2025. február 18., kedd

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2013 év végi állapot)
#26085
Nézegettem az idei nyári adatokat egy kicsit és azt kell mondjam, nem volt Győrújbaráton extra magas hőmérsékleti érték.
35,7°C még az elviselhető tartományban van.
#26083
1978 késő nyara is szép példa az augusztus 3. harmadában feltűnően gyakori atlanti blokkra, jelentős, nemegyszer ismétlődő sarkilevegő-elárasztásra.
Ebben az évben is 2 hullámban jött az "évszakváltó" lehűlés. Az első hullám augusztus 26-án érte el országunkat:
Link     Link
Látszik, hogy a front mögött 3-4 fokra esett a hőmérséklet 850 hPa-on, az 5 fokos vagy az alatti T850 pedig a nagyon hűvös nyári idő ismérve. Hozzáteendő, hogy nem kifejezetten meleg légtömegere (15 fok vagy a fölötti T850), hanem 8-9 fokos, mérsékelten melegre "futott rá" a hideg. Ez elég gyakori eset; a kánikulai melegről egy lépésben való mélyre zuhanás a sokkal ritkább (de nem példátlan: lásd 1992 aug. 31.-szept. 1.)
A második hullám augusztus 31-én érkezett. Érdemes végignézni a közbeeső  napok izobár és izoterma térképeit is: nagyon jó példa északnyugati áramlásban is (!) atlanti blokk és majdnem zonalitás között ingázó áramlási képre, a hőtranszport lefolyásának hullámzó voltára:
Link     Link     Link     Link     Link
Az utolsó képkockán nagymértékben megerősödő kelet-európai ciklonrendszer, hátoldalán  a 0 fokot csak kevéssel meghaladó magassági hőmérsékletű légtömeg nagyon jellemző.
Ez utóbbi hidegfrontról van személyes emlékem. Tipikus, nyugatias prefrontális áramlásra érkező erős hf volt ez. Kora délután "futott be" mérsékelt légnyomás-süllyedést követően. Északnyugat felől sötét, rendkívül turbulens felhőzóna közeledett. A győri Mosoni-Duna partjáról, a Káptalandomb (történelmi városmag) tövében álló papi szeminárium partszakaszáról figyeltem a túloldalról, Révfalu (Szigetköz) irányából érkező frontfelhőzetet. A front szélrohamokat hozott, de csak pár csepp esőt kaptunk. A hőmérséklet azonban jelentősen lecsökkent rövid idő alatt.
A következő napokban is maradt a hűvös idő, azaz a meteorológiai ősz abban az évben meghozta a tényleges őszt.
#26082
Nem kell nagy kockázatot vállalni a következő 2 nap időjárását látva, hogy Szombathelyen az idei a 2. megmagasabb középhőmérsékletű nyár (21,8-21,9 fok) lesz 2003 (22,3 fok) után! A nagy rekordert ugyan nem sikerül megközelíteni, de ki tudja, talán jövőre nevet Részletesebb adatok néhány nap múlva!


#26081
itt nézhető a video talán most már összejön vidám

Link
#26080
Elvileg már nyilvános 
#26079
Tedd nyilvánossá. 
#26078
Videónként szeretem volna feltölteni nem sikerült csak facebookal. Lehetséges esetleg a feltöltése? 
#26077
Törölt tartalom
#26076
Így talán nevet

Link
#26075
Törölt tartalom
#26074
Sziasztok! 2016 augusztusába volt szerencsém átèlni Mezőkövesden a tornádót. Elég nyomott meleg volt felhős idővel délután jött a jégeső nagyobb cseresznye nagyságú jéggel. KB 10 percig esett csak jég utánna maradt a füledt meleg látszott hogy valami készülődik de még nem látunk ilyet. Körülbelül fél órán belül kialakult a tornádó erről sikerült az alábbi videót készítenem. Utánna kicsit hűlt a levegő és kB fel óra ismét eltelt hatalmas mennyiségű eső esett. Volt energia a légkörbe lehet hogy keddi nap lehet hasonló ilyen hőmérséklet kontraszt mellett illetve régóta tart a meleg fel van minden forrosodva. 

Link
#26073
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#449689 - 2019-08-26 23:44:44)

Aug. 25. vasárnap Pilisvörösváron :
A szombati semmi után vasárnap már elkezdődtek az izgalmak. 
Ugyan szombaton nem volt semmi, mégis zivataros, és csapadékos nap lett, mert vasárnap hajnalban jött dk felől egy zápor, mely szét is esett a közelben, pár csepp esőt adva, majd picivel később hajnalban, ill. kora reggel kialakult a közelben egy zápor, melynek a széléből hullott nyomnyi zápor, majd távolabb haladva észak felé zivatarrá erősödött, és pár halk dörgés hallatszott. 

No de, nézzük tényleg a vasárnapot : délelőtt dél felé a távolban zivatarok alakultak ki a főváros alatt. Hangjelenség még nem ért idáig el. Aztán ezek összestek, és egy hulladék szedett - vetett záporos cucc jött dk felől, mely mire ideért el is gyengült még jobban, és még el is került, és csak pár csepp hullott le. 

Aztán délután kb. 2-4 h között nyugat, ény, észak felé volt határozott konvekció
Itt csapadék nem volt, és a távolból halk dörgések hallatszottak. A ziv. tev. gyenge volt. 

Késő délután, kora este, kb. 4-6 h között pedig ék, kelet felé állt össze egy multicellás ziv. rendszer. Időnként a távolból halk dörgések hallatszottak. 
Aztán 6 h előtt kicsivel tőlem ék felé kissé közelebb, Pomáz térségében is kialakult tégy zivatar. Ebből pár határozottabb dörgés is volt. 

Este még volt ék felé pár zápor

Késő este dk felé újra aktivizálódni kezdett a légkör. 
Éjfél körül tőlem kb. 5-10 km-re egy intenzív zivatar vonult el. 
Ez volt az éjszaka legerősebb cellája a főváros környékén. 
Noha nem ért engem el, és csak pár csepp esőt adott, azonban közel 1 órán át erős, olykor viharos dk szél fújt Wgmax : 68,9 km/h lett, és kb. 1 órás villám parádé volt, közepes ziv. tev. - el. 
Néhány lecsapó 5 km-en belül durrant. 

Ezután 1 óra csend jött, és az éjszaka második felében még volt egy - egy zápor, zivatar még távolabb ény, észak felé kialakulva. Erre is felkeltem, halk dörgések hallatszottak. 

A Tmin 18,5 fok, Tmax 31,1 fok lett. Ezzel még lett a nyár, egyben az év 38. hőségnapja. 

Akár csak szombaton, úgy vasárnap is csapadékos nap lett, igaz mindkét nap csak nyomnyi mennyiségben. 

A vasárnap is zivataros nap lett, ezzel meg lett az év kereken 40. zivataros napja is. 
#26072
Ha már a fokoknál tartunk, Mihálygergén volt olyan év, hogy aug. 28-án lefagyott a kukorica! Valamikor a 90-es évek elején mert nagyapám még élt. Előtte csapadékos nyár volt, a kukorica nagyra nőtt, késésben volt az érés, aztán egy hidegfront után reggelre fagy lett. A zöld szárak 2-3 nap alatt kifehéredtek! Tehát nem a szokásos száradás történt, hanem egyértelműen fagy volt az oka a pusztulásnak. A csövek penészedni kezdtek, letörtük de a fele így is odaveszett.
#26071
Na, akkor mutatok még egyet, 1976 augusztus vége se volt kutya! A sarki levegő egy bazi brit-skandináv blokk AC keleti oldalán érkezett. A makroszinoptikai kép teljesen a téli félévre jellemző!
Link     Link     Link     Link    
A bárikus képből úgy látom, a hidegfront augusztus 21-én haladt át felettünk. Egész pontosan délelőtt már gomolyos felhők átvonulását lehetett megfigyelni, és erős, hűvös ény-i szél fújt. Azonban időnként a nap is sütött a felhők között, olyan rettentő rossz idő még nem volt. Szintén Csopakon tartózkodtunk akkor, mint minden nyári szünetben. Este egy Skorpió koncert lett volna az alsóörsi kikötőből induló hajón. Öcsémmel és az ő egyik barátjával át is mentünk, de épp a koncert kezdete előtt viharos széllel akkora zápor érkezett északról, hogy csak úgy locsogott a víz.
Az együttes természetesen nem lépett fel, a technikai személyzet gyorsan elpakolta a cuccokat. Mi pedig csalódottan visszatértünk Csopakra.
Cudar egy idő lett akkor este és éjszaka! Pár napra rá nyugalomba jutott a hideg levegő, jól megemelkedett a légnyomás, ahogy az archív térkép mutatja is. Az anticiklonális szélcsendes, derült időben hihetetlen minimum-hőmérsékletek álltak elő. Emlékszem, az Intézet valamelyik éjszakára 2-7 fokot (!!) adott. Augusztus végén!
#26070
Bakker, a 70-es években ritka s**r nyarak lehettek szegyenlos
#26069
A drasztikus augusztus végi lehűlések egyik legjellegzetesebb példája adódott 1979-ben. Ennek a hónapnak utolsó dekádjában átmenetileg beköszöntött az ősz, és még csak nem is az enyhébb fajtából. Lapozzuk fel az archívumot, nézzük, miért is történt mindez!
Azt látjuk, hogy augusztus huszadikától egy több középpontú skandináv ciklon hátoldalán fokozatosan igen hűvös levegő árasztotta el Nyugat-Európa tekintélyes területeit:
Link      Link     Link     Link     Link
A hűvös légtömeg délkelet felé való terjeszkedése megállíthatatlan volt, az ehhez kapcsolódó hidegfront 25-én hajnalban lépett be az országba,
Link
és a nap folyamán át is vonult rajtunk:
Link
Az érkező légtömeg alacsony hőmérsékletére jellemző, hogy ezen a napon késő este már jócskán 5 fok alatti levegő tartózkodott fölöttünk 850 hPa-on.
Arra emlékszem, hogy az éjszakai kiadós záport követően 25-én kora reggel sötét felhők függtek a Tihanyi-fsz. felett, és tombolt a balatoni "főszél".
A csopaki nyaralóházunk emeleti ablakai belül totál bepárásodtak, mint egy igazi őszi napon. Délután a hegyekbe indultunk kirándulni népes tini és huszonéves haveri társasággal. Az eső ekkorra elállt, de egyenletesen borult maradt az ég, és erős volt az ény-i szél is. Zúgott az erdő, és engem majdnem az Isten hidege vett meg a vékony kötött garbómban. Végül valaki megsajnált, és kölcsönadott egy ballon jackie-t.
A szokatlanul hűvös idő maradt a következő napokban is, a hideg levegőnek bőven volt tartaléka:
Link     Link     Link     Link     Link
Érdekes módon ugyanez a figura ismétlődött meg egy évvel később, ha lehet, kissé még durvább formában:
Link      Link      Link     Link      Link
Na, ezek voltak az igazi "aug. 20-i" lehűlések! Egyébként 1980 augusztus végén egy immár kisebb baráti társasággal szintén a Balatonfüredi-erdőben tettünk kirándulást, és ünnepeltük az ősz megérkezését.
#26068
Beléptünk augusztus 3. dekádjába, így nagyon aktuális, hogy régebbi "évszakváltó" hidegfrontokra emlékezzünk. Sok év távlatában a nyár második felére jellemző csendes, frontmentes, meleg időnek véget vető, sokszor radikális időromlást -erős lehűlést, borultságot, csapadékot- hozó időjárási helyzetek kifejezetten gyakoriak augusztus vége felé. ( A lehűlés nemegyszer 2 hullámban szokott érkezni.)
Olyan sok fordult elő belőlük az elmúlt évtizedekben, hogy az ember a bőség zavarával küzd. Mégis megpróbálok ezek közül minél többet bemutatni a következő néhány hétben.
Legelső személyes tapasztalatom jó régről, 1970-ből való. Tíz éves voltam akkor mindössze, és a szokatlan, vad időjárás nagy hatással volt fejlődő meteorológiai érdeklődésemre. Nézzük hát ezt a figyelemre méltó történést az archívum tükrében!
Link     Link
Egy közép-európai központú sekély ciklon hidegfrontja verte ki a Kárpát-medencéből a kánikulai meleget aug. 22-én. Emlékeim szerint igazi "lájtos" időváltozás volt: kis eső, kis szél, kicsi lehűlés. De mindez csak előjátéka volt a nem sokkal azután bekövetkezőknek. Az Atlanti-óceán szubarktikus részeit fedő AC  már egy nappal később közelebb került a kontinenshez, egyben meridionális tengelyűvé vált. Előoldalán pedig igen hűvös jeges-tengeri légtömeg indult meg dél felé:
Link
Nálunk azonban egyelőre kevés volt ebből érzékelhető, igazi "semmilyen", se nem meleg, se nem hideg idő köszöntött be a következő napokban.
Talán egyetlen előjel volt: a sok felhő. Esztergomba kirándultunk az "átmeneti" időszak valamelyik napján. A Balatonról már feljöttünk,  édesanyám úgy döntött, a szünidőben még megmutatja nekem és öcsémnek ezt a kiemelkedő városunkat. Egyenletes fátyol ill. rétegfelhőzet borította az eget, Esztergom napfény nélküli, szürke volt. Hideg pasztellszínű a székesegyház kupolája a fakó ég alatt, és fakók az utcák is. Máig jól emlékszem minderre, és az általa keltett hangulatra.
Aug. 25-re és 26-ra aztán hirtelen változás állt be a makroszinoptikai képben: a Fekete-tenger nyugati része fölött ciklon mélyült ki, és az irgalmatlanul ránk rámolta az északi hideget:
Link     Link
Egy teljes nap esős, viharos idő következett, amit már otthon, Győrben éltem át. Egész nap borult volt az idő, eső verte az utcákat, minden egy csurom víz volt. Ehhez erős, időnként viharos északnyugati, északi szél társult. Az aug. 20-a után kint "felejtett" zászlók csatak vizesen csattogtak a viharban. A hőmérséklet emlékeim szerint alig volt 10 fok felett, akár egy októberi napon.
Megjegyzem, az archívum izobár-térképe nem sugall ennyire cudar időt, nincs egészen közeli cikloncentrum. De az időpont -mármint a nem sokkal 20-a utáni napok- egészen biztos.
#26067
Valaki legyen olyan kedves és csinálja már meg. nevet
#26066
Persze, mindent össze lehet összehasonlítani. 
Valóban az elmúlt 10 év vinne mindent.
#26065
Érdekesebb fotóim az elmúlt 2 hétből : 

Aug. 5-6 -án, hétfőn és kedden nem készültek felhőképek.

Aug. 7. szerdán 2 db kép készült a délután derekán, mikor jöttem ki a munkahelyről, Piliscséven :
Észak felé elhaladó szupercella 3/4 körül, mely Esztergom felett haladt át : Link
Valamint szintén 3/4 körül dny felől közeledő szupercella, mely a fotózás pillanatában már haldoklott : Link

Aug. 8. csütörtök reggeli látványos felhőképek ( 3 db ) munkába érkezéskor, Piliscséven : 
Link  Link   Link

Aug. 9-én pénteken nem készültek felhőképek.

Aug. 10. szombat, látványos naplemente környéki felhőzet este 8 körül. Mind az 5 db kép otthon Pilisvörösváron készült a kertünkből : 
Link  Link  Link  Link  Link

Aug. 11-12 -én, vasárnap és hétfőn nem készültek felhőképek.

Aug 13. kedd : Hullámzó hidegfront érkezett a nap folyamán, látványos égképpel.
22 db kép készült a nap folyamán, egészen reggeltől - estig.

Az első 14 db Piliscséven készült a munkahelyemen reggeltől - délutánig : 
Link  Link  Link  Link  Link  Link  Link

Link  Link  Link  Link  Link  Link  Link

A többi 8 db kép pedig már Pilisvörösváron készült délutántól - estig : 
Link  Link   Link  Link  Link  Link  Link  Link

Aug. 14-15-én, szerdán és csütörtökön nem készültek felhőképek.

Aug. 16. péntek : 2 db felhőkép készült reggel Piliscséven, a munkahelyemen : 
Link  Link

Aug. 17. szombaton 8 db kép készült : 
Az első 7 db Pilisvörösváron délután és kora este : 
Link  Link  Link  Link  Link  Link  Link

Az utolsó tehát 8. kép pedig este naplemente idején készült a szomszédban, Pilisszentivánon : 
Link

Aki nem akar sokat kattintani ( a kedvenceim ) : Link  Link  Link  Link  Link  Link  Link  Link  Link  Link
#26064
Olyat szoktak, hogy évtizedeket hasonlítanak össze? Csak azért, mert néhány nap múlva fel lehet venni a listára a 2010-es évek nyarainak átlagát is. Bár gondolom, hogy már régóta kijelenthető, hogy torony magasan vezeti a legmelegebb nyarú évtizedek listát. 
#26063
Siófokon így fest:
1. 2003
2. 2017
3. 2012
4. 2018
5. 2015
6. 2007

Legalábbis idén szeptember 01-ig.kacsint
#26062
Átnéztem az OMSZ éghajlati visszatekintőjét, hogy is állunk a nyári TOP 5-tel.
Sajnos csak 2011-ig vannak meg az adatok, de így is sikerült megtalálni az ötből hármat...
1901 óta az ötödik legmelegebb nyár a 2017-es volt.

A negyedik a 2015-ös, na itt aztán volt hullámvasút.kacsint
Egyébként ebből a nyárból származik a legtöbb forró nap is, ugyanis nálunk ekkor 9 napon volt forró nap egyhuzamban.



A második, ami talán már egy kicsit kikopott az emlékezetünkből, a 2012-es volt.


Sajnos mivel csak ennyit tudtam előbányászni, így az első és a harmadikat nem tudom, de talán nem járok messze az igazságtól, ha ezek a  2003 és 2007 évek lesznek?

Az itt még gyakran emlegetett legendás 2013-as év csak egy nyomorult 10. helyre lett elegendő, még a lesajnált, fázós 2018-as nyár is beelőzte (7.hely).  laza

Hogy hol fog végezni a 2019-es nyár? Fogalmam sincs.
Volt egy rekorder nagyon meleg júniusunk, 
 
aztán jött egy átlagosnál alig melegebb július, 

és lesz egy minden bizonnyal az átlagnál legalább 1,0-1,5 fokkal melegebb augusztusunk.
A tegnapi napig a napi középhőmérséklet eltérés Budapest-Pestszentlőrincen +0,32 fok volt és most indul egy legalább egy hetes bőven 2-3 fokos pozitív anomáliás időszak, ami rendesen feltornázhatja az átlagot. 
Aztán majd augusztus végén verifikálunk.kacsint

Az omszos diagramok sajnos nem jelenítődnek meg! szegyenlos 
#26061
Visszatekintés a múlt hét időjárására ( aug. 12. 18- ) Pilisvörösváron : 

Aug. 12. hétfő : Sok napsütés volt, kevés felhővel az égen, viszont kora reggeltől - változóan napos felhős idő volt, kevesebb napsütéssel, sőt időnként erősen felhős időszakokkal is. Napközben élénk, sőt déltől - délutánig néha kissé erős déli széllökések voltak.
Tetőzött a hőség, noha a várt értékektől kissé elmaradt.

A Tmin 16,4 °C, Tmax : 34,6  °C lett.
Nem dőlt meg a júl. 1-én mért 35,4 °C -o, idei eddigi nyári szezonrekordom.
Csapadék nem hullott.

-----------------------------------

Aug. 13. kedd : Kora hajnalban erős, sőt olykor kissé viharos ény széllökésekkel, változó felhőzettel megérkezett az erős lehűlést hozó hidegfront. Reggelig változó felhőzet volt. Reggeltől - éjszakáig erősen felhős, gomolyos ég volt a jellemző.
Az eleinte még erős ény szél lassanként gyengült a nap folyamán, de egész késő estig voltak erős lökések, csak 50-60 km/h-s lökések, mint még reggel, hanem 40 km/h körüli lökések voltak. Késő estétől - az éjszaka első feléig átmenetileg csak élénk lökések fordultak elő néhány órán keresztül.
Kora délután egy egydörgéses  zivatar, ill. zápor érintette mérőpontomat, de a gyors cellaáthelyeződés miatt csak pár mm csapadékot adtak a központjukban, ráadásul nálam csak a széléből hullott mindkét gócnak nyomnyi mennyiséget eredményező csapadék.
Késő délután is érintett dny felől egy zivatar, ezt már jó pár dörgés kísérte, de megint a java dk- felé húzott el, így csak nagy cseppes, gyenge zápor volt, szintén nyomnyi csapadékot eredményezve.
Késő este dny felől labilizálódott újfent a légkör, és futószalagon jöttek a záporok eleinte, majd zivatarok is lettek, de ezek tőlem ék, kelet, dk, déli irányban ténykedtek éjfélig. Érdekes, de a több tíz km-es táv ellenére órákig itt is határozottan hallatszott a villámlások után a távoli lecsapók által keltett dübörgés. Jó volt. Jó erős ziv. tev. volt a cellákban.

Éjfél után kicsivel dny felől érintett egy zivatar, heves esőt okozva, erős ény széllökésekkel átmenetileg. Közel 5 mm hullott. A ziv. tev. közepes volt. Egy közelebbi lecsapó volt.

Éjjel 2 h körül dny felől rövid intenzív zápor érkezett.
3 h körül dny felől fél órán belül két zivatar is érintett heves, sőt rövid időre felhőszakadásszerű esővel, erős ény széllel, közepes ziv. tev. -el.

Végül 4 h, 5 h, és 6 h körül is érkezett dny felől rövid ideig tartó mérsékelt, intenzív zápor.

A napi csapadék : 15,2 mm lett. Kellett már nagyon.

Tmin : 19 °C, Tmax : 23,8 °C lett. Jó erős lehűlés jött.

---------------------------------------------------------------------------

Aug. 14. szerda : Délig erősen felhős, borult ég volt. Délelőtt még volt átmeneti 1 órás gyenge-mérsékelt eső. erős ény szél fújt estig.
Délután vékonyodott, szakadozott a felhőzet fokozatosan estig. Estére, éjjelre alig maradt felhő az égen, sőt ki is derült az ég.
Napi csapadék : 1,9 mm lett.
Összesen 17,1 mm hullott szűk 1 nap alatt.
Ezzel a havi csapadék 18,7 mm-re, az éves 384,3 mm-re nőtt. Elég kevés mindkét összeg.

Tmin : 15 °C, Tmax : 22 °C volt.

-------------------------------------------

Aug. 15. csütörtök . Sok napsütés volt, kevés reggeli fátyolfelhővel és mérsékelt nappali gomolyfelhő-képződéssel.
Csapadék nem hullott.
Kimondottan hűvös volt a reggel, de igen kellemes a délutáni hőmérséklet.
Tmin : 8,1 °C, Tmax : 26,3 °C volt.

------------------------------------------------

Aug. 16. péntek : kora reggeltől - estig több felhő volt az égen, jellemzően közepes, erősen felhős időszakok váltakoztak.
Gyenge okklúziós front érkezett. Csapadék nem hullott.
Kora este távol észak fele zivatar vonult ény-ról - dk felé haladva. Halk dörgések hallatszottak. Az év 37. zivataros napja volt ez.

Tmin : 11 °C, Tmax : 24,5 °C volt.

----------------------------------------------

Aug. 17. szombat : délig kevés, déltől - kora estig sok, majd ekkortól az éjszaka második feléig ismét kevés felhő volt az égen.
Csapadék nem hullott.
Tmin : 14,4 °C, Tmax : 27,3 °C volt.

-------------------------------------------------

Aug. 18. vasárnap : Kora hajnaltól - délelőttig erősen rétegfelhős volt az ég.
Délelőtt fokozatosan csökkent a felhőzet. Déltől kezdve sok napsütés volt, kevés rétegfelhővel az égen. Estére felhőtlen lett az égbolt, és ez egész éjjel így is maradt. 
Dél körül, délután kissé megerősödött a dny, déli szél. Csapadék továbbra sem hullott.
Folytatódott a melegedés, 5 db hőságmentes nap után újfent beköszöntött a kánikula.
Tmin : 14,1 °C, Tmax : 30,9 °C volt.
#26060
2017 január for the win!
#26059
Augusztus első fele, közepe több évtized távlatában majdnem mindig csendes, erősebb fronthatások nélküli, meleg időt szokott hozni. A nyárnak talán legbiztosabban strandidős része ez. Csupán néhány markáns kivételt éltem át eddig ez alól. E kivételek közül az 1979 augusztus eleji erős hidegfrontról és a 2002-es, bődületes csapadékmennyiségeket hozó ciklonról már szót ejtettem. Az igazi "nagyvad" azonban még hátra van:  1983 kora augusztusa. A szokatlan időjárás előzménye augusztus elsején jelent meg az előrejelzési térképeken:
Link
Nyugat-Európa fölött markáns alacsony nyomású teknő képződött, ami előoldalán elkezdte felhúzni térségünkre az igen meleg szubtrópusi levegőt. Hátoldalán viszont kifejezetten hűvös légtömegek árasztották el a kontinens mind nagyobb nyugati területeit:
Link     Link
A ciklon-előoldali melegedés Európa keleti részeit  nem érintette. Például a Fekete-tenger keleti partvidékén északi, északkeleti áramlás, nedves és csak mérsékelten meleg idő volt jellemző. Hogy miképp kerül ide a Fekete-tenger keleti partvidéke? Hát úgy, hogy friss házasként ezekben a napokban nászúton voltunk az oroszországi (akkor még Szovjetunió) Szocsiban. Társasút volt, életem legérdekesebb utazása.
Kánikulai melegben indultunk el hazulról, Adlerben, Szocsi repterén azonban meglepetésre borult, hűvöskés idő fogadott. Az sem derített jobb kedvre, hogy már a kifutón tányérsapkás szovjet katonák sorfala fogadott, mint egy furcsa katonai parádén. Az útlevél és vámvizsgálat több órán át tartott. Az összes aranyékszert le kellett adni, ezeket letétbe helyezték (visszautazáskor hiánytalanul megkaptuk őket) Az újságokat, könyveket egyenként átvizsgálta a csúnyácska tisztviselőnő. Bizony, azok az idők ilyenek voltak!
Egy sokemeletes, hipemodern szállodába voltunk elszállásolva, mely kiáltó ellentétben állt a városka kopottas, szegényes küllemével. Erőltetetten reprezentatív volt itt minden: a kaja változatos és bőséges, a kiszolgálás mint egy grófi kastélyban. A szállóból fedett folyosó és lift(!) vitt le a magaspart aljába, ahol a tenger hullámzott. Viszont a szintén a szállodához tartozó bárokba, éttermekbe nem lehetett csak úgy, az utcáról bemenni. Ehhez a szovjet utazási iroda (a mi egykori IBUSZ-unk megfelelője) előzetes engedélye kellett volna, azt pedig nem szereztük meg. A nagyon szép szabadtéri medencét csak előzetes orvosi vizsgálat után lehetett használni. Erről is lemondtunk inkább. Viszont minden nap strandoltunk, bár a tenger nevéhez híven sötétszürke volt, az időjárás pedig nem igazán fürdőidő. Hamar észrevettük, hogy általában sok a felhő, és minduntalan elered az eső. A táj és az időjárás minden volt, csak nem mediterrán. Mindenfelé zsurlófüvek nőttek, a példásan gondozott parkokban, arborétumban kicsattanóan üdezöld növényzettel találkoztunk. Később, már otthon utána néztem: ez Európa egyik legcsapadékosabb vidéke. Az 5000 méteres kaukázusi hegyóriások megemelik a nedves nyugati légáramlásokat. Magába a Kaukázusba is felvittek minket busszal (helikopteres sétarepüléssel is lehetett volna hegyet nézni, de ezt nem mertük megkockáztatni) A Rica tónál hófoltok látszottak a csúcsok között...
Hazarepüléskor az orosz pilóta olyan meredeken vitte fel a reptérről a TU 134-est, mintha vadászgépet vezetett volna. Ferihegyen valamiért nem kapott rögtön leszállási engedélyt a gép, a pilóta ezért vagy kétszer körbe repülte Budapestet. Jól becsűrt az ipse: az egyik szárny meredeken az égnek, a másik a földnek fordult. Tiszta vidámpark volt! Leszállás előtt bemondták, hogy Pesten borult az idő, és 12(!) fok van. Nem hittem a fülemnek, tévedésre gyanakodtam. Pedig az infó igaz volt! A szokatlanul hűvös időt okozó helyzet:
Link     Link     Link
Meglepő hosszan 5 fok alatt volt a hőmérséklet az ország egy része felett, 850 hepán. Augusztus elején nagy ritkaság az ilyen!
A későbbiekben is csak lassan melegedett az idő, kánikuláról szó se lehetett az atlanti AC peremén:
Link     Link
13-tól pedig melegedés helyett az észak-európai ciklonrendszer hátoldalán ismét támadásba lendült az igen hűvös levegő:
Link     Link     Link
A hónap második felében centrális AC határozta meg időjárásunkat, lényegi melegadvekció nélkül. Egy jellemző kép:
Link
Aranyló kora őszi napsütés, tiszta kék ég, gyönyörű "szeptemberi" idő jellemezte ezeket a késő nyári napokat.
#26058
2018 augusztus mondhatni egyenlő volt 2015 augusztussal, míg 2018 október melegebb volt mint 2014-é, úgy hogy a tavalyi kis híján egy ilyen év lett volnavidám Az a fránya szeptember 22.i lehülés, ha kibírta volna a hónap végéig a 20 fok körüli átlaghőmérséklet akkor a szeptember is maradhatott volna a felsorolásban
#26057
Meghagytam a breki-Anarki párosnak.kacsint laza
#26056
Igen, gondolkodtam is rajta. 1996 összességében havasabb volt, de tudod mit: egye kutya, legyen 1987 január.nevet
#26055
1907 április+1902 május+1923 június+1913 július+1940 augusztus+1912 szeptember.vidám

Ez a félév felőlem jöhet így.kacsint
#26054
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448623 - 2019-08-15 21:21:14)

Ő, nem! nevet
Érden nem. kacsint
#26053
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448622 - 2019-08-15 21:16:37)

Undorító száraz egy év volt.
#26052
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448615 - 2019-08-15 20:43:14)

A 2007-es nudli januárt véletlenül kihagytad. laza laza
#26051
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448614 - 2019-08-15 20:07:31)

Fújjj! Menj innen!!! Még nincs tél! 

kacsint laza
#26050
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448613 - 2019-08-15 19:47:53)

laza lazaszeret
#26049
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448611 - 2019-08-15 19:37:11)

1999 június-július, 2005 július, 2010 június, 2014 július, 2016 július.
nevet
#26048
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448610 - 2019-08-15 19:14:14)

Ha már itt tartunk, nálam a tavalyi 2018-as év időjárási szempontból egy igazi sikersztori volt. nevet
Havas tél, kemény hideg a tél legvégén, tavasz legelején, szokatlan hűvös március, a hónap közepén téli intermezzóval, majd további hűvös idő volt. Április folyamán fokozatos erős melegedés, már a hónap közepe /végétől berobbanó már, mely 5 hónapig, szeptember végéig tartott.
Gyakori zivatarok, igaz kirívó heves események nélkül, de a látvány az jó volt gyakran, és az 56 db zivataros nap az nálam rekord 2004. óta.
Komoly zivataros helyzet szept. legelején, sok csapadékkal, 
Száraz, viharos, hangulatos őszi időszakok, szinte ködmentes kiadásban (nekem nincs gondom a köddel, de furcsa volt megtapasztalni egy ilyen ködmentes őszt), és jött egy változékony, viharos december, főleg a hónap végén, és több év kihagyás után épp az adventi időszak végére esett egy nagyobb havazás. A modellek 3 cm körül adtak, erre 15 cm porhó hullott a hónap közepén, mely több mint 1 hétig megmaradt. 

A mérések kezdete óta a legmelegebb év volt. 
Ez is kuriózum. 

A száraz ősz miatt különösen színes volt a vegetáció. 
Az egyik legszínesebb őszt tapasztaltam, mióta megfigyelek. 
#26047
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448609 - 2019-08-15 18:19:52)

Én azért a januárt kicserélném 87 januárjára! kacsint
Nálam az az etalon.
#26046
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448607 - 2019-08-15 17:46:56)

2018 április, 2018 május, 2019 június, 2015 július, 2015 augusztus, 2011 szeptember, 2014 október. kacsint
#26045
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448606 - 2019-08-15 17:36:3laza

1993 november+2001 december+1996 január+2003 február+1987 március. laza 
Utána jöhet felőlem bármilyen 6 hónap.kacsint
#26044
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448605 - 2019-08-15 17:11:56)

Ha már tél, akkor pl. 2002/2003 reloaded nevet  Régóta pályázom és bűvölöm érte télen a modelleket, de mindig csak 300 óra felett jelentkezik az armageddon és mire közeledne már kezd hűlt helye lenni. Na de a remény még sokáig él kacsint
#26043
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448604 - 2019-08-15 17:01:17)

Sosem fogja senki meggyőzni a másikat, hogy miért jobb az ő általa favorizált évszak. Kár a gőzért.
Egyébként úgy gondolnám, hogy itt a metneten, a regisztráltak 75%-a, a tél különböző jelenségei miatt van itt. Jómagam is a télfanatizmusom miatt kerültem ide. Más kérdés, hogy ez megváltozott nálam, talán az öregedés, talán a gyerek miatt. Ettől még én örűlnék a legjobban egy félméteres hónak.
#26042
Vannak pontos információi valakinek 1996. június 20-21 eseményeiről? Nagy viharok, jégesők voltak azokon a napokon.
#26041
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448575 - 2019-08-15 10:17:59)

1947 szeptembere nálam a 10. legmelegebb, viszont 2011 szeptembere -nálam- az eddigi legmelegebb (és egyedüliként 20 °C átlag fölötti) szeptember.


Gondolom ez és az előzmények mehetnek a Visszatekintőbe.
#26040
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448574 - 2019-08-15 10:04:11)

Igen, az 1947-es szeptemberről hallottam, hogy volt egy nagyon meleg időszaka. Egyébként nem kell 1947-ig visszamenni, elég 2011-ig. Már július 20.-tól úgy tűnt egészen augusztus első felén át, hogy a nyárnak bizony vége. Aztán augusztus közepén jött az igazi váltás, és egészen október elejéig kitartott. 2011. szeptembere a 4. legmelegebb lett 1901 óta, egyetlen egy nap sem volt átlag alatt (az 1971-2000-es átlag szerint 24.e átlagon volt, de az 1981-2010-es átlag szerint már átlag felett van)
Bár mindezek ellenére, az átlagnál fél fokkal hidegebb október és az átlagnál 2 és fél fokkal hidegebb november kiegyenlítették az átlagnál 3 fokkal melegebb szeptembert ezzel 2011-ben egy átlag körüli őszi középhőmérsékletet eredményezve.
A tavalyi évbe kár volt a 23.a utáni lehülés... ha kitartottak volna a hónap végéig az 1.-21. közötti 20 fok körüli középhőmérsékletek, simán a legmelegebb szeptemberünk lett volna 1901 óta.
#26039
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448573 - 2019-08-15 10:02:10)

Egyetlen egyszer sem írtam ilyet az idei nyárra, hogy gyengébb, közepes. Sőt már azt harsogtam mióta, hogy ez egy rekord meleg nyárként is zárhat, annak ellenére, hogy idén sem voltak túl gyakoriak az extrém kilengések, bár a tavalyival ellentétben jóval magasabb értékekkel tetőző hőhullámok akadtak, de nem voltak annyira tartósak folyamatosan, mint tavaly augusztusban.

Egy szimpla példát hoztam fel, hogy 1947 nyara is forró volt, a magassági térképek azért azt is mutatják a főizobárszinten, hogy magas nyomások uralkodtak gyakran, tehát a felettünk lévő időszakosan 20+ fokos magassági hőmérsékletek mellett, 2 méteren bőven előfordulhattak 35+ fokok, noha rekordok lehet éppen nem dőltek, csak szeptemberben. Nem éltünk még akkor, de elsősorban arra akartam rávilágítani, ami látom számodra nem ment át, hogy lehet találni extrém periódusokra példát a múltból is, mikor rendkívüli hőhullámok alakultak ki és még őszre is átnyúltak. Arról jutott eszembe, hogy augusztusban már szoktuk emlegetni az évszakváltót és bizony augusztus végén az ember már azt gondolta volna abban az évben, hogy na, vége a nyárnak és a szeptember első napjai is rendre olyan formában köszöntöttek be.
A másik pedig korábban AD971 által emlegetett 2000-es évek óta fokozódó hőség, melegedés. Az 1900-as évek első feléről bőven találni elrettentő példát, csak ugye mivel tömik az ember fejét? Klímaváltozás, mind meghalunk.  A Föld történetében eddig is voltak felmelegedő és lehűlő periódusok, viszont kell valami a médiának amiről csámcsoghat és a mai emberek egy jó része még el is hiszi, hogy sosem tapasztalt meleg jön, végünk, meggyulladunk.  Ez olyan, mint egy rossz betegség, amit bele beszélnek a hipochondriában szenvedő egyénbe. Dupla fájdalommal éli meg a semmit, holott lehet máskor is volt már neki egy kis torokgyulladása, de már a gégerák tüneteit utánozza. A lényeg, hogy volt hőség régen is, csak nem fújták fel ennyire és a laikusok meglátását sem torzították ilyen mértékben a média által.
#26038
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448563 - 2019-08-15 08:10:34)

Az 1947-es nyár az eddigi 14. az legmelegebb nyár volt. Az elmúlt 10 évben ennél csak egy kissé hűvösebb volt (2014).
Az idei nyár ezt alaposan felülmúlja majd (dobogósnak tűnik). Az őszt pedig majd meglátjuk. Nem mellékesen az 1947-es ősz -a meleg dekád ellenére- csupán a 37. legmelegebb lett.

Amúgy erről már beszéltünk.
Mostanában a nyarakat nem az egy-egy kiugró néhány napos hőség teszi elviselhetetlenné, hanem a folyamatos -gyakorlatilag megszakítás nélküli- konstans meleg, beleértve a felfrissülést nélkülöző éjszakák hosszú sorát is. Ahogy Bazsa is írta: sajnos a számokkal, átlagokkal nehéz vitatkozni.
#26037
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448561 - 2019-08-15 07:34:51)

Hűha, látom bazsának kihívója akadt. kacsint laza
#26036
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#448558 - 2019-08-15 06:58:47)

Mondjuk a szeptemberi 37 fok az tényleg nudli. 

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-18 17:56:07

Jászberény

-3.5 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

136531

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.