2024. november 26., kedd

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#10435
Hmm.
2 éve a bot vastagságú kajszin is volt 30 szem, tavaly meg még ritkítás után is volt rajta vagy 2-3 kg.
Úgyhogy megérdemel egy év pihenést, nagyot villantott, megértem hogy elfáradt, aszály és március eleji kőkemény fagy után meg főleg.
#10434
Helyzet április 5 :  kajszifa csak hajtás, 1-5 virágrügyet látok. Arrébb az utcai, templom mellett 200 m. kajszifán is itt ott. Na ez ilyen évjárat lesz. Meggyek ígéretesen  jól néznek ki, duzzadó virág blokkok. 
Szilva megszokott állapotban, remélem fűzérekben hozza a termését. Szőlő-mogyoró-dió még alszik. 
Málna szépen rügyezik, metszése következik , (letermett tavalyi vesszök tőből)  ha nem esik ez a nyamvadt eső.
Kalendárium film, ha még márciusi is, le vagyunk késve még mindig 7-9 nappal.
Link
nevet
#10433
Üdv!

helyzetjelentés:
Van,Bigurreu burlat cseresznyék pár napra a virágzástól.
Meggyfáknak még 1 hét biztos kell a virágzásig.
Gönci magyar kajszi: éppen rügyfakadás után
Caldesi 2000 őszi: fél centis hajtások. (ősszel ültetett fa)
Bergeron: rügyfakadás előtt, DE :  egy virág a tetejét kinyílt. 
Almák rügyfakadás környéke
Körtefáknak is pár nap kell virágzásig. 
Szeder, málna: 1-2 centis friss hajtások.
Szőlőkben megindult a nedvkeringés, pár hét és elkezdenek hajtani.
Úgy néz ki megúsztuk a fagykárt.
Zárásképp: füvet lehet nyírni jövőhéten... vidám

Pár friss fotót találtok a kertünkből itt: (facebook, nyilvános album)
Link
#10432
Sajnálom a károsultakat.
Nálam a kajszi megúszta, rengeteg virág lesz, most kezdenek kinyílni. Az őszibarack hasonlóan. Mézbogyón megint csak 1-2 virág lett, tavaly is csak 1 szemet termett. Cseresznye, meggy, szilva, alma még nem látszik, de azok később indulnak. Ribizli rendben van, a málna egyenlőre leveleket hoz. Fanyarka is jól van, tegnap szedtem le róla a ráfutott loncot.A fügét tegnapelőtt bontottam ki, még nem látszik, hogy él-e. Autógumikkal vettem körbe, középen meg feltöltöttem avarral, a mi a sok eső hatására berohadt. Most szárad. Most még nagyjából jól néz ki  minden, remélem, így is marad.
Veteményben a spenót, retek kikelt, a borsó is kezd. Mustársaláta, répa, kapor még nem mutatkozik.
A paradicsomokat most szedegetem szét egyesével cserépbe. Eddig 84 tő (2 napja), 4 pusztult el. Még kb ugyanennyi lesz. Ha alábbhagy a szél, lehet folytatni a munkát. Paprika, fodroskel is jól néz ki (egyenlőre még e házban). Bazsalikom csak 1 szál túlélő maradt, a görög fajtából. A fahéj illatú mind kipusztult.  Hétvégén vetettem cserépbe cukkinit, tököt, egérdinnyét, uborkát.
#10431
Nálam is negatív. Kivéve amit 1 hónapja ültettem. Nah azon van 1 db virág. vidám 
#10430
A kajszit én is tegnap nézegettem. Még meg sem mozdult.duhos
Tavaly megszakadt a fa, annyi volt rajta.nyelvnyujtas
#10429
1 éve mennyire másképp álltunk szomoru
Link
#10428
Ha idén is olyan csontszáraz tavasz meg nyár lesz, mint tavaly, nem fogok erőlködni a locsolással, mert szemmel láthatólag nem sok eredménye lett. Csak az életben tartásra jó, de 2 év így is kiesik.
Remélem azért idén sok csapadék lesz, legalább a gyökérzet meg a lombok megerősödnek, akkor abból jövőre lehet megint szépen gyümölcs nevet
Egyébként idén már most sokkal jobb a helyzet szerencsére, tavaly ilyenkorra már eléggé ki volt száradva a talaj. Most nincs ezzel probléma nevet
#10427
Sajnálom.
Nálunk szerencsére megmaradt minden. Igaz, hogy ez csak néhány fa (meggy, őszibari, nektarin, szilva), de nem károsodtak a rügyek, bimbók. 
#10426
Tegnap végre végignéztem a kertet. Röviden összefoglalva: siralmas szomoru
Nem tudom, hogy a márcis eleji erős fagy, vagy a tavalyi borzalmasan száraz tavasz+nyár okozták-e, de idén nem nagyon fogunk dúskálni a gyümölcsökben, az már több mint valószínű.
Lássuk szép sorban...

Mandula - az egyik fán van virág, de kb. 30%-a a tavalyi aránynak, amikor tele volt. A másik fán 1 azaz egy darab virág (!) van. Ez azért durva meglepetés...
Kajszi - nem nagyon látszik semmilyen piros bimbó. Remélem, hogy csak pihen még, de azért ilyenkor már szerintem több szokott látszani. Ez még durvább meglepetés.
Cseresznye - korai még megmondani, nem látszanak a virágbimbók de majd talán később. (?)
Áfonya: semmi virágbimbó, A 3 bokorból az átültetett, alighogy életben tartott régebbi ültetésűn még levélbimbó is elvétve. Ezt se eszünk idén szomoru.
Mézbogyó: a tavaly csaknem teljesen kiszáradt tő 60%-án vannak levélbimbók, a többi ág száraz. Virágbimbót nem találtam. A jobb helyen levő, kevésbé elszáradt tövön 90% körüli a levélborítás, és virág is van, de kevesebb mint tavaly. Kérdés, hogy mi fogja beporozni?
Josta: levél van bőven, virágbimbókat még nem látok.
Gesztenye: alszik még.
Málna: épp csak rügyezik, de úgy tűnik nem lesz gond.
Szeder: a nagy tő eléggé elszáradtnak tűnik, de szétszórva hoz rügyeket, szerintem még magához térhet.
Füge: a fagytól megmentettük, szerintem nem lesz vele gond.
Vérszilva: az egyetlen igazán jól kinéző gyümülcs, telistele rózsaszín virágbimbóval. Apró szépséghiba, hogy gyümölcsöt még sose hordott ki, azaz tavaly volt rajta 1 darab. Na hátha idén.

Szerintem egyébként 80-90%-ban az aszály tehet erről, picit talán a március eleji hideg, utóbbi nem volt nálunk annyira vészes (-15 körül lehetett az alja).
#10425
Ne panaszkodj, azt nálam kellene. Most látszik a március eleji nagy fagy kártétele, pld. a kint telelő hagymás virágoknál;
Link
Látszik a hóhatár,6 cm.felett elfagytak a levélkék.
fazik
A meggyfa is csak alig rügyezik;
Link
Szóval ez a tartós 0-és +5 fok nem egy kedvező állapot. Hozzád képest egy hét a lemaradás. Sárga barackot nem is merem fényképezni, alig indul, pedig 5-7 éves.
 
szomoru
#10424
Most gyors keresés után 140 mBf-et adott ki a gugli, de lehet vagy 10 m a tele két vége közt. A -20 az ablakon kilógatott hőmérőn lett, ami valszeg "csak" -18,5 körül lehet.
Érdekes, hogy nálunk még úgy sem áll a természet, mint nálatok, pedig azt hittem ott hidegebb volt (több hó).
#10423
Nem irigyellek amiatt a fehér miatt.  hideg
Az elmúlt évekhez képest jól megvagyunk késve, ez azért mindenesetre szerencse a folyamatos éjszakai fagyok miatt.
~ 95-100m-en: 
Link Link Link
Link  Link  Link 
Link  Link  Link
#10422
A -20 fok milyen tszf. magasságnál született?
#10421
Lehet kezdeni a veteményezést..... Jaa nem!
Link
#10420
Itt olyan 240  fok környéke lehet és tuti vagy fél órával később kezd el reggel melegedni, mint a keleti oldal, valszeg 1-2 fok különbség simán van is a Tmin-ben. Még az a szerencse, hogy mi is "lejtőkőzépen" vagyunk és még van hová folynia a hidegnek.nevet
Itt ma kezdett már majdnem virágozni a mandula, úgy látszik nem fagyott szétnevet Ellentétben a sárgabarackokkalhideg
#10419
Hali, D-Dnyi fekvés ez is, nagyjából 200-210 fok irányában lejt, de nem egyenletes teljesen, olyan hullámos kicsit az egész táj, barázdákkal.
De tényleg hidegebb a környéknél, mondjuk a Benta patak völgyénél nem, az a leghidegebb a környéken, oda folyik le a fennsíkról mindig a hideg nevet
Diósd keleti fekvésű domboldalon van nagyrészt, ott virágzik már a mandula szépen.
#10418
Lejtős a terület?
Ha igen, milyen fekvés?
Mi itt pl. DNy felé lejtünk (amire azt hittem, hogy überszuper vidám a délutáni nap miatt), aztán közben csak fagyveszélyes és itt is késnek a dolgok 1-2 hetet pl. DK-i fekvéshez képest.
#10417
A kajszi metszését elsietted. 3%-os bordói lé lemosót azonnal, úgy, hogy ússzon! Még így is kockáztatod a gutaütést - pusztulást. Ki kellett volna várnod egy csapadékmentes meleg időszakot, amikor pseudomonas fertőzés kockázata nélkül beszáradhatnak a metszési sebek. Ha ez legközelebb virágzás utáni időpontban lesz, akkor akkor kell metszeni a kajszit, de legjobb lett volna augusztusban a csapadék előrejelzést figyelembe véve metszeni.
#10416
Nem hiszem, nálunk nagyon kint van a mészkő, néhol nagyon vékony a talaj.
A kertben mondjuk pont nem, de ahol a diósdi virágzó fák vannak, ott sem.
#10415
Nem lehet, hogy ahol előbb virágoznak, ott a mészkő-dolomit kibukkan több helyen, kevesebb talaj van rajta és mikroklimatikusan van ez a különbség? A kőzet jobban visszaveri és raktározza a meleget.
#10414
Diósdon virágzanak a mandulák, nálunk Érd nyugati felén pedig semmi. Kifejezetten érdekes, fogalmam sincs, mi lehet az oka. Bupapest hőhatása, vagy a Dunáé? Passz.
Nálunk az érd-sóskúti fennsik DNy-i, kopár lejtőjén mindig, de tényleg mindig 1-2 fokkal hidegebb van mint Érd belső részein, a budaörsi medencénél néha 3-4 fokkal is.  Nem tudom, hogy ez lehet-e az oka, de a tegnap délutáni kerti sétám alapján  a kertünk kb. február végi kinézetű. Mandula sehol (kettőböl az egyiknek épp csak fehéredik a bimbó vége, a másikon semmi), a kajszi, áfonya, szintén. De még az aranyvesszőn se látszik semmi nekidurálás, valamint egy szál ibolyát sem találtam sehol.
Tavaly ilyenkor ezek már virágzottak bőven (áfonya nem).
Két növény éledezik csak komolyabban, a mézbogyó (de még ez sem virágzik, tavaly ez is megvolt ilyenkor már), meg a josta (!). Ezeken már 1-2 centis levélkék vannak. De pl. a mézbogyón még a virágbimbó is igen apró, hogy lesz ebből így április végi termés? nevet
#10413
Én március 11.-én vetettem borsót, spenótot, mustársalátát, retket. Tapasztalatom szerint ezeket nem szokta zavarni a fagy, legfeljebb később bújnak ki.  Az őszi (Mariska) és  kajszi (bergeron) nálam is kibírta a hideget. Idén még a rozmaring is kitelelt. Tegnap metszettem az őszit és a kajszit, ma jön a lemosó permetezés, aztán hajrá tavasz! Holnap tervben van zeller és karalábé palánták vásárlása, ültetése. Paradicsom, paprika bent növekszik a konvektor mellett, lassan lehetne pikírozni, kihozni a melegházba, de még túlságosan hideg van.
#10412
Pár nappal a 15.-i hosszú hétvége előtt már kezdett egész jól megszáradni a decemberben felásott talaj, hogy majdnem elkezdtünk veteményezni. Az ECMWF és a GFS óva intett erről a cselekedettől, amit nem bántam meg. Mire oda jutunk, hogy tényleg annyira megszárad a talaj felső rétege, hogy rá lehessen menni, a hosszabb tenyészidejű, értékesebb zöldségféléknek (hosszú petrezselyem, vörös óriás sárgarépa), korai kifejtőborsóknak, spenótnak már késői lesz az április közepi ültetés. Ami előnyös, hogy nedvesség bőven rendelkezésre fog állni a kezdeti fejlődésre, a kései (április közepi) ültetés viszont a minőség rovására fog menni (rosszabb minőség, hamar felmagzik), ennél hamarabb ugyanis nem lehet.
Aki az április eleji lemosó permetezést választja, még nem lesz késő. Errefelé még minden rügyben van. Nekem elfagyott az itália és a hamburgi muskotály szőlőm (fagyérzékeny fajták). Itt-ott-amott még van kevés hó.
#10411
Áthelyezve innen: Hydroinfo (#4530 - 2018-03-22 12:10:19)

Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#394689 - 2018-03-22 11:58:56)

Ma van a víz világnapja!
A levegő mellett/után az egyik legfontosabb elem.
Ne utáljátok ennyire!

Mikor essen, ha nem akkor, mikor csapadékos periódus zajlik! nevet
Lesz még elég száraz időszak a jövőben, mikor minden cseppjéért imádkozni kell szinte.

Megnéztem a belvízi adatokat : jelenleg 70000 ha van belvíz alatt, melynek nagyjából fele vetés - és szántó.
Ez nem kicsi, de nem is nagy terület.
Budapest területe 52500 ha.

2010-ben megközelítőleg 5-ször, 2013-ban pedig kb. 4-szer ekkora terület volt belvíz alatt ilyentájt ( március ).

Nem azt mondom, hogy jó a belvíz, meg hogy még jobban növekedjen, és én is örülnék ha csökkenne a területi kiterjedése, mérséklődnének a károk, de annak is örülnék, ha nem száradna ki a sejhajunk a következő hónapokban, és maradna a csapadékos jelleg.
Ahogy beköszönt a meleg, még naposabb időszak, még átlag körüli csapadékviszonyok mellett is hamar orvosolható lehet majd a belvíz probléma tavasz közepén, végén.

Nyilván, azért mert az elmúlt 7 hónap országosan nézve csapadékosan telt, nem csökkenti az esélyét annak, hogy a következő hónapok is csapadékosak maradjanak, de azért na, csak ott motoszkál a fejemben, hogy nehogy már kiszáradjunk a következő hónapokban. Bármikor átállhat a légkörzési rezsim egy szárazabb etapra, és akkor azt egy darabig semmi sem billentheti ki a verkliből. Persze kivétel itt is és mindig van.

Térségem egyébként tavaly szept. óta az ország kevésbé csapadékos területei között foglal helyet. 
Szept. 2-a óta 387 mm hullott idáig. Ez közel 7 hónap alatt itt nem számít soknak. A szept. - márc. közötti 7 havi átlag mennyiséget alulról közelíti.
A szept. 2-a óta tartó csapadékos verkliben nem is a mennyiség, hanem a sok csapadékos nap kiemelkedő.
#10410
Balatonparton (Vonyarc, Gyenesdiás) is végig virágoztak a mandulafák még a hidegbetörés előtt.
Mi egy kicsit feljebb vagyunk, de ha bejön a melegebb, akkor itt is néhány napon belül virágzás (ha a mai -5-öt kibírták).

A 2 agave neomexicanam kipurcant, nem bírták a telet (vagy inkább az örökös eső, másnap fagy kombót). De legalább le lettek tesztelve a dolgok, 1-2 másfajta agave minden gond nélkül áttelelt, illetve az egyik egészen szép jukka (?) is 
#10409
Nincs! Ráadásul már hó sincs rajta, úgy meg már nem érdekes.
Biztosan a városi hőszennyezés miatt indultak már be, de a mandula amúgy is a legkorábban virágzók egyike.
A fa nem nálam, hanem a Kátay utcában van. Szegediek előnyben.nyelvnyujtas
#10408
Igen, direkt azért vettem bergeront, hogy kevésbé legyen gond a fagyok idején, bár a feleségem szerint nem annyira finom fajta, mint a klasszikusok, vagy mint az apósomnál a szegedi mammut, bár tavaly, amikor ettünk belőle, már nem ez volt a véleménye.nevet (mondjuk tavaly nagyon kellett locsolni, mint persze minden barackot és meggyet...).
#10407
Szép látvány lenne, mondjuk bogarászó méhek, gatyás dongók társaságában. De most.. zavarban

Bölke: a bergemon kajszi hidegtűrő, ha jól tudom, nem lesz baja. Nálam a magyar C235 kajszi csendben van sajnos. Azért piszok hideg volt erre, a hónap elején. Most is hideg van, épphogy +2 fok. Este fagyunk megint.
fazik
#10406
Fénykép? Megnézném!
#10405
Virágzik a mandula, miközben hó lepte be a fát. Bizarr látvány!fazik
#10404
Az őszi nekünk is túlélte a -18-at. Én azért bízok benne, hogy berobban a zonalitás és véget vet ennek a szériának... 
#10403
Hát március elején (1-én) nálunk is -19 fok volt..... , nekem bergeronom van (késői) mintha nem lehhe semmi baja.... az őszin nem látok semmi problémát, sőt rengeteg a 3-as rügy, sőt még 4-es rügy is van.... Ahogy nézem március-április váltásakor (most Húsvét) is prognosztizálva van egy hidegöblítés szomoru
#10402
nevetnevet De ha valaki használja is, mint mobil WC-t, az is termeli a hőt legalább..kacsint
#10401
Attól függ hogy áll. De ilyenkor még nem okozhat gondot a -5, -8 fok.  
Én szarabbul állok, vettem februárban 3 fát, elraktam őket a pincébe konténerekbe és a meleg pincében kihajtottak, máfél hete pedig elültettem őket. Hát nem kellett volna... Úgyhogy most körberaktam őket 5 centis nikecellel, úgy néznek ki a kertben, mint 3 mobil wc. 
Remélem kibírják mind a hideget, mind a fényszegény életmódot. 
#10400
Ki fogják bírni a -4 -5 fokot, addig míg nem fakad a virágrügy. Szerencséd van, felénk volt március  elején -17-18, az betett a sárgabarackomnak. Alig indul. Őszibarackom nincs. csak volt. A három rügy általában kettő oldalsó virág, a középső hajtórügy.
nevet
#10399
Köszi az infókat, ahogy nézem, talán mégsem lesz annyira hideg, a hó is olvad rendesen. 

A konténeres őszibarack is hozott másodévre virágot (gondolom, mert konténeres volt) Most persze nem mintha 2 szem mandulára pályáznék....

A kis (kb. 4-5 éves) őszibaracknál megint nagyon sok a 3-as rügy, azokat lehet, meg kéne védeni....  A -4, -5-öt kibírhatják szerintetek?
#10398
Én nem metszeném, hadd legyen szép nagy lombozata. Esetleg a rossz irányba növő ágat kapnám ki.
Jövő héten megyek a büdös bóótba, lemosót venni. Most kén alapút próbálnák ki, mert tavaly sok volt az atka a meggyen, szilván.
#10397
Meg lehet metszeni, de minek? Ha a gyökere be van takarva (csirkézve), akkor semmi baja nem lehet. Virágozni pedig úgy sem fog első évben.
#10396
Most nézem, akár -10-15 is lehet hétfő virradóraszomoru több helyen az országban. 

A mandulát (tavaly ültettem) meg lehet még metszeni 2-3 nappal a kemény fagyok előtt?
#10395
Sajnálom, a régi öregek szerint a januári tavasz még az álmoskönyv szerint sem jó, ti most jól ráfaragtatok. Holnap hozok képeket,nálam még csend rend honol. 
#10394
Én is filózok, mit csináljak az ősszel ültetett mandulával. -4-et kibírja? Talán az lesz, hogy jól megmetszem, hogy ráférjen a csapadékvízgyűjtő hordó..., az utcán lévőt meg benejlonozom??
#10393
Nálunk is fehéredik a mandulák bimbójának a hegye... nagyon, nagyon nem kéne a jövő heti műsor már.
Fiamnak éppen ma meséltem, hogy 1 hét múlva már virágozhat a mandula meg a mézbogyó... utána a többi.
Na de így? szomoru
#10392
Ott ahol nincs permetezve gombaölővel a sárgabarackfa tavasszal,valóban a monília viszi le a virágokat általában,kivéve amikor lefagynak,mint például most.Le vannak barnulva a virágrügyek a -10 -18 fokok után. Csoda lenne,ha pár szemnél több lenne valahol  a barackfákon,vagy még annyi se lesz.Lehet,hogy most permetezni sem érdemes.
#10391
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#392189 - 2018-03-10 22:19:12)

A barack (kajszi)  esetében sincs az időjáráshoz köze annak, hogy látványosan tűnik el a kertekből. Az ok egy komplex betegség, amivel még nagyüzemi módszerek között sem igazán bírnak, pedig ott van kegyszer, olyan, amit a kis kert tulaj nem kap a bótba. Tehát egyszerűen unalmas egy idő után (4-5 évente) újra ültetni.... 
Egyébként zömében a monília viszi el a termést nem a fagy barack esetében, csak hát nem tudja mindenki megkülönböztetni. 

..... 
A Kárpátok majd megvéd... hideg LOL. A maláriától esetleg... 
#10390
Ki hogy látja ezt a jövőheti "kékbanán-reload"-ot?
Itt már lassan virágzik a mandula (hihetetlen, de kibírták a -16-18-at, pedig egész nagy bimbók voltak a fákon a januári tavasz után). Valaki nyugtasson meg, hogy a mai ~20 fok és a jövőhét eleji tavasz után még nem indulnak be nagyon a növények (pl. kivi???).
#10389
Agrometreorológiai visszatekintő az 2017. évre:

Az tavalyi pálinkafa szezon:

Békéscsaba belterület vs. Szarvas külterület szilvafáinak egymáshoz viszonyított érési ideje:

Ugyanazon fajtájú  (Ageni), ugyanolyan erőállapotú, ugyanakkora árnyékolású, ugyanakkor ültetett, ugyanabban a metszésben részesített szilvafák csabai hőszigetben tavaly min. három héttel hamarabb értek. Ez az érés kezdetének, elejének összehasonlításából adódik, az érés végét Szarvason egy kb. 30 ezres seregély raj néhány látogatása miatt nem tudtam összehasonlítani. Gyümölcsfogyasztásuk kb. 10 kg/perc volt  5 fámon. összesítve. 

Vilmoskörték, sajnos békéscsabai kontroll minta nincs:

Az előző évhez képest a Vilmos a szarvasi külterületen idén kb. egy hónappal később érett le. Még szeptember legvégén is volt még néhány a fákon, Tavaly aug. 25-én már egy sem.Okok: Az április vége, május eleje időjárása meglehetősen hideg volt.A külterület - belterület hősziget összehasonlítása: Munkanapi szinten autózok Szarvas  belterület Békéscsaba belterület között reggel kb. 5 h 30-kor elindulva. Szarvas külterületet elérve általában kb. 2 °C-ot, ritkán 3 °C-ot csökken az autó külső hőmérőjének mutatott értéke,  Békéscsaba belterületet elérve visszaáll a szarvasi értékre, nagy ritkán e fölé 1 °C-kal. Egy bizonyos minimum(?), átlag(?), maximum(?) napi hőmérséklet alatt az adott nap nem számít a tenyészidőszakba. Hiába követte a hűvösebb tavaszt a viszonylag száraz, napsütéses nyár, nem érte utol magát a növény. Ezek szerint nem első sorban a NAPTÁRI tenyészidőszak hőösszege, vagy napsütéses óráinak száma a meghatározó. Egy bizonyos napi középhőmérséklet(?), minimum hőmérséklet(?) alatt az adott nap nem számít bele a tenyészidőszakba. Hiába volt felénk a nyár az átlagosnál szárazabb, napsütésesebb, a fák nem tudták utolérni magukat. Ennyit jelent a belterület - külterület hőmérséklet különbsége.

Egy másik zöldségiológia, személyes használatra való konyhakert: A március végi 20 °C feletti hőmérséklet miatt kockáztattam, elültettem a dughagymákat: makói vörös- ill. lila sonkahagymát. A szakirodalom szerint meg kellett volna várnom legalábbis az április közepét-végét. A hőkezelt és emiatt fel nem magzó, nem "bördősödő" dughagymák megfáztak, a hőkezelés hatását vesztette. A lila sonkahagyma kb. fele felmagzott, a makói fajtájú vöröshagyma kb. negyede. Olyan hatalmas kár nem ért: zöldhagymaként elfogyasztottuk. A zölségiológiai időjárás reanalízist figyelembe véve semmi kárt nem okozott a korai hagyma duggatásom: Még május elejei, szakirodalom szerint  elkésett duggatás esetén is simán megfázott volna és felmagzott volna az elültetett dughagymám.
#10388
Megszórtam a telket. Kert aljába szomszéd kutyák takarására egy sor turkesztáni szil. Sarokba egy mogyoró. Eléjük egy milotai tizes és eperfa. A kert fenti részébe ceglédi óriás. Mellette az öreg sárgabarackfa nem fest jó bőrben, de  próbálok rajta ifjítani. Udvar fagyos részébe 2 db mézbogyó. Mályvák helyére 2-2 jonatán-idared kordonosra a járda mellé. Délutánra a szellőztetés hatására melegedett a ház, így ástam a csatornát. Azt hiszem kellemesen elfáradtam. vidám 
#10387
Nehéz most még jósolni a brutál hideg napok után.(-16-20) Gyümölcsfák még alvásban, sőt a környező talajok is épp + fokok felett.
A rügyek sötét barnák, majd 4-6 nap múlva meglássuk. A beinduló fakadás, korai fajták virágzása se lesz probléma mentes. Kajszinál pl. szép virágzás után mégis ledobja a gyüm. kezdeményt, akkor csak megfázott a bibe. A pengés rügyvizsgálat esetleg laborban mutat valamit, szabad szemmel még nem sokra megyünk.
#10386
Na, akkor összegezzünk!
- Leander, pálma a garázsban/szobában üdült a hideg időszak alatt, előbbit már ki is raktam, pálmát ma fogom szerintem.
- Kint hagyott cserepes törpeárvácska simán átvészelte a minuszokat, pedig róla lemondtunk: kutya bajuk nevet hó csak félig lepte el őket, a háztól úgy 2-3 méterre vannak, nyilván ez is segített.
- Hóvirág, krókusz remekül vannak - utóbbiból 1 már kinyílt a zima előtt, az a fejével félig kikandikálva a hóból vidáman követte az eseményeket vidám Jácint, nárcisz és tulipán most fognak szárba szökkenni még.
- Füge egyszer kapott hordóval lefedve -10 alatt tmint, szerdán leszedtem róla a fedőt, szépen zöldellnek az egészséges rügyei nevet
- A már februárban kipattant rügyű mézbogyó levélkéinek széle megbarnult picit, de nagyjából röhögött az egész hideg időszakon, már a virágbimbói is jönnek elő (hát igen, aki szibériai, az szibériai....)
- Kajszi, cseresznye, mandula, gesztenye még durmolnak mélyalvásban
- Bogyósok (szeder, málna, josta) dettó
- Áfonyán picit mintha duzzadnának a rügyek, hát most kb. mocsárban van mind, úgyhogy szedje is magát össze, pár szemre számítok mindegyikről.
- Almának, vérszilvának kutya baja természetesen.

Szóval, mindenki megúszta. De aztán mostantól semmi buzu.... izé kemény fagyoskodás nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 18:06:03

Budapest III. - Flórián tér

4.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.