2024. november 23., szombat

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#2010
Fú, köszönöm, ez hasznos volt!!! A hírrel megelõztél, épp a dunaúji szivárványt néztem webkamerán, amikor beugrott az új tweet...
#2009
Kyodo Flash: A fütõrudak ISMÉT teljesen szabadon vannak. Ez kész...
#2008
Durranógáz elõállítása kicsiben:
Veszel egy kémcsövet, kb. félig öntöd háztartási sósavval, beledobsz pár fémdarabot ( kis cinkdarabok vagy vasreszelék vagy akármi, Cu, Hg, Ag nem jó! Lásd a fémek redukáló sorát! Ami a H elõtt van az mind jó.) Meggyújtod a fejlõdõ H-t. Durranás, a kémcsõ szája vízpárás lesz. Ha túl sokáig vársz a begyújtással, akkor a képzõdõ H kiszorítja az oxigént a kémcsõbõl és folyamatosan ég színtelen lánggal amíg van fém a sósavban.
#2007
Jogos az észrevételed, azonban nem feltétlenül a reaktornak kellett sérülnie. Normál esetben a biztonsági tartály (2) nitrogénnel van megnyomva, ami hidrogén jelenléte esetén is kizárja a robbanást, lévén inert gáz. Tudni kell, hogy a hidrogén a levegõvel keveredve már 4 térfogat%-nál robbanásveszélyes keveréket alkot. Nos, ez a nitrogén a hibák sorozata okán már nem állt rendelkezésre. A biztonsági tartály (általában 4 cm vastag acélból van) arra szolgál, hogy felfogja a reaktor-hütõrendszer esetleges sérülésekor az abból kilépõ vizet, vízgõzt és a magolvadáskor lehetséges hasadék-termékeket, így a hidrogént is. Ha ebben a biztonsági tartályban akkorára nõ a nyomás, hogy az a tartály épségét veszélyeztetné, akkor egy többszörös szürõn (Wallmann-szürõ) keresztül (9) ez a gáz leengedésre kerül az épületen kívülre. Ha belegondolsz, hogy az épületet 8,25-ös rengésekre tervezték, akkor a 9,0-ás könnyen okozhatott olyan károkat, ami a szürt leeresztést az épületen kívülre nem tette lehetõvé. Maga az épület gáztömören van kivitelezve (de ez is sérülhetett), nitrogén-inertizálás már nem volt, így csak idõ kérdése volt, mikor következik be a hidrogénrobbanás. Azaz nem feltétlenül a reaktorból magából kell kilépnie a hidrogénnek.

beillesztett kép

#2006
Most már legalább tudom,hogy a mi Skájsúterünk neve Veres Viktor. szegyenlos
Sok cikknél láttam már a nevét, de nem voltam benne biztos,hogy õ az. nevet
#2005
Jó lett, Viktor!!!!
#2004
Minden bizonnyal a reaktorban, a kérdés csak az, hogy hogyan került a konténment feletti reaktorcsarnokba? A reaktorból a konténmentbe engedik (száraz és vizesakna), onnan pedig csak az épületen kifelé szellõztethetnek, és nem a zárt, de csak az esõ ellen védõ reaktorcsarnokba...
#2003
Még az is érdekel, hogy hol volt az a pont a reaktor rendszerében, ahol a forróságban képzõdött hidrogén kijutott, hogy aztán felrobbanhasson? Ez elevel meglévõ repedés okozta szivárgásra utal, ahonnan továbbra is jöhet ki bármi, sõt, a robbanás valószínûleg nem összenyomta, hanem még inkább megnyitotta. Vannak ilyen pontok, amikrõl eddig sehol nem beszéltek. Az NHK-n többedszerre adják le a reaktor elromlott mûködésérõl készített animációt, de egy szó se volt arról, hogy hol képzõdött (sztem egyértelmûen a reaktortérben) és hol jutott ki a védõépületbe a hidrogén. Elméletben számítottak a reaktor tervezésénél hidrogénképzõdésre és szivárgásra, mert olyan biztonsági mechamnizmus is e van építve, ami elégeti ezt a hidrogént, ám valószínûleg az áramszünet miatt ez sem tudott mûködni, így felhalmozódott annyi H, ami már elég volt a durranógázt alkotó elegyhez. A durranógáz elégésekor tudtommal vízgõz keletkezik, ezt a robbanás fehér "füstje" jelezhette (tehát nem pápát választottak Fukushimában...).
Jó lenne egy kis eseménymentes idõszak, amikor ezeket a dolgokat pörgés nélkül, tiszta fejjel át lehet gondolni.
#2002
Nos, az erõmüben 5 tüzoltószivattyú van (volt). A 3-as robbanásakor ebbõl 4 tönkrement, egy maradt üzemben, amibõl aztán 2,5 órára kifogyott az üzemanyag. A TEPCO közlése szerint figyelmüket most a 2-es reaktorra koncentrálják, noha az 1-es és 3-as reaktoroknak is nagyon nagy szükségük lenne a hütésre. 1 szivattyúval azonban ez nem megy.
#2001
BLIKK: Link
nevet
#2000
A hármas robbanása valóban súlyosabban nézett ki, mint az egyesé, ijesztõ volt, ahogy szemmel láthatóan potyogtak vissza a függõlegesen felrepülõ darabok. Beszédes a TEPCO közleménye a konténment sérülésérõl: "it is believed that the reactor containment vessel remains intact" (http://www.tepco.co.jp/en/press/corp-com/release/11031405-e.html).
#1999
A 2,5 órás hütésmentességet és ezáltal a vélhetõ magolvadást az okozta, hogy a 2-es reaktor hütésére barkácsmegoldásként használt tüzoltószivattyú (!) üzemanyaga elfogyott (!)...
#1998
Hopsz, ez elkerülte a figyelmemet. szegyenlos
#1997
Nano-nagyságrendben, ez természetes!
#1996
Link
Bizony, elég sok állomás is van, sokat az OMSZ üzemeltet. Néhány között jelentõs (?) eltérések vannak.
#1995
A Tepco vezetõje szerintem ma éjjel is, a csapat talán csak napokkal ezelõtt...
#1994
Az "perdöntõ" is lehetne, elõre is köszönjük.
Ami sajnos biztos, a reaktor-konténment minimum sérülése.
#1993
Én már csak egy dologra lennék kíváncsi, mikor aludt utoljára a TEPCO vezetõje és az erõmû még mindig HÕSIESEN dolgozó csapata...
#1992
Érdekes lenne összeszinkronizálni a videofelvételt a hanggal, a távolság miatt ugyanis a hang késõbb jött. Igazából két robbanás látszik, az elsõ, ami vízszintesen szétviszi az épületet és a második, ami függõlegesen felszór mindent a levegõbe (a harmadik valahol belül lehetett). Azaz nekem is erõs a gyanum, hogy legalábbis a reaktor beton védõburka megsérült. Megpróbálok barkácsolni valamit.
#1991
Sziasztok akit érdekel a katasztrófavédelem honlapján lehet követni a magyar háttérsugárzási adatokat. Remélem nem lesz rá szükség.
#1990
Nekem is pontosan ezen járt az agyam egész délelõtt (reggel Noli révén láttam ezen összehasonlító felvételeket). Felültem a biciklire, tekertem egyet kint Ausztriában, és amikor néha megpihentem, a szélszaggatta felhõkre, a kristálytiszta égboltra meredtem, s nagyon nyugtalan voltam..
#1989
Erre írtam a 1973-ban, hogy ezt megúszni aligha lehet...

A HD videó melett, az általad belinkelt kép alapján erõs a gyanú, hogy a 3.-as reaktor-konténment ment szét, a képen kinagyítva látható a rombolás és a videón pedig a gyanúsan merõlegesen felfelé szálló füst és törmelék.
#1988
Az oroszok óránként mérnek sugárzást Vlagyivosztokban a napi egyszeri mérés helyett (NHK tv)

Mai napon délit 20db 5-ösnél erõsebb utórengés volt, egy 6,1-es. Valamelyest ismét csökkent a rengések száma, érdekes viszont megnézni a USGS listáját, Link csoportokban jönnek a rengések, tegnap is lehetett ilyet látni. 10-20 percenként van pár, aztán 1-2 óra pihi.

Van egy listám az eddig sajtótájékoztatók összefoglalójával (angolul), ha valakit érdekel, esetleg a nézõpontok, vélemények változásaiból érdekes dolgokat lehet levonni. Link

Írtak egy ilyet is: Link Ez arról szól, hogy milyen szerepe van az internetes médiának a telefonos kommunikáció megszakadása után a mentésben. Hasznos cikk!
#1987
Kyodo: A 2-es reaktor fütõelemei 2,5 órán keresztül voltak szárazon, hütés nélkül.
#1986
Ferri, tökéletesen igazad van, De amíg az emberek annyira hülyék, amennyire, addig nem lesz változás. Egy tegnapi fõcím, alátámasztandó az emberi hülyeséget: "A globális felmelegedés okozta a földrengést Japánban?" duhos
#1985
Közben találtam egy nagyon kinagyított képet a 3-asról, hát nem néz ki jól Link Kérdésként felmerül, hogy hol vannak a használt fütõelemek, mert azokat a reaktorkupola melletti medencében, azaz a magasban tárolják. Az a terület a képen pedig megsemmisülni látszik.

beillesztett kép

#1984
Trajektória-számítások: Link és Link
#1983
Nem tudom, de vélhetõen csak az adott helyzetbõl indulnak ki, minden más csak találgatás lenne.

Közben a 2-es reaktorban sikerült 2 m-re feltornázni a vízszintet. De a 3-as olvad, már nem a "partially melting" kifejezést használják rá, hanem szimplán csak "melting".
#1982
Feltételezem, hogy a svédek a jelenlegi szennyezõdéssel számoltak, nem pedig egy lehetséges dózissal. Márpedig a reaktorokról eddig csak részinformációk vannak, és a kettes még mindig idõzített bomba. És ennek a fényében én korántsem vagyok optimista.
#1981
Elkezdték Sendai kitelepítését is.
#1980
Svéd számítások szerint a radioaktív felhõ Észak-Amerikán át 2 hét múlva É felõl elérheti Svédország térségét, majd Európa D-ebbi területeit is, azonban a higítás addigra olyan mértékü lesz, hogy a lakosság számára semmiféle következménnyel sem fog járni, csupán a müszerek fogják regisztrálni a minimális sugárzás-növekedést.

Noli szomoru duhos
#1979
BREAKING NEWS: Fukushimas 3 reactors highly likely facing melting: Edano (21:41)
Azaz erõsen valószínû a magolvadás..........
(Kyodo)
#1978
Edano szerint az erõmü környékén emberek számára "tolerálható" sugárzás mérhetõ. Azaz nem veszélytelen (mart akkor ugye azt mondta volna...)
#1977
Link
Japán TV fordítással
A reaktor tetejérõl beszélnek beteg
Szerk: már nem, bocs
#1976
Maximum biciklin, mivel a vonatok nem nagyon mennek, legalábbis ötöde csak az eredeti menetrendnek, benzin nincs...
Egyébként lehet, hogy összefügg, de az Edano tájékoztatójában azt is mndja, hogy igyekeznek biztosítani a vasút energiaellátását.
#1975
Hátborzongató összehasonlító felvételekre bukkantam itt: Link
Valahogy így képzelem el az apokalipszist szomoru Ma egy sürgõs határidõs feladaton dolgozok, de egyszerûen nem bírok összpontosítani, hatalmas gombóc van a torkomon, képtelen vagyok napirendre térni e minden emberi képzeletet felülmúló, és egyre fokozódó tragédia felett. HIgh-tech civilizációnk túlságosan elszakadt a természettõl, és minél "függetlenebbek" lettünk tõle, annál sebezhetõbbé váltunk... Zsákutcába került az emberiség és adja Isten, hogy minden ellenkezõ elõjel dacára megtaláljuk belõle a kiutat... egyébként NEM LESZÜNK TÖBBÉ...
#1974
Kyodo forrás szerint Edano azt nyilatkozta, hogy a 2. reaktor nagy robbanása valószínûtlen ("No. 2 reactor's big explosion unlikely"). Feltételezhetõen õk is figyelik az idõjárás alakulását, és gyanítom, hogy az eddig a légkörbe került radioaktív anyagok várható terjedési útvonalával is tisztában vannak. Márpedig Tokió most nagyon is ki van téve ennek a veszélynek, így nem csoda, ha felveszik a nyúlcipõt (ezt most nem viccbõl írtam). Szerintem ez lehet az oka a jegyárak csökkentésének. A magánvéleményem az, hogy ilyen vis maior helyzetben én jegyet sem vetetnék az emberekkel...
#1973
István,
Ajjaj, az még rosszabb, a szárazra kerülés után egy messze nem elégséges vízszint már nem állíthatja meg a folyamatokat.

Skyshooter,
Huhh, ezt a HD felvételt rossz volt nézni, ez bizony reaktor-robanásnak tûnik...
#1972
Ha jól értelmezem szavaidat, nagyon nagy gondban Tokió lakossága......
13 millió ember nem tudja egyhamar elhagyni a várost. (és ebben még az agglomeráció benne sincs)
szegyenlos szomoru
#1971
Kb. errõl beszéltem. Köszi a megerõsítést Nyuli! Nagyon nem jó hír... zavarban
#1970
Azonnali hatállyal az egyötödére csökkentették a Tokióból kivezetõ gyors- és expressvonatok jegyárait... ez egy óvatos japán módja lehet a menekülésre való felhívásnak?

Nagyon-nagyon nem tetszik azonban a - sajnos csak elmosódott - képeken kivehetõ 3-as reaktor állapota. Az 1-esen a robbanás után készült közeli képeken látszik, hogy a reaktor benne van, látszik a reaktor kupolája. A 3-ason azonban ugyanabban a magasságban NEM látszik a kupola, közeli felvétel nem készült (pedig a japánoknak is biztos ismert a zoom fogalma...).
#1969
BREAKING NEWS: Fuel rods of No. 2 reactor of Fukushima plant may have partially melted: TEPCO (21:0laza

Ha ehhez hozzáadjuk a pánik elkerülését szorgalmazó ködösítés okán eltitkolt valóságot, akkor könnyen lehet, hogy már megtörtént a folyamat.
#1968
officials from telco says that a complete meltdown is possible
#1967
Sajtótájékoztat mindjárt Edano.
#1966
Itt egy HD videó: Link

Lehet elemezni... duhos
#1965
Nem, az valós veszélyre figyelmeztetne, sajnos, pláne ha a mostani spekulációk valósnak bizonyulnak.
#1964
Ez volt az elsõ gondolatom nekem is, akikor hallottam a visszafordulásról.
#1963
Igazából egy dolog van, ami amellett szól, hogy komolyabb lehetett a mai robbanás, mint mondják: pár kósza mikrosieverttõl nem von vissza egy repólõgénanyahajót az usa... Nekem az a gyanúm, hogy erõsebb sugárzást mértek, mint szerettek volna...

Nem szeretnék marhaságot mondani, mivel munka közben fél füllel és csak hallottam nem láttam, amint az NHK tévéadásában a sugárbetegség tüneteit sorolták, nem hallottam, hogy magát a sugárbetegséget, mint szót említették volna, csak a tünetek stimmeltek, amit soroltak, említettek gyakori mosakodást is meg ruhacserét. Lehet, hogy simán csak valamelyik menekülttáborban van hasmenéses vírus, nem tudom..
#1962
Akkor gondolom említeniük kell majd elõbb-utóbb, hogy holnap tartózkodjanak az esõtõl Link . Vagy az már pánikkeltés lenne?
#1961
Nem, Jóska, amikor írtam, akkor már teljesen szárazon voltak a rudak, a részleges szárazság korábbi hír volt. A 30 cm-t a kiszáradás után sikerült bevinni - ha igaz.

Sky: igen a robbanáskor látszik, hogy egy hatalmas szerkezeti elem (tetõ) nagy magasságból visszazuhan és részben a 2-esre hullik. A folyamatos fehér gõz utalhat a reaktor sérülésére, de fennáll a lehetõsége, hogy az csupán egy fehér füst, hiszen a robbanáskor (az 1-essel ellentétben) hatalmas tüzlabda is kialakult. És még egy adalék, az n-tv értesülése szerint igen erõs a sugárzás az erõmü környékén.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 00:36:19

Ercsi

-0.1 °C

27000

RH: 81 | P: 1010.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.