2025. február 20., csütörtök

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#10386
Na, akkor összegezzünk!
- Leander, pálma a garázsban/szobában üdült a hideg időszak alatt, előbbit már ki is raktam, pálmát ma fogom szerintem.
- Kint hagyott cserepes törpeárvácska simán átvészelte a minuszokat, pedig róla lemondtunk: kutya bajuk nevet hó csak félig lepte el őket, a háztól úgy 2-3 méterre vannak, nyilván ez is segített.
- Hóvirág, krókusz remekül vannak - utóbbiból 1 már kinyílt a zima előtt, az a fejével félig kikandikálva a hóból vidáman követte az eseményeket vidám Jácint, nárcisz és tulipán most fognak szárba szökkenni még.
- Füge egyszer kapott hordóval lefedve -10 alatt tmint, szerdán leszedtem róla a fedőt, szépen zöldellnek az egészséges rügyei nevet
- A már februárban kipattant rügyű mézbogyó levélkéinek széle megbarnult picit, de nagyjából röhögött az egész hideg időszakon, már a virágbimbói is jönnek elő (hát igen, aki szibériai, az szibériai....)
- Kajszi, cseresznye, mandula, gesztenye még durmolnak mélyalvásban
- Bogyósok (szeder, málna, josta) dettó
- Áfonyán picit mintha duzzadnának a rügyek, hát most kb. mocsárban van mind, úgyhogy szedje is magát össze, pár szemre számítok mindegyikről.
- Almának, vérszilvának kutya baja természetesen.

Szóval, mindenki megúszta. De aztán mostantól semmi buzu.... izé kemény fagyoskodás nevet
#10385
Ma sem kell locsolni... Tegnap ránéztem a barackra. Amit bontottam mind elfagyott. Szerencsére a többi köszöni jól van. 
#10384
Köszi a választ!
Kaszabubunak: asszem előttem ültetted a paprikákat néhány nappal, nekem még csak 1-2 kelt ki, nem kapkodják elnevet
Paradicsomok ellenben 3,5 nap alatt kint voltak (máramelyik)
#10383
Elvoltam a régi háznál, a Hellman 38 mm. mutatott kiöntésnél, ennyi az extrém hf. csapadéka. Lejelentett zöldike 24,7 mm. Na ez van, ha nagyobb a hóbefogó szája a Hellmannak havazás esetén.
Más: Kikeltek a Habanero paprika magok, febr. 12 óta !
Link
Link

A Piros és a csokoláde a menő. laza  A sárga kicsit-nagyon citromos beütésű, azt most nem vetettem, pedig 2016-os magokból van, Bellone és Horitazi féle magok.vidám
#10382
Szia.nevet
Igen, ezek törzsesek lesznek, pontosabban már azok is.
Szerintem 10 év körül lehetnek, de én direkt úgy nevelem őket, mintha a természetes élőhelyükön lennének.
Nincsenek levágva az elágazásoknál, úgy nőnek ahogy akarnak. Felkopaszítva szerintem undorítóak.
Nekem ez az áthatolhatatlan "bozót" tetszik a leginkább.
Így ha minden irányba terjed, akkor lassítható a növekedésük, másrészt "statikusabbak" is lesznek a jukka bokrok.
Van egy olyan elmélet, hogy a Yucca recurvifolia és a Yucca gloriosa az a Yucca aloifolia és a Yucca filamentosa természetes hibridjei.
A lényeg kimaradt; mindig virágzás után ágaznak el.
És a napfény a lételemük.hideg
#10381
Ezek ugye a "törzses" jukkák? Mennyi idő alatt nőnek ekkorára, illetve ők elágaznak maguktól, ha elég idősek? Ha jól látom a fagytűréssel nincs problémavidám Majd én is szeretnék beszerezni egy pár ilyet.
#10380
Yucca recurvifoliafazik
Link
Link
Link

beillesztett kép

#10379
A fügét azt tapasztalatból mondom hogy -15 fok alatt biztosan elfagy, ráadásul itt -20 fok közelében volt most.
Nálam a kajszi még sehogy nem áll, szerintem nem fagyott el, de Floo-nál tuti valamilyen korai fajta lehet, erre múltkor sem válaszolt.
szegyenlos
#10378
Tudnál még jobban pontosítani az amatőrök kedvéért (lásd: énvidám)?
A rügyeket kell nézni? Mit kell látni? Ugyanez a kérdésem mandulával és sárgabarackkal kapcsolatban is, ha valaki megírná. Előre is köszi!nevet
#10377
Pontosítok; a füge is túlélte, csak alulról fog hajtani.hideg
#10376
Dióhéjban: a kaktuszok, jukkák túlélték, a füge nem.fazik

beillesztett kép

#10375
Igen a vadcitrom jól bírja, abból én is ültettem 3-at ősszel, azokat még takarni sem takartam most a hidegben. De a termése, az nem az igazi (a virágok persze szépek lesznek majd valamikor...).
Amúgy kinél mi történt a hideg miatt? Már ha egyáltalán kiderült már.
#10374
Vad citromot ültettem a kert legaljába,  a szakadék peremére.  Múlt héten lementem, és virgoncul zöldellt!  (anno a vaddisznók ellen akartam védekezni vele, de az élősövényből csak 1 db lett, és a betonkerítés jobbnak bizonyult...  de. Nem fagyott el tavaly,  amikor a selyemakác csak hosszas gondolkodás után hajtott ki újra...)
#10373
Ha már brutális fagyvédelem: ha majd több időm lesz, akkor tervezek a kertbe egy kis fóliasátrat/üvegházat, ami szép kerek (nálunk nagyon durva a szél, azért kéne, valamint ez még jól is néz ki):
Link
Ebbe ültetném bele az addigra már nagy citromfácskákat, esetleg a csirimojót. Télire kapnának komposztfűtést, esetleg félig-meddig földbe kellene süllyeszteni. Persze az egészet még ki kellene számolni, amihez jelenleg nem értek. Illetve először kicsiben ki kéne próbálnom.
Ha valaki kedvet kap hozzá, egy kis tervezőprogi (nagyon jó!):
Link
#10372
Nagyon fontos neked a fügéd nevet Helyes, helyes! 
#10371
A belinkelt cikkben a tavalyi hőszigetelése látható a fügefámnak. A szigetlés csak részben védelem, mert mint többen is írtátok önmagában még nincs plusz hő a szigetésen belül. Ezért belül még egy 100 W-os égő is el van helyezve, ami hőt termel.
Az idei megoldásom:  Kaptam egy barátomtól 30 db szalmabálát és azzal lett körberakva a füge. Most már akár -30 fok is nyugodtan jöhet. 
Link 
Természetesen most is van benne egy 100-as izzó.
#10370
Köszi a linket, tanulságos.nevet
#10369
Floo véleménye, hogy ne kelljen az ujjait koptatnividám:
Link

Amúgy hiába nem "termel" hőt egy növény, ha pár órás "kritikus" fagy van (nem hosszútávon) és éppen abban a néhány órában fagyna szét(mint a tegnapi reggelen), akkor - szerintem - érhet valamit, ha kicsit/jól/megfelelően leszigeteljük a növényt. Lassabban hűl le (ha jól csináltuk) és mire szétfagyna, már jön is a magas márciusi napállásvidám De nyilván ez a konkrét módszertől függ, illetve mondjuk a füge nagyságától.
/Hője mindennek van (0 kelvinig), még egy -10-es füge is kifejezetten meleg lenne és melegítene mondjuk -80 fokon/

Én szalmás komposzttal takartam most pl. gránátalmákat. Amire nem számítottam, hogy a kicsi komposztdombok (70-80 cm) továbbra is termelték a hőt, azaz kicsit megolvasztották a havat. Hogy ez jó-e vagy sem, azt nem tudom, nem mértem a T-t, május-júniusban kiderül.
#10368
Hát akkor kérdezzünk meg egy gyakorlati embert- Floo-nak mi a véleménye?
Az ilyen extrém kisugárzás ellen, vagy csökkentésére milyen módszerek lelhetők fel? Szárkúp szity fóliával?
Még beüthet egy derült havas felszíni kisugárzás. Kérdés most, milyen hatása lehet ennek, még a kényszer nyugalmi állapotban.
hidegkacsint
#10367
A szigetelésnek az a lényege, hogy hőt sugárzó felületeken akadályozod meg, hogy a hő elszökjön. Emberi ruha, szigetelés házon, csöveken stb.
A növény nem termel hőt, amit meg a külvilág lehűléséből vissza tudna fogni akár szivacs, akár izolációs takaró, akár 20 centis üveggyapot: elhanyagolható. Lásd alábbi komment.
#10366
Hőleadás - levegőnek való hőátadás ellen pár perces késleltetés. Lócsöcs. A hőleadó (fajlagos) felülete még nagyobb is az ágakhoz, rügyekhez képest. Annyit ér, mint múmiának a pacemaker.
#10365
Na jó. Akkor vegyük a hab szivacsot. Légzáró réteg 0,5 - 1 cm. a kisugárzás ellen. A fügénél ráhúzva a csúcsrügyre. 3-5 ilyen  talán ér valamit, mint a vízzel permetezés. Ez is kb. -5-8 fokos határig a kora tavaszi zuttyok esetére, a nedvkeringés indulásakor.
#10364
Alufólia, mi?
Link

Bubu, ezt most nem csapta le senki, de óvatosabban kellene nyilatkozni néha, tényleg....

A növényeknél abszolute zéró értelme lenne egyébként, mert a hatásmechanizmus az, hogy a belülről távozó hőt veri vissza.
Ilyen pedig a növényeknél nincs. Ahogy siheone is írta.
#10363
Hőt nem tud visszatartani, mert nincs mit, de embernél már van.
#10362
A hegyi mentőknél láttam, a sérülteket takarják ilyennel, a kihűlés ellen. Ez csak egy feltevés, a gyakorlat tán megmutatja.
Persze lehet egy kis  levegőt hagyni a rügy környékén, olyan buggyot 1-2 cm.- levegő-mikro hőszigetelő- hogy közvetlenül ne érintkezzen a alu-fóliával.
Pár órás fagy védelem a kisugárzás ellen.
Mondom ez csak egy felvetés,  talán kategória.


 
#10361
Tavaly a füge elfagyott amit ősszel ültettem, de júniusban kihajtott. Még május elején kiakartam venni, de nem volt útban így megmenekült. Tegnap körbe hánytam hóval. Ha kienged lehet átültetem, mert az udvarban jelenleg vakondosat játszom. vidám 
Szombaton csak a kisebbik kajszifám volt megindulva, bár azon tavaly is csak 2 szem lett + őszi, de azon úgy is inkább korona növesztés a cél idén. A mázsa kajszit adó fán nem volt mozgolódás, így van esély jó kis barack pálinkára. Ha nem akkor marad a szilva. 
A zöldség vetéssel nem kell foglalkoznom, mert már a kikelt őszi vetés a hó alatt várja a tavaszi startot.  
#10360
Törölt tartalom
#10359
Alufóliával miért kellene becsomagolni?
#10358
Most már csak azért kell imádkoznod, hogy az idén már nem menjen a T -15 alá. Akkor a fél bokrod biztosan megmarad.
#10357
Köszönöm a válaszokat mondannyiótoknak. Necces lesz, majd kiderül nevet Pár éve egy hasonló T-nél (pontos értéket nem tudok, de itt lehetett valahol -16-nál) takaratlanul elfagyott és a tövétől hajtott ki újra.
#10356
Elméletileg itt ma reggelre megint szanaszét fagyhatott.fazik
Ez a füge tényleg nem a klímánkra való.kacsint
#10355
Ami hótakaró alatt van nem kérdés, kibírja. Korábban szőlőnél alkalmaztam. Takarással megmaradt akkor is, amikor a takaratlan 10 - 15 cm átmérőjű lugastörzsek tövig elfagytak. Amit lehet, ilyen fagyok előtt a talajra kell húzni és hóval takarni. Ha törik is néhány ág, nem érdekes, takaratlanul garantáltan elfagy.
#10354
Nálunk tavaly simán volt -16 és kibírta a füge (bár a ház déli oldalán, ahhoz viszonylag közel van).
Viszont itt ma -20,0 volt. Én is csináltam neki tegnap hókupacot, meg a gránátalmákat szalmás komposzttal betakartam és még havat is kaptak. Ettől függetlenül szerintem a gránátoknak annyi (a fügében azér' reménykedem), legfeljebb kihajtanak a gyökerükről, mint tavaly (pedig 3 hete hátradőltem, szép pirosak voltak rajtuk a rügyek)vidám
#10353
Hát ez kérdés lesz ebben hónapban. A hótakarás biztos hasznos, de fent... Talán a rövid időre zuhanás még nem károsíthatta.
Van egy megoldásom, lehet hogy már késő. Alufóliával kellene (ht. 30 cm) körbevonni a felső rügyeket,vesszőt, kézzel tenyérrel szorítva tömöríteni, hogy a szél ne repítse le erre a pár napra.kacsint
#10352
A tavalyi -14.9-et vígan kibírta a fügénk és soha nem látott bőséggel termett. Az éjszaka -16 volt, a 21 centis hóból csináltam neki a hétvégén egy kb. 70 centi magas takarást (hókupacban van), sajnos magasabbra nem tudtam (olyan 2.5 méter lehet a csúcs). Vajon kibírhatta-e?
#10351
Még épségben gyors megörökítettem.hideg A holnap reggel nagyon necces lehet.szegyenlos

beillesztett kép

#10350
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#389327 - 2018-02-25 22:27:11)

Akkor a legjobbakat!
Nálam a tavalyi -18 fok után a füge szanaszét fagyott.
Csak a szokásos; tavasszal hajtott ezerrel, de termést már nem érlelt be, nem volt min.
#10349
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#389323 - 2018-02-25 22:15:36)

Már hogy ne érne!?
A dombokon "csak" -15 fok körül leszünk.
Az ilyen direktben a sarkról érkező lábas hidegben nem tud akkora inverzió, akkora különbség kialakulni, mint egy, már a mediterrán területek hőjével kevert légtömegben.
Mivel totál szélcsend lesz lent, biztos magasabb hőmérséklet lesz a dombokon.
De 13 év után vannak ismét veszélyben a dombon a fügék.
25 éve nem fagytak el, egyszer fagyott vissza itt-ott a végük.
Pedig voltak necces helyzetek: 1996, 1999, 2001, 2003, 2005, 2006, 2009, 2010, 2012, 2017, de most vannak a legnagyobb veszélyben.
A síkon a kákiknak lehet bajuk.
A kivi -23 fokig birja, bár kényszernyugalmi állapotban vannak már, igy a kivinél kérdőjel van.
A völgyekben -25 fok sem kizárt.
#10348
Nademost akkor nem értem.
Az amalgerok honlapján azt írják, hogy javul tőle a talajélet, ami nyilván jó. A másik oldalon szántunk, ami meg nem jó a talajéletnek (Petrol belinkelte, csak el kell olvasni, vagy másik ezer helyen megnézni). No mindegy.

"Megmosolyogtató az, hogy talajtakarásra több szerves anyagot használ valaki, mint amit az adott terület előállítani képes, utána meg így - úgy nyilatkozik, kinyilatkozik. Ha megmagyaráznád, hogy ebben mi a "fenntartható"? Olyannak tűnik, mint az a pénzhamisító, aki 200 dolláros darabonkénti önköltséggel gyárt tökéletes hamis 100 dollárosokat. "

"Zárt" rendszerben gondolkodsz, jó lenne ha itt tartanánk, de mindenhol zsákszámra áll a szervesanyag:
- rokonok is tolják az őszi leveleket zsákba, pedig van veteményes
- lovak, kecskék, stb. alól mélyalom (legalábbis felénk), nem tudnak vele mit csinálni
- múltkor voltam egy korszerű szeméttelepen, hegyekben állt a tökéletes komposzt, de nem tudnak vele mit csinálni
Azaz amíg így áll a dolog, addig ez lehet bőven fenntartható. Amúgy lehet lovad, tehened, kaszálód és máris lehet fenntartható. Plusz ha a mélymulcsot nézzük, akkor ez csak talajjavításra szolgálna, utána a saját szerves anyagával lehetne minimálisan mulcsozni (lásd a végén):
Link

Ezt javasolja egyébként Kriszta is az őszi mustár, tavaszi spenót, stb. ültetéssel:
Link  
#10347
Nem értünk egyet, nem is kell. Én mindenkit arra buzdítok, hogy nyisson az "új" dolgok felé (USA-ban 1930 óta működnek), ne fogadja el a berögzült sémákat, mert így nem lesz előrelépés. Ezt a témát nem lehet itt megvitatni 10 mondatban, nem is akarok meggyőzni senkit, nekem az is elég, hogy az ország számos pontján látom működni a technológiát. Addig is meg lehet termelni a 8 tonna búzát 6 tonna önköltségen, aztán meg ha ráengedik az ukrán direktvetéses csernozjomos (tehát olcsó és minőségi) terményeket a támogatástól megvont magyar agráriumra, akkor lehet visítani, mint egy malac. Fel kell készülni, különben újabb hatalmas pofont kap az ország mezőgazdasága, ehhez elsőként ki kell nyitni a szemeket, füleket. Talán ez lesz a legnehezebb...
#10346
Az Amalgerol nem baci koncentrátum. Ha kíváncsi vagy, micsoda, és mire használják (amit kétlek), gugli a barátod.
Az, hogy a talajműveléssel mennyi élőlényt pusztítsz el, illetve mennyinek teremtesz életteret, egy másik kérdés. Mérleget kell vonni. Megnyugodhatsz, hogy élettelen, levegőtlen, víznyomásos kötött talajt is fel lehet támasztani. Az embernek tudnia kell, hogy mit csinál.
Megmosolyogtató az, hogy talajtakarásra több szerves anyagot használ valaki, mint amit az adott terület előállítani képes, utána meg így - úgy nyilatkozik, kinyilatkozik. Ha megmagyaráznád, hogy ebben mi a "fenntartható"? Olyannak tűnik, mint az a pénzhamisító, aki 200 dolláros darabonkénti önköltséggel gyárt tökéletes hamis 100 dollárosokat. 

Összesítve: Van néhány, számomra nem túl meggyőző minta, ami nem ad megoldást a tömegtermelés jelenlegi módszereinek kiváltására. 
#10345
Tehát ha kiszórsz ilyen laborokban kevert trágyát a földre, ahol a sérülékeny bacik elkezdenek dolgozni, akkor meg van oldva. Értem. Ja nem, gondolom ezt évente folyamatosan ismételgetni kell, mivel a forgatással szétcseszed őket. Egyébként megmérted, hogy ezek a bacik élnek-e, akár a kijuttatáskor, akár utána? Nyilván nem. Wikipédia, mint forrás? Hm.
A szántásról nyitott elméjűeknek:
Link
Link
Link
#10344
Link
#10343
Jó kis vita alakul ki a talajműveléssel kapcsolatban.kacsint
Nem vagyok ebben túl jártas. A szántások mélysége is nem mindegy. Pld. itt a homokhátságon az úgynevezett szűz földet mélyszántással (szőlő-erdő telepítés) tették indíthatóvá. (50-70 cm.RabaSteyger).
Utána már csak sekély tárcsázás, szerves trágyázás. Sőt ugye a homoki szőlőtáblákat egyúttal köztes  árnyékoló zöldes pillangós here növénnyel vetették be a nedvesség megtartásához.(+nitrogén termelő).

Az szántás és forgatás se mintegy. A fel talaj alulra (20-30 cm) kerülésével igyekezünk egy kis talaj életet vinni a gyökér zónába. Más módszerek vannak a zöldség-gabona termesztésében, más a fás-gyümölcsös-erdő kialakításában. 
A tápanyag utánpótlás és feljavítás is ehhez igazodik, (fejtrágyázás, műtrágyázás sekélyen, betárcsázva)
Na szóval sok mindent lehet erről beszélgetni, elvégre most van az ideje.nevet
#10342
Ha van rá 20 - 30 éved... A humusztartalom gyors növelésére régen felfedezték a különféle szerves trágyákat. A talajélet felszaporítására létezik az Amalgerol (mielőtt vegyszert kiáltasz, növényi ill. állati melléktermékekből készül). Létezik a porozitás növelésére, a nedvesség tartalom megőrzésére a tőzeg, ugyanerre a mechanikai felaprózás - magyarul az ásás, szántás, rota kapa, talajmaró, ásógép.

Ha neked van időd kivárni azt, hogy a szerves anyagú talajtakarás alatt a talaj felszínén kialakuló biológia behatoljon a levegőtlen, halott talajba, azt mechanikailag is felaprózza, levegőssé, víztartóvá, élővé tegye, hát várd ki. Azért fehívom a figyelmed arra, hogy a mindenféle kukucok foga nem vidia betétes, fizikai erejük az emberéhez képest elég kicsi, az ember gépeiről nem is beszélve.

Én inkább azt javaslom, segítsd a biológiát ne pedig azt várd el a biológiától, hogy helyetted dolgozzon. Takargathatod a földet azzal, amivel akarod azután is, miután megművelted.

Petrol: azt komolyan gondolod, hogy a szántás csak az elmúlt évszázadban volt??? 
#10341
Nem nyáron kell szántani amikor a legnagyobb az evapotranszspirációm, hanem ősszel hogy minél könnyebben szivárogjon el a csapadék.  A nem szántott területeken hiába áll a belvíz, mert azt leginkább a tavaszi szél fogja eltüntetni és nem a beszivárgás. 

A videós csókával kapcsolatban meg már eltelt 3 év, de semmi új cikk, vagy valami összegzés, kimutatás. Így ez nekem kicsit hókuszpók. Ilyen megmondó videókat én is tudok csinálni ami mögött nincs konzekvencia.  
#10340
Szia.
Lótrágyát terít rá, ami pont kedvez a lótücsöknek.kacsint
A krumplit pedig nem ültetjük, hanem vetjük. A kettő nem ugyanaz. De lehet csak én vagyok máma kötözködős hangulatomban. laza
Amúgy tényleg jó dolgokat csinál, de sajnos ez sem fog tudni nagyon elterjedni.
#10339
Én úgy tudom, hogy ez is csak egy mítosz. Szántás az elmúlt 100 évben volt csak (amióta pusztulnak is a talajok), előtte lazítás volt csak legfeljebb. Soltvadkerten ismerek szőlész gazdákat, akik takarónövényekkel vetették be a szőlő közét, nem szántják fel a talajt, ezáltal megkötik a nedvességet is és tápanyagot is. Beválni látszik a technológia, csak nyitottnak kell lenni.
#10338
Azzal miért őrzöd meg a nedvességet, ha kicsomagolod a talajt, és brutálisan megnöveled a szélnek, napsugárzásnak kitett fajlagos felületét? Plusz ugyanezt teszed a benne (már csak kis számban) lévő élőlényekkel. /igen tudom, mindenki a hajszálcsövesség megszüntetésére hivatkozik, de ez TÉNYLEG annyit számít? És ha rendesen takarva van a talaj (pl. erdő-avar, vagy vastagabb mulcs?)/

Szerintem nézd meg 2-vel ezelőtt a 2. linkemet, de inkább belinkelem mégeccer:
Link
#10337
Nem véletlenül terjedt el a szántás néhány ezer éve. A talajélet alapja a fellazított talaj és a talajnedvesség megőrzése.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-20 19:01:55

Romhány - Dózsa György út.

-8.1 °C

13500

RH: 74 | P: 1033.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

136531

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.