2025. május 21., szerda

Légköroptika

Adott napon: 
Keresés:
#15741
Most sem okoztál csalódást laza kacsint csodás képek nevet
#15740
de gyönyörûek zivatar
#15739
Mai sorozat...sikerült egy 22-est is elkapnom és halvány Tyndall-sugarak is vannak. Link
#15738
Jól elkaptad. Hogy lesz a kondenzcsíkból kondenzlyuk (illetve fordítva)
#15737
Üdv!

Nagyon szépek a Tyndall-ok! Gratula!
#15736
Szép Napot!
Újabb felhõfúró féreg vidám , még tegnapról:Link Link
#15735
Igen, amikor ilyen erõteljesek a krepuk, akkor érdemes 180°-kal elfordulni, s a túloldalt is megnézni. Erõteljes krepu nélkül nem lehet antikrepu.
Nálunk is volt krepu, de én már aludtam akkor (2-kor keltem tegnap), csak webkameráról láttam képét utólag, én szite 100% biztos vagyok benne, hogy volt antikrepu is, amit sikerült eképpen átaludnom...
#15734
Üdv!

Itt nagyon szép krepuszkuláris sugarak vannak/voltak 5 perce, ajánlom mindenkinek, anti krepu nem volt bár nem tom annak is ilyenkor kellene-e lennie.
#15733
Üdv!

A mai napon sikerült látványos Tyndall sugarakat fényképezni: Link Link
Valamint egy szép naplementét:

beillesztett kép


Nagyban: Link

nevet
#15732
Ez de jóóó: Link
A Nagy-Hársas, a Kopasz, meg a Somlyó-hegy.. nevet
#15731
Üdv!
Tegnapi "felhõalábesütõs" Tyndallos naplemente:Link Link Link
Többi tegnapi kép innentõl a végéig:Link
#15730
Azért érdemes belezoomolni, mert az NLC a sima felhõkkel szemben részletgazdaggá lesz nagyítva, ami eléggé egyértelmûsíti.
Különben ez a típusú dolog, amit fényképeztél, nagyon közel áll látványban a fátyol tapusú NLChez, és alaposan meg kell figyelni,
hogy mit látsz.
Inkább legyen 100 potya képed alkonyatkor, mint egy NLCt kihagyj!
#15729
Köszönöm a válaszokat, tehát nem az! szomoru Én a jelenséget még nem láttam élõben, de a "mesterképekrõl" én is másmilyennek képzelném el.
Csináltam több képet is más-más beállítással, ha érdekel vkit akkor átküldhetem. Zoommal nem készültek képek, de már tervezem egy jobb gép vételezését!
#15728
Csak ezt az egyet csináltad?
A kép középsõ részében látható világos valami az Ci. A sötét Ci-k hátterében látható világoskékes égbolt az lehet maradék alkonyi fény is és akár NLC is, de ehhez kellene, hogy rázoomolva mit láttál. De inkább alkonyi fény, a színátmenetekbõl inkább ez jön le.
#15727
Én is kint voltam az ég alatt, de én TLE vadászaton! Mondanom sem kell, sikertelen. A zivatar tõlem délre Horvátországban volt látható, a problémát az jelentette, hogy mire teljesen besötétedett, addigra bedöglött a cella. Sebaj. 1-2 tapasztalattal azért gazdagabb lettem.
#15726
Nem igazán tûnik számomra felhõnek. Inkább csak kék az ég. Mondjuk NLC-kék... Nem tudok rajta részleteket kivenni.
#15725
De szerintem nem ok nélkül gyanakodtál, mert a képeiden is látom azokat a türkizes szineket, melyek naplemente után szoktak megjelenni, NLC-s estét ígérve. Noli és/vagy Ragnell ismer több weboldalt NLC észleléssel és elõrejelzéssel, remélem megakad a szemük a h.sz-eken és reagálnak majd.
Ui: kint voltam egy órán át, derült ég van É felé, én ezen a földrajzi magasságon nem láttam ma este.
#15724
ZizPeti, jó a kép. Mivel naplemente után É felé nézve az ég szineiben voltak olyan türkiz árnyalatok mint az NLC-s estéken, majdnem "riadót fújtam" amikor kicuccoltam a géppel. Most jöttem be kintrõl, tiszta az égbolt, nincsenek zavaró felhõk, de itt helyben, errõl a földrajzi magasságról nem láttam NLC-t. Korábban fotóztam több olyan, horizont alatti napfénytõl a sötétedõ csillagos égen még kékesen derengõ cirruszt (azokat a városi fények nem szinezik el vörösesre), melyrõl azt hittem NLC de annak teljesen más a szinárnyalata, több benne az ezüstös szin mint a kék, bár keveredik vele. De van itt több félprofi "NLC fotós", szóljanak õk is laza
#15723
Csak most nézem.. Lenyûgözõ képek, kézzel fogható a konvekció. Ráadásul a Balkánon. nevet
#15722
A képet 21:47 perckor készítettem, a kérdésem az, hogy lehet ez NLC gyengébb változatban?? Link
#15721
N1! Csak gratulálni tudok!
#15720
1992. hasonló idõszakában egyszer egy teljes éjszakán át "úszkáltam" gömbvillámok között. Legalábbis valamik között, amik leginkább gömbvillámra hasonlítottak. Majd egyszer elmesélem.
#15719
Nola, képeid ellentétes érzéseket keltenek az emberben: csodálatot és elismerést, ugyanakkor némi halványsárga irigységet is laza GRAT nevet
Ui: az egyik képed tök olyan, mintha bibliai emberalak állna a felhõ peremén bokáig érõ klepetusban
#15718
Az igen! Naggyon jók!!
#15717
Köszönöm szépen! nevet
#15716
Inkább nem mondok semmit.
Ugyanitt fényképezõgép eladó.
#15715
Meteorológiai tankönyvbe illõk...mûvészetibe iskacsintGratulálok! nevet
#15714
Sziasztok! Ma délután Pristina felõl hazafelé készítettem pár képet. Pár másodpercre volt szép élénk 22-es és alnap is, de sajnos nem tudtam elcsípni õket.
Link
#15713
Amíg van vihar - ilyen is lesz! Türelmesen várok - fényképezgetek aztán majdcsak beugrik egy a látótérbe! Nagyobb gondot jelent a tiszta hely megkeresése mert sajnos igencsak fényszennyezett helyen élek!
nevet
#15712
Ragnell köszönöm hogy nem mosolyogtál meg. Néha magam is elgondolkozom, hihetõ e vajon másnak, hogy ennyi szokatlan dolgot látok. Lottón nem nyerek, de nem bandukolok lehajtott fejjel, észreveszem a változásokat és ritkán fellépõ ismeretlen jelenségeket, amihez szerencse is kell. Úgy érzem, már többet láttam mint amennyi hihetõ és néha félek, nagyzolónak tartanak ha elkezdem "mesélni". A képeimmel ugyanígy vagyok, ráadásul gyakorlatom van a "retusálásukban". Digitális képnél könnyen az a vád érhet, a kép nem is igaz, én alakítottam át. Pedig a képek tömege (most "kezdtem" meg egy 250 gigás vinyót megtölteni archiv képekkel) közöttük akad pár szokatlan dolog is, amit az ember a saját szemének se nagyon hinne el. Juteszembe a CD, DVD nem megbízható, képek tünnek el, a gép be se olvassa. Kb. olyanok mint anno az 1,44-es floppyk, 4-5 év után az se olvasható már. A vinyó épségben megõrizte a Csillagászat fórumban érdekességképpen bemutatott nappali bolida közel tíz éves GIF videóját.
#15711
Nagyon érdekes volt. A képet megmutathatod, ám kacsint
Én már vagy 20 éve láttam, de elég maradandó volt. Nagy vihar végefele jártunk, ez a narancssárgás forgó gömb meg jött lefele, aztán eltûnt a fák mögött. Kép persze nincs róla.
#15710
djrafy próbálkozz, én évek óta teszem, vihar után töksötét területeken egyedül kóborolva laza Most már a kutyát is viszem, biztos ami biztos nevet

beillesztett kép


Ez csak montázs, nehogy már valaki komolyan vegye laza
Ilyennek kellene látszania az RSP-nek Debrecen felett nevet
#15709
Ragnell, valóban felejthetetlen látvány az RSP. A kölkök teljesen megzakkantak tõle nevet Gömbvillám: van valahol egy fotoszériám, már itt készült pár éve, fotogén gömbvillámgyanús cucc volt, a viharban szeliden saját útját járta, nem törõdve a szélviharral és akkortájt volt tornádó Tasson. Derengõ vöröses magja volt és egy kemény villámcsapásban tûnt el, utána jött az "vizszintes" trópusi esõ, amirõl videót is csináltam. A fényképek láttán volt kollegáim véleménye 50:50%-ban megoszlott, emiatt sehová nem tettem fel laza Van egy másik kép is tavalyról, sajnos életlen, rossz fényviszonyok mellett viharban, automata üzemben készült és ki tudja mitõl zöldeskékre szinezõdött a kép, csak képzelegni lehet mi lehet az a fényes pontszerû, a "csíkról" amit a képen "húzott". A terepet tekintve kb. 200m hosszan haladt és elõttem tûnt el. Talán hihetetlen vagy nagyzolásnak hat, életem során több alkalommal találkoztam ilyesmivel nagy viharok idején, a pontszerûtõl a folyóparton percekig "ácsorgó" kb. embermagasságú kékes gömbig. Ennél érdekes volt hogy villámlás után jelent meg a szemünk (öt kollegám is látta) láttára, maga a villám onnan vagy 200 m-re a villámhárítót "gubancolta" össze. A másik pontszerût (lakásban villámcsapás után a konnektorból tömegesen bújtak elõ kis kékes gömbök) gyerekes (12 éves voltam) bátorsággal megérintettem, nem rázott meg, viszont hihetetlen erõvel hátracsavarva felsõtestemet (gondolom a sztatikus töltés) a földhöz vágott és eszméletemet vesztettem. Utána ijedtemeben kiszaladtam a világból, úgy fogtak el az utcán, de erre már nem emléxem, vélhetõen sokkot kaptam laza Édesapám 1936-ban vasárnapi ebéd közben családjával látott egy teniszlabdányi narancsszínû gömböt, ami bejött a nyitott ablakon, átlebegett a szobán, "megnézett-megérintett" mindenkit közelrõl és a kályhacsõhöz lebegve eltûnt nevet Senkinek nem esett baja, dermedten ültek. Derült napfényes idõ volt laza Emiatt kezdeményeztem itt anno a "W-files" fórumot. A hosszupályi tornádónál is akadt szemtanú aki elmondása szerint hármat is látott, szabad ég alatt, a fûben kushadva. Sajnos iskolázatlannak tûnt keresetlen és igen lelkendezõ szavaival. A saját eseteimet a MetNeten nem emlegettem, nehogy köznevetség tárgya legyek. A Ti dolgotok, hogyan ítélitek meg amit leírtam, nem a feltûnés vágya vezérelt. Nem mesének szántam laza Ez most a kivétel, "téma elfelejtve, száj becsuk" laza Ámbár mintha Noli is említett volna egy családi "emléket" nevet Bocs a hosszért, nomeg ez nem emlékiratok helye kacsint
#15708
Felkerültek a nemzetközi oldalra a múlt csütörtöki finn halo-csoda képei: Link
#15707
Ha megjön az EOS400D-m akkor megpróbálkozok vele! Csak valami magas helyet kellene keresnem ami nem is fényszennyezett!
#15706
Nagyon szívesen! Remélem, közülünk is hamarosan sikerül valakinek ilyet fotózni! Nagy élmény lehetett, Lord Akela, amikor láttátok! Nekem egyszer gömbvillámhoz volt szerencsém, az sem volt rossz!
#15705
Bocs a helyfoglalásért, a két képet egybevetve szerintem nem olyan reménytelen

beillesztett kép


A képem jobb sarkában a felhõtetõn villámlás visszfénye fehérlik, onnan csapott ki a BlueJet gyanus kékeshehér csík, rézsút jöbbra felfelé, kb. 60°-os szögben. Ha radar nem csalt, a góc Debrecen felett volt (cca. 200-250km). Akkor a nagyított képet is feltoltam, mert jól látszottak rajta a kisülést megelõzõ fénypöttyök. Szóval kísérletezni kell, nem reménytelen. Ragnell köszi a figyelmességet laza
Ui: Harald Edens képét elnézve, neki sem a legjobb légköri viszonyai voltak. Türelem és szerencse laza
#15704
Ragnell, köszi szépen nevet Kávé+pipa filó - ez a jelenség 1984-es vizuális élményhez mérve látszólag halvány, amaz élénk volt és felette a gyûrû is megjelent, alatta egy távoli, magányos, igen villogó felhõ volt, rendkívüli hatást tett az egész családra, ergo "fényerõs" jelenség lehetett. Most babrálok megint az "észlelési segédletnek" szánt "mintapéldák" montázsaival. A "debreceni" felhõ képén szabad szemmel (a gép éppen menteni kezdett) egy felfelé csapó kisülést is láttam, ami BJ gyanus is lehet. Ha ez a rövid ideig tartó és az RSP-hez képest halvány és rövid életû BlueJet látszott (és a BJ gyanus kisülést megelõzõ "a részegen biciklizõ ET fénypöttyeit" jóllehet a vizuális képhez mérve halványabban, DE rögzítette a gép), ennek is elvileg szépen kellene látszania részleteiben a közölt képen, persze nyilvánvalóan függ az õt létrehozó körülményektõl is. Az 1600-as ISO kevés is lehet a finom részletekhez, még nagyobb ISO kellene, de megeshet, már az 1600 ISO szükséges "zajtisztítása" vitte el errõl a képrõl a finomabb részleteket. Látni vélem a képkezelés nyomait. Az is feltûnt, az ilyen felhõ szinte világít a folyamatos villámlástól és ezen a képen a konturjait is alig veszem ki, persze ez is lehet a zajszûrés következménye. Ezért gondolkozom a 0,00001 luxos csillagászati kamera (sajnos fekete-fehér a leképezése) és egy fényerõs objektív párosításán, anyagilag eléggé "húzós", technikailag nem bonyolult. És persze szerencse kell hozzá, nem is kevés - együtt legyen a távoli vihar a jó légköri átlátszóság és a kevés szórt fény. Ettõl még amatõrök számára könnyen hozzáférhetõ eszközökkel is kísérletezni fogok nevet Ragnell köszi a figyelmességet laza Valakinek csak sikerül közülünk is nevet Az MTA kutatói elsõ próbára többet is "lõttek" a szlovákok fölött. A képre visszatérve, úgy látszik, a 400ISO kevés, a 30sec expo sok ("nappalt" csinál sötét éjszakából is, azért választottam hogy elegendõen "tág" idõablak legyen), az F2 kereskedelmi gépeken többnyire "adott" nevet Ha egyszer, legalább nyomaiban képre kerül az RSP, tovább finomítható az eljárás. Kísérletezni kell, ahogyan a finnek tették türelmesen a "mesterséges" halo-val Ragnell közremûködésével laza Ha nem bosszantom a kollegákat, újra feltolom a szükséges paraméterek rajzát és azt is, milyen jelenségekre lehet számítani nevet Jó reggelt laza Ragnell mégegyszer köszi a képet nevet Ui: a "gyûrû" viszonylag ritkán jelenik meg.
#15703
Hû nagyon király! Látszik hogy milyen messze van a zivatar. Szinte alig látszik a teteje! Na majd egyszer...
nevet
#15702
Felkerült Claudia oldalára a homokról a cikk:
Link
#15701
ez fincsi kérdés vidám XD pedig általában magam állítom be a képhez a dolgokat, nem szeretem automatán, mer nem mindig úgy látja a gép, ahogy én. tényleg jó kérdés, nem emlékszem vidám zivatar
#15700
Na, és milyen beállításokat használtál? vidám
#15699
álmomban red sprite-ot fotóztam vidám
#15698
1600 ISO, gondoltam...
#15697
Lord Akela, djrafy! Ezt a Red Sprite fotót most találtam teljesen véletlenül Harald Edens oldalán: Link
A gép beállításai is meg vannak adva.
#15696
Nem uncsi hanem nagyon érdekes! Red Sprite fényképezéséhez nagyban szükség van azokra az állapotokra.

Ezt a red spriteot szabad szemmel is lehet látni?
#15695
Hopp! Két festményt látok! Nagyon szépek!
nevet
#15694
Tegnapi naplemente; pontosabban, lemente után kicsivel..
Link Link
#15693
Nem rossz, Hermész! Kettõs fénytörés! nevet Birefringence.
#15692
Noli, középtájt a Naptól balkézre vannak az "apajpusztai világító lovak" laza

Utolsó észlelés

2025-05-21 01:33:15

Ercsi

13.3 °C

09000

RH: 77 | P: 1013.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139857

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.