2025. május 11., vasárnap

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#10946
A belvárosi ts.-ház udvarán -1,2 lett 4 méter magasan.szomoru
#10945
-3,5 lett az alja. Azt olvastam, hogy a ceglédi óriás közepesen fagytűrő. "meglássuk" ...
#10944
Én is Mother Nature-re bíztam a két kajszit. Legyen, aminek lennie kell.
#10943
Egész nap azon agyaltam, hogy mi legyen a kajszi fánkkal. Nagy, tehát nem kaptam akkora fóliát, ami egyben betakarná. A vízpermet, az nem játszik. Gondolkodtam Megafolban, de sehol sem kaptam. Van még a füstölés, de az nagyon körülményes nálunk. Szóval maradnak az "égiek" ...
#10942
A Duna-Tisza-közére elég erős fagyot jeleznek előre, drukkoljunk, hogy ne legyen fagykár pl. a kajszira! Azért a -6, -7 fok elég necces.
#10941
Most kezdett virágozni az aranyeső.
Ha nem lesz nagy fagy (-6-8 fok) a rügyek kibírják.
#10940
Mai indulás Szarvasról Békéscsabára 5h30-kor, autóhőmérő: +3 °C, külterület +1 °C, Kondoros kt. -1°C, belterület 0°C, Békéscsaba kt. -2°C, belterület -1°C 6h10-kor.  A mai éjszakára jelenleg az OMSZ előre Békéscsabára -4°C, Kecskemét -4°C, Szolnok -6°C. Ma délután ismét permetezés felszívódóval monilija ellen, éjszaka fagyvédő öntözés a telken. Csak kéne az a jóféle barackpálinka. nyelvnyujtas
#10939
Nálam a kajszi eldobálta a szirmait. Az Érdi bőtermő meggyfámon megjelentek az első virágok.
A mai napot sikerült megúszni, Tmin.: -0.1°C, belterületen.
#10938
A mai éjszaka abban bízok, ahogy gyengül az ÉNY-i szél, fordul is legalább északira: az nekem már jó, a holtág felől fújna, 10 °C-os vízhő melegítené és párásítaná, a levegőt. A kajszi sziromhullása már jelentős, a holnap éjszaka kritikus lesz fagyi kérdés szempontjából ((C) Hofi). Műszakilag kell felkészülnöm a holnapra, hogy működjön minden öntöző készülék.
#10937
Nálunk pénteken indult be a virágzás a kajszin, és a két hétvégi nap jól megtolta, tegnapra már teljes virágzásban volt.
Az őszibarackon is ma-holnap kinyílik az első virág, de nagyrészt még zárt virágbimbók vannak rajta.
A meggyfák is erősen beindultak, szépen nyílnak szét a rügyek, látszanak már bennük a virág-kezdemények - ott még azért van jó pár nap a virágzásig.

A csütörtök reggelt illetően, csak a domborzatunkban bízok. A múlt héten a ferihegyi -5 mellett nálunk -1,5 körül volt a Tmin - ha most csütörtökön is megússzuk -1 -2 között, van remény.
Síkon, völgyekben nagyon csúnyán néz ki viszont az előrejelzés... szomoru
#10936
Nem minden barnulás monilia. Lehet vegyszer koncentrátum felgyűlemlése is pont a sziromlevél szélén.
Meg kell várni a 8-10 napot, oszt akkor már látszik a megmaradás %-ka.
Nagy barack szakértők is a fehér (rózsaszín) bimbós állapotot mondják kritikusnak, fertőző stádium csúcspontjának, ehhez elég a harmat is.
#10935
Tehát ha a szirom széle kisebb mint 1mm szélesen(nálam) barna, akkor az már fertőzött  ,  meg lehet  még menteni a termést már ha a csütörtökre jelzett fagy nem aratja le?
#10934
Akkor azt nem értem, mitől fertőződött monilijával? Harmat sem volt, megkapott mindent a lemosótól kezdve a fehérbimbós állapotbani és a  fagyvédő öntözés előtti felszívódó szert is (folicur solo és chorus), nem kézi pumpás, hanem motoros permetezővel bőségesen. 

Más: a kajszinál megkezdődött a sziromhullás.
#10933
Eső nem volt, de mikor fagyott azon a két reggelen elég nedvesek voltak a virágok mikor vizsgáltam őket. Fagy mentes területen szárazak voltak a virágok. Akkor ennyi is elég lenne? 
#10932
Dehogy fagyás!
A kajszi vagy más virágszirom -10 fokot kibír.
A szirom barnulása monília!
A fagyás kártétele a bibe elfeketedése: ketté kell venni a virágot, ha a bibe zöld, nincs fagyás, ha fekete, elfagyott.
Országosan az a tapasztalat a mostani fagyok után, hogy a száraz talaj, száraz időjárás miatt a dehidratált növények 1-1,5 fokkal többet kibírtak fagykár nélkül.
#10931
Barnulás nálam is akadt a szirmokon a fagyzugos kajszin. Tegnap nyomtam le. Elfagyott bibével nem találkoztam. Ebből még akármi lehet. vidám  
#10930
Az szerintem is fagyási barnulás. Olyan száraz a levegő,hogy eddig még nem is jelentkezett a monília.  Most ott tart a dolog,hogy a fagyveszély lett az első,ami ellen valahogy védekezni kellene. Petrol említette a Megafol nevű készítményt fagyveszély esetére.  Én lehet hogy lepermetezem kedden vagy szerdán Megafol + Folicur Solo kombinációval a sárgabarackfákat.
#10929

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Bioszféra (#34637)
#10928
Ártani biztosan nem fog, kb. egy hét védelmet jelent a felszívódó szer. A monilija virágon keresztül fertőz, a méhek viszik át, de víz kell hozzá a virág felületén: eső, vagy bőséges  harmat és alacsony hőmérséklet, hogy a víz tartósan ott legyen. Két napja hajnalban még az emberirtó permetezések is  csak szolidan üzemeltek: a kondenzcsíkok, amelyek ma du. átívelték az egész égboltot, nagyon rövid szakaszon elszublimáltak. A stégről nem láttam a holtágat gőzölögni -5,5 °C léghőmérséklet és 9  °C vízhőmérséklet mellett. Fel sem tűnt, csak így utólag. Amit látsz a szirmokon szerintem fagyás (nálam is jelentkezik). Imádkozz a bibék egészségi állapotáért!
#10927
Virágzik a kajszi 1-2 napja. A kinyílt virágok pereme barnul . Ma fújom le monília ellen.(1 hete lemosóztam) Elkéstem vagy még van remény?
#10926
Mi a fagy ellen úgy védekezünk, hogy még 2-3 hétig nem hagyjuk virágozni a gyümölcsfákat...nyelvnyujtas
Jelenleg csak a barkás növények virágoznak.
#10925
Több megoldás is lehetséges. Én két szerről hallottam jó tapasztalatokat termelőktől, az egyik a Damisol BB gabona (bór + borostyánkősav), a másik az aminósavas káliumtartalmú Megafol. Erős dózist használva kb -4 fokig megoldható a védekezés velük. Ez alatt már csak az ima, meg az öntözés segíthet. 
#10924
Törölt tartalom
#10923
Kinyílt virágok kaptak -4,4 fokot, és nem fagytak el?
#10922
Fagy ellen???
#10921
Pl. Megafol.
#10920
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432850 - 2019-03-21 18:54:09)

Semmi remény kiadós esőre, még űridőben sem, idén már tényleg nem kell búzából 20 mázsa/hektárnál többet vágni.
#10919
Törölt tartalom
#10918
Ahol a bibék, terméskezdemények szép zöldek, ott nincs gond. Nálam -4,4 volt hajnalban, nem okozott gondot. 
Továbbá 1-2 szer felhasználásával sokat segíthetünk a növénynek. 
#10917
Igazából nem tudom pontosan, hogy fest a szétfagyott barack, de tegnap reggel 1-2 virágot meglestem, egészségesnek tűntek..

Ma reggel viszont már másként festett a dolog, mindegyik virág belsejében, konkrétan a termés körül kb 2 mm-nyi jégbuborékot véltem felfedezni. Ez már a vég, vagy talán próbál védekezni a növény a fagy ellen?! (nem tudom, képesek-e a növények ilyenre, szóval bocsi, ha oltári hülyeséget kérdezek).
#10916
Szerintem a -1, -2 fok még nem vitte el a barack termést (itt kb. -1 volt ma). Jót nem tett a virágoknak az biztos. Viszont ahol -6 -8 fokok voltak (pl a Duna-Tisza középső részén) ott tönkre vágta. Március 14-én reggel volt erre -4 °C  2 méteren,talaj közelében -8 rövidebb ideig. De akkor még csak piros bimbós állapotban voltak max. a sárgabarackfák.  
#10915
Ma befejeztük a kajszi metszését, fagykárra utaló jeleket nem nagyon találtam, eddig úgy néz ki mind az 1400 fa megúszta vidám A méhecskék szorgosan dolgoznak.
#10914
Nálam Szarvason 3 h-kor kb. fél m magasságban a radiációs körüli hőmérséklet (árnyékoló nélküli szenzor elhelyezés) -4,1 °C volt, 4-kor -5,5 °C. ment az esőztető öntözés kb. reggel 7-ig három bólogató fejjel..  kb. 10 cm-es jégcsapok függönye volt reggel az ágakon.

Nem igazán volt zökkenőmentes a tegnapi napom. Békéscsabáról du. 3-kor indultam Szarvasra. Előtte a szülői háznál körülnéztem: sem a vegyszeres pakkot, sem az öntöző fejeket nem találtam a szokásos helyükön, gondoltam, Szarvason vannak. Aha, ahogy Móricka elképzeli. Öcsémék rendet tettek.

Bekötöttem a szivattyút, hogy ne kelljen fejlámpával villanyszereléssel tehetetlenkednem a sötétben, aztán irány a szarvasi gazdabolt és a békéscsabai OBI. 7-re értem vissza Szarvasra. Utána permetezés monilija ellen, kell két óra a felszívódáshoz. Felszereltem a kerti csapokat. A szivattyú még vízileg nem volt bekötve. Van egy vacak labilis műanyag csónakom, a stégen volt, vízre tettem, arról próbáltam eltalálni a holtág medrébe lerakott vödröt a szívókosárral - naná, hogy nem sikerült. Ha az iszapra rakom le, elsüllyed, oszt annyi a szivattyúnak meg az öntözésnek. Feláldoztam egy másik vödröt és a szívókosárral együtt lesüllyesztettem a holtágba. Kb. 10 óra lehetett.  Próbáltam a szivattyút csatlakoztatni, de a gyorskötő a szívó oldalon nem tömít, levegőt szív be. A szivattyú működik, de vizet szállítani nem hajlandó. Többször szétszedtem, összeraktam, kicsivel éjfél után üzemképes a rendszer. A mért hőmérséklet kb. -1 °C, gondoltam. hová sietek? Utána 5 perc alatt 1 °C-t esett a T. Megfordult a szél, eddig a holtág felől fújt, ennyit melegített a kb. 9 °-os víz. A szélsebesség cigifüsttel "mérve" kb. 1 km/h volt. 6h 30-kor ébredtem, T nincs, a nap már rásütött a szenzorra. Megvártam, amíg a kajszifáimat is eléri a nap, ekkor az öntözést leállítottam.

Szerk: Nézem az OMSZ-t, 21 h-kor és 3h-kor kerekített -6 °C-t mért  Szarvason, 4h-kor -7 °-ot. Lehet, hogy az én műszerem gagyi? Az autó hőmérőjével +3 °-nál együtt mért.
#10913
Megint a Marcal-medence fagyott keményet, meg szokásosan Kecskemét környéke.. meg persze a nógrádi völgyek, medencék, igaz, ott még a barack nem virágzik szerintem, a bimbóra még talán nem veszélyes a rövid -7,-8, de nem tudom pontosan.
#10912
Már nálam is virágzik a tavaly ültetett mandula (2 db virág nevet)

Én sem láttam, hogy fagyott volna (a hordóban lévő víz.., bár ott van némi védelem neki), a szomszéd azt mondta, hogy -3 volt, de valahogy nem hinném, mert reggel 7-kor volt 0, és elvileg akkortájt van a leghidegebb, de mindenesetre szélcsend is volt reggel, tehát nem hinném, hogy hajnalban ennél 3 fokkal hidegebb lett volna.. De ahogy néztem, tegnap pl. Pápa környékén befigyelt a -5 körüli érték is, azért az már necces a sárgabarira akár rövidtávon is.
#10911
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432840 - 2019-03-21 10:26:05)

Hálistennek nálunk nyomokban sem fagyott ma reggel, még hártya sem volt a hordókban a víz felszínén.
A kajszinak épp csak repedeznek a bimbói, a mandula még sehol. Utóbbi azért érdekes, a városban szinte mindenhol máshol virágzik. 
Valami szuperkésői virágzású fajta lehet nevet 
De hogy még a mézbogyó sem.... virág van, csak nem nyílt ki még.
#10910
Szerintem ez a mai hajnal, sok helyen lerendezte a kajszi termést. Nálam egészen valószínűen.
#10909
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432832 - 2019-03-21 08:07:21)

Tegnap esti képek:
Őszibarack így áll: Link
Sárgabarack pedig már így...: Link
Gyönyörű volt a Hold: Link
Tmin.: -1.8 C lett!
Nem tudom a sárgabarackot ez megfoghatta e zavarban
#10908
Hogyan nézted meg, hogy vannak-e rajta fagyási nyomok?
#10907
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432789 - 2019-03-20 13:31:27)

Ma reggeli minimum -2 fok, vastagon deres volt minden, a barack köszöni szépen, jól van, a legapróbb fagyási nyomok sem látszanak rajta.. igaz, közvetlenül a ház mellett van, gondolom ez is sokat számít.
#10906
Jó a leírás, most kiragadva a terjedelmes leírást;

"Hewett (1976) Új-Zélandon a ‘Roxburg Red’ esetében vizsgálta az LT50 értékek alakulását a virágzás alatt. Eredményei alapján elmondható, hogy fővirágzás idején a fajta érzékenyebb volt a hidegre, mint fehérbimbós állapotban. Zayan (1981) eredményei szerint pirosbimbós állapotban -5; -8 °C okozott 50%-os fagykárt a virágoknál, ezután a virágszervek egyre érzékenyebbé váltak, és teljes nyílásban -3 °C is jelentős károsodást okozott. Szalay (2003) magyar származású kajszifajták generatív szerveinek fagyállóságát vizsgálta mesterséges fagyasztással. Eredményei szerint pirosbimbós állapotban -4; -7 °C alatti hőmérsékletek voltak károsak, ugyanakkor a gyümölcskezdemények -2 °C alatt jelentős mértékben károsodtak. "


"A fagynak a károsító hatása egyfelől a sejtekből történő vízelvonáson alapszik (Mollisch, 1926). Az alacsony hőmérséklet károsító hatása abból is adódhat, hogy a szövetek víztartalma megfagy. A fagytűrő növényeknél, ha fokozatos a lehűlés, a sejtközötti járatokban levő víz fagy meg először. Az extracelluláris jégképződés során a sejt fokozatosan dehidratálódik, a sejtnedv
bekoncentrálódik, a plazma zsugorodik, a térfogatváltozás károsítja a membránokat. Fagyérzékeny növényeknél, vagy gyors lehűlés hatására a jégkristályok a sejtben képződnek. A jégkristályok roncsolják a membránokat, s a sejt elhal (Pethő, 1996). Az egyes baktériumok, mint például a Pseudomonas syringae és az Erwinia herbicola felgyorsítják a jégkritályok képződését (Lindow et al., 1982). Ezeket a baktériumokat jégaktív baktériumoknak is szokták nevezni. Ha a fák szöveteiben nagy mennyiségben megtalálhatók, akkor lecsökken a fagyállóság (Faust, 1989). "

#10905
Köszi. Legalább megtudtam, hogy a Ceglédi óriásom közepesen fagyérzékeny.
#10904
Kajszik fagyérzékenysége fagyasztásos kísérletek alapján:
Link
Ezen értékeket a holnap hajnali radiációs minimumhoz kell viszonyítani.
Nálam Szarvason még nincs teljes virágzás. Ma délután monilia elleni permetezés felszívódó szerrel (Folicur Solo, vagy Chorus), éjfél után esőztető öntözés. 

Belterületen a kb. 2 °&-kal magasabb hőszigeti hőmérsékletek miatt a kajszi virágok kisebb - nagyobb károsodással túl fogják élni, de a külterület kritikus. Nem sok barackpálinkát fognak főzni az idén.
#10903
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432770 - 2019-03-20 08:06:05)

Ami már tényleg virágzik ezerrel nálunk az ő: Link
Mandula.
Vonyarcvashegyen minden második ház ékes eleme.
De valahogy őket például annyira nem szokták zavarni a kisebb fagyok. Ugyanúgy egy csomó termés van rajtuk nyáron. 
#10902
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432769 - 2019-03-20 08:01:32)

-2.4C° itt is deres minden szépen.Bár itt még csak a nagyon korai kajszik vannak virágban,a többi inkább csak bimbós,talán ezt még kibírták.Holnap viszont már nem lesz pardon valszeg.zavarban
#10901
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432766 - 2019-03-20 07:57:42)

Barnítani a monilia barnít.
A fagy kártétele kívülről nem látszik.
#10900
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432763 - 2019-03-20 07:27:27)

Hát azért jobban bereccsent a vártnál, -3,2 lett az alja, vastagon deres minden és a holnap sokkal rosszabb lesz....
A kajszi teljes pompájában, ha a mai nem, majd a holnapi lebarnítja.hány
#10899
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432761 - 2019-03-20 07:13:30)

-2,8 fok van.zavarban Virágzò kajszinak lehet letelt.
#10898
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432760 - 2019-03-20 06:58:05)

Még a -6 fokot is elviseli, a töbör viszont már kinyírná a termést -11,7 °C Link
#10897
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432758 - 2019-03-20 05:51:27)

T akt: -3,2 a kajszi a pirosbimbós állapot elején, remélem még belefér

Utolsó észlelés

2025-05-11 00:04:32

Ercsi

8.4 °C

00000

RH: 74 | P: 1016.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.