2024. november 26., kedd

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#10535
Köszi. Igazából a telek egyik oldalán lévő bogyósok nem is tetvesek, a másikon a fekete ribiszkén meg félig már összenyomkodtam őket...
Ha a tetvek a levél fonákán vannak (márpedig mindig ott vannak, meg a kis hajtásvégeken), az narancsolajasat gondolom hiába permetezem a levél tetejére, igaz? Vagy a narancs illatától bekészülnek?

A Scudot (ezt talán még Te javasoltad tavaly) kiszórtam szombaton a meggyekre, őszire, bogyósokra, szilvára.
#10534
Alakul az akác is.
nevet

beillesztett kép

#10533
Köszi Petrol, elmentem a lapot, tényleg részletes.nevet
#10532
Gyümölcsre-zöldségre, ha tetvekről van szó akkor csak narancsolajat használok. Ez egyrészt tapadásfokozó, másrészt az olaj kiszárítja a levéltetveket. Persze ez is csak úgy működik, ha figyeli az ember a növényeket, ha már ellepték a fákat, zöldségeket, akkor nem biztos, hogy elég a narancsolaj. Én a gyümifák, babérmeggy, szeder, málna védelmét megoldottam eddig vele. 
Arra érdemes figyelni, hogy nem érdemes sok permetszert összekeverni. El kell dönteni, hogy gombaölőt vagy rovarölőt akarok használni, a kettő együtt jelentősen gyengíti egymást, pénzkidobás. 
#10531
Nemrégen Lujó nagyon eltalálta a Mospilant-t. Szerintem a jövő héten szórd ki, kb 2 hét biztos védelem, érés előtt elintézi a tetveket, mert felszívódó, hosszabb időtartamú mint a karate.
A bepödrött, fonák alatti bogaraknak is jó hatású, elég ,ha a levél felső része is kapja. Kérdés a legalább 12 órai esőcsend.
Attól még ha csak kis kolóniák vannak még nem kell megijedni, azért mondom a vissza-számlálást, kb. 2 hét érés előtt. Na legyem 3, addig elbomlik a vegyszer maradványa is, ehetik a gyerekek.
Megvolt a belocsolás, nem sriccelés felülről, ahogy nejem csinálja, hanem árasztás, vagy nyitott slagvéggel belocsolás. Ment vagy félóráig, mentem én is tőről tőre. Két hete csináltam, de ugye a havi 6 mm. ( alkalmanként 2-05 mm.) nem nagyon hatott a gyökereknek.
Jelenleg  a 28 fok felé ballagunk, semmi felhő, szép Május 1.! nevet


#10530
Link
Én ezt ajánlom elsőnek. Minden gyümölcsfaj legfontosabb kórokozói, kártevői le vannak írva, a végén táblázatos formában is, hogy mi mikor fordul elő. 
#10529
Yucca gloriosa példányok. Igaz, 3 hete készültek a képek...
Azóta már a virágszárat tolják. laza
Törzsük is van, csak a tyúkhúr miatt itt nem látszódik.

beillesztett kép


beillesztett kép

#10528
Egy bogaras/rovaros/tetves.... kérdés: sosem tudom eltalálni, rovarok, tetvek ellen mikor célszerű permetezni. Őszi/kajszi ill. leginkább a meggy és cseresznye védelme érdekelne, mert pontosan éréskor szokott az előfordulni (amikor már nem lehet permetezni), hogy a friss véghajtások főleg fonákján megjelennek a fekete tetvek. Talán most kéne éppen egy adag megelőzendőnek? Előre is köszi, ha valaki tud adni iránymutatást.
#10527
Felénk nem volt semmi csapi, április 6 mm.-rel zárt. Megyek locsolni. Amúgy még nem látszik jele a szárazságnak, szép zöld minden. Esetleg foltokban van " nem nyő a fű" féle megtorpanás. (felső 6 cm.) Azért is érdemes a málnákat most locsolni, virágzás előtt egy héttel.
kacsint.
#10526
Na a locsolást megint elintézte a zivatar, úgyhogy boldog vagyok . Eddig egész jól idetalálnak a zivik. Ahogy nézem, jó sok helyen az országban ez történhet még az éjszaka folyamán. Hajrá!!! 
#10525

beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép

#10524
Az a sárga por repce pollen. Itt is söpörni lehetett pár napja egy nyomnyi eső után.
#10523
Muszáj volt makrózni.vidám

beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép

#10520
A sivatagi homok szerintem nem úszik a víz tetején nevet

[offtopic és a kapcsolódó szál törölve. - coontac]
 
#10519
Felénk Majsán nem volt már jó ideje csapadék, összes havi 6 mm. A hónap derekán  a felszínre kiszórt granulátumos m.tágya 20-20-20 % belocsolása már 2-szer megtörtént. Kell egy kis idő, mire a gyökérzónába kerül, és felvehető a növényeknek. Ez kb. május-tól indul. Az un. kelátos levéltrágyák meg azonnal szívódnak, azért kedvelem a Wuxalos öntözést, és permetet.(+ mikroelemek is vannak benne, úgymint a vízben oldódó kristályos m.trágyáknak.)
Hála a száraz-melegnek, a monilia féle gombák nem nagyon rúgnak labdába, de azért ott vannak, csak a hűvös, 10 fok alatti, és párás reggelek.
Találtam én is zölden fonnyadó meggyfa levél bogokat, de pont sikerült megfogni Topas-Mospilan- wuxal hármassal.
Donnie;  az a sárgás trutymó lehet még a sivatagi homok-agyag tetőn megmaradt maradványa is.

[offtopic és a kapcsolódó szál törölve. - coontac]
#10518
A tegnap esti égi locsolás életmentő volt a kertnek, szó szerint. A sarjadó málnák már kezdtek megállni a növésben, az éppen kikelt hajnalkák sárgulni, stb. A hordók pont tegnapra ürültek ki nullára.
Ami nagyon érdekes: a 4 hordóba befolyt víz teteje full sárga, körben a vízfelszínek szélein 3-4 mm vastag sárga sáv: durva, mennyi pollen volt a tetőn és van a levegőben még mindig nevet
#10517
Pilisszentiván környéke rettentô nagy kincseket rejt. Tavaly a nemzeti parkos ismerôsünkkel felmentünk a pilisi lenes helyhez és be kell valljam, ilyen diverzitást csak a Sas-hegyen láttam életemben.
#10516
Ezekre szavazok, a kephost/kepkezelő is egy fos (ahogy az összes kepxxx nevű), ráadásul szűri a céges proxy.
#10515
Esetleg: Link
De egyébként: Link
#10512
Alakul kacsint
Idén virágdömping lesz!

beillesztett kép

#10511
Burjánzik a citromfű.

beillesztett kép

#10510
Na megvolt a permet ebben a gyönyörű időben, semmi szél, lila akác illat. Mospilan-Topas-Wuxal combi hármas kifújva.
Képet is tennék fel, de megszűnt a Képhost.hu.eu.com. lap.zavarban
Valaki tudna egy jó helyet ajánlani?
#10509
Ige, az április is gyönyörű hónap, mikor a hónap elején az alig valamiből a hónap végére szinte minden kialakul.
Bár nálam a május viszi a prímet, akkorra minden kizöldül már, levelezik, ( most még pl. a dió, akác nem levelezett ki ), ill. májusban virágzik az akác, ami gyönyörű. Tekintve, hogy a hazai erdőségek negyede az akác, így igen nagy mennyiségű virágzásról van szó.

Hogy miért a május a kedvencem a környékemen!?
Ezért : Link

Ill, végre megjönnek a ( általában ) száraz, poros áprilisok után a kiadós májusi esők, és végre igazán beindul ( általában ) a konvektív szezon is.
#10508
El sem kezdtük a tavaszi munkálatokat márciusban, már meg is ajándékozott minket a kert friss újhagymával tavalyról !!, meg sóskával. Olyan sóskalevest ettünk (cukor nélkül), hogy rögtön megszerettem (én a kantinos agyoncukrozott szánalmat ismertem sóskaként...). A petrezselyem a -18 után felállt és köszöni szépen, jól van. Ennyire "jófej "haszonnövényt nem is ismerek.

Csináltunk epret fekete fóliával, már szép nagyok, zöldek. Retek, hagyma, borsó, spenót, csicsóka elrakva, a hagyma már kibújt. Eszméletlenül beindult a természet tényleg, ahogy írjátok. A cseresznye szinte már elvirágzott (egy hete kezdte...) Az már talán látszik, hogy a kajszi nem fog leszakadni a sok gyümölcs terhe alatt, az alma, ahogy vártam, bőségesen virágzik most idén (egyik évben szinte semmi, másikban meg roskadásig). De most minden létező helyen virág van.  Majd küldök képeket is. Rengeteg tulipán is volt, annyira szép a kert most összességében... Komolyan mondom, lehet, hogy mégis csak az április a legszebb hónap, és nem a május? Persze ez ízlés, hangulat kérdése is.

Én majd a Scudot fogom bevetni (aminosavas felszívódó rézkészítmény), annál nem kell aggódni a kisgyermekek végett.
A bogyósok is kegyetlen virágzásban vannak, viszont nagyon tetvesek. Erre használnám én a paraffinos sprayt, de a tetvek a levélfonákon vannak, aztán így nem sokat érnék vele..., vagyis kissé időigényes lenne... Van erre más módszer, mint pl. a pirimor, mondjuk kevesebb várakozási idővel? Karate mennyire mérgező, ha pl. a gyerekek fogdossák utána mondjuk másnap a növényt?
#10507
Mindkettő. Kell a peronoszpóra elleni védelem is. Az sem árt, ha moly ellen van benne felszívódó rovarölő. A szőlőt nyugodtan lehet virágzáskor permetezni. Nincs annyi pollenje, hogy a méhek látogatnák, mint az ugyancsak szél porozta mogyorót.
#10506
Köszi Lujo! Megvolt a permetezés: Chorus + Mospilan -t kaptak a gyümölcsfák. A szőlőt mivel kell most permetezni, most jelentek meg a virágkezdemények vagy mi a nevük, virágzás nemsokára. Dithane + Thiovit jet mehet vagy elég a Thiovit?
#10505
Köszi Lujó, összekevertem mással. laza
#10504
A Mospilan felszívódó, hosszú hatástartamú.
Link
A kontaktok pl. Karate hatása nagyon rövid.
#10503
Várok még, a hétvégén veszem elő a téli pihenőből a háti 12 literes permetezőt. A meggyek, szilva elvirágozva, de még fenn vannak a csésze-virág levélkék. A kötődés most válik el, hogy mennyi lesz a termés. 
Szerek: Réz+kén SC, ( nagyon vékonyan,0,2%)  felszívódó müa. ampullás Topas ec. (monília,lisztharmat)
Rovar ölőt ajánlotok, az a Mospilan csak 2-4 napig hatásos. Van más 1- 10 napig is tartó szer?  (régi Bi-58, Ditrifon, Decis) ami távol tartaná az emigránsokat.
Kritikus időszak ebben a felgyorsult vegetációban a borsónyi gyümölcs nagyság, abba szeretnek petézni a kártevők.
#10502
A szilvadarázs ellen lassan időszerű elvirágzás után Mospilan vagy Actara, mindkettő felszívódó. Lerúghatja gyakorlatilag a teljes termést. A "kukacosság", szilvamoly ellen ugyanezek, csak később, kb. 10 naponta. 

#10501
Yucca gloriosa

beillesztett kép

#10500
Tavaszi munkálatok nálunk, az összes kép ápr. 20-án, múlt péntek kora este készültek.
Ápr. 3-án, kihasználva az idei első igazán meleg, tavaszi napot ( Tmax 20,5 °C ) kezdtük el szépen apránként a tavaszi munkálatokat az udvarban, majd aztán a kertben is.
Némi átalakítás is volt/van, ezért számottevően több a munka idén, mint az elmúlt években, és még nem értünk a végére : 

Ápr. 7-én szombaton volt fák metszése, a 3 db vérszilva fa, a szeder és a nyírfa metszése.

Metszés maradványai ( szeder és nyír ) : 
Link

Vérszilvák : 
Link

Eredménye : 
Vérszilvák : 
Link
Link

szeder :
Link
Link

nyírfa :
Link

Sikeresen kiirtottuk a kert hátsó részéből a trombita bokrot, mely nagyon elszaporodott, és a legvékonyabb hajszál gyökerekből is kihajtott a fűből, és már idegesítő volt. Napokig csákányozás, ásás, egyengetés gereblyével volt a téma.

Link
Link
Link

Helyére 4 db üdvöske került, a kedvencem a japán juhar lesz : 
Link

Kiszedtük az elburjánzott gyepet a kőlapok közül, nem kis munka volt : 
Link

Majd föl lesz töltve.

A muskátlik egy része várakozik : 
Link

a ládákba való beültetésre : 
Link

Munkák a veteményes kertben, gyomlálás, és szegély kialakítása : 
Link
Link

Egy kis virágosítás itt ott ( majd lesz még több is ) : 
Link
Link
Link


A tavalyi büdöskék helyén a terasz mellett semmi sem lesz idén, feltöltöttem földdel, és majd faháncs, vagy kulé kavics jön rá díszítésnek, vagy maradunk a fűnél : 
Link

A leandereket épp 3 hete, ápr. 3-án hoztuk haza a telephely pincéjéből.
A bent lévő többi növény, pl. yukka is hamarosan kikerül.
#10499
A lisztharmat, monilia, és a rovarok is "dolgozni kezdtek"  már.
#10498
Link
Na úgy néz ki utolérte magát a természet,sőt néhol már a tavalyit is beelőzte hőösszegben. nevet 
#10497
Ha jó a talaj, nem hiszem hogy sokat kell vele dolgozni.
Így meg az ültetésen kívül semmit (elvilegnevet):
Link

Mindenesetre annyira megtetszett, hogy én ki is próbálom, lehet ma megy is ki a kukorica.

MÁS:
Tegnap megnéztem a Huggel-dombjaimat 3 hét szárazság után (1,4 mm csapi). A tetejük durván száraz, viszont a széleknél 10 cm mélyen totál nedves, tényleg mint a szivacs, megtartja a téli nedvességet lent. Csináltam körbe kisebb gödröket (tettem bele félig érett komposztot, mert csak az van) és ültettem bele uborkát, dinnyét, cukkinit, sárgadinnyét, patiszont, sütőtököt. 
Ha valakit érdekel, akkor majd beszámolok az eredményekről.
#10496
Köszi mind2-nek! A szilvadarázs ellen még nem kell? Mondjuk nekem 2 nemtudom szilva van, azt is mondják, hogy azt nem is kell permetezni, viszont hogy ne legyen kukacos nem ártana (elvirágzott).. 
A monília ellen mindenképp meg akarom ma kora este (chorust vettem). Szőlőre jó még a Vegesol ERES? Jól tudom virágzás kivételével nem perzsel egész évben szőlőnél? Quadris-on kívül mi jó még szőlőre felszívódó?
Más: csemege kukoricával érdemes bajlódni szerintetek? A gyerekek szeretik a főtt kukorit nevet és nem volt még nekem (hátra akarom ültetni ahol védettebb, nem éri úgy a szél.
#10495
Körténél fontos a virágzás végén a hajtáshervasztó ellen a rovarölő. Mospilan-t használj, azt virágzáskor is lehet használni. Nagyüzemben Mospilan permetezés naplemente előtt egy órától éjfélig engedélyezett. Meggyre elkel még a monilija elleni felszívódó, pl. Chorus, vagy Folicur Solo.
#10494
Én még várnék a rovarölővel. Nem látszik még tetű kolónia sem, ebben a száraz időben. Érés előtt a korai fajtáknál is esetleg a sárgás-zsendüléskor (14 nap).
Persze ha esik egy kiadós eső, monilia ellen jót tesz. Tegyél bele vízben oldódó lombtrágyát, wuxalt, kristályos mt. Úgy látom a radaron, lesz arra egy kis permet.
#10493
Rovarölőt kell már valamire nyomatni? Most akarok holnap permetezni monilia ellen meggy cseresznye (ez a 3. permetezés, volt egy lemosó és egy monilia ellen) Van minden féle gyümölcs almán és körtén kívül.
#10492
Ja bocs, a Neomexicana az agave volt (2-en voltak). Nagyon nem tett jót nekik, hogy jött az eső, aztán másnap reggelre minden megfagyott. Legalább 10-szer volt ilyen a télen.zavarban
#10491
Nyílik az orgonanevet

beillesztett kép


Virágzik a karalábé laza

beillesztett kép

#10490
Köszi.
Ezt a hibridet kb. 1 helyről lehet beszerezni az országban.kacsint
Pedig a Yucca neomexicana az egyik legszívósabb fajok egyike.
Nekem az oklahomai "csücsökből" (Cimarron) vannak a növényeim.

beillesztett kép

#10489
Nagyon szépekvidám
Nekem is van ilyenem (Yucca baileyi x thompsoniana), vagy valami nagyon hasonlónevet
Nagyjából ugyanekkora, de most nem szerette a -18-20-at, viszont mégiscsak túlélte (a közepe megmaradt, a külső levelek elszáradtak). Takarni nem takartam. Tervezek még ilyet beszerezni, mert - szerintem - nagyon szép.
Na meg a Neomexicana-k is elfagytakbeteg
#10488
Yucca baileyi x thompsoniana

beillesztett kép


Echinocereus triglochidiatus

beillesztett kép

#10487
Ez a hosszú, de enyhe tél nálam megkímélte a fügét. A tavalyi tövig fagyás után megerősödött vesszőkön már hozza is a termést ebben a meleg áprilisi időben. 
#10486
Köszi!
Délelőtt ment nekik a kanna víz, utána meg a fokhagyma. Most délután akkor meg kapnak levendulátnevet
Ez így már nekem is sok lenne, remélem ők is megunják!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 16:26:19

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

8.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.