2024. december 05., csütörtök

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#151
Lehet, hogy kimutatható a kapcsolat a 700 hPa-os örvényességgel, de még nem vizsgálta ezt senki legjobb tudomásom szerint. Konkrétan erre a paraméterre még nem.
Szerintem itt fordítva kellene gondolkozni. Mert ha van kellõ örvényesség a magasban, akkor lehet, hogy talajszinten is megvan, de ha talajszinten megvan, akkor az már biztos ott van.
Nincs a 10m-es örvényesség és a nm tubák kapcsolata sem kielégítõen megvizsgálva. Egyelõre ilyen térkép csak reanalízishez került elõállításra.
Ezért jórészt csak sejtéseink lehetnek.
Én is ezt a témát vizsgálom egy ideje, remélem a végén kiderül valami hasznos is. nevet
#150
Úgy érzem, mindkettõtöknek igaza van valahol!

Szerintem arról van szó, hogy kialakulhat tuba a klasszikus módon is, és kialakulhat simán örvényesség által is, ám ez utóbbinak szerintem nem sok köze van a talajszinthez. Vagy e két eset akár keveredésébõl is. Nevezzük ezt pl Hybrid helyzetnek.
Klasszikusnak azt nevezem, amikor tartósan egy helyben lévõ, vagy alig mozgú markáns alacsonyszintû nedvességkonvergencia fölött erõs feláramlás is dominál, és ahogy Gabi is írta a horizontális tengelyû örvényesség vertikális tengelyû örvényességbe fordul, és ez ahogy Jani írja a talajról indul, és szerencsés esetben megforgatja a felhõalapot is. Ez az a típus, ami MO-n jellemzõen az ÉK felöl visszapörgõ okklúziós frontoknál elõfordul, és egészen jó beválással elõrejelezhetõ.

A multkori hidegcseppes esetben viszont, nem beszélhettünk ilyen nagytérségû nedvesség konvergenciáról, viszont volt helyette nagyon markáns örvényesség 700 hpa-on, sõt afölött is(!) Ez az örvényesség szerintem simán beforgathatja a felhõalapot, de ennek nem feltétlen van kapcsolata a talajszinttel. A multkori elõrejelzésnél ki is volt emelve a "a jelentõs középszinti alapörvényesség" fontossága. Anarkivel egyetértve úgy gondolom, szinte minden NM-tornádós vagy tubás helyzethez kell a 700 hpa -os pozitív örvényesség is, de ez kialakulhat mindkét esetben csak más az oki tényezõ! És miért ne lehetne akár mindkét hatás egyszerre is, sõt azt gondolom, a komolyabb NM-tornádók valami hasonló hybrid (együttes) folyamat eredményei lehetnek.
No, csak hangosan gondolkoztam! Az igazság odát (izé, odafönt) van! vidám
#149
Hú bizony, feltétel nélküli feláramlás: Pécs még a 00-s gfs alapján Link

Igazából nincs mirõl beszélni, ha ez bejön az alsó konv-val, és a kellõ labilitás realizálódik akkor az elbírja ezt a szélnyírást! SC-re fel! zivatar Ha csak ezt Link és a naptárat nézzük, és nem tudunk semmit(srh-król, mindenféle cape-krõl, cinekrõl kacsint ) akkor annyit mondhatunk, klasszikusan szép makro-kép arra, h szinte minden életben maradó cella beforogjon! zivatar
#148
Tulajdonképpen szükségtelen paraméter lenne a talajszintû örvényesség. A nem mezociklonális tubákat kialakító nagytérségû összeáramlás okozta horizontális szélnyírás alakítja ki a vertikális tengelyû örvényességet, ami a magas talajalapú labilitással együtt okozhatja ezeket a jelenségeket.
Ahol van konvergencia... ott jórészt pozitív örvényesség is elõfordul..., és divergenciánál fordítva.

Én úgy tudtam, hogy a 700hPa szintû örvényesség fontos kialakító tényezõként játszik szerepet. Mondjuk ha ilyen szinten örvényesség van, akkor majdnem biztos, hogy ettõl lejjebb is.

Gondolj csak például egy hidegcseppre..., ahol még konvergencia se mindig kell egy tubához. Persze elõfordulhat kis térségben..., de azt a modellek nem képesek mutatni...

Bonyolult dolog ez...
De szerintem a felhõtölcsért egyértelmûen érdekli a 700hPa örvényesség... ha szummázom a gondolataim..., az eddig megfigyelt esetek majdnem 90%-a olyankor történt..
#147
Nm felhõtölcsért kevéssé érdekli a 700 hPa-os örvényesség, jobb volna a 10m-es. (Persze éppen meg lehet nézni, de az 3000 méter körüli dolog, míg a nm örvény a talajról indul. nevet De az egyelõre még nem szerepel a WRF alapcsomagjában a MetNet-en. kacsint
Sajnos holnap valószínûleg mi csak lesni fogunk innen középrõl. havazas
#146
Gyorsan egy gyenge esélylatolgatás.

ma:

- Ny-ÉNy-Dunántúlon hegyrõl lejövõ, bedöglõ mono-, vagy gyenge multicellás zivatarok, vagy csak dögüllõ,
- Salgótarján-Szeged vonalban talaj menti konvergencia, erõs gomolyképzõdéssel, szerintem max. záporokkal, a hegyvidéken esetleg monocellás zivatarral. NM felhõtölcsérre esélyes szitu, bár örvényesség most nem nagyon várható, úgyhogy gyengécske esély ez.

szerda:

- a Tiszántúlon, fõként ÉK-en erõs multicellás konvekció,
- DNy-on erõs multicellás és/vagy szupercellás konvekció. Utóbbihoz szerintem kellene nagyon az örvényesség advekció, márpedig azt egyelõre nem jelez a GFS. Csak Horváto.-ba egy gyenge mezõt, de ott meg már a szélnyírás lenne necces.

Hajrá zivatarok!
#145
Mostanában gyakran néztem a WRF-et. A felbontásához képest elég zsenge produkciót nyújtott. Szerintem az MM5 jobb, na persze azt is a helyén kell kezelni.
#144
Ezt most nem értem...
Az éjféli WRF futás egy csomó záport pakolt be az okklúzió közvetlen hátoldalára..., amibõl természetesen semmi nem történt meg.
#143
Annyi állásfoglalást tennék, hogy a globálmodellek a lokáis (konvektív) eseményeket itt a környékünkön egy kicsit kevésbé jól fogják meg, és a ma délutáni záporunkból is okulva azt valószínûsítem, hogy a wrf lesz közelebb most is az igazsághoz.
#142
Érdekes egy helyzet lesz, az tény!

Tõlünk nyugatra egy gyenge teknõ alakul, majd halad lassan kelet felé. Van benne egy erõsebb hidegcsepp, de az nem sok vizet zavar, tõlünk északnyugatra halad majd, elõoldalán talán jobban fokozódó délnyugati áramlás és ezzel együtt növekvõ szélnyírás (15-20 m/s 0-6km) lesz jellemzõ: Link Link

Ami a nyomási rendszert illeti, az anticiklon fokozatosan kelet felé távolodik, ezzel együtt vasárnap estétõl egy úgynevezett nyeregbe kerülünk...: keletre egy erõsebb, nyugatra egy gyengébb magasnyomás között. Északra-délre ciklon..., közte egy alakuló mély konvergens zóna, amit a frontanalízis egy stacionáris okklúzióként értelmez: Link Link

Estétõl középszinten gyenge labilizálódás lesz, nem viszi túlzásba azért..., modellekben eléggé eltérõ CAPE értékek vannak (ECMWF: 200-250 j/kg, GFS: 15UTC környékére 200-400 j/kg MUCAPE a déli-délkeleti országrészre) A WRF 4km egy picit felébecsülhet 500 j/kg értékekkel.

Szerintem a Dunántúl nyugati része a csapadék nagyobb részébõl kimaradhat. A legtöbb csapadékot a Duna vonala körül és az Északi-Középhegység területein lehet várni. Sajnos Borsodban is. Hétfõn a keleti határszélen esetleg (ECM: Tiszántúlon ( OMSZ álláspont ))

A GFS kicsit kitette kelet felé az országból a hétfõi tartósabb csapadékot az okklúzióból (bár a Tiszántúlt még mindig áztatná délutánig), nem is szólva a WRF 4km-rõl, ami konkrétan az egészet országhatáron kívülre tette.

Hétfõn napközben északnyugatról gyenge hidegadvekció várható továbbra is a magasban, északnyugaról hidegfront is közelít lassan: Link
A lassan kelet felé haladó teknõnek köszönhetõen, valahol a középsõ országrész környékén (WRF-ek alapján ettõl keletebbre) újra lehet konvekció, aminek a mértéke meglehetõsen bizonytalan.

Globálmodellek alapján gyengébb záporok várhatóak, viszont valamennyi rövidtávú modell alapján jelentõsebb CAPE lesz megfelelõ nedvességgel és 10-15 m/s-es 0-6km szélnyírással, ami ugye multicellás konvekciót eredményezne az okklúzió hátoldalán.

A globálmodellek tehát kevésbé támogatják ezt..., holnap majd csak kiderül...


#141
Nos igen érik..
...de nem nagyon látom esélyét felénk(keleten) komolyabb attrakciónak.Esõ.Egyes helyeken beágyazott záporral.Talán egy- két cella be is dörrenhet,de nem ez lesz a jellemzõ. Felénk a fáklya: Link (Add egy kis "szöszölést" XD )
Az ország más részein persze lehetnek komolyabb események is(pl.zivi) Link

A Meteorológiai társalgóban tett(152282.) kapcsolatban megtenném tippem a "Hétfõn a kelet felé haladó tartós esõ után közvetlenül lesz e gyenge zivatarlánc vagy sem?"-re.
Lehetséges,hogy lehet egy kisebb vonalba rendezõdés,aminek tetõpontját Borsod megyébe tenném.
Onnan "leszédülhet" majd egy két szét esõben lévõ záport tömb Szabolcs és Hajdu Bihar megyébe. Link Link Link Link Link majd Link Link Link Link Az idõ elõre haladtával a szélnyírás csökken,az összeáramlás szét esik ill. legyengült formában délebbre húzódik. Link Link Link Link
Én nem várok komolyabb eksönt.Talán annyi lehet,hogy borsodba bedörrenhet 1szer kétszer.
Ami meg az ország más részeit illeti az "belezze ki más",hogy mit vár a mai ill. holnapi naptól. kacsint
Sajna én nem sok mindent.Esõt,Esõt [esõ] majd egy kis beágyazott záport(,ami egy fokkal jobb mint az esõ).Késõbb holnap délután Borsodból átterjedõ gyenge záport.Mind ezt csak a GFS alapján (a Szupercella.huról).
Akár,hogy nézem már elég lenne ebbõl a csapiból.Nem azért mert úszunk a "boldogságban" már a víz többlettõl.Viszont jó lenne most már egy kis nyugi.Napsütés lassan nyárias 20fok feletti melegek meg ilyenek...
Mentem..Off Jó éjt mindenkinek../majd este leszek/.
#140
A keleti országrészre érik egy jelentõsebb mennyiségû csapadék vasárnap éjszakától...
A Szerencs patak úgy kiáradt, hogy hasonlót 10 éve nem láttunk nevet Ha bõ csapadékhozam lesz a következõ hónapokban, akkor a kertünk mögött egész szép korcsolyapálya lesz, mert jelenleg is egy kisebb Balaton gyülemlett fel..., ami rendszerint nehezen szokott eltünni. Egyszer már volt már rá példa, hogy télig megmaradt a nagy víz... és az erdõben, a fák között nagyon hangulatos korcsolyapálya volt... nevet A fél város oda járt korcsolyázni... nevet Sajnos az erdõt kivágták, de ilyen facsemeték maradtak meg...

Rossz idõben jön a vasárnapi front, ha nappal lenne az események nagyobb része biztos lenne valami pofás kis konvekció..., na szupercellákra azért ne számítson senki... nevet
Meg amúgyis, a hamufelhõ miatt lehet már júniusban befagy a felgyülemlett víz..., remélem nem rondít bele 30-40 centi hó... nevet
#139
Valaki! Mi az a Brit-Szigetek, és Skandinávia közt az a gyors lerohanás épp felénk?
(Sat24/16h)
kacsint
#138
Holnap szép nap lehet a Dunántúlon és a délután második felében akár itt középen is. WRF alapján mondom ezt elsõsorban: Link Link
A labilitás: Link persze majd attól függ majd mennyit tud sütni a Nap. Konvergencia, nedvesség, örvényesség és némi szélnyírás is lesz (lehet)majd.
#137
Ez nagyon jó tanulság a következõ tavaszokra, hogy azért március-áprilisban a modellek ugyanúgy nem tudják még megfogni a reális labilitást és a többi, zivatarhoz szükséges paramétert, mint ahogy február közepétõl április közepéig tartó idõszakban "az alálõtt maximumok idõszakában" (By Derick) a nappali hõmérsékleteket sem tudják pontosan megfogni a modellek, mert nem tudják eldönteni, a télies hidegpárnás bedögléses idõszak van-e még, vagy már elég magasan van a nap, hogy egy kis szél át tudja keverni.
A téli konvekciómentes idõszakban pedig nagyon ki vagyunk éhezve a zivatarokra, és ugyanazt a hibát követjük el, mint amikor a télfanok már szeptember végén havat várnak minden ciklonból.
Úgy néz ki, várni kell még a szupercellákra, bár már nagyon viszket a tenyerem nekem is.
#136
Óóó, én is csak kezdõ amatõr vagyok, csak azért szóltam, hogy ne rögzõdjenek a hibák.nevet

Egyébként ahogy elnézem bebuktuk mindketten a dolgot. Még a várt gyengénél is gyengébb a konvekció. nevet
#135
Nagyon szimpatikus a hozzáállásod, sokan példát vehetnének Rólad. nevet
#134
Úgy is kell azt: így fejlõdik az ember. Az idõjárást úgysem lehet teljesen jól elõrejelzni, csak kevésbé rosszul, ahogy azt az egyik videón hallottam, és nagyon találó. nevet
#133
OKé. nevet
Te jobban értesz hozzá,hogy mi merre.Azért reménykedem benne hogy lehet erre felénk egy két izmosabb zápor esetleg gyenge zivi... nyelvnyujtas
Jahh és köszi a javítást.Igyekszem majd a tanulni a hibáimból. kacsint
Én csak egy szerény kezdõ amatõr vagyok és Próbálgatom a szárnyaimat. nyelvnyujtas laza
#132
A konvergencia mentén lehetnek a záporok, zivatarok, így aztán én még nem élném bele magam ennyire. 20 km-rel arrébb alakul ki az összeáramlás, aztán már buktad is. nyelvnyujtas

Amúgy meg:

- nem örvénység, hanem örvényesség;
- a du. 6 óra az este 8, mivel UTC-ben vannak a térképek, ill. igazából du. 5 és este 8 közötti csapadékösszeg;
- a 700 hPa-os részt meg nem értettem.

Az ÉK-i konvergencián kívül még a Duna-Tisza közén és a Dél-Dunántúlon is lehet gyenge konvekció holnap, én csak záporokra számítok arrafelé. ÉK-en jó esély van zivatarra is, kérdés, hogy pontosan hol. Én egy Salgótarján-Nagyszalonta / Ózd-Nagyvárad sávot jelölnék meg a nagyfelbontású modellek alapján.

Veszélyes jelenség nem várható, max. aprószemû jégesõ.
#131
A gfs jelenlegi frissítése alapján szép kis idõ KÜN-re várható holnap du. 3körül erre Ék fele.
Lássuk csak:
MUCAPE: Link
Összeáramlás: Link
Felhõtetõ: Link (Egész szép.Mintha már olyan Májusi szokványos paraméter lenne..nyelvnyujtas )
Örvénység nem nagyon lesz..Viszont az elõre jelzett csapi: Link Du. 6ra: Link
Ha maradnak ezek a felállások akkor szép kis zivit kaphatunk a holnap(12-dikén) délután.Mivel ma(lassan tegnap/10/) több fele volt jég.Így a hideg cseppnek köszönhetõen 700pHa-on Link a térképet elnézve azért számítok akár jégesõre is.
Mindenesetre kíváncsian várom a holnapi(Hétfõi) napot remélem a modellek cseppet sem változtatnak rajta.Eddig minden egész stimmel.Hajrááá.. zivatar
#130
Kezdjük az elején.

Az éjszakai órákban egy HCS érkezik térségünkbe, amely a holnapi nap folyamán, központjával hazánktól Ny-ra fog örvényleni.

Link --> Link --> Link Link Link

A déli modellkimenetek által jelzett harmatgyenge konvekció ott van a helyén, ez szerintem nem túl jó. Link Link Link Link Link Azért nem tartom ezt jó dolognak, mert úgy néz ki, hogy tartósan megmarad. Link Link Link Link Ez pedig azért rossz, mert ahhoz gyenge ez a szitu, hogy éjszaka komolyabb dolog kisüljön belõle, viszont ahhoz elég erõs, hogy a felhõzete betegyen a nappali besugárzásnak.

Szerintem ahol ez a felhõtömb garázdálkodik holnap délelõtt, ott maximum esõre, gyenge záporokra számíthatnak. Link Link Link Ez a terület valószínûleg a Dunántúl északi felén lesz valahol (remélem jó messze innen). Az UM nem ad már belõle csapadékot, de a felhõzet-elõrejelzésen látszik a helye. Link Észak-északkelet szintén hasonló problémákkal küzdhet holnap.

Így érdemleges konvektív eseményekre szerintem a középsõ és a déli-délnyugati országrészben lesz esély holnap.

Nem is sorolom föl egyenként a paramétereket, a lényeg: a kiemelt területeken besugárzásból és nagy VT-bõl eredõ labilitás, többszintû konvergencia és örvényesség advekció egyaránt realizálódhat. A vertikális szélnyírás növekedése miatt dél felé haladva a zivatarok kialakulásának esélye csökken, erõssége viszont nõhet. Elsõsorban mono- és gyenge multicellás konvekció valószínû, de délen egy-egy erõsebb multicellás góc is kialakulhat. SC szerintem nem várható, teljesen kizárni nem lehet, fõként a WRF alapján mondom utóbbit.

Fõ áramlási irányt nem nagyon mernék kijelölni. nevet

Hajrá zivatarok! zivatar zivatar zivatar
#129
Elõrejelzés a Balaton területére 2010.04.11

Vasárnap a Balaton idõjárását egy hidegcsepp alakítja, aminek a hatására többször erõsen megnövekszik a felhõzet. Eleinte zápor, majd a déli óráktól kezdve graupel zápor, zivatar is várható. Az északi szél általában gyenge, mérsékelt marad, azonban a reggeli órákban Keszthely térségében, valamint a Szigligeti-öbölben megélénkülhet. Zápor, zivatar környezetében erõs széllökések (45-55 km/h) is elõfordulhatnak. Hajnalban 4-5°C, délután 10-12°C közt alakul a hõmérséklet.

GFS, WRF
#127
Legyen úgy kolléga, ámbár a magam részérõl erre elég kevés esélyt adnék. Talán egy kósza hózápor befigyelhet a feltételek nagyon kedvezõ együttállása esetén 8-900 m-en. (hajnali órák, izmos, záporszerû intenzitás). A csúcsok kifehéredése számomra nagyon nagy meglepetés lenne.
#125
Kiváncsi leszek a holnap reggeli havazásra a Bükkben.
Most egyre nagyobb az esély rá! hideg havazas
#124
Nem értek egyet. Csokito18 -al annál inkább.
A Cape egy dolog, de most front is jön az éjjel, tehát más a szitu, mint az elmúlt 1-2 napban: lesz pl. háttéremelés!
Úgy látom, hogy a hajnali órákban jöhet Keletre, ÉK-re néhány zivatar, valamint izmosabb záporok. És megint meg lehet említeni, hogy ma napközben is összejöhet valami: már most jól látszik, hogy alkalmasabb a légkör a dologhoz, mint tegnap volt (GFS-el alátámasztva). Az esti órákig igaz az, amit írtál, hogy utána vége a konvekciónak (átmenetileg, majd éjjel front...)

Kis helyzetértékelés (ahogy én látom):
A következõ 4-5 napban többször számíthatunk csapadékra, ezen belül is többször lesz konvektív csapadék. Köszönhetõ lesz ez annak, hogy a fronttal együtt egy teknõ-szerûség húzódik ránk, ami felsõbb légrétegekbe folyamatosan hideg levegõt tartalmaz majd, és ez a teknõ napokig felettünk lesz, kiélezve ezzel a vertikális hõmérsékleti gradienst. Ezt jó prezentálja a VT index ha végignézitek a GFS-t. A teknõ miatt, folyamatosan komoly pozitív örvényesség is fog munkálkodni felettünk, ami majd a front mögött fõleg napközben többször is zivatart okozhat, de leglábbis komolyabb záporokat. Egyébiránt nem feltétlen csak helyi hatások okozzák majd a zivatarokat, hiszen a Bracka folyamatosan térségünk fölött tanyázó (zömmel okklúziós) front maradványokkal és konvergenciákkal számol.
Ezek is besegíthetnek a dologba, de most még nehéz megmondani, mikor-mennyire.
Enyhe túlzással akár azt is mondhatnám hogy KÜN jön, de ez még nem lesz szerintem az igazi.
Mindenesetre a következõ napok csapadékosabb idõjárását a fáklya, a metogram is alátámasztja.
Meglátjuk. Kicsit(!) vizsgálódva, most így látom a dolgokat!
Utolsó szó az idõjárásé. Szép napot Metnet! nevet
#123
Ilyen CAPE mellett éjszaka ne várj semmit szerintem. Link
Tipikusan az a helyzet, hogy amíg süt a Nap, addig lehet valami, aztán ha lemegy, már esnek is szét a gomolyok.Tegnap, tegnap elõtt is ez volt.
#122
..majd ma! nyelvnyujtas
Ááááhhh..Komoly "robbanást nem várok" mára,de elképzelhetõnek tartom egy két izmosabb zápor esetleg bedörrenés veszélyes gyenge zivi létre jöttét ma este ill. éjszaka folyamán.Sõt különösebben holnap hajnali órákban bízok benne,hogy lesz valami eksön Tiszántúlon ill. a szokásos jó öreg Borsod megyén keresztül haladva...Bár jó lenne ha mondjuk du.6 és 9között jönne,az lenne az igazi.Még egy kis összeáramlás is lenne a a cuc alatt: Link Link Igaz ez nem kívánság mûsor.
Thompson index Link
Link
Örvénység 700pHa-on: (holnap hajnali3-kor) Link
Felhõtetõ magassága: Link Link
és a csapi: (du.6tól holnap hajn.6ig) Link Link Link Link Link

Nedvességél nincs gond.18-21ó-tól kezd értelmesebben nedvesedni a légkör( Link ) A szélnyírás meg áááhhh: Link Link hááát nem valami kitörõen jó.
Nahh majd csak lesz valahogy a mai nap során.Hisz úgy sosem volt,hogy valahogy ne lett vóna... laza
Jó éjt..
Off..

Szerk.:Jaj majd kifelejtettem Dk-nek holnap déltõl lehet izgulni: Link Link
(Aztán felhõ oszlató berendezéseket kikapcsolni! Tavasszal minden csepp számít! nevet )
#121
No, a friss GFS, még azt a kevés esélyt is tovább csökkentette, ami eddig volt:
Link
Link
Még annyi minden sem lesz várhatóan, mint vártam: hiába sasolom, hogy "robbanjon" a légkör! kacsintvidám
#120
Várhatóan K-DK -en ma is elõfordulhatnak monocellás és gyengén szervezõdött zivatarok, amik zömmel helyi hatásra (napsütés) fognak kialakulni (ha minden jól megy)
Nagyobb lesz a füstjük mint a lángjuk szerintem, tehát kiadós csapadékot nem sok helyen fognak tudni szolgáltatni. Lehetne nedvesebb is a légkör...
#119
A déli idõjárás jelentésben ugyanezeket a területeket emelte ki Pitom. A Dunántúl keleti részére nem mondott csapadékot, de erõsebb gomolyfelhõ képzõdést vár, míg Délkeletre berakta a zápor ikont is.
#118
Holnap délután a keleti országrészben valószínûsíthetõ némi gyenge konvekció, a kelet-európai frontálzóna visszahullámzásából. Link Link

A változóan felhõs ég mellett jó esetben 100-150 J/kg-nyi CAPE összejöhet, amit némi örvényesség advekció is megtámogathat.

Egy másik esély is adódik konvekcióra. A Duna vonalában, vagy inkább a Kelet-Dunántúlon összeáramlás alakul ki talajszinten, ill. itt is besegíthet örvényesség advekció. A WRF némi labilitást is jelez, kb. 50 J/kg körül.

Keletre a modellek nagy része jelez csapadékot. Link Link Link de amint látható a WRF a konvergencia mentén is ad valamit, az ECM pedig szokás szerint eltúlozza a dolgot. Link

Összességében nagy akcióra nem érdemes számítani, talán a Tiszántúlon összejöhet egy-két hegyrõl érkezõ, haldokló monocellás zivatar, amúgy viszont csak gyenge záporok várhatók helyenként. Na persze ahol hiánycikk a csapadék, ott ennek is örülni fognak.
#117
...ilyen kijelentések megtétele elõtt azért picivel több alaposság lenne célszerû. Aznap 2 ízben is bekerült a "száraz zivatar" ikon a város területérõl, elõször 19:17:47-kor, majd 19:44:10-kor. Továbbá néhány órával korábban is volt már egy száraz zivatar, az a naplóban nem került rögzítésre.
#116
Úgy bizony:
12882 11570 72905 10120 20075 39920 40049 52007 60022 71782 8698/ 333 10157 4/000 83920 83823=
(18 UTC-s távirat)

Tehát megvolt az a zivatar. Az más kérdés, hogy itt senki nem vette észre...De az állomáson észrevették, ez pont elég is. nevet
#115
Aznap dörgést észleltek a debreceni állomáson.
#114
Nekem ezt mondták, meg az itteni észleléseket is végigolvastam és csak villámlás látszott innen. Ha nem így van, akkor itt komoly gondok vannak, vagy az észlelõkkel vagy a Zafir-ral.
#113
Biztos? Link
#112
Áthelyezve innen: Idõjárási visszatekintõ (#17481 - 2010-04-04 22:37:52)

Gondolom a rövidtávúba akartad.
Lesz elvileg, a csúcs 15 m/s körül, délutántól viszont rohamosan csökkenhet, kora estére 10 alá délkeleten(is).
#111
Áthelyezve innen: Idõjárási visszatekintõ (#17480 - 2010-04-04 22:35:45)

Holnap délen és délkeleten várom a zivatarok kialakulását, fõként Bács-Kiskun, Csongrád és Békés déli részén, de az említett megyékben gyakorlatilag bárhol kialakulhat, az elsõ zivatart Kelebiára várom. Ha kialakul zivatar, az akár szupercella is lehet, bár felénk ez nem annyira trendi, de holnap lesz kellõ szélnyírás is, ha jól tévedek. Néhány órás kevésbé felhõs idõszak jól jönne, bár erre nem látok túl sok esélyt, így az sem kizárt, hogy nem fog tudni realizálódni a kellõ labilitás, és inkább csak beágyazott záporok lesznek.
#110
"Hát azért ne általánosíts" Nem általánosítok,de az elmúlt két alkalommal mind2 esetben volt rá példa,hogy az említett (Szabolcs és Hajdú B. megye) területén Gyenge zivatart észleltek.
Én nem Debrecenrõl beszéltem,sõt Demecserrõl se.Itt eddig csak kétszer volt száraz zivatar.Még normális zivit se tudtam észlelni felettem..Nem baj bízom holnapi napban.Hátha bedörren feléd és felém is..kacsint
Link Link Link Link
#109
Hát azért ne általánosíts, tudtommal még Debrecenben sem volt zivatar (bár én Pesten voltam mindkétszer) és holnap is csak 19.00-ig vagyok itthon, de hátha! nevet
A friss futások után visszatérünk a dologra! kacsint
#108
Reménykedem benne,hogy most is,esetleg jól jöhetünk ki a dologból.
Úgy mint az elmúlt 2alkalommal. nevet
Igazat megvallva kíváncsi leszek rá,hogy ez térség megint bele fog-e harmadjára is nyúlni a "tutiba".
S megint lesz zivatar "Hajdú-Bihar és Szabolcs térségé"ben. zivatar
Hátha nátha.....:-I
Bár mivel medirõl van szó én kb. 65%esélyt adok még az utolsó pillanatban is a modellek megbízhatóságára.Hisz sokszor volt már rá példa,hogy ember tervez ciklon végez..(másképpen)
Nahh majd holnap meglássuk mi lesz...
#107
Egyes modellek holnap reggelre jeleznek egy kisebb tömböt Hajdú-Bihar és Szabolcs térségére, sajnos ez és az utána marad katyvasz alaposan bekavarhat. Más modellek szerint viszont ebben a két megyében lenne a legtöbb napsütés, egészen du.12-13-ig, utána pedig zivatar . Képlékeny... nevet
#106
Nem 100%,de egyre inkább én is azt látom belõlük,méghozzá Dk,és a K-i határszél,mint zivatar szempontjából.
legfõképpen az lenne a jó,ha nem összefüggõ lenne a felhõzet,a Nap sokat tudna dobni a dolgon.
#105
A keleti boríték még nincs leragasztva az alján még könnyen kicsúszhatnak a mm-ek illetve a labilitás. kacsint
#104
Én is most végeztem a böngészéssel és ahogy írtad, a Dunántúlon borítékolható a kiadós esõ, addig szerintem már keleten is borítékban vannak a kiadós záporok illetve a zivatarok!
#103
Átböngésztem kb. 8-9 modellt, még mindig nem teljesen egyértelmû a holnapi nap itt keleten. Az ország Ény-i felén a kiadós esõ borítékolható, de a Tiszántúl számomra még továbbra is kérdõjeles.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-05 01:38:17

Ercsi

4.4 °C

27000

RH: 84 | P: 1024.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.