2025. május 10., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#10596
Nálam is tetves volt a bodza, szilva, cseresznye. Múlt hétvégén kezeltem a helyzetet. Retek itt kikelt, de inkább elengedtem. Annyit nem fogyasztunk, hogy locsoljam. vidám Az ősszel vetett zöldségek heti áztatós öntözéssel el vannak. Hétvégén lehet szórok pár paradicsom és paprika palántát, esetleg zöldbabot vetek és nem is nagyon erőlködöm a kertben vetéssel szeptemberig. Van még ezer dolog a házon. vidám  
#10595
Nekem tetves a bodzanevet 
Viszont van 4 mályvám, azok is tetvesek voltak, de mostanra meggyógyultak!
Retek nekem sem működik idén, szerintem túl hamar jött a nyár és egyszerűen felmagzottak (bár én nem locsoltam őket a mélymulcsban, lehet kellett volna 1-2-szer).
Saláta jól nézne ki, ha nem ették volna meg a csigák a nagy részét (elkezdtem levadászni őket).
Nyári retket meg nyári salátát tegnap ültettem, remélem azok nőnek majd rendesen.
#10594
Tök érdekes, hogy a bodzánk teljesen tetűmentes, míg azért azt látni, hogy a tetűnek kedvező évben vagyunk sajna. Rengeteg virág van/volt rajta idén, már vagy 300-at leszedtem, de még 3-szor annyi tuti van rajta. Lett is belőle bodzaital, a fagyóba is jutott belőle bőven.

A retek nagyon nem jött be idén, kevés gömbölyödött ki és igen csípősek, sokszor fásak, vízhiány biztos nem lehetett, mert esők is voltak, és legalább 2 naponta jól meg volt locsolva. Valakinek van hasonló, vagy éppen ellenkező tapasztalata retekkel? Tavaly volt eddig a legjobb éve a reteknek nálunk. (Infó: "óriás vaj", meg "korai legjobb", amit idén vetettünk).

A saláta (ausztrál tépősaláta) rendkívül jó. A meteor meggy már piros, de a lányok nem hagyják, hogy beérjen.....nevetszomoru
#10593
Én maradok a hagyományos réz+kén mellett. Ha kitisztul a légkör, hétvégén indul az első permet. Nem éri meg agyon permetezni a nemes gyümölcsöket. Ha belevág a rontás, de nagyon, akkor vigye. Van olyan kései szőlőm, ami felfutott az orgona fára is, és ott hozza a fürtöket sorozatban. Alatta semmi, persze árnyékban.
#10592
Öröm ilyeneket a kertben szétszórni.
#10591
Nyír ez mindent:
Belélegezve mérgező (toxikus)
R36/38 Szem- és bőrizgató hatású
R50/53 Nagyon mérgező a vízi szervezetekre, a vízi környezetben hosszan tartó károsodást okozhat.
A 2és 3. pontban található H-mondatok teljes szövege:
H315 Bőrirritáló hatású.
H319 Súlyos szemirritációt okoz.
H331 Belélegezve mérgező
H400 Nagyon mérgező a vízi élővilágra
H410 Nagyon mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz
#10590
 Van egy Néró szőlő tövem,kb. harmadik éve terem.Egyértelműen rezisztens a gombabetegségekre,tulajdonképpen permetezés nélkül is teljesen egészséges marad.És nagyon finom édes.nevet
#10589
Rákattintottam, megtaláltam a biztonsági adatlapját is. Éshamár, akkor belenéztem.
Lehet ilyet fogok tenni az IBCk-be, úgy látom szépen nyírja az algákat laza

Valaki innen próbálkozott már rezisztens(nek mondott) szőlőkkel? Nekem vannak kis töveim Pölöskei muskotályból és Néróból (meg +1, amit elfelejtettem). Ezek 1,5 év óta vígan elvannak vegyszer nélkül, mondjuk nálunk nem kifejezetten mossa őket ...rá az esőnevet
De még nincs hosszabbtávú tapasztalatom, még nem teremnek.
#10588
Én tegnap este Quadrissal permeteztem a szőlőt Link
#10587
Lélegzetelállítóan szépek!szeret
Nekem kb. 15-20 fajtám lehet. Ez is nagy kedvencem.kacsint
edith wolford

beillesztett kép

#10586
Vasárnap megszórtam kontakt réz,kén,  és felszívódó hatóanyagúakkal. Mellé ment karate, hogy a tetű, káros rovarállományt kordában tartsa. Eddig működik a dolog. Következő forduló jövőhét vége, hasonlóan.
Arányban a dobozon szereplő mennyiséget szoktam keverni. Abba nincs hiba. nevet
Persze a jól elvégzett zöld munka nélkül nincs értelme a permetezésnek. Most már lehet ritkítani, tőketörzsről előtörő hajtásokat kitörni. 
#10585
Az esős szakasz kezdetén mi a javaslat? 
A szőlők most kezdenek virágozni, megelőző jelleggel érdemes most, -virágzáskor - vagy utána permetezni réz és kén egyveleggel?
Persze hogy kell, de milyen %-ban előtte- utána. Úgy tudom nem egyformán tűri a ként például a szőlő.
#10584
Nem a reklám helye, de itt is vannak szép virágok;
Link
vidám
Végre eleredt egy gyenge eső,  kizöldülnek a növények, virág színek.

#10583
titan's glory

beillesztett kép

#10582

beillesztett kép

#10581
A kisvízkör egyensúlya  valóban komplicírt kérdés, de talán megér egy - két szót...

az Aral-tó,   az Amazonas-medence,  a Kalahári és a Kárpát-medence azért is érdekes helyek,  mivel jól  körülírt  beáramlással + lefolyással, és  jól  körülírt területen,  bizonyos időszakokban,  jelentős helyi  konvektív csapadékkal  rendelkez(né)nek. 

Ha figyelembe  vesszük,  hogy  a párolgást  a jelenlévő növényzet milyen  karakteresen befolyásolja, érdemes elgondolkodni mégis az Aral-tó történetén.  Százéves távlatban  élő tó volt,  60 ezer tonna éves halkonzerv exporttal.   Most hajók ezrei hevernek a homokban, nincsenek körülötte ültetvények, és a felhők is eltűntek fölötte...  pedig a két folyó megvan,  a városokból a víz - miután megforgatták - valahová eltávozik, lefolyása tudtommal nincs;  a vízre is igaz a megmaradás elve...

Ellenpélda az Amazonas-medence, komoly lefolyással, élő galéria - erdőkkel, komoly felhő - borítással. Azt olvastam róla, hogy a területen kívülre/ről 2% a víz-anyagcsere, 98%  odabent pörög...

Jó kérdés az időszakos  Kalahári.   - és hogy  a mi helyünk (Kárpát-medence) hol van:  a biogén vízforgatás,  az emberi vízforgatás, és az időszakosság vektor - rendszerében...
Szlovákiai  szerzők,  díjnyertes könyvet írtak a kisvízkörökről. Kravčík M, Kohutiar J, et al.,  The New Water Paradigm - WATER FOR THE RECOVERY
OF THE CLIMATE. (szlovákul Nova Vodna Paradigma).
Link
Nem  az a furcsa, ha valahol sivatag van.  A csodálatos az,  hogyha NINCS valahol sivatag...  (kínai bölcselet: a bögre attól lesz értékessé, hogy tér van benne.  Ne csak azt lásd, ami van - az is fontos, ami nincs.)
#10580
Tegnap megint betalált 2 zivi, pedig egész nap nagyon kerülgette csak a környéket, úgyhogy folytatódik a szerencsés konvektív esemény találat ITT Velencén. Remélem,azért sok helyen csökkent a szárazság!

A retkeket, fûszernövényeket, sóskát, kicsi salátát, epret már ehetjük is. A borsó hüvelyek már megjelentek.
#10579
Tegnap megint betalált 2 zivi, pedig egész nap nagyon kerülgette csak a környéket, úgyhogy folytatódik a szerencsés konvektív esemény találat ITT Velencén. Remélem,azért sok helyen csökkent a szárazság!

A retkeket, fûszernövényeket, sóskát, kicsi salátát, epret már ehetjük is. A borsó hüvelyek már megjelentek.
#10578
Hoppá, akkor ez egybecseng a szomszéd által egyszer már említett velencei vashiányos talaj "elmélettel" de azt azóta senki nem erôsítette meg, így viszont akkor nekilátok a vaspótlásnak. Köszi.
#10577
Nappal kinyílik, éjszakára összecsukódik.szeret

beillesztett kép

#10576
Ja igen, valóban. Csak a mi kertünkben levő fákról írtam, ott meg a legnagyobb sincs 6-7 évnél idősebb, és 4-5 méternél magasabb. Nekik azért pár méterre leér a gyökerük, gondolom, tehát egyelőre nincs gond.
#10575
Itt : "A nagyobb fák még pár hétig bírják, sajnos már 50 centi alatt sem 100% a nedvesség, tehát mostanában érheti el a kiszáradás a fél méteres mélységet" .

De közben rájöttem, hogy gyümölcsfákról írsz. Így viszont jogos. nevet
Csak a nagyobb fákon akadt meg a szemem, első gondolatra ilyenkor nem gyümölcsfára gondolnék, meg hogy még pár hétig bírják ( pár hét az nálam 2 hetet jelent ), és elindul a kiszáradás.
#10574
Szerintem egy jól erjesztett csalánlének bármikor van olyan hatása, mint egy Fitohormnak..
A permetezések idején sokszor rakok a törzsoldatba aminosavas löttyöt (pl. Megafol), ott néhányszor már láttam korrekt eredményeket, de ezek is borzasztóan túlárazottak (3-4000 Ft/l), szóval akkor már inkább valami minőségi mikroelemes lombtrágyát használok 3-5 alkalommal, aztán viszlát. 
A barackot illetően jó kérdés, lehet levéllyukasztó gomba, illetve nagyon hajlamos a klorózisra (vashiány) is. 
#10573
Az Aral-tó szerintem rossz példa. Azt totálisan szétlocsolták. Vagyis az oda vezető két nagy folyó vizét.
A hatalmas párolgási veszteséget korábban a két folyó és a csapadék egyensúlyozta, de mivel a folyókat becsatornázták (szigetelés nélküli csatornákkal) a rizs és gyapot locsolása miatt, elkerülhetetlen volt a kiszáradás. A biológiai fegyvereknek ehhez semmi köze. Ráadásul kisebb vízfelület, kisebb párolgás, kevesebb csapadék...Egyszerű emberi tévedés történt.
#10572
Echinocereus triglochidiatus szekció

beillesztett kép

#10571
Ez jó!!
#10570
Az a referálás, amit itt a 10265. hsz-al kezdtem, és azután a Bioszférában folytattam,  a tengerek DMS termelését próbálja bemutatni Nektek,  és  a tengeri algák hatását a CCN ellátásra, a felhőképződésre, és a felhők stabilitására.  Néhány cikket már feltettem  a Bioszférába.
A szárazföldi kristályosodási magok  (virágpor, spórák, baktériumok)  inkább IFN funkciót töltenek be, vagyis jégszem-mag lesz belőlük. A tengeri biogén szulfát aeroszol a Föld kénciklusának kb. a felét  pörgeti, és igen nagy területek albedóját befolyásolja.  Meghatározó szerepe van a felhők stabilitásának, - és a szárazföldek fölött  megtett távolságának - kialakításában.

A nyersolaj igen jó tápanyag a baktériumok számára.  Igaz, hogy túlkínálat esetén haloalkánok  (ózont bontó  illékony kloridok és bromidok) is felszabadulnak,  de a tenger mélyén és a felszínén, a kiömlött nyersolaj előbb - utóbb visszakerül a szén - ciklusba.
Csakhogy a lefedett felületen oxigén - mentes környezet jön létre, onnan az algák kipusztulnak,  és ameddig az olajszennyezés "gyógyul", addig a kénciklus nem pörög.  Ennek a regionális légköri folyamatokra, már lehet hatása.  Ha pedig az olyan "távolhatásokat" is hozzávesszük,  mint az El Nino,   NAO,  AO  jelenségek hatásai,  akkor lehetnek a Föld távolabbi  pontjain is   következményei.
Addig, ameddig a tengerek élővilága az eredeti biodiverzitással bírt, ezek a sebek hamar  begyógyultak, és visszaállt az eredeti diverzitás. (kb. 6 év alatt egy Balaton nagyságú felületen).  Napjainkban a rengeteg gyógyszermaradék,  fertőtlenítő - szer maradék,  mezőgazdasági vegyszer,  és az intenzív közlekedés + offshore olajbányászat, eléggé megterheli a rendszert.  Ezért kisebb szennyezések is már,  látványosabb következményekkel járhatnak.
Ha megnézed az Aral-tó történetét, és az ottani biológiai kísérletek hatásait,  érdekes dolgokat láthatsz: a pisztácia-ültetvényeket rég nem öntözi senki, nem lehet azt mondani, hogy szétlocsolták a tavat...  viszont volt a közepén egypár kísérlet, és a tó kiszáradása is felgyorsult, amikor az Ixtoc II.  esemény (mexikói olajkút, kb. DW. Horizon -léptékű)  történt,  majd később az Öböl- háború lezajlott.
Talán ma már lehetne modellezni ezt a történetet. Talán megérne egy diplomamunkát, ha  az illetékesek összefognának...
#10569
Olajszennyezés is beleszólhat ezekbe a folyamatokba??
#10568
A Börzsönyben, 2013-ban láttam olyat, hogy szélnek kitett, nyugati hegyoldalon a tölgy egy része valóban leszáradt. Akkor több, száraz etap is volt egymás után, és az a terep (a Kaldera nyugati pereme, Nagybörzsönytől  északra)  eléggé meredek hely.  -  de  pl. a sziklafalon az édesgyökerű páfrány,  ami  árnyékos területen volt,  akkor is sűrűn díszlett a sziklafalban.

azt sem tartom lehetetlennek,  hogy a Tátrában a 2003-as aszályos esztendő készítette elő a 2004. évi,  nagy területre terjedő széltörést,  majd  egy évvel később (miután a fát nem bírták mind lehozni)  a törött  területeken a pusztító erdőtüzet.

Ezek a folyamatok néha csak évekkel később mutatkoznak meg igazán. Ha viszont a csapadék nem hiányzik, az erdők ronda jégtöréseket képesek kiheverni,  és a koronát legalább részben újra fölépíteni,  mint pl.  a Normafa környékén az utóbbi években.

Ami nem sok optimizmusra ad esetleg okot, az a januári hajókatasztrófa a Dél-Kínai tengeren, 1 M tonna olajjal, nem messze a koreai partoktól. - bár  kérdéses, hogy az olajfolt hatása ilyen távolra is elhasson. Ki tudja?  A 2010-es Dw. Horizon  katasztrófa utáni években,  Európa is látott egypár szárazabb nyarat.
#10567
Hol írtam olyat, hogy kiszáradnak? 
Az egy folyamat, sok lépéssel. 
Ha szereted a gyümölcsöt, akkor már az első pár lépés is baj.
#10566
A pár hét az jó lesz pár hónapnak is. nevet
Szép is lenne, ha 2 hónap csapadékszegénység után már kiszáradnának a fák ( 5 hete tart, és feltéve, hogy a következő 1 hétben majdnem minden konvektív csapadék kikerül téged, és tényleg alig hullik csapadék ).
Nem vagyunk mi Kalahári sivatag. nevet
Sokkal többet bírnak a fák, mint gondolnád.
#10565
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#397298 - 2018-05-07 15:06:00)

Nem azért nem furatok, mert bérlő vagyok, hanem mert egy 160 m tszf-en vagyok, egy mészkőszikla/fennsík enyhe lejtőjén.
Ha már nem bírják a fák sem, megint elkezdenek kiszáradni, mint tavaly, levélpöndörödés, levélhullás, és 0 gyümölcs jövőre. 
Ahogy idén sincs a kajszin, áfonyán, szedren, mandulán stb. a tavalyi aszály miatt.

A cseresznyéken az érés helyett satnyulnak, hullanak lefelé az 1-2 centis terméskezdemények már most, bár ezt még elvileg nem a szárazság miatt van.
#10564
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#397297 - 2018-05-07 15:03:21)

Ha tényleg ilyen sokáig nem lesz eső, akkor kénytelen leszel csapvízről meglocsolni a növényeidet.kacsint
Javasolnám még a kutat, de gondolom azt nem akarsz, vagy tudsz fúratni, mert bérlő vagy.

"A nagyobb fák még pár hétig bírják"  Mi lesz utána velük?

#10563
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#397294 - 2018-05-07 14:20:34)

Már megint az van, ami tavaly... Link
Ismét csak a mákban lehet bízni, hogy azért 7-10 naponta egy cella elkap, és legalább a hordók telnek.
Szerencsére azért a rácsponti diagramm csalóka, az összcsapadék talán több lesz régiós szinten: Link
A nagyobb fák még pár hétig bírják, sajnos már 50 centi alatt sem 100% a nedvesség, tehát mostanában érheti el a kiszáradás a fél méteres mélységet: Link
Kezd tényleg kellemetlenné válni a dolog, az allergia csak hab a tortán.
#10562
Hangyák:
Kis pekándió csemetémbe (bele is) költöztek a hangyák, alig (inkább nem) akart hajtani. 3 hete kb. rászántam egy fej fokhagymát (fokhagymanyomóval), felöntöttem kb. 1 lter vízzel oszt ment a pörköltbe (akarommondani a pekándió alá). Előtte azért kapott egy kanna vizet is. Hangyák eltűntek, a fa kihajtott. Most 3 hét után megint hangyásodik, lehet kapnak még fokhagymát!
#10561
Hogy szakmabeli mondja ezeket, ez elkeserítő, most letörtél....szomoru
A Wuxalról is ez a véleményed, vagy a zöld flakonos Fitohorm sorozatról?

Akkor már szinte csak félve írom (szegyenlos), hogy tegnap kipróbáltam a csalános permetet is, bűzlöttek is tőle a kert bizonyos szegletei, kíváncsi vagyok a fejleményre, nem fűzök hozzá nagy reményeket, de mindenképpen ki akartam próbálni. (azt már látom, hogy a hangyákat abszolúte de nem érdekli).

Az őszibaracknál mitől van (mindig is volt), hogy a levelek kb. 2-5 százaléka elsárgul, majd lehullik? Természetes, vagy lehet valamilyen elem hiány? Fe, Mg?
#10560
vidám

beillesztett kép

#10559
Valamennyire szoktam, most is kísérletezek 1-2 anyaggal, de inkább csak a lelkiismeretem megnyugtatása végett. Dolgoztam a szakmában, pontosan tudom hogy mekkora biznisz a lombtrágya... Sok esetben a kanna többet ér, mint a benne lévő lötty. Alapesetben a talajból veszi fel a növény a fontos tápelemeket, ha az nincs rendben, akkor költhetek bármennyit lombtrágyára, semmit sem fog érni. (Kivétel ez alól az antagonista elemek, mint pl. a Ca, Fe, ezeket érdemes lehet lombon keresztül is kijuttatni a nyári melegekben.)
#10558
Értem. Köszi. Szoktál levéltrágyázni? Az segít valamennyire? Csak azért kérdem, mert írtad, hogy elég sanyarú a sorsa a homokon élő haszonnövényeknek.
#10557
Ez a munkaerőhiány tudtommal jellemző az ország jelentős részén.
#10556
'oh babe' írisz szeret

beillesztett kép

#10555
A hideg március miatt nincsenek megfelelő korú dolgozók.
#10554
Április vége óta virágzik az akác de méheket alig látni rajta. Sok család elpusztult a hosszú tél miatt.
#10553
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#397095 - 2018-05-03 22:56:01)

Kb.
Durva, hamar megérett!
#10552
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#397094 - 2018-05-03 22:43:37)

Mikor virágzott a fa idén? 2-3 hete?
#10551
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#397092 - 2018-05-03 22:09:49)

Érik a korai cseresznye Link Link Link Link
#10550
Az. Amúgy nagyon finom meggy, csak hát kényes is. Talán kapunk már esőt ebből a gyatra medi ciklonból, reggel majdnem borult volt. T.min: 18,3

nevet
#10549
Maliga emléke? 
#10548
elkezdődött laza

beillesztett kép

#10547
Termés mustra; a meggyek közül az érdi bőtermő szépen hoz, a mellette levő nagy szemű ropogós (név)- emléke féle pedig rúgja lefelé. Sajnos a márc. eleji fagy miatt, mint a kajszim is. A szilván is itt ott marad, fele mint tavaly.
A málna virágzás előtt, a tavalyi jó-közepes formáját hozza. A mogyorón még nem látok termést, a dió is kicsit visszafogottabb, látszik az ágvégek elfagyása.(sárga, csökött levelek.) 
Na ilyen ez az év.
gulyásme: köszi a "füves" hsz.t.!

Utolsó észlelés

2025-05-10 14:59:38

Szolnok

20.0 °C

27005

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.