2024. november 30., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#626030
És ott van még a húsvét! kacsint

beillesztett kép


beillesztett kép

#626029
Ja, az elmúlt években mindig így volt.
Viszont akár az is lehet, hogy az idén - ahogy tapasztaljuk is - még jobban rákapcsolt a meleg és ennek köszönhetően már tavasszal sem lesz komolyabb hidegbetörés.
Bármi lehet, kíváncsian várom a következő 1,5 hónapot.
#626028
Ha hó is lesz, amikorra várod, miért ne lehetne termés?
#626027
Jön a tavasz. Mind 2 kontról bebukott.Sajnos ez majd bejön nem úgy mint télen.

beillesztett kép

beillesztett kép

#626026
Nem mi magunk vonzuk be, és mellékes, de én várom bármikor a telet. Annyira hiány van belőle, hogy felőlem nyáron is jöhet.  laza
#626025
Én meg nem várom se akkorra, se semmikorra. Se havat, se ssw-t, se semmit. Olyan nem lehet, hogy egyszerűen csak így marad a tavasz? Esküszöm, hogy mi magunk vonzuk be a bajt...
#626024
Én 15-e utánra várom a havat, mostanában akkor "szokott" esni... vidám
Az erősen valószínű, hogy a melegpumpa nem bírja április végéig és ha egyszer megszakad, akkor nem sok termés lesz a fákon...
#626023
Na, a GFS Control űrtávban kezdi kapisgálni a tavaszi telet. Bohóc

beillesztett kép

#626022
Ez itt van a házunk előtt. Két perce lőttem.

beillesztett kép

#626021
Ez csak most, mert eddig elég komoly hideg volt az említett helyeken. Mármint északon, de a spanyoloknál is nagyjából az ott megszokottak szerint alakultak a dolgok.
#626020
Van nálunk is, meg láttam már részben virágzó mandulafát kedden.

Takt: 3,3C
Kissé hűvösre sikerült a reggel.
#626019
444!, már 7 napja fagy! Bohóc
Tény, már a 7. fagyos napot húztuk be zsinorban, Tmin.: -0.6°C, majdnem 4 órán át 0°C alatt voltunk. szeret
#626018
Azért az érdekes hogy mostanra egész közép .észak és kelet Európában, is az átlagtól jóval melegebb és nyugodtabb idő alakult ki.Rovaniemi: Link Moszkva? Link 
Míg DNY az átlagtól hidegebb lesz: Madrid  Link 
Tehát ezek nem kistérségi történések és megint a Kárpát Medence szív,hanem kontinensnyi komoly anomáliák.
#626017
Nem tudom, másutt mi a helyzet, de engem meglepett tegnap, hogy virágzó ibolyát láttam nem is egy helyen

beillesztett kép

#626016
Mondom mi ez a lapos fáklya reggelre, oszt látom csak megy a készülődés a nyárra vidám

beillesztett kép

#626015
Erupcijó prékox? laza
#626014
Korai magömlés, illetve magmaömlés.

beillesztett kép

#626013
Nálam már azért nagyobb volt a különbség a két dekád között, hisz az első dekád a Tmin és Tmax értékekből számolva 9,1 fokot, a középső dekád 6,7 fokot hozott, így az idei kiugróan enyhe február első két dekádja 7,9 fokkal zárt nálam.
Az előrejelzéseket elnézve az utolsó dekád nagyjából tarthatja ezt a szintet, így az idei február felém is 7,5 fok körüli közép T-vel zárhat.
Ez az 1991-2020. közötti 30 éves átlaghőmérséklet szerint 6,5 fok körüli pozitív T. anomáliát jelenthet majd.
#626012
A mai Tközép is 10,8 fok volt, a havi 10,5.
Szerintem meglesz a 10 fok feletti havi közép. 
#626011
Továbbra is marad a téli időjárással kapcsolatban a nosztalgia, mint kapaszkodó.
A holnapi naphoz képest 11 esztendővel ezelőtt, 2013. február 22-én például - alföldi mércével - jelentős havazást okozott egy tőlünk DK-re elvonuló ciklon hátoldali helyzetből. Jászberényben ezen a napon 9 cm hó hullott, bár lehetett volna 15 cm is, ha napközben nem olvad. A délutáni nagypelyhes havazásnak köszönhetően a hóréteg felszíne "hepehupássá" vált. Azon a télen ez volt a 37. hótakarós nap a városban.
A ciklon a Tiszántúlon jelentős enyhülést hozott, így ott eső is esett, +4;+6 fokos T max-okkal. Az Északi-középhegységben 10-25 cm volt a lehulló friss hó vastagsága.
Kékestető: 85 cm, másnap már 91 cm
Egy ÉNY-Európa feletti AC DNY-i peremén egymás után kanyarodtak fel a mediterrán ciklonok. A fenti volt az első hullám, a továbbiak már jelentős enyhülést is hoztak.
Február 24-én átugrottunk Donovalyba túrázni, hótalppal. Ott Gigantikus nagyságú volt a hóréteg, bár hajnalban (amikor kiértünk) már ott is közel volt a halmazállapot váltás határa. Hegyekben állt a hó a parkolóban. A Fátra hegyei hótalppal is járhatatlanok voltak, rajtunk kívül senki nem is próbálkozott. Egy ideig törtük a havat a Zvolen-csúcsig, de egyetlen jelzés sem látszott, nyom sem volt, emellé sűrű köd. Leástam a hóréteg aljára, a fenyves szélén, hófúvásmentes helyen 160 cm-t (!) mértem.
És ezen a télen hátra volt még egy március 15-e is, sőt egy újabb március végi havazás. Mindkettő 15+cm-t hozott Jászberénybe. 
Március 29-én és 30-án Kékestető 106 (!) cm-es hóréteget jelentett. Még április 9-én is 63 cm hó volt fent. Március 30-án felmentünk délután a gyerekkel szánkózni, jóformán nem volt rajtunk kívül senki. Az emberek torkig voltak már a hóval...
#626010
Így van!
#626009
"...És lám itt a bizonyíték, hogy nem szükséges kemény tél Észak Amerikában, hogy itt enyhe tél legyen..."

Én megfordítanám. Ahhoz, hogy itt enyhe tél legyen, valóban nem szükséges kemény tél az USA-ban. Ellenben ha kemény tél van ott, akkor nálunk csökkennek az amúgy sem túl rózsás esélyek. A kettő nem ugyanaz azért. kacsint
#626008
Hegyek, retrovideók, vagy a rézf@szú baglyok. Mi itt Középrigócon csak az utóbbiban bízunk.kacsint
Mellesleg 2018 februárja felénk meglepően jó volt. Annak még csak hat éve. Reméljük a legjobbakat.hideg
#626007
" Leáll az AMOC". Nem kell hogy leálljon, ha leáll egyáltalán, elég lehet az is ha súlyos zavarai vannak. Mivel bójás, kiterjedt szondás megfigyelés még elég új dolog a kulcsterületeken, így nem sok lövésünk lehet a "természetes" ingadozásairól sem. Mostanra valami miatt sikerül a mérések kezdete óta tapasztalt időjárás kereteit túlfeszíteni, mert az hogy 1780 óta csak 8 március volt melegebb ennél a februári időszaknál, ez bizony már kiugró az adott időszakban. Kézenfekvő magyarázat a melegedés, és a ki tudja mit okozó hatása. Ez elég beszédes :
Link
Na de van nekünk egy úgy ahogy adatokkal szolgáló utóbbi több mint ezer évünk is, akkor azért sikerült többször is a fent említett keretet bőven túllépni, hogy a Nagy Britannia partjainál megjelenő tengeri jeget, eszkimókkal, vagy a februári levélbe boruló fákat, (Réthly) mint legszélsőségesebb időszakokat említsem, persze ezen kivill is van jópár keret feszegető esemény. Ezeket az eseményeket mi okozhatta? (Persze a jóval hosszabb időintervallumot is figyelembe véve, ami nyilván jóval több variációt eredményez .) 
#626006
Így van. Attól még, hogy van egy brit AC-nk, még nem jelent automatikusan nálunk északi hidegleforgatást. Legalábbis itt a Kárpát-medencében. Ha az AC alatt van egy pl: egy mélyebb spanyol ciklon, már inkább felejtős a dolog. (Természetesen van kivétel). Meg ha például kialakul egy komolyabb genovai ciklon, az sem jelenti azt, hogy nálunk tuti csapadékosra fordul az idő. Az idei télen annyi történt és történik, hogy a túlmelegedett óceán felett százszámra alakultak ki ciklonok, ( a mindent eldöntő és keletre terjeszkedő meleg levegővel kitöltött azori AC-tól északra) amelyek vagy megakadályozták, vagy keletre tolták a hidegleszakadásokat. Ha volt brit AC, ha nem. Ide szinte semmi sem jutott a hidegből, maradt Észak-Európa felett. Valamint vissza lehet nézi, hogy a legártatlanabb hidegleszakadás is milyen mély ciklonokat gerjeszett az Atlanti-óceánon. Pontosan a túlmelegedett víz miatt. És lám itt a bizonyíték, hogy nem szükséges kemény tél Észak Amerikában, hogy itt enyhe tél legyen. A két kontinens időjárása nincs közvetlen hatással egymásra. Legfeljebb közvetett.
#626005
Januárban kb. 2 hétig volt brit-atlanti AC, mégis sikerült szinte a lehető legrosszabbul kijönni belőle a sok szerencsétlenül érkező ciklon miatt.
#626004
Ha véletlen lenne, ami most zajlik, akkor azt mondanám, hogy minden további nélkül átfordulhat a másik végletbe. De én nem hiszem, hogy ez a véletlen műve, illetve ez most nemcsak arról szól, hogy balszerencsésen alakult minden. Legalábbis szerintem nem erről van szó.
#626003
Nem tudom. Nekem az tűnt fel például a climatereanalyzer.org oldalon, hogy az Uralnál volt egy határ, ami szinte egész télen elválasztotta egymástól a pozitív anomáliás Európát és a bőven sötétkék részt attól keletre. Olyan volt, mint egy vasfüggöny. Meg sem mozdult szinte egész télen. 
#626002
Na de ha akkor, amikor ott volt a hideg Skandináviában, akkor ha kialakul egy brit-anticiklon, akkor az ideforgatta volna azt a Skandináv hideget, akkor itt is hideg lett volna.
Ennyi!
Egyébként a tartós brit-anticiklon is hiányzik évek óta a palettából, ami a tél egyik alapfeltétele, mert az fordítja ránk az északi hideget!
De évek óta nem tud tartósan kialakulni.
Tényleg csak elmélkedik az ember, hogy ezek a telek mégis hogyan tudnak így lenni!?
#626001
Egyértelmű a változás.., s valószínű nem csak egy természetes kilengés lesz, rövid periódusban.
Nekem maga az egész olyan.., mintha nem is akarna tél lenni, az a tél,  ami nem úgy van összeimádkozva, hanem csak jött s tette a dolgát napokig, hetekig akár. Ez nagyon-nagyon régóta nincs.
Link 
#626000
Szerintem minimális az esély a mínusz huszonötre tökig érő hóban, legalábbis mostanában. Nemhogy arra, még egy 2002-03-as etapra is. Inkább ez a verkli folytatódik az elkövetkező egy-két évtizedben, oszt' ha telet akarunk látni, irány a hegyek, vagy a retro-videók. Aztán HA leáll az AMOC, vagy kitör egy nagyobbacska vulkán, jön egy aszteroida, kihűl a Nap, stb., még akármi is lehet.

A skandinávoknak ezen a télen kijutott rendesen. Két ismerősöm is Norvégiában él, mindegyik azt mondta, hogy az elmúlt negyven-ötven év leghidegebb és leghavasabb szezonján vannak túl. Legalább ott volt valami értékelhető. 
#625999
Valóban nagyon komoly dolgok vannak, én csak tátom a számat, és hitetlenkedek!
Ijesztő ez a sok ennyire enyhe és hómentes tél egymás után!
És hogy mennyire minden a meleg felé mozdul el, nagyon durva!
Vajon tudnak lenni ugyanennyire durva telek egymás után ellenkező előjellel?
Mi van, ha egyszer csak átfordul, és bumm, -25 fokok minden télen, tökig hóban!?
Bár ott tartok, hogy már lassan én is elhiszem, hogy ez most már örökre így  marad!
Évek óta még ősszel is nyár van, évek óta a muskátli kis túlzással kint éri meg a Karácsonyt, nyáron 28-30 fokos a Földközi-tenger, télen nuku hó és hideg.
Tud valaki arról adatot, hogy a Skandináv országokban az átlaghoz képest hogy áll ez a tél?
#625998
Mesés felhőzet volt ma délután fél 4 körül.
A képek Piliscséven készültek :

beillesztett kép



beillesztett kép

#625997
1500m-re várnak +2 fokot, Chopokra 0-t, de a lényegen mit sem változtat, folytatódik a forróság. Bohóc
#625996
Chopok, 26-a éjszaka: +2, +3 fokot várnak. A fagyhatárt 2100 m-re becsülik.
Link
Most már nagyon jó lenne ha ez a meleg kitartana legalább májusig mer' baj lesz...
#625995
A korai tavasz egyik első hírnőke! 
indulgatnak a cseh kucsmák.

beillesztett kép

#625994
Yr.no (ECM): ameddig a szem ellát, 15 fok körüli maximumok itt Budapesten. zavarban
#625993
Mától Európában ha hó nem is lesz, de  elkél majd az esernyő. Persze akadnak kivételek. Bohóc
Link
#625992
3 nap.  laza laza
#625991
Bocsánat a dupláért!
#625990
Ausztria, Hochkar, 1770 méter!

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

#625989
Most már ki lehet jelenteni hogy a tél ebben a szezonban elmaradt legalább is itt Nyugaton.Dec. elején volt valami telecske de régen jobb Novembereken sokkal keményebb dolgok is voltak.Ez a tél még a 2006-7 telét is felűl múlja. Ilyen Pocsék semmitelen télre mióta élek nem emlékszem. Egyszerűen le vagyok döbbenve. Ez nagyon aggasztó ami itt folyik most màr kb. 10 éve. 
#625988
Rosszkor születtél, de a 2012-es februárt sem kell elfeledni. Csak hogy, ne a Honfoglalásig menjünk vissza. Viszont lehet pusztai kucsmagomba már ebben a hónapban is.
#625987
Percek kérdése és elérjük a +10 fokot, így zsinórban 20 egymást követő napon mérhetek 10 fok feletti értéket. Egyedül február elsején volt hidegebb ennél, akkor 9 fok volt a maximum. A havi középhőmérséklet továbbra is pár tizeddel van csak 10 fok alatt.
Voltak régebben más februárok is. 1985-ben például a -6 fokos januári havi közepet -3 fokos februári havi közép követte. Azon a februáron csak egy napon volt melegebb 10 foknál, pont február másodikán. A medve iszkolt is vissza a barlangjába. Akkor februárban 15 téli nap volt, ebből háromszor -10 fok alatt maradt a maximum hőmérséklet. Az már csak hab a tortán, hogy abban az évben március 17-én 40 cm-es hó esett és csak márciusban több hótakarós nap volt, mint most egész télen.
Nem kesergek tovább, de azzal, hogy gyakorlatilag megszűntek a telek, olyan, mintha egy szelet kimaradna az életvitelemből. A szokásos megszokott évi körforgásból ez az évszak nagyon hiányzik.
#625986
a nyarat sajnos én már most a hátam közepére....
#625985
nevetnevetnevet
#625984
Ja. Ők is megtalálták.Bohóc
#625983
Így igaz. Ezért mondom, csigavér. 
Mondjuk nagyon hangulatos ez a kép.
Szívem szerint kitenném valahova. Bekeretezve. kacsint
#625982
Idézhetném az "örök igazsgot", de a próféta szóljon belőled!  laza
#625981
Mondjuk ez épp észak-keletről érkező alacsony harmatpontú, de az időtáv miatt inkább csak egy színes szagos térkép egyenlőre. hideg

beillesztett kép

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 11:28:41

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

2.9 °C

na00

RH: 91 | P: 1032.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.