2025. május 10., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#10796
Sziklakertem a vegetáció végéhez közeledve.

beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép


#10795
Paprikások! le szüreteltem a termés javát. 3/50g. zacsókba ment a fagyasztóba,csutkázás után. 
Tippek a teleltetésre esetleg? Eredete Bellonétól van, 2 éves magokból termett. A Habanero-csokitó vejemnél van, remélem ez a piszok erős. Nekem megfelel a piros Hab.  
Link
nevet
#10794
Nagyon szép képek! Igen praktikus az a tönkölő fa (csumiszló) a darálóban. Egészségetekre!nevet
#10793
Szeptember elején megtörtént a kékmedoc szőlő szürete. Kb. 70 liter must lett belőle. vidám A kisfiam segített préselni nevet 
Link
Link
Link
#10792
A tavaly májusban nulláról kihajtott fügénk a napoban éri el az én magasságomat (~175 cm), hihetetlen mekkorát nőtt.
5 áttelelt hajtásból kettő beérett (3-at a kölök lefocizott), most érik a második kör, ami 10-12 szem. Csodálatos nagy és mézédes gyümölcsök nevet
Telis tele van harmadik körös kis termésekkel, ha az extra meleg kitart november közepéig, akkor abból is ehetünk még akár nevet
Aztán utána jöhet a hó nyelvnyujtas
#10791
Ha Jonathán almáról van szó, kicsit óvatos lennék. Sok a betegsége, főként a lisztharmat egérfüles (rügypattanástól). + a nyári kártevők. A fekete-barna foltosodás is jellemző tünete, a kalcium hiány okozza, nem a vírus. Az ízvesztést is ez okozza, végül kesernyés ízetlen lesz. Hasonló mint a paprikánál. Szóval kényes alma fajta, de ha védve van ezek ellen, és a környéken (100 m) nincs lisztharmat, akkor egy finom alma. laza
 
#10790
Nekunk is volt ez, eleg sokat kutattam utana egy idoben es az derult ki, hogy ez valami virusfertozes is lehet, amivel nem nagyon lehet mit kezdeni. Voltak faink, amin jo sokaig nem volt ez a baj, aztan egyszer csak lett.
#10789
Igen,tárolásnál tényleg foltosodik (hűtőházban biztos jobb a helyzet). Nekünk is volt Jonathan almafánk,de már kiszáradt.Akarok is ültetni egyet.
#10788
Igen, őszi alma, de idén kb. minden 3 héttel korábban van. nevet
Az eltarthatóságáról más a véleményem. Pincében tárolva hamar tönkremegy, pár hét után tele lesz fekete foltokkal, és az íze sem lesz az igazi már, a héjája pedig hártyásodni kezd.
#10787
Pedig a Jonathán az őszi alma,egész ősszel eltartható,hűtéssel még télen is ehető marad.
#10786
Jonatán.
És nagyon finom. Számomra érési fázisban a legfinomabb. Mostanra már túlérett. ilyenkor már nem a kedvencem.
#10785
Az almák tárolásáról , új technológiákról meg én nem tudok, a tárolás régen a pince hőmérsékletű, párás sötét helyre korlátozódott, de a mostani hűtőházas rendszer jócskán meg bolygatta ezt. ( lásd egész évben kapható az alma )kacsint
#10784
A képekről saccolva ; Starking delicsesz,  amerikai fajta. Piros-bordó, enyhén világos pettyezett héjú, közép kemény aromás, később kásásodó húsú. (dec.-januárig tárolható)  Régi fajtám volt, egyes években hajlamos a rekord termésekre, de akkor nem olyan nagy alma. Átm. 65-80 mm.
nevet

 
#10783
Milyen fajta alma? Nem semmi,hogy nem volt permetezve,és nem lett férges! Én többször is permeteztem a Jonagold almafánkat,és mégsem maradt rajta szinte egyetlen egészséges alma sem. Jobban jártam volna,ha egyszer sem permetezem(vagy sokkal többször).A bolti almákat egy évben 32 alkalommal permetezik le!  
#10782
Mamám almafája idén rekord termést hozott. Bőven 100 kg feletti termést hozott az almafája Pilisszentivánon. Elmúlt néhány évben rendre kevés alma volt a fáján. Idén szerencsére rengeteg.
Íme 10 db kép, melyek múlt pénteken, aug. 31 -én készültek.
A képeket úgy nézzétek, hogy a termés fele már leesett, és többször is volt már szedve a fáról, és ennek ellenére is ilyen sok van rajta. A fa nem volt permetezve, ennek ellenére nem kukacos az alma szerencsére : 

Link  Link  Link  Link  Link  Link  Link  Link  Link   Link
#10781
Múlt hétvégén, 25-26 - án szombat - vasárnap meg volt a szőlészkedés nálunk.
Ideje korán, 3-4 héttel korábban, mint szoktuk. Ez mindent elmond az idei tartósan meleg és napos nyári félévről.
Általában szept. közepe vagy vége szokott lenni az időpont. 
Első körben idén is, ahogy mindig a fehér szőlőt hoztuk el apuval, szintén a jól megszokott gyöngyösi borvidékről.
Ebben alig lehet csalódni. Az idei évjárat is - ahogy a tavalyi is - kiváló.

500 kg fehér szőlő került feldolgozásra idén is. Ebből 350-400 liter fehér bort remélünk. 
Ezt 1 napon belül le kell préselni és levinni a boros pincébe. Megtörtént 1 hete. 

Pár hét múlva szokás szerint jön az otelló is, a vörösbornak való szőlő is. Elmegyünk érte, és szintén a gyöngyösi borvidékről hozzuk el ezt is, ahogy szoktuk. Mennyisége szintén 500 kg lesz. 
Na azt nem kell hamar préselni és a pincébe vinni.
Azzal el lehet pöcsölni néhány hetet. nevet Kevergetni napi többször. 
#10780
Floo újabb média szereplése:
Link

Mondjuk k...va jól néz ki az a lugas. nevet
#10779
Paradicsom fronton felénk is (értsd: a mi kertünkben vidám ) hasonló a helyzet, magasan bőtermőek voltak a paradicsomok, a koktélon 3 tövön több száz termés érett/érik, és a normál paradicsom is hozott szépen.
Poloska nekem a málnán több van, mint a paradicsomon, az utóbbin az elmúlt hetekben lettek többen, de inkább csak a koktélon (mondjuk az a 3 tő egymás mellett úgy néz ki mint valami sűrű, bogyós bokor nevet )
A málnából kiindulva, ennyi poloska máskor is volt már rajta, szóval nem extra sok, marad azért termés is bőven, de vannak szép számmal.
#10778
Köszi a linkeket nevet
#10777
1. Poloskák: itt sem nagyon, parin egyáltalán nem!
Itt csigakár volt jelentős! Mostmár elmegy, illetve a paprikát lehet kellett locsolni (parit nem kellett szerencsérenevet).

2. "Csak én esek ettől eksztázisba?"

Nem, én is!!! laza
El is tettem kedvencekbe. Szerencsére a legtöbb nem télálló (azaz NEM TUDOM megvenni), ami meg igen, azt itthon is be lehet szerezni nagyjából (már megtettem, pl. paw-paw, kínai datolya, szamócafa, málnafa, mézbogyó, vadcitrom, stb.) Sőt már van egy magról kelt kb. 10 éves csirimojóm, meg egy mangóm is. Na őket szívesen kiültetném. Volt már hogy +1-2 fokig kint maradtak, nem bántákkacsint
Azt szeretem amikor a vendégek/barátok megkérdezik, hogy miért van ilyen sok "bevándorló" növény, közben eszik a krumplit, paprikát, stb-t.

Összefoglalva egyszer ide kellene elmenni: Link (állítólag ~90% a nagyjából ismert növényeknek), nomeg  megnéznék egyszer egy narancsültetvényt még a régi fajtából.

Ha esetleg még nem (sztem megérdemli a reklámot, nagyon korrekt): Link
 
#10776
Persze... amúgy is 5-10 mag van általában egy 3 dolláros csomagban, szóval teljesen OK.
#10775
Ezeket a kevésbé ismert növényeket egy-két példánnyal célszerű tervezni a kertben, aztán 2-3 éven belül kiderül, hogy melyik bírja, illetve kedveli az itteni időjárást és a helyi talajviszonyokat.
#10774
Pont ez a bökkenő, hogy még nincs meg a saját ház, úgyhogy nem tudok rendelni, mert nincsenek meg a paraméterek nevet. Amint meglesz, jön majd az agyalás, hogy mit és hova. Trópusi cuccok nem játszanak, nincs télikert, úgyhogy egy-két ázsiai meg amerikai, vagy hegyi növény lehet érdekes. Az amcsi diófélék is érdekelnek, bár úgy nézem, nem nagyon akarnak őshonos fajok magjait Európába szállítani. Lehet, hogy nem is törvényes...?
#10773
Köszi a helyzetjelentést.
#10772
Végig futottam a választékot és tényleg vannak benne nagyon érdekes növények.
Nekem épp most tavasszal volt egy ilyen helyzet, hogy kinéztem pár növényt egy külföldi kertészetben, de Magyarországra nem szállítanak csomagot.
Sikerült megoldani egy hazai fuvarossal. Nagyon örültem neki! nevet
Érden lesz a kerted? Jó mikroklímájú helyen?
#10771
Csak én esek ettől eksztázisba? nevet
Most aztán tényleg alig várom, hogy meglegyen a saját ház és kert....
Nem szállítanak Magyarországra, de ezt megoldjuk valahogy nyelvnyujtas
#10770
Vannak bőven szomoru
Napi 10-15 darabot le tudok szedni a 10 tőről, de vannak a málnán, szedren sőt már a fügén is találtam, mondjuk ezt legalább nem eszik.
Undorító dögök, én ezeknek a szagát sem tudom elviselni, pedig a házi poloskához képest parfüm illatuk van szomoru
#10769
Eszméletlen, ami paradicsom terén van, az egyik legjobb év, sőt, a legjobb lenne, ha a poloskák nem kezdenék végleg kivégezni a koktélokat, még szerencse, hogy a gyerekek megesznek akár száz koktélt is reggelire...mielőtt a poloskák szívogatnák ki, de így is itt 60-70 %-os a kár.

Nálatok mi a helyzet poloska ügyben, mert pl. Csabrendekről van infóm, hogy ott nincs, Érdről hallottam, hogy van, meg Dunaújban is. A szomszédom már ki is szedte az összes pariját, mert ő nem volt hajlandó leszedegetni a poloskákat...

A padlizsánok idén a kiváló, a cukkini közepes (annak szerintem nem jut elég fény). Azért paprika is lett mutatóba, de azt is betámadta a poloska, kiváltképpen a chilit...
#10768
Oooo mit találtam.... ha ide is szállítanak, végem! szegyenlos
Link
#10767
Paprikák: Link Link Link
#10766
Kaszabubu, petrol, köszönöm szépen.

A lentebbi diófás sárgulásra, itt a környéken semmi bajuk sincs idén. Viszont ha jól rémlik, tavaly mintha megfigyeltem volna ezt én is.
#10765
A magyar búza ára meredeken emelkedik, már 58 000 Ft-t is adnak érte.  Sem a lengyelek, sem a németek betakarítása nem sikerült,  de igen kevés termett ott burgonyából, babból, zöldségekből is.
#10764
Ha egy növény a szezon során el volt látva tápanyaggal (és nem műtrágyáról beszélek) akkor nem lesz gond. 
De az tény pl. szamócában is, hogy ősszel Kálium túlsúlyos műtrágyát adagolnak neki gazdagon, ez a rügydifferenciálódás mellett a téltűrésen is segít. 
#10763
Ma megint le kellett raknom a cserepes paprikámat a teraszon. Tűző napsütés. 33 fok. Már nem is tudom hányadjára, ez a döglesztő 16,30-18,30 as időpontok...szegyenlos
#10762
Ilyenkor már csak a nitrogén- szegény kombi műtrágya , mint a kristályos gyorsan oldódó Fertikale-t javaslom. Kiszórva a törzs 30-50 cmes körgyűrűjébe, 15-20 deka, majd 20-30 liter vízzel beöntözve megfelelő. Ősszel meg nem nagyon kell öntözni már, nehogy az amúgyis leeső csapadék miatt beinduljon a növekedés novemberrehideg
. Amúgy nem lehet laza szövetű a növény, elvégre a fenyők csoportjába tartozik, amik szívósak.
#10761
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408628 - 2018-08-16 11:40:12)

Elnézést, hogy munkát adok a moderátoroknak szegyenlos.

Mintha rémlene olyasmi innen, talán Floo írta, hogy ilyenkor nyár végén, ősz elején segíthet 2-3 fokot a növény fagytűrésén, ha káliumot adunk neki. A kínai mamutfenyőm (lombhullató) 1méternyi növekedésnél tart idén (80cm-ről 1,8m) és aggódok, hogy a laza szövetei miatt nem tetszene neki egy -15 alatti hideg, takarni pedig már körülményesebb... Vélemények? nevet
#10760
A meggy-cseresznye amúgy is fogékony az őszi =nyár végi barnulásra. Valami  cilinder spórás gomba féle, rezes permet kb 05% -ba mehet rájuk. A diófa is kaphat. Most van a nyár végi ág ritkítás ideje, szellősé napossá lehet tenni a korona belsejét. Főként a meggy hálálja meg, nem ostorozik kopaszodik fel a 2-3 éves hajtás. (sebkezelés ecsettel)
 
#10759
Cseresznye nálam is. Én is gombabetegségre gyanakszom amit lehet hogy a már kb. ápr. vége óta -kisebb szünetekkel- tartó meleg párás idő okozhat. Viszont van olyan fa (pl. barack) aminek semmi baja.
#10758
Törölt tartalom
#10757
Most már tényleg sok a hőségből. Reggel csak nyomokban esett.
Július 27.-én esett itt, akkor 40 mm. de ez is lokálisan. Nálam is sárgul a diófa. Igaz kicsi magaslaton van az udvaron, de ez is most hátrány.szegyenlos
#10756
Eleve 2-3 héttel korábban van minden, az április elejétől folyamatosan tartó kora nyár miatt.
A csapadékeloszlás is borzasztó volt idén, gyakorlatilag soha nem volt tartós/áztató eső, csak konvektív, gyorsan elfolyó és szivárgó gócok, úgyhogy ahol sok esett, ott sem ideális módon.
Nagyjából ezek. 
#10755
Tudja valaki hogy miért sárgul/hullik már most annyi fáról a levél? Leginkább a diófáknál feltűnő, valamelyiknél már a fele lehullott, mintha kb1.5 hónappal előrébb járnánk. Meleg klíma? Betegség?
#10754
Na ez jó ötlet, lehet ki fogom próbálni. Had fogyjon. Még úgyis sok marad. nevet 
#10753
Használj éjszaka megvilágított PET palack csapdát. Ugyanúgy járnak a lódarazsak éjszaka is, mint nappal. Egy éjszakai gyermek irányfény elég.
#10752
Szomszédos erdőben lehet a fészkük. Azzal nem tudok mit kezdeni. Az udvarba kószáló egyedek meg remélem mennek a csalira.
Csak a nyárvégén megtermékenyített királynők telelnek át a darazsaknál. kacsintMondjuk ez épp elég.. 
#10751
Nálunk a lódarazsak a tetőbe költöztek be, meleg nyáron.  figyeld meg,  merre mennek, fontos lehet. - a 10 m2 fészket már nehezebb lesz leirtani, és  a padláson át is telelnek.
#10750
Én kézzel szedem, engem nem annyira zavar a szaguk, megeszem a bogyómászó poloska által megjárt málnát is.

Én kézzel szedegetek, alátartom a markom és megkopogtatom a kis fürtöket, vagy szemeket.
Hallottam egy olyan verziót, hogy porszívóval összeszedegetik, de erre inkább az eldobhatós papírzacsis porszívó  a megfelelőbb, nekem a ciklonos odacsapná az oldalához belül, aztán a család meg lehet kirohanna utána a lakásból, mert ők már kevésbé szeretik a szagukat... lehet a szűrőt is mosni kéne utána, fene tudja, majd ha nagyon eldurvulna a helyzet, akkor kipróbálom.

Kezdek rájönni, honnan jönnek ezek a dögök. Megfigyeltem, hogy egyes levelek fonákján apró narancssárga petetelep figyelhető meg. Na ők azok, csak az ember nyilván nem feltétlen látja pont a levelek fonák részét... és más növényen is láttam, szóval lehet, hogy ráérő időben (ami természetesen nincs) kicsit szétnézzen az ember a kertben.
Tegnap este találtam olyan koktélparit, amin 30-40 db pici poloska volt!, Hangsúlyozom, 1 db-on.  Hihetetlen egy "jószág". Az a durva, hogy az ember közelről megnézi még egész kis aranyos bogárnak látja, lehet fura vagyok, de kicsit sajnálom is őket kinyírni...szegyenlos
#10749
Igen, gondoltam már idén rá, hogy olyan fajtának fogok utánajárni, ami jobban ellenáll pl. a gombáknak, stb... csak hát a szokásos idő hiányában persze, hogy nem jártam utána...köszi a tippet!!
#10748
Egyre több a lódarázs a érőfélben lévő csemegeszőlőn. A sörös cukros csapdákba is van már jó pár. Annyira nem örülök. Így félek kimenni 15 hónapos lányommal. Pedig annyira élvezi a friss levegőt. 
Ezekkel a dögökkel sose volt még gondom, elmúlt 10 évben nem láttam annyit amennyit idén összesen..
Ha már szőlő, az érőfélben lévő csemegék már egy ideje nem voltak permetezve, ezért a múlt heti 40 mm eső elindított egy szürkerothadás fertőzési hullámot. Egyelőre nem vészes, de figyelni és szedni kell.
Borszőlő rekord mennyiségű lesz idén. Szüret Akár szeptember 10-ig meg történhet hála a jóval melegebb tavasz/nyárnak.
#10747
Úgy látszik nekünk itt mázlink van, tavaly volt sok, de idén nem is nagyon láttam poloskát, parin sem.nevet
Cserébe voltak az ormányosbogarak a mogyorón tavasszalzavarban
Vegyszer az itt sincs sajnos, így mindent megrágnak a csigák (padlizsán, uborka,paprika), így most azokat a padlizsánokat hagytam meg, amiket nem érnek el a csigák, beváltnevet Nomeg a 30+ is laza

Utolsó észlelés

2025-05-10 14:59:38

Szolnok

20.0 °C

27005

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.