2024. november 29., péntek

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#2023
Nem mandula, olyanom nincs ez sárgabarack!
#2022
Melyik négy?nevet
#2021
Pedig friss fejes salátával keverve valóban nem rossz, fõleg hogy megbecsült gyógynövény is.Lásd a belõle készült méz, gyógytea stb.
Mondjuk a vázolt "kutya" körülmények engem se vonzanának.Helyette inkább irány egy jó kis bakonyi ugar, erdõk közé ékelt vadföld, kaszálló, rét melett haladó földút széle!nevet
(A kutyatej elnevezés félrevezetõ, a Farkastejre utal és nem a pongyola pitypangra.)
#2020
Valamiért azt sose mertem megkóstolni, bár lehet, hogy ebben az általam ismert pitypanglelõhelyek túlzottan kutyaközeli volta akadályoz meg leginkább :-) Szóval nem kutyatej, hanem valami más folyadék van rajtuk a kutyákból...
Vadon nem nagyon láttam még pitypangot, csak nevelt gyepen, vagy út mellett, kellõ ólomtartalommal :-(
#2019
A könyvterjesztõk adhatnának valami kedvezményt a metnetes tagoknak, nem? Már nem merek könyváruház-weblapot nézni, mert a gatyám rámegy... :-)
#2018
Nagyon úgy tûnik, hogy a farontó lesz a tettes... :-(
A mandulafád bimbói félelmetesek így februárban!
#2017
Inkább egy jó kis pitypanglevél salira nevezz be majd!Az tényleg nem rossz!nevet
#2016
Metnet University. Sõt, inkább Phd kurzus. De ami a legjobb az egészben, hogy amióta itt bolyongok, minimum 4 természettudománnyal foglalkozó hírlapnak lettem rendszeres olvasója és az ég tudja hány új könyvet vettem.
#2015
Engem is ledöbbent némely emberke tudása,nem csak ezen a fórumon,a többin is!
#2014
Itt vannak a képek ebben a galériában, az elsõ 11 nem mai. Érdemes megnézni a rózsa is hatalmasat hajtott, a pünkösdi fám is nõl rendesen, sárgabarack majdnem virágzik és vannak virágos képek is, nem akarok külön linkelgetni, rajta van a hernyótúrás is Link
#2013
NÉha elszárad egy-két ág, alom pedig van két zsákkal, a fiamnak vannak degui. Nemsokára jönnek a képek, lefényképeztem még a sárgabarackot is egy- két nap és virágzik.
#2012
Ha elég sok van belõle, jó lesz hörcsögalomnak :-)
A fádat láthatóan mennyire viselte meg?
#2011
Köszönöm, ez tök logikus :-) Mondjuk én is minden másnál szívesebben eszem valami jóféle hagymát ilyenkor télen, s meg vagyok gyõzõdve róla, hogy egy nem "túlszocializált" lény szervezete nagyjából tisztában van a saját igényeivel, s igyekszik azt fogyasztani, ha lehetõsége nyílik rá.
Na, majd a tavasszal megkóstolok egy zsenge tölgylevelet, hogy tudjam, mit esznek rajta annyira :-) Lehet, hogy tényleg finom. :-)
#2010
Hát a rágás nyomait most lefényképeztem jól látszódik a forgács rajta.
#2009
Girnyó létük ellenére meg van azoknak a magukhoz való esze!nevet
A többi nem tápnövény fajtánál (pl kõris), már inkább a fogyaszthatóság és a tápláléknyerés lassúsága (a levél fizikai tulajdonságai nyomán) a nem "kedveltség" oka. A tölgyek levele gyorsan lerágható, könnyen hasznosítható (kevesebb energiaráfordítást igényel), így a hernyók gyorsan, dinamikusan fejlõdnek és az így felnövekedett, megerõsödött nöstény lepkék, sok életképes petét rakhatnak le. Nem véletlen, hogy az elsõrendû tápnövényeket részesítik elõnyben.
#2008
Szenegálban (felénk csak így emlegetik e kies kis bakonyi falut :-)nem voltam már rég, de tiszafa van sok itt a városban is, és biza nem akadt olyan merész kis girnyócska, ki megkóstolta volna. :-)
#2007
Igen, és én is pont ezért az egymástól tanulásért imádok Veled is (meg még jónéhány kedves észlelõtárssal) társalogni! Bár enmagam nem érzem fényezendõnek még véletlenül sem.
#2006
Khm, épp ma reggel munkába jövet konstatáltam, hogy két-három nap múlva nyílik a nárcisz a mellettünk lévõ kápolna kertjében...
#2005
Akkor érthetõ az érintettség.
Így van!A termés magköppenye kivételével az egész fásszárú növény hatásos alkaloidákat tartalmaz. Gondolom Szentgálon sem hemzsegtek kis barátaink.kacsint
#2004
Nagy örömmel Noli, hiszen látszik hogy tájékozott vagy ez ügyben is. Mint, ahogy sok minden más témában. Lásd joggal "fényezett" Magister Botanicus de Sophianae a la Arrabona kacsint hozzászólását korábban. És a közös eszmecserékben épp a sokoldalú információkat sûrítõ (népszerüsítõ?) ismeretterjesztés a lényeg. Mindig van mit tanulnunk egymástól...
#2003
Link
#2002
Többek közt lepkefotózással is foglalkozom, ezért némiképp érintett vagyok a témában :-)
Mondjuk olyan erdészeti adatokhoz, amilyeneket leírtál, nem jutok hozzá.
A tiszafát vajon a méreganyag miatt nem eszik meg?
#2001
Köszönöm, kedves LAM, nem ismeretlen számomra a téma (aktualitásakor elég sok cikk is jelent meg róluk), ami meglehetõsen sok izgalmas részlettel bír mind a rovarok és a növényzet (ill. a más rovarfajok) egymásra gyakorolt hatását illetõen, mind maga a gradáció jelensége (sokféle állatfaj esetében mind-mind izgalmas kérdés).
Nálunk két éve volt hasonlóan durva a helyzet, itt is voltak tarra rágott erdõrészek Csopak-Paloznak felé, ahol én is láttam, illetve csertölgyön zabáló milliónyi kis dög, ahogy már az épp hajtani készülõ rügyeket elkezdték enni... Valamennyi tavaly is volt, ám a tavalyelõttit meg se közelítette. Tavalyelõtt bizony sokszor láttam csapatban vonuló hernyókat a földön, illetve nem lehetett teregetni az erkélyre, mert 10 perc alatt teli lettek velük a ruhák. A párom meg még allergiás is lett rájuk (csak a picikre), s gyógyszerész ismerõs szerint hihetetlen sokan lettek allergiásak hirtelen... Egy parkban a városunk szélén, ahol tavalyelõtt hihetetlen sok petecsomó volt a fákon (szinte bundában voltak a fák), idén egyet-kettõt láttam elvétve, de tavaly is kevesebb volt már lényegesen.
#2000
Valóban polifág faj, sokféle tápnövénye van.Gradáció esetén majdnem mindentkacsint felfal. Tömegszaporodás során a hazai tûlevelûeket sem kíméli (erdei, ezüst-, vörös-, luc, jegenyefenyõk).Pl. tõlünk északabbra a fenyvesekben igen jelentõs károkat okozhat. Volt, hogy a Lengyeleknél elérte az 1 millió ha-t a kárterület. Nagyon kedveli a csertölgyget, a kocsányos tölgyet, a mézgás égert és a nemes nyárasokat. De nem tápnövénye a tiszafa, az orgona, a vadkörte, a fagyal és az erdõkben állományalkotó kõris fajok.
#1999
Tudom emléxem is rá,gondoltam is Rád mikor satuztam az úton visszatolattam hogy megnézzem,mondom ez a Noli-gyerek is irta már nevetnevet
Egerszegen is virágzik!
DE az újság szenzációként hozza majd a pécsit figyeld meg!
Ha még nem hozta,s a mediterrán éghajlatra fogja majd....
#1998
A gyapjaslepke (is) ún. r-stratégista. Relatívan korlátlan növekedésre képes, a denzitása (populációsûrûsége), exponenciálisan nõ.Ám ezzel együtt a mortalitás (populáció egyedeinek pusztulása) is exponenciálisan nõ, mivel az azt növelõ faktorok (pl. természetes ellenségek száma) is növekszenek. A környezet (niche-tér) kapacitása korlátozott, a populáció fenntartásához szükséges anyagok szintjével és mennyiségével együtt.Kimerülnek a források, növekednek a rizikó faktorok, s amikor már elér egy limitáló szintet a környezet ellenállása, hirtelen leáll a növekedés, "összeomlik" a populáció.
Egyébként a Délnyugati-Bükkben éltem át hasonló "horrorisztikus" élményt, terepbejáráskor.A májusi friss csertölgy levélzetén szinte tobzódtak a hernyók, a társulás összes szintjeit ellepve. A tölgyeken eleve összesen 700 rovarfaj táplálkozik, ebbõl 450 (!) levélre specializált.
Képzeljük el egy 100-120 éves, vágásérett tölgy mit élt már át!nevet A kártételt megfelelõ termõhelyen (a tarrágást is!) a fák kiheverik, de az az évi növekedésnek lõttek, a lombvesztés miatt.Kedvezõtlen helyen (pl. rossz vízháztartású talaj stb.) azonban nem maga a lombrágás, hanem a legyengült egyedek miatt fellépõ kárláncolatok vészesek.Másodlagos károkózók csapásaiba már belepusztul a fa, vagy az adott állomány.(Pl. kocsányos tölgyesekben a hernyórágás után, mindig lisztharmatfertõzés és farontóbogarak elszaporodása várható.)
#1997
Akkor ezer.
Na azért ilyet se sokat csináltam még, hogy személyleírás nélkül beazonosítom a bûnözõt :-)
Kétéves életciklusú, ha tavaly sok volt, akkor idén elvileg nem nagyon kéne lennie. Kíváncsi leszek! Egyébként maga a lepke piszok szép:

beillesztett kép

#1996
Lehet ez az és, hogy mondod, hogy kéreg alatt él lehet ez rágja a barkát, a törzsén alul szoktam látni ilyen túrásmaradványt.
#1995
r=dN/Ndt=b-d, de még jobb a logisztikus egyenlet dN/dt=rN(1-N/K).nevet Az utóbbi a populáció limitáló forrásainak mértékét fejezi ki.
Nagyon csúnyán az önlimitáló intraspecifikus kompetició lép fel, vagy egyszerûbben a populációreguláció.Fizikai-kémiai faktorok, természetes ellenségek, idõjárás, konkurencia stb.
#1994

beillesztett kép


Vagy ez is lehet (nagy farontólepke), bár õ a fa kérge alatt él, õsszel kimászhat bábozódásra alkalmas helyet keresni.
Kíváncsian várom a válaszodat!
#1993
Fenyõn lehetett a gyapjaslepke hernyója is, de az nyár elején. Igazából nem tápnövényük a fenyõ, de gradáció esetén MINDENT felfalnak. Tavaly felétek még jócskán túlnépesedtek a gyapjasok, ezt simán el tudom annak képzelni. Ezen kívül a fenyõdarazsak lárvái is hernyószerûek, olyat is láthattál volna, ám az õ tömeges megjelenésük még kis helyen koncentrálva sem jellemzõ.
Esti pávaszem: nagy hernyója van, fûzön él:

beillesztett kép


Ilyenek volak?
A nyárfaszenderé is hasonló hernyó, csak kicsit rücsis, és õ is élhet fûzön.
#1992
Talán õsz felé szoktam látni, fölötte van barka és mellette fenyõ. Én mindig megfulladt állapotban találkozok vele, nem lehet, hogy megduzzad? De a fán nem szoktam látni, viszont két éve a fenyõt elárasztotta rengeteg hernyó és mindennap lecsupaszítottak egy teljes ágat, de végeztem velük. Azok kicsik voltak.
#1991
Hát akkor majf nyáron. :-) Kép nélkül elég nehéz volna kiókumlálni, hogy kivel van dolgunk. Ha a tóban találod, gondolom valami felette lévõ növényen élhet, azt eheti. Milyen fa van a tavadnál? Nyárfa? Mikor szokott megjelenni a hernyó?
#1990
Jó pofa hernyók, én szoktam találni a tóban valami hatalmas példányokat az vajon miféle lehet? Van közel 10 cm hosszú és az átmérõje sem kicsi. Kép nincs róla, majd nyáron.
#1989
Vagy ez is igen helyes:
Link
Milyen édes kis állábacskái vannak:
Link
De borotválkozni õ sem szokott:
Link
Õ meg egy fecskefarkú gyereke:
Link
Legalább olyan csinos, mint a mamája.
Link
#1988
Alapvetõen minden hernyócska nagyon csinos jószág, ha elég közelrõl nézi õket az ember, és közben elfeledi, hogy mit esznek...
Legjobban a jó kis szõrmók medvelepke-hernyókat bírom. :-)
Link
#1987
De helyes kis hernyóportré. nevet
#1986

beillesztett kép


Na megtaláltam, ilyen formában ereszkedtek alá a tetõrõl...

beillesztett kép


Amint látható, tele volt a tetõ a selymeikkel.
#1985
Ezt a gradáció-összeomlást csak megerõsíteni tudom a környékünkön tapasztaltakkal, szinte semmi pete nem látszik a fákon, két éve meg terítve voltak. (elég horrorisztikus volt, amikor május elsején nem lehetett kinn megmaradni a százával ránk zuhanó hernyócskáktól...)

beillesztett kép


beillesztett kép

#1984
Ezen Link meg egy kipattanni kész bimbókkal figyelõ kökényágacska van. Az összes kökény ilyen felénk.
Szóval piszokul nem volna jó ötlet az idõjárás részérõl, ha bejönne még valami hideg...
#1983
Úgy három hete írtam az ajkai virágzó mandulafáról, a mi megyei lapunkban benne is volt a képe állítólag. Kolléganõm férje (fotós) kapta le... Ennyit a szenzációról... Egyébként már Veszprémben is van virágzó mandula a Dózsában.
#1982
Köszi az infót!
Megyek, eladom valamelyik bulvárlapnak...nevet
#1981
Várom,mikor jelenik meg az újságban az a szenzáció,hogy virágzanak Pécsen a mandulafák!
Napok kérdése!
CSak azért jutott eszembe mert láttam 2 mandulafát Kanizsán,tele teljesen kinyilt virággal!
#1980
rx(1-x) ? nevet
#1979
Szegény. szomoru
#1978
Na lám, mégiscsak dalolnak. nevet
#1977
Nem jönnek oda a kezemhez, megtartják az 1m- es távolságot, de lógatom nekik és akkor mindig közelebb jönnek, picit eldobom magamtól és akkor rávetõdnek. A nyáron volt egy aminek valami baja volt, mert nagyon szelidnek tûnt és hagyta magát megfogni, na az teljesen kézbõl evett, felraktam a fára adtam neki inni is. Sajnos két nap múlva lefordúlt a fáról, biztos valami betegsége volt szegénynek, többet nem tehettem érte.
#1976
vidám
Egyébként a hernyók sajátosan "dalolnak" nagy tömegben.A gyapjaslepke (vagy a búcsújáró lepke, aranyfarú lepke stb.) hernyói, pl. ütemes és jól hallható (kicsit horrorisztikus) rágásizaj kíséretében tarolják le a fák lombozatát.Szerencsére az ERTI elõrejelzése szerint idénre összeomlott a korábbi gradáció.Bár ezek a károk is a természetes erdõökológiai folyamatok fontos részei, meghatározott idõintervallumokban.Legalább a bársonyatkáknak, ragadozó poloskáknak, fürkészlegyeknek és darazsaknak, illetve a bábrablóknak is volt pár jó évük!nevet
#1975
És a Schmidt Egon se játszhatna le szombatonként a rádióban friss madárdal-felvételt, mert elnyomná a hernyóének...
#1974
Ha dalolnának, a rigók hamar megtalálnák õket. nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 16:23:48

Szentmártonkáta

6.2 °C

04502

RH: 87 | P: 1023.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.