2024. november 29., péntek

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#7701
Nem vagyunk egyformák. Ezért szép a világ. nevet
#7700
Nekem D.A. borzasztóan NEM tetszik és nem értem, mások mit esznek rajta :-(
#7699
A link alapján 2013. Február 5-én lesz a legdélebbi deklináció, -45,6°, míg május 28-án a legészakibb, +85,2°. A Földhöz legközelebb március 5-én lesz, legfényesebb pedig március 8-12 között -0,5mg-vel.
Megnéztem az orbitját is. Hiperbolikus pályája van, tehát nem tér vissza többet. Az ekliptikát közel merõlegesen döfi a pályája. Az ekliptikát délrõl észak felé március 11-én lépi át, ekkoriban kora este lesz megfigyelhetõ, legjobban Dél-Európából. Akkor lesz a legkisebb a Naptól vett szögtávolsága, 15°.
Érdemes lehet megvizsgálni a pályáját, adatait részletesebben: Link
#7698
Felkészülésként ajánlanám Douglas Adams Vendéglõ a Világ végén címû klasszikusát. :-))))
#7697
2013-ban, addig, ne feledd, lesz egy világvége is, sztem egyelõre ne tervezz ilyen hosszú távra. :-))))
#7696
Nem utasítanám vissza! Járna már nekünk egy fél eget beborító hajascsillag.
#7695
Márciusban lehet egy fényes üstökös: Link - nem tudom, hogy melyik déltekérõl lehet majd jobban megfigyelni!
nevet
#7694
Látod, erre nem is gondoltam. Valóban, az "óriásbolygó" óriási gravitációjával nyilván sok mindent befog, ami a naprendszer belsõ része felé közeledik. nevet
#7693
Az isteni gondviselés igaz : Jupiternek hívják laza
#7692
vidám
#7691
Szinte mindent.
#7690
De tudom irigyelni azokat, akik egy becsapódás okozta mega-cunami vagy ilyenek miatt kell csak aggódjanak. :-)))
#7689
Ez esetben mi is spekulálhatunk azon, hogy ilyen gigantikus tsunami mennyire nyomulna be az európai kontinensre, elérhetné-e valahonnan (Az Adria vagy a Fekete-tenger-Alduna felõl, netán északnyugatról) a Kárpát-medencét. Ha szárazföldön történne a becsapódás, kérdés, hogy a légnyomás hullám, a levegõ felforrósodása vagy a szeizmikus jelenségek mennyire érintenének minket. Ezekhez a katasztrofális következményekhez képest a sztratoszférába került por kiváltotta napsugárzás csökkenés, és nyomában a globális (átmeneti) lehûlés már üdítõen enyhének imponál. Mit tud a tudomány mondani a fentiekrõl?
#7688
Egy 1-1,5 kilométeres Atlanti-óceánba csapódó objektum bizony hogy kellemetlen perceket okozna Appalacheben túrázóknak
#7687
Alighanem én is ezt a filmet láttam. "Jól megcsinált" volta, érdekessége mellett egyes állításai vitathatók (ld. elõzõ kommentek). Különösen az nem tetszett, hogy láthatólag ijesztgetni akarja a nézõket pl. az Atlanti-óceánba csapódás esetére az USA keleti partjaira omló kilométer magas vízfalakkal, az Appalache lábáig elõnyomuló tengerrel. Ez igazi horror -más kérdés, hogy 10-15 km átmérõjû kisbolygó tengerbe zuhanása esetén feltehetõen ilyesmi történne, de mekkora ennek a valószínûsége?
Úgy látszik, annyira nyugodt, izgalmaktól mentes az életünk, hogy valamivel borzolni kell az idegeinket, hogy kibírjuk valahogy.
Komolyan mondom, a film végkicsengésénél még az a naivitás is jobb lett volna, hogy bolygónkat isteni gondviselés védi az ilyenfajta katasztrófáktól! duhos
#7686
Sokan! Mivelhogy, legalábbis a média nagy részében, tömegtájékoztatás helyett "tömegcirkusz" van napirenden. vidám
#7685
A tömeges kihalások esetében nem egyedül a becsapódás volt a tettes, mindig járult hozzá egyéb, földi ok (trapbazaltok). Azt pedig elég nehéz elképzelni jelen biológigi ismereteink alapján, hogy egy becsapódás MINDEN élõlényt kiirtson úgy, hogy közben maga a Föld egyben marad. :-)
#7684
250 millió éve volt egy világméretû katasztrófa, amikor az élõvilág 95%-a kipusztult, persze kb. 100.000 év leforgása alatt( vulkáni tevékenység ). A 65 millió éve becsapódott égitest okozta világégés az élõvilág 70%-át pusztította ki, viszont rendkívül gyors ütemben. Években mérhetõ. 1-2 évben.
Minap láttam egy filmet ezekrõl. Az arizonai Winslow közelében lévõ krátert egy kb. 45 méter átmérõjû kavics okozta mintegy 50.000 éve és egy Los Angeles-nyi terület pusztult el teljesen.
#7683
Üdvözlet a Bakony csillagászainak!(meteor
Az a bizonyos hegylakó már sokat láthatott a Skót Felföldön! kacsint
Hát igen ,sok ember a napi bajok közepette zavarban is elgondolkodhatna,hogy milyen is bolygónk!És hogy csak egy bolygónk van és az emberiségnek vigyázni kellene reá!
Unokáinktól kaptuk nevet kölcsön!
#7682
Natgeo cikk Ladányi Tomi Nap elõtt vonulós ISS+Atlantis fotójával:
Link
#7681
Vajon hányan nézhették UFO-nak... zivatar
#7680
Bár kicsit késve, de köszönöm szépen nektek. nevet
#7679
Egy elég egyedi felvétel az Atlantis visszatérõ útjáról a mexikói Cancún városából:
Link
Izzik a sikló, mint a fene!
#7678
Az elmúlt 500 millió évben egy, azaz egy olyan "világkatasztrófa" volt, amikor becsapódás következtében a fajok jelentõs része kihalt (dinoszauruszok és társaik végzete 65 millió éve). Ez elég jól mutatja a hasonló események "gyakoriságát". Persze az egy 8-10 kilométeres égitest volt, és minél kisebbeket veszünk számításba, annál gyakrabban találkozunk velük. 1 km-es égitest becsapódása átlagosan 500 ezer évente következik be - ehhez képest a minket körülvevõ élõvilág ennél sokkalta hosszabb idõ óta jól van, köszöni szépen. :] Természetesen a becsapódás körzetében, akár több (kisebb) országnyi területen egy ilyen becsapódás is óriási pusztítást okoz, de csakúgy, mint egy nagy vulkánkitörés után, az élõvilág gyorsan visszahódítja az ilyen területeket, és utóhatása nemigen marad az eseménynek. Az viszont valószínû, hogy az emberi civilizációt sokkal jobban megrendítené egy ilyen eset...

Az üstökösök sebessége a Földhöz viszonyítva tényleg nagyobb, mert õk mindenféle, nagyon elnyúlt ellipszis- vagy parabolapályákon mozognak, ami a Földével igen nagy szöget zárhat be. A legtöbb "jólnevelt" kisbolygó pályája viszont durva közelítéssel párhuzamos a Földével, így egymáshoz képest nincs akkora sebességkülönbség. (Kivételek azért vannak!) Igaz, ha már mozgási energiát számolgatunk, akkor azt sem árt figyelembe venni, hogy az üstökösmag sûrûsége jóval kisebb, mint a kisbolygóé.

A Hale-Bopp viszont nem tudom, hogy jött a képbe: a Földhöz nem került 200 millió kilométernél (1,3 Nap-Föld távolságnál) közelebb! Annak idején még bulvárpánik sem volt körülötte, nemhogy tudományosan felvetõdõ becsapódás-veszély...
#7677
Nemrégiben láttam valamelyik "bulvár-tudományos" tévéadón -alighanem a Spectrum volt- egy érdekes filmet a földet megközelítõ aszteroidákról és üstökösökrõl. Ezekbõl állítólag nagyon sok van, a film azt sugallta, hogy elõbb-utóbb elkerülhetetlen a "nagy ütközés". Azt is állították, hogy már 1-1,5 km átmérõjû objektum becsapódása világkatasztrófát, a fajok többségének kipusztulását eredményezné. Az üstökösmagok a film szerint veszélyesebbek az aszteroidáknál, mert sebességük hozzávetõlegesen a duplája azokénak (ezért a mozgási energia négyszeres a tömegegységre számítva)
Azt is megtudtam, hogy a Hale-Bopp üstökös annyira megközelítette bolygónkat, hogy a "szakember" szerint lottó ötös valószínûsége volt csupán, hogy elkerül minket.
Kissé kétkedve fogadom ezeket az információkat. A nagy becsapódások szerencsére roppant ritkák. Az üstökös kétszeres sebességére vonatkozó állítás nagyon furcsa. Azt meg, amit a Hale-Bopp-ról mondtak, végleg nem hiszem. Tud valaki ezekrõl közelebbit?
#7676
Biztos nem szavazták meg az egyházak...
#7675
Igen, ezért volt a kérdõjel... nyelvnyujtas nevet Amennyire szimpatikus Obama programja ill. az, amit csinálni akart, annyira nem értem a NASA költségvetésének ilyen drasztikus csökkentését. Rengeteg második generációs sikló-terv készült, a Lockheed elkezdett építeni egy 1:3-as probatípust és mégis, mindent leállítottak...
#7674
A NASA-nál szinte mindig van egy 2-3-as szorzó, ami a határidõket illeti. nevet Éppen ezért én a tízes évek végénél hamarabb nem számítok új ûrhajóra.
#7673
Nem néztem meg, kiment a fejembõl... szomoru

Én is nagyon sajnálom, hiszen egyrészt a következõ 3 (?) év amerikai ürhajózás nélkül fog telni, másrészt pedig (az én szememben nevet ) a következõ generációs ürhajó - bármennyire is fejlett technikával fog rendelkezni - elvét tekintve visszalépés lesz, mégpedig az Apollo-korszak irányába.
#7672
Nagyon sima leszállás volt. Borzasztóan sajnálom, hogy befejezõdött vele egy nagyon fontos korszak az ûrkutatásban.
#7671
Követíts magyarul Link
#7670
Ma délben, 11:56-kor (magyar idõ szerint) száll le az Atlantis, NASA TV: Link
#7669
blazi nagy rádióteleszkóp

Link
#7668
kínai szerencselámpás....
#7667
Link
??
#7666
Szép lett!!!
#7665
Ekv. 300 mm "némi" vágással, és egy csipetnyi (=lapát) utómunka: Link :-))) Már majdnem világos volt, amikor "megtetszett", ezért kellett rajta annyit "dolgozni" (pl. sötétített ég, CA, élesség; ezek voltak a legnehezebbek).
#7664
Thierry Legault ismét alkotott: Link
Link

Egy másik tranzit fotó, a képsége gyönyörû: Link Alan Friedman fotója.

Falánk hölgy benyeli a Holdat: Link
meg a Napot: Link
#7663
A volt anyósom annak idején fel is hívott minket éjjel, hogy ufók köröznek a város felett... nevet
#7662
mikor elõször láttam pár éve discofényt az égen,majd'betojtam,aztán nagy nehezen kitaláltuk az okát szegyenlos
#7661
Angolosoknak egy kis sötét energia / sötét anyag téma: Link
#7660
De szép!
#7659
Szép nagyon!!!
#7658
Tegnapi holdkeltés képek:Link Link nevet
#7657
Köfi nevet
#7656
Ez a pók-iridium hasonlóság nagyon tetszik! :-)))
A hódod meg igen csinos!
#7655
Egy mínuszhatos: Link
Amúgy nem sok különbség van egy Nap által megcsillanó mûhold és egy Nap által megcsillanó pókháló közt. Link laza
Ja, megmég Hold is volt este: Link
#7654
Szép kép, amúgy meg: szomoru
#7653
APOD, az ég Dubai-ban: Link
Félelmetes, hogy mennyire semmi se látszik rajta...
#7652
Ez mekkora! Nagyon szép! nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 01:36:56

Ercsi

3.8 °C

31500

RH: 82 | P: 1021.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.