb 30 centi mélységig (alatta már nagyjából szikla volt amúgy is,), és körbekerítettem fával (ilyen egybedrótozott cövekek, jó sűrűn.
Most (kb.) 30 centi mélyen van egy mulcsréteg, rajta  vastagon tőzeg, majd némi marhatrágya, majd vékony föld, majd megint tőzeg, megint trágya, megint föld és a tetején mulcs. Mindkét áfonya alá 80-80 liter tőzeget tettem.

Ez már csak elég lesz? Szerintetek javultak az esélyeik?

Egyébként kiderült, hogy nem csak a visszalúgosodott talaj miatt döglődtek, hanem a kis sunyi kajszi is rájött, hogy onnan jön a víz (pont az ereszcsatorna irányában voltak, ráadásul locsoltam is őket), hogy vagy 3 centi vastagságú gyökeret tolt ki egészen meglepően messzire, pont az áfonyák alá. Na, ezt most elvágtuk, hát remélem nem az lesz, hogy az áfonyák nem lesznek jobban, de a kajszi meg kiszárad szomoru
#10844

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#54824)
#10843

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#54823)
#10842

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#54822)
#10841
Hugelkultur minálunk is volt, az akác rönkök egy részét ástam bele, sajnos hat évvel később

1. beleköltözött egy mega hangyaboly, és felfalták a fát!
2. bejöttek a vaddisznók és még a kerítést is széttúrták,

viszont a hagymás-óvoda (tulipán magoncok stb.) igen szépen díszlik még most is a helyén.  Tuja nem volt benne, az megy a komposztba kétéves forgóval (plusz Alicyclobacillussal, de azt bármelyik fenyőerdő talajából be tudod szerezni, termofil spórás).
#10840
Jelenidő:
Néhány hete még szinte semmi a kertbe, most 7végén meg: tulipánok jönnek elő a melegebb helyeken, nárcisz, krókusz hajt rendesen és az egyik sárgabarackon vannak lassan feléledő bimbók, aminek most nem tudok még jószívvel örülni. Mintha a mandula is mocorogna. Homoktövis, Elaeagnus umbellata is éledezik.

Tavalyi évértékelő röviden, hátha valakit érdekelkacsint
Mélymulcsban a kikelt kis növénykéket nagyrészt beharapták a csigák, bogarak, szinte csak a palántások maradtak meg, azokat viszont nemigen kellett locsolni (paprikát azért kellett volna, de pl. a paradicsomot nem). A paprika nem jól, de a paradicsom, uborkák, padlizsán szépen termett. Amit elrontottam, hogy nem volt "igazi" a mélymulcs, régi volt az almostrágya. A helyes verzió: Link
Ami jobb lett, mint a mélymulcs és még a paprikát sem (!) kellett benne öntözni az a Huggel-domb volt Link
Hihetetlenül nőtt benne minden. Én nem tettem bele annyi fát, mint a linken, de azért az is van bennük, nomeg kis szalma, mindenféle maradék és sok-sok tujaág, levágott fű (szomszédtól), nomeg a tetejére a vakondtúrások. Körbe az aljára ültettem a növényeket, féltem, hogy a teteje nem elég nedves (meg a szél), de egy helyen az is bevált.

#10839
Részemről elkezdődött a tavasz-eleji figyelő szolgálat.
(Novembertől sajnos beteg voltam, lábműtétem is volt, most merészkedtem elmenni a régi ház udvarába.)
A fák-cserjék még nyugalomban vannak, mélyebben mint tavaly, vagy előtte. Viszont a kártevők lehet hogy elszaporodtak. 
Hiányzott a novemberi lemosó.
Fénykép alapján pajzstetű telepeket látok, (tojások) ami szinte gallért képez az elágazások tővénél. Érdekes, nem a rügyeken.

Link
#10837
Igen, jól írod. Ültetés előtt körbejártam egy két arborétumot. 16m-es ültetési távolsággal (házaktól kb szintén ilyen távolságra) helyeztem el őket, tehát hosszabb távra rendezkedtem be, a többit meg majd az égiek eldöntik... nevet
Aki tudja, hogy hol áll Magyarország legidősebb libanoni cédrusa, az rossz ember nem lehet... nevet Tavasszal tervezem megnézni azt a pompás fát.
#10836
Budapesten a II. ker. Kondor úton van Fedák Sári színművésznő villája előtt egy öreg libanoni cédrus. Ketten sem értük át a törzsét!  szóval a cédrusok igen nagyra tudnak nőni, vigyázzatok vele. 
A korona akkor kezd szétterülni,  amikor a háztetők fölé kiérkezik, és cibálni kezdi a szél.  (Csapody körben egy fenyő-tudóstól hallottam, Ő pedig a terepen az ottani tv. szakemberektől hozta az infót.)

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 22:25:51

Kõszeg

3.6 °C

RH: 89 | P: 1024.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.