2025. február 23., vasárnap

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#9836
Sziasztok! Az a sötét elszíneződés a paprika szárán betegség jele lenne? Link
#9835
Ma délelőtti erős széllökések eredménye;
előszüret: mogyorók,sárgabarack,szilva. Felér egy kis jégesővel.

Link
#9834
Cylindropuntia whipplei snow leopard!!!hideg
Link
Link
Link
#9833
Próbálkozz csepegtető jellegű öntözéssel. Pl. enyhén repedt aljú műanyag vödör, teli vízzel. Saját, kihajtani az Istennek sem akaró szabad gyökerű káki csemetémet így támasztottam fel. Már megelőzte a konténerest, mert annak öntözéséről meg elfelejtkeztem.
#9832
Lombtrágyázás önmagában kevés. (Mit használsz?)
Szerves trágyával hogy áll a talaj? 
#9831
Én a nálunk lévő hihetetlen minőségű földbe fektetve ültettem a kb. 70-80 cm-es otthon nevelt paradicsomokat. Óvatosan letörtem a leveleit, csak a végén lévő 20 cm maradt kint a levegőn levelekkel. Egyelőre bejött és a szar minőségű talajhoz képest nagyon jól nő. /a 3,5*1,5m-es ágyásba belekevertem azért 50 liter kertiföldet/. Nomeg már nőnek köztük lassan a körömvirágok, illetve nőtt a saláta is, de annak lassan befellegzett/felmagzás folyamatban.
#9830
Értem, köszi.
Nekem is kellene egy magaságy a paradicsomoknak. Sokkal jobban fejlődik benne MINDEN!!! Tavaly nagyon befürödtem velük. Elment a kedvem az egésztől. De most újra belevágnék. Természetesen már csak jövőre. Bányahomok+kerti föld lenne benne a mix. Úgyhogy az a jó kis porhanyós fajta.kacsint
Az öntözése is viszonylag egyszerű lenne.
#9829
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#353099 - 2017-06-15 16:49:35)

Csapvíz ahány fokos. Legtöbb helyen vezetékes vízre kötjük az öntözőrendszert. Ahol nincs ott fúrt kútra.
#9828
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#353098 - 2017-06-15 15:29:04)

hány fokos vízzel locsoltok?
#9827
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#353097 - 2017-06-15 15:14:0laza

Kerteszkènt mondom, inkább legyen öntözve napközben is mint hogy kiszáradjon a növény. Mi gyepszőnyegezésnél 30-35 fokban is locsoljuk napi 4x és soha nem égett meg meg a víztől. Viszont ha nem öntözzük, kiszáradna. Nyilván jobb hajnalban, kevesebb víz párolog el, jobban hasznosul. De arany szabály ha száraz a föld és fonnyad szenved a növény azonnal öntözni! Mindegy milyen meleg van. Környéken két hónapja nem esik szinte semmi eső. A holnapot is az esélytelenek nyugalmával várom. Tavaly minden bejött, idén semmi. 
#9826
Az egész véletlen szüleménye, régi góré, alatta disznóól, mellette betonkeretes trágyagödör. Az egész szétbontva, csak a trágyagödör maradt egybe, mivel 20 centi vastag. Kb. 1,5 m. mély volt, most betontörmelék az alja, felül erdei homok. Vigyázni kell, mert még mindig vannak víznyelők, ami viszi le a fel talajt. Tavalyi, virágos is volt, most van másodszor paprikázva. 2,5x2,5x 0,5 m.
Még egy kép;
Link

#9825
Ebben a magaságyban durva növekedést fognak produkálni. Mióta kertészkedsz így?
Nekem is már régóta kellene egyet csinálni.nevet
#9824
Két hetes kiültetett Habanero paprikák; van közte szekszárdi is;
Link
A papi közepe, látszik már valami a kb.8-9 es Uv. mellett.
Link
vidám
#9823
Köszi,ez jó tipp.Vakonddal volt gondom, állandóan befúrt a pincébe. Lehet miatta ment tönkre a barack is. Kár érte. Ősszel ültetek két fajta őszit máshova. nevet
#9822
Jól tetted. Valami talaj hűsítő, párolgás gátló hatása van. A diók, mogyorók, szilva, csonthéjasok szeretik a hűvös, vizes tömött talajt.
#9821
Talán valami gyökér baj, a pincétől 1 méterre.. Áttelelő kártevők, a pince közelségétől? 100 lábú, pajor,gyökérmoly lárvája, esetleg ez miatt vakond alagút rendszer,elrágott gyökerek..
#9820
Én lemulcsoztam a fiatal gyümölcsfákat is (fűvel, sövénnyel, ágyásokból kiszedegetett tarack gyökerével) kb. 0,5-1 méter átmérővel. Egyelőre szeretik! Közvetlenül a törzsükhöz nem tettem. Törökmogyorók még így is nehezen bírják, nem tudtam, hogy ennyire vízigényesek.
#9819
Tudom én azt, a régi Tolna-szigeti birtok agyagos fekete talajában akkora krumplik nőttek anno, hogy gyerekként megijedtem tőlük nevet
A nagy folyók (volt) árterét nehéz überelni ilyenben...
#9818
Először is gratulálok az új profilképedhez!kacsint Ez talán már félsiker...
Akkor itt egy kicsit jobb a helyzet. Én semmi pénzért sem cserélném el az öntéstalajomat. Most te is megerősítettél abban, hogy országos viszonylatban itt tényleg az egyik legjobb vízgazdálkodású talajok vannak. 
Link
Link
#9817
Nektarin:
a terméskezdemények összeaszalódtak, a levelek az átlagoshoz képest fele méretűek. Tavasszal volt minimális tafrina, de nagyrészt sikerült megóvni a fát.  Ebben a száraz időben próbálkoztam öntözéssel. Lombtrágyázás folyamatos.
Tippek?Ötletek?
Ennyi volt? Igaz rossz helyen van (pincétől alig 1 méterre a törzs, de eddig nem volt gond), de jó helyen még nem történt meg a pótlása.
#9816
Na és akkor rendzinával mit kezdjünk?
A mészkőrögök közé befolyik a víz, ami egyrészt rossz, mivel a 2-30 centi vastag humusz könnyen csontra szárad, másrészt pedig jó, mert lent a sziklák között talán jobban koncentrálódik azokba a résekbe a nedvesség, amibe a gyökerek is lefurakodnak - persze kérdés, milyen mélyen repedezett a szikla, mert ha mindet elvezeti a mélybe (mészkő szereti az ilyet, főleg a szarmata), akkor megette a fene.
Egyelőre a nagyobb fák jól bírják, úgyhogy jó eséllyel van azért mélyebben vizecske még. Hálistennek...
#9815
Igen Bubu, csak nálad homoktalaj van... Kötött talajon nem igazán láttam még tányéros megoldást. Itt mindig jól fel kell kapálni, és utána locsolni. Így van leginkább értelme. Viszont az én talajom 3-4-szer több vizet képes megkötni, mint a tiéd.kacsint Ha úgy csinálnám mint te, idővel brutális repedések lennének.
Öntéstalajt egyébként műveltél már?zivatar
#9814
A száraz időjárásról még pár mondat.
Ilyen helyzetekben segít sokat a részemről szajkózott lombtrágyázás. Sok növény ilyenkor megtorpan, megáll a fejlődésben, és a termését mint vészhelyzetben kezdi ledobni. A tápanyag szállító edények kapillárisok felszívó tápanyag továbbító hatása csökken, a lombozaton a kipárolgás miatt vízhiány jelei mutatkoznak, (levél hervadás, kétoldali vitorla levélkék, (őszibarack) összezáródása.
Ilyenkor van jelentősége a lombtrágyázásnak, a vegetatív rész felülről való kezelésének..
A bekevert tápsó-oldat koncentrálására ügyeljünk, általában 2-3 deka/10 liter, vagy 0,3%  30ml./10 liter. Ezt kb. 1-2 hetenként ismételjük, augusztusig, a termőrügyek kifejlődéséig, még szüret után is.
   
#9813
Az öntözésről; karvastagságú 2-4 éves fácskákat is kitányérolva, az ágak csórgójáig, törzsnél pedig felkupacolva  kell öntözni, nem feltétlen a tövét. A fejlődő és vízfelvevő hajszálgyökerek kb. 30-70 cm.re vannak a törzstől! Az 5-10 cm.mély "tányérba" aztán lehet tölteni 10-30 liter vizet, minimum.
#9812
Elő kell venni a háti permetezőt, mint a roham mentősök. Stabilizálni kell a vérkeringést esti tiszta vizes és lombtrágyával. Sajnos ilyen extrém szárazságban talán ez segít. Hiába öntözöd alulról,
nem tudja felvenni a tápanyagokat a kiszáradt kapillárisok. Infúzió
felülről levél szinten. Jó  a  WUXAL, fertikale, csak kelát bázisú,
vízben oldódó legyen. Koncetratum 0,2% 2 -3 deka/10 liter.
Hüsítő permet estefelé, naplementekor, hogy éjjel szépen felszívódjon.
laza
#9811
A 2. képen láthatod a bimbókat. Összesen olyan 10-20 darab lehet rajta.nyelvnyujtas

Az Agave americana biztosan nem, vagy rekord enyhe télen, esetleg. De ugye szinte minden télen van hidegpárna, és a tartós fagy biztosan kikészítené.havazashideg
#9810
Én leszedtem a kajsziról a gyümölcsök közel harmadát, mert látszik, hogy nem fogjnak tudni diónál nagyobb méretűre nőni ebben az aszályban.
Szerencsére így is maradt rajta bőven, de a szívem szakadt meg szomoru
#9809
Akkor csak aszály van... szomoru vidám -122 mm a felső egy méteren...
#9808
Víz, a tövéhez? vidám
#9807
Az egyik szilváról elég sok termés lehullott. Ennyi nem szokott. Van rá valami külön gyógypermetszer, hogy több hulljon lé?! Bár most újabb hullásra nincsenek jelek. A kertben lévőkről is potyogott lé, de azok így is rogyásig van. 
#9806
És hol vannak a virágok?nevet

Szerinted kék agave át tud nálunk telelni (mondjuk takarással csapadék ellen)?
#9805
Történelmi pillanat.nevet
Most először fog virágozni a Cylindropuntia davisii. 5 év kellett neki.hideg
Jó ha 10 embernek lehet ilyen az egész országban, pedig minden viszontagságot elvisel.szegyenlos
Link
Link
Link
#9804
Cylindropuntia imbricata változatok, Cylindropuntia leptocaulis.
Link
Link
#9803
Ilyen fényviszonyok mellet még jobban kirajzolódik a Pilis-hegy sajátos kontúrja. Tök jó.
#9802
Köszönöm!
#9801
Üdv.

A szőlővirágzás java részén túl vagyunk. Szépen bogyósodnak a fürtök. Szerencsére (?) szárazon ment le, így a legkritikusabb időszakban a gombabetegségek nem nagyon fertőzhettek.
A zöldmunkával is végeztem, szép szellősre sikerült. Egyelőre minden adott,hogy 4-5 év után újra rekordmennyiségűt szüreteljünk. De ez még legalább 3 hónap mire kiderül. kacsint

Barackok viszont küzdenek a meleggel. Alma, körte még jól el  van..
Kertnek 1 locsolásnyi esővíz van még. Aztán marad a kútról felhordás.
#9800
Sziasztok!
Virágzásra készen a Cylindropuntia whipplei snow leopard. Közben valaki meg lebukott!
Kaktusz közelébe csak ágvágóval menj!kacsint
hideg
Link
Link
Link
Link
Link
#9799
A jól bevált Decis kell neked vagyis a poloskáknak, 10 literbe 5 ml.
#9798
Köszi meg is vettem ez 2 évre elég lesz nyolc rugó volt nem mondom aranyár kategória
#9797
Ezt még az utolsó szegedi kiállításon vettem, 10 éve...havazas
Cylindropuntia imbricata virágzásban.hideg
Link
Link
Link
#9796
Nem perzsel, a barackokat is vele szórtam és kutya bajuk.
#9795
A hét elején, még hétfőn elbúcsúztam már lassan a gyönyörű szép, méregzöld vegetációtól a környékemen!
Egyébként csak egy szokásos kirándulás volt a kutyusommal, de muszáj volt részletesen dokumentálni, olyan szép volt a táj.
Ilyen szép már idén biztosan nem lesz, az április - június közötti 2-3 hónapos időszak a legszebb egy adott év során. 
Íme 6 db rövid, körképet adó videó :

1. Link
2. Link
3. Link
4. Link
5. Link
6. Link
#9794
Sziasztok.
Cylindropuntia davisii bővítés. Ez már legalább 1 hónapos kép, azóta viszont eszeveszett módon hajtanak, a legnagyobb pedig most először virágozni is fog, ami zöldessárga lesz!hidegnyelvnyujtas
Link
#9793
Sziasztok!
Van az udvarban 2 nagy nyírfa, és idén mind a kettő tele lett poloskákkal, poloska petékkel. Iszonyat büdös van már a fa környékén is, ha azt mondom hogy a két fán van 600-700db poloska, akkor sem túlzok.

Tudnátok ajánlani valamit ellenük?
#9792
Basszus, van ilyen? Hihetetlen, hogy most hallom/halljuk ezt sokan először!!! Persze nem rég óta vagyok amatör laza...

Nem perzsel?
#9791
Scudo, felszívódó növényi aminosavas rézkészítmény. Sok helyen használják kertészetekben, szermaradékmentes. 
#9790
Javaslatom az Amistar.
Link  nagyobb kiszerelésben >>>
Link
Véletlenül  0,2 l kiszerelést vettem, így a kertemben több évre el vagyok látva vele.
#9789
A munkatársamhoz tavaly vittem néhány jukkát. Egyelőre jól érzik magukat.hideg

Alapfaj Link
Golden sword Link
Bright edge Link
#9788
Általában kategorizálják a gyártók a hatás sprektumot, tehát kombinálni kell, pláne az olcsóbb szereket. Régen (?) volt talán a magyar Chionin terméke a Ch.Fundasol, de már meghalt.  Helyettesítője talán az Orthocid,Ridomil+plus, vagy a réz-kén por egyben. Olyan hogy egyben és felszívódó védőszert még nem ismerek.Lehet hogy van, de sztem jó drága lehet.
Különben is a felszívódó szerekkel vigyázzunk, mert sokkal több maradvány lehet majd a termésben, mint a kontakt szereknél.


#9787
Köszi, olyan szer nincs ami mindkettőre jó?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-23 00:17:59

Ercsi

1.6 °C

09000

RH: 55 | P: 1028.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

136531

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.