2025. február 25., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#33626
Ma voltam tekerni Esztáz-kõnek, megindult a völgy felõl egy kis szellõ mindjárt átjárta a virág illata a völgyet. nevet
#33625
Én a legnagyobb számban a Lusta-völgy aljában találkoztam eddig velük. Legalábbis a környezetemben. Jó lenne lefotózni, de bringával messze van, de lehet idén megpróbálom összehozni a fotót csak csípjem el a virágzást. Mondjuk Mályinka sincs olyan hû de messze. Lehet megkeresem azt a helyet is. nevet
#33624
A Dédes alatti Vár-völgyben, Mályinka felé, gyakorlatilag szõnyegszerûen borítja be a a szurdokvölgy völgyoldalait az erdei holdviola.Lépni sem lehetett a fogazott szélû, szívalakú Lunaria levelek tengerében. nevet
A Mátrában a Legyendi-Galya alatt láttam csak ilyen egybefüggõ állományt, de ilyen nagy tõszám ott sem volt. Brutális lesz egy-két hét múlva virágzáskor a lila virágtenger, bár néhány korai példány már most belefogott a szirombontásba. nevet
#33623
A holdviolának kifejezetten szeretem az illatát. Az odvas keltikének olykor nem is annyira jó, a büdös õzlábgombára hasonlító, kissé szúrós szaga van (szerintem, amikor már a virágzás végefelé jár). A legjobb illatok, amik tetszenek: lonc, alma, rózsa, levendula, stb..
#33622
Még itt is vannak szép számmal odvas keltikék bizonyos völgyekben, nevet de lassan jönnek a holdviolák is. Azoknak is jó illata van. Fõleg ha tömegesen jelentkeznek a völgyekben.
#33621
Tegnap éjjel hallottam az idén elõször fülemülét. Már csak a béka-nász és a 18 fokos éjszaka hiányzik a tökéletes tavaszi érzéshez nevet

Meg egy hideg sör laza
#33620
Múlt héten nekem is sikerült jó pár db hegyes kucsmagombát látnom a Haraszt-hegy alatti völgyben. Egyszerûen nem volt szívem leszedni õket, olyan szépek és "életerõsek" voltak. A kisebbik lányom nagyon el akarta vinni, de aztán megértette, hogy ezt a párat most hagyjuk inkább békén.

Egyébként az ilyenkor szokásos aszpektus képviselõ megtalálhatóak voltak természetesen, kivéve az odvas keltike, míg a Velencei hg.-ben még tömeges volt, olyannyira, hogy az autóban is lehetett érezni az illatot.
#33619
Ugyanaz mint a gólyáknál. A tavalyi madarak jöttek vissza. Ha megmaradt a fészkük, biztosan menedéket találnak. Szerintem borzasztó memóriájuk lehet, legoglezik akár a ház, eresz, fészer helyzetét, és vissza találnak. laza
#33618
Megérkeztek az elsõ fecskék, hármat is láttam csapatba repülni. Remélem nem lesz bajuk a várható hidegtõl.
#33617
Köszönöm.

Mutatnám, mert én nem csinálok ebbõl titkot, de a google mapsrõl nem bírok linket szúrni így marad a koordináta
47.960233, 20.384458
szétnéztem a környéken de csak ezt az egyet leltem.
#33616
Kucsmagomba. Mázlista.
#33615
Egy új helyen bringáztunk barátnõmmel mikor eltekertünk egy ilyen mellett:
Link
Gombákhoz hülye vagyok, csak pár jellegzetes gombát ismerek fel. Éppen ezért nem is szedem õket csak fotózom, de tudni szeretném pontosan mi ez.
Kucsmagomba netán papsapka?



#33614
Régi,4 éves SonyE.80..i zseb telefonom volt nálam. Mai zsongás a terepen;
Szilva virágzás gyorstalpaló (1,5 cm/sec) harlekin katicával;
Link
Elbújt h.katica a virág mellett. Lehet hogy szomjas, ebben a száraz idõben, mert nincs harmat,vízcsepp se.
Link
Nem tudom ,de ha itt lenne Noli, biztosan írna hozzá. De mivel még nem jöttek el az ellenségei- levéltetû- ehhez kell folyamodnia
Két másfajta meggyem egymás mellett. Érdi bõtermõ ugye önporzó, de a pándi- klón, a Mangala emléke már késõbb fog totál virágzást bontani.
Link

Amúgy szerintem ez egy nagyon jó esztendõnek mutatkozik, remélem nem voltak nagyobb fagykárok keleten se.Sok szép termést a gyümölcsösökben!
nevet
#33613
Itt két napja jelentek meg az idei elsõ cserebogarak. nevet Szúnyogunk még szerencsére nemigen akad, de van helyette kullancs, méghozzá bõven...
#33612
Az egyik fehér nyárfára a környéken fülesbaglyok fészkeltek. Mivel még nincs lomb, így még szépen látszanak. Olyan 20 méter magasan lehetnek.
Szeged, Szamos utca, a szalag tízemeletes mögött.
#33611
Nagyon durva, mintha atom robbant volna!! Látom, azért profin fel lett térképezve a kár, igaz máshogy nem is lehet elkezdeni a munkát. Köszönöm még egyszer. Kérdés: Kell ott telepíteni egyáltalán, vagy van annyi makk készlet, hogy csak rendezni, tisztítani kell majd? Ahol vörösfenyõ állomány volt, ott várható, hogy simán helyrejön a "populáció"? Juhar, kõris is ?
#33610
Most is az. nevet Az erdõ idõvel kiheveri a súlyos sérüléseit, fõleg ha ebben az erdész szakemberek is értõ szemmel és kézzel elõsegítik a természetes folyamatokat. Az is igaz, hogy a régi szálerdõket mi már nem fogjuk látni. Majd a következõ generációk, ha csak újabb rendkívüli klímakárok, súlyos mértékû természetes bolygatások nem történnek. A tendencia sajnos nem erre utal.
A belsõ kalderában nem olyan súlyos a helyzet, az viszonylag ép maradt. A Nagy-Hideg-hegy - Csóványos közötti gerinc alatt lévõ Csarna-torokban vannak nagyobb kiterjedésû dõlések és a Csóványos alatt húzódó vadregényes Oltár-patak völgyében.
Az igazán súlyos helyzet a Csóványos-Magosfa fõgerinctõl északnyugati-északkeleti irányba lefutó csodálatos gerincek, bércek erdõterületén van.
Linkelek két a károk után készült friss képet a tömbös dõlések mértékérõl.
Rakottyás-völgy a Rakottyás-bércrõl.
Link
Pogány-Rózsás Erdõrezervátum a Nagy-Mána-bércrõl.
Link
Néhány moricka felirat segítségével látható a lényeg.
#33609
Ma du. kaptam le ezt a szép kék dongót, épp a térgyellõ állásban, amikor az ásványokat fotóztam.(elõtte volt 3 expo, de a legutólsó a legjobb, semmi tömörítés,kuszpuk.) nevet
Link
#33608
Link
Milyen "haszna" van a medvék jelenlétének az Északerdõn? Csökkenti a falopások számát...
#33607
Köszönöm szépen, hát ezt lehet, hogy kár volt megérdeklõdnöm. Ez szinte hihetetlen. A világ egyik legszebb vidéke véleményem szerint a Magas-Börzsöny, annak is a belsõ kaldera része. És pont az ment tropára talán leginkább szomoru Ilyenkor azzal próbálom nyugtatni magam, hogy ennek talán a jövõre nézve lesz hozadéka.. de mi? Talán az, hogy ezeken a területeken minél inkább kinevelni egy 100 év körüli állományt, ami nem esett volna ennyire áldozatul? Bár ha jól emlékszem pl. a Pogányvár gerincének térségében nagy területen idõs bükkös van, és ezt a térséget is írtad, hogy nagy a kár... Mi a fenét lehet csinálni ennyi fával? Erõmû? Export? Nem fogja felütni a fejét a "gaz" ezeken a részeken a lomkorona részleges hiánya miatt (csalán, szeder, magas aranyvesszõ...)? Na most lehet felvenni a közmunkásokat, csak kell több szakember is, aki majd irányít. Hát ez szívszorító, de azért köszönöm.
#33606
Végül marad minden a régiben, ahogy eddig, hétfõn és pénteken lehet tüzelni.
#33605
Nem vidám a helyzet az érintett erdõkben. szomoru
Nyugatról kelet felé haladva, sorrendben.Magas-Bakonyban, 600 méter felett foltosan koronatörések a bükkösökben, itt-ott koronacsúcstörés a vörösfenyõ állományokban.Nem vészes.
Vértesben, egyes helyeken koronatörések,szálankénti dõlések, nincs kiugró erdõkár.Gerecse:a Gerecse-tetõn a bükköst nagyon összetörte, eléggé romokban van.Budai-hg,Pilis, Visegrádi-hg:nagyon súlyos törés és dõlés károk.Fõleg a 30-40 éves bükkös fiatalosok szakadtak össze.Legalább 100.000 köbméter faanyag fekszik vagy tört.Börzsöny:Királyréti,Nagymarosi Erdészet dõlések, törések, de még viselhetõ. Néhány ezer köbméter. Diósjenõ és fõleg Kemencei Erdészet nagyon durva.A Magas-Börzsöny Csóványostól északnyugat felé lefutó gerincei, völgyeiben hatalmas tömbös dõlések, lábon nem maradt fa.A Pogány-Rózsás erdõrezervátum fekszik, romokban, Rakottyás-völgy szintén.A Nagy-Mána gerincet mintha lebombázták volna. Elképesztõ a kár. A Nagy-Mánáról a Pitom mögött húzódó csodálatos Rózsás-völgyi erdõk nem léteznek már.Fekszik az egész.(Ez az erdõrezervátum területe)
Link
Ugyanez a helyzet a szomszédos Rakottyás-völgyben.Siralmas.100.000 köbméter feletti faanyag KO. Karancs-Medves:Elszórt dõlések,törések.Mátra:Felsõ-Mátrában súlyosabb károk, szintén szálankénti,és csoportos dõlések, törések.Bükk hasonló, itt is vannak nagyobb csoportos dõlések, de nagyságrendileg kisebb a jegesedés okozta kár, mint pl. a Börzsöny vagy a Pilis, Visegrádi-hegység erdeiben.
Januárban a Diósjenõi Erdészet területén csináltam terepbejárást...nem a legszebb Börzsöny járásaim között tartom számon, szomorú nap volt..
Ítt érhetõek el a gyászos erdõképek a bejárásról.
Link
Itt pedig Dr. Csóka György az Erdészeti Tudományos Intézet Erdõvédelmi Osztály vezetõjének képei a Kemencei Erdészet Nagy-Mána, Rakottyás-völgy részérõl.
No comment...én még ide nem vettem erõt és bátorságot elmenni..katasztrófa..
Link
A börzsönyi részeket drónnal is lerepültük, majd elkérem a linkjét a kollégáktól.Nincs épen megmaradt fa sok száz és ezer hektáron, csonkolások mindenütt.
Ennyi..és sajnos ennél sokkal több...
[esõ] havazas ...
#33604
Hozzátok nem jár házhozmenõ szelektív járat? Nálunk ápr-nov idõszakban hetente 1-2 alkalommal elviszik a zöld hulladékot. Zsákban, vagy összekötözve is elviszik az apraját, de a nagy faágakat, tuják, fenyõt, mindent. 6-8 adag ingyenes, aztán persze matricás a történet.

Nálam tragikusan elhanyagolt a komposztáló, jó nagy , s sok minden csak nehezen bomlik le, amire nem is gondoltam volna (pl. pampafû), na meg tele van cserebogár pajorral. Valószínûleg a komposzttal is foglalkozni kéne, ha lenne idõm. Meg kedvem....
#33603
Nem kell / muszáj minden nyomorúságot komposztálni.... laza Az gallyakat, ágakat a ház körül ágaprítás után küldöm a kazánba, persze szárítás után. Vastagabb , az ágaprító által nem feldolgozható méretet viszi a körfûrész, gyújtósnak jó a következõ télen. A cikk butaságaitól ugyan elhatárolódok (mitõl egészségtelenebb egy jó slukknyi elégtelen égésbõl származó füst, mint jónéhány EU konform, borzalmas minõségû "élelmiszer", kérdem én? Szokásos túllihegések, népbutítás.......) , azonban ha rajtam múlna belterületen senki nem égetne semmiféle kerti hulladékot, komoly szankció terhe nélkül. Ugyanis ha én meg tudom oldani, hogy semmit ne kelljen égetni , számos , nálam még jobban ráérõ elem is meg tudná. Kényelmesebb egy helyre depózni, majd alá - alá gyújtani. Akár féltucatszor is alá durrantanak egy - egy ilyen förtelmes csomó alá, mert a nedvesebb részek nem égnek, illetve így egyre többet el tudnak égetni belõle.
Gyümölcsösben problémásnak tûnhet a növényi hulladék téma, a nagy mennyiségek miatt, de érdekes ezt is sokan meg tudják oldani nagy teljesítményû aprítókkal.
#33602
Unijóbbak leszünk a Zunijónál. Van még sok egyéb más túllihegett dolog is. Sok pénzünkbe kerül.
#33601
Link
#33600
Link
#33599
Vélemény Link ?

Egy dolgot nem értek!
Becsehelyen minden hétfõn és pénteken lehetett tüzelni most már évek óta.
"A lakosság számára az egyik legjelentõsebb változás, hogy az élet és értékvédelem jegyében a belterületi ingatlanok használata során keletkezett hulladék szabadtéri égetése tilos ( azaz csak az adott település önkormányzati rendeletében kijelölt idõszakban és módon lehet )."

Vagyis tilos tüzelni, de amikor az önkormányzat engedi, akkor lehet.
Azaz Becsehelyen ezek szerint minden maradna a régiben?

Amennyiben tilos lenne, azért kérdem én, ha az összes ágat, vesszõt összeraknám egy komposztrakatba, amit egy tavasszal a fáinkról levágok, akkor embermagasságú kupac lenne, vagy még annál is nagyobb.
Hogy a túróba komposztáljam azt?
Vagy akinek még ennél is több fája van otthon az udvarban, a kertben és a szõlõhegyen?
#33598
Elsetaltunk egy szomszedos csendes, kevesbe haborgatott partszakaszra. Sok lyukat fedeztem fel egy meredekebb reszen, gondoltam benezek az egyikbe: Link zivatar Elnezest a minosegert, de nem akartam egy adag szort a pofamba, igy aranylag csak messzirol fotoztam telefonnal. Fenykepezovel keszult egy-ket jobb kep, de azt most nem tudom feltolteni.
Egyebkent, ha minden igaz, rola van szo: Link
#33597
Darvak Link Link
Már pár napja itt repkednek Link Link Link
Iszonyú nagy madarak!
#33596
tavasz hérics : Link
kökörcsin: Link
falatozás közben: Link
#33595
A Haraszt-hegyet sajnos tavaly kihagytuk, de idén el kell menni, én a fürtös gyöngyike virágzásának idejére szeretném majd tenni, persze más is lesz már akkor. A Haraszt-hegy egy elképesztõ kincses sziget minden tekintetben (fõleg geomorfológia és biomassza terén). A Bakonyban is nagy a jégkár? Valahol máshol is láttad? Egy rövid helyzetképet le tudnál írni? Persze nem kívánom, hogy sokat pötyögjél, csak tényleg pár sorban.
#33594
Maradjunk ez esetben a néhány száznál, az se kevés. nevet A lábodi terület Somogyon belül sem az átlagos vadsûrûséggel rendelkezik. És lehet,hogy még finom voltam. nevet Itt egy százas gím rudli nem különösebb "was ist das".(A bakonyi Som-hegy erdõrezervátumban egyszer 127-nél untam meg a számlálást, pedig az nem vadász erdészet területe volt.) Az illegális agancsgyûjtõk nyilván jól ismerik a terepet, a vad mozgását, beállóhelyeit és a hajtás, hajszolás fortélyait.Az a cél, hogy minél több vadat hajszolj át, minél sûrûbb fiataloson, minél kevesebb munkával.Vagyis érdemesebb apránként összeterelni õket és aztán a kinézett fiataloson át zúdítani az összeset. Utána már csak szüretelned kell. A fekete piacon 3-4000 Ft/kg ár az átvétel, így nem kis pénzben focizásról van szó.
#33593
Logikus magyarázat, de hogy a csudába verõdik össze többszáz, többezer szarvas egy helyre, hiszen nem egy irányba hajtják õket.
#33592
Akkor a vértesi Fáni-völgyben is biztos megindult már a hunyor virágzás.Lassan lehet figyelni a leánykökiket is a Haraszt-hegyen. Február végén a szártalan kankalin egy-egy hómentes, naposabb helyen bõszen virágzott a Magas-Bakonyban, a Gerence-völgy feletti gyertyános-tölgyesekben. Miközben 150-200 méter szinttel magasabban, a Kõris-hegy alatti bükk szálalóvágásoknál, a hajkoláshoz 70-75 cm vizes havat kellett ellapátolni a tönkök körül.
#33591
Agancshullatási idõszak van. Az illegális agancsgyûjtõk újra és újra meghajszolják az összeállt gím rudlikat a sûrû fiatalosokon keresztül, hogy leveressék a vadról az agancsokat. Ez a "szarvas vándorlás" - jól láthatóan menekülnek - is ezeknek a kedves embereknek köszönhetõ. Gyakorlatilag kimerítik az állatkínzás fogalmát a pihenõhelyére beállt vad folyamatos zaklatásával.
#33590
A Velencei-hg.-ben már megjelent a kisvirágú hunyor, sõt, virágzik és a húsos som is nemsokára virágzik!!
#33589
Azért lehet hogy egy alfajával találkoztam, nem volt csíkos-pöttyös a lába.
Link
Bár az ízeknél fehéredett.Lehet hogy a napfény majd be zebrásítja.
zavarban
#33588
Engem tavaly a kertben megcsípett az arcomon. Hónapokig ott volt a duzzanat!!! szomoru
#33587
Az enyhe tél sajnos nem hinném hogy sok mindent tizedelt volna.
Mai képek egy teraszon pihent szúnyogról, a mai 10 fokban.
Remélem nem a hírhedt tigris szúnyog. (kiterpesztve kb. 2 cm. testhossza is olyan 15 mm.)
Link
Link
kacsint
#33586
"Kártevõk": Amik meg nem fulladtak a talajvízben. A hörcsögállományból meg legfeljebb hírmondó maradhatott. Szerintem a víz a pockokat is megtizedelhette. Vagy legalábbis remélem.
#33585
Ez kékes rétihéja hím. A fakónak ék alakú a szárnyvégi fekete foltja. Jack, a 81-es hozzászólásodban a képen is kékes van. A kinézet mellett fontos, hogy a fakó Afrikában telel,a kékes meg itt van.
Na, azt meg nem is tudtam, hogy már a szarvasok is vándorolnak. Tényleg csudálatos látvány, fõleg az erdõfelújítóknak, a mezõgazdasági termelõknek, a gyümölcsöst-szõlõt-kertet mûvelõknek,a gyepgazdálkodóknak.
A múltkori boglárka-témára visszatérve. Szombaton a szõlõhegyen megtaláltam azt a 2 tõ réti bogit, ami túlélte a telet. Most is virágoznak. Teljesen jól elvoltak a hó alatt. Ahogy a "kártevõk" is, úgyhogy idén levegõ-föld rakétával kell ellenük védekezni, annyian lesznek. laza
#33584
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#269835 - 2015-02-22 18:43:55)

Ha a Kékesen fotózta, akkor igen. nevet

Jah, amúgy erre is eléggé hasonlít.
#33583
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#269834 - 2015-02-22 18:34:49)

Vagy kékes rétihéja Link Link
#33582
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#269833 - 2015-02-22 18:32:23)

Ez természetesen igaz, a környezethez való alkalmazkodás módosíthatja némileg az adott madártani családba tartozó egyed(ek) tollazatának mintázatát, színeinek kontrasztját, de a domináns motívumok nem tûnhetnek el, illetve nem jelenhetnek meg teljesen újak. Márpedig a te madaradnak teljesen feketék a szárnyvégei, ami hóbaglyok esetében egyáltalán nem figyelhetõ meg. Másrészt, ha már mimikri.. miután a képed nem a tajgán, hanem az attól kategóriákkal hószegényebb Magyarországon készült, nem lenne logikus lépés "bagoly Úrtól", ha erre törzstollazatának teljes kifehérítésével válaszolna.. nevet Ahogy Joejack is írta, igen nagy valószínûséggel egy fakó rétihéját ( circus macrourus) sikerült lencsevégre kapnod kacsint
Link
#33581
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#269830 - 2015-02-22 18:08:26)

Tudtommal a hóbagolynak nincsenek sötét színû szárnyvégei.

Szerintem ez nem is bagoly, hanem egy fakó rétihéja.

beillesztett kép

#33580
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#269828 - 2015-02-22 18:05:29)

Nos, így elsõ ránézésre nem tartom valószínûnek, hogy hóbagoly lenne, mivel ezen család képviselõinek nem fekete a szárnyvégük, továbbá az általad linkelt fényképen a törzs teljesen hófehérnek tûnik, ellenben a hóbaglyok esetében fekete-fehér "kendermagos" mintázat a jellemzõ.
Link
#33579
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#269826 - 2015-02-22 17:52:0laza

Két éve fotóztam Kondorfa határában ezt a baglyot (sajnos nem éles, gyorsan kellett s 24x zoom) azóta se derült ki.., hóbagoly volt-e.. Link
#33578
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#269813 - 2015-02-22 13:39:16)

Nincs mese, közeleg a tél... laza havazas
Link
#33577
Mentek keletre a Zselic felé. Inkább csudálatos mint félelmetes.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-24 23:10:45

Kõszeg

5.0 °C

RH: 86 | P: 1024.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

136531

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.