2025. február 01., szombat

Modell-iskola

Adott napon: 
Keresés:
#760
Ennél egyszerûbb nem is lehetne. :-) Köszi!
#759
NI index.
#758
T és Td különbsége, szóval alapvetõen a nedvességi viszonyokról informál.
Külön-külön szintenként nem tudom, mennyivel jobb, mint pl. az RH, de ugyanezen szintek harmatpont-depresszióját összegezve jó információt kaphatunk a teljes légoszlop nedvességérõl, azt hiszem származtatnak is ebbõl valamiféle indexet, a neve sajnos nem jut eszembe...
#757
A harmatpont depresszió paraméter mire szolgál? A GEM nél sok nyomásszint harmatpont depressziója elérhetõ.
#756
Ja, tényleg.Köszi. Írja is modell nevénél h EPS, nem voltam elég figyelmes.

beillesztett kép

#755
Nem, azok az egyes ensemble tagok.

A föfutás: oper(ativ) vagy det(erministic), nagy felbontásu modell
A control ugyanaz mint az elözö, csak kisebb felbontásban futtatva.
A perturbed meg az egyes ensemble tagokat takarja (ebböl többnek is kell lenni), mivel ezeket ugy inditjak, hogy kis pertrubációkat tesznek az alapanalizisre, amiböl a control fut.
#754
A perturberd forecast mit jelent? Az a fõfutás lenne? A TIGGE oldalán a limited area modelleknél van kétféle választási lehetõség van, perturbed forecast és control forecast. Alapból a perturbed forecastra van állitva.
#753
Ami a vicces még h nem tudom bekapcsolni Magyarország megyéit a térképen, akármit írok be egyikre se reagál. Szerbia az SRB, Románia az RO, de Magyarországot akárhogy próbáltam beírni hiába. zavarban
#752
A 2 nappal ezelõtti futásokat bírom letölteni, az OMSZ tól a Szombati 18 UTC futás van kint még jelenleg ami ma 06 UTC ig lát. A ZAMG ALADIN ból már kint van már a Vasárnap éjféli futás is, az 72 óráig lát. Az olasz COSMO legjobb az 132 órás, az is Vasárnap éjféli már.
#751
Máris jó!
Ezek tegnapiak. Frisseket is le tudsz tölteni?
#750
Köszi, most már oké. Ezért színézte akkor olyan furán.. Link
#749
Az Aladin Cape értéke jelen esetben tul mehet az 1000-en, amig a skálád tart, s 1000 felett is fehér lesz így, mint 100 alatt. Növeld meg a skálat 1000 fölé, szerintem legalább 2000-ig....
Ha nincs elég szin, akkor magasabb értékeknél nem fontos 50-enként definialni a skalat, hanem ritkábban is elég.

Pl. 500-ig 50-enként, utána 1000-ig 100-anként, felette 200(vagy 250)-enként 2000-ig, s elvileg ugye még efölé is mehet.... oda elég az 500ánkénti skála is pl. 4000-ig nevet
#748
Feldolgoztam a TIGGE adatbázisból a COSMO LAMEPS és az OMSZ ALADIN CAPE elõrejelzését. Hát az utobbi kissé fura lett. Fordítva van a színezve. A labilis terület szélén van a legtöbb CAPE, középen meg kevesebb, közbe meg fordítva kellene lennie. Nem tudom mitõl lehet ilyen..

beillesztett kép



A COSMO az rendbe van.

beillesztett kép

#747
Épp az este találtam rá, de azért köszi. Elég sok minden elérhetõ,de kár h CAPE nincs. Mire szolgálhat ez a grib scaling factor? A csapadéknál van ilyen opciót.
#746
Itt találsz GEM gribeket: Link
#745
Találtam jobb felbontásban ECMWF gribet vidám Az ECMWF oldalán az FTP szerveren ,ez 0.5 ös. ftp://data-portal.ecmwf.int/ Így már mindjárt másképp fest a dolog. nyelvnyujtas Sõt a kis fehér rész is eltûnt a térképrõl. Elég látványos a különbség. Itt a rosszabb felbontású. Link Ez meg a 0.5 ös felbontású. Link

Igen a Magics teszi rá, megvan milyen kódot kell betenni és lehet állítgatni on, off al.
#744
Igen, Magics-ra gondoltam, söt ahogy látom Magics2-t használsz, az új verziot nevet
Látom, hogy kihagy területeket, nem tudom, miért.... mintha oda nem lenne adat, de kell lennie, hisz ez globális grib.

Amúgy az országhatárokat, folyókat, városokat a Magics2 teszi rá vagy azt külön kellett még valahogy rátenned?
Anno a régi Magics-et illetve azon alapulo szoftvert használtam, de az semmi ilyet nem tudott még, igy elég nagy szenvedés volt rátenni pluszban...
#743
Grib decoder? Mármint a Magicsra gondoltál ugye? Most növeltem a területet most kissé de valamiért mindig kihagy bizonyos területeket Link Korrigálni kell párszor kicsit koordinátákat mire jó lesz. Ez valami bug lehet?
#742
Igen, ez erösen csökkentett felbontású lehet, hisz egy globális mezö csak 15.5 Kbyte. Ez böven magyarázza az eltérést a különbözö oldalakhoz képest, amit tapasztaltál.
Viszont a grib dekodert szerintem jól alkalmazod nevet
#741
Innen töltöm le. Link Máshonnan nem hiszem hogy le lehet. Nem tudom mekkora a felbontás.
Állítottam a színezési módszeren, most csak az általam megadott színeket használja abban a sorrendben ahogy megadtam. nevet Link

Rudolfking: Köszi.

#740
AZ ECMWF-es térképed szerintem jónak tünik (Magics2-vel, gratula! nevet). Amiért eltérhet más oldalak térképeitöl, az föleg az adatok felbontása lehet, illetve még az analizis modszer is eltérhet, amivel a szoftver az izovonalakat a racsponti adatokbol kiszamolja. (egyébként 0 vs -1 fokos izovonalat latok elteresként, -2 fokosat nem)

A térképeden nekem ugy tünik, hogy messze nem az eredeti felbontásu (most kb negyed fokos) ECMWF output van ábrazolva, hanem egy sokkal durvább. Milyen felbontasban férsz hozza a gribekhez? (szerintem eredeti nagy felbontasban ECMWF esetén ingyen nem, míg az egyes oldalak igen/vagy pénzért megveszik...)
#739
A 732-es hozzászólásomban írtam a GFS grib-ekrõl nevet
#738
Csináltam egy nagyított térképet ahol csak a környezõ országok látszanak. Elõször ilyenre sikerült. Link Módosítottam a koordinátákat kicsit, akkor már csak egy kicsi hiányzott. Link
Aztán 3 ik apró módosításra már jó lett teljesen. Link Link Meglehet valami bug lehet, vagy nem tudom. Érdekes hogy a 72 órás futásom nem egyezik a többi oldalon lévõ ECMWF futással, -2°C-ot ad nagy területre ott a sarokba, a Meteogroupos ECMWF csak 0°C fokot mutatott oda Link és a Metocieles is.

Honnan lehet GFS grib fájlokat letölteni? Konvektiv paraméterek érdekelnek. A TIGGE oldalán elég sok modell gribjét lehet letölteni, Link még a pár nagy felbontású modell is elérhetõ. Link Majd ezek közül is akarok feldolgozni.
#737
Nem hittem volna, hogy supercomputer megrendelési gondjaik vannak. Igy persze nehéz a felzárkózás....
#736
Ismét egy érdekes bejegyzés a GFS-el kapcsolatban. Habár nagyobb fejlesztések vannak kilátásban, elõször az alapvetõ szervezési problémákat kellene megoldania a NOAA-nek:
Link
#735
Megint a két "nagy" modell összehasonlítása:
Link

Tömör leírás, de elég konkrét.
#734
Eltudná valaki magyarázni mire szolgál ez a paraméter, Geopotenciális magasság 1.5PVU és 2PVU?
A Meteocielen van róla magyarázat, de nem igazán értem.
#733
Köszönöm a részletes választ, így már menni fog. nevet
#732
A grib2 adatok az egész világra vannak, és utána lehet kiszedegetni belõle az adatokat. Neked a grib-filter kell. Egy kis hasznos forrás:
Dekóderek: Link (én csak a wgrib2-t ( Link ) használtam Windows + cygwin alatt)
GFS products: Link (meglepett mennyi van...)
GFS ensemble futások grib2 adatai paraméterezhetõ letöltéssel (milyen paramétereket milyen területre szeretnél, szintén hatékony letöltésre van): Link
De ezt keresed GFS-re: Link (ez a mai futás, nézd az URL-t vagy navigálj innen: Link )
Gyors (rész-)letöltés grib2-re GFS leírás, nem ismerem: Link
A GFS ensembe paraméteres letölthetõséget én is használom, mert csak így tudtam anno azokat a fáklyákat generálni (csak a magyar kivágatot töltöttem le és csak pár paramétert, így sokkal kisebb).
Szoftverbõl automatizálva úgy csinálom, hogy összeállítom az URL-t és egyszerre (max) 10 kéréssel bombázom a szervert addig, amíg le nem jön mind a pár ezer fájl nevet Nem tiltanak le és jól bírja a szerver - másfél órán át tölt le.
Pl. egy jól felparaméterezett és területre korlátozott URL (rövidke nevet ):
nomads.ncep.noaa.gov/cgi-bin/filter_gens.pl?file=gep01.t00z.pgrb2f06&lev_1000_mb=on&lev_2_m_above_ground=on&lev_500_mb=on&lev_700_mb=on&lev_800_mb=on&lev_850_mb=on&lev_900_mb=on&lev_925_mb=on&lev_950_mb=on&lev_975_mb=on&lev_entire_atmosphere_%5C%28considered_as_a_single_layer%5C%29=on&lev_mean_sea_level=on&lev_surface=on&var_ACPCP=on&var_APCP=on&var_CLWMR=on&var_CPRAT=on&var_CRAIN=on&var_CSNOW=on&var_HGT=on&var_LHTFL=on&var_PRATE=on&var_PRES=on&var_RH=on&var_SHTFL=on&var_TMP=on&subregion=&leftlon=19&rightlon=24&toplat=49&bottomlat=46&dir=%2Fgefs.20101228%2F00%2Fpgrb2
#731
Szeretnék egy a GFS-ben nem meglévõ paramétert kiszámítani a laptopom segítségével.
Viszont nem tudom, hogy pontosan melyik grib fájlt (plusz esetleg mást: *.idx) kell letöltenem.
Link
Itt gondolom a GFS - Global longitude-latitude grid 0.5 °-ot kell választani, utána viszont a mai futásra kattintva ennyi fájl jön elõ:
Link
Nekem elég lenne egy európai kivágat is, de a sok közül nem tudom, hogy melyik grib kellene. havazas
#730
Kérdés, hogy a felbontás finomításával növekszik-e a pontosság... Rövidtávon valószínû igen, viszont középtáv már kérdéses...
#729
Nagyon komoly!
Köszönjük az információkat!
#728
Örvendetes hírek!
#727
William. M. Lapenta (National Centers for Environmental Prediction -
Environmental Modeling Center - EMC [ncep]) megbízott igazgató 2013. májusában tartott elõadásából több információt lehet megtudni a GFS következõ évekbeli tervezett változtatásairól.

Jelenleg a GFS elsõ 7,5 napra szóló elõrejelzése 27 km-es horizontális rácsfelbontásra készül el, a 7,5 napon túl a 16. napig 55 km-es horizontális felbontáson. A modellnek 64 vertikális szintje van.

A tervek szerint 2014. második negyedévére/ig az elsõ 10 napra (vagyis 240 óráig) a felbontás 16 km-re finomodna, 10. naptól 16. napig 27 km-esre. A vertikális szintek száma 64 maradna.

Ezt követõen kb. egy évvel késõbb 2015. harmadik negyedévére/ig újabb horizontális rácsfelbontás finomítást hajtanának végre: elsõ 240 óra esetében 13 km-re finomodna a horizontális rácsfelbontás és utána a 16. napig szóló elõrejelzésnél 27 km-es maradna, de a vertikális szintek száma 128 lenne - utóbbi azzal a céllal, hogy jobban meg lehessen figyelni a légkör legfelsõ részében, troposzféra felett a sztratoszférában folyó folyamatokat is. (Megj.: most is vannak modell szintek a sztratoszféra magasságában is, de azokat a modell szinteket növelnék, illetve még magasabbra terjesztenék ki.)

Mindezek mellett a GFS EPS (GEFS) is fejlesztésre kerül.
Jelenleg az ensemble tagok a 8. napig 55 km-en rácsfelbontáson futnak, míg a 8. naptól 16. napig 70 km-es horizontális rácsfelbontáson.
Ez változna a tervek szerint úgy, hogy elsõ ütemben történõ változások során az ensemble tagok 16 napig elõre 27 km-es rácson futnának (64 vertikális modell szint mellett), majd a második ütemben már 22 km-es horizontális rácsfelbontáson 128 vertikális modell szint mellett.

További részletek még az EMC honlapján - itt már elsõ negyedévet írnak, szóval tervek szerint már csak pár hónap:

Link


#726
Egyik kolléga mutatta, ha esetleg nem ismeri valaki, érdemes megnézni, nekem tetszik.
Link
Link
6 órás idõlépcsõkben lehet megnézni, hogy a GFS elõrejelzése alapján az 1981-2010-es klímaátlagnál alacsonyabb vagy magasabb 2m-es hõmérséklet várható a következõ hétben.
Természetesen érdemes ezt is fenntartásokkal kezelni, fõleg mivel 2m-es hõmérsékletrõl van szó, ráadásul a felbontás sem egetrengetõ, 0.5°.
Nagyvonalakban mégis szépen látható, hogy mely térségekben várható átlag alatti, és melyekben átlag feletti 2m-es hõmérséklet.
Van reanalízis és archívum is.
FAQ: Link
#725
Ezt már olvastam még akkor, gondoltam hátha van valami frissebb infó azóta. De azért köszi. vidám
#724
Link
#723
Lehet már tudni kb mikor jön GFS új verziója?
#722
Aham. Gondoltam én is a vektorokra, csak az tévesztett meg, hogy némely leírásban a szélnyírást szimplán csak a szélsebességekbõl vonatkoztatják, nem értettem, hogyan számítódik ebbe bele az irány. Köszi a választ!
#721
A két szélvektor különbsége a szélnyírás, ami természetesen irányfüggõ. Középiskolában biztos megoldottál egy sor ilyen feladatot, csak nem szóltak, hogy mire jó: Link

Pl. alul déli 10 m/s, felül keleti 10 m/s sebességû szél esetén a különbség 10*gyök(2)=14,1 m/s.
#720
Az irány szerinti szélnyírást hogyan számszerûsítik a modellekben, egyáltalán történik-e ilyen? Pl. gondolom nem ugyanaz mondjuk egy 10 m/s-os tisztán déli irányultságú, mint egy, a magassággal szépen délirõl teszem azt északkeletire forduló (szintén 10 m/s-os)? Vagy esetleg az irányok eredõje volna a lényeg, plusz mellé a sebesség?
#719
Szép estét mindenkinek! nevet A fórum rendszeres böngészõje leszek ezentúl, s kérdezek, ha valami nem világos. Elóbb hatalmas anyagot kell átolvasnom. Jó éjt!
#718
Tökéletes!
Köszönöm a segítséget. ( mondjuk ennyire magamtól is rájöhettem volna, pff... nevet )
#717
Nekem megy IE-vel, ilyesmire gondoltál? Link
Rhu700, RT850/1000, T925, MSL-t választottam ki hozzá.

Egy ötlet: a "Fields to plot" sorban a default-ot átállítottad "Choose from below"-ra?
Gondolom enélkül mindig a default paramétereket ábrázolja, függetlenül attól, hogy mit állitasz be.
#716
Mi az oka annak, hogy nem jelenik meg a meteogramon az a paraméter, amit kiválasztok?
Link
Már próváltam Google Chrome-val, Operával...
Meg akarom változtatni a paramétereket, aztán beírom azt a kódot, amit kér... és mindig ugyanezt kapom... hiába próbálom a 850 hPa T helyett berakni mondjuk a 925-öt.
Valami tipp?
#715
Friss hó csütörtök reggelig a ZAMG szerint Link
#714
Igen, ha az éghajlati átlagot jelzed elõre, akkor valószínû lesz pár találatod.

Csak az a baj, hogy leginkább az átlagtól eltérõ idõjárás elõrejelzése a fõ cél. nevet
#713
Néha elég nehéz használni, ha PONTOS elõrejelzést akar az ember. nevet Persze úgy, hogy benn a bizonytalan szó, úgy lehet elõrejelzést írni szinte minden helyzetben. nevet
#712
Pedig simán lehet pontos elõrejelzést készíteni, csak egy nagy átlagot kell venni, például ott a múlthét csütörtöki ciklon. Én bevállaltam az elõrejelzésemben a többfelé havazás szót, csak beletettem a bizonytalan mennyiséget. Az OMSZ viszont azt mondta, hogy elkerül minket dél felé a ciklon, pedig az ECM-ben is benne volt a lehetõsége, mert láttam, csak sajnos a modelleket néha a profik sem tudják használni, ez van...
#711
Tulajdonképp az utolsó mondat a lényegi válasz. Annyival egészíteném ki, hogy gyakran valamilyen, a modell által kevésbé várt, vagy kevésbé valószínûnek adott esemény (ami pl. egy mediciklon kiváltó oka lehet) bekövetkezése után, a módosuló bemenetre reagálnak a modellek. Minél kisebb a két modell konfigurációja (mûködése, számolási módszere, meg ilyesmik) között a különbség, annál inkább egyszerre, és annál inkább hasonlóan reagálnak.
Ha nincs olyan esemény, amit a modell kevésbé valószínûnek adna, akkor van az, hogy az ENS-fáklya egyes tagjain a mediciklon /hogy a konkrét példánál maradjunk/ már a kezdeteknél is megjelenik, és idõben mediciklon felé közeledve fokozatosan egyre több tag adja, és a két nagy modell is fokozatosan közelít egymáshoz. Az ilyenkor jelentkezõ különbségek a két modell között inkább véletlenszerûek.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-01 07:34:47

Romhány - Dózsa György út.

-6.7 °C

31500

RH: 90 | P: 1030.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

135731

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.